![](https://g.denik.cz/42/d8/gastro-podebrady-201701-03_prazena-list-l.jpg)
OBRAZEM: Přehlídku Gastro ukončil závod číšníků
Poděbrady - Tradiční veselý překážkový běh číšníků po kolonádě ukončil mezinárodní přehlídku učňovských škol Gastro Poděbrady 2017.
Poděbrady - Tradiční veselý překážkový běh číšníků po kolonádě ukončil mezinárodní přehlídku učňovských škol Gastro Poděbrady 2017.
Jihlava – Dámská hnízda. Tak se jmenuje improvizační divadelní show Simony Babčákové a Ester Kočičkové, která ve středu 26. dubna pobaví diváky v Horáckém divadle v Jihlavě (HDJ). Obě dámy se svým vystoupením na Velké scéně HDJ začnou v 19 hodin. Včera na toto představení zbývaly poslední dvě desítky vstupenek. Jejich cena se pohybuje od tří set do tří set šedesáti korun.
Hodonín /FOTOGALERIE/ – Lehce solení a pepření mouční červi, cvrčci smažení na másle nebo opražená sarančata podlévaná červeným vínem. To je jen část středečního večerního menu v hodonínské městské knihovně.
Praha - Kniha o válečném pilotovi, průvodce literárním festivalem nebo kniha, která ukazuje propojení umění a sportu zvítězily v 52. ročníku soutěže o Nejkrásnější české knihy roku. Ceny se ve středu předávaly v Letohrádku Hvězda, celkem jich pořadatelé rozdali 36. Soutěž, v níž bylo letos rekordních 250 publikací, hodnotí technickou i výtvarnou stránku. Letos poprvé estetické kvality posuzovala mezinárodní porota. Výstava oceněných knih bude v letohrádku otevřena do 28. května a doplní ji výběr Nejkrásnějších knih světa 2015 zapůjčených nadací Stiftung Buchkunst. Soutěž o nejkrásnější knihy vydané v tuzemsku pořádá ministerstvo kultury a Památník národního písemnictví. Ministr kultury Daniel Herman dnes předával první ceny v sedmi soutěžních kategoriích.
Písek – V Galerii Prácheňského muzea se dnes (19. dubna) od 16 hodin koná první ze tří plánovaných komentovaných prohlídek výstavy Slavnost malby.
Svitavy /KOMENTÁŘ/ – Kdo strávil aspoň část velikonočního víkendu na fotbale v našem regionu, ten nelitoval. Narodily se zde totiž věci pozoruhodné.
Výstavu arteterapeutických děl už po jedenácté zahájilo ve čtvrtek 13. dubna Muzeum Kroměřížska. Pod názvem Umění je stav duše si návštěvníci mohou prohlédnout malby, kresby i koláže, a to rovnou v šesti sálech kroměřížské Galerie v podloubí.
Lysá nad Labem - Už poosmé se konal na lyském náměstí Bedřicha Hrozného řemeslný jarmark. Nabídl převážně ruční výrobky včetně například přírodních mýdel, ale třeba i oblečků pro děti. Ty si mohly zkusit malovat či zdobit hračky v malých tvůrčích dílničkách.
Kolínsko - Přečtěte si krátké zprávy z Kolínska!
Nešlo o víkend, na který by pražské baseballové tým rády vzpomínaly. Ze sedmi zápasů nevyhrály ani jeden. Eagles nestačili třikrát na úřadující šampiony Draky Brno, loňští vicemistři z Kotlářky neuspěli v Ostravě a Tempo Titans prohrálo dvakrát na Technice Brno.
Královéhradecko, Broumov - V poslední době je vidět vzrůstající zájem o barokní kostely na Broumovsku, a tak se historik umění Petr Staněk rozhodl věnovat tomuto tématu další z přednášek pořádaných pro veřejnost.
Brno /FOTOGALERIE/ – Na krku má zavěšenou schránku na léčivé masti, které se připravovaly z bylin smíchaných s popelem i střelným prachem. Na hrudníku a břiše má geometrické tetování iwu symbolizující dospělost. Soška beninského léčitele patří k nejcennějším exponátům nové výstavy, kterou zahájilo Moravské zemské muzeum v Brně.
Jeho „grafická řeč" nutí k přemýšlení nad současným hektickým světem.
Litomyšl – Město, které je hrdé na svou kulturu a ve kterém se lze setkat s uměním téměř na každém kroku, se rozhodlo pro nezvyklou věc. Od 1. května bylo zrušeno vstupné pro děti a mládež do 18 let v Městské galerii, kde je v současnosti k vidění výstava exlibris.
Ráby - V Muzeu perníku pod Kunětickou horou si návštěvníci o víkendu užívali ty pravé svátky jara.
Orlová – Zakončení, toť problém. Orlovští fotbalisté selhali střelecky i v dalším kole krajského přeboru na půdě Krnova.
Okoř /FOTOGALERIE/ - Velikonoční rytířskou slavnost na zřícenině hradu Okoř uspořádala v neděli skupina historického šermu Allgor. Akce tak již šestým rokem slavnostně otevřela sezonu na Okoři. Již od ranních hodin se producírovali po zřícenině nadšenci v dobových kostýmech, hradem zněly středověké rytmy. Návštěvníci se tak mohli na chvíli duchem vrátit do dob minulých.
Kutná Hora - V Kutné Hoře vzniká nové Centrum pro podporu rozvoje osobnosti a dalšího vzdělávání. Má jednoduchý název Voda a sídlit bude v Šultysově ulici. Zázemí pro nejrůznější aktivity pak najde v Dačického domě.
Velvary - Jako ve světovém středisku si museli připadat návštěvníci lyžařského areálu Šachty ve Vysokém nad Jizerou. Zvířecími kostýmy si někteří žáci ze ZŠ Velvary zpestřili závěrečné závody, při kterých se snažili ukázat, co se z lyžařského a snowboardového umění za týden na lyžařském výcviku naučili.
Broumov - V poslední době je vidět vzrůstající zájem o barokní kostely na Broumovsku, a tak se historik umění a učitel ZUŠ Broumov Petr Staněk rozhodl věnovat tomuto tématu další z přednášek pořádaných pro veřejnost.
/ROZHOVOR/ "Oživovat veřejný prostor a dostávat umění tam, kde to lidé nečekají, považuji za smysluplné," říká dramaturg Opavské kulturní organizace Jan Kunze v rozhovoru pro Opavský a Hlučínský deník.
Slaný /FOTOGALERIE/ - Třetího ročníku soutěže o nejlepší nádivku, která se v sobotu konala ve slánské Restauraci Sokolovna Kvíček, se zúčastnilo celkem patnáct soutěžících.
Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Divadelní režisér David Drábek se loučí s královéhradeckým Klicperovým divadlem. „Je dobré umřít vestoje - tedy odejít včas."
Kvíčovice – Obyvatelé Kvíčovic jsou již řádně připraveni na velikonoční svátky. Mají za sebou velikonoční jarmark, spojený s vystoupením místních dětí.
Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Divadelní režisér David Drábek se loučí s královéhradeckým Klicperovým divadlem. „Je dobré umřít vestoje - tedy odejít včas."
Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Divadelní režisér David Drábek se loučí s královéhradeckým Klicperovým divadlem. „Je dobré umřít vestoje - tedy odejít včas."
Praha, Hradec Králové - Přišli o hodně svých členů kvůli letecké katastrofě z konce loňského roku. Alexandrovci ale vstávají z popela a vystoupí v řadě českých měst.
Soběslav - Soběslavská chasa mladá, folklorní spolek založený před více než čtvrt stoletím, vyráží v těchto dnech do ulic Soběslavi s řehtačkami.
Dešenice – Místnosti tvrze v Dešenicích zaplnily šikovné ruce. Konal se tam totiž 9. ročník tradiční akce Dešenické tvrzení aneb tvoření ve tvrzi, který přilákal opět mnoho návštěvníků.
Pardubický kraj, Litomyšl - Městská galerie představila stovky exlibris Josefa Váchala.
Baví vaše děti gymnastika, cvičení a jízda na kole? Vyzkoušejte cyklistickou krasojízdu! Oddíl sálové cyklistiky – krasojízdy TJ Petřvald na Moravě pořádá nábor nových talentů. Věk dětí je nejlépe 6 až 9 let, ale není to v žádném případě podmínkou, protože hlásit se mohou i starší děti.
Praha - Národní galerie v Praze zpřístupní své stálé expozice i aktuální výstavy během celých velikonočních svátků. Otevřeno bude na Velký pátek i na Velikonoční pondělí, uvádí galerie na svém webu. Kromě sbírek od středověkého přes renesanční, barokní a moderní umění po současná díla je možné v některém ze šesti objektů NG aktuálně vidět třeba výstavu Magdaleny Jetelové, Aj Wej-weje, Františka Skály nebo práce z keramiky napříč staletími a světem.
Kolín /FOTOGALERIE/ – Co by podle studentů mohlo přilákat turisty do České republiky? Možností je více: fotbalový stadion nebo galerie umění z vlnité lepenky. Soutěže ve stavbě modelů budov se zúčastní i kolínští studenti.
Karlštejn – Kulturní program na hradě Karlštejn je i letos plný lákavých akcí. Až do konce roku si ještě mohou návštěvníci prohlédnout Karlštejnský poklad, který byl loni vystaven na Karlštejně při příležitosti sedmi set let od narození Karla IV.
Praha - Jako jednoho z nejvýznamnějších sochařů současnosti představuje Galerie hlavního města Prahy britského autora Richarda Deacona. Protože je první jeho samostatnou výstavou v ČR, pojal ji kurátor Julian Heynen jako úvod do Deaconovy mnohostranné tvorby vzniklé za posledních 30 let. Šest desítek děl představuje rozmanité materiály a techniky, které Deacon používá, od dřeva impregnovaného a ohýbaného přes ocel a hliník k syntetickým materiálům a keramice.
Liberec – Dobývali spolu vrcholy, vzájemně se fotografovali. Fotografové Jan Červinka s Vilémem Heckelem patří k pionýrům československých horolezeckých expedic po roce 1945.
Sokolov – Jeden z nejslavnějších cirkusů v Česku míří do Sokolova. Lidé ho budou moci navštívit od čtvrtka do neděle.
Břeclav - S unikátním projektem společného obrazu na plátně o velikosti 150 krát 150 centimetrů přišel břeclavský malíř Antonín Vojtek. V jeho Galerii 99 se do malby může zapojit každý.
Týniště nad Orlicí - Základní umělecká škola v Týništi nad orlicí zve na slavnostní zahajovací koncert v rámci oslav při příležitosti 65 let činnosti školy v budově na Tyršově náměstí a 30 let od zásadní přestavby budovy školy.
Plzeň - Básník Ivo Hucl (laureát literární Ceny Bohumila Polana) právě vydal sbírku Prach prázdna. Křest jeho knihy se koná v úterý 18. dubna od 19 hod. v Moving Station v Plzni na Jižním Předměstí.
Chcete se podílet na rozvoji kultury v Olomouci? Máte příležitost. Až do neděle 21. května můžete přispět na nový kulturní stánek v samém centru Olomouce.
Ústí nad Labem - Překvapení přinesly Baletní miniatury 3, novinka Severočeského divadla. Strhující byly hudební nápady i choreografie, se kterými přišli šéfová baletu Rita Pleškova a tanečník Vladimír Gončarov.
Praha - Akce připomínající letošní 50. výročí založení Pražského quadriennale (PQ), které je nejvýznamnější přehlídkou scénografie a divadelního prostoru na světě, představilo v úterý vedení Institutu umění - Divadelního ústavu (IDU). Jeho 14. ročník, který se uskuteční za dva roky, IDU vyhlásí v červnu spolu s uměleckou koncepcí, prostory konání i členy mezinárodního uměleckého týmu. PQ se koná jednou za čtyři roky.
Trutnov - Milovníci kamionových modelů se mohou těšit na třetí ročník unikátní RC Truck Show, která opět zavítá do Trutnova.
Zámek Hošťálkovy na Krnovsku je pro veřejnost obvykle nepřístupný.
Hlinsko – Až do 30. dubna je možné v Hlinsku navštívit výstavu nazvanou Velikonoce na Betlémě.
Brno – Uměním na spory kvůli bydlení v pondělí poukázali nájemníci ubytovny Markéty Kuncové naproti židenickým kasárnám v Brně. Dvě stě lidí, kterým hrozí vyhození na ulici, podpořili členové sdružení Chceme bydlet. Hráli venkovní divadelní představení.
Mikulčice /FOTOGALERIE/ – Téměř šedesát odrůd ze sedmatřiceti obcí. To nabídla dvoudenní Výstava vín Podluží, která se po deseti letech vrátila do Mikulčic. „Dříve bývaly košty Podluží v sobotu a v neděli, my jsme změnili termín na pátek a sobotu. Myslím si, že se to osvědčilo a většina vinařů to přivítala, především se nemusejí ohlížet na to, že po druhém dnu výstavy začíná pracovní týden," upozornil mluvčí dvoudenní akce Stanislav Koneček.
Nové Město nad Metují - I v letošním roce se Střední průmyslová škola, střední odborná škola a střední odborné učiliště Nové Město nad Metují účastnila soutěže Gastro Hradec, která proběhla 30. března 2017 v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Jednalo se o 22. ročník národní soutěže kuchařského a cukrářského umění s mezinárodní účastí a zároveň o 12. ročník Mistrovství republiky kuchařů a cukrářů.
Praha - Ministerstvo kultury nabídne prostřednictvím nového dotačního programu galeriím a muzeím podporu pro nákup uměleckých děl. Zřízení programu v pondělí schválila vláda, počítá se s udělením dotací již v letošním roce. Podle mluvčí ministerstva Simony Cigánkové by v programu měly ročně být desítky milionů korun. Akviziční fond bude zaměřen na současné umění. Nebudou z něj ale moct čerpat velké instituce zřizované ministerstvem, jako je třeba Národní galerie v Praze.