Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Lenka Jonáková z Černčic u Loun je od loňského podzimu členkou aktivních záloh ozbrojených sil ČR. Před pár dny byla na svém prvním vojenském cvičení na Doupově.

Do války bych šla radši já, než aby musel syn, říká záložačka Lenka z Lounska

Lenka Jonáková z Černčic u Loun je od loňského podzimu členkou aktivních záloh ozbrojených sil ČR. Bývalá fotbalistka Postoloprt pracuje jako zástupkyně vedoucího lounského Penny marketu, má za sebou první cvičení na Doupově s rotou aktivních záloh Krajského vojenského velitelství Ústí nad Labem. U ní je zařazena do funkce střelce, pokud by došlo na válečný konflikt, bojovala by svobodnice Lenka Jonáková s útočnou puškou Bren nebo pistolí Phantom.

Německý tank Pzkpfw IV ve francouzském muzeu Saumur

Kde vzít po válce zbraně? Československou armádu zachránily německé tanky

Záhy po skončení 2. světové války začala být na základě československých jednotek, které bojovaly na západě i na východě, obnovená Československá armáda. Prvním úkolem bylo sehnat zbraně. Cokoli předválečného bylo naprosto zastaralé, a tak nová československá vláda požádala o pomoc spojence. Marně.

Bývalý hokejový gólman Dominik Hašek.

Válka na Ukrajině může trvat i dvacet let, říká Dominik Hašek

Hokejová brankářská legenda a olympijský vítěz Dominik Hašek se sice těší na mistrovství světa v Praze a Ostravě, ale myslí především na to, co přijde po něm, tedy kampaň do senátních voleb. V nich bude kandidovat za TOP 09 se svým hlavním tématem, jímž je všestranná podpora napadené Ukrajiny.

Bývalý hokejový gólman Dominik Hašek.

Dominik Hašek chce do Senátu. S TOP 09 sdílím řadu hodnot, říká

Olympijského vítěze z Nagana a brankářskou legendu Dominika Haška samozřejmě zajímá, jak uspějí čeští hokejisté na domácím mistrovství světa. „Musíte to na ledě umět, mít vynikajícího trenéra, ale nesmí chybět ani kus toho štěstí. A já našim klukům přeji, aby ho teď na mistrovství měli a vybojovali medaili, nejraději tu zlatou,“ říká v rozhovoru pro Deník.

Písečtí u památníku nedaleko Zemského hřebčince vzpomínali na setkáni spojeneckých armád v květnu roku 1945.

Jihočeši si připomínají konec války. V Písku měli vyhráno o dva dny dřív

Dobová válečná technika, vojáci v historických uniformách a vzpomínky na dramatické události, to vše patří k oslavám konce druhé světové války. V Písku si lidé díky spolkům Buddies of the 4th Armored Division Písek a Svornost připomněli 79. výročí osvobození města americkou armádou. Ta původně až do města postoupit neměla, situace si ale žádala změnu plánů. Když pak 10. května 1945 přijela do Písku, po jehož okraji se táhla demarkační linie, Rudá armáda, neměla už koho osvobozovat.

Pietní akt na Vítkově u příležitosti oslav Dne vítězství.

Pietní akt na Vítkově: Pavel připomněl oběti války a kritizoval ruskou agresi

/VIDEO, FOTO/ Na Vítkově se u příležitosti oslav Dne vítězství konal pietní akt. Jako první položil k hrobu neznámého vojína věnec prezident Petr Pavel, který ve svém projevu řekl, že se Rusko stalo agresorem a rozpoutalo v Evropě válku, která si svojí ničivostí nijak nezadá s druhou světovou. Zároveň dodal, že je hrdý na to, že Česko nepolevuje v pomoci Ukrajině napadené Ruskem. Její obránci si podle hlavy státu zaslouží respekt a veškerou pomoc.  

Historik Drahomír Polách představil v šumperské knihovně svou knihu "Posledních 41 kroků od smrti. Proč?"

Bratrušovská tragédie? Řada věcí se mohla odehrát jinak

Pietní akt se v úterý 7. května odehrál u památníku mezi Šumperkem a Bratrušovem. V předvečer 79. výročí osvobození českých zemí a konce druhé světové války zde desítky lidí uctili památku odbojářů, kteří byli popraveni 31. března 1945 na nedaleké bratrušovské střelnici.

Útok sovětských bombardérů na Děčín 8. května 1945. Jedna z bomb zničila dům č. 525 v tehdejší Schillerstrasse.

Svět slavil mír, česká a moravská města ale čelila bombám. Sověti stíhali Němce

Bombardování českých a moravských měst v závěru druhé světové války představuje stále ožehavé téma. Proruští politici většinou připomínají americké a britské nálety na Prahu 14. února a 25. března 1945 nebo americké bombardování plzeňské Škodovky 17. a 25. dubna 1945 a zcela ignorují sovětské nálety, včetně těch z května 1945. Před 80 lety byly jejich cílem třeba Děčín-Podmokly, Moravské Budějovice nebo Hrotovice.

Jičín vzpomínal na konec války a uctil památku padlých hrdinů

Jičín vzpomínal na konec války a uctil památku padlých hrdinů

U památníku padlých vojáků sovětské armády pod Čeřovkou a u pomníku kpt. Josefa Šimka v Popovicích si v úterý představitelé Jičína připomněli zakončení druhé světové války v Evropě. Pietního aktu se zúčastnili zástupci Čs. obce legionářské, TJ Sokol Jičín a Českého svazu bojovníků za svobodu. Dorazili také žáci ze ZŠ 17. listopadu a ZŠ Husova i početná skupina občanů.

Odpal taktické rakety ATACMS

Ukrajina získala od USA kladivo na Rusy: Co vše dokáží taktické střely ATACMS

Ukrajinská vláda dlouho naléhala na Spojené státy, aby jí poskytly k dělostřeleckým raketometům HIMARS také balistické rakety ATACMS, schopné mohutnou konvenční hlavicí ničit cíle velké důležitosti hluboko za frontovou linií. V dubnu Ukrajinci své první rakety nakonec dostali a už je stihli i použít. ATACMS se pro ně stalo jakýmsi kladivem na ruskou armádu.

Pietní akt Na Dubovci 6. května 2024.

Uplynulo 79 let od konce války. Strakonice si připomněly odvahu svých předků

/VIDEO/ Letos si připomínáme 79 let od konce II. světové války. Tento den je připomínkou odvahy a obětavosti našich předků. Nezapomínejme na tyto významné okamžiky i proto, že boj za mír není nikdy skončen, stále se najdou lidé a režimy, které jsou schopné řešit své problémy a narušené vztahy nikoli jednáním, ale válečnými způsoby. V podobném duchu se nesly v pondělí 6. května 2024 projevy u památníku padlým Na Dubovci ve Strakonicích.

Část roty A 86. chemického minometného praporu někde v Hurtgenském lese v roce 1944.

Američtí chemici zakončili válku v Horšovském Týně

V průběhu druhé světové války bylo součástí americké armády také několik chemických minometných praporů. Jeden z nich na konci války dorazil až do Československa a své velitelství zbudoval v Horšovském Týně. Byla to jediná jednotka tohoto druhu, která se na našem území objevila. Jednalo se o 86. chemický minometný prapor (86th Chemical Mortar Battalion).

Na fotografii poskytnuté ukrajinskou policií sedí 98letá Lydia Lomikovská v krytu poté, co utekla z Ruskem okupovaného území v Doněcké oblasti, 26. dubna 2024.

V šátku a s hůlkou unikala 98letá Ukrajinka Rusům. Ušla deset kilometrů

Lydia Stěpanivna Lomikovská žila léta ve vsi Očeretné na východě Ukrajiny. Protože sílilo ostřelování a zjevně se blížili ruští vojáci, rozhodla se s rodinou odejít do bezpečí. Když se příbuzným ve zmatku frontové oblasti ztratila, šourala se celý den a noc deset kilometrů, než ji zachránili ukrajinští policisté.

Sestavili jsme žebříček TOP 10 nejpoužívanějších a nejznámějších automobilů, které svým způsobem zasáhly do dění II. světové války. Jasnou jedničkou mezi nimi je Jeep Willys MB.

Jeep nebo GAZ: Připomeňte si Top 10 nejznámějších aut druhé světové války

Blíží se datum, kdy si připomínáme konec největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva, II. světové války. Je samozřejmé, že každá válka sebou přináší obrovskou výrobu zbraní a vojenské techniky všeho druhu. Výjimkou nejsou ani auta. Pokusili jsme se sestavit žebříček deseti nejpoužívanějších a nejznámějších automobilů, které do dění II. světové války svým způsobem zasáhly.

Přerov si 1. května připomněl výročí prvního českého povstání proti nacistům, které bylo krvavě potlačeno. Na popravišti v Olomouci-Lazcích skončilo 2. května jednadvacet Přerovanů. Snímky tehdejšího fotografa Františka Totha zachycují předčasné oslavy

Krutá odplata nacistů. Na Lazcích uctili oběti Přerovského povstání

První povstání proti nacistické zlovůli v zemi, které skončilo tvrdým potlačením a popravou jednadvaceti nevinných obyvatel Přerova, budí i po téměř osmdesáti letech silné emoce. Vzpouru, kterou jen několik dní před koncem války odstartovala mylná zvěst o kapitulaci Německa, ukončily 2. května výstřely na střelnici v olomouckých Lazcích.

Východočeské divadlo Pardubice nastudovalo hru Ödöna von Horvátha Don Juan se vrací z války. V režii Martina Františáka se v hlavní roli představí Jan Musil. Hru divadlo poprvé uvede v sobotu 4. května.

Premiéra v Pardubicích: Don Juan se v divadle vydává hledat svou první lásku

Působivý kabaret scén ze světa, který vstává z popela. Tímto sloganem Východočeské divadlo Pardubice představuje novou inscenaci hry Ödöna von Horvátha Don Juan se vrací z války, která má premiéru v sobotu 4. května. Hru nastudoval režisér Martin Františák, který s pardubickým divadlem spolupracuje poprvé.

Z bombardérů prolétajících 29. dubna 1945 nad Nizozemskem nepršela zkáza, ale záchrana. Namísto bomb se k zemi snášelo jídlo

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Nejkrásnější nálet

Na jaře 1945 se už do Evropy vracela svoboda, ale v Nizozemsku stále umírali lidé. Nezabíjely je střely, ale děsivý hlad. V neděli 29. dubna se na obloze objevily zlověstné siluety nízko letících bombardérů. Místo smrtonosných bomb z nich však začaly klesat k zemi tuny jídla. Lidé vypukli v nepopsatelný jásot. Právě se uskutečnil nejkrásnější nálet celé druhé světové války.

Před domem v Katovicích, ke dříve bydlel Vilém Gutfreund, byl byl 18. dubna 2024 uložen kámen zmizelého.

Vilhelm Gutfreund z Katovic přežil pochod smrti. Doma už ho ale nikdy neviděli

Před čtyřmi lety opavský badatel Vladimír Nevlud pověsil podnikání na hřebík a začal se věnovat historickému výzkumu dosud nepopsaného pochodu a transportu smrti Osvětim-Opava-Mauthausen z ledna 1945. Podařilo se mu identifikovat 729 vězňů z celé Evropy. Osud vězně s číslem 655 ho zavedl až do Katovic na Strakonicku, kde kdysi žil židovský továrník Vilhelm Gutfreund. Před bývalým domem Vilhelma Gutfreunda v Katovicích byl 18. dubna 2024 uložen kámen zmizelého. 

Před domem v Katovicích, ke dříve bydlel Vilém Gutfreund, byl byl 18. dubna 2024 uložen kámen zmizelého.

Vilhelm Gutfreund z Katovic přežil pochod smrti. Doma už ho ale nikdy neviděli

Před čtyřmi lety opavský badatel Vladimír Nevlud pověsil podnikání na hřebík a začal se věnovat historickému výzkumu dosud nepopsaného pochodu a transportu smrti Osvětim-Opava-Mauthausen z ledna 1945. Podařilo se mu identifikovat 729 vězňů z celé Evropy. Osud vězně s číslem 655 ho zavedl až do Katovic na Strakonicku, kde kdysi žil židovský továrník Vilhelm Gutfreund. Před bývalým domem Vilhelma Gutfreunda v Katovicích byl 18. dubna 2024 uložen kámen zmizelého. 

Koncentrační tábor Hradištko, v německém označení K13 Hradischko.

Příbuzné jim zabili v Hradištku nacisté. Po 80 letech Španělé odhalují pravdu

Byl to malý koncentrační tábor nedaleko Prahy. Do Hradištka během druhé světové války Němci transportovali politické vězně z mnoha zemí Evropy, ale kvůli špatným podmínkám se asi polovina z nich nedočkala konce války. Avšak zatímco třeba Francouzi o svých blízkých, kteří v Hradištku zahynuli, mají poměrně dost informací, Španělé se o osudech svých příbuzných dozvídají až nyní, téměř osmdesát let po válce.

Válka na Ukrajině: Z mnoha domů zůstaly trosky.

Máme se obávat, že se rusko-ukrajinská válka přenese i na naše území? Hlasujte

Ukrajině se i díky pomoci Západu, včetně Česka, podařilo zastavit Ruskou agresi. Východní velmoc, která přitom už asi pětinu území svého souseda okupuje, zároveň stále trvá na tom, že se Severoatlantickou aliancí (NATO) konflikt nechce. Tedy s výjimkou výstředního Medvěděva, který neustále šermuje vodíkovými pumami. Naše opozice současně vyčítá vládě, že válkou jen straší. Ruský diktátor Vladimir Putin však až do poslední chvíle tvrdil, že nezaútočí ani na Ukrajinu…

Pětici zvonů zrekvírovaných za druhé světové války, které se teď z iniciativy rottenbursko-stuttgartské diecéze vracejí do svých původních farností, 11. dubna 2024, Ostrava.

Zvon zabavený nacisty se vrátil zpět domů do Třanovic

Kostel a zvon od nepaměti patří k sobě. Je to nejen symbol, ale také hlas, který svolává lid, oznamuje důležité momenty v obci a upozorňuje na nebezpečí. Ten v Třanovicích svým ovečkám přestal zvonit před 82 lety, kdy jej nacisté z tamního kostela odvezli. Nyní se jako jeden z mála neroztavených zvonů, které skončily v Německu, vrátil zpět domů

H. Kammler byl pohřben v Bílé Vodě

Pátrání po osudu nacistického generála odstartovala svědectvím dozorce

Při dalším pátrání po stopách tajemství továrny Richard jsem byl kontaktován bývalým příslušníkem Stb F. A., který bydlel nedaleko malebné obce Třebenice.  Na domluvené schůzce mi tento muž sdělil, že dozoroval přísně střežené objekty, kam spadal i Richard. Byla krásná květnová neděle roku 2018. A tímto se začíná pátrání po osudu nacistického generála zbraní SS H. Kammlera, vedoucího všech tajných projektů Třetí říše.

Debata ve Slováckém divadle s prezidentem Petrem Pavlem, 17. dubna 2024, Uherské Hradiště.

Nemá smysl strašit lidi válkou, ale připravit mladé na krizi musíme, řekl Pavel

Podle prezidenta Petra Pavla je důležité připravovat vhodnou formou mladou i další generaci na různé krizové situace. Zdůraznil, že tím nemá na mysli jakkoli militarizovat společnost. Vždy je ale lepší být připraven na krizi, jakou by mohl být třeba výpadek elektřiny, než být pak zaskočen. Uvedl to při středeční debatě v uherskohradišťském Slováckém divadle, kterou spoluorganizoval Deník.

„Chci fotit jako vy!“ Cailee Spaeny a Wagner Moura jako Jessie a Joel

Vyfoť mě, až umřu. Film Občanská válka útočí na všechny smysly

Na horizontu vychází slunce a halí krajinu do poetické nálady, zní ptačí zpěv. Přímo před našima očima se ale sjíždějí vojenská auta, v prachu se hekticky míhají vojáci a kdesi stranou vybuchují granáty. Alex Garland má kontrasty rád a umí s nimi výmluvně pracovat. Potvrzuje to i jeho nový film Občanská válka, který ve čtvrtek vstupuje do kin. 

Opava skončila po osvobození v troskách. Se svolením Slezského zemského muzea Opava a z publikace Stará Opava

FOTOGALERIE: Opava vzpomene na těžké dny konce války ve městě

Opava si v pondělí 22. dubna připomene 79. výročí osvobození od konce druhé světové války. Krátké setkání se uskuteční v 15.30 u Památníku osvobození na náměstí Osvoboditelů. Po hymně a projevech, kdy promluví i generálmajor ve výslužbě Ladislav Minařík, bude následovat položení květin k pomátníku.

Útok Íránu na Izrael vyvolal v Teheránu nadšené reakce

Vše o útoku Íránu na Izrael: Proč začal, jaká bude reakce Jeruzaléma a spojenců

Masivní vzdušný útok Íránu na Izrael z noci na neděli je v současnosti jedním z hlavních témat světového dění. Proč tak teheránský režim učinil, a jaký to bude mít dopad? Jak se ke konfliktu staví spojenci Jeruzaléma i arabské státy? Ovlivní to probíhající válku v Pásmu Gazy? Deník s odkazy na zahraniční analýzy přináší odpovědi na nejpalčivější otázky.

Přerované v úterý oslavili Den Vítězství, bohatý program v Želatovské ulici lákal na vojenskou, policejní i hasičskou techniku. K vidění také  byly i zásahy policistů

Přerov se vrací k oslavám konce války u sochy Rudoarmějce

Kvůli pandemii koronaviru se před čtyřmi lety poprvé přetrhla tradice velkolepých oslav konce druhé světové války v Želatovské ulici v Přerově, pro které byla typická přehlídka vojenské techniky s ukázkami policejních a hasičských zásahů. Pestrý program vypadl z kalendáře i po vypuknutí války na Ukrajině. Teprve letos se Přerované po několikaleté pauze ke staré tradici vrátí.

Pompeje. Ilustrační snímek

V Pompejích objevili ohromující umělecké fresky. Znázorňují trojskou válku

Archeologové našli ve starověkých Pompejích impozantní banketní sál s černými stěnami a mytologickými motivy z trojské války. Místnost objevili nedávno při vykopávkách na archeologickém nalezišti v blízkosti sopky Vesuv a nyní byla odhalena v celé své kráse, oznámilo podle agentury APA italské ministerstvo kultury.

Pieta u pomníku letců v Konopišti.

Vzpomínková akce v Benešově připomene opět i letce zavražděné v Konopišti

/FOTO/ Památku devíti životů mladých letců ze dvou letounů si také letos, v pátek 19. dubna hodinu před polednem připomenou představitelé Benešova a veřejnosti u pomníku v Konopišti. Právě tam na sklonku války příslušníci SS zavraždili letce, kteří se předtím zachránili seskokem z poškozeného a hořícího stroje.

Poslední mise, obraz Florence Ramioulové zachycující útok německého stíhače na letoun Lockheed P-38 Lightning, pilotovaný Antoinem Saint-Exupérym

Před 20 lety našli vrak letadla Saint-Exupéryho. Záhadu Malého prince nevyřešili

Byla středa 7. dubna 2004. Francouzský podmořský záchranný tým mířil k místu nedaleko slavného přístavního města Marseille, kde už o 15 let dříve zaznamenal potápěč Luc Vanrell na mořském dně vrak válečného letadla. Tehdy ho považoval za německý stroj, ale o osm let později přišel objev stříbrného náramku se jménem Antoine Saint-Exupéry. Ani před 20 lety ale nebylo tajemství smrti autora Malého prince rozluštěno.