V Lesní mateřské školce v Třebíči se v neděli konal dětský festiválek umění, který přilákal malé i velké milovníky tvoření, přírody i literatury. Vzdělávací organizace Chaloupky, která školku provozuje, připravila pro návštěvníky bohatý program plný environmentálně tvořivých aktivit a kulturních zážitků.
Celkem sedmnáct koncertů přinese letošní 12. ročník kulturního projektu Procházky uměním. Deset se jich uskuteční na severním Plzeňsku, kam poputuje také výtěžek ze vstupného, letošní sbírka bude věnována na podporu kostela sv. Jiří v Kostelci u Nadryb. Sedm večerů s vážnou hudbou se pak odehraje v Plzni, kde se uskuteční i zahajovací koncert, a to už ve čtvrtek 30. května ve Velké synagoze.
Fenomenální sprinter, který je zároveň skvělým vypravěčem a parťákem. Tak poznali Jána Svoradu (55) účastníci sobotní besedy a cyklistické vyjížďky, která je součástí unikátní výstavy Jízda v trutnovském Centru současného umění EPO1.
Protihluková zeď u autobusového nádraží v Písku v posledních dnech přitahuje pozornost. Po dohodě s městem na ní v první polovině května tvořila parta umělců spojená s českobudějovickým spolkem Pro City Art, která ji směla využít jako první legální graffiti plochu ve městě.
/FOTO/ Skalní světničky jsou už téměř posledním důkazem, že v obci Holičky u Osečné kdysi žili lidé. V jedné ze zaniklých obcí v oblasti bývalého vojenského prostoru Ralsko se v sobotu 25. května uskuteční další ročník festivalu přírodního umění. A opět přinese zajímavé novinky.
V Jablonci nad Nisou byly oceněny mladé talenty za jejich úspěchy ve sportu, umění a studiu. Slavnostní předání cen, které město organizuje od roku 2016, se neslo ve znamení uznání a podpory nadání a odvahy.
V Oblastní galerii Vysočiny (OGV) v Jihlavě se o uplynulém víkendu konal Festival umění a kreativity ve vzdělávání. Pátek byl pro jihlavské gymnázium, víkend pak pro veřejnost. Podívejte se.
Už jste přemýšleli o tom, jak si zpestřit nejbližší dny? Podívejte se na náš přehled zajímavých akcí, které se od pondělí do pátku na území Prahy konají.
/FOTO, VIDEO/ Bezmála patnáct tisíc návštěvníků, řada velkých kulturních zážitků, republikové renomé. Od loňského května je v Trutnově otevřené Centrum současného umění EPO1, které vybudovali manželé Kasperovi v historicky první trutnovské elektrárně v Poříčí. Vzbudilo mimořádnou pozornost. „Překonalo to moje očekávání, jsme velmi spokojení,“ potěšil zájem ředitele EPO1 Jana Kunzeho. „Takový prostor nemá ani Praha. Jsem nadšený z toho, co vzniklo v Trutnově,“ uznale hodnotil soukromou trutnovskou galerii předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, velký milovník umění.
/FOTO, VIDEO/ Vernisáží s velkou návštěvností začala v aule Schola Humanitas v Litvínově výstava Po schodišti. Představuje veřejnosti tvorbu talentovaných regionálních i přespolních mladých výtvarníků.
/VIDEO/ Tvrz v Mladějovicích hostila o víkendu 27. a 28. dubna festival Mládí v umění - Mladfest 2024. Jak už sám název napovídá, možnost prezentovat své nadání dostali mladí umělci z celých jižních Čech.
Sedmý ročník moravskoslezských uměleckých Cen Jantar vyvrcholil v pondělí 22. dubna slavnostním udílením. Jedna cena patří také opavskému spolku Bludný kámen.
Pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění se mohou opět nechat inspirovat, jak se dá kreativita a umění využít ve výuce. Dveře do světa kreativního vzdělávání otevírá Festival umění a kreativity ve vzdělávání (FUK).
Dostala se na vrchol, každý den za to ale platila. Francouzka Jeanne-Antoinette Poissonová se v 18. století z dcery nepříliš významného obchodníka stala nejmocnější ženou v zemi. Historie ji zná pod jménem Madame de Pompadour. Jako milenka francouzského krále Ludvíka XV. ovlivňovala politiku, umění i módu. Běžní lidé ji nenáviděli, za všechny jejich nesnáze ale ve skutečnosti nemohla.
Útržky barevných pásek na bílém pozadí nově zdobí průčelí budovy Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Ke dvacátému výročí začátku své kreativní cesty si totiž fakulta nadělila nový vizuál, který navrhla česká grafická designérka, pedagožka a vedoucí katedry grafického designu a ilustrace na Sutnarce Kristina Fišerová.
Od čtvrtka 11. dubna je v chebské Galerii výtvarného umění k vidění introspektivní výstava libereckého děkana Fakulty umění a architektury Jana Stolína s názvem Hic sunt leones. Role kurátora se ujal renomovaný historik umění Karel Srp.
Velká Británie má oficiálně nový umělecký poklad. Pět let po smrti excentrického umělce Rona Gittinse vláda rozhodla, že jeho dům zařadí mezi národní umělecká dědictví. Muž ze svého domova během tří dekád udělal vlastní malou říši divů.
Že se známé herečky a pop divy líčí a češou před důležitou akcí samy v koupelně? To je hodně divoká představa. Každý výlet na červený koberec je vždy do detailu promyšlenou beauty akcí pod taktovkou nejlepších make-up artistů světa. A zásadní celebrita má svého vlastního vizážistu, který ji doprovází… Pokaždé a všude!
Jan Bejšovec buduje svou sbírku uměleckých děl už několik let. Jeho jednáctiletý syn také postupně nachází zalíbení v umění. A právě pro syna Jan Bejšovec vytváří svou další sbírku. Tu až do poloviny léta naleznete v karlínské Galerii Magnus Art.
/ROZHOVOR/ Historik umění Ivan Foletti působí na Masarykově univerzitě v Brně jako vedoucí Centra raně středověkých studií. Specializuje se na studium historiografie umění Byzance a na studium raně křesťanských památek umění Milána, Říma a Konstantinopole v období pozdní antiky a raného středověku. Je autorem nebo spoluautorem desítek odborných publikací, z nichž zatím poslední s názvem "Ženy u oltáře?" mu vyšla na konci loňského roku.
Michaela Křižková z Boru, ve svých dvaadvaceti letech, otevřela vlastní tetovací studio a stala se vyhledávanou tatérkou. S uměním malování na kůži přitahuje zákazníky z celého Česka, přičemž se specializuje na jemné a originální návrhy, které rezonují zejména u ženské klientely.
/ROZHOVOR/ V nymburské knihovně se v úterý 9. dubna v 17.30 uskuteční přednáška historika umění profesora Ivana Folettiho z Masarykovy univerzity v Brně, kde působí jako vedoucí Centra raně středověkých studií. Přednáška ponese název "Rané křesťanství a genderová diskriminace: Jak mohou ženy sloužit Bohu?".
Aneta Kernová je mladá herečka, zpěvačka, režisérka a výtvarnice. Není toho mnoho, co v umění nezkusila. Před pár dny se její snaha navíc naplno zúročila, když zvítězila se svým krátkým filmem na festivalu v Lisabonu v konkurenci 440 děl z celého světa. Málokdo ví, že je i velká světoběžnice. V Mexiku vlastní pozemek, na kterém by jednou chtěla postavit tropický domeček.
/FOTO/ Spojením několika projektů pod jednu střechu vzniká jedinečná umělecko-kulturní platforma, která si dává za cíl propojit interiérový design a umění s každodenním životem.
Oslňující a nově opravený zámek v Týnci u Klatov otevře brzy své brány a přivítá první návštěvníky. Práce na zchátralé stavbě trvaly pětadvacet let a stály již zhruba čtvrt miliardy korun. Barokní skvost má bohatou historii, žil na něm i známý závodník Saša Kolowrat, nyní ho vlastní Jan Pelánek Lazarowitz se svou ženou.
Nepřehlédnutelný design a styl, za který nemusíte zaplatit chabou praktičností ani vysokou spotřebou? DS4 vyznává hlavně krásu a pohodlí, nezklame však ani v oblasti každodenní použitelnosti. Jednoduše zaškatulkovat jej nelze. Elegantně se zde spojují prvky kupé, hatchbacku i crossoveru.
/NA VLASTNÍ KŮŽI/ Reportér Deníku vyzkoušel v čížkovickém kadeřnictví moderní služby, za kterými lidé z regionu obvykle jezdí do větších měst. Nabízí je tu Lucie Harrerová, kterou nyní přijali do prestižního klubu Haute Coiffure Française (HCF, Vysoké kadeřnické umění francouzské).
Nový umělecký salón Makramy v Blansku nabídne místní umělecké výtvory, fotoateliér, ale také místo, kde se mohou setkávat lokální umělci. Ateliér poprvé otevřel své brány v pátek prvního března. Místní mohou využít služeb fotoateliéru či možnosti zakoupit si nebo nabídnout vlastní obraz. Mohou se také zúčastnit různých workshopů či setkání.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Po více než třiceti letech má Galerie výtvarného umění v Hodoníně nového ředitele. Stal se jím kurátor a historik umění Miroslav Divina, jenž nahradil svého předchůdce Josefa Fanturu. Deníku nyní poskytl rozhovor.
Pardubické muzeum nabízí možnost nahlédnout na dřevo nejen jako na materiál, ale jako na klíč k pochopení historie, umění a řemesel. Většina akcí je přístupná zdarma nebo za nevysoké vstupné.
Premiérovou a exkluzivní podívanou, která skloubila zábavu i umění, ožil první březnový den liberecký Club Warehouse. Blue Burlesque Show si nenechala ujít více než stovka návštěvníků, kteří nadšeným potleskem ocenili show plnou elegance, krásných kostýmů, umění a neuvěřitelných emocí.
/FOTOGALERIE/ Perníkářství je dávné řemeslo. V současné době obvykle pečeme perník litý na plech či drobné tvary zdobené bílkovou polevou, dříve však bývaly i perníky jiné. V Muzeu lidových staveb v Kouřimi si účastníci kurzu „Prastaré sladké umění“ v neděli 25. února připomněli dávnou historii původního a zapomenutého perníkářského řemesla.
/FOTOGALERIE/ Hora Kutná v umění výtvarném je název prodejní výstavy, kterou připravila umělecká agentura a galerie ArcusGallery pro kutnohorskou kavárnu Čert a Káča. Vernisáž se odehrála ve středu 31. ledna za nemalého zájmu návštěvníků, kteří si nejenom prohlédli výtvarná díla téměř dvaceti autorů, ale také se potěšili vystoupením básníka, kytaristy a zpěváka Pavla Štědrého.
Svitavský rodák a umělec, jehož díla jsou zastoupena například ve sbírkách Národní galerie v Praze a který přímo v libereckém veřejném prostoru realizoval několik památníků, stojí už rok ve vedení Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Jan Stolín se této funkce ujal s jasnou představou o tom, kam by rád fakultu směřoval a co by rád změnil. Velkou roli hraje otevřenost školy a vize jejího směřování.
Už poněkolikáté zajišťují specialisté skalní masiv, který tvoří stěnu nad Mariánskolázeňskou ulicí na začátku lázeňského území v Karlových Varech (naproti galerii umění). Nebezpečné kameny zkrotí finální ochranná síť, která drží masivy například nad komunikací mezi Karlovými Vary a Březovou nebo při vjezdu do Jáchymova.
Vladimír Železný, ikona české mediální scény, prošel pestrým životem od novináře až po politika. Jeho kariéra zahrnuje řadu kontroverzí, soudních sporů, ale i úspěchů v oblasti televizního vysílání a vinařství. Je také vášnivým sběratelem umění a angažuje se v židovské komunitě. Kým byl a co v současné době dělá muž, který stál za raketovým startem v těchto dnech třicetileté televize Nova?
Hravý, ale elegantní styl charakterizuje jeden z mezonetových bytů na pražském Žižkově. Majitel svůj domov snů na sto metrech čtverečních vytvořil ve spolupráci s architekty ze studia No Architects. Bytu dominuje i poměrně oblíbené číslo 69.
Hravý, ale elegantní styl charakterizuje jeden z mezonetových bytů na pražském Žižkově. Majitel svůj domov snů na sto metrech čtverečních vytvořil ve spolupráci s architekty ze studia No Architects. Bytu dominuje i poměrně oblíbené číslo 69.
V pouhých pětadvaceti letech se stala nejmladší ředitelkou muzea na Tachovsku. Alice Pospíšilová z Kladrub je od začátku letošního roku novou ředitelkou Regionálního muzea Kladrubska. Pro strach má uděláno a o tom, jak by mělo muzeum fungovat, má jasnou představu. O ni se podělila s Deníkem.
V Dětské galerii Lapidárium je k vidění výstava umělce, pedagoga a kurátora Jana Stolína Ze dne do noci. Výstava potrvá do 30. března. Otevírá zde celoroční cyklus projektů pedagogů vysokých uměleckých škol zaměřených na dětského diváka.
Exponát umístěný ve výloze Window Gallery vyvolal mezi obyvateli Přerova bouřlivé reakce. Kontroverzní dílo umělkyně Margarity Ivy totiž tvoří mumifikovaná černá kočka za sklem. Zatímco někteří lidé žádají o jeho okamžité odstranění, jiní tvorbu umělkyně obhajují.
ANKETA/ Bouřlivé reakce vyvolal mezi Přerovany exponát, umístěný ve Window Gallery v Komenského ulici. Kontroverzní dílo umělkyně Margarity Ivy, znázorňující mumifikovanou černou kočku za sklem, místní šokovalo. Zatímco někteří lidé žádají o jeho okamžité odstranění, jiní tvorbu umělkyně obhajují.
K loňským úspěšným akcím jako byl třídenní festival Zlín Žije, přibudou letos novinky v podobě Slavnosti jara, Slavnosti podzimu nebo festival pouličního umění. Takové jsou plány organizátorů Živý Zlín na zlepšení kultury ve městě.
/ROZHOVOR/ Ateliér ústeckého Lukáše Brožovského, zvaného Zadek, zaplnil tvůrčí nepořádek. Seřazené sestavy sprejů na stěnách a v policích doplňovaly obrazy s fantaskní tematikou. Ke graffiti ho přivedl kamarád a ke sci-fi táta. Všechno se ale naučil sám a za vzor si přitom vzal dnes už legendu graffiti, umělce, Sake33. V současné době se snaží trochu vylepšit poničené stěny v Ústí, podílel se na limitované edici pro hru Polda a další.
Ve volarské galerii zahájili v pondělí 15. ledna novou výstavní sezóna. Zahájila ji výstava výtvarného oboru Základní umělecké školy Volary, který vede paní učitelka Jelena Varhanová. Děti výtvarného oboru ve věku 5 až 15 let vystavují své poslední práce.
Krajská Gočárova galerie zažívá období plné změn. Za poslední rok změnila svůj název, vizuální identitu i působiště. S otevřením budovy bývalé mlýnice v areálu Automatických mlýnů mohla rozšířit i návštěvnický servis. Horkou novinkou je zpřístupnění galerijní knihovny, která doposud sloužila jen badatelům a byla uložena v prostorách galerie na pardubickém zámku.
Užívat si fantastickou chuť čokolády v nejrůznějších podobách můžeme díky lékárníkům. Bez nich bychom si dnes neupekli kakaové řezy, neuvařili kakao, a také bychom nemohli své blízké obdarovávat bonboniérami. Všechny tyto dobroty lidé mohli poprvé ochutnat až v 19. století.
Svět Renáty Tomsové z Jihlavy byla čísla a tabulky. Pak ale začala pomáhat druhým a tato činnost jí doslova pohltila. V pátek večer pokřtí svojí knihu No, co je. Ta má charitativní podtext.