Na Fakultě umění a designu UJEP proběhla dne 16. listopadu volba kandidáta na děkana. Její výsledek rozhodl o změně ve vedení této fakulty od 20. února 2023. Na Fakultě umění a designu UJEP (FUD) byla změna ve vedení očekávaná, neboť současný děkan doc. Pavel Mrkus aktuálně končí své druhé funkční období a v dalším již nemůže pokračovat.
Organizátoři vyhlášeného Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica (MHF) právě spustili předprodej vstupenek na zahajovací koncert 22. ročníku festivalu. Ten začne 1. září 2023 tradičním Koncertem pro Liberecký kraj a tentokrát nabídne v Divadle F. X. Šaldy v Liberci klavírní galakoncert.
Ten obrázek vypadal jako Samara z hororového filmu Kruh. Jeho majitelka si myslela, že má doma bezcenné dílo, přesto ho přinesla ukázat Marii Stochlebové, ředitelce pardubické společnosti CFIG Arts, která se zabývá tvorbou sbírky výtvarného umění 19. a 20. století. Jenomže obrázek ředitelce nápadně připomínal reliéfní grafiku od Olbrama Zoubka, jejíž pravost ještě musí potvrdit umělcova vnučka.
Milovníci betlémů se mohou těšit hned na dvě výstavy, které pro ně chystá spolek Art Periscope na Tišnovsku. Výstava Papírový betlemářský svět začíná už v sobotu 26. listopadu ve dvě hodiny odpoledne a potrvá do 6. ledna v prostorách Muzea města Tišnova. Při vernisáži bude představen dokument a kalendář o kostelních betlémech na Tišnovsku. Druhá výstava s názvem Betlémy a umění ve dřevě II. se koná od 3. do 18. prosince v prostorách obecního úřadu v Předklášteří.
Český jazzový hudebník, multiinstrumentalista a skladatel Jiří Stivín oslavil 23. listopadu významné životní jubileum. Rozhovor s čerstvým osmdesátníkem najdete v sobotním vydání magazínu Víkend, který tradičně vychází jako příloha Deníku. Umění se týká i další téma, kdy představíme mladé talenty z Česka, jejichž jméno není cizí ani světovým galeriím. Před první adventní nedělí reportéři poradí, jaké regionální akce spojené s předvánočním obdobím stojí za návštěvu. A chybět nebude ani pravidelná fotosoutěž.
Fakulta umění a designu ústecké Univerzity J. E. Purkyně bude mít novou děkanku. Stane se jí Zdena Kolečková. Funkční období jí začne v únoru příštího roku.
Když se načančám, Kuře na grilu, Ruce za hlavou, Přímý zásah, Zvědavá, Já jsem já, Budem stokrát krásnější, Ta se má, Holka tvrdohlavá nebo Jen tak žít neumím. Všechny tyto písně vešly ve známost díky zpěvačce Heidi Janků, která právě slaví šedesáté narozeniny.
/FOTO/ Malby, sochy, fotografie, grafiky, design a okrajově i móda. Umělec Pavel Zugar z Rousínova na Vyškovsku poutá pozornost nezvykle širokým záběrem své práce, aktuálně připravuje od 26. listopadu autorskou výstavu v Galerii na rousínovské Staré radnici. „Můj oborový zájem v umění je dost obsáhlý a řekl bych i matoucí. Čestné uznání Akademie výtvarných umění mám za sochařský projev, ale za základní kámen své práce považuji malbu,“ říká Zugar.
Oblastní galerie v Liberci bude mít od 1. března 2023 nového ředitele. Stane se jím Filip Suchomel, historik umění a japanolog. Zvítězil ve výběrovém řízení, které Liberecký kraj vypsal po rezignaci někdejšího ředitele Pavla Hlubučka. Galerii do té doby povede Vladislav Mareš.
Ve věku 74 let zemřel filozof, estetik, teoretik umění a pedagog Petr Rezek. Tento žák filozofa Jana Patočky se věnoval architektuře, performanci nebo teorii kýče a svým kritickým uvažováním ovlivnil studenty mnoha oborů. Na Fakultě umění a architektury TUL vedl spolu s Vladimírem Baldou a Jiřím Židem ateliér architektury.
Trio pedagogů z Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci uspělo v soutěži na novou nadzemní zastávku metra Depo Zličín na trase linky B.
Nedávno skončený festival Ji.hlava a jeho dobíhající program online potvrzují stále totéž. Český dokument se těší lepší kondici než film hraný. V současné nabídce v kinech byste proto neměli minout jednu nenápadnou perlu aspirující na dokument roku. Jmenuje se Zkouška umění a kromě domácích cen byl zařazen do programu prestižního mezinárodního festivalu dokumentů v Amsterodamu, který právě probíhá.
Fotbalisté Baníku Ostrava B v sobotním zápase 15. kola MSFL totálně vyhořeli. Slezané zkolabovali na hřišti Hodonína, kde schytali debakl 1:5 a odmítli bodovat podesáté v řadě. I přes výprask se drží svěřenci trenéra Milana Chalupy na čtvrtém místě.
Uznávaná sopranistka Zuzana Kohoutová ve spolupráci s Nemocnicí Pelhřimov zve na Adventní benefiční koncert, který se uskuteční v pátek 11. prosince v 19 hodin v Kostele sv. Víta v Pelhřimově. Předvánoční koncert se koná na podporu Oddělení paliativní péče Nemocnice Pelhřimov.
FOTO/ „Asi jsem to já“ je název výstavy, která vznikla díky spolupráci Střední průmyslové školy Otty Wichterleho, Kulturního a informačního střediska Hronov, a především díky šikovnosti a odhodlání studentů. Od 4. listopadu 2022 až do konce ledna 2023 bude zpříjemňovat prostory Jiráskova divadla v Hronově.
Narodil se 6. listopadu 1872 v Chýnově u Tábora. Je naším nejvýznamnějším představitelem secesního symbolismu. Byl nejen sochařem, ale také řezbářem, grafikem, ilustrátorem, autorem užitého umění a architektem. Za příspěvek velice děkujeme.
K umění má galeristka Alexandra Karpuchina odjakživa blízko. Sama se chtěla vydat na uměleckou dráhu, nakonec vystudovala Arts Management a založila vlastní galerii současného umění. Zastupuje zavedená i zcela nová jména, jako je mezinárodně uznávaný Julius Reichel. A tvrdí, že sběratelem umění se může stát každý, kdo o to bude stát.
Ještě zhruba týden bude Valdšejnovo náměstí v Jičíně oživovat unikátní výstava s názvem Elementy duše. Až do 11. listopadu prostřednictvím plakátů představí 26 lidí s duševním onemocněním s hlavním cílem upozornit na aspekty života s psychickou poruchou.
Ve sváteční pátek 28. října vydala se čtveřice českých fotografů do hlavního města slovenské republiky Bratislavy na vernisáž výstavy Hommage á Marián Varga obsahující kromě jiného na dvě stě padesát fotografií tohoto rockového klavíristy a muzikanta.
V galerii Chodba českolipského Vlastivědného muzea a galerie je od 6. října k vidění nová výstava Knihy v době panování Rudolfa II. Výstava bude přístupná do konce letošního roku. Budova muzea je otevřená od středy do neděle a ve státní svátky v čase 9 – 12 hodin a 13 – 17 hodin.
O Galerii Joži Uprky, umění i jeho budoucnosti, v souvislosti s úspornými opatřeními, hovořila v rozhovoru pro Deník legenda v oblasti výtvarného umění a performerství – Milan Knížák. Ten ještě před nedávnem býval při různých příležitostech hostem na Slovácku, ale nyní, po prodělané nemoci mu v jeho 82 letech ubývají síly a tak už necestuje.
Říkají si AnonyMouse, ale jejich cílem je na rozdíl od známého aktivistického hnutí Anonymous úplně něco jiného. Sem tam totiž postaví miniaturní domečky a obchody pro myši, kterých si na ulici všimnou jen ti nejpozornější. Dělají to z lásky k umění, lidem a snaží se kolemjdoucím chodcům a jejich dětem přinést do života trochu každodenní magie.
/FOTO, VIDEO/ Ještě teď Jaromír Helešic rád vzpomíná na spolužáky z Hornického učiliště v Dubňanech na Hodonínsku, s nimiž hrával hokej i volejbal. Jeho kariéra ale pak místo do uhelného dolu vedla vzhůru, k umění, na konzervatoř. S hudbou uznávaný jazzman pokračuje i v pětasedmdesáti letech, po vystoupeních v rodných Mikulčicích ho čeká ještě koncertní šňůra v Rakousku i Lichtenštejnsku.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Dlouhé fronty parkujících aut v okolí Otvovic a stovky lidí, kteří zaplnili otvovický kulturák. Nebývalý zájem návštěvníků zažila jindy poklidná obec, kde se o víkendu konala Vánoční výstava s podtitulem Vánoce pro celou rodinu. Hlavními hvězdami na sále otvovického kulturního domu byly dvacetinásobná zlatá česká slavice, místní obyvatelka Lucie Bílá a šéfredaktor několika kreativních časopisů a televizní moderátor Jan Diblíček.
Desítky mažoretek od předškolního věku až po maminky a babičky předvedly příbuzným, přátelům a dalším své oslnivé umění. Nedávno s ním obsadily všechna první místa na světovém mistrovství ve Wroclawi. Nápadité barevné kostýmy a poutavé choreografie všechny nadchly. Atmosféra byla vynikající, posuďte sami z fotek a videa pocházejících z objektivu Lenky Hoffmannové. Za dokumentaci velmi děkujeme.
Křížkový a řetízkový steh zná jistě každý, kdo někdy držel bavlnky a vyšívací jehlu v ruce. Je to příjemný relax do sychravých podzimních dnů a večerů. Mladá francouzská umělkyně Cecile Davidovici však nevyšívá pouze krajinky, ale svou jehlou dokáže věrně „namalovat“ v podstatě jakýkoliv obraz. Zhmotňuje tak vzpomínky na svou zesnulou matku.
Pokud nežijete v USA, pouliční kresby mistra chodníkové křídy nejspíš nikdy naživo neuvidíte, ale díky sociálním sítím a naší galerii můžete na vlastní oči vidět to, co denně rozveseluje obyvatele Michiganu už od roku 1987. Už 35 let chodí David Zinn se svým kufříkem plným kříd a zkrášluje chodníky svým dočasným uměním.
Autonomní auto, recepční, aplikace pro nevidomé, ale i rozpoznávání hlasu, virtuální elektrárna nebo vývoj léku proti koronaviru – tam všude má své místo umělá inteligence. Brněnská komunita Brno.AI teď chystá akci, na které chce právě využití umělé inteligence v praxi představit veřejnosti i technologickým fanouškům. Dny AI se uskuteční od 17. do 23. října na několika místech v Brně.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Umělecké sklony získal po svém otci. Zatímco Vojtěch Kladívko je však známý jako jeden z prvních českých DJ´s, jeho syn Lukáš Kladívko se v České republice i v zahraničí proslavil jako výtvarník zaměřující se na umění ve veřejném prostoru.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Umělecké sklony získal po svém otci. Zatímco Vojtěch Kladívko je však známý jako jeden z prvních českých DJ´s, jeho syn Lukáš Kladívko se v České republice i v zahraničí proslavil jako výtvarník zaměřující se na umění ve veřejném prostoru.
O tom, že pověsit prádlo je někdy umění, není pochyb. Ovšem Helga Stenzel dohnala věšení prádla k dokonalosti, a dokonce se dá říct, že si jím vydělává na živobytí. Ovšem trochu jiným způsobem, než že by jen tak rozvěšovala mokré oblečení na sušák. Věšením prádla zobrazuje různá zvířata, která zasadí do krajiny i se šňůrou a výsledný obraz prodává za nemalé peníze.
První ze tří na podzim plánovaných přednášek se uskutečnila ve čtvrtek 6. října v Heroldově síni Rabasovy galerie v Rakovníku. Měla název Jan Preisler - malíř snů z přelomu století. Pohovořit o tomto skvělém výtavrníkovi, který je jedním z nejdůležitějších umělců středoevropského symbolismu, přijela historička umění a edukátorka Monika Švec Sybolová.
Je mladá, krásná a nesmírně talentovaná. Apeksha Rai je dvacetiletá dívka z malé vesnice ve střední Indii, která doslova zaplavila sociální sítě svým uměním. Ze starých novinových papírů totiž vyrábí šaty, které byste si s trochou nadsázky nezdráhali vzít ani do opery. Říká si Paper Queen, má tvář supermodelky a své šaty nejen vyrábí, ale i nosí.
V sobotu po poledni byl v Rakousku celostátní zkušební poplach. Ze 8302 hasičských sirén fungovalo 8266, tedy 99,57 %. Žádnou závadu neměly v Burgenlandsku a Vorarlbersku, po jedné nefungovalo ve Vídni, Horních Rakousích a v Tyrolsku, po třech v Solnohradsku a v Korutanech. V Dolních Rakousích "mlčelo" deset, ve Štýrsku sedmnáct. Loni nefungovalo 52 sirén, tedy 0,62 %.
Magdalena Fejfarová měla tvořivého ducha odjakživa. Už jako malou dívku ji bavilo vystřihování a vytváření sešitů, do kterých si lepila obrázky svých oblíbených seriálových hrdinů. Později si je začala překreslovat. Magda se narodila s Downovým syndromem, který ji v běžném životě limituje, přesto ale už dlouho snila o tom, že uspořádá výstavu svých obrázků. To se jí nyní díky spolupráci s jičínskou organizací Apropo a Balbineem podařilo a 28. září v galerii Prostor v jezuitské koleji uvedla spolu se svou mentorkou Radkou Mizerovou svou první vernisáž.
Otec známý archeolog, syn autor konceptuálního umění, kdy idea umění a umění samotné jsou jedno a totéž. Právě unikátní propojení dvou disciplín v rámci jedné rodiny zkoumá nová výstava věnována Karlovi a Jiřímu Valochovým v brněnské Moravské galerii. Výstava Valoch & Valoch ukazuje archeologické objevy doplněné o fotografie, instalace a objekty umělců. Návštěvníci ji mohou navštívit od pátku v Pražákově paláci.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Matěj a Petr Formanovi jsou herci a provozovatelé Divadla bratří Formanů. Matěj je navíc i výtvarník, Petr režisér. A od úterý jsou také rytíři. V prostorách Buquoyského paláce slavnostně insignie v hodnosti rytíře francouzského Řádu umění a literatury oběma předal francouzský velvyslanec Alexis Dutertre.
Na začátku byl hektický útěk z Ukrajiny, na konci úderné představení v Praze, jež slavilo triumf i na prestižní přehlídce v Edinburghu. Teď ukážou studenti Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění spolu s českou La Putykou inscenaci Boom vol. 2 i českému publiku. Premiéra je už tento pátek.
Nejen svým rozsahem, ale také žánrovou pestrostí je charakteristická výtvarná výstava Zvuk zapadajícího slunce, která je v současné době k vidění v prostoru Luxfer Open Space v České Skalici. Představuje se na ni totiž zhruba 60 autorů a jejich díla jsou součástí vlastněné a kurátorské umělecké sbírky LÍPA ART Collection, kterou založil holandský umělec Roel van der Linden, aktuálně sídlící v Praze.
Hned dva velké úspěchy si v minulých dnech připsala členka katedry výchov uměním Pedagogické fakulty UJEP Šárka Coganová. Je čerstvou držitelkou dvou významných ocenění na mezinárodním uměleckém poli.
Do dalšího dílu videocastu a talkshow Deník s nadhledem přijal pozvání český scénograf a režisér Šimon Caban a Michaela Páťalová, elitní závodnice v Pole Dance. Moderoval Roman Štěpánek.
Jmenuje se William Griffith a svůj první prsten navrhl už v sedmi letech pro svou matku. Od raného věku si velice vážil umění a zajímal se o historii a inženýrství, což později začal využívat ke své umělecké tvorbě. Některé prsteny ze zlata, stříbra či platiny tvoří i dva roky a účtuje si za ně v přepočtu statisíce. Jak se ale můžete přesvědčit, je na co se dívat.