Nový školní rok začíná i na Ukrajině. I tento bude ovlivněný válkou. Ukrajinští školáci v Záporoží se přišli podívat do školy už v neděli. Maturanti z různých koutů země trávili poslední volné dny na táboře v Užhorodu. A někteří vysokoškoláci se chystají na nový akademický rok ve Washingtonu. Jedny v noci budí exploze, druhé trápí stesk po domově.
Před 110 lety, 31. srpna 1914, vznikla ve Francii první československá vojenská jednotka bojující na francouzském území proti Německu a Rakousku-Uhersku. V roce 1915 byla v bitvě u Arrasu těžce zmasakrována, přesto však položila základy ke vzniku československých legií ve Francii.
/ANALÝZA/ Ukrajincům se obsazením víc než stovky ruských vesnic a městeček podařilo vyrovnat krok s Ruskem. Zásadní je změna nálady obyvatel a vojáků napadené země. Reportér Deníku odpovídá na základní otázky týkající se toho, co vše ofenzíva změnila.
Ukrajinské úřady uvedly, že evidují rozsáhlý úhyn ryb v řece Sejm, která teče z ruské Kurské oblasti směrem na Ukrajinu. Podle nich znečištění způsobila ruská vojska. Oblast kolem řeky Sejm se stala dějištěm bojů mezi Ruskem a ukrajinskými jednotkami, které začátkem srpna zahájily překvapivý vpád do ruské Kurské oblasti.
Ukrajinské síly sestřelily u Kramatorska v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny ruský letoun Su-25. Uvedlo to na platformě Telegram ukrajinské vojenské uskupení Chortycja. Moskva informaci nekomentovala. Ruské letectvo od rozpoutání války proti Ukrajině přišlo podle specializovaného nizozemského serveru Oryx přinejmenším o 33 bitevníků tohoto typu.
Kyjev má plán na ukončení války s Ruskem, chce ho představit současnému americkému prezidentovi i jeho dvěma možným nástupcům po listopadových volbách. Na tiskové konferenci to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který hovořil i o současné ukrajinské operaci v Kurské oblasti. Podle agentury Reuters Zelenskyj rovněž potvrdil úspěšný test první balistické rakety ukrajinské výroby.
Rusko v noci na úterý opět zaútočilo na Ukrajinu, ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila pět střel a 60 dronů. Na telegramu to uvedlo ukrajinské letectvo. Nejméně dva lidé přišli o život ve městě Kryvyj Rih a další tři zahynuli ve městě Záporoží, rovněž na jihovýchodě Ukrajiny. Letecký poplach zatím odvolal Kyjev, stále platí v regionech na severu, severovýchodě a jihu Ukrajiny. Naopak ruské ministerstvo obrany ohlásilo zničení celkem pěti ukrajinských dronů nad dvěma pohraničními oblastmi, Belgorodskou a Kurskou.
Stala se zdaleka nejúspěšnější vzducholodí námořnictva Spojených států, navíc vzducholodí letadlovou, protože vedle mnoha jiných funkcí představovala vzdušnou základnu pro dvouplošníky. Její příběh je ale i příběhem znovuzrození německého „zeppelinového“ průmyslu po 1. světové válce, protože byla vyrobena v Německu. Od prvního vzletu námořní vzducholodě USS Los Angeles uplynulo právě sto let.
Byla středa 24. srpna 1814, když britští vojáci vtrhli do nechráněného Washingtonu, hlavního města nových Spojených států amerických, s nimiž byla Británie ve sporu, a zapálili městské budovy. Jejich násilný akt se ale rychle obrátil proti nim – a dost možná za to mohlo i tornádo, které se neplánovaně prohnalo hořící metropolí.
Při rekonstrukci Kulturního centra Lidové sady v Liberci narazili stavbaři na šachtu, která by mohla být nouzovým východem z protileteckého krytu z druhé světové války. Ačkoliv se o existenci krytů v této oblasti vědělo, tento konkrétní objev je pro odborníky překvapením. Nález momentálně brzdí stavební práce, neboť je nutné provést další zkoumání.
Přestože měl i umělecké nadání, byl nejmladší bratr slavné císařovny Alžběty Bavorské zvané Sisi vojákem tělem i duší. Maxmilián Emanuel Bavorský, jemuž se doma přezdívalo Mapperl, si pozdější manželku mohl vzít i díky zásahu své slavnější sestry. Se ženou se nadevše milovali.
Nejen lidé trpí válkami. Konflikty dopadají i na památky. Před několika týdny zástupci UNESCO zařadili na seznam ohrožených staveb vzácný starobylý klášter v Gaze. Důvodem je právě válka v regionu. V minulosti už svět připravily o vzácné památky například konflikty v Iráku a Sýrii, nyní je v ohrožení také kulturní dědictví na Ukrajině. Podle odborníků jsou takové ztráty stejně vážné, jako oběti na životech.
Na budějovickém náměstí Přemysla Otakara II. můžete do neděle 25. srpna vidět exteriérovou výstavu Udržitelnost a civilizace, apelující na změnu myšlení a chování, aby naše generace odevzdala těm následujícím planetu v lepší kondici.
Ukrajinské síly pokračují ve své operaci v Kurské oblasti na západě Ruska, kde ovládly více než 1250 kilometrů čtverečních a 92 obcí, prohlásil dnes podle tiskových agentur ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Kyjevě v projevu před ukrajinskými velvyslanci. Ruský prezident Vladimir Putin se k situaci v Kurské oblasti od porady z 12. srpna veřejně nevyjadřuje, upozornil server The Moscow Times s odvoláním na výčet prezidentových aktivit na webu Kremlu.
Osud tomu chtěl, že hned dva vynikající čeští vojáci z doby 2. světové války nesli velmi podobné jméno. Jedním byl generál Karel Kutlvašr, velitel Pražského povstání – a tím druhým legendární noční stíhač v britském Královském letectvu (RAF) Karel Miloslav Kuttelwascher přezdívaný Kut. Před 65 lety zemřel v anglickém městě Truro. Do Anglie se vrátil z osvobozené republiky už v roce 1946, když viděl nástup komunistů.
Před 280 lety vtrhnul pruský král Fridrich II. už poněkolikáté do Čech a začátkem září stanul před Prahou. Zahájil tak další krvavou kapitolu válek s rakouskou, uherskou a českou panovnicí Marií Terezií o rakouské dědictví, kapitolu později označenou jako druhá slezská válka. Vypadalo to, že tentokrát určitě uspěje – dokud mu nezkřížil plány stejně bezskrupulózní válečník, jakým byl on sám: baron Franz von der Trenck.
Ač nedávno oslavil sedmdesátiny, chuť k práci, zejména té skladatelské a muzikantské, jej neopouští. „Momentálně si připadám na pětatřicet roků. V tom slova smyslu, že mě nic nebolí, nic mi v těle nehapruje. Někdo v mém věku má problémy s kyčlemi, s koleny, to u mě vůbec neexistuje,“ říká Michael Kocáb.
V Pásmu Gazy zemřelo od loňského října kvůli válce mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás už přes 40.000 lidí. Uvedly to dnes podle agentury AFP úřady pod kontrolou Hamásu. Za posledních 24 hodin bylo zabito nejméně 40 lidí. Přes 92.000 lidí utrpělo zranění. Konfliktu vypukl po teroristickém útoku hnutí Hamás na izraelské území 7. října, při němž podle izraelských úřadů zahynulo na 1200 lidí. V Dauhá dnes začaly rozhovory, jejichž cílem je dosáhnout příměří v Gaze a dohody o propuštění rukojmích, řekl agentuře Reuters jeden z představitelů informovaných o tomto jednání.
/ANALÝZA/ Ukrajinský přepad ruského pohraničí mění vývoj ruské agrese proti Ukrajině a přenáší válku na území Ruska. Deník přináší odpovědi na nejzásadnější otázky, co to může přinést.
Ruské úřady obvinily ženu s rusko-americkým občanstvím z vlastizrady. Baletka Ksenia Karelinová se podle nich provinila tím, že darovala padesát dolarů (přibližně 1 156 korun) charitativní organizaci podporující Ukrajinu. Kvůli tomu jí nyní hrozí, že stráví až patnáct let v trestanecké kolonii.
Desetitisíce Palestinců dnes musely znovu prchat z města Chán Júnis na jihu Pásma Gazy, kde Izrael pokračoval v pozemní ofenzívě proti teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Izrael v této souvislosti nařídil jednu z největších evakuací za deset měsíců války. Německý kancléř Olaf Scholz podle mluvčího vyzval v telefonátu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby dokončil jednání o příměří.
Po jarních mrazech, strachu z nákazy varroázou, melecitózním medu a obavách před vpádem asijské sršně mají včelaři další starost. Letošní vysoké počty vos útočí i na úly a někde decimují populace včel. Včelaři se proto snaží proti vosám bojovat, jak to jen jde. Vyrábí si pasti, upravují úly a někdy na řadu přichází i hrubé násilí.
Pevnostní příkop v Terezíně na Litoměřicku se v sobotu proměnil v dějiště neobvyklé a dramatické podívané. Konaly se zde tradiční Pirátské války, které letos přinesly nevšední zážitek v podobě parodie slavného románu Julese Verna Ocelové město. Událost přilákala stovky diváků.
Pevnostní příkop v Terezíně se stal dějištěm tradičních Pirátských válek, které letos nabídly parodii na román Ocelové město od Julese Verna. Událost přilákala stovky diváků, kteří si užili napínavý příběh plný pyrotechnických efektů a autentických výstřelů.
Politika do sportu nepatří. Tak argumentuje část čtenářů Deníku, kteří v dalším díle projektu Černá a bílá hlasovali v anketě o účasti Rusů na současné olympiádě. Do pátečního večera vyjádřilo svůj názor přes 8,5 tisíce lidí. Čtyřiapadesáti procentům z nich Rusové na hrách nevadí. Zbytek si naopak myslí, že sportovci ze země, která napadla Ukrajinu, by se jich účastnit neměli ani v neutrálních dresech.
Zvláštní hosty uvítala v úterý 9. srpna 1814 vojenská pevnost Jackson, stojící na soutoku řek Coosa a Tallapoosa v americké Alabamě. Na výzvu generála Andrewa Jacksona se do ní dostavilo asi 36 náčelníků kmene Kríků, aby ukončili takzvanou kríkskou válku a uznali svou porážku. Cena, kterou museli zaplatit, byla krutá: více než 21 milionů akrů půdy.
Ukrajinské ozbrojené síly postoupily až deset kilometrů do ruské Kurské oblasti, která sousedí se severem Ukrajiny. Ve své analýze vývoje bojů to píše americký Institut pro studium války (ISW), který tento rozsah ukrajinského průniku na ruské území označuje za potvrzený. Server Meduza upozorňuje na informace ruských prokremelských telegramových kanálů, podle nichž ukrajinské jednotky pokračovaly v postupu. Ruské ministerstvo obrany dnes dopoledne uvedlo, že ruští vojáci postup Ukrajinců zastavili, ale že boje pokračují. Kyjev se dosud oficiálně nevyjádřil.
Emotivním závěrem středeční tiskové konference, kterou zakončili pokřikem: „Sláva Ukrajině“ a potleskem, potvrdili zástupci Kryvbasu Kryvyj Rih, že ve čtvrtečním 3. předkole Evropské ligy s Viktorií Plzeň půjde o více než jen sport.
Je jich méně než v minulosti, také medailí získávají míň. Ukrajinští reprezentanti na olympiádě v Paříži však nemají jen ryze sportovní cíle. Chtějí světu připomenout, že u nich doma dennodenně padají bomby, umírají lidé a válka – kromě jiného – ničí i sportovní budoucnost země. Příprava v extrémních podmínkách je neskutečně složitá, naděje však pořád žije.
Malé ukrajinské holčičce bylo pouhých šest let, když ji nevlastní otec Andrii Ch. (40) poprvé vyzval, aby se svlékla. Pak prožila něco, co z paměti nevymaže. Od té doby ji podle obžaloby, která zazněla u Krajského soudu v Plzni, znásilňoval opakovaně. Dívenka musela strpět sex klasický, orální včetně vyvrcholení do úst, a další praktiky. To vše nejprve doma v Zakarpatské oblasti, a po útěku před válkou v ČR, v západočeských Mariánských Lázních. Muž se policii přiznal, u soudu ale vše popřel.
Mají mít ruští sportovci možnost účastnit se pařížské olympiády, i když jejich země rozpoutala agresivní válku proti Ukrajině? Tento spor hýbal Evropou. Mezinárodní olympijský výbor nakonec zvolil kompromisní řešení. Na hrách je patnáct individuálních závodníků s ruským občanstvím, kteří ovšem startují pod neutrální vlajkou. Je to správné? Zde přinášíme argumenty pro a proti. Článek je součástí projektu Černá a bílá. Vaše dopisy a diskusní příspěvky přineseme v sobotu.
V jejich zemi se už třetím rokem válčí, ukrajinští sportovci přesto odcestovali do Paříže a na olympijských hrách bojují o medaile. Po víkendovém programu už jich mají šest, z toho dvě zlaté, z nichž druhou přidala favorizovaná výškařka Jaroslava Mahučichová. Na sociální síti X jí gratuloval i prezident země Volodymyr Zelenskyj. Sama dvaadvacetiletá atletka věnovala svůj triumf zabitým ukrajinským sportovcům, kteří padli ve válce.
Pátek 4. srpna 1944 byl v Amsterdamu teplý a slunečný den. Pro rodinu Anny Frankové to byl už 761. den v tajném přístavku, v němž se ukryla před dvěma lety a jedním měsícem, 6. července 1942. Tento den měl být také ten poslední. Možná rozhodovala náhoda, možná zrádce. Jisté je, že z osmi ukrytých lidí se konce války dožil jen jediný.
Téměř v identickém termínu, jako se konají současné hry v Paříži, se v roce 1948 uskutečnila letní olympiáda v Londýně. Málokteré olympijské hry se konaly v tak složité celosvětové situaci jako tehdy. Byly totiž první letní olympiádou po druhé světové válce. Londýnské hry se musely vyrovnat s nelichotivým dědictvím - poslední předválečná olympiáda se konala pod taktovkou Adolfa Hitlera.
/ANALÝZA/ Celý svět znovu upírá zrak k situaci na Blízkém východě. Všichni nervózně sledují, jaký dopad bude mít smrt politického vůdce teroristické organizace Hamás Ismáíla Haníji v Íránu na tamní a případně i celosvětové dění. Strach plyne zejména z možného rozšíření konfliktu a eskalace v regionální válku.
Drony se stále častěji zapojují do různých konfliktů, zejména pak ve válce na Ukrajině. Podle expertů budou v budoucnu více klíčovou zbraní než drahé sofistikované systémy, a to kvůli levné výrobě i provozu. Navíc společnosti vyvíjejí autonomní zařízení, která dokážou spolupracovat v masivních skupinách.
První světová válka, jejíž začátek před 110 lety si aktuálně připomínáme, vedla nejen k následnému vzniku samostatného Československa. Mimo jiné zásadně změnila pražskou dopravu, když bylo třeba postupně nahrazovat koně rekvírované pro nasazení na frontách. Souvislosti, které leckdy překvapí i znalce veřejné dopravy, ukazuje nová výstava v Muzeu městské hromadné dopravy v Praze, působícím v areálu tramvajové vozovny ve Střešovicích.
Nikdo nečekal válku, která během pár dnů přeroste ve světový požár. „Začala na Svatou Annu 26. července 1914. Také Jihlavu hned uchvátil válečný vír a lidé za chvíli neměli o nic jiného zájem. Mužové odcházeli jeden za druhým na frontu a život ve městě se organizoval podle zákonů války,“ připomněl začátek zlých časů duchovní jihlavské farnosti svatého Jakuba Oldřich Med.
Počet obětí raketového úderu na fotbalové hřiště na Izraelem obsazených Golanských výšinách stoupl na 12, většinu z nich tvoří děti a mladí lidé. Informuje o tom server The Times of Israel (ToI). Izraelská armáda odmítla tvrzení šiítského hnutí Hizballáh, že za útok není zodpovědné, libanonské hnutí podle mluvčího armády použilo raketu íránské výroby Falak 1, kterou vypálilo z jižního Libanonu. Premiér Izraele Benjamin Netanjahu v prohlášení na síti X slíbil, že Izrael útok „nepřejde mlčením“.
Sto deset let uplynulo od začátku první světové války, která zcela proměnila mapu Evropy. Tehdejší oběti dodnes připomínají pomníky stojící v mnoha obcích a městech na Hodonínsku. Jen z Hodonína pocházelo více než dvě stě padlých vojáků.
Před 110 lety, 28. července 1914, se ve všech obcích tehdejšího rakousko-uherského mocnářství objevilo nechvalně proslulé provolání Mým národům!, jímž císař František Josef II. vyhlašoval válku Srbsku, což znamenalo de facto začátek první světové války - do té doby největšího konfliktu, jaký svět poznal. O tom, jak tento tragický dějinný okamžik prožívali místní lidé čtoucí zmíněnou vyhlášku, vypovídají obecní kroniky.
Izraelská armáda připravuje reakci proti militantnímu šíitskému hnutí Hizballáh poté, co raketa odpálená z Libanonu v sobotu zabila 11 dětí a mladých lidí na Izraelem obsazených Golanských výšinách. Oznámil to mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Kvůli tomuto útoku se co nejrychleji ze Spojených států vrátí izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Izraelští představitelé hovoří o tom, že se země přiblížila otevřené válce proti Hizballáhu a Libanonu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v projevu v americkém Kongresu prohlásil, že se svět ocitá na křižovatce dějin. Na jedné straně podle něj stojí "íránská osa zla", proti ní Izrael, USA a jejich arabští přátelé. Podle Netanjahua nejde o střet civilizací, ale o střet civilizace s barbarstvím. Izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Netanjahu vykreslil jako boj dobra proti zlu s tím, že Izrael válku vyhraje. Po válce bude podle izraelského premiéra třeba Gazu demilitarizovat a deradikalizovat. Pokud jde o širší oblast Blízkého východu, vyjádřil Netanjahu přání, aby vznikla aliance, která se postaví íránské hrozbě. Vyzval rovněž k rychlejším dodávkám zbraní.
Jurij Vernydub. Trenér, který se společně s hráči Kryvbasu Kryvyj Rih postaví Plzni v boji o Evropskou ligu. Že ho neznáte? Není divu, jeho jméno není proslulé, přesto o něm psali všude po Evropě. Jedno jeho nedávné „angažmá“ se totiž netýká fotbalu - ještě nedávno bojoval ve válce proti Rusku.
Červencová debata s lídrem opozice a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem se věnovala koncesionářským poplatkům, Green Dealu po česku i americkým prezidentským volbám.
Venkovský zámeček Nemilkov je ukázkou záchrany kulturního dědictví. Zajímavou památku během svého letního putování „objevila" paní Alena Hesounová z Pardubicka. Viděla i ložnici, ve které se nachází tajuplná skrýš, kde prý původní majitelé manželé Schreinerovi ukrývali před Hitlerem svého šestnáctiletého syna, aby nemusel do války.
Izrael uvedl, že v sobotu v oblasti jemenského přístavu Hudajdá zaútočil na cíle spojené s povstaleckými Húsíi. Šlo podle něj o odvetu za stovky útoků na Izrael z posledních měsíců i za to, že Húsíové při nedávném dronovém útoku na Tel Aviv zabili izraelského občana. Povstalci připustili zásahy ropných a dalších zařízení v napadeném přístavu, které si podle nich vyžádaly nejméně 80 zraněných, a slíbili účinnou odvetu. Agentura AP uvedla, že šlo nejspíš o první izraelský úder na jemenské území od počátku války v Pásmu Gazy.
Sedm hodin a dvanáct minut, včetně písniček, trvá vzpomínání Václava Neckáře na dětství, první vystoupení a třeba i spolupráci s Golden Kids a Bacily, které vyšlo pod titulem Všechny moje války. Holly Gibneyová řeší zapeklitý případ sériových únosů a vražd v thrilleru Stephena Kinga nazvaném po ní Holly. Julie Caplinová zve na romantický výlet na pobřeží Amalfi v románu Vila v Itálii. A pokud máte rádi klasiku, je tu Klapzubova jedenáctka Eduarda Basse nebo Betty MacDonaldová ve vrcholné formě. Deník vám přináší i další tipy na audioknižní novinky, které potěší také milovníky historie a děti.
V červnu roku 1969 se v kvalifikačních utkáních na mistrovství světa ve fotbale spolu třikrát utkaly týmy dvou středoamerických zemí, Hondurasu a Salvadoru. Už první dva zápasy poznamenalo násilí mezi fanoušky. Ve stejný den, kdy se konal třetí zápas, přerušila salvadorská vláda diplomatické styky s Hondurasem. O dva týdny později, 14. července 1969, přerostlo napětí mezi oběma zeměmi v krvavý vojenský konflikt.