Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Rudolf Pernický, československý voják, příslušník československé zahraniční armády v Británii a velitel výsadku Tungsten. V roce 1949 byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen Státním soudem v Praze k 20 letům těžkého žaláře.

Sto kilometrů pěšky sněhem. Velitel Rudolf Pernický byl nezmar, nikdy se nevzdal

Před 110 lety, 1. července 1915, se v Krhové na Vsetínsku narodil Rudolf Pernický. Budoucí generálmajor, válečný hrdina, velitel paravýsadku Tungsten, vysazeného v prosinci 1944 v protektorátu, a po komunistickém převratu politický vězeň. Dožil se 90 let, zemřel ve výroční den svého seskoku. Krátce před smrtí ještě převzal nejvyšší české státní vyznamenání, pro něž se dostavil osobně, i když mu amputovali nohu.

Íránské ženy se bojí zpřísnění represí po nastolení příměří mezi Izraelem a Íránem. Ilustrační foto

Režim se na nás vrhne jako predátor. Íránci se bojí represí, ženy nošení hidžábu

Pro většinu obyvatel Blízkého východu to byla úleva. Ale ne všichni jsou z příměří mezi Íránem a Izraelem nadšení. Obyčejným Íráncům přineslo místo klidu a úlevy obavu z budoucnosti. Tamní ženy se bojí, že budou znovu nucené nosit hidžáb a že krátké období svobody je definitivně pryč. Žena z Teheránu říká, že před válkou už ženy běžně chodily bez šátku, nyní však očekává, že se náboženské hlídky vrátí s ještě větší razancí. Režim podle ní využije válku k posílení moci a kontroly. Lidé mají strach i z většího množství poprav a mučení. Nemluví o naději, ale o návratu temné minulosti, kterou se snažili překonat. Rozhovory přinesl mimo jiné britský The Guardian.

Mladoboleslavské Divadýlko na dlani má tento týden premiéru své 37. inscenace Třináct vůní aneb Proč bychom se netěšili…

Vůně vzpomínek, válek i čecháčkovství. Divadýlko uvádí známou hru

Mladoboleslavské Divadýlko na dlani má tento týden premiéru své 37. inscenace Třináct vůní aneb Proč bychom se netěšili… Jedná se o hru, kterou v roce 1975 napsal Jan Schmid, otec pražského Studia Ypsilon. I po 50 letech je hra stále aktuální a s úspěchem se strefuje do lidské malosti, čecháčkovství a snahy vytřískat pro sebe maximum, i když za okny zuří válka.

Íránské jaderné zařízení Fordo

Možné scénáře pro Írán: Útok na cíle USA, krvavá válka i vznik jaderné bomby

Americký útok na íránská jaderná zařízení uvrhl Blízký východ do nové fáze konfliktu. Teherán se brání diplomatickým jednáním a zvažuje vojenskou odpověď. Experti popsali, že Írán může zareagovat symbolickými útoky na americké cíle, krvavou válkou či snahou o rychlý vývoj jaderné zbraně. Odborníci zároveň varovali před nevratnou eskalací a dopady na globální bezpečnost. Analýzu poskytl portál americké CNN.

Americká ponorka USS Georgia

Útoku na Írán se účastnily slavné bombardéry B-2 i jaderné ponorky

V noci na neděli 22. června zaútočilo americké letectvo a námořnictvo na nejdůležitější provozy íránského jaderného programu. Útok vedly slavné neviditelné bombardéry B-2 Spirit, které vznikly v 80. letech pro jadernou válku se Sovětským svazem. Svou roli však sehrály také jaderné superponorky třídy Ohio, které Írán zasypaly raketami Tomahawk.

První divize americké námořní pěchoty útočí na Okinawě na hřeben nacházející se asi 3,2 kilometru severně od hlavního okinawského města Naha.

Krvavá lázeň na Okinavě: Námořnictvo USA tam ztratilo nejvíce mužů v historii

Před 80 lety skončil boj o tvrdě bráněný japonský ostrov Okinawa. Pro Spojené státy americké i pro Japonsko se stala tato bitva jejich nejvražednějším a nejkrvavějším bojovým střetnutím v celé historii války v Tichomoří. Dobytí ostrova Okinawa si vyžádalo životy desítek tisíc amerických vojáků a kolem 110 tisíc Japonců. Zahynulo také na 150 tisíc civilních obyvatel ostrova.

Přímo na místě tragédie v malém lesním lomu vyrůstá z chodníku ve tvaru kříže a kruhu „stéla“, připomínající kříž i květinu.

Na Bukové hoře si připomněly tragické události před 80 lety desítky lidí

Desítky lidí si dnes u Kříže smíření na Bukové hoře u Teplic nad Metují na Náchodsku v Broumovském výběžku připomněly 80. výročí tragických událostí z června 1945. Krátce po válce v Teplicích nad Metují a okolí měla část odsunu německého obyvatelstva z Československa přes 35 obětí. Informovala o tom teplická starostka Věra Prokopová (Změna pro město). Mezi účastníky pietní akce byli zástupci krajanského sdružení sudetských Němců a potomci obětí.

V opavském Klubu Art se ve středu 18. června uskutečnilo promítání dokumentu Buď láska, který zobrazuje cestu českých dobrovolníků s humanitární pomocí na Ukrajinu zmítanou válkou.

Dokument Buď láska zachycuje niterné pocity z války na Ukrajině

V opavském Klubu Art se ve středu 18. června uskutečnilo promítání dokumentu Buď láska, který zobrazuje cestu českých dobrovolníků s humanitární pomocí na Ukrajinu zmítanou válkou. Snímek opavským divákům představila jeho režisérka Amálie Kovářová a koordinátor projektu Pomozte Ukrajině Paměti národa Martin Ocknecht. Deník byl u toho a vše pro čtenáře zaznamenal a zachytil.

Americký prezident Donald Trump může vtáhnout Spojené státy do vleklého konfliktu s Íránem.

Útok USA na Írán by mohl otevřít Pandořinu skříňku. Válka by měla obří důsledky

Představitelé Spojených států amerických zvažují útok na íránská jaderná zařízení, čímž by se země mohla přímo zapojit do konfliktu mezi Izraelem a Íránem. Podle expertů by tímto krokem otevřeli pomyslnou Pandořinu skříňku a mohli by se ocitnout ve vleklé a nákladné válce s nepředvídatelnými důsledky, podobně jako při operacích v Afghánistánu. Politickou analýzu situace na Blízkém východě přinesla CNN.

Puma GBU-57 při převozu

Bomba, které se bojí i Írán, může rozhodnout válku. Je to louskáček na bunkry

Už od prvních dnů operací izraelského letectva nad Íránem se oči celého světa upínají zejména k severoíránskému výzkumnému zařízení Fordo. To má hrát klíčovou roli v teheránském programu jaderných zbraní. Hornatá země přitom velké části tohoto důležitého komplexu ukryla v pohoří u svatého města Kom. A existuje jediná konvenční zbraň, která je schopná jej zničit. Americký louskáček na bunkry, puma GBU-57.

Vlk z Wall Street s DiCapriem.

Televizní tipy na víkend: Vlk z Wall Street, Sting a tenká linie

Víkendovou obrazovku obsadí komedie, sci-fi i válečná dramata. Pro fanoušky historie jsou tu Malickovi vojáci v Tichomoří, pro příznivce dramat z hazardních finančních kruhů a luxusu Di Caprio z Wall Street. Kdo dává přednost relaxu, může si pustit nestárnoucího Marečka, který už bezmála padesát let podává učiteli pero. Deník přináší i další televizní tipy na víkend.  

Ukrajinské lyžařské středisko Drahobrat.

Drahobrat: Na nejvýše položeném lyžařském středisku Ukrajiny se i za války staví

/Od zvláštního zpravodaje Deníku na Ukrajině/ Do Zakarpatí jezdili Češi lyžovat už za první republiky a pak v posledních letech před covidem a ruskou agresí se sem začali vracet. Zdejší krásné hory jsou totiž o skoro pět set metrů vyšší než Krkonoše a mají své velké kouzlo. Lidé v Jasině doufají, že válka brzy skončí a s ní se vrátí i turisté. Včetně těch českých.

Klan Harriganů v čele s Conradem (Pierce Brosnan) a jeho ženou Maeve (Helen Mirrenová).

Země gangů vtahuje do války klanů. Tom Hardy exceluje v roli chladného čističe

Seriál Země gangů přináší napínavý příběh dvou znepřátelených klanů, Harriganů a Stevensonů, jejichž konflikt hrozí přerůst v otevřenou válku. V centru dění stojí Harry Da Souza, muž na špinavou práci, který se snaží zabránit katastrofě. V této roli zaujme stoicky klidný Tom Hardy, ale ani další herecké hvězdy – Pierce Brosnan a Helen Mirrenová – nezůstávají nic dlužny své pověsti. Pod taktovkou režiséra Guye Ritchieho vzniklo kriminální drama plné napětí, zvratů a akčních scén. K vidění je na SkyShowtime.

Městečko Jasiňa na východě Zakarpatské oblasti Ukrajiny.

Hrdinové i zbabělci v Zakarpatí: Spousta těch statečných už ve válce padla

/Od zvláštního zpravodaje Deníku na Ukrajině/ Je pohublý, vlasy mu předčasně zešedivěly. Ale je doma. Doma tady na Zakarpatí, v městečku Jasiňa. Josip Frind si prošel peklem války. Peklem zákopů na východní Ukrajině, kde se Ukrajinci snaží už třetí rok zastavit ruskou agresi proti své zemi. Josip, nebo jak si po česku nechá říkat Josef, u toho byl od začátku.

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech se letos podílí na 35. ročníku akce Bahna.

Rokycanské muzeum přiváží na Bahna legendární tanky i příběhy z konce války

Burácení motorů, skřípění pásů obrněnců, rachot dělostřelecké palby, výsadkářské komando i oblíbené dynamické ukázky nabídne letošní už 35. ročník Dne pozemního vojska Bahna. Na akci pořádané Armádou České republiky se tradičně podílí Muzeum na demarkační linii v Rokycanech. V jeho režii se na Zadních Bahnech u Strašic odehrají 21. června také historické ukázky.

Takto si mnoho lidí představuje vikingské válečníky.

Je to Thórovo kladivo? Nalezený poklad vikingů ukrýval zvláštní artefakt

Více než tisíc let starý vikingský poklad nalezli badatelé v okolí archeologického komplexu Hedeby na severu Německa. Uvnitř objevili různé cennosti z Evropy i Arábie, ale také podivný artefakt, který může být úlomkem Thórova kladiva. Další možností je také křesťanský kříž. Na nález upozornil Live Science.

Hotel White Hills v ukrajinském Užhorodu.

Mezi ukrajinskou smetánkou. Užhorodský White Hills je nejlepší hotel v zemi

/Od zvláštního zpravodaje Deníku na Ukrajině/ Postavit hotel uprostřed války v přepadené zemi se může zdát jako šílenství. Ukrajinskému majiteli hotelu White Hills v Užhorodu se ale tento riskantní podnik zatím vyplácí. Vlastní totiž v současnosti nejlepší hotel v zemi a ukrajinští boháči si ho oblíbili.

Město Užhorod na západě Ukrajiny.

Ukrajinský Užhorod: Město, kde válku neslyšíte, ale přesto tu zabíjí

/Od zvláštního zpravodaje Deníku na Ukrajině/ Ukrajina má vedle milionů válečných běženců v zahraničí i několik milionů vnitřních uprchlíků, tedy těch, kteří našli útočiště v bezpečnějších částech země, dál od fronty. Mezi nimi má metropole Zakarpatí Užhorod výsadní postavení nejbezpečnějšího města v zemi.

Následky útoků v Pásmu Gazy. Ilustrační foto

V Pásmu Gazy už zemřelo 55 tisíc lidí, tvrdí úřady ovládané Hamásem

Počet Palestinců zabitých ve válce v Pásmu Gazy za 20 měsíců přesáhl 55 000, uvedlo ve středu ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Více než polovinu mrtvých podle něj tvoří ženy a děti, mezi civilisty a ozbrojenci však ministerstvo ve své bilanci nerozlišuje, napsala agentura AP. Izrael vede ofenzivu v Pásmu Gazy v odvetě za útok teroristického hnutí Hamás a jeho spojenců z října 2023.

Petr a Renata Placatovi před domem v Hoře Sv. Šebestiána.

Návrat do Sudet. Renata koupila dům, odkud vyhnali její rodinu při odsunu

Renata Placatová z Prahy si kdysi myslela, že do Hory Sv. Šebestiána na Chomutovsku bude jezdit nanejvýš na výlety. Místo, odkud pochází její předkové, jí připadalo vzdálené nejen kilometry, ale i časem. Pak však ve vybydleném domě objevila ceduli „na prodej“ a s ní se otevřela i cesta za hlubším poznáváním vlastní rodinné historie.

Den svobody na Zhůří a odhalení pomníku u Prášil.

Déšť neodradil prezidenta ani stovky lidí při odhalování památníku u Prášil

Ani deštivé počasí neodradilo prezidenta republiky Petra Pavla od toho, aby přijel na Šumavu na motorce a zúčastnil se Dne svobody na Zhůří a odhalení památníku na Slunečné u Prášil, kde se na obou místech odehrály boje již na samém konci války. Obou aktů se zúčastnily stovky lidí. Prezident si odvezl zajímavé dary.

Zimní stadion v Prostějově.

V Prostějově hoří hokejová válka. Kauza trenéra Smejkala zasáhla i Jestřáby

Kauza "chlípného trenéra" hokejové mládeže Filipa Smejkala rezonuje celým Prostějovskem. Šéftrenér mládeže SK Prostějov 1913 čelí závažnému obvinění, že přehlížel v žákovských týmech šikanu, a navíc se měl dopouštět sexistických návrhů k matkám mladých hokejistů. Deník se už několik dnů marně snaží získat vyjádření Filipa Smejkala, který ale s médií nekomunikuje. 

Skanzen Rochus, Uherské Hradiště

Skanzen Rochus nabídne pozorování hvězd, připomene i výročí konce války

Skanzen Rochus v Uherském Hradišti nabídne v pátek 6. června pozorování hvězd, večerní prohlídky usedlostí i hudební vystoupení. Připomene také válečné události let 1939 až 1945. Akce Rochus pod hvězdami začne v 18 hodin a potrvá do 23 hodin, sdělila programová pracovnice skanzenu Hana Maděričová.

Z besedy s novinářem a válečným zpravodajem Jakubem Szántó v rámci cyklu Zručské křeslo pro hosta.

Zpravodaj na frontě. Jakub Szántó přivezl do Zruče svědectví z válek

/FOTOGALERIE, VIDEO/ V rámci cyklu besed Zručské křeslo pro hosta ve středu 28. května diváci opět přivítali výjimečného hosta – novináře a válečného zpravodaje Jakuba Szántó. V zaplněném sále hotelu Zruč host vyprávěl o své cestě k žurnalistice, vztahu k Izraeli a Blízkému východu, o první zkušenosti z válečných zón i o každodenní realitě reportéra v oblastech konfliktu.

Mezinárodní den dětí se slaví 1. června. Co podniknout?

Den dětí má už sto let. Oslavy vznikly i k připomínce vyhlazení Lidic

První červnový den už tradičně patří všem dětem. Právě na toto datum připadá Mezinárodní den dětí. Svým způsobem letos slaví sté výročí. Oslavy totiž sice začaly až o několik let později, právě v roce 1925 se však konala konference, na níž bylo doporučeno, aby byl dětem věnován speciální den. Ke skutečnému zavedení oslav pak přispěly i válečné tragédie, při nichž umíraly nevinné děti, včetně vyhlazení českých Lidic německými nacisty. 

Filmový štáb v terezínském ghettu během natáčení nacistického propagandistického filmu. Poblíž kameramana stojí asistent kameramana Ivan Frič. Židovský asistent s Davidovou hvězdou je vpravo

Pomoc byla na dosah ruky, přesto daleko. V Terezíně po válce bojovali s tyfem

Válka skončila, ale v Terezíně lidé umírali dál. Namísto střel a oprátek je teď ničila smrtící epidemie skvrnitého tyfu, který se dostal do bývalého ghetta spolu s evakuačními transporty, přijíždějícími od 20. dubna do 6. května 1945. Pomoc byla na dosah ruky, a přece nesmírně daleko. Epidemie ustoupila až na samém konci května.

Ilustrační foto z Pásma Gazy.

V Pásmu Gazy pokračuje chaos v rozdělování humanitární pomoci

V Pásmu Gazy pokračuje chaos kolem rozdělování humanitární pomoci, informovala v pátek agentura AP s odvoláním na výpovědi řady svědků. Mnozí Palestinci musí jít pěšky několik kilometrů, aby se dostali k některému ze zatím jen tří funkčních středisek nové organizace GHF, kontrolované Izraelem, která distribuci pomoci nyní zajišťuje. Řada hladových Palestinců ale šla dlouho cestu zbytečně, protože na ně už potraviny nezbyly. Někteří také AP popsali, že ochranka středisek pomoc nekoordinuje a izraelská armáda střílí, aby dav zoufalých lidí rozehnala.

Putující tlupy vzbouřených sedláků během německé selské války.

V roce 1525 popravili Tomáše Müntzera. Selská vzpoura dala vzniknout marxismu

Věřili, že bojují za spravedlivější svět, ale prohráli. Němečtí sedláci se v letech 1524 až 1526 vzbouřili proti šlechtě a zažehli rebelii, jež předešla a inspirovala vlnu selských bouří, hýbajících střední Evropou o 150 let později. Požadovali více práv a zrušení nevolnictví. Jejich vůdce však před 500 lety skončil na popravišti a vojsko utopilo povstání v krvi. Odkaz selské vzpoury posloužil později Bedřichu Engelsovi.

Donald Trump (vlevo) a Vladimir Putin.

Rusko zasypalo Ukrajinu drony. Experti: Trump ztrácí v diplomatické hře vliv

Zatím největší letecký útok Rusů na Ukrajinu vyvolal silné reakce v Bílém domě. Americký prezident Donald Trump v neděli napsal, že se ruský prezident Vladimir Putin úplně zbláznil a varoval před pádem Ruska, pokud se pokusí ovládnout celou Ukrajinu. Kreml jeho výrok označil za důsledek emocionálního přetížení. Někteří experti upozorňují, že Trump ztrácí v diplomatické hře vliv.