Z pouštní mise zpět k lidem. Válečný veterán, chirurg Jindřich Sitta, dnes zachraňuje chirurgii v pohraničí. V dětství střílel z praku na Žižkově, v dospělosti operoval na frontách světa. Dnes místo bitev vede tým lékařů ve Stříbře a Boru, kde se snaží udržet dostupnou péči tam, kde odborníci často chybí. Příběh muže, který zažil válku zblízka a vrátil se pomáhat domů, přináší další díl seriálu Deníku Vizita – o lékařích, kteří mají co říct.
Kulaté výročí osvobození a konce II. světové války si pietním aktem připomenuli i občané obce Hlubočec. Pojednání i fotografie o tom nám zaslal čtenář Milan Nedvídek. Děkujeme.
Pálení čarodějnic a stavění májky je tradicí v mnoha koutech našeho regionu. Někde si ale můžete užít i doprovodné programy či další zábavu spojenou s tradicemi.
V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně je od úterý k vidění výstava Cesta/Stopy příběhů. Představuje příběhy ukrajinských dětí prchajících před válkou. ČTK to sdělila zástupkyně muzea Silvie Lečíková. Výstavu připravilo muzeum se spolkem Slovo 21.
Na třídě Míru v Pardubicích bude tento týden zahájena putovní venkovní výstava Nezapomeňme 80 – Poslední rok války v Pardubickém kraji, která přibližuje osudy šestnácti pamětníků z regionu. Projekt organizovaný Pamětí národa připomíná nejen konec druhé světové války, ale také upozorňuje, že svoboda a mír nejsou samozřejmostí.
Nadšenci z klubů vojenské historie předvedli v sobotu 26. dubna boje o hrad Špilberk. Celodenní akci navštívilo několik tisíc návštěvníků. Ti se mohli podívat, jak vypadala frontová polní pošta, prádelna a žehlírna, nebo tábory a výzbroj běžných vojáků. Největší pozornost budil tank T-34/76 a unikátní německý stíhač tanků Hetzer.
Bratry Pšurné, kteří za druhé světové války bojovali na západní frontě, připomíná ode dneška v Uherském Ostrohu na Uherskohradišťsku pamětní deska. Umístěna je na domě v Prostřední ulici, kde oba vyrůstali, řekl starosta města Vlastimil Kuřimský.
Málokterá epocha českých dějin je opředena tolika mýty, jako osvobozování Československa na konci 2. světové války. Jalta, demarkační linie, sféry vlivu. Pravda, jak to bývá, je mnohem prozaičtější a skrývá přitom zajímavosti, které se dozvídáme až dnes.
Palestinské hnutí Hamás je ochotné uzavřít až sedmileté příměří s Izraelem a propustit všechny rukojmí, nehodlá ale složit zbraně. Po sobotním jednání v Káhiře to řekl jeden z představitelů tohoto teroristického hnutí, uvedla agentura Reuters.
/FOTOGALERIE/ Dobrovolnické komunitní centrum pomoci válečným uprchlíkům Paľanycja ukončilo oficiálně na konci prosince roku 2024 svou činnost. Dobrovolníci pomáhali uprchlíkům z Ukrajiny tři roky. Ukrajinská komunita v Opavě nicméně pokračuje ve svých aktivitách i po skončení centra. Jak si vede a co si myslí o Opavanech?
Na pozadí čtvrtečního nejhoršího ruského úderu na Kyjev za devět měsíců pokračují dramatické pokusy americké administrativy dosáhnout ukončení bojů na Ukrajině. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko jako jeden z prvních ukrajinských představitelů naznačil možnost územních ústupků. Americký prezident Donald Trump dal najevo, že i jeho trpělivost s Ruskem má zřejmě meze.
/ PILOTNÍ DÍL SERIÁLU S DENÍKEM ZA TAJEMSTVÍM BOŘÍHO LESA / - Příští rok, tedy jednaosmdesát let po válce, ztratí Boří les u Břeclavi smutný statut nebezpečného místa. Lesy České republiky počítají v roce 2026 s ukončením pyrotechnických prací spojených s likvidací výbušného válečného dědictví po nacistické muniční továrně. Před nedávnem pyrotechnici odstartovali jedenáctou etapu odminování. Započatá etapa je předposlední, v dosavadních deseti se v bezpečnou oblast proměnilo na 426 hektarů lesa. Boří les je námětem nového seriálu Břeclavského deníku, jehož úvodní text právě čtete.
Desítky hostů z České republiky i zahraničí se ve čtvrtek 24. dubna sešly u památníku 313 obětí pochodu smrti na Prokopce u Krupky na slavnostním shromáždění k 80. výročí konce druhé světové války. Připomněly si tragickou událost, kdy na bohosudovském nádraží zastavil vlak jednoho z tzv. transportů smrti.
Stejně jako před 80 lety i letos 7. května v 16.30 hodin přijedou do centra Kraslic Američané, aby osvobodili město od německých okupantů. Místní nadšenci z řad sběratelů veteránů, tak chtějí spolu s veřejností vzdát hold osvoboditelům tohoto koutu republiky. K vidění bude dobová technika, zbraně i uniformy. Chybět nebude hudba ani scénka kdy Němci kapitulovali. Vše doplní zajímavá beseda s historikem Vladimírem Bružeňákem, který o konci války vydal několik publikací. I ty bude možné na místě zakoupit a ještě více se ponořit do historie při konci 2. světové války.
Sobota bude v Chebu patřit velkolepým oslavám osmdesátého výročí od osvobození. Jak ale v dubnu 1945 vypadala situace na Chebsku a v jeho okolí. Americké jednotky se pohybovaly v polovině dubna okolo státní hranice Československa a Němci s napětím očekávali, kdy a kde udeří.
Prezident Petr Pavel ve čtvrtek odpoledne završil dvoudenní návštěvu Královéhradeckého kraje debatou v Jičíně. V Masarykově divadle odpovídal lidem v diskuzi Deníku v rámci projektu Prezident mluví s občany. Mluvilo se o dálnicích v Česku, demokracii na Slovensku a v Maďarsku či o tom, zda chce Pavel zavléct zemi do války, jak o něm jeho odpůrci často tvrdí. Debatu si můžete pustit na záznamu.
Prezident Petr Pavel završil svou dvoudenní návštěvu Královéhradeckého kraje ve čtvrtek odpoledne v Jičíně. Od 17.15 jej v Masarykově divadle čekala debata Deníku v rámci projektu Prezident mluví s občany. Záznam debaty najdete v tomto článku.
Kulaté výročí osvobození Československa, se bude připomínat i v Prostějově. Vzpomínková akce k 80. výročí osvobození se uskuteční ve čtvrtek 8. května na náměstí T. G. Masaryka. Jaký bude program?
Letošní 80. výročí konce druhé světové války připomenou na jihu Čech tři panelové výstavy, které ukážou příběhy pamětníků z regionu. V tiskové zprávě o tom informovala organizace Paměť národa. Jednu z výstav můžeme vidět také v Blatné. Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Spravuje ji nezisková organizace Post Bellum, kterou financují donátoři.
Silné lidské příběhy, ukázky dobové pozemní i letecké techniky a vojenského ležení, výstavy, besedy, koncerty i projekce. Bohatým programem si lidé ve Zlíně ve dnech 8. až 10. května připomenou 80. výročí konce 2. světové války. Deníku to sdělila Veronika Jurčová, mluvčí městské příspěvkové organizace Živý Zlín, která má program na starosti.
Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly v průmyslovém areálu někdejší kladenské Poldovky. Při výkopových pracích zde byla ve středu odpoledne nalezena nevybuchlá, patrně letecká, puma z války.
V Brněnci na Svitavsku se k 80. výročí konce druhé světové války otevře muzeum přeživších holokaust. Zatím půjde o jednorázový program, pak bude přístupné veřejnosti nepravidelně. Akce je naplánovaná na 10. května. ČTK to řekl muzejního projektu Schindlerova archa Milan Šudoma. Za války brněnecká továrna vyráběla munici a Brněnec se stal pobočným táborem koncentračního tábora Gross-Rosen. Továrnu vedl podnikatel Oskar Schindler.
Volby na Ukrajině se stávají horkým tématem i uprostřed války. Zatímco podle některých zdrojů už prezident Volodymyr Zelenskyj chystá svůj tým na předvolební kampaň, jiné to rázně popírají. Do debaty vstupují i světoví lídři a každý má vlastní představu o tom, kdy a za jakých podmínek by Ukrajinci měli znovu jít k urnám. Většina Ukrajinců je ale proti konání voleb v době války.
/ 8. DÍL SERIÁLU S DENÍKEM ZA TAJEMSTVÍM BOŘÍHO LESA / - Unaveným pyrotechnikům cestujícím mezi Brnem a Poštornou kvůli likvidaci munice v Bořím lese ulevil zásadní krok místního muže jménem František Macka. Ten se v roce 1975 rozhodl nastoupit na Vysokou vojenskou veliteľskotechnickou školu v Martine na Slovensku, kde postupně získal kvalifikaci odborného pyrotechnika. O odminování Bořího lesa a bezpečí jeho návštěvníků se pak po dlouhá desetiletí staral především on.
Proroctví Nostradama znovu budí pozornost. Smrt papeže, kterou předpovídal na konec roku 2024, zarmoutila svět na Velikonoční pondělí 21. dubna 2025. Slavný prorok se v předpovědi pronesené v roce 1555 minul o pouhé čtyři měsíce. Kdo se stane 267. hlavou katolické církve? Podle Nostradamovy vize má být dalším papežem mladý muž tmavé pleti. Předpověď s sebou ale nese řadu temných okolností.
Do egyptské metropole Káhiry míří delegace palestinské teroristické skupiny Hamás. Podle agentury AFP budou předmětem jednání „nové nápady“ ohledně příměří v Pásmu Gazy, kde Izrael vede proti Hamásu již 18 měsíců válku. Zpravodajský web BBC v úterý s odkazem na nejmenovaný palestinský zdroj napsal, že egyptští a katarští vyjednávači představili nové plány na ukončení války, které počítají s příměřím, jež by trvalo pět až sedm let, a s výměnou všech zbývajících izraelských rukojmích za Palestince zadržované v Izraeli. Součástí návrhu by také bylo formální ukončení války a stažení izraelských sil z Pásma Gazy.
Boskovice připravily sérii vzpomínkových akcí k 80. výročí ukončení druhé světové války. Program, který odstartuje už v neděli 27. dubna, nabídne výstavy, koncerty, pietní akty i promítání filmů. Vyvrcholením bude slavnostní připomínka výročí 8. května u pomníku obětem světových válek.
Město Pardubice si od dubna do června připomíná množstvím akcí 80. výročí konce druhé světové války. Lidé mohou zajít na komentované prohlídky budovy bývalého gestapa, uvidí dobové dokumenty v archivu nebo je výstava obeznámí se životem v protektorátu. ČTK to řekla Alexandra Tušlová z tiskového úseku radnice.
František byl asi prvním papežem, který si uvědomil globální charakter naší civilizace. V rozhovoru pro Deník.cz to říká katolický teolog Tomáš Petráček. „V souvislosti s covidem a válkami zdůrazňoval, že krize současného světa jsou takové povahy, že buď budeme spolupracovat a společně je zvládneme, nebo budeme jednat každý na vlastní pěst na úkor druhého, jako tomu bylo v minulosti, a pak prohrajeme všichni,“ uvedl. Podle něj je odkaz papeže Františka natolik silný, že návrat zpět není možný. Profesor Petráček okomentoval i dopad úmrtí papeže na probíhající hledání nového pražského arcibiskupa.
Světoví politici dnes kondolovali k úmrtí papeže Františka a oceňovali jeho osobnost. Italská premiérka Giorgia Meloniová uvedla, že bude pokračovat v papežem vytyčené cestě směrem k míru a spravedlivé společnosti. Americký prezident Donald Trump a jeho viceprezident J. D. Vance vyjádřili soustrast věřícím. J. D. Vance navštívil Františka krátce v neděli při návštěvě Itálie a byl tak posledním ze světových představitelů, který se s ním setkal. Papež František zemřel dnes ráno ve své rezidenci v Domě svaté Marty ve Vatikánu.
Existuje jen pár tak známých tankových konstrukcí, jako je sovětský T-72. Protože hrál důležitou úlohu prakticky ve všech válkách od 80. let, znají ho fanoušci vojenské techniky po celém světě. Velitelé vojsk Varšavské smlouvy v Moskvě věřili, že to bude právě ten, který jim pomůže vyhrát v další válce.
Jezdila na řecký ostrov Lesbos do uprchlického tábora Moria léčit děti ze zemí válečných konfliktů a nyní tam s bezmála dvěma sty občany České republiky pomáhá téměř sto padesáti dětem bez doprovodu se vzděláním a lékařskou péčí. Pomáhá s léky, objetím i dobrým slovem. „Všichni si přejí žít úplně normální životy, chodit do školy, mít domov, rodinu a bezpečí,“ říká v rozhovoru pro Deník jihočeská kardioložka Hanka Pospíšilová. V mobilní ordinaci, jakési maringotce, měla k dispozici léky i nejnutnější vybavení. Zájem o pacienta jako o lidskou bytost je ale podle ní mnohdy důležitější než samotná lékařská pomoc.
Izrael nemá jinou možnost než pokračovat v bojích v Gaze a neukončí válku, dokud nezničí palestinské teroristické hnutí Hamás, neosvobodí zbývající izraelské rukojmí a nezajistí, že palestinské území už nikdy nebude pro Izrael představovat hrozbu, prohlásil v sobotu večer podle agentur izraelský premiér Benjamin Netanjahu, a zopakoval tak svůj dlouhodobý postoj. Dodal, že nařídil armádě, aby zvýšila tlak na Hamás, neboť válka se podle něj nachází v rozhodující fázi. Premiérův projev vzápětí odsoudilo fórum rodin rukojmích, které vyzvalo k uzavření dohody o propuštění rukojmích.
Milí čtenáři, i v dnešním, velikonočním příspěvku budeme pokračovat ve společných návštěvách obcí Libavska a podíváme se do jedné z těch větších. Navštívíme dříve střediskovou obec Rudoltovice. Vydáme se k ní z Podlesí, místní části Budišova nad Budišovkou.
Před 80 lety, ve čtvrtek 19. dubna 1945, došlo v Protektorátu Čechy a Morava k jednomu z nejhorších masových zločinů, jaký se kdy na tomto území udál. K vypálení pasekářské osady Ploština spadající pod valašskou obec Drnovice, a k povraždění jejích obyvatel. Nebyl to ani první ani poslední masakr, který během krvavého dubna 1945 Němci na Valašsku spáchali. Účastnili se jich i Slováci, napomohli k nim čeští konfidenti.
Město Vsetín s místními organizacemi připravilo na začátek května třídenní oslavy u příležitosti 80 let od konce druhé světové války. Program začne 2. května. Vrchol oslav je naplánován na neděli 4. května, tedy na den přesně 80 let od chvíle, co byl Vsetín osvobozen od německých okupačních vojsk, sdělila ČTK mluvčí radnice Jana Raszková.
Osmdesát let uplyne v úterý 29. dubna od hromadné popravy dvaceti obyvatel Salaše, vlákaných do pasti nedaleko jejich rodné obce, v kilometr vzdálené chřibské lokalitě Vápenice, kde je Němci a Vlasovci převlečení za partyzány postříleli. Vyvrcholila tím německá trestná akce proti partyzánskému oddílu Olga, operujícímu ve Chřibech, který za války podporovali právě obyvatelé Salaše.
Temnou stránku poválečné historie odhalením nových pamětních desek obětem sovětských komand Smerš se chystá v rámci oslav 80 let od konce druhé světové války připomenout Praha 6. Tyto jednotky Rudé armády po válce odvlékaly do gulagů či přímo likvidovaly osoby nepohodlné sovětskému režimu. Akce, která se uskuteční v Bubenči, má připomenout první československé oběti komunismu.
Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Ruskem a Ukrajinou, pokud během několika dní nebude jasné, že je možné válku zastavit. V pátek to podle agentury Reuters prohlásil americký ministr zahraničí Marco Rubio, který ve Francii jednal o možnostech zastavení bojů. Rubio řekl, že americký prezident Donald Trump má řadu dalších priorit, na které se musí soustředit. Válku rozpoutalo Rusko invazí na Ukrajinu v únoru 2022. Podle Kremlu určitý pokrok v jednání o míru nastal, rozhovory se Spojenými státy jsou ale komplikované.
Letošní 80. výročí konce druhé světové války připomenou na jihu Čech tři panelové výstavy, které ukážou příběhy pamětníků z regionu. Informovala o tom organizace Paměť národa. Jedna výstava už začala v Jindřichově Hradci, další uvidí lidé v Českých Budějovicích a třetí - putovní zavítá do více jihočeských měst. Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Spravuje ji nezisková organizace Post Bellum, kterou financují donátoři.
Od začátku války zemřelo na Ukrajině téměř 13 tisíc civilistů. Letos OSN hlásí prudký nárůst obětí. Proč při ruských úderech, od raketového útoku na nemocnici v Kyjevě až po masakr v Sumách, umírá tolik lidí? Podle odborníků nejsou pro Rusy civilní oběti problém, za tragédie ale často může špatná technika či chybné informace. Deník přináší souhrn největších ruských útoků s civilními oběťmi z poslední doby.
Když začnete válku, musíte vědět, že ji můžete vyhrát. Nemůžete začít válku proti někomu, kdo je dvacetkrát větší, a doufat, že vám pak lidé dají nějaké rakety. Tyto věty pronesl na adresu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského americký prezident Donald Trump, když reagoval negativně na jeho žádost o nákup dalších obranných systémů Patriot. Jenže Ukrajina válku nezačala. Ani když to tvrdí americký prezident.
Na příbězích spojených s konkrétními předměty má muzeum v Semilech postavenou výstavu k 80. výročí od konce II. světové války. Je na ní i unikátní sbírka pracovních odznaků z místní válečné továrny, plakát s odsuzujícím rozsudkem nad 12 lidmi za ukrývání nepřátel německé říše či kožený kabát, jenž byl impulsem k předčasnému zahájení povstání.
Dva čínští vojáci, jejichž zajetí minulý týden oznámily ukrajinské úřady, vystoupili v Kyjevě na tiskové konferenci. Vyjádřili naději, že budou vyměněni, a vyzvali své spoluobčany, aby do války na straně Ruska neodcházeli. Informovala o tom agentura AFP.
Palestinské teroristické hnutí Hamás dostalo nový návrh na dohodu o příměří s Izraelem a překvapil ho požadavek na složení zbraní, což odmítá. Uvedly to agentury a katarská televize Al-Džazíra. Hnutí naopak požaduje záruky, že Izrael začne jednat o ukončení války a odchodu své armády z Pásma Gazy. Podle egyptských médií se na oficiální reakci Hamásu stále čeká.
Situace v Pásmu Gazy je teď pravděpodobně nejhorší od října předloňského roku, kdy tam začala válka. V pondělí to podle agentury AFP uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí. Poukázal například na dlouhé přerušení dodávek humanitární pomoci, jejíž přepravu do Pásma Gazy nechal Izrael zastavit na začátku březnu.
Palestinské hnutí Hamás je ochotno propustit více rukojmích, než původně nabízelo, na základě nové dohody o příměří ve válce v Pásmu Gazy, uvedla dnes podle serveru The Times of Israel (ToI) televize Al-Arabíja. Saúdskoarabský kanál s odvoláním na své zdroje oznámil, že příprava nové dohody je v závěrečné fázi a že Hamás předběžně souhlasil se zvýšením počtu rukojmích, které předá do rukou Izraele. Podle libanonských médií a izraelské skupiny rodin unesených se nyní jedná o propuštění deseti zadržovaných.
/FOTOGALERIE/S dětmi, na kolech nebo pěšky, ale i auty a zájezdovými autobusy v neděli dorazilo na Ploštinu několik stovek lidí. Přišli si připomenout osmdesát let ode dne, který změnil poklidnou pasekářskou osadu na místo tragédie.
Blíží se výročí konce druhé světové války od něhož uplyne již 80 let. I přes tak dlouhou dobu mají mnozí lidé tehdejší události stále v živé paměti. Mezi nimi je i Bohuslav Chalupský z Hlavňovic, který se s námi rozhodl podělit o vzpomínky na již samotný konec války. Přinesl strach, radost, ale i tragickou událost.