Boleradice – Letošní premiérová hra Kříž u potoka se setkává od začátku s velkým diváckým zájmem. Drama podle scénáře Pavla Ondrucha a pod režisérskou taktovkou Ivy Kahounové zopakuji boleradičtí ochotníci v pátek. Víkend bude patřit také výběru forbín Voskovce a Wericha-Jízlivý glosátor.
Proboštov – Trenér Miroslav Janota (na snímku), bývalý prvoligový fotbalista, není se svým Proboštovem v zrovna komfortní situaci. Na jaře bude bojovat o záchranu, podzim se totiž tradičnímu klubu krajského přeboru vůbec nevydařil.
Praha - Výstavu rozdělenou hned do několika výstav připravil pro milovníky svého umění a širokou veřejnost výtvarník František Skála. Třináct let po velké monografické výstavě v galerii Rudolfinum se v pátek otevře přehlídka nazvaná prostě Jízdárna v malostranské Valdštejnské jízdárně. Dominuje jí několik rozměrných solitérních děl jako třeba Zub času pokrytý v místě možné plomby pravým zlatem nebo drátěný Jednorožec vyzdvižený do druhého patra expozice. Tu tvoří jednotlivé uzavřené kabinety, z nichž každý ukazuje jednu z mnoha uměleckých tváří známého umělce, divadelníka a muzikanta.
Tábor – Festival vína, který potrvá až do 8. dubna a v sobotu ho oficiálně zahájí ochutnávka až 150 druhů vín v hotelu Palcát, dává i letos prostor výtvarníkům. V kavárně Coffee&tee na Tržním náměstí se představí Romana Klečacká.
Praha /FOTOGALERIE/ - Dvě solitérní postavy českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století představuje ve své pražské galerii investiční fond Pro arte. Ve Vratislavském paláci v ulici Tržiště vystaví od středy do 5. května pozdní díla Adrieny Šimotové (1926 až 2014) a Václava Boštíka (1913 až 2005), malířů, jejichž tvorba je prodchnuta snahou po hledání řádu a harmonie.
Praha - Dva své fotografické cykly vystavuje ode dneška v břevnovské galerii Entrance laureát Chalupeckého ceny Jiří Skála. Výstava se jmenuje Žánry každodennosti a Skála do obou kolekcí zpracoval své oblíbené téma proměny práce a volného času. Ve výstavě se také zabývá svými vlastními formálními postupy - často kombinuje různá média a jeho tvorba patří k tomu, čemu se říká konceptuální umění.
České Budějovice- Tradiční kulturní události jako Central Park Slavie, Kulturní léto, Festival Černá věž, Umění ve městě a další letos dostanou dotační příspěvek, o jehož rozdělení rozhodlo město. Samozřejmě se přihlásily i projekty nové. Kolem dotací na kulturu se letos rozpoutala bouře.
Teplice - Jedním z nejslavnějších českých cirkusových rodů je rodina Berouskova, jejímž nejznámějším představitelem byl Ferdinand Berousek. Společně se svými syny natáčel i film Šest medvědů s cibulkou, kde hlavní roli hráli právě Berouskovi medvědi.
Březová - Milovníci harmonik a heligonek si opět po roce přišli na své v Březové. Lákavá kulturní akce opět předčila očekávání a na 12. ročník Setkání harmonikářů se dostavil velký počet zájemců o tento žánr hudby.
Milovníci výtvarného umění si v našem okrese první březnový týden přišli na své. Užít si mohli hned tři důležité události: slavnostní vernisáže zahájily výstavy v Bruntále, Rýmařově a v Krnově.
Praha /FOTOGALERIE/ - Nebe Nebo je umění na oblečení. Nová česká módní značka na vernisáži představila 30 vybraných prací od umělců z Anglie, Indie, Itálie, Francie, Chile, Vietnamu, Spojených států, Jižní Koreje, Indonésie, Brazílie, Izraele, Filipín, Španělska, Japonska, Číny, Ruska, Singapuru, Švédska, Argentiny či Nového Zélandu. Česko zastoupí například Ade Anejde, jež je členkou labelu kreativního vizuálního studia Lunchmeat.
Praha - Umění spolupráce chce letos divákům přiblížit festival dokumentů o lidských právech Jeden svět, který začal v pondělí v Praze. Nabízí nejen filmový pohled do sedmi desítek zemí světa, ale i virtuální realitu. Právě ta ještě před večerním slavnostním promítáním odstartovala devatenáctý ročník přehlídky, který v metropoli potrvá do 15. března. Součástí slavnostního zahájení je i udílení ceny Homo Homini za prosazování lidských práv. Ocenění za loňský rok připadlo ruské nevládní organizaci Výbor na obranu proti mučení.
Havlíčkův Brod - Umíme spolupracovat?! Jsme svědky nástupu populismu, negativních kampaní na sociálních sítích, rozbíjení tradičních společenských či kulturních hodnot.
Krásným róbám a ladným pohybům patřil v sobotu 4. března Dům kultury v Šumperku. Uskutečnil se zde jubilejní dvacátý ročník taneční soutěže O pohár města Šumperka.
Katolický farář z Windischgarstenu Gerhard Maria Wagner (62) má jógu, kterou nabízejí i vzdělávací domy linecké diecéze, za „nástroj ďáblův", píše deník OÖN.
Tachov – Dva sportovní sály zaměřené přímo na box a z něj odvozené sporty, je možné využívat v okresním městě. Jeden už několik let funguje ve Fitness Forte U Bělčáka, kde jsou k dispozici boxovací pytle a další tréninková zařízení. Druhý najdeme od minulého týdne na sídlišti Východ a otevřel jej Ladislav Hudler, mnohonásobný medailista z mezinárodních soutěží v kickboxu.
Královéhradecko, Jičínsko - Práce pečovatelky je fyzicky i psychicky náročná. A bohužel finančně podhodnocená. Některé domovy pro seniory se tak potýkají s jejich nedostatkem. Jičínskému okresu se tento problém naštěstí zatím vyhýbá.
Vlašim – Fotbalisté druholigové Vlašimi rozjeli s Frýdkem-Místkem jarní část mistrovské sezony Fortuna národní ligy na výbornou, když si v domácím prostředí připsali po dobré hře tři body. „Co jsem ve Vlašimi, tak se mi poprvé podařilo výhrou vstoupit do části sezony. Vloni na jaře i na podzim jsme jen remizovali," měl radost z dobrého vstupu do jara trenér Vlašimi Martin Hašek.
Východní Čechy, Ráby - Muzeum perníku v Perníkové chaloupce u Pardubic zahájí 14. sezonu, nazvanou „předposlední…?!?". Stane se tak slavnostně v sobotu 4. března od 9 do 16.30 hodin oslavou 14. úředních narozenin paní Ježibaby, jež procitne z dvouměsíčního zimního spánku (od Nového roku).
Hradec Králové - Knihovna města Hradce Králové pořádá pro zájemce kromě půjčování knih řadu dalších pozoruhodných aktivit. Stačí nahlédnout do jejího programu akcí pro veřejnost, který každý měsíc vydává.
Revolta byla v šedesátých letech minulého století základním motivem pro umělecké projevy, které dnes označujeme jako akční umění. Umělci na protest proti komercionalizaci umění opustili galerie a podnikali různé akce v ulicích, alternativních prostorech či v krajině.
Jičínsko - Práce pečovatelky je fyzicky i psychicky náročná. A bohužel finančně podhodnocená. Některé domovy pro seniory se tak potýkají s jejich nedostatkem. Jičínskému okresu se tento problém naštěstí zatím vyhýbá.
Praha - Umění manýristických dvorů ze sbírek českých a moravských hradů a zámků představuje výstava Mars a Venuše, která je od čtvrtka do konce dubna otevřena v Obrazárně Pražského hradu. Národní památkový ústav touto expozicí zahájil Rok renesanční šlechty, během něhož chystá další výstavy a kulturní programy na téměř čtyřiceti památkách.
Chomutov – V chomutovském muzeu pořádají výstavu, která mapuje historii tanečních kurzů na Chomutovsku. O víkendech se tam budou konat workshopy tanců, které frčí.
Březová u Sokolova - Setkání harmonikářů v Březové na Sokolovsku má zvuk. Svědčí o tom zájem návštěvníků, kteří každý rok dlouho dopředu shání vstupenky na toto ojedinělé vystoupení. V březovském multifunkčním centru v sobotu předvedou své umění harmonikáři všech generací.
Telč – Máte na půdě výkresy svého prarodiče, který chodil na Zemskou vyšší reálku v Telči? Tak je přineste. Takto zní výzva Knihovny Univerzitního centra v Telči, které na duben chystá výstavu Ukrytá vzpomínka.
Strání – Vyfouknout si svoji vlastní nádobu, nechat si vyrýt na skleničku jméno a hlavně zabalit si do krabice kousek umění, jehož část zanechají mistři skláři z Květné v každém výrobku, který projde pod jejich rukama. Den otevřených dveří ve sklárnách Strání-Květná už po čtrnácté nechal nahlédnout zájemcům pod pokličku tamní výroby skleněných produktů.
Havlíčkův Brod – Spisovatel a básník Miloš Doležal a jeho dvoudílná kniha o životě a smrti faráře Josefa Toufara z Číhoště se staly v poslední době pojmem.
Praha - Tradiční Popelec umělců se dnes večer bude konat v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze u Karlova mostu. Začne uvedením loutkové divadelní hry, kterou napsal v roce 1943 čtrnáctiletý vězeň terezínského ghetta a již nastudovali studenti pražského gymnázia. Bohoslužbu s udílením popelce bude poté sloužit farář Tomáš Halík. Závěr setkání bude patřit představení gotického fragmentu reliéfu Krista v Getsemanské zahradě.
/ROZHOVOR/ Jeho brankářské umění stále drží alespoň teoretické naděje hokejistů PSG Zlín na předkolo play-off. Libor Kašík dnes v Hradci Králové nastoupí k 48. zápasu v sezoně, ve které si navzdory špatným výkonům týmu drží stabilní formu.
Pardubice - Hned několik překvapení přichystala Základní škola a Praktická škola Svítání na svůj 25. ples, který se uskutečnil v pardubickém ABC Klubu.
Praha /FOTOGALERIE/ - Jedním z nejvýznamnějších objevů středověkého umění za posledních deset let je malý fragment zobrazující Ježíše Krista. Našel se náhodně loni v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora, kde si patnácticentimetrový reliéf budou moci od středy lidé prohlédnout. Kousek umělecky opracovaného kamene zobrazuje Krista v Getsemanské zahradě, ve chvíli usebrání a rozjímání před blížícím se utrpením. Pro věřící by mohl podle faráře pražské akademické farnosti Tomáše Halíka být průvodcem letošního postního období.
V ostravském Domě umění je až do 26. března k vidění výstava nazvaná Narušená imaginace, která prezentuje umělecká díla pozoruhodných umělců mladší výtvarné generace z Evropy. Deník při této příležitosti hovořil exkluzivně s Britkou Jane Neal, kurátorkou, která zde v pondělí v komentované prohlídce odůvodnila a přiblížila výběr malířů a jejich prezentovaných pláten.
Zlín /ROZHOVOR/ - Jeho brankářské umění stále drží alespoň teoretické naděje hokejistů PSG Zlín na předkolo play-off. Libor Kašík dnes v Hradci Králové nastoupí k 48. zápasu v sezoně, ve které si navzdory špatným výkonům týmu drží stabilní formu.