Krása, umění, ale i ohyzdnosti a nesmysly. Tak vypadají ve Zlíně výtvory streetových umělců na plochách, které ke svým dílům mají určeny. Tam mohou bez potíží tvořit, aniž by zničili fasády budov a dalších ploch v krajském městě. Bohužel, najdou se i takoví, kteří svými „díly“ dělají pravý opak.
Tři slameři a jedna slamerka představili svá stand up slam poetry představení v sobotu 12. února v Benešově. Historicky první vystoupení tohoto druhu v tomto městě se konalo v Muzeu umění a designu.
V úterý 8. února od 17.30 hodin proběhne v sále Kreslírna v broumovském klášteře projekce dokumentárního filmu historika umění Štěpána Váchy a režisérky Amálie Kovářové „Hledání Bolestného Krista“. Projekci bude předcházet přednáška na téma Obrazová sbírka císaře Rudolfa II. a rudolfínské malířství. Na závěr následuje moderovaná debata s diváky.
Jak se připravit na výzvy dnešního i budoucího světa? Co a jak (se) učit v mnohdy těžkopádném školním systému? Pro všechny, kterým to není FUK, je určen druhý ročník Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání, který organizují Centrum současného umění DOX a Společnost pro kreativitu ve vzdělávání ve spolupráci s platformou uMĚNÍM.
Dvojvýstava Jana Pamuły nazvaná Průkopník počítačového umění v Polsku a Světelné objekty je nejnavštěvovanější akcí pořádanou v loňském roce Muzeem umění Olomouc. Prohlédlo si ji téměř dvanáct a půl tisíce lidí. Celkem na akce pořádané muzeem přišlo na 45 tisíc návštěvníků.
Už v 17 hodin začne dnes zajímavý, pro mnohé důležitý a pro pár důvěřivých občanů snad i nevděčný či neuvěřitelný program v Domě umění FUD UJEP na adrese Klíšská 1101/129a nedaleko klíšského areálu Kampusu UJEP. Čeká nás tu moderovaná diskuze nejen o dezinformacích třeba kolem koronaviru, ale také o mnoha škodlivých i ubližujících konspiračních teoriích či pseudonáboženských hnutích.
Právě dnes, 21. ledna 2022, si připomínáme 160 let od úmrtí spisovatelky a naší krajanky Boženy Němcové. Jejím životem a dílem se více než padesát let zabýval také středoškolský pedagog, bibliograf, filmograf a publicista Jiří Uhlíř.
Právě dnes, 21. ledna 2022, si připomínáme 160 let od úmrtí spisovatelky a naší krajanky Boženy Němcové. Jejím životem a dílem se více než padesát let zabýval také středoškolský pedagog, bibliograf, filmograf a publicista Jiří Uhlíř.
Právě dnes, 21. ledna 2022, si připomínáme 160 let od úmrtí spisovatelky a naší krajanky Boženy Němcové. Jejím životem a dílem se více než padesát let zabýval také středoškolský pedagog, bibliograf, filmograf a publicista Jiří Uhlíř.
Víkend se blíží, ale ještě je tu čtvrtek… Zpřestřete si ho účastí na nějaké akci. Kulturní a společenské organizace si v této době dávají ještě trochu novoročního volna, ale i dnes se dá užít zábavu na zajímavé akci. Podívejte se na pár tipů, co se dnes v Praze koná. Z pochopitelných důvodů doporučujeme sledovat informační kanály pořadatelů akcí, organizací či míst konání. Situace a případné rušení či přesouvání akcí se může měnit z minuty na minutu.
Co si zpříjemnit dnešní den na nějaké akci. Kulturní a společenské organizace si v této době dávají ještě trochu novoročního volna, ale i dnes se dá užít zábavu na zajímavé akci. Podívejte se na pár tipů, co se dnes v Praze koná. Z pochopitelných důvodů doporučujeme sledovat informační kanály pořadatelů akcí, organizací či míst konání. Situace a případné rušení či přesouvání akcí se může měnit z minuty na minutu.
Máte nápad, jak si zpestřit dnešní den? Kulturní a společenské organizace si v této době dávají ještě trochu novoročního volna, ale i dnes se dá užít zábavu na zajímavé akci. Podívejte se na pár tipů, co se dnes v Praze koná. Z pochopitelných důvodů doporučujeme sledovat informační kanály pořadatelů akcí, organizací či míst konání. Situace a případné rušení či přesouvání akcí se může měnit z minuty na minutu.
/FOTOGALERIE/ V benešovském Muzeu umění a designu, známém pod zkratkou MUD, mohou zájemci navštívit kromě dlouhodobé instalace Moderní Benešov, přibližující architekturu a urbanismus města, dvě umělecké výstavy.
Vážení čtenáři, po Hukvaldech, které vám přibližoval můj příspěvek před nedávnem, navštívíme tentokrát prostřednictvím fotografií společně místo většině z vás dobře známé, hrad Helfštýn. Monumentální stavba vypínající se nad tokem řeky Bečvy nedaleko Lipníka nad Bečvou patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě. Za nádherné povídání a fotografie velice děkujeme Karlu Machylovi z Hranic.
Vážení čtenáři, po Hukvaldech, které vám přibližoval můj příspěvek před nedávnem, navštívíme tentokrát prostřednictvím fotografií společně místo většině z vás dobře známé, hrad Helfštýn. Monumentální stavba vypínající se nad tokem řeky Bečvy nedaleko Lipníka nad Bečvou patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě. Za nádherné povídání a fotografie velice děkujeme Karlu Machylovi z Hranic.
David Kryemadhi je člověk, z něhož čiší ryzí optimismus. Trápilo ho, že lidé v době pandemie bývají často smutní a tak se je rozhodl rozveselit. Přímo v kavárnách jim kreslí obrázky a portréty – jak jinak než z kávy. „Umění a káva pomáhají mnoha lidem. Jde to zkrátka k sobě," říká umělec z albánského města Drač.
Zkuste si dnešní den zpříjemnit na nějaké akci. Kulturní a společenské organizace si v této době dávají ještě trochu novoročního volna, ale i dnes se dá užít zábavu na zajímavé akci. Podívejte se na pár tipů, co se dnes v Praze koná. Z pochopitelných důvodů doporučujeme sledovat informační kanály pořadatelů akcí, organizací či míst konání. Situace a případné rušení či přesouvání akcí se může měnit z minuty na minutu.
Přemýšleli jste už o tom, jak si zpestřit dnešní den? Kulturní a společenské organizace si v této době dávají ještě trochu novoročního volna, ale i dnes se dá užít zábavu na zajímavé akci. Podívejte se na pár tipů, co se dnes v Praze koná. Z pochopitelných důvodů doporučujeme sledovat informační kanály pořadatelů akcí, organizací či míst konání. Situace a případné rušení či přesouvání akcí se může měnit z minuty na minutu.
Jeho jméno znala asi většina Třebíčanů. A to nejen těch, kteří se zajímají o umění. Svými kousky totiž občas dokázal rozvířit hladinu veřejného mínění. Do dalších se ale už nepustí – třebíčský výtvarník Zdeněk Štajnc náhle zemřel v pondělí 3. ledna 2022.
Je tu první víkend nového roku. Zpestříte si ho účastí na nějaké zajímavé události? Podívejte se níže na pár tipů na akce, které se v Praze od pátku do neděle konají. Z pochopitelných důvodů doporučujeme sledovat informační kanály pořadatelů akcí, organizací či míst konání. Situace a případné rušení či přesouvání akcí se může měnit z minuty na minutu.
Víte, jak si zpříjemnit dnešní chladný den? Pokud ještě ne, zkuste si dnešní den zpříjemnit na nějaké akci. Kulturní a společenské organizace si v této době dávají ještě trochu novoročního volna, ale i dnes se dá užít zábavu na zajímavé akci. Podívejte se na pár tipů, co se dnes v Praze koná. Z pochopitelných důvodů doporučujeme sledovat informační kanály pořadatelů akcí, organizací či míst konání. Situace a případné rušení či přesouvání akcí se může měnit z minuty na minutu.
Už jste se po svátcích a silvestru rozkoukali v realitě všedních dnů? Pokud ještě ne, zkuste si dnešní den zpříjemnit na nějaké akci. Kulturní a společenské organizace si v této době dávají ještě trochu novoročního volna, ale i dnes se dá užít zábavu na zajímavé akci. Podívejte se na pár tipů, co se dnes v Praze koná. Z pochopitelných důvodů doporučujeme sledovat informační kanály pořadatelů akcí, organizací či míst konání. Situace a případné rušení či přesouvání akcí se může měnit z minuty na minutu.
Malíře Františka Cundrlu v rodné Strážnici netřeba dlouze představovat. O jeho životě a dílu vydal autor Filip Gorazd Martinek v loňském roce knihu s názvem Cundrla: zjevit obraz. Děkujeme panu Ondřeji Krystyníkovi za dnešní příspěvek.
"Po návštěvě partnerské školy v tureckém Izmiru v říjnu roku 2021 se žáci a učitelé ZŠ a MŠ Tábor, Husova 1570 vydali propagovat svou školu, město a vlast v rámci aktivit projektu Erasmus do Španělska," informovala Deník vyučující Mgr. Jana Bičišťová. Děkujeme za zaslaný příspěvek.
Máte program na dnešní den? Kulturní a společenské organizace si v této době dávají ještě trochu novoročního volna, ale i dnes se dá užít zábavu na zajímavé akci. Podívejte se na pár tipů, co se dnes v Praze koná. Z pochopitelných důvodů doporučujeme sledovat informační kanály pořadatelů akcí, organizací či míst konání. Situace a případné rušení či přesouvání akcí se může měnit z minuty na minutu.
Po těžkém roce, jako byl ten právě končící, by snad každého potěšil nález starých zlatých mincí ukrytých ve zdi či odhalení prastarého hodnotného talíře, který někdo schoval do šuplíku. Archeologové a výzkumníci několik podobných objevů v průběhu uplynulého roku 2021 učinili. Mnoho z nich změnilo pohled na dějiny lidstva.
Zimní královna se v posledních dnech činí. Podívejte se na její jemné a kouzelné ledové umění. Za fotografie děkujeme Evě Bílkové Šamalové, která je vyfotila v Kamenici nad Lipou.
Cílem pracovníků galerie je přiblížit výtvarná díla těm, kteří je nemohou vnímat zrakem. Nevidomí si mohou obraz či sochu „osahat“, a tedy procítit, díky zmenšeninám v podobě reliéfů či díky 3D modelům umístěným vždy u díla a označeným ikonou ťapičky. Výstava umožňuje nevidomým vnímat umění skrze hmat i sluch. Nejenže jsou vystavená díla doplněna o popisky v Braillově slepeckém písmu, ale přibyly i audionahrávky a haptické přepisy vystavených děl.
Když se dotýkáte heboučkých hraček z ovčího rouna nebo obdivujete opasky s výšivkou prováděnou pavím perem, vidíte, kolik rozličných podob mají tradiční řemesla. „Srdce mi zahoří pokaždé, když objevím starou, skoro zapomenutou techniku,“ říká Klára Hegerová. Projekt Krásná práce, u jehož zrodu stála, přibližuje lidové umění moderně, bez nánosu omšelosti a prachu.
Peter Demetz ovládá umění, ze kterého většině lidí spadne brada. Ze dřeva totiž vyřezává sochy, které jsou tak detailně propracovány, že vypadají vyloženě jako živé či spíše je někdo zaklel do kusu kmenu.
Příští rok představí Galerie Středočeského kraje GASK dílo čtyř významných žen české umělecké scény. Výstavní program otevře v březnu retrospektivní expozice Metasystémy Adély Matasové, držitelky Ceny Ministerstva kultury 2021. V červnu naváže Kamila B. Richter výstavou Ultima Culpa alias Konečná chyba, ve které představí nejen svou malířskou tvorbu inspirovanou novomediálním uměním, ale také instalace vzniklé dlouholetou spoluprací s Michaelem Bielickým.
Energickým projevem a přímočarou kritikou českého trhu umění rozčísl Adam Hnojil poklidnou předvánoční atmosféru čtvrtečního večera v rakovnické synagoze.
Finanční dar ve výši 15 tisíc korun předají ve čtvrtek zástupci Nadačního fondu Umění doprovázet Domácímu hospici Jordán v Táboře. Ten z daru zakoupí polohovací a kompenzační pomůcky do půjčovny, která při hospici funguje. Celková částka, kterou nadační fond Domácí hospic Jordán podpořil, činí téměř 200 tisíc korun.
Benátky zná celý svět. Je to město protkané malebnými kanály, které nabízí jedinečnou romantickou atmosféru, úžasné historické paláce, bohatou historii a významné umělecké sbírky. Mnozí je považují za nejkrásnější město na světě. Na své si zde přijmou zamilované páry, milovníci umění, historie i architektury.
Pro ruskou fotografku a influencerku Elizavetu Litovku se chodidla stala prostředkem, jak uspět na poli umění. Různě je zdobí a vyrábí pro ně boty tak, že jejich počiny zaujaly už desítky tisíc lidí po celém světě.
/FOTOGALERIE/ Hnus, děs, zvěrstvo, paskvil. Výstava v ulicích Opavy vzbudila silné emoce. Trochu připomíná nedávnou kauzu kritizované letošní vánoční výzdoby v sousední Ostravě. Tentokrát ale jen u negativních ohlasů veřejnosti nezůstalo. Socha u Bredy se po kritice pohoršených Opavanů stěhuje pryč. Prakticky okamžitě po umístění šokovala svým vzezřením a lidé si servítky rozhodně nebrali.
/FOTOGALERIE/ Hnus, děs, zvěrstvo, paskvil. Výstava v ulicích Opavy vzbudila silné emoce. Trochu připomíná nedávnou kauzu kritizované letošní vánoční výzdoby v sousední Ostravě. Tentokrát ale jen u negativních ohlasů veřejnosti nezůstalo. Socha u Bredy se po kritice pohoršených Opavanů stěhuje pryč. Prakticky okamžitě po umístění šokovala svým vzezřením a lidé si servítky rozhodně nebrali.
/FOTOGALERIE/ Galerie Středočeského kraje GASK nabízí návštěvníkům dotyk s uměním i během Vánoc. Galerie bude otevřena kromě pondělků a Štědrého dne každý den až do konce roku. Návštěvníci mohou zhlédnout několik probíhajících výstav, ať už je to stálá expozice Stavy mysli/Za obrazem, která v roce 2015 vyhrála prestižní ocenění Gloria Musaealis, anebo proměnné výstavy, jako ta největší – Samota uprostřed davu: Charles Baudelaire a české umění.
Pod pojmem zámek si každý představí honosné sídlo králů a knížat. Realita je však o poznání prozaičtější. Zámků leží v české krajině spousty a někdy ani nepůsobí jako svědkové dávných bálů a lovů. Spíš jako stará škola nebo drážní dům, byť bez kolejí. Jaké to je žít na zámku? To ukazuje unikátní kniha, která v těchto dnech vychází.
Vzácný vhled do bohatého vnitřního světa skladatelské duše Antonína Dvořáka nabízí album jeho klavírního díla, které nedávno nahrál mistr z nejpovolanějších – pianista Ivo Kahánek. Posluchač na desce najde větší cykly, příležitostné skladby, ale i několik kuriozit, které byly natočeny vůbec poprvé. „Byla to mimořádná výzva,“ říká Ivo Kahánek, který se jí chopil z iniciativy Supraphonu a Akademie klasické hudby poté, co jeho nahrávka Dvořákova Klavírního koncertu s Bamberskými symfoniky a s Jakubem Hrůšou slavila úspěch v roce 2019 – mimo jiné na BBC Music Magazine Awards.
Bude to výjimečný začátek nového roku, takový, který ještě nezažil. Téměř pohádka, jež tak trochu životní příběh Gevorga Avetisjana připomíná a v níž má roli krále. Krále medových dortů, který od prezidenta republiky Miloše Zemana obdrží 1. ledna 2022 Medaili Za zásluhy I. stupně, za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.
Vernisáže hned dvou výstav si ve čtvrtek 18. listopadu užili hosté Muzea Českého ráje v Turnově. V nádherném prostoru Klenotnice začala výstava autorských šperků reGenerace 5. V Kamenářském domě, který výstavě dodává téměř magický rozměr, pak odstartovala výstava lidových podmaleb na skle pod názvem Ze svatého kouta.
Ve svátek 17. listopad byla dolnovítkovická aula Gong v Ostravě plná. Sváteční den nejen pro milovníky umění završila debata známého architekta Josefa Pleskota, významného umělce Krištofa Kintery a Jan Světlíka, podnikatele a duchovního otce celého projektu Dolních Vítkovic. Co se lidé dozvěděli?
Kroměřížská radnice hodlá v příštím roce odhalit památník olomouckému biskupovi a mecenáši umění Karlu z Lichtensteinu – Castelcorna. Umělecké dílo vytvoří známý sochař Ondřej Oliva.