Mluví o sobě jako o maniakovi, který ovládá magii vystřihování a je zamilovaný do přízí všeho druhu. Inspiraci čerpá všude kolem sebe a své nápady přetváří do úžasných děl. Vezme do ruky nůžky a připravené příze v textilii vystříhá do nejjemnějších detailů do tvaru obličeje, zvířete, ale do 3D modelu z příze přetvoří i fotografii. Vzniklý obraz či koberec pak může zdobit vaši zeď i podlahu.
Zájmy, aktivity a koníčky nového britského krále Karla III. by vydaly na obsáhlou knihu. Zabývá se ekologií, podporuje biofarmaření, rád zahradničí, provozuje vlastní televizi, sportuje, miluje umění a sám se mu věnuje – hraje na violoncello, maluje akvarely a dokonce je autorem pohádkové knihy The Old Man of Lochnagar. A jak to všechno nyní společně s královskými povinnostmi stihne? Kdysi řekl, že neobědvá a ušetřený čas raději využívá k práci.
S jídlem se nehraje, slýchala nejspíš většina z nás v dětství. Když si ale dostatečně vyhrajete s přípravou pokrmu, může se i obyčejná svačinka pro děti změnit v umění, které zaujme na první pohled. Jako například tyto toustové chleby s ovocem a cereáliemi.
Až do neděle pokračuje multižánrový festival Theatrum Kuks. Letošní 21. ročník je věnován vodě, aby připomněl výročí 330 let od založení lázní Kuks. V areálu barokního hospitálu začal ve středu. Poukazuje na barokní a barokem inspirované umění. Druhou sobotu v září bude pro změnu patřit Kuks tradičnímu vinobraní, při kterém poteče víno po kaskádovém schodišti.
Rafinovanost, tradice, důvtip a prostor protkaný všemi barvami života. Interiéry, jejichž společným jmenovatelem je italský temperament a smysl pro styl představil časopis Glanc.
Muzeum Vysočiny Pelhřimov zve na prázdninový program pro děti nazvaný „Za uměním do muzea“, který se koná v úterý 23. srpna ve tři hodiny odpoledne. Vstupné je dvacet korun.
/FOTOGALERIE/ Do Chocerad zavítá ve středu 17. srpna muž, jemuž i v dnešní době náleží oslovení Vaše Excelence. Velvyslanec. Konkrétně mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky v Kambodžském království Martin Vávra. V Phnompenhu působí v této funkci od loňska.
Pozoruhodnou osobností prostějovského regionu a světa umění je Věra Běhalová. Její životní a profesní příběh je dramatický. Je příběhem statečné ženy, historičky umění, politické vězeňkyně a emigrantky. Narodila se před sto lety v Prostějově. Za pozoruhodný příběh, doplněný fotografiemi velice děkujeme Haně Bartkové.
Když svoji práci milujete a děláte ji s láskou, lidé si toho velmi brzy všimnou a ocení to. A to je přesně případ Jiřího Jurky z Holašovic, který je profesí dřevorubec a ke dřevu má odjakživa velmi blízko. Před třemi lety se totiž rozhodl, že se začne věnovat uměleckému tesařství, které ho vždy lákalo a od té doby nestíhá zpracovávat zakázky. Motorovou pilou udělá na přání téměř cokoliv, ale většinou vytváří díla bez předlohy, podle toho, co se mu zrovna honí v hlavě.
Prázdniny vstoupily do druhé poloviny a tím i hlavní část turistické sezóny. Jižní Čechy v ní nabízejí pestrou škálu aktivit i obyčejné lenošení třeba v kempech u vody. A 147 turistických cílů v regionu sleduje z hlediska návštěvnosti statistika Tourdata agentury Czech Tourism. A ukazuje, že zájem už nepoutají jen hrady a zámky. Vloni nejvíce „táhla“ zvířata.
Prázdniny vstoupily do druhé poloviny a tím i hlavní část turistické sezóny. Jižní Čechy v ní nabízejí pestrou škálu aktivit i obyčejné lenošení třeba v kempech u vody. A 147 turistických cílů v regionu sleduje z hlediska návštěvnosti statistika Tourdata agentury Czech Tourism. A ukazuje, že zájem už nepoutají jen hrady a zámky. Vloni nejvíce „táhla“ zvířata.
Cynthia Nudel je španělskou umělkyní, která je přesvědčená, že prostřednictvím svého umění může změnit svět k lepšímu. Snaží se svou prací znovu propojit lidskou bytost a přírodu, a to prostřednictvím neustálého objevování nových přístupů a možností. Pro svou tvorbu si vybírá pouze přírodní materiály jako potravinový odpad, škroby, želatinu či řasy a razí heslo, že „Je možné tvořit i bez ničení." V současné době pracuje především na tvorbě biokeramiky z vaječných skořápek, která schne v pokojové teplotě. Vytváří ale i alternativy k plastům či kůži.
Až do 16. září, vždy od úterý do pátku mezi 13. a 17. hodinou, je v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku otevřena výstava s názvem Škola umění Zlín.
Druhý víkend v červenci patřil ve Veselí nad Moravou Svátku bláznů, nspirativnímu, novátorskýmu, snovýmu, hravýmu, provokujícímu umění všeho druhu. Návštěvníci mohli vidět hudba, divadlo, tvořivé dílny a mnoho dalšího. Děkujeme paní Evjákové za dnešní příspěvek.
Ucelenou přehlídku díla Alfonse Muchy představuje výstava Mucha, rodinná sbírka, kterou si mohou zájemci prohlédnout v pražské Valdštejnské jízdárně. Jednotlivé exponáty pocházejí – jak název napovídá - z rodinné sbírky, která je největším souborem Muchových děl na světě. Některé z nich uvidí veřejnost zcela poprvé.
Zanedlouho bude nový výstavní kus krajského města připraven pro představení veřejnosti. Do té doby tam musí „makat“ v průměru přes čtyři stovky dělníků denně, aby se stavba v už třetím termínu stihla dokončit dřív, než se tam nahrnou studenti.
Bezpečnějšího a modernějšího historického centra města v blízkosti Malinovského náměstí se brzy dočkají Brňané. Představitelé brněnského magistrátu plánují zvelebit okolí tamního Domu umění včetně parku Koliště. Budoucí podoba prostoru vzejde z krajinářsko-architektonické soutěže pořádané zástupci z brněnské kanceláře architekta města. Zohlední i názory místních, kteří se zapojí do ankety zveřejněné k soutěži.
Spíš s nudnou zastávkou během školního výletu než se zábavou si mnozí lidé spojují návštěvu muzea. Nenechte se však odradit zážitky z dětství, kdy vás učitelé či rodiče nutili hodiny procházet mezi exponáty, co vás vůbec nezajímaly. Existují totiž výstavy, které jsou všechno možné, jen ne nudné. V nejpodivnějších muzeích světa najdete uřezané údy, opravdu hodně špatné umění i chleba.
Jedna věc je uspět jako pořadatelé. S tím si pardubičtí organizátoři mezinárodního turnaje v kulečníkové hře 8ball Stabedo Open, který se koná od čtvrtka do neděle na čtyřiadvaceti stolech v enteria aréně, bezesporu poradí.
Tak trochu jiný typ umění mohli v sobotu 2. července zažívat diváci v Kadani, kde se konal Festival za rohem. Studentské náměstí ožilo buskingem, což je živá pouliční produkce, za které umělci vybírají drobné příspěvky. Vystoupili tam hudebníci Pan Nikdo, kapela Meet Street a Jahtec Jammin´ Job.
/FOTOGALERIE/ Bohatý kulturní program nabízejí v létě oba hrady na Rakovnicku, Křivoklát i Krakovec. Na Křivoklátu se uskuteční během svátečních dnů na začátku prázdnin Malé hradní slavnosti, Krakovec láká ve stejném čase vedle tradičních Husových slavností také na festival alternativního umění Artorzo.
Socha pod názvem Torzo psa, která ozdobila předprostor táborského Divadla Oskara Nedbala, budí emoce. Dílo sochaře Adama Velíška ozvláštnilo veřejné prostranství Divadelní ulice v rámci letošní exteriérové výstavy Umění ve městě. Ta letos dospěla už do svého 15. ročníku a tématem výročí je právě flora a fauna.
V rámci projektu Umění ve městě se objevují zajímavé sochy po celém kraji. I v Bechyni na náměstí mají zatím jednu zajímavou. Jmenuje se Lavička třešňo-ládovačka a vytvořila ji Eva Roučka.
Atraktivní podívanou, ze které se bude tajit dech, poskytne od čtvrtka do neděle historické centrum Českého Krumlova. Město zažije první ročník High line festivalu, na kterém předvedou své umění novodobí provazochodci, mladí muži na lajnách, kteří chodí na pružných popruzích napnutých vysoko nad střechami domů. Ve městě se tak rodí nová unikátní tradice.
Sklářské muzeum Nový Bor už podesáté vyhlásilo sklářskou soutěž Řemeslo a Umění ve skle Nový Bor. Hlavním cílem soutěže je podpora českého skla v celé jeho šíři a různorodosti.
Nevšední sochařská díla opět obohatila i veřejný prostor ve Veselí nad Lužnicí. V rámci 15. ročníků Umění ve městě lze u kulturního domu obdivovat hned dvě sochy.
"Výtvarníci, herci, hudebníci i tanečníci, amatéři i profesionálové, a to vše na jednom místě a ještě jakém! Pod Černou věží v poslední červnový víkend vás osloví nádherná atmosféra historické části a srdce Českých Budějovic," láká na událost Montmartre pod Černou věží agentura M-ARS. Děkujeme zástupcům agentury za příspěvek.
Exteriérová výstava a festival Umění ve městě se blíží. Začíná ve čtvrtek 16. června a už nyní můžete v Českých Budějovicích vidět první vlaštovky. Například na Lannově třídě je od čtvrtku 9. června k vidění dortová věž, 500 cm vysoká laminátová socha Cake Tower slovenského umělce Andreje Margoče. U Slepého ramene dění sleduje ocelový Korýš Jana Dostála, který zde je umístěn už od podzimu a zůstane do konce léta. Na náměstí pak majestátně kráčí nerezový kůň Michala Gabriela.
Galerie na Rychtě v Úvalně hostí další výstavu polských umělců Grupa ościenia. Vernisáž byla příležitostí pozvat fanoušky umění na další akci, kdy se do Úvalna vypraví fenomenální klarinetista a saxofonista Felix Slováček.
Josef Rataj, původem Plzeňan, si moc dobře pamatuje, jaké byly začátky svobodného podnikání v divokých devadesátkách. Jako mladík se živil prodejem mobilních telefonů v zastavárně a zkusil si i práci ve stánku s kebabem. Pak ale začal naslouchat vnitřnímu hlasu svého srdce, který ho táhl do umělecké sféry. A dobře udělal. Díla tohoto malíře, výtvarníka, performera, který je často označován za průkopníka tohoto žánru v České republice, se prodávají i za statisíce korun.
/FOTO/ Důvěrně známé prostředí Litoměřic z nové perspektivy. Tu vám nabídne výstava s názvem Někdy prší občas ne začínajících autorů z Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Výstavu si můžete prohlédnout v prostorách Galerie Gotické dvojče, kde až do září bude probíhat festival Léto ve městě, léto ve dvojčeti.
/FOTOGALERIE/ Stovky diváků sledovaly v Beskydech o víkendu výkony a zručnost chlapů předvádějících svoje umění se sekerami a pilami. O vítězi nakonec rozhodly pouhé tři setiny vteřiny.
Inflace trhá rekordy a podle ekonoma Lukáše Kovandy je možná nejvyšší za takřka 30 let. To u Čechů stále častěji vyvolává otázky, jak se proti takovému růstu cen bránit. Jak chránit kupní sílu svých úspor. „Nejlepší ochranou proti inflaci je sbírání známek, vína či umění,“ řekl Kovanda. A jak to vidí sami filatelisté? Vyplatí se investovat své úspory do známek? A po jakých kouscích je dobré se porozhlédnout?
Přehlídku exhibičních vystoupení jednotek čestných stráží armád evropských zemí uspořádali ve čtvrtek 2. června na Hradčanském náměstí v Praze. Akce pod názvem DrillFest se účastnili vojáci z České republiky, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Slovinska. Se svým programem vystoupily také skupina Cheergirl a Ústřední hudba Armády České republiky.
Chebské dvory, zahrady, uličky a zákoutí se po roce opět stanou velkou galerií pod širým nebem a místem setkání umělců a příznivců umění nejen z regionu.
Pomník ukrajinského básníka Tarase Ševčenka vypadal v pondělí dopoledne, jako kdyby na Smíchově probíhalo ostřelování a boje. Po vzoru ochránců soch na Ukrajině byla totiž socha obložena pytli s pískem.
/VIDEO/ V město umění se proměnilo ve středu centrum Kaplice v rámci ZUŠ Open Kaplice. Tamní základní umělecká škola tak připravila obyvatelům města procházku za uměním. Od 15 do 19 hodin zněla muzika na různých místech Kaplice.
/FOTO, VIDEO/ Po dvou letech covidové pauzy se tento týden rozběhl festival náchodské Prima sezóny. Obyvatele města v ulicích pobavili klauni z improvizačního divadla Paleťáci, venkovní pódium před radnicí patřilo prvním hudebním produkcím.
Sběratelka umění a mecenáška Meda Mládková, která zemřela 3. května ve věku 102 let, v úterý spočinula v rodinné hrobce svého manželka Jana Viktora Mládka v Rosicích u Brna. Do hrobu byla uložena společně s jeho zpopelněnými ostatky. Jan Viktor Mládek zemřel v létě 1989 krátce před sametovou revolucí v exilu v USA. Jeho ostatky Mládková vzala s sebou zpět do vlasti a jejím přáním právě bylo, aby oba spočinuli po její smrti v Rosicích, řekl dnes na rosickém hřbitově předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.
Letos po šesté budou rozdávat na festivalu ZUŠ Open po celé republice radost z umění nejmladší umělci ze základních uměleckých škol. Po dvou letech pandemie, která omezovala osobní setkávání, nabídne festival od 22. do 29. května opět bohatý a zdarma přístupný program nejrůznějších koncertů, divadelních či tanečních představení i výstav.
/FOTO/ Už více než patnáct let se věnuje Zdeňka Rylka Dovályová z Mutěnic na Hodonínsku umění živých soch. Při svých vystoupeních se mění ve zdánlivou sochu Amazonky nebo třeba kněžny. Také ona své umění ukáže v sobotu na mezinárodním Festivalu živých soch a bodyartu ve slavkovském zámeckém parku, jehož organizaci na Vyškovsku vede.
Už více než patnáct let se věnuje Zdeňka Rylka Dovályová z Mutěnic na Hodonínsku umění živých soch. Při svých vystoupeních se mění ve zdánlivou sochu Amazonky nebo třeba kněžny. Také ona své umění ukáže v sobotu na mezinárodním Festivalu živých soch a bodyartu ve slavkovském zámeckém parku, jehož organizaci na Vyškovsku vede.