Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Obec Mušov pohltila voda v roce 1978. Důvodem byla stavba vodního díla Nové Mlýny.

Pohřbila je voda i les, dnes už neexistují. Deník mapuje zaniklé vesnice a osady

V seriálu Příběhy opuštěných budov vás provedeme po více než 140 zajímavých objektech v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Každé úterý můžete listovat v přehledu vybraných opuštěných domů podle tématu týdne, ve středu přijde na řadu reportáž z vybrané budovy ve vašem okolí, kam se vypravili reportéři Deníku. V osmém díle jsme se zaměřili na zaniklé obce a osady.

V květnu 1943 byla 311. československá bombardovací peruť vyňata z bojových operací a přeškolila se z Wellingtonů na výkonnější Liberatory (na snímku). Do boje se vrátila koncem srpna, bohužel hned jeden z prvních startů na Liberatorech skončil tragicky

Tragédie československé bombardovací perutě: Pád na Beaulieu zůstává nevyjasněný

Slavná 311. československá bombardovací peruť vznikla koncem července 1940 a do bojů se poprvé zapojila v září téhož roku. Zprvu operovala nad okupovanou Evropou, později nad mořem. V květnu roku 1943 byla dočasně vyňata z operační činnosti a přešla z bombardérů Wellington na výkonnější Liberatory. Znovu startovat začala koncem srpna; její první starty na nových strojích poznamenalo bohužel hned několik katastrof.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Kuleba: Zastavení dodávek zbraní válku nezastaví, výběr velvyslance finišuje

Řešení pro konec konfliktu na Ukrajině nevede skrze zastavení dodávek zbraní, naopak konec jejich poskytování by válku neukončilo, ale vedlo by k utrpení a úmrtí ještě více lidí. Ve svém projevu na poradě českých velvyslanců v Černínském paláci to v pondělí řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Čechoslovák Miroslav Liškutín v kabině Meteoru v září 1958 na základně RAF Church Fenton.

Meteor byl první spojeneckou proudovou stíhačkou. Pilotovali jej i Čechoslováci

Letos je to už neuvěřitelných 79 let, co se v boji během druhé světové války na obloze objevil první spojenecký proudový letoun. Byl jím britský stroj Gloster Meteor, jehož prototyp byl zalétán v březnu 1943. Do služby se zapojil od 27. července 1944. Do kabiny této stíhačky po válce a po útěku do druhého exilu po únoru 1948 usedali také bývalí váleční letci od československých perutí RAF.

Generál William Platt při inspekci svých jednotek

Krásná a zákeřná. Gertie z Berlína za války chytře demoralizovala vojáky USA

Je to jeden z téměř zapomenutých válečných příběhů. Před 2. světovou válkou byla Gertrude Hahnová (rozená Němka žijící od tří let v USA) vzornou americkou středoškolačkou, jež za svůj přístup ke studiu i k občanství získala dokonce cenu. V roce 1938 se však vrátila do Německa – a po vstupu Ameriky do války začala z Berlína vysílat nacistickou propagandu určenou k demoralizaci amerických vojáků. Odhalena byla právě před 80 lety, 22. srpna 1943.

Dominik Hašek je v posledních měsících velmi slyšet. Jeho názory o ruské agresi rezonují celou společností.

Gólman Hašek se po kariéře proměnil v obránce. Chce zastavit ruského útočníka

Kde se to v něm bere? Jeho zarputilost s jakou odmítá účast ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách. Lépe řečeno, na všech sportovních akcích a ještě lepé řečeno, těm, kteří se neodstřihli od agresora, který vyvolal válku na Ukrajině. I když… Hokejový gólman Dominik Hašek byl už za své aktivní činnosti znám neutuchající houževnatostí.

Dominik Hašek je v posledních měsících velmi slyšet. Jeho názory o ruské agresi rezonují celou společností.

Gólman Hašek se po kariéře proměnil v obránce. Chce zastavit ruského útočníka

Kde se to v něm bere? Jeho zarputilost s jakou odmítá účast ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách. Lépe řečeno, na všech sportovních akcích a ještě lepé řečeno, těm, kteří se neodstřihli od agresora, který vyvolal válku na Ukrajině. I když… Hokejový gólman Dominik Hašek byl už za své aktivní činnosti znám neutuchající houževnatostí.

Zdravotní sestry Elizabeth O'Hara (vlevo)  a Marjorie Smith během výcviku v tábořě Carson v USA v roce 1944.

V Mariánských Lázních se americké zdravotní sestry měly královsky

Jihozápadní Čechy osvobodila americká armáda na sklonku druhé světové války během dubna a května 1945. Ještě čtvrt roku poté však naše území proudily nové americké jednotky, většinou aby vystřídaly nebo posílily ty stávající. To byl i případ 59. polní nemocnice, která zavítala do Mariánských Lázní 10. srpna 1945 po té, co prošla válečnou Evropou jako součást Pattonovy Třetí armády.

Fotografie z roku 1950, která má na rubu razítko krnovského fotoateliéru. Díky této indicii se podařilo v Krnově vypátrat potomky volyňských Čechů Čepkových, kteří za holokaustu prokázali lidskost a statečnost.

Čepkovi za války ukrývali Židy. Díky Krnovanům se potomci obou rodin setkali

Titul Spravedlivý mezi národy je udělován lidem nežidovského původu, kteří za holocaustu pomáhali pronásledovaným židovským obětem. Před pár dny byl in memoriam tento titul udělen Bohuslavu, Olze a Evženii Čepkovým. Tito volyňští Češi, kteří ukrývali za druhé světové války židovskou rodinu, nakonec našli nový domov na Krnovsku.

Bojový letoun F-22 Raptor v akci.

Odzvonilo vzdušným soubojům z dob Rudého barona? Dogfighty může vrátit válka

Ve světě nyní běží hned několik programů letounů 5. a 6. generace. V souvislosti s nimi odborníci probírají, jaký vlastně má moderní bojový letoun být. Jednou z hlavních otázek pak je, jestli se novodobé stíhačky mohou dát do souboje na krátkou vzdálenost, kterou letectví zná už od rytířských dob Rudého barona. Zda je ještě stále přijatelný takzvaný dogfight.

Odlet z moskevského letiště. Ilustrační snímek

Slunce, moře a žádné sankce. Kam vyrazili Rusové na letošní dovolenou

Přestože na Ukrajině zuří válka, statisíce Rusů si vybírají z oblíbených prázdninových destinací, kde by mohli strávit letní dovolenou. Jiní hledají dokonce bezpečné útočiště. Protiruské sankce, slabý rubl a zákazy vydávání víz Rusům zajistily, že ruští turisté mohou své peníze utrácet jen v několika málo destinacích. Ty na tom sice dost vydělávají, ale tamní obyvatelé to ne vždy schvalují, píše bruselský server Politico.

Nedaleko České Kamenice byl koncentrační tábor Rabštejn.

V Rabštejně za války i po válce trpěly tisíce lidí, z lágru zůstaly jen základy

/PŘÍBĚHY OPUŠTĚNÝCH BUDOV/ Rabštejnské údolí nedaleko České Kamenice dnes láká k příjemným procházkám v poklidné přírodě. Nebylo tomu tak ale vždy. Před 80 lety v něm byl zajatecký a koncentrační tábor. Ten svou činnost neukončil v květnu 1945, fungoval ještě další rok, kdy v něm byli zavření a mučení Němci. Jedním z brutálně mučených byl například konstruktér slavného motocyklu Böhmerland Albin Hugo Liebisch.

Bitva u Amiens, britský voják s ukořistěným německým kulometem Maxim. Malard Wood, 9. srpna 1918

Bitva u Amiens: Ukázala vítěze na západní frontě. Němcům zničila poslední iluze

Před 105 lety, 8. srpna 1918, se u francouzského města Amiens strhla bitva, která otevřela spojeneckým silám dveře k vítězství na západní frontě. Naopak na morálku německých vojáků mělo toto střetnutí zdrcující vliv a zcela zničilo i ty poslední iluze, které snad mohli o výsledku války mít. Byl to černý den německé armády.

Sobota 5. 8. 2023, Spanilá jízda US historických vozidel z II. světové války na nám. TGM v České Lípě

FOTO, VIDEO: Lípou projela stará americká auta z války. Nadchla diváky

Nadšenci dávných amerických vozidel, která sloužila za II. světové války, příznivci značek Jeep nebo Harley Davidson při své tradiční prázdninové spanilé jízdě z Provodína projeli v sobotu 5. srpna centrem České Lípy a udělali si přestávku na hlavním českolipském náměstí před radnicí. Za zvuku sirény a hřmotu motorů dvou desítek strojů tam veteránisté vjeli podle plánu v půl dvanácté. Vítala je zde spousta diváků.

Krocení zeleně před hotelem Vladimir v Ústí nad Labem.

VIDEO: Uprchlíci uklízeli u Vladimiru. V ústeckém hotelu budou do konce války

Jednu z dalších uklízecích akcí dnes pozorovali lidé, kteří procházeli kolem ústeckého hotelu Vladimir. Po uklízení odpadků tu dnes ukrajinští uprchlíci před válkou přikročili i k likvidaci přebujelé zeleně a náletů. Tyto uklízecí akce budou pokračovat. Ubytovaným Ukrajincům v nich pomáhá ústecké Dobrovolnické centrum i společnost CPI, které hotel patří. Od 1. července platí část uprchlíků kvůli změně zákona Lex Ukrajina za ubytování ve Vladimiru 7,5 tisíce korun za měsíc. Několik lidí, kteří by na to neměli, z hotelu odešlo do jiných ubytování v Ústí. Více ve videu.

Fotbalisté Dnipro-1 s ukrajinskými vlajkami po jednom z utkání na evropské scéně

Slavia jde proti Ukrajincům. Hrozil jim bankrot, válka je vyhnala do Košic

Je definitivně rozhodnuto. Fotbalisté pražské Slavie se ve 3. předkole Evropské ligy utkají s týmem Dnipro-1. Ukrajinský vicemistr totiž nestačil ve druhém předkole Ligy mistrů na řecký Panathinaikos Athény a přešel tak do kvalifikace nižší soutěže. Svěřence trenéra Jindřicha Trpišovského však rozhodně nečeká žádná procházka růžovým sadem. Do Edenu dorazí válkou zocelený klub, jehož příběh stojí za krátké přečtení.

Aniž by to tušil, zasáhl zemský škůdce Jiří z Kopidlna i do hry o český trůn.

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Soukromá válka

V březnu roku 1509 byl za českého krále korunován ani ne tříletý Ludvík Jagellonský, druhorozený potomek a první syn Vladislava II. Už o rok dříve se stal králem uherským. Fakt, že jeho těžce nemocný otec dokázal navzdory své vnitropolitické neschopnosti prosadit tak malé dítě na trůn, mohla ovlivnit jedna méně známá epizoda českých dějin – soukromá válka, již vedl šlechtic Jiří Kopidlanský z Kopidlna proti Pražanům.

Opuštěný vrak cvičného Me 262B-1a na břehu Vltavy jižně od Mělníka.

Tragédie u Pátku nad Ohří: Po pádu německého letadla v dubnu 1945 uhořeli piloti

Na válečné období 1939-45 není lehké vzpomínat, byla to doba nesvobody, bezpráví a teroru. Čechy ale většinu války ležely v hlubokém týlu a jediným připomenutím vzdálených bojů byly letecké útoky, souboje, často i sestřely a havárie bojových letadel. Některé se podařilo objasnit, jiné stále zůstávají záhadou. Fatální havárie německého letadla se odehrála také u Pátku nad Ohří. 

Německá ponorka U-461 doplňující palivo na moři, rok 1943

Černý pátek nacistických ponorek: V jeden den jich šlo ke dnu šest, včetně U-43

Těžkou ránu utrpělo před 80 lety, v pátek 30. července 1943, německé ponorkové loďstvo. Během jednoho dne ztratilo plných šest ponorek. U brazilského státu Pernambuco potopil britský letoun ponorku U-591, ve středním Atlantiku zlikvidoval torpédový bombardér z americké lodi Santee ponorku U-43, u tuniského pobřeží šla ke dnu ponorka U-375 a rovněž ponorky U-461, U-462 a U-504 už nikdo nespatřil.

Opuštěný vrak cvičného Me 262B-1a na břehu Vltavy jižně od Mělníka.

Havárie německého letadla u Pátku nad Ohří v dubnu 1945

Na válečné období 1939-45 není lehké vzpomínat, byla to doba nesvobody, bezpráví a teroru. Čechy ale většinu války ležely v hlubokém týlu a jediným připomenutím vzdálených bojů byly letecké útoky, souboje, často i sestřely a havárie bojových letadel. Některé se podařilo objasnit, jiné stále zůstávají záhadou. Fatální havárie německého letadla se odehrála také u Pátku nad Ohří.

Václav Pražák

Na Koreu za války dohlíželi i Čechoslováci. Zdevastovaná země, popsal pamětník

Ve čtvrtek 27. července uplyne 70 let ode dne, kdy byla v Pchanmundžonu podepsána mírová smlouva, která ukončila tříletý vojenský konflikt známý jako korejská válka. A i když je z Česka do východní Asie pořádný kus cesty a mohlo by se zdát, že tento konflikt nenese českou stopu, opak je pravdou. Na dodržování smlouvy totiž dohlíželi také Čechoslováci. Jedním z nich byl i Václav Pražák z Hradce Králové.

Václav Pražák

Na Koreu za války dohlíželi i Čechoslováci. Zdevastovaná země, popsal pamětník

Ve čtvrtek 27. července uplyne 70 let ode dne, kdy byla v Pchanmundžonu podepsána mírová smlouva, která ukončila tříletý vojenský konflikt známý jako korejská válka. A i když je z Česka do východní Asie pořádný kus cesty a mohlo by se zdát, že tento konflikt nenese českou stopu, opak je pravdou. Na dodržování smlouvy totiž dohlíželi také Čechoslováci. Jedním z nich byl i Václav Pražák z Hradce Králové.

Unikátní vojenský pochod ve stopách římských legionářů před téměř 2000 lety. Osm mužů vyrazilo na 50kilometrovou reálnou trasu mezi dávnými tábory u Brna a Pasohlávek. Každý nesl přes 25 kilogramů dobové výstroje a výzbroje.

Pochod smrti v plné zbroji. Legionáři se po 2000 letech vydali po stopách Římanů

Největší římský pochod na českém území po téměř dvou tisících letech. Zhruba padesát kilometrů pěšky. Osm novodobých legionářů se na jižní Moravě vypravilo na cestu mezi dávnými tábory římských dobyvatelů. V plné zbroji. S ponožkami ve vojenských sandálech. Tři dny s až čtyřiceti kilogramy na zádech. Jde o dobrodružství experimentální archeologie.

V Holešově položí kameny zmizelých za Bergmannovy.

V Holešově položili kameny zmizelých za Bergmannovy

Kamila a Alfred Bergmannovi a jejich tři děti patří k naprostým výjimkám, které se po válce vrátily z koncentračních táborů. Přesně před sedmdesáti lety, v lednu 1943, bylo z Holešova nuceně deportováno dvě stě sedmdesát dva židovských obyvatel, po více než dvou letech utrpení se jich vrátilo jen dvacet.

Němečtí vojáci si během okupace ostrova Alderney za druhé světové války prohlížejí pevnost Albert.

Neznámé koncentráky: Němci je měli i na britské půdě, dlouho se o tom mlčelo

Zatímco hrůzy nacistických koncentračních táborů v Německu a v Polsku jsou dostatečně známé a dokumentačně podchycené, o tom, co se dělo v jediných německých koncentračních táborech na britské půdě, tedy na okupovaných Normanských ostrovech v kanále La Manche, se donedávna mlčelo. Teprve nyní britská vláda tuto otázku otevřela. Důkazy posledních let ukazují, že rozsah nacistického barbarství byl větší, než se čekalo.

Licenční Praga RN, vyráběná v Jugoslováii pod názvem Pionir.

S Erenou se to muselo umět. Vozů Praga RN vzniklo neuvěřitelných 48 sérií

Dříve narození řidiči, dnešní skoro osmdesátníci, dobře vědí, že pokud se řadilo směrem nahoru, šlo všechno jako po másle. Ale pokud se podřazovalo, muselo se to umět. Sešlápnout spojku, dát meziplyn a s citem snížit rychlostní stupeň. Když se to neumělo, byl z toho velmi hlasitý proces. To je asi jedna z největších charakteristik českého náklaďáku Praga RN nebo-li Erenky, Ereny či Randálu.

Kerčský (též Krymský) most - Ilustrační foto

Krymský most přináší válku. Musí být vyřazen z provozu, řekl Zelenskyj

Krymský most přináší válku a musí být vyřazen z provozu, je přesvědčen ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle agentury Reuters a serveru televize CNN to řekl ve videoprojevu k bezpečnostnímu fóru v americkém Aspenu. V noci na pondělí byl most spojující pevninské Rusko a anektovaný Krym vážně poškozen. Moskva z útoku obvinila Kyjev.

Igor Girkin

V Rusku zatkli bývalého důstojníka tajné služby Girkina. Kritizoval Putina

Ruská tajná služba FSB požádala moskevský soud, aby uvalil vazbu na prominentního nacionalistu Igora Girkina, viní ho z podněcování k extremistické činnosti. Hrozí mu až pět let vězení, napsaly odpoledne agentury. Girkinova žena a jeho advokát dříve informovali o jeho zadržení. Bývalý důstojník tajné služby, který je znám také jako Igor Strelkov, od jara 2014 velel milicím proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny. Tento stoupenec války proti Ukrajině poslední dobou stále ostřeji kritizoval ruské vojenské velení i prezidenta Vladimira Putina.

Zničené obytné domy na kyjevském předměstí, kde se v prvních dnech ruské invaze odehrály prudké boje, 24. února 2023, Hostomel, Ukrajina. Ilustrační snímek

Poprask kvůli facebooku. Markéta Kutilová: Můj příspěvek zneužila řada politiků

Velký poprask se v uplynulých dnech strhl kolem facebookového profilu novinářky Markéty Kutilové. Ta na něm nejdříve zveřejnila postřehy ze své cesty do Kyjeva, a poté, co se pod nimi rozpoutaly velmi bouřlivé hádky, svůj profil dočasně deaktivovala. Podle dezinformátorů a politiků cílících na dezinformační scénu se stala obětí nátlaku. Novinářka ale svůj profil opět obnovila a situaci vysvětluje jinak.

Ukrajinští vojáci během protiofenzivy v Záporožské oblasti

Pat. Pro rozhodující úder Ukrajinců nejsou přírodní ani politické podmínky

/ANALÝZA/ Válka na Ukrajině je ve slepé uličce. Ruská armáda, zdecimovaná neschopným velením, zákulisními tahanicemi a nekončícími problémy se zásobováním, už letos nebude schopná převzít iniciativu. Ukrajinská protiofenziva mezitím dosahuje jen omezených výsledků a je zřejmé, že lepší to už nebude. Co dál?

Arnošt Morávek s pomocníkem u jeepu.

Slavný americký džíp jako tahač kurníků. Čech ho dostal za boj ve válce

Vracel jako celá řada poválečných repatriantů. Do rodného Československa ale Arnošt Morávek cestoval až z dalekého Tichomoří. Na Filipínách, kde ho znali jako Ernesta Moravka, bojoval po boku amerických vojáků proti Japoncům. Prošel si i peklem zajateckého tábora a kromě vysokého amerického civilního vyznamenání Medaile Svobody (Medal of Freedom) si přivezl také vůz značky Jeep.

Kateřina Perknerová

Azylanti Dominika Haška

Podle Haška může mít jeden úspěšný tenista z hlediska ruské státní propagandy hodnotu dvaceti tanků.

Spáleniště v Českém Malíně. Obec byla vypálena a vyvražděna 13. července 1943

Kdo může za Český Malín? Dodnes nevíme, kdo vydal rozkaz, říká historik Řepa

Vyhlazení Českého Malína v červenci roku 1943 představuje dodnes trochu záhadné téma a není známo, kdo konkrétně k němu vydal rozkaz. Historik Tomáš Řepa v rozhovoru pro Deník upozorňuje, že je jisté, že násilí zasáhlo všechny národnostní skupiny žijící v dané oblasti – jak volyňské Čechy, tak i Poláky a Ukrajince.

Hrad Bouzov

Pozemky u Bouzova zůstávají státu, soud zamítl stížnost Německého řádu

Nejen hrad Bouzov, ale i devět přiléhajících pozemků zůstane českému státu. Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost České provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě (tzv. Německého řádu), který se domáhá navrácení majetku, který mu zabavili nacisté na začátku druhé světové války a pak jej konfiskoval československý stát jako nacistický majetek.

Loď Liberty Robert Rowan (K-40) exploduje po zásahu německým bombardérem Ju 88 dne 11. července 1943 během spojenecké invaze na Sicílii

Vylodění na Sicílii: Montgomery soupeřil s Pattonem, Spojencům pomohla i mafie

V těchto dnech si připomínáme 80. výročí spojeneckého vylodění na Sicílii, považovaného často za bod obratu v druhé světové válce. Operace Husky, jak se tato rozsáhlá vojenská akce nazývala, by však možná neproběhla ani zdaleka tak úspěšně, kdyby Spojencům nepomohl mimořádně temný partner: mafie.

Připomínka slavné bitvy u Znojma. Před 214 lety Napoleon málem zničil Dobšice

Připomínka slavné bitvy u Znojma. Před 214 lety Napoleon málem zničil Dobšice

Jsou situace a okamžiky, které jen tak mimochodem odkryjí události a osudy, které zůstávaly zapomenuty hluboko pod povrchem. Bez nich by život plynul dál svým neměnným tempem. Tak tomu bylo i zde na předměstí města Znojma. Sice zde místní obyvatelé nacházeli při různých výkopových pracích drobné kosterní pozůstatky obětí veliké bitvy, která zde proběhla, ale odsun původního německého obyvatelstva v roce 1945 historickou paměť zcela zpřetrhal. A nebýt místních nadšenců ze znojemského klubu vojenské historie by možná připomínky kdysi slavné bitvy zmizely zcela.