Výstava, která je součástí projektu Hledání Šlapanické víry: chryzantém, společenství, rituály a předkládá zlomky ze šlechtitelské tvorby Jana Dvořáka (1924 - 2006), které se zachovaly v podobě identifikovaných odrůd zahradních chryzantém, sesbíraných paní Martou Fišerovou ze Šlapanic.
Nadace EURONISA chystá na sobotu 20. listopadu od 14 hodin 25. Jubilejní benefiční aukci umění. 180 uměleckých předmětů od 126 výtvarníků je připraveno do charitativní dražby, která má za cíl získat finanční prostředky, a podpořit jimi ještě v letošním roce projekty neziskových organizací působících v sociální oblasti v kraji.
Ani v letošním roce se slavnostní ceremoniál předávání státních vyznamenání neuskutečnil v tradičním termínu 28. října. Důvodem je zdravotní stav prezidenta republiky Miloše Zemana. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček tak stejně jako v loňském roce, kdy událost narušila covidová pandemie, alespoň zveřejnil jména oceněných. Nechybí mezi nimi zesnulý podnikatel Petr Kellner či herečka Jiřina Bohdalová.
Plavání považuje spousta lidí za balzám na duši, příjemný relax, u kterého se pořádně uvolní. Mám sice rád plavání takzvaně na „paní radovou“ někde na koupališti, pohodu s hlavou nad vodou, ale když s brýlemi na očích jen sleduji černou čáru uprostřed bazénu, rozhodně si to neužívám.
Už je to více než dvacet let, co sběratel umění a mecenáš Jan Pelánek Lazarowitz začal s opravami zámku Týnec nedaleko Klatov. Za komunistů v něm, od 50. do 80. let, sídlila armáda a podle toho také zámek vypadal. Díky dotaci od Evropské unie by se mělo sídlo veřejnosti otevřít už za dva roky. Hlavním lákadlem má být rozsáhlá sbírka díla Josefa Váchala.
Už je to více než dvacet let, co sběratel umění a mecenáš Jan Pelánek Lazarowitz začal s opravami zámku Týnec nedaleko Klatov. Za komunistů v něm, od 50. do 80. let, sídlila armáda a podle toho také zámek vypadal. Díky dotaci od Evropské unie by se mělo sídlo veřejnosti otevřít už za dva roky. Hlavním lákadlem má být rozsáhlá sbírka díla Josefa Váchala.
Portrét nahé přikrčené ženy se desetiletí ukrýval pod vrstvou malby od Pabla Picassa. Byl objeven díky umělé inteligenci, pokročilé zobrazovací technologii a 3D tisku. Co je jeho tajemstvím?
Dne 4.10.2021 byl na Bruntálském zámku zahájen festival DUN - DNY UMĚNÍ NEVIDOMÝCH NA MORAVĚ. Festival se koná již od roku 1995 v období od jara do podzimu ve všech městech především střední a severní Moravy a Slezska.
Chystaná rekonstrukce Domu umění na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. nabídne v srdci jihočeské metropole unikátní novinku. V Domě umění vznikne v podkroví nová terasa.
Neprojdete kolem nich, aniž byste zastavili a prohlédli si je. Jokera vystupujícího z plamenů, mladou indiánku s uhrančivýma očima či ženský zadek v provokativně krátkých kraťáscích rozhodně neminete bez povšimnutí. Řeč je o dílech vyvedených sprejem v podchodu Česká na Jižních Svazích ve Zlíně. Jejich autorem je osmadvacetiletý Michal Filák ze Vsetína působící pod uměleckým jménem Prorok.
Dvanáct projektů světově proslulého amerického architekta Stevena Holla si mohou nově prohlédnout návštěvníci Domu umění v Ostravě. Součástí putovní výstavy STEVEN HOLL: Making Architecture je i projekt nového ostravského koncertního sálu, jehož stavba by měla začít již v příštím roce.
Maluje už od patnácti let a lásku k umění získal přes četbu biografie Vincenta van Gogha. Malíř Jakub Lustig v pátek 1. října představil výstavu svého díla v jičínské kavárně Amos.
Do pražských Holešovic se opět sjedou fanoušci a IT odborníci z celého světa. Od 1. do 3. října tam proběhne již osmý ročník Hackers Congress Paralelní Polis (HCPP). Třídenní kongres nazvaný Chaos se uskuteční v prostorách Paralelní Polis a vystoupí na něm české i zahraniční špičky v oboru jako Sara Polak, Tomáš Mikolov, Juraj Bednár, Frank Rieger či Chris Gosden. Hlavními tématy třídenní akce jsou svoboda & kryptoanarchie, decentralizovaná ekonomika & kryptoměny, politické umění & hacking a věda & technologie. „Chaos jsme v posledních měsících zažívali více než kdy dříve a je pro nás zároveň metaforou, skrze kterou si pokládáme základní existenční otázky,“ říká za pořadatele Roman Týc.
Sochy, kresby, digitální tisky i umělecké knižní vazby. To vše si mohou zájemci prohlédnout na dvou nových výstavách, které připravila Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO). První expozice představuje díla ostravské výtvarnice Elišky Čabalové, druhá připomíná tvorbu významného českého sochaře Ladislava Zívra. Obě výstavy budou v ostravském Domě umění k vidění minimálně do konce října.
Tak jako v minulém roce a v letech minulých, se i letos uskutečnil výtvarný kurz krajinomalby studentů Gymnázia Valašské Klobouky. Kurz se uskutečnil od pondělí 6. září do pátku 10. září 2021 v okolí RZ Hájenka v Bylnici. Je určen pro zájemce o výtvarnou tvorbu z řad studentů klobouckého gymnázia. V letošním roce se kurzu zúčastnilo 18 studentek a studentů pod vedením Mgr. Jiřího Ročáka a Lenky Trčkové, která na kurzu absolvovala svou pedagogickou praxi.
Stříbrnou pamětní medaili v úterý 28. září obdržel Pavel a Ondřej Zatloukal, bývalý i současný ředitel Muzea umění v Olomouci. Ocenění převzali z rukou předsedy Senátu České republiky Miloše Vystrčila.
Čáslavské slavnosti, tedy festival dobré hudby, zábavy, jídla a pití se konal již tradičně na náměstí Jana Žižky z Trocnova. Především děti si užily jarmareční divadlo, dospěláky potěšil gastrofestival, jarmark či přehlídka auto-moto veteránů z Přelouče.
Aby mohlo umění žít, potřebuje být vidět. Z této myšlenky vycházel producent Petr Jákl, když spolu s kolegy z branže vytvářel novou sociální síť CrowningArts. Ta by měla pomáhat talentovaným umělcům ke zviditelnění a etablovaným tvůrcům třeba objevit nové tváře. „Umělci si tam budou připadat jako umělci, ne jako prostituti,“ říká jeden z propagátorů projektu zpěvák David Kraus.
Svou unikátní tvorbou oslovují sběratele skla a umění napříč světadíly a generacemi. Filip a Lukáš Houdkovi, bratrská dvojice původem z Nového Boru, hledá nová uplatnění pro tradiční sklářské prvky nejen v podobě světelných objektů překračující hranice designu i volného umění.
Múzy na Valech, aneb tržiště umění je novým otevřeným multižánrovým festivalem, který probudí múzy všeho druhu v části ulic Malé valy, Jízdecká a také v jejich v bezprostředním okolí. Bohatý program slibuje hned několik desítek amatérských i profesionálních divadelníků, zpěváků, instrumentalistů, tanečníků, akrobatů, loutkoherců i mimů všech možných žánrů a stylů.
Mají za sebou pět odehraných kol a v tabulce krajské I.B třídy jsou ve spodní části s pouhými čtyřmi body. V dalším díle skupiny D prohráli fotbalisté Sázavy na svém trávníku s Olbramovicemi. Po bezbrankovém poločase se dvakrát trefili hosté. Pak sice snížil Švec, ale poslední slovo měli opět hosté.
Velkoformátová malba italského umělce Ozmo vzniká v těchto dnech na budově Moravského divadla v Olomouci. Dílo, jehož ústřední postavou je múza tragédie Melpomené, má být hotové v úterý 14. září.
/FOTOGALERIE/ V sobotu 4. září svítilo sluníčko i pro děti v Petrovicích. Konal se zde tradiční Dětský den. Byl sice tradiční termínem, ale určitě ne programem. Běžné dětské soutěže vystřídali hasiči z Votic se se svou novou technikou a muži a ženy v uniformách Policie České republiky z odboru služby pořádkové policie.
Jiřina Šejbalová jednou prohlásila: „Humor určuje lidskou podobu. Ne vnější, ale vnitřní, protože člověk je obvykle takový, jaký druh humoru uznává a jaký se mu líbí.” A dodejme — jaký humor sám tvoří. Také proto byla Jiřina Šejbalová opravdu krásná žena. Od jejího úmrtí nedávno uplynulo čtyřicet roků.
Bývalý prezident Václav Klaus se omluví někdejšímu řediteli Národní galerie Praha Jiřímu Fajtovi za výrok, že Pražský hrad kvůli Fajtovi zdědil milionové dluhy. Muži uzavřeli smír, který dnes pravomocně schválil pražský městský soud. Klausův výrok se týkal výstavy o umění v době Karla IV.
O letních prázdninách v Mateřském centru Hvězdička v Benešově proběhlo celkem osm příměstských táborů. Sportovní tábor, Šikovné ručičky na cestách, Mezi zvířátky, Veselá věda a Arte hraní. Některé z táborů měly samozřejmě dva nebo i tři turnusy. Už jen názvy táborů vypovídají o tom, že byly různorodé, plné zajímavostí a překvapení, kde si úplně všichni přišli na své.
/FOTOGALERIE/ Znalci angažovaného umění z dob socialismu znají několik krásných příkladů z Třemešné. Mnohé z nich jsou cenným svědectvím o době svého vzniku a také navazují otázky, jak se k těmto symbolům máme chovat dnes.
Už tři zastávky má za sebou Street art festival Město = Galerie. Během tohoto týdne se umělci vyznávající netradiční pojetí umění ve veřejném prostoru sejdou v Kutné hoře, která už má za sebou zážitky z uplynulých ročníků přehlídky street artového umění a pyšní se hned několika velkoformátovými malbami výtvarníků z celého světa.
Pro mnohé vtipné oživení města, pro jiné hromada šrotu, která do historického centra Znojma nepatří. Obyvatele druhého největšího krajského města rozvášnilo umělecké dílo v podobě telefonních budek od uznávaného kreativce Maxima Velčovského. V nejbližších dnech má zaujmout místo na hranici městské památkové rezervace na náměstí Republiky.
Pro mnohé vtipné oživení města, pro jiné hromada šrotu, která do historického centra Znojma nepatří. Obyvatele druhého největšího krajského města rozvášnilo umělecké dílo v podobě telefonních budek od uznávaného kreativce Maxima Velčovského. V nejbližších dnech má zaujmout místo na hranici městské památkové rezervace na náměstí Republiky.
/FOTO, VIDEO/ Romská akce „SO DIKHEA“ oživila prostor Masarykovy ulice před Domem umění fakulty umění a designu UJEP. Slyšet jste mohli například koncert kapely Gypsy Brož.
Umění může být výrazným hybatelem změn ve společnosti a to především na lokální úrovni. V rámci participativních procesů a otevřené diskuze vás opět zveme ke společnému sdílení a objevování prostoru na horním parteru Masarykovy ulice. Zítra, tedy ve čtvrtek 5. srpna bude zahájena výstava Parter: znovuobjevený prostor Masarykovy ulice.
/FOTOGALERIE/ Letošní Buskerfest, neboli festival pouličního umění, přilákal o víkendu do Štramberka mnoho lidí. Program byl rozmanitý, ve městě vystupovali muzikanti, divadelníci i akrobaté. Hrálo se bez nároku na honorář. Umělci si vydělali pouze to, co jim kolemjdoucí hodili do připravených klobouků.
Pátý ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a pouličního divadla Cirkulum začne v pátek 6. srpna 2021 na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě a až do neděle 8. srpna 2021 představí to nejlepší, co tento druh umění nabízí.
Už od dětství ho bavilo umění. Když se Milan Hoferik ze Sobotky rozhodoval, kam jít na střední školu, zvítězila praktičnost a místo na uměleckou průmyslovku se dal na elektrotechniku. Dnes si svůj sen po několika desítkách let plní a chystá svou první výstavu. "Hlavně chci rodině a přátelům ukázat, čím jsem se poslední čtyři roky zabýval," říká Hoferik.
Třicátý ročník ojedinělé akce svého druhu Svátky skla – Tavení skla dřevem se po loňském online ročníku opět uskuteční v klasické podobě. Příznivce sklářského umění potěší 6. až 8. srpna v prostorách Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném v Orlických horách.
Ve štramberských ulicích bude o víkendu opět živo. Druhý ročník Buskerfestu, neboli festivalu pouličního umění, se uskuteční v sobotu 31. července a v neděli 1. srpna. Chybět nebudou muzikanti, akrobaté ani divadelníci.
Za čtvrt miliardy korun se na začátku července v Londýně vydražila malá kresba medvědí hlavy od Leonarda da Vinci. Šlo o událost, protože na světě je v soukromých rukou jen necelá desítka mistrových děl. Zbytek spravují státní a veřejné památkové instituce. V České republice je praxe opačná. Díla, která hýbou aukčním světem, jsou dlouhodobě soukromým majetkem.
Po Lysé nad Labem, Nymburce a Poděbradech dorazí street artový festival Město = Galerie také do Kutné Hory a Čáslavi. Pátý ročník festivalu tak bude mít ve středních Čechách celkem pět zastávek. „Tato linka není náhodná, města spojuje vlaková trať, a taky lokalita Středočeský kraj. Cílem tohoto festivalu je propojit tato města prostřednictvím specifického druhu umění a jeho vztahu k veřejnému prostoru,“ vysvětlil ředitel a kurátor akce Lukáš Kladívko.