Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Letní olympijské hry v Paříži, 30. července 2024, Paříž, Francie. Olympijské kruhy.

Měla by nám vadit účast ruských sportovců na olympiádě? Přinášíme argumenty

Mají mít ruští sportovci možnost účastnit se pařížské olympiády, i když jejich země rozpoutala agresivní válku proti Ukrajině? Tento spor hýbal Evropou. Mezinárodní olympijský výbor nakonec zvolil kompromisní řešení. Na hrách je patnáct individuálních závodníků s ruským občanstvím, kteří ovšem startují pod neutrální vlajkou. Je to správné? Zde přinášíme argumenty pro a proti. Článek je součástí projektu Černá a bílá. Vaše dopisy a diskusní příspěvky přineseme v sobotu.

Výškařka Jaroslava Mahučichová

Zlato obětem z Ukrajiny. Zelenskyj blahopřál, Rusce nepomohl ani azyl na Kypru

V jejich zemi se už třetím rokem válčí, ukrajinští sportovci přesto odcestovali do Paříže a na olympijských hrách bojují o medaile. Po víkendovém programu už jich mají šest, z toho dvě zlaté, z nichž druhou přidala favorizovaná výškařka Jaroslava Mahučichová. Na sociální síti X jí gratuloval i prezident země Volodymyr Zelenskyj. Sama dvaadvacetiletá atletka věnovala svůj triumf zabitým ukrajinským sportovcům, kteří padli ve válce.

Poslední dochovaná fotografie Anny Frankové, pocházející z května 1942, pořízená za účelem nového pasu

Skrýš, o níž neměl nikdo vědět. Před 80 lety Němci odhalili rodinu Anny Frankové

Pátek 4. srpna 1944 byl v Amsterdamu teplý a slunečný den. Pro rodinu Anny Frankové to byl už 761. den v tajném přístavku, v němž se ukryla před dvěma lety a jedním měsícem, 6. července 1942. Tento den měl být také ten poslední. Možná rozhodovala náhoda, možná zrádce. Jisté je, že z osmi ukrytých lidí se konce války dožil jen jediný.

Stadion ve Wembley v době konání letní olympiády v Londýně v roce 1948. Sportoviště bylo denně narváno k prasknutí. Londýnské hry byly první letní olympiádou po skončení 2. světové války.

Když se na sportovištích odráží válka: Jak se olympiáda vyrovnala s Hitlerem

Téměř v identickém termínu, jako se konají současné hry v Paříži, se v roce 1948 uskutečnila letní olympiáda v Londýně. Málokteré olympijské hry se konaly v tak složité celosvětové situaci jako tehdy. Byly totiž první letní olympiádou po druhé světové válce. Londýnské hry se musely vyrovnat s nelichotivým dědictvím - poslední předválečná olympiáda se konala pod taktovkou Adolfa Hitlera. 

Během první světové války jezdily v Praze nákladní tramvaje.

Výstava MHD: První světová válka přinesla Praze i sanitní a pohřební tramvaje

První světová válka, jejíž začátek před 110 lety si aktuálně připomínáme, vedla nejen k následnému vzniku samostatného Československa. Mimo jiné zásadně změnila pražskou dopravu, když bylo třeba postupně nahrazovat koně rekvírované pro nasazení na frontách. Souvislosti, které leckdy překvapí i znalce veřejné dopravy, ukazuje nová výstava v Muzeu městské hromadné dopravy v Praze, působícím v areálu tramvajové vozovny ve Střešovicích.

Smutné loučení. Jeden z vlaků, odvážejících vojáky z Vysočiny na frontu. Odjezd pěšího pluku č. 81 z jihlavského nádraží 7. srpna 1914.

Atentát, párky a mobilizace. Ženy přišly z pouti s velkým pláčem

Nikdo nečekal válku, která během pár dnů přeroste ve světový požár. „Začala na Svatou Annu 26. července 1914. Také Jihlavu hned uchvátil válečný vír a lidé za chvíli neměli o nic jiného zájem. Mužové odcházeli jeden za druhým na frontu a život ve městě se organizoval podle zákonů války,“ připomněl začátek zlých časů duchovní jihlavské farnosti svatého Jakuba Oldřich Med.

Při raketovém útoku z Libanonu na Golanské výšiny zemřelo několik lidí

Netanjahu hrozí Hizballáhu: Izrael úder na Golanských výšinách nepřejde mlčky

Počet obětí raketového úderu na fotbalové hřiště na Izraelem obsazených Golanských výšinách stoupl na 12, většinu z nich tvoří děti a mladí lidé. Informuje o tom server The Times of Israel (ToI). Izraelská armáda odmítla tvrzení šiítského hnutí Hizballáh, že za útok není zodpovědné, libanonské hnutí podle mluvčího armády použilo raketu íránské výroby Falak 1, kterou vypálilo z jižního Libanonu. Premiér Izraele Benjamin Netanjahu v prohlášení na síti X slíbil, že Izrael útok „nepřejde mlčením“.

Všeobecná mobilizace z léta 1914: po ránu ve vojenské noclehárně ve školní kreslírně na Smíchově

Více ponocných, odvody, potíže s obilím. Kroniky popisují začátek světové války

Před 110 lety, 28. července 1914, se ve všech obcích tehdejšího rakousko-uherského mocnářství objevilo nechvalně proslulé provolání Mým národům!, jímž císař František Josef II. vyhlašoval válku Srbsku, což znamenalo de facto začátek první světové války - do té doby největšího konfliktu, jaký svět poznal. O tom, jak tento tragický dějinný okamžik prožívali místní lidé čtoucí zmíněnou vyhlášku, vypovídají obecní kroniky.

Při raketovém útoku z Libanonu na Golanské výšiny zemřelo několik lidí

Raketa zasáhla hřiště na Golanských výšinách. Izrael: Připravujeme reakci

Izraelská armáda připravuje reakci proti militantnímu šíitskému hnutí Hizballáh poté, co raketa odpálená z Libanonu v sobotu zabila 11 dětí a mladých lidí na Izraelem obsazených Golanských výšinách. Oznámil to mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Kvůli tomuto útoku se co nejrychleji ze Spojených států vrátí izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Izraelští představitelé hovoří o tom, že se země přiblížila otevřené válce proti Hizballáhu a Libanonu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu promluvil v americkém Kongresu.

Světem otřásá střet civilizace s barbarstvím, prohlásil Netanjahu v Kongresu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v projevu v americkém Kongresu prohlásil, že se svět ocitá na křižovatce dějin. Na jedné straně podle něj stojí "íránská osa zla", proti ní Izrael, USA a jejich arabští přátelé. Podle Netanjahua nejde o střet civilizací, ale o střet civilizace s barbarstvím. Izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Netanjahu vykreslil jako boj dobra proti zlu s tím, že Izrael válku vyhraje. Po válce bude podle izraelského premiéra třeba Gazu demilitarizovat a deradikalizovat. Pokud jde o širší oblast Blízkého východu, vyjádřil Netanjahu přání, aby vznikla aliance, která se postaví íránské hrozbě. Vyzval rovněž k rychlejším dodávkám zbraní.

Na podzim 2021 dovedl Jurij Vernydub fotbalisty Šeriffu Tiraspol k senzačnímu vítězství nad Realem Madrid v Lize mistrů.

Trenér ukrajinského soupeře fotbalistů Viktorie bojoval ve válce s Ruskem

Jurij Vernydub. Trenér, který se společně s hráči Kryvbasu Kryvyj Rih postaví Plzni v boji o Evropskou ligu. Že ho neznáte? Není divu, jeho jméno není proslulé, přesto o něm psali všude po Evropě. Jedno jeho nedávné „angažmá“ se totiž netýká fotbalu - ještě nedávno bojoval ve válce proti Rusku.

Nemilkov.

Zámek Nemilkov překvapil. Má i tajuplnou skrýš, kde majitelé ukrývali svého syna

Venkovský zámeček Nemilkov je ukázkou záchrany kulturního dědictví. Zajímavou památku během svého letního putování „objevila" paní Alena Hesounová z Pardubicka. Viděla i ložnici, ve které se nachází tajuplná skrýš, kde prý původní majitelé manželé Schreinerovi ukrývali před Hitlerem svého šestnáctiletého syna, aby nemusel do války. 

Izrael zaútočil na jemenský přístav Hudajdá.

Odveta za útoky. Izrael udeřil na jemenský přístav Hudajdá

Izrael uvedl, že v sobotu v oblasti jemenského přístavu Hudajdá zaútočil na cíle spojené s povstaleckými Húsíi. Šlo podle něj o odvetu za stovky útoků na Izrael z posledních měsíců i za to, že Húsíové při nedávném dronovém útoku na Tel Aviv zabili izraelského občana. Povstalci připustili zásahy ropných a dalších zařízení v napadeném přístavu, které si podle nich vyžádaly nejméně 80 zraněných, a slíbili účinnou odvetu. Agentura AP uvedla, že šlo nejspíš o první izraelský úder na jemenské území od počátku války v Pásmu Gazy.

Václav Neckář: Všechny moje války

Nové audioknihy: Václav Neckář a jeho války, děsivý King i romantická Caplinová

Sedm hodin a dvanáct minut, včetně písniček, trvá vzpomínání Václava Neckáře na dětství, první vystoupení a třeba i spolupráci s Golden Kids a Bacily, které vyšlo pod titulem Všechny moje války. Holly Gibneyová řeší zapeklitý případ sériových únosů a vražd v thrilleru Stephena Kinga nazvaném po ní Holly. Julie Caplinová zve na romantický výlet na pobřeží Amalfi v románu Vila v Itálii. A pokud máte rádi klasiku, je tu Klapzubova jedenáctka Eduarda Basse nebo Betty MacDonaldová ve vrcholné formě. Deník vám přináší i další tipy na audioknižní novinky, které potěší také milovníky historie a děti.

Bojový letoun Mustang 9281 prodaný kanadskou vládou, který následně sloužil v salvadorských leteckých silách El Salvadorian Air Force během fotbalové války v roce 1969. Sběratel Jerry Janes jej později přivezl zpět do Kanady, kde byl restaurován.

Fotbalová válka: Napětí při kvalifikaci MS přerostlo v krvavý vojenský konflikt

V červnu roku 1969 se v kvalifikačních utkáních na mistrovství světa ve fotbale spolu třikrát utkaly týmy dvou středoamerických zemí, Hondurasu a Salvadoru. Už první dva zápasy poznamenalo násilí mezi fanoušky. Ve stejný den, kdy se konal třetí zápas, přerušila salvadorská vláda diplomatické styky s Hondurasem. O dva týdny později, 14. července 1969, přerostlo napětí mezi oběma zeměmi v krvavý vojenský konflikt. 

Petrič, Bulharsko - 29. září 2021: pomník bulharské věštkyně Vangy na nádvoří jejího domu-muzea.

Z předpovědi Baby Vangy na příští rok mrazí: Je to začátek konce našeho světa

Rok 2025 bude začátkem našeho konce. Alespoň tak to předpověla Baba Vanga, nevidomá bulharská věštkyně. Svými předpověďmi, z nichž některé se naplnily s až děsivou přesností, dokáže překvapovat i tři desítky let let po své smrti. Lidstvo a svět v podobě, jak ho dnes známe, by podle Baby Vangy měly zaniknout až za dlouho. Nicméně začátek událostí, které nakonec vyvrcholí naší zkázou, ale začne podle jasnovidky už příští rok konfliktem v Evropě a zničí obyvatelstvo kontinentu.

Pavel Dacjuk (vlevo) je ruskou hokejovou legendou

Rus Dacjuk v Síni slávy? Hašek rozhodnutí kritizuje, do zámoří poslal vzkaz

Pavel Dacjuk vstoupí do Síně slávy hokeje. Uvedení legendárního ruského útočníka mezi hokejovou smetánku v době války do ruda vytočilo jinou ikonou. Jeden z nejlepších brankářů historie Dominik Hašek, mimochodem parťák Dacjuka z Detroitu, který v letech 2002 a 2008 ovládl bájný Stanley Cup, tenhle krok kritizuje. Bojí se, že to způsobí eskalaci konfliktu mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou.

Rekonstrukce bitvy u Znojma.

Příliš mnoho krve i na Napoleona. Bitva u Znojma byla největší potupou Rakouska

Před 215 lety se u Znojma střetly armády Francie a Rakouska a jejich spojenců. Bitva u Znojma byla jednou ze tří velkých bitev napoleonských válek, které se odehrály na území dnešní České republiky. Řadí se k posledním zásadním Napoleonovým vítězstvím. Pro Rakušany naopak představovala jednu z největších potup v dějinách. Nadšenci do vojenské historie v místech každoročně pořádají připomínkové akce.

Odhalení kyjevské pamětní desky ukrajinského lukostřelce Dmytro Sydoruka, který padl ve válce s Ruskem.

Měli sen jet na OH. Na Ukrajině padly už stovky sportovců, z příběhů až mrazí

Mohli startovat na olympiádě v Paříži, na světových šampionátech, na mezinárodních turnajích. Místo toho padli v boji za vlast. Ve válce s Ruskem už zemřelo přes 400 ukrajinských sportovců. Jednou z mnoha obětí je i boxer Maksym Haliničev. „Nechci, aby mé dítě muselo žít pod okupací agresorů,“ vysvětloval juniorský mistr Evropy, proč místo tréninkového bezpečí v zahraničí zvolil vojenskou uniformu.

Finští protitankoví střelci s pancéřovými pěstmi obhlížejí na severní straně města Viipuri (rusky Vyborg) zničenou sovětskou bojovou techniku

Poslední velká porážka Rudé armády. Finové zavařili Sovětům i v roce 1944

V červnu 1944 se sovětské vrchní velení rozhodlo vyřadit Finsko z války mohutnou ofenzívou, která začala ještě před operací Bagration a měla za cíl dosáhnout Helsinek. Na papíře se zdálo, že Rudá armáda má proti Finům čtyřnásobnou přesilu. Stovkám tanků, děl a letadel čelily oslabené finské divize, z nichž mnohé už byly ztenčeny na polovinu. Poslední linií finské obrany byla Ihantala. A pak se něco změnilo…

Pozůstatky německé radarové stanice Koralle u Krakovan

Podívejte se: Pozůstatky války u Krakovan. Tady stála německá radarová stanice

/FOTO, VIDEO/ Za obcí Krakovany stojí malá budova s rozpadlými, ale kdysi jistě masivními zdmi. Kolem ní rostou kopřivy a uvnitř ji „zdobí“ pár nevýrazných sprejerských podpisů. Na zemi leží několik plechovek od pití a v rohu dokonce odhozený starý kočárek. Mnozí by hádali, že stojí v nějakém rozpadlém zemědělském objektu. Už jen proto, že se nachází uprostřed pole. Ve skutečnosti se jedná o pozůstatek druhé světové války.

Nedaleko Znojma, na poli u Dobšic, svedla napoleonská armáda s Rakušany bitvu, která připomínala skutečnou událost. Bitevní ukázku si vzali za své nadšenci ze spolku Acaballado v sobotu 6. července.

VIDEO: Bitva u Znojma 1809. Napoleonova armáda tvrdě útočila na Rakušany

Ve dnech 10. a 11. července letošního roku si připomínáme 215. výročí poslední bitvy války páté protifrancouzské koalice z roku 1809, bitvy u Znojma. Proto se v sobotu v Dobšicích ozývala ohlušující dělostřelba a třaskavé výstřely z předovek. Ukázku z bojů u Dobšic, přímo v místech, kde se rakouská a napoleonská armáda v roce 1809 tvrdě střetly v boji, viděly stovky diváků.

Milan Weiner hraje simultánku. Zprava Miloslav Votava, Jiří Hájek, Jaromír Šustr

Film Vlny připomněl i význam Milana Weinera. Měl dramatický a pohnutý osud

Film Vlny režiséra Jiřího Mádla, který líčí události roku 1968 optikou tehdejší zahraniční redakce Československého rozhlasu, přiblížil českým divákům poprvé také zajímavou osobnost šéfredaktora této stanice Milana Weinera. Muže s neobyčejně dramatickým a pohnutým osudem, bez nějž by události legendárního Pražského jara roku 1968 probíhaly nejspíše jinak, než jak se odehrály.

Brno je pro mě symbolem svobody, říká učitelka z Chorvatska

Do Brna se přesunula putovní panelová výstava. Připomíná českou pomoc uprchlíkům

/ROZHOVOR/ Jana Novokmet, učitelka češtiny pro cizince, která pochází z české menšiny v Chorvatsku, v rozhovoru vzpomíná na své dva domovy. Narodila se v době války v bývalé Jugoslávii, kdy její rodina musela uprchnout do Československa. Po návratu do Chorvatska a následném studiu češtiny v Záhřebu se rozhodla pokračovat ve studiích v Brně, kde dnes žije již 11 let. Do Brna, konkrétně na Kobližnou, se také přesunula putovní panelová výstava „Milí Češi, zdravíme z Chorvatska“. Jedná se o ukázkový příběh české pomoci uprchlíkům, který přetrvává. Rovněž prezentuje témata, která v mnohém reflektují události dnešních dnů.

Souboj v Parku Potřebných, 2. července 1924. Ve věci cti se tehdejší odstupující premiér Álvaro de Castro (v bílé košili) utkal s kapitánem letectva Ribeirem da Fonsecou.

O zvláštním souboji. Před 100 lety se portugalský premiér utkal na meče s letcem

Ve středu 2. července 1924 se v lisabonském Parku Necessidades (lze přeložit asi jako Park Potřebných) odehrála zvláštní scéna. Za přihlížení desítek diváků tam proti sobě stanuli dva muži s meči v rukách. Jedním z nich byl kapitán portugalského letectva, druhým odstupující předseda portugalské vlády. Spor ve věci cti se rozhodli rozetnout soubojem.

Uzavřená zóna Černobylské jaderné elektrárny.

Ukrajinci provádějí po místech bojů. Černobyl je však pro turisty nepřístupný

Přestože je země dál ve válce, na Ukrajině se snaží alespoň částečně oživit turistický ruch. Zatímco největší předválečný tahák - okolí jaderné elektrárny v Černobylu - je pro návštěvníky dál nepřístupný, v Kyjevě se rozhodli turistům ukazovat i konfliktem zničená místa. Domácí to nejdříve odmítali, nyní ale souhlasili, že chtějí lidem zprostředkovat, jaká zvěrstva jsou Rusové schopni páchat. 

Zádušní mše za oběti první světové války se v konopišťské kapli sv. Huberta konala 28. června 2024, přesně 110 let od sarajevského atentátu.

V kapli sv. Huberta na Konopišti se pomodlili za duše obětí velké války

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Zádušní mši za arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este a jeho ženu, vévodkyni Žofii z Hohenbergu, rozenou Chotkovou a obecně za všechny oběti první světové války, celebroval v kapli sv. Huberta na Konopišti, na den přesně 110 let od sarajevského atentátu, benešovský farář Marcel Timko.

Podmínky pro poskytování první pomoci, ale i vedení náročných operací či amputací končetin se snaží zlepšit dobročinná platforma Donio a sdružení Paměť národa.

Fotky z polní nemocnice: Zdravotníci pracují do vyčerpání, chybí i kardiopumpa

Lékaři zachraňují životy jen kousek od místa, kde o ně jiní přicházejí. A nasazují i ty své, protože bez nich by byly ztráty ještě mnohem vyšší. Denně operují a amputují končetiny. Zdravotníci, kteří poskytují v polních nemocnicích na Ukrajině první pomoc, pracují do úplného vyčerpání. Chybí jim však kvalitní přístroje i lékařské vybavení, jež je pro záchranu životů klíčové.

Studenti Vojenského institutu Tarase Ševčenka na Kyjevské univerzitě - Ilustrační foto

Posílá Ukrajina na frontu děti? Dezinformátoři zneužívají video se studenty

I v Česku se po sociálních sítích v uplynulých týdnech znovu rozšířilo video zachycující ukrajinské teenagery ve vojenských uniformách, převážené autobusem. Internetoví dezinformátoři ho šířili se lživým komentářem, že Ukrajina posílá děti na frontu. Ve skutečnosti šlo ale o žáky Kyjevského vojenského lycea Ivana Bohuna, přičemž podobná škola existuje i u nás. A nejeli na frontu, šlo o školní autobus.

Přílet ministra zahraničí Jana Masaryka do Prahy. Na snímku zleva: Jan Masaryk, Vladimír (Vlado) Clementis a generál Heliodor Píka

Nejde o justiční omyl, jde o politickou vraždu, psal před popravou Heliodor Píka

Před 75 lety, v úterý 21. června 1949 v 6:10 ráno, byl v plzeňské věznici Bory popraven vynikající československý voják a diplomat, generál Heliodor Píka. Zemřel, protože jako bytostný demokrat překážel komunistům toužícím po absolutní moci. Nenáviděli ho tak, že mu ani nedopřáli vojenskou smrt. Jeho život vyhasl na šibenici, přesto se podle svědků až do konce choval klidně a statečně. Bylo mu 51 let.

Veřejné představení rakety V-2 na náměstí v Antverpách v roce 1945.

Hitler raketami V-2 přiblížil lidi vesmíru. Tajná zbraň měla být esem v rukávu

V roce 1944 nacistické Německo použilo zbraň, která měla podle jejích tvůrců zvrátit vývoj druhé světové války. Rakety V-2 naštěstí Adolfu Hitlerovi k vítězství v konfliktu nepomohly, díky nim se ale Německo stalo první zemí, která se přiblížila k vesmíru. Test, při němž jedna z raket V-2 vstoupila do kosmického prostoru, se uskutečnil 20. června přesně před 80 lety. 

Zahájení přípravy FK Teplice. Jaroslav Harušták

Mají strach z války. Nová posila Teplic promluvila o angažmá v Lotyšsku

Jednou z nových tváří fotbalových Teplic je dvaadvacetiletý krajní bek Jaroslav Harušťák, který může hrát i na postu levého stopera. Levonohý mladík patřil Baníku Ostrava, už má za sebou zkušeností nejen z druholigových celků Prostějova, Vyškova či Chrudimi, ale i z lotyšského klubu BFC Daugavpils. V Pobaltí nepoznal pouze tvrdost tamního fotbalového chleba, zároveň dokázal nahlédnout do duší Lotyšů, kteří mají obavy z války.

Zahájení přípravy FK Teplice. Jaroslav Harušták

Mají strach z války. Nová posila Teplic promluvila o angažmá v Lotyšsku

Jednou z nových tváří fotbalových Teplic je dvaadvacetiletý krajní bek Jaroslav Harušťák, který může hrát i na postu levého stopera. Levonohý mladík patřil Baníku Ostrava, už má za sebou zkušeností nejen z druholigových celků Prostějova, Vyškova či Chrudimi, ale i z lotyšského klubu BFC Daugavpils. V Pobaltí nepoznal pouze tvrdost tamního fotbalového chleba, zároveň dokázal nahlédnout do duší Lotyšů, kteří mají obavy z války.

Němečtí vojáci táhnou bezpilotní střelu V-1 na start

Mám tam kámoše, vy šmejdi! Před 80 lety vydržel Londýn nejhorší nálet střel V-1

V noci z 15. na 16. června 1944 se hlavní město Británie stalo terčem vůbec nejhoršího náletu bezpilotních střel s plochou dráhou letu V-1, které Němci začali používat jako svou zbraň poslední odplaty. Na Londýn se jich v oné noci sneslo 244, britská metropole však tento nápor ustála. Nálety pokračovaly dál, ale změnit výsledek války nedokázaly.

Bluesová královna Shemekia Copeland vystoupí v červenci v Praze.

Chci zpívat jen sama za sebe, říká královna blues Shemekia Copeland

Dámu, která je v současnosti zřejmě nejlepší bluesovou zpěvačkou, jsem zastihl v Kalifornii. Ne že bych tam za ní letěl. Prostě jsem jí zavolal. V pondělí 15. července budeme moci obdivovat její hlas my všichni na koncertě v pražském Divadle Hybernia. Do té doby si opakujme, že tato výjimečná žena získala osm Cen W. C. Handyho (což je nejvyšší bluesové ocenění), pětkrát byla nominována na Grammy a její alba produkovali takoví sekáči jako Dr. John a filmový „blues brother“ Steve Cropper.

Ukrajinští vojáci v boji proti ruským agresorům.

Z farmářů elitní jednotka. Muži z ukrajinské vesnice Lypci pořádně zatápí Rusům

Z obyčejných farmářů, kteří na začátku války chránili své rodiny jen brokovnicemi, se stala elitní jednotka vojáků, před kterými se schovává ruská pěchota. Pomocí dronů na nepřátelské síly shazují výbušniny a poslední týdny bez přestání bojují o své domovy. Skupina mužů z vesnice Lypci, která si říká Peaky Blinders, nechala do rozvrhu svého dne nahlédnout reportéry stanice BBC.

Už přes dva roky trvají boje na Ukrajině.

Ukrajinské i ruské děti vnímají válku stejně

Sedmnáctiletá Liza z Ukrajiny a o rok mladší Savelii původem z Ruska našli nový domov v Českých Budějovicích jen krátkou dobu před začátkem války. Navzájem se neznají, přesto jejich pohledy na situaci zůstávají v mnohém stejné.

Popraviště v Táboře. Ilustrační foto.

Oslavy osvobození skončily, zapomeňte!

Čas plyne jako voda, pamětníci dějů minulých umírají a současní mocní se ujímají příležitosti k přepisování a překrucování dějin podle toho, jak se jim to právě hodí. S bývalým okupantem a trýznitelem našeho národa z konce první poloviny 20. století pěstují nadstandardní „kamarádšoft“, našemu tehdejšímu osvoboditeli nemohou přijít na jméno. A s naším bývalým dlouholetým partnerem ve společném státě se rozkmotřují jen proto, že nepodporuje dodávky zbraní zemi, jež se v důsledku velmocenské politiky ocitla ve válečné vřavě a zároveň volá po uzavření příměří a zastaví zabíjení. Děkujeme za zamyšlení Zdeňku Lanzovi.