Stejně jako před 80 lety i letos 7. května v 16.30 hodin přijedou do centra Kraslic Američané, aby osvobodili město od německých okupantů. Místní nadšenci z řad sběratelů veteránů, tak chtějí spolu s veřejností vzdát hold osvoboditelům tohoto koutu republiky. K vidění bude dobová technika, zbraně i uniformy. Chybět nebude hudba ani scénka kdy Němci kapitulovali. Vše doplní zajímavá beseda s historikem Vladimírem Bružeňákem, který o konci války vydal několik publikací. I ty bude možné na místě zakoupit a ještě více se ponořit do historie při konci 2. světové války.
Sobota bude v Chebu patřit velkolepým oslavám osmdesátého výročí od osvobození. Jak ale v dubnu 1945 vypadala situace na Chebsku a v jeho okolí. Americké jednotky se pohybovaly v polovině dubna okolo státní hranice Československa a Němci s napětím očekávali, kdy a kde udeří.
Prezident Petr Pavel završil svou dvoudenní návštěvu Královéhradeckého kraje ve čtvrtek odpoledne v Jičíně. Od 17.15 jej v Masarykově divadle čekala debata Deníku v rámci projektu Prezident mluví s občany. Záznam debaty najdete v tomto článku.
Prezident Petr Pavel ve čtvrtek odpoledne završil dvoudenní návštěvu Královéhradeckého kraje debatou v Jičíně. V Masarykově divadle odpovídal lidem v diskuzi Deníku v rámci projektu Prezident mluví s občany. Mluvilo se o dálnicích v Česku, demokracii na Slovensku a v Maďarsku či o tom, zda chce Pavel zavléct zemi do války, jak o něm jeho odpůrci často tvrdí. Debatu si můžete pustit na záznamu.
Kulaté výročí osvobození Československa, se bude připomínat i v Prostějově. Vzpomínková akce k 80. výročí osvobození se uskuteční ve čtvrtek 8. května na náměstí T. G. Masaryka. Jaký bude program?
Letošní 80. výročí konce druhé světové války připomenou na jihu Čech tři panelové výstavy, které ukážou příběhy pamětníků z regionu. V tiskové zprávě o tom informovala organizace Paměť národa. Jednu z výstav můžeme vidět také v Blatné. Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Spravuje ji nezisková organizace Post Bellum, kterou financují donátoři.
Silné lidské příběhy, ukázky dobové pozemní i letecké techniky a vojenského ležení, výstavy, besedy, koncerty i projekce. Bohatým programem si lidé ve Zlíně ve dnech 8. až 10. května připomenou 80. výročí konce 2. světové války. Deníku to sdělila Veronika Jurčová, mluvčí městské příspěvkové organizace Živý Zlín, která má program na starosti.
Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly v průmyslovém areálu někdejší kladenské Poldovky. Při výkopových pracích zde byla ve středu odpoledne nalezena nevybuchlá, patrně letecká, puma z války.
V Brněnci na Svitavsku se k 80. výročí konce druhé světové války otevře muzeum přeživších holokaust. Zatím půjde o jednorázový program, pak bude přístupné veřejnosti nepravidelně. Akce je naplánovaná na 10. května. ČTK to řekl muzejního projektu Schindlerova archa Milan Šudoma. Za války brněnecká továrna vyráběla munici a Brněnec se stal pobočným táborem koncentračního tábora Gross-Rosen. Továrnu vedl podnikatel Oskar Schindler.
Volby na Ukrajině se stávají horkým tématem i uprostřed války. Zatímco podle některých zdrojů už prezident Volodymyr Zelenskyj chystá svůj tým na předvolební kampaň, jiné to rázně popírají. Do debaty vstupují i světoví lídři a každý má vlastní představu o tom, kdy a za jakých podmínek by Ukrajinci měli znovu jít k urnám. Většina Ukrajinců je ale proti konání voleb v době války.
/ 8. DÍL SERIÁLU S DENÍKEM ZA TAJEMSTVÍM BOŘÍHO LESA / - Unaveným pyrotechnikům cestujícím mezi Brnem a Poštornou kvůli likvidaci munice v Bořím lese ulevil zásadní krok místního muže jménem František Macka. Ten se v roce 1975 rozhodl nastoupit na Vysokou vojenskou veliteľskotechnickou školu v Martine na Slovensku, kde postupně získal kvalifikaci odborného pyrotechnika. O odminování Bořího lesa a bezpečí jeho návštěvníků se pak po dlouhá desetiletí staral především on.
Proroctví Nostradama znovu budí pozornost. Smrt papeže, kterou předpovídal na konec roku 2024, zarmoutila svět na Velikonoční pondělí 21. dubna 2025. Slavný prorok se v předpovědi pronesené v roce 1555 minul o pouhé čtyři měsíce. Kdo se stane 267. hlavou katolické církve? Podle Nostradamovy vize má být dalším papežem mladý muž tmavé pleti. Předpověď s sebou ale nese řadu temných okolností.
Do egyptské metropole Káhiry míří delegace palestinské teroristické skupiny Hamás. Podle agentury AFP budou předmětem jednání „nové nápady“ ohledně příměří v Pásmu Gazy, kde Izrael vede proti Hamásu již 18 měsíců válku. Zpravodajský web BBC v úterý s odkazem na nejmenovaný palestinský zdroj napsal, že egyptští a katarští vyjednávači představili nové plány na ukončení války, které počítají s příměřím, jež by trvalo pět až sedm let, a s výměnou všech zbývajících izraelských rukojmích za Palestince zadržované v Izraeli. Součástí návrhu by také bylo formální ukončení války a stažení izraelských sil z Pásma Gazy.
Boskovice připravily sérii vzpomínkových akcí k 80. výročí ukončení druhé světové války. Program, který odstartuje už v neděli 27. dubna, nabídne výstavy, koncerty, pietní akty i promítání filmů. Vyvrcholením bude slavnostní připomínka výročí 8. května u pomníku obětem světových válek.
Město Pardubice si od dubna do června připomíná množstvím akcí 80. výročí konce druhé světové války. Lidé mohou zajít na komentované prohlídky budovy bývalého gestapa, uvidí dobové dokumenty v archivu nebo je výstava obeznámí se životem v protektorátu. ČTK to řekla Alexandra Tušlová z tiskového úseku radnice.
František byl asi prvním papežem, který si uvědomil globální charakter naší civilizace. V rozhovoru pro Deník.cz to říká katolický teolog Tomáš Petráček. „V souvislosti s covidem a válkami zdůrazňoval, že krize současného světa jsou takové povahy, že buď budeme spolupracovat a společně je zvládneme, nebo budeme jednat každý na vlastní pěst na úkor druhého, jako tomu bylo v minulosti, a pak prohrajeme všichni,“ uvedl. Podle něj je odkaz papeže Františka natolik silný, že návrat zpět není možný. Profesor Petráček okomentoval i dopad úmrtí papeže na probíhající hledání nového pražského arcibiskupa.
Světoví politici dnes kondolovali k úmrtí papeže Františka a oceňovali jeho osobnost. Italská premiérka Giorgia Meloniová uvedla, že bude pokračovat v papežem vytyčené cestě směrem k míru a spravedlivé společnosti. Americký prezident Donald Trump a jeho viceprezident J. D. Vance vyjádřili soustrast věřícím. J. D. Vance navštívil Františka krátce v neděli při návštěvě Itálie a byl tak posledním ze světových představitelů, který se s ním setkal. Papež František zemřel dnes ráno ve své rezidenci v Domě svaté Marty ve Vatikánu.
Existuje jen pár tak známých tankových konstrukcí, jako je sovětský T-72. Protože hrál důležitou úlohu prakticky ve všech válkách od 80. let, znají ho fanoušci vojenské techniky po celém světě. Velitelé vojsk Varšavské smlouvy v Moskvě věřili, že to bude právě ten, který jim pomůže vyhrát v další válce.
Jezdila na řecký ostrov Lesbos do uprchlického tábora Moria léčit děti ze zemí válečných konfliktů a nyní tam s bezmála dvěma sty občany České republiky pomáhá téměř sto padesáti dětem bez doprovodu se vzděláním a lékařskou péčí. Pomáhá s léky, objetím i dobrým slovem. „Všichni si přejí žít úplně normální životy, chodit do školy, mít domov, rodinu a bezpečí,“ říká v rozhovoru pro Deník jihočeská kardioložka Hanka Pospíšilová. V mobilní ordinaci, jakési maringotce, měla k dispozici léky i nejnutnější vybavení. Zájem o pacienta jako o lidskou bytost je ale podle ní mnohdy důležitější než samotná lékařská pomoc.
Izrael nemá jinou možnost než pokračovat v bojích v Gaze a neukončí válku, dokud nezničí palestinské teroristické hnutí Hamás, neosvobodí zbývající izraelské rukojmí a nezajistí, že palestinské území už nikdy nebude pro Izrael představovat hrozbu, prohlásil v sobotu večer podle agentur izraelský premiér Benjamin Netanjahu, a zopakoval tak svůj dlouhodobý postoj. Dodal, že nařídil armádě, aby zvýšila tlak na Hamás, neboť válka se podle něj nachází v rozhodující fázi. Premiérův projev vzápětí odsoudilo fórum rodin rukojmích, které vyzvalo k uzavření dohody o propuštění rukojmích.
Milí čtenáři, i v dnešním, velikonočním příspěvku budeme pokračovat ve společných návštěvách obcí Libavska a podíváme se do jedné z těch větších. Navštívíme dříve střediskovou obec Rudoltovice. Vydáme se k ní z Podlesí, místní části Budišova nad Budišovkou.
Před 80 lety, ve čtvrtek 19. dubna 1945, došlo v Protektorátu Čechy a Morava k jednomu z nejhorších masových zločinů, jaký se kdy na tomto území udál. K vypálení pasekářské osady Ploština spadající pod valašskou obec Drnovice, a k povraždění jejích obyvatel. Nebyl to ani první ani poslední masakr, který během krvavého dubna 1945 Němci na Valašsku spáchali. Účastnili se jich i Slováci, napomohli k nim čeští konfidenti.
Město Vsetín s místními organizacemi připravilo na začátek května třídenní oslavy u příležitosti 80 let od konce druhé světové války. Program začne 2. května. Vrchol oslav je naplánován na neděli 4. května, tedy na den přesně 80 let od chvíle, co byl Vsetín osvobozen od německých okupačních vojsk, sdělila ČTK mluvčí radnice Jana Raszková.
Osmdesát let uplyne v úterý 29. dubna od hromadné popravy dvaceti obyvatel Salaše, vlákaných do pasti nedaleko jejich rodné obce, v kilometr vzdálené chřibské lokalitě Vápenice, kde je Němci a Vlasovci převlečení za partyzány postříleli. Vyvrcholila tím německá trestná akce proti partyzánskému oddílu Olga, operujícímu ve Chřibech, který za války podporovali právě obyvatelé Salaše.
Temnou stránku poválečné historie odhalením nových pamětních desek obětem sovětských komand Smerš se chystá v rámci oslav 80 let od konce druhé světové války připomenout Praha 6. Tyto jednotky Rudé armády po válce odvlékaly do gulagů či přímo likvidovaly osoby nepohodlné sovětskému režimu. Akce, která se uskuteční v Bubenči, má připomenout první československé oběti komunismu.
Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Ruskem a Ukrajinou, pokud během několika dní nebude jasné, že je možné válku zastavit. V pátek to podle agentury Reuters prohlásil americký ministr zahraničí Marco Rubio, který ve Francii jednal o možnostech zastavení bojů. Rubio řekl, že americký prezident Donald Trump má řadu dalších priorit, na které se musí soustředit. Válku rozpoutalo Rusko invazí na Ukrajinu v únoru 2022. Podle Kremlu určitý pokrok v jednání o míru nastal, rozhovory se Spojenými státy jsou ale komplikované.
Letošní 80. výročí konce druhé světové války připomenou na jihu Čech tři panelové výstavy, které ukážou příběhy pamětníků z regionu. Informovala o tom organizace Paměť národa. Jedna výstava už začala v Jindřichově Hradci, další uvidí lidé v Českých Budějovicích a třetí - putovní zavítá do více jihočeských měst. Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Spravuje ji nezisková organizace Post Bellum, kterou financují donátoři.
Od začátku války zemřelo na Ukrajině téměř 13 tisíc civilistů. Letos OSN hlásí prudký nárůst obětí. Proč při ruských úderech, od raketového útoku na nemocnici v Kyjevě až po masakr v Sumách, umírá tolik lidí? Podle odborníků nejsou pro Rusy civilní oběti problém, za tragédie ale často může špatná technika či chybné informace. Deník přináší souhrn největších ruských útoků s civilními oběťmi z poslední doby.
Když začnete válku, musíte vědět, že ji můžete vyhrát. Nemůžete začít válku proti někomu, kdo je dvacetkrát větší, a doufat, že vám pak lidé dají nějaké rakety. Tyto věty pronesl na adresu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského americký prezident Donald Trump, když reagoval negativně na jeho žádost o nákup dalších obranných systémů Patriot. Jenže Ukrajina válku nezačala. Ani když to tvrdí americký prezident.
Na příbězích spojených s konkrétními předměty má muzeum v Semilech postavenou výstavu k 80. výročí od konce II. světové války. Je na ní i unikátní sbírka pracovních odznaků z místní válečné továrny, plakát s odsuzujícím rozsudkem nad 12 lidmi za ukrývání nepřátel německé říše či kožený kabát, jenž byl impulsem k předčasnému zahájení povstání.
Dva čínští vojáci, jejichž zajetí minulý týden oznámily ukrajinské úřady, vystoupili v Kyjevě na tiskové konferenci. Vyjádřili naději, že budou vyměněni, a vyzvali své spoluobčany, aby do války na straně Ruska neodcházeli. Informovala o tom agentura AFP.
Palestinské teroristické hnutí Hamás dostalo nový návrh na dohodu o příměří s Izraelem a překvapil ho požadavek na složení zbraní, což odmítá. Uvedly to agentury a katarská televize Al-Džazíra. Hnutí naopak požaduje záruky, že Izrael začne jednat o ukončení války a odchodu své armády z Pásma Gazy. Podle egyptských médií se na oficiální reakci Hamásu stále čeká.
Situace v Pásmu Gazy je teď pravděpodobně nejhorší od října předloňského roku, kdy tam začala válka. V pondělí to podle agentury AFP uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí. Poukázal například na dlouhé přerušení dodávek humanitární pomoci, jejíž přepravu do Pásma Gazy nechal Izrael zastavit na začátku březnu.
Palestinské hnutí Hamás je ochotno propustit více rukojmích, než původně nabízelo, na základě nové dohody o příměří ve válce v Pásmu Gazy, uvedla dnes podle serveru The Times of Israel (ToI) televize Al-Arabíja. Saúdskoarabský kanál s odvoláním na své zdroje oznámil, že příprava nové dohody je v závěrečné fázi a že Hamás předběžně souhlasil se zvýšením počtu rukojmích, které předá do rukou Izraele. Podle libanonských médií a izraelské skupiny rodin unesených se nyní jedná o propuštění deseti zadržovaných.
/FOTOGALERIE/S dětmi, na kolech nebo pěšky, ale i auty a zájezdovými autobusy v neděli dorazilo na Ploštinu několik stovek lidí. Přišli si připomenout osmdesát let ode dne, který změnil poklidnou pasekářskou osadu na místo tragédie.
Blíží se výročí konce druhé světové války od něhož uplyne již 80 let. I přes tak dlouhou dobu mají mnozí lidé tehdejší události stále v živé paměti. Mezi nimi je i Bohuslav Chalupský z Hlavňovic, který se s námi rozhodl podělit o vzpomínky na již samotný konec války. Přinesl strach, radost, ale i tragickou událost.
/ 3. DÍL SERIÁLU S DENÍKEM ZA TAJEMSTVÍM BOŘÍHO LESA / - Než v roce 1974 začala na poštorenském hřbitově stavba obřadní síně provázená rekonstrukcí hřbitova, stával tam obyčejný, nijak neoznačený hrob. Paní Růžena Švecová se o něj dlouho starala, aniž by kdokoliv věděl, kdo je tam pochovaný. Na sklonku zmíněného roku, kdy hrob v souvislosti s příchodem stavbařů zmizel, bylo již jméno zemřelého známé. Postaral se o to dnes již nežijící Rudolf Vymyslický, který se o historii Muny zajímal a z jehož pramenů a vzpomínek mohl před lety autor čerpat.
Přerované si připomenou osmdesát let od konce druhé světové války ve velkém stylu. V ulicích města, které povstalo jako první v zemi už 1. května, budou probíhat pouliční boje, městem projedou kolony historických vozidel. Položeny budou další kameny zmizelých, které uctí památku obětí odboje. Samostatný program chystá také kino Hvězda, kde se uskuteční světová premiéra nového dokumentu. Ten přiblíží i tragické prvomájové události v Přerově.
Na frontě po boku Rusů bojuje proti Ukrajině 155 čínských žoldáků. Upozornil na to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle nějž je identifikovala tamní rozvědka. Dva z nich již dle Kyjeva padli do zajetí na východě Ukrajiny. Zelenský tvrdí, že je Rusko verbovalo pomocí inzerátů na sociálních sítích. Někteří Číňané za vstup do ruské armády podle ukrajinských úřadů zaplatili, protože chtěli získat občanství. Čína označila obvinění za nepodložená. Informoval o tom portál CNN.
/PROGRAM/ Tradiční trh řemesel v Havlíčkově Brodě bude letos doplněný bohatým programem na oslavu 80. výročí konce druhé světlové války. Na Havlíčkově náměstí zakončí velkolepé oslavy koncertem Tomáš Klus. Na Smetanově náměstí budou velkoplošné panely mapující osudy letců RAF a chybět nebude na stejném místě i výstava historických vojenských vozů.
Americký prezident Donald Trump si zahrává s celní válkou s Čínou. Poté, co ve středu zavedl 104 procentní cla na dovoz čínského zboží, se napětí mezi zeměmi stupňuje. Čína se rozhodla nevzdat a clům se postavit. Ekonomové předpokládají, že cla pošlou levné čínské výrobky na evropský trh.
Jedna z nejstarších sokolek na Karvinsku Jiřina Dvořáková (92) přežila válku, komunistický režim a je legendou jednoty. Říká o sobě jediné: „Jsem vlastenka a Česko je pro mne vším.“ Dětmarovice, kde žije, staví cvičencům novou sokolovnu a ona se těší, že v ní příští rok oslaví devadesát let v hnutí.
Hokejista Alexandr Ovečkin je nejlepším střelcem v historii základní části NHL. Jeho rekordní 895. gól vzbudil vlnu nadšení nejen za mořem, ale také v kanonýrově vlasti. S blahopřáním přispěchal i prezident Vladimir Putin, ke kterému se Ovečkin dlouhodobě – četným kritickým hlasům navzdory – hlásí i v době války.
Dlouho byli blízkými spolupracovníky. Spojenci, byť často s rozdílnými názory a jistou dávkou vzájemné nevraživosti. Britský premiér Winston Churchill si vychovával svého stranického kolegu Anthonyho Edena jako nástupce. Říkalo se o něm, že je Churchillův korunní princ. Když ale legendární ministerský předseda ve svém druhém funkčním období, v poválečných letech, navzdory věku a zhoršujícímu se zdravotnímu stavu dál setrvával v premiérském křesle, nesl to Eden velmi těžce. Dočkal se až v dubnu před 70 lety. Tehdy Winston Churchill kvůli zdravotním potížím rezignoval.
Plzeň byla za 2. světové války nejvíce bombardovaným místem na území Protektorátu Čechy a Morava. Více vzdušných útoků bylo provedeno spojenci jen na výrobu syntetického benzínu v Záluží u Mostu, to však bylo na území Říše, byť to bylo území předmnichovského Československa. V očích německé okupační správy byla jedním z nejdůležitějších výrobních závodů na území Protektorátu Čechy a Morava plzeňská zbrojovka Škoda. Město proto mělo už od roku 1940 propracovaný systém protivzdušné obrany, jak civilní, tak vojenské.
Páteční ruský raketový útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně 19 životů, mezi mrtvými je devět dětí. Nejméně 50 lidí utrpělo zranění. Píše o tom agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Ukrajinci Rusy obviňují z šíření zavádějících informací ohledně útoku.
Opava připomene 80 let od konce 2. světové války pietním aktem a výstavou Troppau 45. Chystají se komentované prohlídky a volný vstup do památníku v Hrabyni. ČTK to řekl Martin Kůs z tiskového oddělení města.
Pokud budou cla oznámená Donaldem Trumpem skutečně platit, bude to pro českou exportně orientovanou ekonomiku znamenat tvrdý zásah. Navíc budou české firmy mnohem víc než dosud čelit konkurenci z Číny. O odvetných opatřeních bychom ale měli uvažovat, až když pokusy o dohodu selžou, říká v rozhovoru pro Deník viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.
Prezident Evropské fotbalové unie (UEFA) Aleksander Čeferin vyloučil návrat Ruska do mezinárodních soutěží, dokud země povede útočnou válku proti Ukrajině. Řekl to na kongresu UEFA v Bělehradě, kde sice toto téma nebylo oficiálně na programu, živě se ale o něm podle slovinského funkcionáře diskutovalo.
Dánsko-českým snímkem Pan Nikdo proti Putinovi byl v úterý večer v českobudějovickém Biografu Kotva slavnostně zahájen mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.