Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Oblíbená Mise Velichovky byla letos obzvláště velkolepá a přinesla bohatý program s vojenskými ukázkami i nepřebernou nabídkou jídla a pití.

VIDEO: Velichovky v obležení! Tisíce lidí si v lázních připomněly konec války

Tak to byla letos paráda. Tisíce a tisíce návštěvníků si v den připomínky 80. výročí konce II. světové války přišly užít do lázní Velichovky den plný historie, zábavy a vzpomínek. Oblíbená květnová slavnost byla letos obzvláště velkolepá a přinesla bohatý program s vojenskými ukázkami, dobovou módní přehlídkou, hudbou i nepřebernou nabídkou jídla a pití u desítek stánků s občerstvením.

Přerov si ve čtvrtek připomněl 80. výročí konce druhé světové války bohatým programem, 8. května 2025.

Přestřelky i obrněnci v ulicích. Na Hané si konec války připomněli velkolepě

Stavění barikád, odzbrojování Němců, tvrdé pouliční boje a přestřelky. Přerov se 8. května vrátil do doby před osmdesáti lety, kdy po krvavě potlačeném povstání probíhaly na Moravě poslední boje za svobodu. Do ukázek se zapojila stovka vojáků v dobových uniformách a atmosféru oslav Dne vítězství podtrhl také průjezd historických vojenských vozidel ulicemi Přerova.

Přerov si ve čtvrtek připomněl 80. výročí konce druhé světové války bohatým programem, 8. května 2025.

Barikády, střelba, obrněnci v ulicích. Přerov na konec války vzpomínal velkolepě

Stavění barikád, odzbrojování Němců, tvrdé pouliční boje a přestřelky. Přerov se 8. května vrátil do doby před osmdesáti lety, kdy po krvavě potlačeném povstání probíhaly na Moravě poslední boje za svobodu. Do ukázek se zapojila stovka vojáků v dobových uniformách a atmosféru oslav Dne vítězství podtrhl také průjezd vojenských historických vozidel ulicemi Přerova.

Americký prezident Donald Trump

Neználek Trump. Prezident nevěděl o vyřazení Ruska. MS? Motivace ukončit válku

Sport není jeho parketa. A fotbal (po americku soccer) už vůbec. Americký prezident Donald Trump zíral, když se zjistil, že se fotbalisté Ruska nemohou kvalifikovat na mistrovství světa, které budou v příštím roce spolupořádat USA. Vůbec nevěděl, že kvůli napadení Ukrajiny jsou už tři roky vyloučení z mezinárodních soutěží.

Svoboda není samozřejmost, akce k 80. výročí osvobození na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově. 8. května 2025

Bramboračka a koncert zdarma. V Prostějově se slavilo výročí osvobození

Tanky, děla a vojáci v dobových uniformách. Takový pohled se naskýtal 8. května návštěvníkům Masarykova náměstí v Prostějově. Připomínalo se kulaté výročí osvobození Československa. Vzpomínková akce 80. výročí osvobození s názvem Svoboda není samozřejmost nabídla zajímavý pohled do historie.

Expert na zdravotní právo Ondřej Dostál

Oslav v Moskvě se zúčastní pět europoslanců. Jede tam i Ondřej Dostál

Český europoslanec Ondřej Dostál (zvolený na kandidátce Stačilo!) ve čtvrteční rozpravě Evropského parlamentu řekl, že se v pátek v Moskvě zúčastní oslav konce druhé světové války. Dostál zpravodajce ČTK sdělil, že v Moskvě položí květiny k hrobu Neznámého vojína, ale nezúčastní se vojenské přehlídky. Dostálovu cestu do ruské metropole kritizovala česká europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) jako ostudnou a morálně odpudivou v době, kdy Rusko útočí na Ukrajinu. Představitelé většiny západních zemí se letošním oslavám v Moskvě vyhýbají kvůli ruské válce proti Ukrajině.

Uvítání vojáků Svobodovy armády na Palackého náměstí v Kutné Hoře.

Historické snímky připomínají květnové nadšení z konce války v Kutné Hoře

/FOTOGALERIE/ Osvobození Kutné Hory na konci druhé světové války znamenalo nejen konec nacistické okupace, ale také začátek nové naděje. Město vítalo vojáky, slavilo a vzpomínalo na své padlé. Prvními, kdo vstoupili do ulic města, byli příslušníci Svobodovy armády. Až poté dorazili vojáci Rudé armády, kteří se stali ústředními postavami oficiálních slavností.

Jan Stejskal se svou knihou.

Osvobození? O Zábřeh se bojovalo, mrtvých byly desítky

Dramatický průběh měl konec druhé světové války v Zábřeze. Zatímco z jiných měst v regionu okupanti odešli nebo se vzdali prakticky bez boje, o Zábřeh se vedla několikahodinová bitva. Tyto i další momenty popisuje ve své knize Zábřeh v letech 1938 až 1945 s podtitulem Cesty za svobodou Jan Stejskal. Vystudovaný historik a zábřežský rodák ji představil ve středu 7. května v zábřežském kině Retro. Deníku při této příležitosti poskytl rozhovor o dění v Zábřeze na konci války.

Pomník rudoarmejce v Teplicích po odstranění stržené sochy ac

Student historie vysvětluje, proč teplický rudoarmějec některé občany štval

Středeční stržení pomníku Vítězný rudoarmejec, který byl Havlíčkových sadech postavený jako památka na osvobození od fašismu Rudou armádou, rozproudilo mezi Tepličany vášnivou debatu zahrnující širokou škálu názorů. Deník oslovil studenta historie Kryštofa Burgera, který se válečnými událostmi zabývá i jako nadšený historik.

Ve Frýdlantu byla 9. května uspořádána tryzna za padlé a umučené ve druhé světové válce.

Od druhé světové války letos uplynulo 80 let. Její konec na severu byl krvavý

Desítky milionů mrtvých a zraněných. Takový byl výsledek největšího válečného konfliktu 20. století. Oběti druhé světové války přibývaly i v posledních dnech a Liberecký kraj nebyl výjimkou. V krajském městě se situace diametrálně lišila od vnitrozemí, kde lidé osvoboditele vítali. „Je třeba si uvědomit, že Liberec patřil ke Třetí říši, lidé z velké části byli Němci. Tady konec války nevítali, pro ně to byla prohra,“ osvětlil situaci historik Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci.

Generál Jan Satorie z Čáslavi je hrdinou karpatsko-dukelské operace.

Zapomenutý hrdina z Čáslavi. Generál Jan Satorie prošel dvěma světovými válkami

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek 8. května si připomínáme osmdesáté výročí od ukončení druhé světové války, největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva. Tuto tragédii ilustruje osud téměř zapomenutého čáslavského armádního generála Jana Satorieho, hrdiny karpatsko-dukelské operace. Autor tohoto textu znal generála osobně.

Osmdesát let od konce druhé světové války připomíná v Mělníku i venkovní instalace siluet vojenských letadel.

Osmdesát let od konce války připomínají siluety vojenských letadel nad Mělníkem

/FOTOGALERIE/ Konec druhé světové války před osmdesáti lety připomněl Mělník ve středu 7. května pietními akcemi u pomníků, výstavami, promítáním, koncertem i venkovními instalacemi. Vysoko nad hlavami chodců v centru města se nacházejí siluety mnoha vojenských letadel. Unikání instalace není jen ohlédnutím do minulosti, ale zároveň i symbolem štěstí doby bez skutečných leteckých útoků a bitev.

Dav kladenských Němců děkuje v březnu 1939 v Poldině huti za své „osvobození z poroby.“

Poslední dny války: Kladenskem bloudili Němci prchající do zajetí k Američanům

/FOTO/ V těchto dnech si připomínáme významné výročí. Ve čtvrtek 8. května uplynulo 80 let od konce druhé světové války v Evropě. Co vše se v těchto posledních válečných dnech dělo na Kladně a jeho okolí? Jak lidé prožívali konec válečného teroru? Právě o tom vypovídá seriál, který pro čtenáře Kladenského deníku již před deseti lety připravil historik a kurátor sbírek Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně Karel Drvola. Přečtěte si, co prožívali obyvatelé Kladna a okolí před osmdesáti lety. Zde je první díl. Další budou následovat.

Na domě v Husově ulici byla 7. května 2025 odhalena pamětní deska.

Hrdinové z Poděbrad. Příběh rodiny, která riskovala životy na Husově ulici

/FOTO, VIDEO/ Až nyní se dostává na světlo příběh rodiny Horákových z Poděbrad. Jejich počínání na konci druhé světové války lze bez rozpaků označit jako hrdinství. To bylo na rozdíl od řady jiných příběhů korunováno šťastným koncem. Co se tedy odehrálo před 80 lety v domě na Husově ulici číslo popisné 218, který i dnes nalezneme za Polabskými mlékárnami?

Američtí a sovětští vojáci nad kinem Čas.

Konec války na Karlovarsku. Velké vítání amerických osvoboditelů se nekonalo

Podívejte se na fotografie z konce války na Karlovarsku, tedy Sudet, které byly 10. října 1938 připojeny k Velkoněmecké říši a Karlovy Vary se tak staly součástí Německa. "Tamní Němci, kterých byla naprostá většina se stali občany Říše a neměli nejmenšího důvodu někoho vítat," píše se na stránkách https://www.fofifo.wz.cz/, které se podrobně věnují této době.

Sovětská vlajka nad Berlínem na konci 2. světové války.

Poslední dny třetí říše. Kapitulaci Němci podepisovali kvůli Sovětům dvakrát

Osmdesát let uplyne ve čtvrtek 8. května od konce evropské části druhé světové války, největšího konfliktu v dějinách lidstva. I poslední válečné dny na starém kontinentu byly plné událostí. Bezpodmínečnou kapitulaci nakonec zástupci Německa podepisovali rovnou dvakrát - a to na žádost jedné z vítězných mocností, Sovětského svazu. Deník přináší přehled posledních dní třetí říše, kterou se pokoušel za cenu životů milionů lidí vybudovat nacistický vůdce Adolf Hitler. 

Odsun Němců z libereckého sběrného tábora.

Brutalita na vývoz. Němce při poválečném odsunu terorizovali i zločinci z daleka

Krátce po konci druhé světové války, v květnu a červenci 1945, začal takzvaný divoký odsun německého obyvatelstva z obnoveného Československa. Provázelo ho násilí a zločiny proti lidskosti, počet obětí se odhaduje okolo dvaceti tisíc. Podle historiků podoba odsunu záležela hodně i na národnostním složení obcí a měst a tam, kde bylo obyvatelstvo více národnostně namíchané, odsunutí probíhalo méně brutálně. Příkladem byly například hornické oblasti, kde zůstali Češi i po zabrání Sudet. Do poválečného pohraničí ale často spěchali rabovací gardy a zločinci z vnitrozemí, kteří šířili teror kvůli zvrhlým choutkám i snaze zbohatnout.

Americké jednotky v prázdném Chebu.

Mariánské Lázně si připomínají osvobození. Chystají celodenní program

Mariánské Lázně byly na konci války lazaretním městem, ve kterém se tísnily tisíce místních obyvatel, Němců evakuovaných před spojeneckým bombardováním a postupem jejich armád a nemocných vojáků.  Přímo ve městě se nebojovalo, před koncem války ale spojenecké letectvo několikrát zaútočilo na nedaleké letiště ve Sklářích a železniční trať spojující Cheb s Plzní.

Vyhlazovací tábor Osvětim II - Březinka. Skupina Židů je vedena k plynovým komorám a krematoriím 2 a 3, 27. května 1944. Fotografie zachycuje příjezd maďarských Židů z ghetta Tet

Druhá světová v číslech. Zemřelo 70 milionů lidí, Židů v Evropě zbyla třetina

Osmý květen, známý jako Den vítězství, zůstává v paměti jako symbol ukončení jedné z nejničivějších kapitol moderních dějin. Kromě oslavy konce druhé světové války si tímto dnem každoročně připomínáme také všechny, kteří se konce tohoto vojenského střetu nedožili. Na to, kolik životů v průběhu největšího světového konfliktu vyhaslo, se zaměřila datová redakce Deníku.

Vzpomínková akce k 80. výročí ukončení druhé světové války na trutnovském hřbitově.

Mír je křehká věc. Je potřeba ho chránit a bránit, řekl trutnovský místostarosta

Mír je křehká věc. Je potřeba ho chránit a bránit, řekl trutnovský místostarosta Přestože se od květnových dní roku 1945 proměnil svět k nepoznání, bolest, oběti a utrpení, které druhá světová válka způsobila, nás ovlivňují dodnes. Těmito slovy zahájil trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych projev k 80. výročí od ukončení nejkrvavějšího konfliktu v lidských dějinách.

Uplynulo 80. let od konce 2. světové války. Ilustrační foto

Konec války u nás v Morašicích ze vzpomínek mého otce Jana Fikejze

Úvodem bych chtěl poznamenat, že níže popsaný příběh vznikl přibližně před 55 roky. Tehdy jsme na naší ZŠ dostali doporučení, abychom vyzpovídali své rodiče, či prarodiče, jak si pamatují konec 2. Světové války. I mě toto téma zajímalo a tak jsem svého taťku několik večerů, když byl čas, zpovídal z jeho vzpomínek a vše si pilně zapisoval. Na tento soubor poznámek jsem před časem narazil ve svém „rodinném archivu“ a přepsal ho do této podoby.

Moravský Krumlov si připomíná 80 let od konce války i tragické události z té doby. Odhalení pamětní desky se účastnil také princ Alfréd z Lichtenštejna s manželkou.

Krumlov proměnili Sověti v ruiny. Události před 80 lety připomíná pamětní deska

Na jedné ze dvou budov na náměstí T. G. Masaryka v Moravském Krumlově, které přežily intenzivní bombardování v závěru druhé světové války, je nově pamětní deska. Připomíná tragické události 7. a 8. května způsobené Rudou armádou. Bomby tehdy zničily zhruba tři čtvrtiny domů, připomněl starosta a senátor Tomáš Třetina.

Tisíce lidí se vydaly do Velichovek, které si připomínají misi americké armády z 8. května 1945.

Lázně se změní v armádní ležení: Mise Velichovky velkolepě připomene konec války

Ve vojenské ležení s nabitým programem se 8. května od 10 hodin promění lázeňský areál ve Velichovkách u Jaroměře. Tradiční Mise Velichovky připomene nejvýchodnější místo, kam se dostali spojenečtí vojáci a nabídne mimořádnou podívanou. Tento den je nejen oslavou uctění konce 2. světové války, ale i příležitostí zhlédnout množství historických ukázek, které návštěvníky přenesou do doby před 80 lety.

Pomník obětem druhé světové války na náměstí Národního odboje v Kutné Hoře.

Osmdesát let svobody. Kutná Hora vzpomene na konec války a její oběti

/FOTO, VIDEO/ Město Kutná Hora si připomene významné jubileum - 80 let od konce druhé světové války - sérií pietních a kulturních akcí, které se uskuteční ve čtvrtek 8. května. Program připomene nejen konec válečného utrpení, ale především památku obětí z řad civilistů i bojovníků za svobodu.

Pietní akt. Otevření nové expozice a naučné stezky připomínající 59 lidí zastřelených v Třešti v posledních dnech války.

Unikátní stezka sousedů. V Třešti přenesli válečnou historii přímo do ulic

/FOTO/ Příklad Třeště na Jihlavsku demonstruje, jak se rozvíjela dynamika válečného násilí a jaký vliv na ni měla rozhodnutí jednotlivců, řekl historik Vojtěch Kyncl. Je autorem publikace Sousedé ve válce, která je věnovaná soužití českých, německých a židovských obyvatel v Třešti mezi roky 1938 a 1946. Z jeho poznatků vychází i nová expozice a naučná stezka, které byly dnes slavnostně představené při pietní akci.

Indická letadlová loď Vikrant s přistávajícím letounem Tejas

Indické rakety udeřily na Pákistán. Jaderné mocnosti jsou na pokraji války

V noci na 7. dubna provedla indická armáda celkem devět úderů na cíle ve vnitrozemí sousedního Pákistánu jako odpověď na útok na civilisty, který se odehrál na hranicích na konci dubna. Zasaženy byly zřejmě nejen vojenské, ale také civilní cíle. Obě země, vlastnící jaderné zbraně, jsou na pokraji rozsáhlého konfliktu.

Příjezd Ruské osvobozenecké armády generála Vlasova do Benešova od Prahy 8. května 1945.

Konec války v Benešově. Nacisté utekli před Vlasovci, ti zase před Rudou armádou

Dějiny píší vítězové. Tuto starou pravdu jsme si v české kotlině mohli ověřovat na vlastní oči a uši přes čtyři dekády od konce druhé světové války. A přesto, že Rudá armáda při pronásledování německých nacistů na území bývalého Československa krvácela a ztratila téměř 140 tisíc vojáků, pravdou je, že v samém závěru války už bojovala méně intenzivně a likvidovala jen sporadické opožděné skupiny německých vojáků prchajících do amerického zajetí.

Pokládání Kamenů zmizelých v Dobříši.

Dobříš si připomíná 80. výročí konce druhé světové války

Letos uplyne 80 let od konce druhé světové války a město Dobříš si tuto významnou událost připomíná sérií vzpomínkových akcí. Hlavní pietní setkání se uskuteční ve čtvrtek 8. května, kdy budou na Mírovém náměstí položeny květiny k památníku obětem války. Pietní akt začne v 9:00 hodin a je určen pro všechny, kteří chtějí uctít památku padlých a připomenout si cenu míru.

Kolínský historik Ladislav Jouza.

Nacisté v Kolíně před koncem války vraždili. Pak hromadně prchali před Sověty

/ROZHOVOR/ Svět si připomíná 80 let od konce 2. světové války. Němci ve válečné době za doby Protektorátu působili i v Kolíně. Jaké instituce zde provozovali, jak se obyvatelům v nacistickém područí žilo a jak vypadali ve městě poslední dny války? O to všem a spoustě dalším hovořil v rozhovoru historik Regionálního muzea Kolín Ladislav Jouza.