V pátek 13. června se ždárské náměstí Republiky promění v živý obraz posledních dnů druhé světové války. Od šesti večer do půlnoci se uskuteční Muzejní noc, která bude vyvrcholením oslav osmdesáti let od konce války. Jejím jádrem budou autentické příběhy na autentických místech.
Počet Palestinců zabitých ve válce v Pásmu Gazy za 20 měsíců přesáhl 55 000, uvedlo ve středu ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Více než polovinu mrtvých podle něj tvoří ženy a děti, mezi civilisty a ozbrojenci však ministerstvo ve své bilanci nerozlišuje, napsala agentura AP. Izrael vede ofenzivu v Pásmu Gazy v odvetě za útok teroristického hnutí Hamás a jeho spojenců z října 2023.
Renata Placatová z Prahy si kdysi myslela, že do Hory Sv. Šebestiána na Chomutovsku bude jezdit nanejvýš na výlety. Místo, odkud pochází její předkové, jí připadalo vzdálené nejen kilometry, ale i časem. Pak však ve vybydleném domě objevila ceduli „na prodej“ a s ní se otevřela i cesta za hlubším poznáváním vlastní rodinné historie.
Izraelský ministr obrany Jisrael Kac nařídil armádě, aby zabránila tomu, že humanitární loď Madleen s prominentními propalestinskými aktivisty včetně Grety Thunbergové na palubě přistane u břehů Pásma Gazy. Aktivisté uvedli, že plánují dosáhnout teritoriálních vod Gazy již v neděli.
Ani deštivé počasí neodradilo prezidenta republiky Petra Pavla od toho, aby přijel na Šumavu na motorce a zúčastnil se Dne svobody na Zhůří a odhalení památníku na Slunečné u Prášil, kde se na obou místech odehrály boje již na samém konci války. Obou aktů se zúčastnily stovky lidí. Prezident si odvezl zajímavé dary.
Kauza "chlípného trenéra" hokejové mládeže Filipa Smejkala rezonuje celým Prostějovskem. Šéftrenér mládeže SK Prostějov 1913 čelí závažnému obvinění, že přehlížel v žákovských týmech šikanu, a navíc se měl dopouštět sexistických návrhů k matkám mladých hokejistů. Deník se už několik dnů marně snaží získat vyjádření Filipa Smejkala, který ale s médií nekomunikuje.
Skanzen Rochus v Uherském Hradišti nabídne v pátek 6. června pozorování hvězd, večerní prohlídky usedlostí i hudební vystoupení. Připomene také válečné události let 1939 až 1945. Akce Rochus pod hvězdami začne v 18 hodin a potrvá do 23 hodin, sdělila programová pracovnice skanzenu Hana Maděričová.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ V rámci cyklu besed Zručské křeslo pro hosta ve středu 28. května diváci opět přivítali výjimečného hosta – novináře a válečného zpravodaje Jakuba Szántó. V zaplněném sále hotelu Zruč host vyprávěl o své cestě k žurnalistice, vztahu k Izraeli a Blízkému východu, o první zkušenosti z válečných zón i o každodenní realitě reportéra v oblastech konfliktu.
Více než 20 tisíc lidí muselo ve středu opustit centrum Kolína nad Rýnem kvůli plánovanému zneškodnění tří leteckých pum z druhé světové války. Město na západě Německa je na podobné evakuace sice zvyklé, podle radnice je ale ta středeční co do počtu evakuovaných největší od roku 1945.
První červnový den už tradičně patří všem dětem. Právě na toto datum připadá Mezinárodní den dětí. Svým způsobem letos slaví sté výročí. Oslavy totiž sice začaly až o několik let později, právě v roce 1925 se však konala konference, na níž bylo doporučeno, aby byl dětem věnován speciální den. Ke skutečnému zavedení oslav pak přispěly i válečné tragédie, při nichž umíraly nevinné děti, včetně vyhlazení českých Lidic německými nacisty.
Íránské vojenské letectvo je v krizi již od roku 1979, kdy byly po islámské revoluci na zemi uvaleny první sankce. Legendární americké letouny ze 70. let pomalu dosluhují a domácí produkce za světem zaostává. Pro Írán je tak vítaným posílením současná spolupráce s Ruskem.
Válka skončila, ale v Terezíně lidé umírali dál. Namísto střel a oprátek je teď ničila smrtící epidemie skvrnitého tyfu, který se dostal do bývalého ghetta spolu s evakuačními transporty, přijíždějícími od 20. dubna do 6. května 1945. Pomoc byla na dosah ruky, a přece nesmírně daleko. Epidemie ustoupila až na samém konci května.
Besedu s autory komiksové knihy Temné obilí, která se zabývá širšími souvislostmi poválečného masakru na Švédských šancích, uspořádala ve čtvrtek v Mervartově síni na přerovském zámku Městská knihovna.
V Pásmu Gazy pokračuje chaos kolem rozdělování humanitární pomoci, informovala v pátek agentura AP s odvoláním na výpovědi řady svědků. Mnozí Palestinci musí jít pěšky několik kilometrů, aby se dostali k některému ze zatím jen tří funkčních středisek nové organizace GHF, kontrolované Izraelem, která distribuci pomoci nyní zajišťuje. Řada hladových Palestinců ale šla dlouho cestu zbytečně, protože na ně už potraviny nezbyly. Někteří také AP popsali, že ochranka středisek pomoc nekoordinuje a izraelská armáda střílí, aby dav zoufalých lidí rozehnala.
Vít Kopřiva nestačil ve druhém kole Roland Garros na Daniela Altmeiera, německého tenistu, jehož se ale velmi blízce týká i válka na Ukrajině. Nebo ne? Po vítězném zápase tenisový talent promluvil o tom, jaké to je pocházet z velmi zajímavých rodinných poměrů.
Horní Cerekev na Pelhřimovsku hodlá příští rok odhalit pamětní desku svému rodákovi Karlu Matějkovi. Jednalo se o pilota sloužícího za druhé světové války v RAF. Karel Matějka na rozdíl od mnoha jiných letců ale téměř celou válku strávil v protektorátu. Do Anglie se mu podařilo uprchnout mnohem později.
Připomenout si díky dobovým předmětům kulaté výročí osmdesáti let od konce druhé světové války mohli lidé ve Vedrovicích. O uplynulém víkendu si mohli prohlédnout výstavu v nové hasičské zbrojnici. Konala se díky místním hasičům a předmětům zapůjčeným ze soukromé sbírky.
Obec Ratíškovice byla osvobozena 18. dubna 1945. Protože v letošním roce tento významný den připadl na Velký pátek, rozhodli se Ratíškovičtí oslavit tento svátek až v květnu společně se dnem ukončení II. světové války.
Věřili, že bojují za spravedlivější svět, ale prohráli. Němečtí sedláci se v letech 1524 až 1526 vzbouřili proti šlechtě a zažehli rebelii, jež předešla a inspirovala vlnu selských bouří, hýbajících střední Evropou o 150 let později. Požadovali více práv a zrušení nevolnictví. Jejich vůdce však před 500 lety skončil na popravišti a vojsko utopilo povstání v krvi. Odkaz selské vzpoury posloužil později Bedřichu Engelsovi.
Zatím největší letecký útok Rusů na Ukrajinu vyvolal silné reakce v Bílém domě. Americký prezident Donald Trump v neděli napsal, že se ruský prezident Vladimir Putin úplně zbláznil a varoval před pádem Ruska, pokud se pokusí ovládnout celou Ukrajinu. Kreml jeho výrok označil za důsledek emocionálního přetížení. Někteří experti upozorňují, že Trump ztrácí v diplomatické hře vliv.
Jan Hurt v současnosti působí jako jednatel společnosti Porsche Česká republika, která na našem trhu zastupuje značky koncernu Volkswagen, vyjma Škody. Problematiku českého automobilového trhu zná i z pohledu vedení Svazu dovozců automobilů. V rozhovoru jsme se věnovali proměněnému přístupu k elektromobilitě, konkurenci z Číny i některým paradoxům, které vyplývají ze současné celní války.
/FOTO, VIDEO/ Nelehký život obyvatel Pelhřimovska, unikátní fotografie, smutný osud vypálené vesnice, dlouhý seznam mrtvých i neuvěřitelný příběh kufru s výbavou, který se stal symbolem celé doby. To všechno ukrývá nová výstava v Muzeu Vysočiny Pelhřimov věnovaná druhé světové válce.
Před 85 lety začala operace Dynamo, hromadná evakuace spojeneckých vojáků z francouzského Dunkerku poté, co oblast obklíčila německá armáda. Za devět dnů se podařilo zachránit více než 330 tisíc vojáků. Muže vyzvedávala vojenská i soukromá plavidla dobrovolníků pod palbou německého letectva. Vojáci i námořníci později vzpomínali, jak všude vládl chaos a že evakuace připomínala útěk z pekla. Nebýt této mimořádné operace, druhá světová válka by možná dopadla úplně jinak.
Desítky rodin s dětmi i jednotlivci si v sobotu 24. května na pražském Vypichu připomněli návrat československých vojáků do vlasti na konci druhé světové války. Na akci s názvem Velký návrat si zájemci mohli prohlédnout ukázky dobové výzbroje a nebo zjistit, jak vypadal každodenní život na vojenském poli. Ve 14:00 vyjela v doprovodu policie do centra metropole kolona desítky dobových vojenských vozidel.
Právě před čtvrt stoletím, ve středu 24. května 2000, oznámil stát Izrael, že se v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 425 stahuje z jižního Libanonu k mezinárodní hraniční linii. Končila jedna válka, která izraelské vojáky poznamenala podobně jako americké vojáky válka ve Vietnamu a jejíž důsledky se dodnes odrážejí na situaci na Blízkém východě.
Rusko a Ukrajina zahájily rozsáhlou výměnu zajatců, která potrvá několik dní. Dnes si vyměnily po 270 zajatých vojácích a 120 civilistech na každé straně, oznámilo ruské ministerstvo obrany na telegramu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj výměnu na síti X potvrdil, na Ukrajinu se podle něj vrátilo celkem 390 lidí a o víkendu budou výměny pokračovat. Podle Kyjeva i Moskvy je to součást dohody, k níž dospěly ruská a ukrajinská delegace před týdnem na jednání v Istanbulu. Delegace se tehdy domluvily na výměně tisíc za tisíc zajatců, což by byla dosud největší výměna za celou válku.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obvinil lídry Británie, Francie a Kanady z toho, že dodávají odvahu teroristické skupině Hamás poté, co pohrozili zavedením konkrétních opatření, pokud Izrael nezastaví svou nejnovější ofenzivu v Pásmu Gazy. Napsala o tom v pátek agentura Reuters. Netanjahuova kritika se podobá čtvrtečnímu vyjádření izraelského ministra zahraničí Gideona Saara a podle Reuters odráží snahu izraelské vlády bojovat proti rostoucímu mezinárodnímu tlaku na Izrael kvůli válce v Pásmu Gazy.
Při izraelských úderech na Pásmo Gazy zemřelo za posledních 24 hodin dalších nejméně 60 Palestinců, informovalo v pátek podle agentury AP tamní ministerstvo zdravotnictví. Izrael od pondělka pod zhruba 12týdenní blokádě pustil do Pásma Gazy jen asi 400 kamionů s humanitární pomocí, z toho jen 115 se dostalo zatím na distribuční místa, řekl dnes generální tajemník OSN António Guterres, který to označil za kapku v moři. Za konec války a dohodu o příměří a propuštění rukojmích dnes u hranic s Gazou demonstrovaly stovky Izraelců, napsal deník Haarec.
O Janě Černochové se říká, že je jediným pořádným chlapem ve vládě Petra Fialy. Její urputnost, s jakou hájí zájmy Armády ČR, je pověstná. I díky ní musí Česko ze zákona vydávat dvě procenta HDP na obranu. Nyní chce prosadit zvýšení platů vojáků.
Od neděle, kdy izraelská vláda oznámila dočasné přerušení 12týdenní blokády humanitární pomoci do Pásma Gazy, se na toto palestinské území dostalo 198 kamionů s pomocí. Jen 90 z nich se podařilo zatím doručit potraviny a zdravotnický materiál na místa, odkud je distribuují humanitární organizace, informoval ve čtvrtek mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric. Rozvoz komplikují zničené silnice a pokračující boje, jen ve čtvrtek izraelské údery zabily dalších pět desítek Palestinců, včetně dětí.
Čtvrtečním hostem pořadu 15 minut Kateřiny Perknerové byl premiér Petr Fiala. Podle jeho slov v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny půjde o charakter země. Řeč ale přišla i na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany, situaci na Ukrajině nebo platy bezpečnostních složek, zejména vojáků. Záznam debaty si můžete pustit v článku.
Historie ožije na vlastní oči i uši. V sobotu 24. května se areál Skanzenu Vysoký Chlumec, pobočky Hornického muzea Příbram, promění ve venkovskou scénu z přelomu 18. a 19. století. Akce s názvem „Vojáci na vsi“ nabídne návštěvníkům nejen ukázky života vojáků z napoleonských válek, ale i pestrou přehlídku historických řemesel a každodenních činností té doby.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ „Květen 1945 v Čáslavi“ bylo téma přednášky Muzejního a vlastivědného spolku Včela Čáslavská. Setkání se konalo v úterý 20. května na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi a členové spolku i posluchači z řad veřejnosti si nemohli přát lepšího odborníka než Ladislava Jouzu.
Předseda slovenského parlamentu Richard Raši (Hlas) říká, že Robert Fico nebyl na květnových oslavách konce války v Moskvě s mandátem vlády. A dodává, že on sám si uctil nejen sovětské, ale i rumunské a československé osvoboditele doma na Slovensku.
V době, kdy vznikala, zachycovala jeden z mnoha silných okamžiků té doby. Jak by také ne. Příběh, který zobrazuje černobílá fotografie, se odehrál na samém konci války, kdy Strakonice osvobodila americká armáda. Snímek vykresluje vojáka, který drží v náručí malou dívku, druhá s důvěřivým výrazem v očích stojí vedle něho, ustrojená v místním kroji. Po mnoho let zůstávala fotografie v krabici za oceánem a jména osob na ní neznámá. Až do letoška, kdy v pátrání po dívkách na obrázku pomáhal i Strakonický deník.
U příležitosti 100. výročí odhalení památníku padlým ve Velké válce se 16. května 2025 pod kostelem v Úbislavicích sešli občané, hasiči i zástupci obce, aby vzdali čest těm, kteří obětovali své životy za svobodu. Slavnostní atmosféru doplnil projev kronikáře a pieta s květinami.
Bez trestu zůstaly temné kapitoly Pražského povstání, ukazují poválečné osudy většiny vypátraných nacistických zločinců. Odhaluje to bádání historika a pedagoga Pavla Kmocha. Vykonavatelé masakrů většinou unikli spravedlnosti – a někteří z bývalých esesáků dokázali po válce vybudovat úspěšné kariéry v obou částech rozděleného Německa. Ostatně i „generál“ Emil Klein prý nebyl odsouzen a vězněn na to, že velel hrdlořezům, ale spíš s nadějí, že by mohl něco prozradit o předpokládané skrýši u Štěchovic.
/ VIDEO/ V Třebíči odhalili další kameny zmizelých, tzv. Stolpersteiny. Připomínají židovské obyvatele města, kteří byli zavražděni nacisty. Až na výjimku v podobě Stolpersteinu věnovaného Arnoštu Polnauerovi – ten se z války vrátil, přežil totiž díky nezměrné lásce své ženy.
Nachází se tam unikátní umělecké sbírky Lichtenštejnů. Městský a Zahradní palác v rakouské Vídni si podobně jako původně lichtenštejnské památky v českých zemích prošly pohnutou historií. Zničené po válce nějakou dobu sloužily k různým účelům. Nyní jsou exkluzivními prostory. Pronajímá si je smetánka, královské rodiny či hollywoodští filmaři. Deník dostal možnost nakouknout za jinak většinou zavřené dveře. Co obnáší správa paláců? I to se dozvíte v dalším díle miniseriálu o hospodaření a byznysu Lichtenštejnů.
Nejméně devět lidí přišlo o život a čtyři další utrpěli zranění při sobotním útoku ruského dronu na minibus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Informoval o tom šéf regionální vojenské správy Ihor Tkačenko. Podle Moskvy byla terčem úderu v oblasti ukrajinská vojenská technika. Útok, který přišel jen několik hodin po prvním ukrajinsko-ruském jednání za více než tři roky, už odsoudili ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha i jeho český protějšek Jan Lipavský.
Vedlejší obětí bombardování německých měst na konci druhé světové války se staly tamní parky. Po skončení konfliktu se obyvatelé rozhodli zničenou zeleň obnovit. Vyžadovalo to ale někdy doslova detektivní práci či vzájemnou pomoc mezi jednotlivými městy. Britská stanice BBC u příležitosti 80. výročí konce evropské části druhé světové války přinesla příběh obnovy stromů v Německu po porážce třetí říše.
Velké oslavy připomínající 80. výročí konce druhé světové války chystají na víkend v Náměšti nad Oslavou. Na oslavách osvobození vystoupí kapela Tata Bojs a zpěvačka Aneta Langerová. Bude i branný závod nebo tradiční snídaně na mostě. Cenu města dostane 22. základna vrtulníkového letectva „Biskajská“.
Při izraelských vzdušných úderech a ostřelování v Pásmu Gazy za čtvrtek zahynulo už nejméně 103 lidí, informovala agentura AFP s odvoláním na úřad palestinské civilní obrany. Předchozí zprávy hovořily o 82 palestinských obětech izraelského bombardování. Palestinské teroristické hnutí Hamás mezitím obvinilo Izrael, že zintenzivněním vojenských operací v Pásmu Gazy maří úsilí zprostředkovatelů o ukončení bojů a ohrožuje životy zbývajících izraelských rukojmích.
Před 80 lety se u města Poljana v bývalé Jugoslávii odehrála jedna z posledních bitev druhé světové války. Zabíjelo se přesto, že oficiálně válka v Evropě skončila už o několik dní dříve bezpodmínečnou německou kapitulací. Proti sobě stálo zhruba třicet tisíc ustupujících německých vojáků a jejich spojenců, včetně třeba chorvatských ustašovců, a několik tisíc jugoslávských partyzánů. Bojovalo se dva dny a výsledkem byl krvavý masakr.
V Sezemicích v sobotu uctí památku legionáře Karla Bezdíčka, který ve městě vyrůstal. Po vypuknutí první světové války se stal praporečníkem proslulé roty Nazdar. Padl při památném útoku 9. května 1915 v bitvě u Arrasu. Bezdíčkovo hrdinství připomíná v Sezemicích již sto let pomník, i jeho osud byl pohnutý - nacisty přežil zakopaný pod zemí, jezdily nad ním těžké vojenské stroje, přesto byl po válce vyzvednut téměř bez poškození.
/FOTO/ V těchto dnech si připomínáme významné výročí. Ve čtvrtek 8. května uplynulo 80 let od konce druhé světové války v Evropě. Co vše se v těchto posledních válečných dnech dělo na Kladně a jeho okolí? Jak lidé prožívali konec válečného teroru? Právě o tom vypovídá seriál, který pro čtenáře Kladenského deníku již před deseti lety připravil někdejší historik a kurátor sbírek Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně Karel Drvola. Přečtěte si, co prožívali obyvatelé Kladna a okolí před osmdesáti lety. Zde je pátý díl. Další budou následovat.
Nejen boj za svobodu, ale i mimořádně tragické události, které zanechaly hluboké jizvy, přineslo před 80 lety Pražské povstání. Historik Pavel Kmoch připomíná, že němečtí vojáci spíš než z fanatismu – i většině z nich už bylo jasné, že válku prohráli – často jednali ze strachu, zoufalství či msty, což vedlo k masakrům a zvěrstvům. Jak se z okupantů stali na sklonku války během několika dní vraždící zločinci, podrobně rozebírá ve své knize Konec pánů Benešovska.
Liberecký kraj daruje na Ukrajinu pět vyřazených sanitek zdravotnické záchranné služby. Jde o mercedesy vyřazené při pravidelné obnově vozového parku, každý v hodnotě kolem 200 tisíc až 300 tisíc korun, řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Richter (Spolu). Vozy převezme organizace Post Bellum, která zajistí jejich dopravu na Ukrajinu spolu s vozy z dalších krajů. Na místě by měly být do konce června.