Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Donald Trump (vlevo) a Vladimir Putin.

Svět netrpělivě čeká na hovor Trumpa s Putinem: Jaké mají pozice, esa v rukávu

Válka na Ukrajině trvá již téměř tři roky a její konec je zatím v nedohlednu. Americký prezident Donald Trump sice slíbil, že ji po návratu do Bílého domu ukončí do 24 hodin, svůj odvážný slib ale nesplnil. O budoucím vývoji konfliktu však může mnohé napovědět očekávaný telefonát Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jakou pozici před vzájemným jednáním obou státníků dvě z největších světových velmocí zaujímají? Média se touto otázkou začala zaobírat.

Hrob obětí transportů smrti na hřbitově v České Třebové - Parníku.

Třebová, Choceň, Brandýs i Zámrsk v pátek připomenou 80. výročí transportů smrti

Tento pátek si připomeneme 80 let od události, která hluboce otřásla obyvateli nejen České Třebové. O hrůzném zážitku vypovídali svědci bezprostředně po válce a ještě dnes o něm vyprávějí jejich potomci. Pří při příležitosti osmdesátého výročí od této smutné události bude památka obětí uctěna položením květin u jejich hrobu na parnickém hřbitově v České Třebové. K tomu dojde v pátek 24. ledna 2025 v 10:00 hodin. Přetiskujeme jen editačně upravený text Jany Voleské, ředitelky Městského muzea Česká Třebová. Pietní akce se konají i v dalších městech a obcích Orlicka.

Ilustrační foto.

V Gaze stále vládne Hamás, píše AP. S příměřím se do ulic vrátili jeho policisté

Poté, co v neděli začalo v Pásmu Gazy platit příměří, objevily se v ulicích zničených měst tohoto palestinského území opět tisíce policistů, kteří spadají pod vládu palestinského hnutí Hamás, napsala agentura AP. Podle ní jde o další důkaz toho, že Hamás si udržel kontrolu nad Pásmem Gazy, ačkoliv izraelská armáda se ho snažila od jeho teroristického útoku na Izrael v říjnu 2023 zničit a premiér Benjamin Netanjahu to měl za jeden z hlavních cílů ofenzivy v Gaze. V pondělí Hamás podle AP uvedl, že bude během příměří také koordinovat distribuci humanitární pomoci.

Donald Trump při projevu v neděli 19. ledna 2025 v Building Museum ve Washingtonu.

Putin ničí Rusko, řekl Trump. Chce ho vyzvat k dohodě o ukončení války

Americký prezident Donald Trump po své inauguraci vyzval ruského vůdce Vladimira Putina k dohodě, která by ukončila téměř tři roky trvající válku proti Ukrajině, uvedla agentura AFP. Trump podle ruské státní agentury TASS řekl, že se setká s Putinem, žádné datum však neuvedl. Ale připustil zachování sankcí proti Rusku až do ukončení války.

Vrak vzducholodi LZ 39 velitele kapitána dr. Lempertze po nuceném návratu do Německa, kde se po nouzovém přistání zhroutila

Den, kdy začala nová zlá éra válčení. Zepelíny bombardovaly britská města

Byla noc na 20. ledna roku 1915, v Evropě už bezmála půl roku zuřila krvavá válka. Krátce před Vánoci, 16. prosince 1914, se s ní poprvé zblízka seznámily i britské přístavy Hartlepool, Scarborough a Whitby, protože na ně začaly z volného moře pálit válečné lodě německé flotily. Nikdo ale nebyl připraven na hrůzu, která se měla onu osudnou lednovou noc snést z oblohy. Poprvé, ale nikoli naposled.

Následky izraelských útoků v Pásmu Gazy

Schváleno. Izraelská dohoda s Hamásem o příměří začne platit v neděli ráno

Dohoda o příměří v Pásmu Gazy vstoupí v platnost v neděli v 08:30 místního času (07:30 SEČ). Dohodu uzavřenou ve středu v katarském Dauhá schválila v noci na sobotu po několikahodinové debatě izraelská vláda, v neděli odpoledne budou propuštěni první tři rukojmí, uvedla agentura Reuters. Izraelská armáda podle stanice BBC čas začátku příměří potvrdila s tím, že se připravuje na návrat rukojmích.

Raoul Wallenberg

Raoul Wallenberg zachránil tisíce Židů. Pak ho odvlekli Sověti, živý se nevrátil

Před 80 lety opustil maďarskou metropoli Budapešť švédský diplomat Raoul Wallenberg, jehož obětavé úsilí pomohlo v předchozím roce zachránit desítky tisíc ohrožených židovských životů. Wallenberg odjel v doprovodu sovětských důstojníků, přičemž ještě stačil zažertovat, že neví, zda je jejich hostem, nebo zajatcem. Živého a svobodného jej už nikdo nespatřil. Moskva rozhodla o jeho zatčení bez možnosti návratu.

Šéf nacistických špionů Walter Schellenberg.

Mise šéfa Hitlerových špionů: Walter Schellenberg plánoval i atentát na Stalina

Před 115 lety se narodil muž, který v době druhé světové války dopomohl k německé invazi do Nizozemska a pokoušel se o únos bývalého britského krále Eduarda VIII. či o atentát na sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina. Šéf špionážní služby a vojenské rozvědky v Hlavním říšském bezpečnostním úřadu Walter Schellenberg byl oblíbencem Heinricha Himmlera a blízkým spolupracovníkem Reinharda Heydricha. Na konci války se údajně pokusil o dohodu s Brity, možná mu v tom pomáhala i francouzská návrhářka Coco Chanel. 

Generál Jaroslav Selner je válečný hrdina, který bojoval na Balkáně, v Africe u Tobruku a prošel západní i východní frontou.

Patronem strakonických vojáků je válečný hrdina generálporučík Jaroslav Selner

Strakoničtí vojáci si vybrali za svého patrona válečného hrdinu generála Jaroslava Selnera, který za druhé světové války bojoval na Balkáně, v Africe u Tobruku a prošel západní i východní frontou. K jeho odkazu se hrdě hlásí, zástupci 251. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic se setkali i s potomky tohoto válečného hrdiny. Jak vojáci, tak rodinní příslušníci se shodli, že toto setkání obohatilo jejich životy.

Čechy spojuje především sport. Společnou řeč nacházejí ale také v ochotě pomáhat.

Blbá nálada? Kdepak, Češi ani firmy neztrácejí naději, čekají dobrý rok 2025

Extrémně rozpolcená společnost, která má strach z budoucnosti, zmítaná kulturními válkami a marně hledající sociální smír a země, která ekonomicky stagnuje a řítí se do krachu. Takové zhodnocení současného stavu české společnosti se snaží svým voličům podsouvat řada politiků i aktivistů. A přestože Česko prošlo za posledních pět let řadou krizí, od covidové pandemie přes vyrovnání se s válkou a změnou bezpečnostní situace v Evropě, vysokou inflací i živelními pohromami, reálný stav není ve skutečnosti tak pesimistický. Alespoň podle nejnovějšího průzkumu Psychologického ústavu Akademie věd ČR. Čechy optimismus neopouští a do nového roku vstoupili s očekáváním, že hůř se jim dařit nebude a se svými spoluobčany nacházejí stále raději společnou řeč, než aby se hádali do krve.

Válka na Ukrajině. Ilustrační foto

Ukrajina tvrdí, že má první severokorejské zajatce a vyslýchá je

Příslušníci ukrajinské armády bojující v ruské Kurské oblasti zajali dva zraněné vojáky ze Severní Koreje a odvezli je do Kyjeva k výslechu. Na svém telegramovém účtu o tom informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jde o první severokorejské zajatce v rukou Ukrajinců, kteří přežili, řekl mluvčí ukrajinské tajné služby SBU Artem Dechtarenko. Kyjev tak podle něho získal "nezpochybnitelné důkazy" o účasti KLDR na válce Ruska proti Ukrajině.

Ilustrační foto.

Ve válce v Pásmu Gazy zemřelo zřejmě přes 70 tisíc lidí, uvádí britská studie

Ve válce v Pásmu Gazy, která trvá od 7. října 2023, zemřelo zřejmě více než 70 tisíc lidí, tvrdí vědci ze dvou britských univerzit ve studii, která byla zveřejněna ve čtvrtek v lékařském časopise The Lancet. Jde o odhad na základě analýzy statistických údajů od loňského října. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze, které ovládá teroristické hnutí Hamás, ve čtvrtek oznámilo nejméně 46 006 obětí z řad Palestinců za celou válku.

Jaroslav Plesl a Aleš Háma v novince Petra Zelenky Limity. Nenechte si ji ujít.

Televizní program na víkend láká na Limity, české matky a Leonardovu šifru

Začátek roku je ve znamení televizních novinek. Diváci se mimo jiné potkají s kuriozním aktivistou Petra Zelenky v seriálu Limity, ale také s hrdinkami domácí komedie Matky. A samozřejmě dojde i na návraty. Roberta Langdona a šifry mistra Leonarda, špionážní série Babylon Berlín nebo strhujícího oscarového dramatu Smrt čeká všude. Tady jsou naše tipy. 

Hra Ödöna von Horvátha Don Juan se vrací z války má 9. ledna v Pardubicích derniéru. Hru Východočeské divadlo poprvé uvedlo 4. května 2024.

Z nevěst nevěstky. Pardubický Don Juan naposledy svede diváky

Východočeské divadlo se loučí s inscenací Don Juan se vrací z války. Hra rakouského dramatika Ödöna von Horvátha o hledání lásky ve světě změněném válkou opouští pardubický repertoár po necelém roce. Derniéra se uskuteční 9. ledna v Městském divadle.

Speciální vojenská vozítka pro převoz raněných z Jablonného.

Isolit-Bravo z Jablonného daroval Ukrajině od počátku války už 20 milionů korun

Společnost Isolit-Bravo z Jablonného nad Orlicí darovala Ukrajině od počátku válečného konfliktu do konce loňského roku pomoc za zhruba 20 milionů korun. Firma, která vyrábí plastové výlisky a formy pro plastové díly pro automobily a kuchyňské spotřebiče pro domácnosti, vypravila na Ukrajinu 30 kamionů s hygienickými potřebami a potravinami. Dodala také elektrická vozítka, takzvané pozemní drony vlastní výroby. Pro dobročinné účely je vyrobili zaměstnanci zčásti ve svém volném čase.

Následky dronových útoků během ruské agrese na Ukrajině

Ruský dron zasáhl autobus v Chersonu. Jeden člověk zemřel, devět je zraněných

Při útoku ruského dronu na linkový autobus v ukrajinské Chersonské oblasti zemřel jeden člověk a devět dalších utrpělo zranění. Uvedl to v pondělí v podvečer šéf místní správy Oleksandr Prokudin, který na svém telegramovém kanálu zveřejnil video zasaženého autobusu. Ukrajinská média informují i o dalších útocích v této oblasti na jihu země, při nichž byli zraněni nejméně tři lidé.

Švédský diplomat Folke Bernadotte hovoří v roce 1943 v Německu s australskými válečnými zajatci. Bernadotte byl jakýsi prostředník mezi Německem a Spojenci, později se mu s Himmlerem podařilo domluvit propuštění tisícovek vězňů z koncentráků.

Hrabě Folke Bernadotte: Zachránil tisíce lidí z koncentráků. Zemřel při atentátu

Winston Churchill či Harry S. Truman. Jména politiků, kteří stáli v čele Spojenců za druhé světové války a přispěli k jejímu konci, jsou k nalezení v každé učebnici dějepisu. Často se ale zapomíná, že kolem sebe měli zástupy schopných úředníků a diplomatů ze svých zemí i jiných, jejichž zásluhy nejsou o nic menší. Jedním z takových „zapomenutých hrdinů“ byl i švédský hrabě Folke Bernadotte. Tomuto diplomatovi, který se narodil před 130 lety, se podařilo na konci války zachránit z koncentračních táborů tisíce lidí. Později se pokoušel vyřešit spory mezi nově vzniklým Izraelem a arabskými zeměmi, to se mu ale stalo osudným. 

Prezident Petr Pavel při novoročním projevu

Náročné výzvy přináší šanci na velké změny, řekl Pavel v novoročním projevu

Podruhé přednesl prezident České republiky Petr Pavel novoroční projev. Zazněl hodinu po poledni. Současná hlava státu tak pokračuje v tradici novoročních projevů a nenavázala na svého předchůdce Miloše Zemana, který jako jediný porevoluční prezident promlouval k národu během Vánoc. Prezident Petr Pavel ve svém projevu připomněl důležitost členství České republiky v severoatlantické alianci. Stejně tak upozornil na významnost voleb do Poslanecké sněmovny. „Volby budou důležité. Rozhodnou o tom, jestli a jak budou řešeny ty nejpodstatnější nedostatky, které naši zemi trápí,“ řekl mimo jiné ve svém projevu, jehož celé znění najdete v závěru článku.

Piloti Kenneth M. Taylor (vlevo) a George Welch byli jedněmi z mála, kterým se podařilo 7. prosince vzlétnout a postavit se Japoncům útočícím na Pearl Harbor

Příběh hrdinů z Pearl Harboru: Po večírku ve smokingu sedli do strojů a bojovali

Jejich příběh mimořádného hrdinství inspiroval i filmaře a ti ho zvěčnili ve snímcích Tora! Tora! Tora! či Pearl Harbor. Když japonští letci v roce 1941 zaútočili na havajský přístav amerického námořnictva Pearl Harbor, do vzduchu se vzhledem k nečekané situaci dokázalo dostat jen minimum amerických letců. Přátelé a piloti Kenneth M. Taylor a George Welch se osudného rána zrovna vraceli z večírku, když jim nad hlavami prosvištěly japonské letouny. Do svých strojů nasedli pod palbou, a ještě ve smokingu. Ve vzduchu se jim pak podařilo sestřelit několik Japonců. 

Příslušníci 101. výsadkové divize se přesouvají z belgického Bastogne k sousednímu městu, aby vyhnali Němce, kteří je 10 dnů obléhali. Fotografie byla pořízena ještě během obležení, 29. prosince 1944

Obléhání Bastogne: Vzdát se? Velitel McAuliffe sprostou odpovědí vešel do dějin

Byla to jedna z nejkratších a nejslavnějších odpovědí za celou 2. světovou válku. V polovině prosince roku 1944 zahájili Němci v belgických Ardenách mohutnou ofenzívu, která zaskočila Spojence a odřízla americkou 101. výsadkovou divizi, jež našla útočiště ve městě Bastogne. Němci je oblehli a vyzvali velícího důstojníka, brigádního generála Anthonyho McAuliffea, aby se se svými muži vzdal. Nas.at, reagoval.

Ruský prezident Vladimir Putin

Putin: Situace ve válce proti Ukrajině se mění, jsem připraven mluvit s Trumpem

Situace ve válce proti Ukrajině se zásadně mění, ruské jednotky každý den postupují po celé linii fronty, uvedl ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin na výroční tiskové konferenci. Rusko se podle něj na Ukrajině blíží splnění cílů operace, kterou z Putinova rozkazu ruská armáda zahájila v únoru 2022 vpádem na území sousedního státu. Prakticky všechny státy NATO bojují proti Rusku, prohlásil Putin. Uvedl také, že je připraven jednat se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a že se Rusko za poslední dva až tři roky stalo mnohem silnějším.

Lyžařský areál v Říčkách se budoval postupně, první vlek začali lyžaři z Ústí nad Orlicí stavět v roce 1959.

Lyžařská historie Říček: Jak vojákův objev změnil tvář Orlických hor

/FOTO, VIDEO/ Dnes už bereme moderní skiareály jako samozřejmost. Jenže byly doby, kdy lyžaři stoupali po svazích po svých. A když zatoužili po vleku, tak si ho museli doslova postavit vlastníma rukama. Jinak tomu nebylo ani v Říčkách v Orlických horách. Jeden z největších skiareálů v Orlických horách vznikl díky nadšení členů lyžařského oddílu z Ústí nad Orlicí, který letos slaví 100 let od založení. Vydejte se v našem prvním díle výpravy do historie po stopách té, která dala základ věhlasu lyžařského zázemí v Říčkách. 

Mladí rekruti srbské armády, hrdí na to, že do konce roku 1914 odrazili rakousko-uherskou ofenzívu generála Potiorka a vyhostili všechny nepřátelské vojáky ze své země, uvádí dobový popisek snímku.

Den, kdy vojáci mocnářství vyklidili Bělehrad. Češi tam utrpěli těžké ztráty

Už bylo jisto: jdeme udržovat ústup a jsme tedy těmi obětními beránky. Tato slova si zapsal 13. prosince 1914 Karel Rodina, český voják, který v rakouské uniformě bojoval na srbské frontě. Přestože mocnářství mělo podle očekávání Srbsko snadno zlomit, jeho ofenzíva zkrachovala. V úterý 15. prosince 1914 obsadili Srbové znovu Bělehrad. Rakousko-uherské armády začaly ustupovat. Jejich ztráty zvlášť tvrdě dopadly na Čechy.

Vítězný tým Chemičky, z jedenáctek zbyli už jen první tři stojící nahoře.

Historie ústecké házené: Vaňov, Chemička a reprezentanti, kteří se myli v Labi

/FOTO/ Osmdesát let, to už je docela věk. Mohu to posoudit – je mi právě tolik. A stejné číslo, i když se to neví určitě, ale možná ano, možná těsně méně, se týká i mužské házené v Ústí nad Labem. A ta, tedy současný její zástupce , sportovní klub Chemička Ústí, to chce v příštím roce výrazně připomenout akcí, jejíž obrysy jsou připraveny. O tom později, dřív něco o prehistorii.

Polská modernizace tanku Leopard 2PL.

Polsku by ulehčil prodej leopardů. České armádě by tyto tanky naopak pomohly

/ANALÝZA/ Armáda České republiky je právě uprostřed velkého přezbrojování, které zahrnuje také těžkou brigádu. Dvě procenta hrubého domácího produktu, která mají vojáci zajištěné zákonem, se možná zanedlouho zvýší na tři procenta a pak bude patrně na stole otázka, zda nerozšířit tankové vojsko. Například o stroje, které nyní provozuje sousední Polsko - tanky Leopard.

Ilustrační foto. Viktor Orbán a Vladimir Putin.

Putin telefonoval s Orbánem. Ten mluví o nejnebezpečnějších týdnech války

Ruský prezident Vladimir Putin telefonoval s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, se kterým hovořil o Ukrajině. Informoval o tom podle ruské státní tiskové agentury TASS Kreml, který zároveň postoj Kyjeva označil za destruktivní. Podle Kremlu politika Kyjeva vylučuje možnost mírového urovnání konfliktu. Jsou to nejnebezpečnější týdny války, uvedl k telefonátu na síti X Orbán. Ukrajina se brání rozsáhlé ruské vojenské agresi už třetím rokem.

Syrští uprchlíci v Německu oslavují pád režimu Bašára Asada

Pád Asadova režimu: Němci debatují o návratu uprchlíků do Sýrie

Pád režimu syrského prezidenta Bašára Asada vyvolal v Německu debatu o budoucnosti statisíců Syřanů, kteří v uplynulých letech uprchli do Německa kvůli občanské válce. Politici menšinové vlády sociálních demokratů (SPD) a zelených varují před unáhlenými kroky a chtějí vyčkat, politici opoziční konzervativní unie CDU/CSU už hovoří o tom, že je třeba Syřany motivovat k návratu do vlasti, a to i finančně. V Německu se na konci února uskuteční předčasné parlamentní volby, Sýrie by se tak vedle Ukrajiny a války v Pásmu Gazy mohla stát dalším tématem v kampani. Německý migrační a azylový úřad přestal s okamžitou platností rozhodovat o žádostech Syřanů o azyl. Situace v zemi je prý příliš nepřehledná.

Poslední fotografie potomků Altschulových před odsunem do Terezína. Ve spodní řadě sedí Greta, její manžel Viktor, dcera Soňa a vnučka Ruth, která jako jediná koncentrák přežila. Za nimi jsou jejich přátelé.

Kameny zmizelých připomínají významnou židovskou rodinu

Město Opava se připojilo k místům, která si prostřednictvím kamenů zmizelých připomínají odsun a likvidaci židovských obyvatel v době kolem 2. světové války. Představují českou obdobou známých německých Stolpersteinů.

Milovická rezervace pomůže obnovit populaci zubrů na Ukrajině.

Milovická rezervace pomůže obnovit populaci zubrů v parku Zalissja na Ukrajině

Válka na Ukrajině způsobila obrovské škody nejen na lidských životech a infrastruktuře, ale také na tamní přírodě. Jednou z nejvýraznějších ztrát je pokles populace zubrů evropských v Národním přírodním parku Zalissja, který se nachází v blízkosti Kyjeva. Počet těchto majestátních zvířat se během konfliktu snížil z původních více než dvaceti na pouhých třináct jedinců. Zásadním problémem je navíc ztráta všech samců v tomto stádě.

Zničený Antonov na Antonově letišti v Hostomelu po ruském útoku.

Mohli Rusové dobýt Ukrajinu za tři dny? Ano, ale prohráli klíčovou bitvu

/ANALÝZA/ Válka na Ukrajině zuří už přes tisíc dnů. Ačkoli tomu na začátku roku 2022 málokdo věřil, Rusko na svého západního souseda skutečně zaútočilo a vrhlo se do největšího politického dobrodružství 21. století. Prezidentem Vladimir Putin válku zprvu označoval za třídenní vojenskou speciální operaci, brzy se ukázalo, jak se zmýlil. Odborníci si i tak kladou otázku, zda Rusko mohlo Ukrajinu skutečně porazit za pouhé tři dny. Odpověď zní: Ano, mohlo.

Finská pěchota v poli

Zimní válka: Pro Rusy znamenala Pyrrhovo vítězství, jejich loutkový stát neuspěl

Byl pátek 1. prosince 1939. Sovětský svaz oznámil vznik takzvané Finské demokratické republiky, což nebylo nic jiného než loutková vláda, působící v částech Finska, které Sověti obsadili po útoku bez vyhlášení války o den dříve. Ve švédském Stockholmu byla otevřena náborová kancelář dobrovolníků pro boj za Finy. Ani jeden z těchto kroků se ale okupantovi příliš nevyplatil. Finsko si proti obrovské přesile nepřítele uhájilo svou svrchovanost.

Příběh majora 311. Československé bombardovací perutě RAF Františka Daňka připomnělo odhalení pamětní desky v Dolním Němčí

Majora 311. perutě RAF Františka Daňka připomíná v Dolním Němčí pamětní deska

Pamětní desku místnímu rodákovi Františku Daňkovi, majoru letectva ve výslužbě, palubnímu střelci 311. Československé bombardovací perutě RAF a nositeli Československé medaile za chrabrost a dalších československých a spojeneckých vyznamenání, odhalili v Dolním Němčí. Stalo se tak v pátek 29. listopadu, v den 25. výročí jeho úmrtí.

Na podpis Deklarace Organizace spojených národů navázala v roce 1945 Jaltská konference, projednávající vztah Spojenců k Německu a Francii a poválečný vznik OSN. Na snímku zleva Winston Churchill, Franklin Delano Roosevelt a Josif Vissarionovič Stalin.

Největší Brit Winston Churchill: Jako dítě zažíval traumata, prošel krutými roky

Byl a stále je kontroverzní postavou, ale nikdo nemůže zpochybnit obrovský dopad, jaký měl nejenom na Británii, ale i na celý svět. To napsala britská spisovatelka Jessica Brainová o legendárním válečném vůdci a dvojnásobném britském premiérovi Winstonu Leonardovi Spenceru Churchillovi. Slavný politik přišel na svět právě před 150 lety.