
OBRAZEM: Muzeum zve na jindřichohradecká zastavení malíře Jana Autengrubera
Jindřichův Hradec/ANKETA/ - Výstavu Jindřichohradecká zastavení Jana Autengrubera si mohou od čtvrtka prohlédnout zájemci v Muzeu Jindřichohradecka.
Jindřichův Hradec/ANKETA/ - Výstavu Jindřichohradecká zastavení Jana Autengrubera si mohou od čtvrtka prohlédnout zájemci v Muzeu Jindřichohradecka.
Louny /FOTO/ - V zemi vzdálené přes 12 000 kilometrů zpívali v prostorách velvyslanectví, měli čas i také na prohlídku přírodních krás.
Ke 195 zemím, které dosud podepsaly pařížskou dohodu o klimatu, přibude nově Sýrie. Jedinou zemí mimo tuto dohodu tak budou Spojené státy americké, které od ní hodlají odstoupit. Zprávu přinesl web BBC.
/FOTOGALERIE/ Na rozdíl od World Press Photo se fotografická soutěž Siena International Photo Awards v toskánské Sieně neorientuje na násilí, utrpení a války, ale snaží se ukazovat svět z té hezčí stránky. Letos je mezi oceněnými navíc i jeden Čech, fotograf Martin Bišof.
FOTOGALERIE / Už desítky let stojí v Nedakonicích u tamního mostu přes potok Dlouhá řeka památník obětem první světové války.
Jindřichův Hradec - Přijměte pozvání na páteční pietní akt, uskuteční se na městském hřbitově.
Stařeč – Příběh vysídlené italské rodiny ze severních Alp do Starče nyní znovu ožívá. Poté co se vysídlená rodina vrátila po válce zpět do italského Naga, vyprávěl Tullio Benuzzi svému vnukovi Fabienovi o rodné vesnici kdesi na Moravě a přál si, aby se tam vnuk znovu vypravil.
Sokolov – Rok 1938, který na Sokolovsku probíhal nejdramatičtěji z celé republiky, přiblíží nová publikace Morový rok Vladimíra Bružeňáka a Josefa Macka, jejíž křest se chystá ve čtvrtek.
Částečně shodou okolností, částečně díky vydavatelskému záměru se na podzimních pultech potkaly české autorky, jejichž počiny zaštítilo nakladatelství Host. Každá z nich má osobitý styl, jedno mají ale společné: zajímají je vztahy a životní dilemata, mají cit pro detail a silný příběh.
Poprvé ve své historii vyšle válkou rozervaný Afghánistán sportovce na zimní olympijské hry. Do jihokorejského Pchjongčchangu příští rok v únoru pojedou dva lyžaři. Na této události je zajímavé, že historická registrace afghánských sportovců se uskutečnila v Praze.
Pardubice - Hledání pum z druhé světové války v okolí chemičky Paramo není u konce. Další fáze pyrotechnického průzkumu začíná dnes (v pondělí) a potrvá až do 10. listopadu.
Liběšice - Do věže zvon vystoupá za pár dní. Zatím stále běží sbírka na financování jeho výroby.
Česká Třebová - V sobotu 11. listopadu se bude konat v prostorách Církve adventistů sedmého dne v České Třebové (Smetanova 1450) cestopisná přednáška a následná beseda s cestovatelem Liborem Drahoňovským o Sýrii.
Slaný - V sobotu 4. listopadu se v aule Gymnáziu Václava Beneše Třebízského ve Slaném uskutečnil X. historická konference tentokrát s názvem Všude žijí lidé - Slaný a Slánsko ve XX. století. Konference se konala pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové a za mediální podpory Kladenského deníku ji organizuje spolek Wotrubia, Gymnázium Václava Beneše Třebízského, Královské město Slaný a Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně.
Příbram – Tragickou smrt funkci předsedy správní komise města Příbram, za 2. světové války nejvyššího představitele města, Jana Holického během období heydrichiády připomnělo odhalení pamětní desky ve foyeru hlavní budovy radnice.
Stanětice – Prapraneteř spisovatele Jacka Flora Hana Hoffmannová pokračuje ve vydávání jeho knih, které napsal téměř před osmi desítkami let. Z šesti autorových knih teď přišla na řadu kniha Na Jarčině vyhlídce.
Most – Dokumentace a mapy se stěhují. Pak už jen zpráva báňskému úřadu
Přes milion korun stály tři nové zvony, které v sobotu v kostele sv. Josefa dělníka v Horní Suché vysvětil pomocný biskup Martin David. Na slavnostní mši se sjeli kněží z celého okolí.
Opava – Účast na prestižních závodech v Opavě za sebou mají pákaři dolnobousovského armwrestlingového klubu. A byla to účast vydařená. „Musím všechny pochválit. Bousov v Opavě pobral, co mohl,“ hlásil spokojeně klubový šéf a pákařská ikona František Živný.
Průběžnou zprávu o tom, jak se vyvíjí Vize za Slezanku přednesl na říjnovém zastupitelstvu Ondřej Synek ze studia re:architekti. Informoval zastupitele o tom, že k projektu přišlo celkem 83 připomínek od občanů.
Moderní konflikty rozvracejí zažité principy poskytování humanitární pomoci, zaznělo v úvodním panelu čtvrtého ročníku Humanitárního kongresu, který dnes začal v Praze. Řečníci upozornili na to, že nestátní aktéři často neuznávají neutralitu a nezávislost humanitární pomoci, což vede k tomu, že humanitární pracovníci jsou v mnohem větším nebezpečí než dřív. Na druhé straně se humanitární pomoc pro některé státy stává nástrojem, jak posilovat svůj mocenský vliv.
Písek - Výročí 300 let od narození Marie Terezie, jediné ženy na českém trůnu, připomněl historik František Kadlec. Byl hostem populárního pořadu Dnes pijeme kávu s… pořádaného spolkem Přátelé Kamenného mostu v Kávovém klubu Vykulená Sova.
Chrudim – Do historického města Telč putuje z Chrudimi putovní výstava „Kašpárci z celého světa“. Návštěvníci ji budou moci v galerii Hasičský dům navštívit od listopadu do ledna.
Nový Bor - Poprava osmi německých obyvatel Nového Boru z června 1945 znovu rozdmýchává vášně. V lese u novoborského hřbitova se ve čtvrtek ráno objevilo osm maket lidských postav, které někdo připevnil na stromy v místech, kde jsou pochovány ostatky zastřelených civilistů.
Strakonicko - Tipy Deníku na volný čas.
Lanškroun - Ministerstvo obrany odmítlo povýšit válečného veterána Josefa Švarce z Lanškrouna. Ostuda, říkají místní lidé.
Pardubice - Obyvatelé okolí areálu Paramo a všichni, kdo se v této části Pardubic pohybují, se musí připravit na možnost, že budou v nadcházejících dnech narychlo evakuováni. Pyrotechnickým průzkumem a průzkumnými vrty totiž začne v příštím týdnu v areálu Paramo druhá etapa sanačních prací.
Strakonice - Politická válka, rozchod na nejvyšší úrovni. Milan Jungvirt (Strakonická Veřejnost) už není místostarostou.
Liběšice - Půltunový zvon se v Liběšicích rozezní v neděli.
Skromný, pracovitý a žádaný. Takto můžete nahlížet na Stefana Simiče. Jenže teď se objevilo jedno ale: Bude mladý obránce dělat potěšení i českým fanouškům? „Těší se na to. A myslím, že má velkou šanci, aby se objevil v nominaci,“ uvedl generální manažer reprezentace Jaromír Šeterle.
Blíží se Den veteránů. Deník ve spolupráci se sbírkou Paměť národa připravil sérii příběhů několika význačných veteránů česko-slovenské armády, kteří pomáhali národu ke svobodě. Začínáme osudem Viktora Wellemína, který bojoval u Tobruku.
Teplice - Při opravě střechy Kolostůjových věžiček objevili dělníci dokumenty z roku 1936.
Naděje a pak zmar. Tyhle pocity zažívali nejen fanoušci, ale i sám Karel Jarolím. Není se čemu divit – sen českých fotbalistů ve start na mistrovství světa je dávno v prachu. Po skončení bojů na hřišti přišla další bitva: o trenéra. Z války slov vyšel kouč jako vítěz. Asi víte, že zůstává na lavičce.
Trutnov - Benefiční skautský festival, který se uskutečnil v sobotu v Národním domě, vynesl částku téměř 70 tisíc korun pro skautské Středisko Hraničář v Trutnově.
Strakonice - Přednáška představí osudy zvonů volyňského vikariátu během neklidného dvacátého století se zaměřením na 1. světovou válku.
„Říkal jsem, že jsem Čech, ne Němec. Kvůli původu babičky mě ale naverbovali do vojska wehrmachtu“. Pražský deník přináší druhý díl seriálu o bojovnících z druhé světové války u příležitosti Dne veteránů. Ten vychází na 10. a 11. listopadu. Tentokrát se vydáme po stopách muže, který se z německé armády dostal přes sověty až k československým vojákům.
Hradec Králové - Nejen za čest a úspěch Hradce se rve Slovák Patrik Rybár. Nejlepší brankář hokejové extraligy bojuje i svou vlastní malou válku. Jde mu o účast na únorové olympiádě v Koreji. Při neúčasti borců ze slovutné NHL rozhodně není bez šancí.
Domažlicko – 99. výročí založení Československa bylo v sobotu připomenuto na několika místech regionu.
Kolín - Kolínské kino opět láká na český film, který byl natočený podle stejnojmenné knihy vzpomínek Zdeňka Svěráka. Film Po strništi bos čerpá ze vzpomínek na dětství, které prožil Svěrák za války na venkově.
Horažďovice – Tři roky si museli obyvatelé Horažďovic počkat, než bude dokončena rekonstrukce tamního náměstí.
Příbram - V sobotu 28. října si připomněli občané výročí 99 let od vzniku Československa. Na náměstí Hynka Kličky na Březových Horách se sešli před pomníkem padlých hrdinů. Celkem zahynulo v bojích 1. světové války 134 občanů z Březových Hor. Květiny položili zástupci Společnosti občanů a přátel Březových Hor, Spolku Prokop, Baráčníků, Klubu vojenské historie a březohorských dobrovolných hasičů. Na závěr zazněla státní hymna.
Táborsko - Stejně jako ostatní regiony Česka je i ten táborský ve válce s mimořádně silným větrem.
VIDEO / FOTOGALERIE / Psal se rok 1944 a Československo stejně jako ostatní státy byly ve válce. Tehdy se z mnoha obyčejných lidí stali hrdinové. Jednomu z nich vzdali v sobotu 28. října hold v Ostrožské Lhotě.
Do hodnosti generála brigádního generála jmenoval prezident republiky Miloš Zeman v sobotu 28. října 2017 na Pražském hradě ředitele Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Vladimíra Vlčka.
Kladno - Velvary pro sebe rozhodly bahenní válku v Českém Brodu dvě minuty před koncem, kdy z 25 m poslal balon do pravého horního růžku Vít Pavlíček! Byl to jeho druhá gól v sezoně. Vítězové tak nadále povedou divizní tabulku.
Orlickoústecko - Česká republika si v sobotu připomněla 99. výročí vzniku samostatného československého státu.
Strakonice (Starý Dražejov) - U pomníku padlým v první světové válce ve strakonické místní části Starý Dražejov si v sobotu 28. října připomněli 99 let od vzniku republiky.
Pasov - Okresní hejtman v Pasově Franz Meyer pronesl na plénu obcí v Neuburgu „paličskou řeč“ k ilegálním transportům zvířat, napsala PNP.
Dobříš - V sobotu 28. ráno krátce před devátou hodinou začal slavnostní pietní akt u příležitosti 99. výročí Dne vzniku samostatného československého státu u Pomníku padlým v 1. světové válce na Mírovém náměstí. Starosta města Stanislav Vacek společně s místostarostou Tomášem Hadžegou v doprovodu městských policistů obřadně umístil věnec k pomníku.
Kouty – Bohuslav Suchánek (1888 – 1975) byl po většinu svého života kovářem v polabské vísce, přitom také sedlačil, zkrátka žil život obyčejného venkovana začátku 20. století. Až na čtyři bouřlivé roky, které strávil v Rusku jako legionář. Nejen však ty, ale celý svůj život počínaje dětstvím barvitě vylíčil ve svých pamětech, které právě vydalo nymburské nakladatelství Vega-L.