Kreativ

ŠTÍTEK: umění

Dětský festiválek umění v Lesní mateřské školce v Třebíči.

FOTO: Když se potká umění a příroda v lesní mateřské škole v Třebíči

V Lesní mateřské školce v Třebíči se v neděli konal dětský festiválek umění, který přilákal malé i velké milovníky tvoření, přírody i literatury. Vzdělávací organizace Chaloupky, která školku provozuje, připravila pro návštěvníky bohatý program plný environmentálně tvořivých aktivit a kulturních zážitků.

Violistka Jitka Hosprová

Festival Procházky uměním podpoří záchranu kostela v Kostelci u Nadryb

Celkem sedmnáct koncertů přinese letošní 12. ročník kulturního projektu Procházky uměním. Deset se jich uskuteční na severním Plzeňsku, kam poputuje také výtěžek ze vstupného, letošní sbírka bude věnována na podporu kostela sv. Jiří v Kostelci u Nadryb. Sedm večerů s vážnou hudbou se pak odehraje v Plzni, kde se uskuteční i zahajovací koncert, a to už ve čtvrtek 30. května ve Velké synagoze.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval (vlevo) v diskusi se zakladatelem trutnovské galerie EPO1 Rudolfem Kasperem.

První rok EPO1 v Trutnově předčil očekávání. Jezdí tam i šéf olympijského výboru

/FOTO, VIDEO/ Bezmála patnáct tisíc návštěvníků, řada velkých kulturních zážitků, republikové renomé. Od loňského května je v Trutnově otevřené Centrum současného umění EPO1, které vybudovali manželé Kasperovi v historicky první trutnovské elektrárně v Poříčí. Vzbudilo mimořádnou pozornost. „Překonalo to moje očekávání, jsme velmi spokojení,“ potěšil zájem ředitele EPO1 Jana Kunzeho. „Takový prostor nemá ani Praha. Jsem nadšený z toho, co vzniklo v Trutnově,“ uznale hodnotil soukromou trutnovskou galerii předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, velký milovník umění.

Nejslavnější francouzská královská milenka Madame de Pompadour. Byla krásná a inteligentní, podporovala osvícenské umělce a charitu. Zasahovala také do politických záležitostí

Příběh Madame de Pompadour: Stala se nejmocnější ženou Francie, cena byla vysoká

Dostala se na vrchol, každý den za to ale platila. Francouzka Jeanne-Antoinette Poissonová se v 18. století z dcery nepříliš významného obchodníka stala nejmocnější ženou v zemi. Historie ji zná pod jménem Madame de Pompadour. Jako milenka francouzského krále Ludvíka XV. ovlivňovala politiku, umění i módu. Běžní lidé ji nenáviděli, za všechny jejich nesnáze ale ve skutečnosti nemohla.

Nový vizuál FDULS na ZČU v Plzni.

Sutnarka slaví dvacet let, k výročí si nadělila novou podobu průčelí fakulty

Útržky barevných pásek na bílém pozadí nově zdobí průčelí budovy Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Ke dvacátému výročí začátku své kreativní cesty si totiž fakulta nadělila nový vizuál, který navrhla česká grafická designérka, pedagožka a vedoucí katedry grafického designu a ilustrace na Sutnarce Kristina Fišerová.

Jennifer Aniston

Bez make-upu ani ránu. Jennifer Aniston, Lady Gaga a další ukázaly své vizážisty

Že se známé herečky a pop divy líčí a češou před důležitou akcí samy v koupelně? To je hodně divoká představa. Každý výlet na červený koberec je vždy do detailu promyšlenou beauty akcí pod taktovkou nejlepších make-up artistů světa. A zásadní celebrita má svého vlastního vizážistu, který ji doprovází… Pokaždé a všude!

Ivan Foletti

Historik umění Ivan Foletti: My lidé milujeme příběhy

/ROZHOVOR/ Historik umění Ivan Foletti působí na Masarykově univerzitě v Brně jako vedoucí Centra raně středověkých studií. Specializuje se na studium historiografie umění Byzance a na studium raně křesťanských památek umění Milána, Říma a Konstantinopole v období pozdní antiky a raného středověku. Je autorem nebo spoluautorem desítek odborných publikací, z nichž zatím poslední s názvem "Ženy u oltáře?" mu vyšla na konci loňského roku.

Ivan Foletti

Historik umění Ivan Foletti: Historie je nedílnou součástí naší existence

/ROZHOVOR/ V nymburské knihovně se v úterý 9. dubna v 17.30 uskuteční přednáška historika umění profesora Ivana Folettiho z Masarykovy univerzity v Brně, kde působí jako vedoucí Centra raně středověkých studií. Přednáška ponese název "Rané křesťanství a genderová diskriminace: Jak mohou ženy sloužit Bohu?".

Aneta Kernová

Aneta Kernová porazila světovou konkurenci a míří se svým filmem do Cannes

Aneta Kernová je mladá herečka, zpěvačka, režisérka a výtvarnice. Není toho mnoho, co v umění nezkusila. Před pár dny se její snaha navíc naplno zúročila, když zvítězila se svým krátkým filmem na festivalu v Lisabonu v konkurenci 440 děl z celého světa. Málokdo ví, že je i velká světoběžnice. V Mexiku vlastní pozemek, na kterém by jednou chtěla postavit tropický domeček.

Zámek Týnec.

Zámek v Týnci, který léta chátral, je nyní skvostem a otevře se návštěvníkům

Oslňující a nově opravený zámek v Týnci u Klatov otevře brzy své brány a přivítá první návštěvníky. Práce na zchátralé stavbě trvaly pětadvacet let a stály již zhruba čtvrt miliardy korun. Barokní skvost má bohatou historii, žil na něm i známý závodník Saša Kolowrat, nyní ho vlastní Jan Pelánek Lazarowitz se svou ženou.

Ateliér Makramy nabídne kromě umění také mnoho akcí. Kromě setkání umělců či workshopů budou na programu i další zábavní vystoupení.

VIDEO: Další vlna umění v Blansku? Nový ateliér sdružuje lokální umělce

Nový umělecký salón Makramy v Blansku nabídne místní umělecké výtvory, fotoateliér, ale také místo, kde se mohou setkávat lokální umělci. Ateliér poprvé otevřel své brány v pátek prvního března. Místní mohou využít služeb fotoateliéru či možnosti zakoupit si nebo nabídnout vlastní obraz. Mohou se také zúčastnit různých workshopů či setkání.

Z kurzu „Prastaré sladké umění - medovníky vytlačované do dřevěných forem“ s lektorkou Alenou Sokolovou v Muzeu lidových staveb v Kouřimi.

Dávnou historii perníkářského řemesla připomněly medovníky z dřevěných forem

/FOTOGALERIE/ Perníkářství je dávné řemeslo. V současné době obvykle pečeme perník litý na plech či drobné tvary zdobené bílkovou polevou, dříve však bývaly i perníky jiné. V Muzeu lidových staveb v Kouřimi si účastníci kurzu „Prastaré sladké umění“ v neděli 25. února připomněli dávnou historii původního a zapomenutého perníkářského řemesla.

Z vernisáže výstavy obrazů, grafických listů, fotografií a keramiky „Hora Kutná v umění výtvarném“ v kavárně Čert a Káča v Kutné Hoře.

Velký zájem prodloužil výstavu Hora Kutná v umění výtvarném do poloviny března

/FOTOGALERIE/ Hora Kutná v umění výtvarném je název prodejní výstavy, kterou připravila umělecká agentura a galerie ArcusGallery pro kutnohorskou kavárnu Čert a Káča. Vernisáž se odehrála ve středu 31. ledna za nemalého zájmu návštěvníků, kteří si nejenom prohlédli výtvarná díla téměř dvaceti autorů, ale také se potěšili vystoupením básníka, kytaristy a zpěváka Pavla Štědrého.

Jan Stolín.

Liberecký děkan Jan Stolín: Hubáček byl vizionář a člověk s obrovskou odvahou

Svitavský rodák a umělec, jehož díla jsou zastoupena například ve sbírkách Národní galerie v Praze a který přímo v libereckém veřejném prostoru realizoval několik památníků, stojí už rok ve vedení Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Jan Stolín se této funkce ujal s jasnou představou o tom, kam by rád fakultu směřoval a co by rád změnil. Velkou roli hraje otevřenost školy a vize jejího směřování.

Práce na svahu v Mariánskolázeňské ulici potrvají do konce února.

Nebezpečný svah u galerie umění začal pracovat. Zkrotí ho ochranná síť

Už poněkolikáté zajišťují specialisté skalní masiv, který tvoří stěnu nad Mariánskolázeňskou ulicí na začátku lázeňského území v Karlových Varech (naproti galerii umění). Nebezpečné kameny zkrotí finální ochranná síť, která drží masivy například nad komunikací mezi Karlovými Vary a Březovou nebo při vjezdu do Jáchymova.

Vladimír Železný a jeho typické gesto.

Vladimír Železný byl ikonou Novy. Teď je z něj vinař a fotí ortodoxní židy

Vladimír Železný, ikona české mediální scény, prošel pestrým životem od novináře až po politika. Jeho kariéra zahrnuje řadu kontroverzí, soudních sporů, ale i úspěchů v oblasti televizního vysílání a vinařství. Je také vášnivým sběratelem umění a angažuje se v židovské komunitě. Kým byl a co v současné době dělá muž, který stál za raketovým startem v těchto dnech třicetileté televize Nova?

Bouřlivé reakce vyvolal mezi Přerovany exponát, umístěný ve Window Gallery v Komenského ulici. Kontroverzní dílo umělkyně Margarity Ivy, znázorňující mumifikovanou černou kočku za sklem, místní šokovalo.

Přerovany pobouřila mrtvá kočka ve výloze. Je to ještě umění? ptají se

ANKETA/ Bouřlivé reakce vyvolal mezi Přerovany exponát, umístěný ve Window Gallery v Komenského ulici. Kontroverzní dílo umělkyně Margarity Ivy, znázorňující mumifikovanou černou kočku za sklem, místní šokovalo. Zatímco někteří lidé žádají o jeho okamžité odstranění, jiní tvorbu umělkyně obhajují.

Z ateliéru graffiti umělce Lukáše Zadka Brožovského.

VIDEO: Postříkané a hnusné zdi lidem den nerozsvítí, říká graffiti umělec Zadek

/ROZHOVOR/ Ateliér ústeckého Lukáše Brožovského, zvaného Zadek, zaplnil tvůrčí nepořádek. Seřazené sestavy sprejů na stěnách a v policích doplňovaly obrazy s fantaskní tematikou. Ke graffiti ho přivedl kamarád a ke sci-fi táta. Všechno se ale naučil sám a za vzor si přitom vzal dnes už legendu graffiti, umělce, Sake33. V současné době se snaží trochu vylepšit poničené stěny v Ústí, podílel se na limitované edici pro hru Polda a další.

Ve volarské Městské galerii vystavují žáci výtvarného oboru ZUŠ ve Volarech, které vyučuje Jeleny Varhanové.

Volarská Městská galerie zahájila výstavní sezonu

Ve volarské galerii zahájili v pondělí 15. ledna novou výstavní sezóna. Zahájila ji výstava výtvarného oboru Základní umělecké školy Volary, který vede paní učitelka Jelena Varhanová. Děti výtvarného oboru ve věku 5 až 15 let vystavují své poslední práce.

Gočárova galerie otevírá specializovanou knihovnu

Gočárova galerie otevřela knihovnu literatury o umění

Krajská Gočárova galerie zažívá období plné změn. Za poslední rok změnila svůj název, vizuální identitu i působiště. S otevřením budovy bývalé mlýnice v areálu Automatických mlýnů mohla rozšířit i návštěvnický servis. Horkou novinkou je zpřístupnění galerijní knihovny, která doposud sloužila jen badatelům a byla uložena v prostorách galerie na pardubickém zámku.

Čím tmavší je čokoláda, tím obsahuje větší podíl kakaa a méně tuku.

Kdo objevil čokoládu? Lékárníci. A vymysleli i pralinky či bonboniéru

Užívat si fantastickou chuť čokolády v nejrůznějších podobách můžeme díky lékárníkům. Bez nich bychom si dnes neupekli kakaové řezy, neuvařili kakao, a také bychom nemohli své blízké obdarovávat bonboniérami. Všechny tyto dobroty lidé mohli poprvé ochutnat až v 19. století.