Znojmo: divadelní maraton startuje již dnes
Znojmo - Týdenní divadelní přehlídka s názvem Znojmo žije divadlem nabídne představení nejrůznějších žánrů na netradičních místech. Začíná právě dnes.
Znojmo - Týdenní divadelní přehlídka s názvem Znojmo žije divadlem nabídne představení nejrůznějších žánrů na netradičních místech. Začíná právě dnes.
Benešovsko - Přehlídkou jezdeckého umění i síly, zdatnosti a oddanosti koní bude Memoriál generála George Armstronga Custera, který se uskuteční od čtvrtka 15. do soboty 17. srpna ve Všeticích na Benešovsku.
Litomyšl - Milovníci umění a netradičních akcí si již dnes přijdou na své v lokálce. Až do soboty se v Litomyšli, na trati do Vysokého Mýta a na různých místech kolem železnice uskuteční série akcí v rámci projektu Lokálka.
Plzeň – „Domnívám se, že přirozenou selekcí budou cirkusy postupně zanikat," je přesvědčen Jaroslav Joo, principál Cirkusu Jo-Joo. Podle jeho slov dnes na území České republiky existuje jen kolem třicítky cirkusů, dříve jich zde byl téměř dvojnásobek.
Chrudim - Místní Salvátorskou pouť ve zdejší sportovní hale zpestřila házenkářská show, ve které šlo o konfrontaci dorostenecké a extraligové házené.
Hutisko Solanec – Jako děti lidé obvykle sní o tom, že až vyrostou, budou kosmonautem, princeznou nebo indiánem. V dospělosti pak obvykle přijde prozření a musejí se smířit s krutým osudem, který z nich udělal třeba úředníky.
Volary /FOTOGALERIE/ - Nový výstavní prostor otevřeli ve Volarech na Šumavě. Stará se o něho Vít Vavřinec Pavlík, šéf Asociace jihočeských výtvarníků… Sochař Michal Trpák zavěsil mouchu na Černou věž. Ve Volyni funguje hřbitovní galerie ve smuteční síni. Další netradiční prostor proměnili v galerii Volarští: včera ji otevřeli na místě bufetu hotelu Bobík.
Praha – Ředitelem Národní galerie v Praze bude od 1. ledna příštího roku historik umění Jiří Fajt. Ministr kultury Jiří Balvín to řekl po jejich dnešní schůzce. Balvín tak potvrdil rozhodnutí své předchůdkyně Aleny Hanákové (TOP 09 a STAN), které původně zpochybňoval.
Mikulov - Unikáty dvacátého výtvarného sympozia na mikulovském zámku? Obraz všech kurátorů a šperky pro bílou paní.
Dolní Bělá – Procházky uměním – festival, který založila violistka a manětínská rodačka Jitka Hosprová – v sobotu 17. srpna zavede zájemce do pseudogotického kostela Povýšení svatého Kříže v Dolní Bělé. Koncert spojený s povídáním o historii začíná v 18 hodin.
Jičín – Pozoruhodnou součástí sbírek starého umění jičínského muzea je bezesporu soubor 35 střeleckých terčů vytvořených pro potřeby jičínského spolku ostrostřelců.
Hradec Králové – S Deníkem můžete dozvědět zajímavosti o sochách zdobících Hradec. Informace zpracovala Martina Vítková z regionálního muzea v Chrudimi. Filomena Borecká se narodila v roce 1977. Je sochařka, kreslířka, výstavy zahajuje performancemi a zabývá se vztahy mezi psychoanalýzou, terapií a uměním.
Chomutov /ROZHOVORY/ - „Je příjemné vidět, že naše práce veřejnost baví. Lepší hnací motor bychom si ani nemohli přát," říkají organizátoři… „Obnaženi". Multižánrový festival, uznávaný alternativní uměleckou scénou celé Evropy, načal o uplynulém víkendu druhou desítku co do počtu pořádaných ročníků. Ten letošní pojali organizátoři velmi stylově, jako nosný bod zvolili pro dnešní hektickou dobu příznačné téma „… a co dál?
Hranice, Slavíč – Rodinná stáj J. K. Coufalík, která sídlí u Slavíče, vyjela s dvěma koňmi na Mistrovství České republiky ve spřežení.
Volary - Nový výstavní prostor otevřeli ve Volarech na Šumavě. Stará se o něho Vít Vavřinec Pavlík, šéf Asociace jihočeských výtvarníků.
Mělník – Češi jsou národ pivařů, alespoň se to o nich říká. V sobotu to ale na náměstí Míru a v jeho okolí, kde se právě konal už sedmý ročník Mělnického koštu, vypadalo docela jinak.
Cheb - Hrad Cheb o víkendu zpestřilo představení o tom, jak se v minulosti zacházelo s obviněnými hříšníky.
Mikulov - Unikáty dvacátého výtvarného sympozia na mikulovském zámku? Obraz všech kurátorů a šperky pro bílou paní.
Chomutov - „Je příjemné vidět, že naše práce veřejnost baví. Lepší hnací motor bychom si ani nemohli přát," říkají organizátoři
Dolní Slivno - Historicky první sraz rodáků, spojený i se sochařským sympoziem, možná založil novou tradici
Lednice /RECENZE/ - Sobotní uvedení opery Giuseppe Verdiho La Traviata pod širým nebem přilákalo do areálu lednického zámku dva tisíce návštěvníků. Zažili dobře ztvárněné titulní role, nevýrazné hudební nastudování a mizernou režie a scénografii.
Kaňk – V pořadí již čtrnáctý letní multižánrový festival TyjátrFest nabídl opět po roce svým návštěvníkům čtyřdenní program pro všechny generace.
Záměl – Sobotní odpoledne v Záměli se neslo ve slavnostním duchu. Zdejší hasiči totiž slavili kulatiny – od založení jejich sboru letos uplynulo už 130 let.
Litovel – Deváté pokračování festivalu Litovelský otvírák se stalo v sobotu cílem tisíců lidí. Davy návštěvníků za branou litovelského pivovaru sledovaly například vystoupení slovenské zpěvačky Kataríny Knechtové, hanáckou kapelu Stracené ráj, Kamila Střihavku nebo umění beatboxera Ondry Havlíka.
Šumperk /DOPLNĚNO VIDEO/ – Porážkou na svém hřišti vstoupili do nového ročníku fotbalové divize šumperští hráči. Přestože dokázali reagovat na dva góly soupeře, ve druhé části znovu inkasovali a potvrdili obavy z přípravy: obranná činnost není dobrá.
Nýrsko – Druhý ročník odhalování pamětního kamene spisovatelům, kteří se narodili v Nýrsku, se uskutečnil o uplynulém víkendu. Tentokrát v Parku paměti před lesním divadlem v Nýrsku odhalili pamětní kámen, který bude připomínat etnografa, historika, učitele, spisovatele a kronikáře města Nýrsko Josefa Blaua.
Hluk – Kachna se zelím a bramborovým knedlíkem, kuře na paprice, vepřová pečeně na bylinkách k tomu lokšová polévka a pavůvkový vdolek. Tak vypadalo hodové menu o uplynulém víkendu v Hluku.
Ve druhé polovině července odcestoval dětský folklorní soubor Jitřenka z Dolní Čermné do chorvatské střední Dalmácie na hostování v několika turisticky vyhledávaných přímořských letoviscích.
Louny - Zajímavá a svého druhu ojedinělá akce se chystá na středu 14. srpna v Lounech. Tamní městská knihovna a její pobočka Klub(ovna) Luna slavnostně zahájí výstavu mladých lounských streetart umělců. Vernisáž netradiční expozice začne ve 20 hodin.
Hasištejn - Příznivci country a folkové hudby zbystřete, čtvrtý ročník tradičního festivalu v nádherných prostorách hasištejnského hradu je za dveřmi. Dnes již legendární Fesťáček pod hradbami vypukne příští sobotu, 17. srpna.
Kladno - V sobotu měl podle kalendáře svátek Vavřinec. A právě na tento den letos připadl další ročník kuchařského posvícení - Oslav sv. Vavřince, patrona všech kuchařů a cukrářů. V okolí kladenského zámku se konaly už podeváté.
Rožnov pod Radhoštěm – Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě se v sobotu 10. srpna zaplnilo milovníky tradičních lidových řemesel. Své umění na 23. ročník Dnů řemesel a setkání kovářů přijelo představit třicet pět kovářů a šedesát pět řemeslníků.
Opava – Učitel Václav Sukeník externě vypomáhal v baletním souboru Slezského divadla a do oka mu padla blonďatá tanečnice Nikola Němcová. Neváhal rozhodit pomyslnou síť, ve které divoká Carmen i něžná Matylda v jedné osobě uvízla tak dokonale, že si ji minulou sobotu odvedl k oltáři opavského kostela.
Domažlicko – Kdo přijel na Chodsko a neochutnal pouťový koláč, jako by tu ani nebyl.
Louny - Zajímavé a ojedinělé setkání začne vernisáží příští týden ve středu večer na Luně.
Znojemsko /KAM O VÍKENDU/ – Mopedy, motorky nebo letecké modely mohou již v sobotu obdivovat lidé v regionu. Koho unaví stroje, může ochutnávat víno nebo zavítat po Podhradí nad Dyjí. Lubo Kristek zavzpomíná na své happeningy.
Hradec nad Moravicí /SOUTĚŽ, POZVÁNKA/ - Na zámku v Hradci nad Moravicí se uskuteční další skvělé divadelní představení. Agentuře Židek se podařilo zajistit známou komedii Herci jsou unavení, v níž předvedou své umění přední tváře českého hereckého nebe.
Havlíčkův Brod – Premiéru mají za sebou i mladší dorostenci HC Rebel a soupeřem jim bylo hned družstvo z kolébky hokeje – výběr Kanady ročníku 1999. Atrakcí utkání byla brankářka Cassida Mc Evenová, která se blýskla skvělým výkonem.
Jablonec n. N. – Až do neděle se mohou zájemci podívat na um sklářů, bižuterních umělců a studentů v jabloneckém Eurocentru. „Prodejní stánek tu má třicet bižuterních a sklářských společností včetně Preciosy, dalších čtrnáct předvádí své řemeslo," uvedl při čtvrtečním zahájení Pavel Kopáček, předseda Svazu výrobců skla a bižuterie.
Protivín - V místní galerii je otevřena výstava obrázků herečky, malířky a spisovatelky.
Velké Poříčí - Letiště, piloti, kluzáky i nebe čeká týdenní maratón soupeření o putovní pohár na 12. ročníku Mezinárodního závodu kluzáků Orlíkovské přeháňky. Závody slavnostně zahájí už zítra v 10.00 hodin na letišti ve Velkém Poříčí. Na start se postaví rovných třicet pilotů z celé České republiky, ale také z Německa, Polska a Anglie.
Liberec - Osobitou muziku plnou osobitých textů, módu na krásných dívkách a mužích a film o snaze udržet Zemi i pro další generace slibuje zítřejší program u liberecké přehrady. Pro každého něco.
Jičín – Tennis club ve spolupráci se Sportovním zařízením města uspořádal celostátní turnaj veteránů, který je součástí okruhu Senior tenis, pořádaný Seniorským tenisem ČTS.
Valtice – Labyrint Valtického Podzemí pohltil scénu hlohoveckého Dvorního divadla i 140 diváků. Hereckému umění napomohl, rekvizitám méně. Knihy a obrazy divadelníkům při pondělním představení poněkud navlhly.
Plzeň – Univerzitní galerii, kavárnu a infocentrum otevře do ledna 2014 poblíž náměstí Republiky Západočeská univerzita v Plzni (ZČU). Vše vznikne v objektu bývalých dílen vysoké školy na rohu Sedláčkovy a Riegrovy ulice, kterou univerzita ozdobí uměleckými pracemi a sochami svých umělců z Ústavu umění a designu, z něhož se brzy stane fakulta. Přestavba budovy už má stavební povolení.
Valtice – Labyrint Valtického Podzemí pohltil scénu hlohoveckého Dvorního divadla i 140 diváků. Hereckému umění napomohl, rekvizitám méně. Knihy a obrazy divadelníkům při pondělním představení poněkud navlhly.
Opava /ANKETA, DOPLNĚNO/ – Překvapí už to málokoho. Předloni byla z koule krychle, loni bomba a letos? Zmrzlina. K letošnímu tropickému počasí vyloženě sedí.
Havlíčkův Brod – Regionální kancelář Parta culturae a havlíčkobrodské Muzeum Vysočiny chystají právě v těchto dnech v pořadí již třetí ročník populárních Dnů otevřených ateliérů (DOA).
Karolinka – Šestý ročník národopisné slavnosti Léto na Soláni začne už tento pátek 9. srpna. Vedle kulturní a hudební zábavy si na své přijdou také milovníci jídla. Připraveny jsou totiž krajské speciality.
Vysoká Pec - „Mám to štěstí, že jsem obklopen lidmi, kteří patří ke světové špičce," říká šéf skupiny Michal Tuček