
Festival umění Chebské dvorky se vrací, město se stane galerií pod širým nebem
Chebské dvory, zahrady, uličky a zákoutí se po roce opět stanou velkou galerií pod širým nebem a místem setkání umělců a příznivců umění nejen z regionu.
Chebské dvory, zahrady, uličky a zákoutí se po roce opět stanou velkou galerií pod širým nebem a místem setkání umělců a příznivců umění nejen z regionu.
Pomník ukrajinského básníka Tarase Ševčenka vypadal v pondělí dopoledne, jako kdyby na Smíchově probíhalo ostřelování a boje. Po vzoru ochránců soch na Ukrajině byla totiž socha obložena pytli s pískem.
/VIDEO/ V město umění se proměnilo ve středu centrum Kaplice v rámci ZUŠ Open Kaplice. Tamní základní umělecká škola tak připravila obyvatelům města procházku za uměním. Od 15 do 19 hodin zněla muzika na různých místech Kaplice.
/FOTO, VIDEO/ Po dvou letech covidové pauzy se tento týden rozběhl festival náchodské Prima sezóny. Obyvatele města v ulicích pobavili klauni z improvizačního divadla Paleťáci, venkovní pódium před radnicí patřilo prvním hudebním produkcím.
Sběratelka umění a mecenáška Meda Mládková, která zemřela 3. května ve věku 102 let, v úterý spočinula v rodinné hrobce svého manželka Jana Viktora Mládka v Rosicích u Brna. Do hrobu byla uložena společně s jeho zpopelněnými ostatky. Jan Viktor Mládek zemřel v létě 1989 krátce před sametovou revolucí v exilu v USA. Jeho ostatky Mládková vzala s sebou zpět do vlasti a jejím přáním právě bylo, aby oba spočinuli po její smrti v Rosicích, řekl dnes na rosickém hřbitově předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.
Letos po šesté budou rozdávat na festivalu ZUŠ Open po celé republice radost z umění nejmladší umělci ze základních uměleckých škol. Po dvou letech pandemie, která omezovala osobní setkávání, nabídne festival od 22. do 29. května opět bohatý a zdarma přístupný program nejrůznějších koncertů, divadelních či tanečních představení i výstav.
/FOTO/ Už více než patnáct let se věnuje Zdeňka Rylka Dovályová z Mutěnic na Hodonínsku umění živých soch. Při svých vystoupeních se mění ve zdánlivou sochu Amazonky nebo třeba kněžny. Také ona své umění ukáže v sobotu na mezinárodním Festivalu živých soch a bodyartu ve slavkovském zámeckém parku, jehož organizaci na Vyškovsku vede.
Už více než patnáct let se věnuje Zdeňka Rylka Dovályová z Mutěnic na Hodonínsku umění živých soch. Při svých vystoupeních se mění ve zdánlivou sochu Amazonky nebo třeba kněžny. Také ona své umění ukáže v sobotu na mezinárodním Festivalu živých soch a bodyartu ve slavkovském zámeckém parku, jehož organizaci na Vyškovsku vede.
Letos po šesté budou rozdávat na festivalu ZUŠ Open po celé republice radost z umění nejmladší umělci ze základních uměleckých škol. Po dvou letech pandemie, která omezovala osobní setkávání, nabídne festival od 22. do 29. května opět bohatý a zdarma přístupný program nejrůznějších koncertů, divadelních či tanečních představení i výstav. Za příspěvek moc děkujeme.
/FOTOGALERIE/ V zaplněném pražském kostele Panny Marie Vítězné, kterému lidé přezdívají U Pražského Jezulátka, začalo ve čtvrtek odpoledne poslední rozloučení s Medou Mládkovou. Mecenáška a sběratelka umění zemřela 3. května ve věku 102 let. Rozloučit se s ní přišlo podle zpravodaje ČTK více než 200 lidí.
V zaplněném pražském kostele Panny Marie Vítězné, kterému lidé přezdívají U Pražského Jezulátka, se ve čtvrtek odpoledne konalo poslední rozloučení s Medou Mládkovou. Mecenáška a sběratelka umění zemřela 3. května ve věku 102 let. Rozloučit se s ní přišlo podle zpravodaje ČTK více než 200 lidí.
Nejznámější brněnské památky nebo světoznámou Mohylu míru navštíví nadšenci tuto sobotu v netradičním čase. Řadu míst tak mohou spatřit po setmění, a prostřednictvím Festivalu muzejních nocí, jehož součástí je právě také populární Brněnská muzejní noc. Od šesti hodin odpoledne až do půlnoci objeví například taje a záhady brněnského podzemí, na noční město naopak shlédnou z vyhlídkové věže Staré radnice.
Ve věku 82 let zemřel jeden z nejpopulárnějších českých herců Josef Abrhám. Informaci o jeho úmrtí potvrdil deníku Blesk herec Jan Kačer. Nejvíc ze všeho se Abrhám zapsal divákům do paměti jako doktor Blažej ze seriálu Nemocnice na kraji města. Loni v červnu zemřela jeho manželka, oblíbená herečka Libuše Šafránková.
Bratři Ebenové se svou jedinečnou hudbou a výjimečnými texty vystoupí 26. května od 19 hodin ve Velkém sále hradeckého Adalbertina. Na koncertu zazní průřez jejich tvorbou od prvního alba Malé písně do tmy (1984) až po poslední Čas holin (2014). Kromě Marka, Kryštofa a Davida Ebena vystoupí i další přední čeští hudebníci, a to Pavel Skála, Jaromír Honzák a Jiří Zelenka.
V "Bílé zoo" a divadle velbloudů v Kernhofu v St. Aegydu (okr. Lilienfeld) se narodil bílý tygr indický. O tygřičku pokřtěnou "Mikita" pečuje matka Thalié a personál zahrady ji pětkrát denně přikrmuje mlékem pro koťata.
Na různých místech plzeňské pěší zóny budou nejprve stepaři překvapovat kolemjdoucí ukázkami svého umění, v 17 hodin se jich pak více než stovka sejde na náměstí Republiky a zastepují společnou choreografii doprovázenou živě pěveckými sbory.
Tým vědců odhalil pomocí 3D skenů masivní kresby původních obyvatel Ameriky, které zůstaly v alabamské jeskyni skryté více než tisíc let. Jedná se o největší známé jeskynní umění, které kdy bylo v Severní Americe objeveno, a dosahuje délky až 3,4 metru. Studie, která podrobně popisuje unikátní objev, byla zveřejněna v časopise Antiquity.
/FOTO/ Dne 3. května začala kampaň Asociace lesních mateřských škol V lese jako v pohádce, která startuje na Mezinárodní den lesních školek. Do akce se zapojila také školka Lesokruh z Třebechovic pod Orebem.
/ROZHOVOR/ V posledních letech do Ostravy zavítal snad častěji než za celý svůj předchozí život. Architekt Robert Konieczny z katovického studia KWK Promes tam dohlížel na své nejnovější dítě – přestavbu historických ostravských Jatek, která jsou podle něj v mnoha ohledech architektonicky průlomová a jejichž proměna v těchto dnech zdárně finišuje.
Třináct letních škol letos nabízí Západočeská univerzita v Plzni (ZČU). Oproti loňskému a předloňskému roku, kdy škola na kurzy přijímala kvůli covidu menší počty zájemců, letos organizátoři přicházejí hned s několika novinkami. Připravili například uměleckou letní školu ArtCamp Kids nebo příměstský tábor Fakulty pedagogické.
Sochař, restaurátor a především tvůrce nápaditých objektů ze šrotu, kamene a dřeva slaví životní jubileum.
Mezi žáky a pedagogy litoměřické základní umělecké školy zavítá v úterý 24. května světoznámá česká operní pěvkyně, mezzosopranistka Magdalena Kožená. Bude hostem akce Brána umění otevřená, která se koná v rámci celostátního festivalu ZUŠ Open.
Ve věku 102 let zemřela Meda Mládková. V tiskové zprávě to oznámila Nadace Jana a Medy Mládkových a Museum Kampa, které Mládková založila. Slavná mecenáška a sběratelka umění podlehla zdravotním komplikacím souvisejícím s vysokým věkem.
Vesnice bez hospody není vesnice. Ne nadarmo se jí říká venkovský parlament, protože tady místní mohou důkladně probrat všechno, co je trápí. Od domácích starostí až po politiku.
Čtěte v magazínu Víkend. Tradiční příloha Deníku vychází v sobotu 30. dubna.
Jarní dny vybízejí k vyzdobení našich domovů čerstvými květinami. Neotřelou inspiraci nabízí ikebana, prastaré japonské umění, které věnuje kromě květů pozornost také listům, větvím či stonkům. V neklidné době, kterou prožíváme, se hledání dokonalé harmonie při aranžování stane vítanou chvilkou pro zklidnění mysli.
Úzkost, deprese, pocit zmaru. Tak může na pozorovatele působit nejeden obraz plzeňské malířky Doris Tesárkové Oplové. „Proč jste namalovala tak krásnou ženu bez zbytku těla? Vždyť to působí tak neskutečně syrově a úzkostně?“ ptám se a ona odpovídá: „Ten obraz jsem malovala, když mi umírala maminka, proto z něj jde taková úzkost. Když se na něj dívám teď po čase, sama cítím a prožívám tu bolest znova,“ odpovídá mi velmi vysoká mladá žena s neskutečně křehkou duší.
Na paleolitickém nalezišti u břehů dnešní řeky Aveyron na jihu Francie se v 19. století našlo více než 50 kamenných plaket, jejichž pravý účel vědci možná odhalili až nyní. Zdá se, že před desítkami tisíc let se zde scházely po setmění pravěké rodiny, aby v záři planoucího ohně sledovaly, jak mezi stíny a plameny tančí malá stvoření.
V pátek 22. dubna měly děti z tříd A a B chomutovské Mateřské školy Abeceda a také třída U Berušek z Mateřské školy Palacká v Chomutově možnost vidět umění psích záchranářů.
Klasicistní usedlost v pražské Bubenči je vyhlášenou adresou pro lidi, kteří se zajímají o umění a starožitnosti. Ať sháníte cokoli, najdete to u Hejtmánků, říká se. Tomáš Hejtmánek je sice majitelem respektovaného aukčního domu a galerie, sám se však považuje v prvé řadě za nadšeného milovníka a především sběratele umění.
Novou knihu nazvanou Mezi tebou a mnou vydal začátkem dubna mladý olomoucký spisovatel Marek Hnila. Stejně jako po jeho předchozích knížkách, se po ní v knihkupectvích jen zaprášilo a už se řeší dotisk.
Historický průvod či ukázky lidových tradic. Palác šlechtičen se 22. dubna po skoro pěti letech znovu otevře návštěvníkům. Důvodem uzavření byla rozsáhlá rekonstrukce. Původně měla trvat dva roky, ale nakonec byla delší.
/ANKETA/ Sprejeři a sprejerky, graffiti, to je životní styl, subkultura, která je většinou společností nepochopená. Když se lidé rozhlédnou i po jihočeských městech, obcích a perifériích naleznou plno stop svědčících o její existenci. Názory na tento fenomén se různí, už od dob jeho vzniku. Je to vandalství, nebo svobodný způsob uměleckého vyjádření?
Více než dvě stě tisíc korun přibylo v pondělí na transparentním účtu města Český Krumlov na pomoc ukrajinským uprchlíkům ve městě.
Jedním z nejoriginálnějších podniků na ostravské gastroscéně je jednoznačně michálkovická Restaurace [49]. Z podniku vybudovaném v někdejším cihlovém finském domku s číslem popisným 49 se rychle stala zavedená firemní značka. A plány nekončí.
Podívejte se, kam můžete o nadcházejícím víkendu vyrazit za zábavou.
/FOTOGALERIE/ Jedním z nejoriginálnějších podniků na ostravské gastroscéně je jednoznačně michálkovická Restaurace [49]. Z podniku vybudovaném v někdejším cihlovém finském domku s číslem popisným 49 se rychle stala zavedená firemní značka. A plány nekončí.
Výstava Sochařské city není první, kterou mohou obyvatelé i návštěvníci slezské metropole spatřit ve veřejném prostoru. V centru města je umístěno celkem sedm hlavních instalací, které si mohou zájemci prohlížet už čtyři měsíce.
Podívejte se, kam můžete o nadcházejícím víkendu vyrazit za zábavou.
V plné velikosti se do centra Plzně vrací 25. a 26. března vždy od 19 do 24 hodin festival světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK. Šestý ročník nabídne ve svém tradičním formátu na trase dlouhé 2,5 km celkem 15 zastavení s tím nejlepším ze současné digitální tvorby od umělců nejen z Čech, ale také Slovenska, Maďarska, Francie a dokonce dalekého Japonska.
Každý čtvrtek pro vás v redakci sestavujeme bohatou várku tipů, jak si užít víkend. V našem víkendovém přehledu najdete tipy na události, on-line akce, procházky po kraji, čtenářské tipy i další nápady, jak si zpestřit volné dny.
Jeho ateliérem i galerií je příroda, jeho díla můžete vidět třeba v okolí Počátek a Žirovnice. Řeč je o Ondřejovi Koudelkovi, který dělá land art a stone balancing. Pokud vám anglické názvy nic neříkají, mrkněte do fotogalerie. Pak už budete mít jasno. Děkujeme autorovi za krásné snímky.
Stay strong. To je název limitované edice speciálních grafických listů, kterou sokolové chtějí pomoci lidem na Ukrajině. Jeden z nejlepších streetartistů současnosti Michal Škapa vytvořil ve spolupráci s Českou obcí sokolskou (ČOS) a uměleckým projektem Sport in Art sto šedesát signovaných kopií.
/FOTOGALERIE/ Ostrava má nový prostor pro umění a vzdělávání. Jedná se o Galerii Gong, která byla v úterý 8. března slavnostně otevřena v ostravských Dolních Vítkovicích.
Své umění při náročném vedení koní parkurem a skoku přes překážky si první březnovou sobotu vyzkoušeli děti z jezdecké školy vyškovského Majáku v Boškůvkách. Za krásné fotky děkujeme Marii Nezbedové.
Úterní odpolední výuka v naší škole proběhla trochu jinak než obvykle. S ohledem na současnou vyhrocenou situaci na Ukrajině jsme se rozhodli, že dáme prostor žákům vyjádřit své pocity formou umění. Neboť úkolem umění by měla být schopnost reagovat na problémy společnosti.
Sérii setkání s uměním nabídnou v březnu Jarní cesty umění ve Chvalovicích. První je na řadě hned o nadcházejícím víkendu. Představí se šperkařka Iveta Hlobilová. V prodeji budou kraslice. Děkujeme Ivetě Hlobilové za pěkné fotografie.
Další aktivita na podporu Ukrajiny se objevila v těchto dnech v Teplicích. Tentokrát v pouličním umění. Protihlukovou stěnu na průtahu městem zdobí nové griffiti jako výtvarné ztvárnění ukrajinské vlajky.
Ukrajinští artisté jsou považováni za nejlepší na světě. Jejich Kyjevská městská akademie odrůd a cirkusových umění však utichla a děti, které by měly po světě rozdávat radost svým uměním, teď prchají nejen z lavic a tělocvičen, ale i ze svých domovů. Necelé třicítce ze zhruba 750 žáků pomáhá i pražský „nový cirkus“ Cirk La Putyka.
„Je hrozné, co se děje. Odsuzuji válku,“ říká parkourista původem z Ruska. Polovina výtěžku z ústecké akce půjde na pomoc Ukrajině.