Bylo pondělí 7. května 1945. Praha byla už třetí den centrem bojů s okupačními vojsky. Mezi německé vojáky odhodlané bojovat až do samého konce, i za cenu vraždění civilistů, patřili také piloti německé Luftwaffe, soustředění na pražských letištích. Na pomoc povstalcům i civilistům toužili vzlétnout českoslovenští stíhači 312. stíhací perutě. Už dokonce seděli ve svých strojích. Pak ale přišel rozkaz nestartovat.
Letos si připomínáme 80 let od konce druhé světové války a konečné osvobození, které přišlo v květnu 1945. Události šesti těžkých let zasáhly i do života obyvatel Rychnovska. Mnozí ztratili své nejbližší, zmizeli sousedé, byla to doba strádání, pronásledování i tvrdých postihů. Navzdory tomu se našli tací, kteří byli ochotni v boji za svobodu a v pomoci druhým položit i život. Rychnovsko si nyní připomíná, jaké běsnění válka přinesla, její oběti a cestu k osvobození.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Na Masarykově náměstí v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi se uskutečnila slavnostní ceremonie k 80. výročí konce druhé světové války, které se zúčastnili vojáci ze staroboleslavské posádky. Akce přilákala širokou veřejnost, od dětí po seniory, a zdůraznila význam spolupráce mezi armádou a městem.
Konec druhé světové války se blížil a cítili to nejen šest let okupovaní Češi, ale samozřejmě také vojáci wehrmachtu a SS. Ale ani to je neodradilo od páchání zbytečného násilí a zločinů na obyčejných civilistech. A dělo se tak také na Benešovsku a v jeho blízkém okolí.
Jednu z Pulitzerových cen, které jsou považovány za nejprestižnější americké novinářské ocenění, dostal v pondělí palestinský spisovatel Musab abú Tuha. Cenu obdržel za sérii článků v časopise The New Yorker, v nichž popsal život a utrpení Palestinců v Pásmu Gazy. Informoval o tom v úterý server The Times of Israel.
Ve vsetínském zámku je od neděle 4. května k vidění výstava Valašsko protektorátní. Představuje německou okupaci regionu z různých úhlů. Popisuje každodenní život za války, věnuje se odboji na Valašsku i reflexi války v umění po druhé světové válce, řekl ČTK kurátor výstavy a historik Muzea regionu Valašsko Pavel Mašláň. Výstava potrvá do 16. listopadu.
V hlavní roli velbloud v lese u Brodu či historický vlak na trati mezi Golčovým Jeníkovem a Hlinskem. Před osmdesáti lety se Havlíčkobrodsko dočkalo osvobození a konce druhé světové války. Často ho provázely ale tragické události, na které nelze jen tak zapomenout. Velké oslavy chystá v okrese jen Havlíčkův Brod.
Osmdesát let od konce 2. světové války si připomenou v Třešti. Závěr války tu byl obzvlášť krutý, nacisté tu zavraždili několik desítek mužů. Při té příležitosti tu vznikla nová naučná stezka, muzejně-pietní expozice a je také vydaná historická publikace o druhé světové válce ve městě.
V těchto dnech si připomínáme 80. výročí konce druhé světové války v Evropě. Přestože Žatec neutrpěl v důsledku bojů téměř žádné škody, města se konflikt a události, které mu předcházely a těsně po něm, výrazně dotkly. Po Mnichovské dohodě na podzim 1938 byl připojen k Říši, většina místních Čechů odešla. Válka tragicky dopadla na židovskou komunitu, zbytky české menšiny i německou většinu. Výstavu o válečných letech ve městě aktuálně chystá historička Milada Krausová.
Vilém „Vilda“ Jakš, „český Rocky“ první republiky, boxoval jako první Čechoslovák o titul mistra světa. Během války byl členem 311. československé bombardovací perutě RAF. Po zásahu německého stíhače se v roce 1943 jeho letadlo zřítilo do vln Biskajského zálivu. Jeho příběh připomíná Deník.cz s organizací Post Bellum v souvislosti s Během pro Paměť národa, který se uskuteční 17. května.
Děkujeme! Takový název dostal koncert k 80. výročí konce 2. světové války, který se bude konat ve středu 7. května od 19 hodin v kulturním domě Plzeňka v Berouně, a je součástí doprovodného programu 43. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Talichův Beroun.
Den vítězství nad nacismem v Mladé Boleslavi oslaví hned na několika místech. Připomínat si konec druhé světové války budou také v jiných městech a obcích regionu.
Sokolov si 6. května 2025 připomene 80. výročí osvobození města americkou armádou. Pietní akt uctí památku obětí druhé světové války položením květin a zapálením svíček na několika místech ve městě, hlavní vzpomínková událost se uskuteční u Památníku sovětských zajatců.
Před osmdesáti lety přijeli do Klatov Američané a strach z války vystřídala radost z osvobození. A právě tento okamžik si obyvatelé v pondělí připomněli, připraven byl celodenní program, náměstí zaplnila technika.
Město Jičín si ve středu 7. května připomene 80. výročí ukončení 2. světové války v Evropě. K tomuto významnému jubileu je připraveno hned několik pietních i kulturních akcí, do kterých se mohou zapojit jak občané, tak návštěvníci města.
Příští týden svět oslaví 80 let od konce evropské části druhé světové války, tedy od porážky nacistického Německa. Velkolepé akce přípravují v Londýně, Paříži i Moskvě. Třeba v britském hlavním městě budou trvat rovnou několik dní, v ruské metropoli se chystá tradiční vojenská přehlídka. A pozadu nezůstane ani Česká republika. Deník přináší přehled toho nejzajímavějšího, co se chystá.
V letošním roce si na mnoho místech České republiky lidé připomínají jubilejní 80. výročí konce druhé světové války. Ve Vsetíně u této příležitosti uspořádali třídenní oslavy.
Letoun F-14 se v 70. a 80. letech stal páteřní silou amerických letadlových lodí, definitivně jej ale proslavil až hollywoodský trhák Top Gun. Ačkoli už tomcat dnes létá jen v Íránu, zůstává legendou, na kterou se nezapomíná.
/VIDEO/ Osobní vzpomínky. Místní tragédie. Silné příběhy. Nový dokument, který vznikl ve spolupráci Města Boskovice a Institutu Paměti národa Brno, přináší svědectví místních pamětníků na druhou světovou válku. Boskovičtí ho uvedou ve středu 7. května pod širým nebem na ulici Hradní před Muzeem regionu Boskovicka.
Od války k míru, 3 roky a 2 měsíce od začátku ruské tzv. „speciální vojenské operace" – takový je podtitul besedy, na kterou dorazí zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině Martin Dorazín a kriminolog z Team 4 Ukrajine (T4U) Petr Pojman. Moderátorkou bude Lenka Novotná (Český rozhlas Vltava), rodačka z nedalekých Traplic a mj. absolventka uherskohradišťského gymnázia.
Poslední týdny druhé světové války v Německu poznamenala vlna sebevražd. Němci, vědomí si prohry své vlasti v konfliktu, páchali sebevraždy ve strachu z pomsty spojeneckých armád, především pak sovětské Rudé armády, o jejímž řádění na dobytých územích se šířily děsivé zvěsti. Až stovky lidí si vzaly život ve městě Demmin - tamní hromadná sebevražda z počátku května 1945 se stala největší masovou sebevraždou v dějinách Německa. Dobrovolnou smrt utopením či podřezáním žil volily celé rodiny.
Příjezd kolony historických vojenských vozidel na spodní část Bolevecké návsi byl součástí oslav osvobození Plzně a zároveň připomenutím odvážného činu Barbory Raisové, která vyvěsila československou vlajku na lípu před statkem U Matoušů, přestože tam ještě sídlila německá vojenská jednotka. V koloně vozidel byla i vzácná bojová obrněná vozidla, která za války využívali i Čechoslováci.
„Hovoří Plzeň, svobodná Plzeň hovoří." Tato slova pronesl do éteru 5. května 1945 se ve 12.05 odbojář Karel Šindler. Pozdější první ředitel plzeňského rozhlasového studia spolu s dalšími Plzeňany v květnu 1945 obsadil německou vysílačku. Jeho příběh připomene nový dokumentární film České televize. Jeho předpremiérová projekce se uskuteční 4. května od 18 hodin v rámci Slavností svobody v Měšťanské besedě v Plzni.
Počátkem května 1945 už byla Ostrava svobodná, Berlín padl, Hitler už nežil. A na našem území přesto dále pokračovaly tvrdé boje. Ty nejtvrdší především na Frýdecko-Místecku, kde se fanatičtí Němci odmítali vzdát.
Byla středa 3. května 1645, když k nově utvářené moravské metropoli, jíž se namísto válkou zničené Olomouce začalo stávat Brno, přitáhlo už podruhé švédské vojsko polního maršála Lennarta Torstensona. Porážka Brna měla švédskému vojevůdci otevřít cestu k dobytí Vídně, a tím i k porážce Habsburků. Jenže uznávaný švédský stratég se poprvé přepočítal. Ani přes svou obrovskou přesilu moravské město nedobyl.
V Čechách strávil americký veterán Harry Humason na konci druhé světové války jenom necelý týden. Vždycky si přál se sem vrátit. Splnilo se mu to až po osmdesáti letech, kdy se stal hostem tradičních Slavností svobody v Plzni.
Ruská válka proti Ukrajině neskončí někdy brzy. Řekl to ve čtvrtek americký viceprezident J. D. Vance televizi Fox News. Americký ministr zahraničí Marco Rubio stejné televizi řekl, že pozice Ukrajiny a Ruska jsou od sebe nadále velmi vzdálené a zdůraznil, že prezident Donald Trump se možná bude muset rozhodnout, kolik času ještě chce věnovat úsilí o dosažení míru.
Důstojné připomenutí 80. výročí konce druhé světové války s autentickými vzpomínkami pamětníků, přehlídkou dobové vojenské techniky i unikátní výstavou s filmovými záběry chystá město Klimkovice. Celodenní akce se uskuteční v sobotu 3. května.
Kulaté výročí osvobození a konce II. světové války si pietním aktem připomenuli i občané obce Hlubočec. Pojednání i fotografie o tom nám zaslal čtenář Milan Nedvídek. Děkujeme.
ROZHOVOR / Na počátku byla euforie a předčasná oslava konce války, dopad událostí byl ale tragický. Od Přerovského povstání, které se stalo první ozbrojenou vzpourou proti nacistické zvůli v naší zemi, uplyne 1. května přesně osmdesát let. Kde se tehdy bojovalo a kolik bylo obětí tvrdě potlačeného povstání? Jak vypadala krutá odplata gestapa? Podle historika Muzea Komenského Petra Sehnálka lze zcela jednoznačně říci, že Přerov povstal jako první v zemi a odstartoval květnové povstání českého lidu.
Jak vypadal konec druhé světové války v Jindřichově Hradci den po dni? Historii května 1945 oživují ve svém podrobném textu Vladislav Burian a František Fürbach. Text, který původně přichystali k 65. výročí konce války, přináší svědectví o atmosféře ve městě, příchodu Rudé armády i osudech místních obyvatel v přelomových dnech naší historie.
/FOTO/ Řadou pietních, kulturních i vzdělávacích akcí si v nadcházejících dnech města a obce na Žďársku připomenou 80. výročí konce druhé světové války. Program nabídne výstavy, přednášky, koncerty, pamětní setkání i tematické zájezdy.
/FOTOGALERIE/ Konec druhé světové války je podle primátora Ostravy Jana Dohnala (Spolu) nutné připomínat i v kontextu dnešní doby a především v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. Primátor to řekl ČTK po pietním aktu k 80. výročí osvobození Ostravy a konce druhé světové války, který se konal u Památníku Rudé armády v Komenského sadech. Zúčastnily se ho stovky lidí z řad armády, politiků i veřejnosti.
Z pouštní mise zpět k lidem. Válečný veterán, chirurg Jindřich Sitta, dnes zachraňuje chirurgii v pohraničí. V dětství střílel z praku na Žižkově, v dospělosti operoval na frontách světa. Dnes místo bitev vede tým lékařů ve Stříbře a Boru, kde se snaží udržet dostupnou péči tam, kde odborníci často chybí. Příběh muže, který zažil válku zblízka a vrátil se pomáhat domů, přináší další díl seriálu Deníku Vizita – o lékařích, kteří mají co říct.
Kulaté výročí osvobození a konce II. světové války si pietním aktem připomenuli i občané obce Hlubočec. Pojednání i fotografie o tom nám zaslal čtenář Milan Nedvídek. Děkujeme.
Pálení čarodějnic a stavění májky je tradicí v mnoha koutech našeho regionu. Někde si ale můžete užít i doprovodné programy či další zábavu spojenou s tradicemi.
V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně je od úterý k vidění výstava Cesta/Stopy příběhů. Představuje příběhy ukrajinských dětí prchajících před válkou. ČTK to sdělila zástupkyně muzea Silvie Lečíková. Výstavu připravilo muzeum se spolkem Slovo 21.
Na třídě Míru v Pardubicích bude tento týden zahájena putovní venkovní výstava Nezapomeňme 80 – Poslední rok války v Pardubickém kraji, která přibližuje osudy šestnácti pamětníků z regionu. Projekt organizovaný Pamětí národa připomíná nejen konec druhé světové války, ale také upozorňuje, že svoboda a mír nejsou samozřejmostí.
Nadšenci z klubů vojenské historie předvedli v sobotu 26. dubna boje o hrad Špilberk. Celodenní akci navštívilo několik tisíc návštěvníků. Ti se mohli podívat, jak vypadala frontová polní pošta, prádelna a žehlírna, nebo tábory a výzbroj běžných vojáků. Největší pozornost budil tank T-34/76 a unikátní německý stíhač tanků Hetzer.
Bratry Pšurné, kteří za druhé světové války bojovali na západní frontě, připomíná ode dneška v Uherském Ostrohu na Uherskohradišťsku pamětní deska. Umístěna je na domě v Prostřední ulici, kde oba vyrůstali, řekl starosta města Vlastimil Kuřimský.
Málokterá epocha českých dějin je opředena tolika mýty, jako osvobozování Československa na konci 2. světové války. Jalta, demarkační linie, sféry vlivu. Pravda, jak to bývá, je mnohem prozaičtější a skrývá přitom zajímavosti, které se dozvídáme až dnes.
Palestinské hnutí Hamás je ochotné uzavřít až sedmileté příměří s Izraelem a propustit všechny rukojmí, nehodlá ale složit zbraně. Po sobotním jednání v Káhiře to řekl jeden z představitelů tohoto teroristického hnutí, uvedla agentura Reuters.
/FOTOGALERIE/ Dobrovolnické komunitní centrum pomoci válečným uprchlíkům Paľanycja ukončilo oficiálně na konci prosince roku 2024 svou činnost. Dobrovolníci pomáhali uprchlíkům z Ukrajiny tři roky. Ukrajinská komunita v Opavě nicméně pokračuje ve svých aktivitách i po skončení centra. Jak si vede a co si myslí o Opavanech?
Na pozadí čtvrtečního nejhoršího ruského úderu na Kyjev za devět měsíců pokračují dramatické pokusy americké administrativy dosáhnout ukončení bojů na Ukrajině. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko jako jeden z prvních ukrajinských představitelů naznačil možnost územních ústupků. Americký prezident Donald Trump dal najevo, že i jeho trpělivost s Ruskem má zřejmě meze.
/ PILOTNÍ DÍL SERIÁLU S DENÍKEM ZA TAJEMSTVÍM BOŘÍHO LESA / - Příští rok, tedy jednaosmdesát let po válce, ztratí Boří les u Břeclavi smutný statut nebezpečného místa. Lesy České republiky počítají v roce 2026 s ukončením pyrotechnických prací spojených s likvidací výbušného válečného dědictví po nacistické muniční továrně. Před nedávnem pyrotechnici odstartovali jedenáctou etapu odminování. Započatá etapa je předposlední, v dosavadních deseti se v bezpečnou oblast proměnilo na 426 hektarů lesa. Boří les je námětem nového seriálu Břeclavského deníku, jehož úvodní text právě čtete.
Desítky hostů z České republiky i zahraničí se ve čtvrtek 24. dubna sešly u památníku 313 obětí pochodu smrti na Prokopce u Krupky na slavnostním shromáždění k 80. výročí konce druhé světové války. Připomněly si tragickou událost, kdy na bohosudovském nádraží zastavil vlak jednoho z tzv. transportů smrti.