Brněnsko nabídne i o posledním sprnovém víkendu spoustu zážitkových i kulturních akcí. Zmínit můžeme indické bubnování, které svými pulzujícími a fascinujícími rytmy ovládne Brno. Konat se bude i festival živého umění. Lidé budou mít možnost pod širým nebem vidět desítky divadelních představení.
Finanční dar ve výši 20 tisíc korun na nákup léků proti bolesti a zdravotnického materiálu získala pro těžce nemocné pacienty Hospicová péče sv. Kleofáše v Třeboni. Za článek i fotografii děkujeme Viktoriii Kim.
Muzeum Šumavy v Kašperských Horách je významným regionálním kulturním zařízením s mnohaletou tradicí. Je řada aktuálních důvodů, proč toto muzeum navštívit právě nyní, v době vrcholící turistické sezóny.
O tom, že se dobrosrdečnost vyplácí, ví dnes své majitelka 700 kilo vážící prasnice Pigcasso. Zvířet zachránila před několika lety život a věnovala se mu tak, jako se ještě nikdo praseti nevěnoval. Naučila svoji prasnici totiž malovat, díky čemuž dnes společně pořádají vlastní umělecké výstavy, prodávají obrazy za statisíce, zapsaly se do Guinessovy knihy rekordů a spolupracují se světoznámými značkami.
V mládí viděla Ivana Jirešová svět spíš černobíle. Co vypadalo jednoduše, chtěla dělat složitě. „Teď je to naopak. I když staré návyky a vzorce ze dne na den nezměníte,“ vysvětlila v časopisu Story herečka. Ta je velkou milovnicí noirové kinematografie a je úzce spjatá s festivalem, který už brzy odstartuje na hradě Český Šternberk.
Řekli byste, že je dřevořezba uměním mužů? Kamila Břenková ovládá umělecké dřevořezbářství jako málokdo. Vůni dřeva milovala odjakživa. A tak si i přesto, že je profesí stavařka, cestu k umělecké práci se dřevem před několika lety našla. Sama se považuje za amatéra samouka, ale její díla vypovídají o tom, že v ní odjakživa dřímala duše citlivého umělce. Z kusů dřeva, které by jinak skončily v kamnech, dokáže vytvořit nejen nádherné sochy, ale i funkční marionety.
Hospic sv. Zdislavy v Liberci obdržel od Nadačního fondu Umění doprovázet finanční dar ve výši 30 tisíc korun. Finance využije na nákup čtyř antidekubitních matrací, které pomáhají prevenci proti tvorbě proleženin.
Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem je zavalena uhlím. Spíše obrazně, nicméně "černé zlato" se tam díky právě probíhající výstavě skutečně nachází. Nazvaná je příznačně - Hérakleitův princip / 100 let uhlí v českém umění.
/FOTOGALERIE/ Ve velkém sále nymburského Obecního domu byla otevřena výstava obrazů Jiřího Černého Pocty malířům. Autor v rámci několika desítek prací vyjadřuje svůj obdiv k dílu světových a českých tvůrců, řadu z nich považuje za své vzory.
Už poosmé pořádá společnost Grafia Víkend otevřených ateliérů. Letos budou ve dnech 23. a 24. září otevřeny ateliéry, galerie i výtvarné školy po celém Plzeňském kraji. Více informací najdete na webu www.otevreneATELIERY.cz. Některé z přihlášených umělců a galerií vám představíme před konáním akce na webu Deníku.
V půli července proběhla v Turecku největší evropská přehlídka studentských firem GEN-E 2023 organizátora JA Europe. Cenu publika a pozornost zahraničních investorů získal projekt Cartoon Yooself. Startup, který rozjela studentka Jihočeské univerzity Tereza Jandová, zvítězil nad 104 vysokoškolskými týmy z 26 zemí.
/FOTO, VIDEO/ Ponurá atmosféra dýchne na člověka, když prochází areálem bývalé káznice v Brně na Cejlu. Skoro dvě století místo sloužilo jako vězení a ještě nyní jsou tady patrné stopy z minulosti. Poslední roky areál chátrá.
Vyhrát takový zápas je umění. Sigma na Slovácku za celé utkání nepředvedla zhola nic, přesto si dokráčela ke třem bodům. Výhra je velký úspěch pro další vývoj sezony. Sigma má po třech kolech šest bodů, přitom ve dvou venkovních zápasech nic moc nehrála.
/VIDEO/ Festival pouličního umění Komedianti v ulicích pokračoval v Táboře i přes nepřízeň počasí. Některá vystoupení se nekonala, většina programu se však přesunula do centra na Žižkovo náměstí. Podívejte se s námi na úžasnou provazochodkyni z Argentiny a také duo extrémních a vtipných uruguaysko-argentinských fakírů.
/VIDEO/ Festival pouličního umění Komedianti v ulicích pokračoval v Táboře i přes nepřízeň počasí. Některá vystoupení se nekonala, většina programu se však přesunula do centra na Žižkovo náměstí. Podívejte se s námi na úžasnou provazochodkyni z Argentiny a také duo extrémních a vtipných uruguaysko-argentinských fakírů.
Možnosti neomezeně cestovat po Německu za měsíční předplatné využívá stále více cestujících. Vyplatí se německý model? Na to se pokusí odpovědět sobotní vydání magazínu Víkend. Pravidelná příloha Deníku tentokrát také poradí zahradkářům, aby nenechávali záhony po sklizni ležet ladem, a prozradí, co je obávané jádro pudla.
Netradiční plavbu lodí po Brněnské přehradě si užili účastníci akce s názvem Tropicana Boat. Pořadatelem byla Burlesque Brno, nechyběly tedy prvky varieté, kabaretu nebo svádění, které k umění burlesky neodmyslitelně patří.
/FOTO, VIDEO/ Klášter Teplá se před téměř dvaceti lety stal dějištěm natáčení filmu s českým názvem Umění milovat. Dětskou roli si zahrála tehdy ani ne šestiletá Diana Michalcová z Mariánských Lázní, jejíž maminka Milada nám do redakce poslala fotky z natáčení. Krom Diany si v koprodukčním snímku zahrály po boku Lucie Vondráčkové či Marka Vašuta i další děti z okolí.
Nový mural s názvem MEZIKROK vznikl v rámci projektu Remix Comix na zdi holešovického Vnitroblocku v Praze. Projekt propojuje čtyři evropské země a dává si za cíl prostřednictvím umění ve veřejném prostoru upoutat pozornost k sociálně vyloučeným skupinám a problémům, kterým čelí. Dílo MEZIKROK se věnuje problematice dětských domovů a skutečností, kterým musí mladí dospělí po odchodu z nich čelit.
Švýcarský historik Marius Winzeler je spolu s publicistou Ivanem Hartmannem podepsán pod knihou O vidění s podtitulem Jak porozumět starému umění. Tomuto oboru se rodák z kantonu Curych, který plynně mluví česky, věnoval jak ve funkci kurátora a později ředitele Městských muzeí v Žitavě, tak v letech 2016 až 2021 na postu šéfa Sbírky starého umění v Národní galerii v Praze. Nyní už třetím rokem působí jako ředitel Rezidenčního zámku v Drážďanech. O čem jsme si nad knížkou, která navazuje na rozhlasový cyklus o starých mistrech, povídali? Tak třeba o tom, že nejen my vidíme obrazy, ale i obrazy svým způsobem vidí nás.
/FOTO, VIDEO/ „Spiderman na stropě kostela je kus pop-artového umění, ještě by mu mělo blikat „ježíšovské“ srdce. Snažíme se tím přilákat mladou generaci,“ říká spisovatelka a režisérka Karin Krajčo Babinská, která s manželem Richardem, frontmanem kapely Kryštof, opravuje kostel sv. Petra a Pavla v Chotěvicích. Získat kostel od církve byl její nápad. Zrodil se při venčení psa.
/FOTO, VIDEO/ Jídlo a pití zdarma, pochvalné proslovy a focení s průhledným kovovým obrem. U obchodního domu Central v Mostě se v úterý 18. července konal veřejný ceremoniál s představením působivé červené sochy od Jakuba Flejšara, který kromě vytváření velkých figur proslul jako trenér olympijské vítězky ve snowboardcrossu Evy Adamczykové (Samkové). Nový umělecký objekt ze stavebního železa roxor se jmenuje Most-tyčák a stal se další výtvarnou dominantou středu města, které potřebuje zkrášlit.
/FOTO, VIDEO/ Manželé Richard a Karin Krajčovi otevřeli na prázdninové víkendy pro veřejnost kostel sv. Petra a Pavla v Chotěvicích. V loňském roce ho získali od církve. Lidé se nestačí divit, jak známý pár kostel vyzdobil. Je plný pop-artového umění a komiksových prvků. Na restaurování historických obrazů křížové cesty se podílejí Lucie Bílá, Jaromír Jágr, Leoš Mareš a Olga Lounová.
/FOTO, VIDEO/ Manželé Richard a Karin Krajčovi otevřeli na prázdninové víkendy pro veřejnost kostel sv. Petra a Pavla v Chotěvicích. V loňském roce ho získali od církve. Lidé se nestačí divit, jak známý pár kostel vyzdobil. Je plný pop-artového umění a komiksových prvků. Na restaurování historických obrazů křížové cesty se podílejí Lucie Bílá, Jaromír Jágr, Leoš Mareš a Olga Lounová.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Módu z převážně 60. let představuje nová výstava v Museu Kampa s názvem Paradox módy. Tématem výstavy je střetnutí dobové módní tvorby s významnými uměleckými díly Musea Kampa ze stejné doby. Ukazuje tak, jak se móda a umění navzájem ovlivňovaly. Od 15. července mohou zájemci vidět zhruba stovku modelů od významných tvůrců, jako jsou například Christian Dior, Yves Saint Laurent či Coco Chanel. Expozice bude k vidění do 5. listopadu.
Dvanáctý ročník Gasparády se uskuteční v Kolíně na Karlově náměstí ve dnech 1. a 2. září 2023. Festival připomene osobnost mima Marcela Marceau, který by letos oslavil sté narozeniny.
/FOTO, VIDEO/ Každý rok v červenci se v Ratajích nad Sázavou koná Česká dvouplátková akademie, týdenní interpretační kurz hry na hoboj a fagot. Letošní ročník je již jedenáctý, začal 9. července a potrvá až do neděle 16. července. Milovníci vážné hudby se mohou těšit na dva koncerty.
S myšlenkou postavit vlastní jílovou pec si začala Lenka Dvořáková pohrávat už více než před rokem. Nápad přirozeně vyplynul z jejího životního stylu. Miluje totiž chalupaření i historii a kváskový chléb už doma peče bezmála deset let. Rozhodla se tedy pro další postup ve svém pekařském umění. A o své zkušenosti se stavbou jílové pece se podělila.
/FOTOGALERIE/ Že umění dokáže rozzářit i často nevzhledná místa, jako jsou například trafostanice, je patrné v řadě míst na Vysočině. Rozkvetlá louka, lyžaři nebo časosběrný komiks. Tyto a další motivy jsou vyobrazené právě na trafostanicích společnosti EG.D.
Chcete vidět obrazy, které tvořily historii umění? Spoustu z nich je uloženo v muzeích a galeriích v Evropě a stojí za to vidět je „na živo“. Přínášíme vám výběr těch nejslavnějších obrazů. Opravdoví milovníci umění si tak můžou naplánovat tour po evropských galeriích a poznat kus světového kulturního dědictví.
/FOTOGALERIE/ Že umění dokáže rozzářit i často nevzhledná místa, jako jsou například trafostanice, je patrné v řadě měst na jihu Moravy. Obří žabák či ohrožené ptactvo. Tyto a další motivy jsou vyobrazené právě na trafostanicích společnosti EG.D.
/FOTOGALERIE/ Že umění dokáže rozzářit i často nevzhledná místa, jako jsou například trafostanice, je patrné v řadě měst na jihu Moravy. Obří žabák či ohrožené ptactvo. Tyto a další motivy jsou vyobrazené právě na trafostanicích společnosti EG.D.
/FOTOGALERIE/ Že umění dokáže rozzářit i často nevzhledná místa, jako jsou například trafostanice, je patrné v řadě měst na jihu Moravy. Obří žabák či ohrožené ptactvo. Tyto a další motivy jsou vyobrazené právě na trafostanicích společnosti EG.D.
/FOTOGALERIE/ Že umění dokáže rozzářit i často nevzhledná místa, jako jsou například trafostanice, je patrné v řadě měst na jihu Moravy. Obří žabák či ohrožené ptactvo. Tyto a další motivy jsou vyobrazené právě na trafostanicích společnosti EG.D.
/POZVÁNKA/ Na zahradě Schumpeterova domu v Třešti začalo už jednadvacáté Dřevořezání. Řezbáři a betlemáři z celé republiky se sjeli, aby své umění a precizní práci představili veřejnosti. Lidé se mohou přijít podívat teď o svátcích ve středu a ve čtvrtek vždy od devíti do pěti odpoledne.
/FOTOGALERIE/ Střední škola designu v Lysé nad Labem je uměleckou školou, kam směřují nadaní studenti ze širokého okolí. A kromě mnoha praktických hodin se vzdělávají i v dějinách umění. Nejde o předmět, který lze absolvovat pouze ve školních lavicích, i když i teoretické znalosti jsou samozřejmě důležité. Prioritou je, aby studenti umění prožívali.
/FOTOGALERIE/ Před několika lety se podařilo dohledat většinu předmětů, které se kdysi nacházely ve sbírce asijského umění pozdně impresionistického malíře a mnohostranné osobnosti Ludvíka Kuby (1863 - 1956). Nahlédnout do této unikátní kolekce čítající desítky uměleckých předmětů a kuriozit ze staré Číny, Japonska a Tibetu budou mít v sobotu 1. července od 16 hodin návštěvníci Galerie Ludvíka Kuby v Poděbradech.
Poslední červnová neděle byla nejen pro všechny obyvatele zámku, ale i pro všechny přátele, opatrovníky, rodinné příslušníky a všechny znalé, velmi významný den. Ano, opět byl den otevřených dveří, námi nazývaný Duhový den. Již po několikáté jsme se snažili spočítat, kolikátý vlastně byl, ale i největší pamětníci si nepamatují ten první.
/FOTO, VIDEO/ Kaskadéři - pamětníci nepatří do starého železa. Ani v nebezpečné profesi automobilového kaskadérství nemusí věková hranice 65 let znamenat odchod do důchodu. Důkazem je sedmdesátiletý Jiří Vybíral, který patří k nejstarším aktivním kaskadérům na světě.
Držitel Výroční ceny města Hodonína za rok 2007 vydechl naposled. Výtvarný pedagog, organizátor výstav a fotograf Antonín Salajka zemřel ve věku devadesáti let. Rodák z Týnce spojil svůj veřejný život hlavně z Hodonínem, kde dlouhá léta žil.
/FOTO, VIDEO/ Kaskadéři - pamětníci nepatří do starého železa. Ani v nebezpečné profesi automobilového kaskadérství nemusí věková hranice 65 let znamenat odchod do důchodu. Důkazem je sedmdesátiletý Jiří Vybíral, který patří k nejstarším aktivním kaskadérům na světě.