Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Bojový letoun Mustang 9281 prodaný kanadskou vládou, který následně sloužil v salvadorských leteckých silách El Salvadorian Air Force během fotbalové války v roce 1969. Sběratel Jerry Janes jej později přivezl zpět do Kanady, kde byl restaurován.

Fotbalová válka: Napětí při kvalifikaci MS přerostlo v krvavý vojenský konflikt

V červnu roku 1969 se v kvalifikačních utkáních na mistrovství světa ve fotbale spolu třikrát utkaly týmy dvou středoamerických zemí, Hondurasu a Salvadoru. Už první dva zápasy poznamenalo násilí mezi fanoušky. Ve stejný den, kdy se konal třetí zápas, přerušila salvadorská vláda diplomatické styky s Hondurasem. O dva týdny později, 14. července 1969, přerostlo napětí mezi oběma zeměmi v krvavý vojenský konflikt. 

Petrič, Bulharsko - 29. září 2021: pomník bulharské věštkyně Vangy na nádvoří jejího domu-muzea.

Z předpovědi Baby Vangy na příští rok mrazí: Je to začátek konce našeho světa

Rok 2025 bude začátkem našeho konce. Alespoň tak to předpověla Baba Vanga, nevidomá bulharská věštkyně. Svými předpověďmi, z nichž některé se naplnily s až děsivou přesností, dokáže překvapovat i tři desítky let let po své smrti. Lidstvo a svět v podobě, jak ho dnes známe, by podle Baby Vangy měly zaniknout až za dlouho. Nicméně začátek událostí, které nakonec vyvrcholí naší zkázou, ale začne podle jasnovidky už příští rok konfliktem v Evropě a zničí obyvatelstvo kontinentu.

Pavel Dacjuk (vlevo) je ruskou hokejovou legendou

Rus Dacjuk v Síni slávy? Hašek rozhodnutí kritizuje, do zámoří poslal vzkaz

Pavel Dacjuk vstoupí do Síně slávy hokeje. Uvedení legendárního ruského útočníka mezi hokejovou smetánku v době války do ruda vytočilo jinou ikonou. Jeden z nejlepších brankářů historie Dominik Hašek, mimochodem parťák Dacjuka z Detroitu, který v letech 2002 a 2008 ovládl bájný Stanley Cup, tenhle krok kritizuje. Bojí se, že to způsobí eskalaci konfliktu mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou.

Rekonstrukce bitvy u Znojma.

Příliš mnoho krve i na Napoleona. Bitva u Znojma byla největší potupou Rakouska

Před 215 lety se u Znojma střetly armády Francie a Rakouska a jejich spojenců. Bitva u Znojma byla jednou ze tří velkých bitev napoleonských válek, které se odehrály na území dnešní České republiky. Řadí se k posledním zásadním Napoleonovým vítězstvím. Pro Rakušany naopak představovala jednu z největších potup v dějinách. Nadšenci do vojenské historie v místech každoročně pořádají připomínkové akce.

Odhalení kyjevské pamětní desky ukrajinského lukostřelce Dmytro Sydoruka, který padl ve válce s Ruskem.

Měli sen jet na OH. Na Ukrajině padly už stovky sportovců, z příběhů až mrazí

Mohli startovat na olympiádě v Paříži, na světových šampionátech, na mezinárodních turnajích. Místo toho padli v boji za vlast. Ve válce s Ruskem už zemřelo přes 400 ukrajinských sportovců. Jednou z mnoha obětí je i boxer Maksym Haliničev. „Nechci, aby mé dítě muselo žít pod okupací agresorů,“ vysvětloval juniorský mistr Evropy, proč místo tréninkového bezpečí v zahraničí zvolil vojenskou uniformu.

Finští protitankoví střelci s pancéřovými pěstmi obhlížejí na severní straně města Viipuri (rusky Vyborg) zničenou sovětskou bojovou techniku

Poslední velká porážka Rudé armády. Finové zavařili Sovětům i v roce 1944

V červnu 1944 se sovětské vrchní velení rozhodlo vyřadit Finsko z války mohutnou ofenzívou, která začala ještě před operací Bagration a měla za cíl dosáhnout Helsinek. Na papíře se zdálo, že Rudá armáda má proti Finům čtyřnásobnou přesilu. Stovkám tanků, děl a letadel čelily oslabené finské divize, z nichž mnohé už byly ztenčeny na polovinu. Poslední linií finské obrany byla Ihantala. A pak se něco změnilo…

Pozůstatky německé radarové stanice Koralle u Krakovan

Podívejte se: Pozůstatky války u Krakovan. Tady stála německá radarová stanice

/FOTO, VIDEO/ Za obcí Krakovany stojí malá budova s rozpadlými, ale kdysi jistě masivními zdmi. Kolem ní rostou kopřivy a uvnitř ji „zdobí“ pár nevýrazných sprejerských podpisů. Na zemi leží několik plechovek od pití a v rohu dokonce odhozený starý kočárek. Mnozí by hádali, že stojí v nějakém rozpadlém zemědělském objektu. Už jen proto, že se nachází uprostřed pole. Ve skutečnosti se jedná o pozůstatek druhé světové války.

Nedaleko Znojma, na poli u Dobšic, svedla napoleonská armáda s Rakušany bitvu, která připomínala skutečnou událost. Bitevní ukázku si vzali za své nadšenci ze spolku Acaballado v sobotu 6. července.

VIDEO: Bitva u Znojma 1809. Napoleonova armáda tvrdě útočila na Rakušany

Ve dnech 10. a 11. července letošního roku si připomínáme 215. výročí poslední bitvy války páté protifrancouzské koalice z roku 1809, bitvy u Znojma. Proto se v sobotu v Dobšicích ozývala ohlušující dělostřelba a třaskavé výstřely z předovek. Ukázku z bojů u Dobšic, přímo v místech, kde se rakouská a napoleonská armáda v roce 1809 tvrdě střetly v boji, viděly stovky diváků.

Milan Weiner hraje simultánku. Zprava Miloslav Votava, Jiří Hájek, Jaromír Šustr

Film Vlny připomněl i význam Milana Weinera. Měl dramatický a pohnutý osud

Film Vlny režiséra Jiřího Mádla, který líčí události roku 1968 optikou tehdejší zahraniční redakce Československého rozhlasu, přiblížil českým divákům poprvé také zajímavou osobnost šéfredaktora této stanice Milana Weinera. Muže s neobyčejně dramatickým a pohnutým osudem, bez nějž by události legendárního Pražského jara roku 1968 probíhaly nejspíše jinak, než jak se odehrály.

Brno je pro mě symbolem svobody, říká učitelka z Chorvatska

Do Brna se přesunula putovní panelová výstava. Připomíná českou pomoc uprchlíkům

/ROZHOVOR/ Jana Novokmet, učitelka češtiny pro cizince, která pochází z české menšiny v Chorvatsku, v rozhovoru vzpomíná na své dva domovy. Narodila se v době války v bývalé Jugoslávii, kdy její rodina musela uprchnout do Československa. Po návratu do Chorvatska a následném studiu češtiny v Záhřebu se rozhodla pokračovat ve studiích v Brně, kde dnes žije již 11 let. Do Brna, konkrétně na Kobližnou, se také přesunula putovní panelová výstava „Milí Češi, zdravíme z Chorvatska“. Jedná se o ukázkový příběh české pomoci uprchlíkům, který přetrvává. Rovněž prezentuje témata, která v mnohém reflektují události dnešních dnů.

Souboj v Parku Potřebných, 2. července 1924. Ve věci cti se tehdejší odstupující premiér Álvaro de Castro (v bílé košili) utkal s kapitánem letectva Ribeirem da Fonsecou.

O zvláštním souboji. Před 100 lety se portugalský premiér utkal na meče s letcem

Ve středu 2. července 1924 se v lisabonském Parku Necessidades (lze přeložit asi jako Park Potřebných) odehrála zvláštní scéna. Za přihlížení desítek diváků tam proti sobě stanuli dva muži s meči v rukách. Jedním z nich byl kapitán portugalského letectva, druhým odstupující předseda portugalské vlády. Spor ve věci cti se rozhodli rozetnout soubojem.

Uzavřená zóna Černobylské jaderné elektrárny.

Černobyl je pro turisty nepřístupný. Ukrajinci provádějí po místech bojů

Přestože je země dál ve válce, na Ukrajině se snaží alespoň částečně oživit turistický ruch. Zatímco největší předválečný tahák - okolí jaderné elektrárny v Černobylu - je pro návštěvníky dál nepřístupný, v Kyjevě se rozhodli turistům ukazovat i konfliktem zničená místa. Domácí to nejdříve odmítali, nyní ale souhlasili, že chtějí lidem zprostředkovat, jaká zvěrstva jsou Rusové schopni páchat. 

Zádušní mše za oběti první světové války se v konopišťské kapli sv. Huberta konala 28. června 2024, přesně 110 let od sarajevského atentátu.

V kapli sv. Huberta na Konopišti se pomodlili za duše obětí velké války

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Zádušní mši za arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este a jeho ženu, vévodkyni Žofii z Hohenbergu, rozenou Chotkovou a obecně za všechny oběti první světové války, celebroval v kapli sv. Huberta na Konopišti, na den přesně 110 let od sarajevského atentátu, benešovský farář Marcel Timko.

Podmínky pro poskytování první pomoci, ale i vedení náročných operací či amputací končetin se snaží zlepšit dobročinná platforma Donio a sdružení Paměť národa.

Fotky z polní nemocnice: Zdravotníci pracují do vyčerpání, chybí i kardiopumpa

Lékaři zachraňují životy jen kousek od místa, kde o ně jiní přicházejí. A nasazují i ty své, protože bez nich by byly ztráty ještě mnohem vyšší. Denně operují a amputují končetiny. Zdravotníci, kteří poskytují v polních nemocnicích na Ukrajině první pomoc, pracují do úplného vyčerpání. Chybí jim však kvalitní přístroje i lékařské vybavení, jež je pro záchranu životů klíčové.

Studenti Vojenského institutu Tarase Ševčenka na Kyjevské univerzitě - Ilustrační foto

Posílá Ukrajina na frontu děti? Dezinformátoři zneužívají video se studenty

I v Česku se po sociálních sítích v uplynulých týdnech znovu rozšířilo video zachycující ukrajinské teenagery ve vojenských uniformách, převážené autobusem. Internetoví dezinformátoři ho šířili se lživým komentářem, že Ukrajina posílá děti na frontu. Ve skutečnosti šlo ale o žáky Kyjevského vojenského lycea Ivana Bohuna, přičemž podobná škola existuje i u nás. A nejeli na frontu, šlo o školní autobus.

Přílet ministra zahraničí Jana Masaryka do Prahy. Na snímku zleva: Jan Masaryk, Vladimír (Vlado) Clementis a generál Heliodor Píka

Nejde o justiční omyl, jde o politickou vraždu, psal před popravou Heliodor Píka

Před 75 lety, v úterý 21. června 1949 v 6:10 ráno, byl v plzeňské věznici Bory popraven vynikající československý voják a diplomat, generál Heliodor Píka. Zemřel, protože jako bytostný demokrat překážel komunistům toužícím po absolutní moci. Nenáviděli ho tak, že mu ani nedopřáli vojenskou smrt. Jeho život vyhasl na šibenici, přesto se podle svědků až do konce choval klidně a statečně. Bylo mu 51 let.

Veřejné představení rakety V-2 na náměstí v Antverpách v roce 1945.

Hitler raketami V-2 přiblížil lidi vesmíru. Tajná zbraň měla být esem v rukávu

V roce 1944 nacistické Německo použilo zbraň, která měla podle jejích tvůrců zvrátit vývoj druhé světové války. Rakety V-2 naštěstí Adolfu Hitlerovi k vítězství v konfliktu nepomohly, díky nim se ale Německo stalo první zemí, která se přiblížila k vesmíru. Test, při němž jedna z raket V-2 vstoupila do kosmického prostoru, se uskutečnil 20. června přesně před 80 lety. 

Zahájení přípravy FK Teplice. Jaroslav Harušták

Mají strach z války. Nová posila Teplic promluvila o angažmá v Lotyšsku

Jednou z nových tváří fotbalových Teplic je dvaadvacetiletý krajní bek Jaroslav Harušťák, který může hrát i na postu levého stopera. Levonohý mladík patřil Baníku Ostrava, už má za sebou zkušeností nejen z druholigových celků Prostějova, Vyškova či Chrudimi, ale i z lotyšského klubu BFC Daugavpils. V Pobaltí nepoznal pouze tvrdost tamního fotbalového chleba, zároveň dokázal nahlédnout do duší Lotyšů, kteří mají obavy z války.

Zahájení přípravy FK Teplice. Jaroslav Harušták

Mají strach z války. Nová posila Teplic promluvila o angažmá v Lotyšsku

Jednou z nových tváří fotbalových Teplic je dvaadvacetiletý krajní bek Jaroslav Harušťák, který může hrát i na postu levého stopera. Levonohý mladík patřil Baníku Ostrava, už má za sebou zkušeností nejen z druholigových celků Prostějova, Vyškova či Chrudimi, ale i z lotyšského klubu BFC Daugavpils. V Pobaltí nepoznal pouze tvrdost tamního fotbalového chleba, zároveň dokázal nahlédnout do duší Lotyšů, kteří mají obavy z války.

Němečtí vojáci táhnou bezpilotní střelu V-1 na start

Mám tam kámoše, vy šmejdi! Před 80 lety vydržel Londýn nejhorší nálet střel V-1

V noci z 15. na 16. června 1944 se hlavní město Británie stalo terčem vůbec nejhoršího náletu bezpilotních střel s plochou dráhou letu V-1, které Němci začali používat jako svou zbraň poslední odplaty. Na Londýn se jich v oné noci sneslo 244, britská metropole však tento nápor ustála. Nálety pokračovaly dál, ale změnit výsledek války nedokázaly.

Bluesová královna Shemekia Copeland vystoupí v červenci v Praze.

Chci zpívat jen sama za sebe, říká královna blues Shemekia Copeland

Dámu, která je v současnosti zřejmě nejlepší bluesovou zpěvačkou, jsem zastihl v Kalifornii. Ne že bych tam za ní letěl. Prostě jsem jí zavolal. V pondělí 15. července budeme moci obdivovat její hlas my všichni na koncertě v pražském Divadle Hybernia. Do té doby si opakujme, že tato výjimečná žena získala osm Cen W. C. Handyho (což je nejvyšší bluesové ocenění), pětkrát byla nominována na Grammy a její alba produkovali takoví sekáči jako Dr. John a filmový „blues brother“ Steve Cropper.

Ukrajinští vojáci v boji proti ruským agresorům.

Z farmářů elitní jednotka. Muži z ukrajinské vesnice Lypci pořádně zatápí Rusům

Z obyčejných farmářů, kteří na začátku války chránili své rodiny jen brokovnicemi, se stala elitní jednotka vojáků, před kterými se schovává ruská pěchota. Pomocí dronů na nepřátelské síly shazují výbušniny a poslední týdny bez přestání bojují o své domovy. Skupina mužů z vesnice Lypci, která si říká Peaky Blinders, nechala do rozvrhu svého dne nahlédnout reportéry stanice BBC.

Už přes dva roky trvají boje na Ukrajině.

Ukrajinské i ruské děti vnímají válku stejně

Sedmnáctiletá Liza z Ukrajiny a o rok mladší Savelii původem z Ruska našli nový domov v Českých Budějovicích jen krátkou dobu před začátkem války. Navzájem se neznají, přesto jejich pohledy na situaci zůstávají v mnohém stejné.

Popraviště v Táboře. Ilustrační foto.

Oslavy osvobození skončily, zapomeňte!

Čas plyne jako voda, pamětníci dějů minulých umírají a současní mocní se ujímají příležitosti k přepisování a překrucování dějin podle toho, jak se jim to právě hodí. S bývalým okupantem a trýznitelem našeho národa z konce první poloviny 20. století pěstují nadstandardní „kamarádšoft“, našemu tehdejšímu osvoboditeli nemohou přijít na jméno. A s naším bývalým dlouholetým partnerem ve společném státě se rozkmotřují jen proto, že nepodporuje dodávky zbraní zemi, jež se v důsledku velmocenské politiky ocitla ve válečné vřavě a zároveň volá po uzavření příměří a zastaví zabíjení. Děkujeme za zamyšlení Zdeňku Lanzovi. 

Koláž.

Sto let divadla v kraji bez paměti

Letos v dubnu uplynulo necelých sto pět let od vyhoření budovy prvního teplického divadla a zároveň to bylo na rok přesně sto let od chvíle, kdy byl prvním návštěvníkům zpřístupněn Velký sál nově postaveného Krušnohorského divadla Teplice (tehdy „Neues Stadttheater Teplitz-Schönau“) u příležitosti uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští. 

Nacistický vůdce Adolf Hitler zdraví německé vojáky při obsazování Polska.

Obsadíme Polsko. Hitler v tajném projevu mluvil o plánech, byl z toho důkaz

Psal se květen roku 1939 a lidé v Evropě stále ještě věřili, že mnichovská dohoda přinesla křehký mír. Jenže nacistický vůdce Adolf Hitler právě v této době na poradě s velením německé armády prohlásil, že hodlá obsadit Polsko. Jeho slova zaznamenal generál Rudolf Schmundt. Takzvaný Schmundtův protokol se na konci druhé světové války stal jedním z důkazů u norimberského soudního tribunálu. 

Zničený ruský tank, 24. února 2023, Hostomel, Ukrajina.

Rusko ve válce přišlo o více než 500 tisíc mužů, tvrdí ukrajinská armáda

Ruská armáda od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla o půl milionu mužů. V sobotu ráno to uvedl ukrajinský generální štáb. Údaj však nelze nezávisle ověřit a Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajinský údaj navíc nerozlišuje mezi mrtvými, zraněnými či pohřešovanými vojáky nepřátelské strany.

Hamletovsky pojatý snímek americké dívky s lebkou japonského nepřítele vedl k nemalému pobouření americké veřejnosti. Ukazoval, že barbarské praktiky nejsou cizí ani americkým vojákům.

Americká dívka s lebkou japonského vojáka: Snímek v časopisu Life vyvolal bouři

Před 80 lety, v pondělí 22. května 1944, se v americkém časopise Life objevil na jeho 35. stránce snímek mladé ženy hledící se zvláštním zasněným výrazem na lidskou lebku. Popisek uváděl, že jde o lebku japonského vojáka, kterou ženě poslal její přítel, poručík amerického námořnictva. Snímek vyvolal bouři a rozpoutal velkou celospolečenskou diskusi o etice vojáků i žurnalistů.

Představení Světlana.

Život uprchlic z Ukrajiny míří před karlovarské publikem. Diváky vtáhne do děje

Je to už více než dva roky, co česká města začala přijímat uprchlíky z Ukrajiny kvůli válečnému konfliktu. Řada z nich se mezitím vrátila domů, většina zde ale zůstává a snaží začlenit do běžné společnosti. Osudy si v této těžké době mnohdy nevybírají a není tak výjimkou, že zcela změní profese. I to je případ pěti Ukrajinek nehereček, které se zapojily do aktivit Divadla utlačovaných a v unikátním představení Světlana vyprávějí o skutečných životech uprchlic z Ukrajiny. 

Hrdina francouzských i amerických dějin Gilbert du Motier, markýz de La Fayette

Příběh hrdiny dvou světů. Francouz La Fayette se stal americkou hvězdou

Pro George Washingtona byl jako syn. Francouzský šlechtic Gilbert du Motier, markýz de La Fayette se vzdal pohodlí svých panství a bez nároku na žold vyrazil bojovat do americké války za nezávislost. Zde se stal velkou osobností. Později se zapojil také do Velké francouzské revoluce, ta ho ale skoro stála život. Dodnes patří k nejvýznamnějším osobnostem Francie i Spojených států amerických.

Ředitel Krajského vojenského velitelství v Ústí nad Labem plukovník generálního štábu Vítězslav Křiček

Zájem o aktivní zálohy v ČR roste. Nejen kvůli Ukrajině, táhnou i peníze

Ředitelem Krajského vojenského velitelství v Ústí nad Labem je od října 2020 plukovník generálního štábu Vítězslav Křiček. „Od začátku války na Ukrajině zažívá armáda ČR nepřetržitý zvýšený zájem občanů o bezpečnostní problematiku, počet uchazečů o institut aktivní zálohy roste,“ říká v rozhovoru pro Deník. V něm také popisuje, kolik peněz si „záložáci“ mohou vydělat, kolik jich chce mít česká armáda v budoucnu a co by dělali za války.

Ředitel Krajského vojenského velitelství v Ústí nad Labem plukovník generálního štábu Vítězslav Křiček.

Zájem o aktivní zálohy v kraji roste. Kvůli Ukrajině, motivací jsou i peníze

/ROZHOVOR/ Rota aktivních záloh generála Antonína Sochora Krajského vojenského velitelství v Ústí nad Labem je pěší jednotka Armády ČR, vyzbrojená lehkými ručními zbraněmi. Může být za krizových situací nasazena k posílení integrovaného záchranného systému či ke střežení objektů důležitých pro obranu státu. Její příslušníci pomáhali při povodních na severu Čech nebo v době migrační krize střežili státní hranice. Ředitelem Krajského vojenského velitelství v Ústí nad Labem je od října 2020 plukovník generálního štábu Vítězslav Křiček.

Poslanec a šéf hnutí ANO Andrej Babiš

Kdybych řekl to, co prezident, je celá obrazovka ČT žlutá, řekl Babiš v debatě

Šéf nejsilnější české opoziční strany Andrej Babiš se na začátku tradiční debaty Deníku vrátil ke středečnímu atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. „Jsem z toho stále v šoku, nemohl jsem vůbec uvěřit tomu, že někdo kvůli jinému politickému názoru nebo proto, že se mu nelíbí politik, který byl zvolen v demokratických volbách, je schopen někoho zabít. To je neuvěřitelná věc. Myslím na pana premiéra Fica, jeho blízké a kolegy a jediné, co si přeji, je, aby to zvládl, vrátil se a vykonával mandát, který mu voliči dali,“ uvedl. 

Poslanec a šéf hnutí ANO Andrej Babiš

Mír na Ukrajině? Prezident Pavel konečně souhlasí s tím, co říkám já, míní Babiš

V další debatě Deníku s expremiérem a lídrem hnutí ANO Andreje Babišem přišlo na přetřes i interview prezidenta Petra Pavla, které poskytl britské televizi Sky News. Vyjádřil názor, že Ukrajina v blízké době nezíská zpět Ruskem okupovaná území a nastal čas válku zastavit, třeba i uzavřením kompromisu mezi agresorem a napadenou zemí. V zahraničí i na domácí scéně toto tvrzení vyvolalo diskuzi. Podle Babiše se ale o žádnou převratnou myšlenku nejedná. Myslí si, že mu prezident dává za pravdu a připomněl, že o nutnosti skončit válku mluví právě on už dlouho.

Následky bojů v ukrajinském Charkově.

Rusové se vrací k Charkovu. Skutečný cíl ofenzívy je ale jinde

Ukrajinská armáda sbírá poslední posily, aby zastavila ruský průnik na severovýchodě země v Charkovské oblasti. Pozorovatelé i vojenští velitelé ale usuzují, že vojska agresora chtějí obránce hlavně vyčerpat a donutit k přemístění sil. Pak udeří na Donbasu.

Český prezident Petr Pavel

Je třeba zastavit válku na Ukrajině, řekl Pavel v britské televizi

Český prezident Petr Pavel tento týden vystoupil v britské televizi Sky News. Na otázku moderátorky, zda by měla Ukrajina začít vyjednávat s Ruskem a ukončit přes dva roky trvající konflikt, odpověděl: „Potřebujeme zastavit válku a začít debatovat o budoucím uspořádání.“

Lenka Jonáková je od loňského podzimu členkou aktivních záloh ozbrojených sil ČR. Před pár dny byla na svém prvním vojenském cvičení..

Do války bych šla radši já, než aby musel syn, říká záložačka Lenka

Lenka Jonáková z Černčic je od loňského podzimu členkou aktivních záloh ozbrojených sil ČR. Bývalá fotbalistka Postoloprt pracuje jako zástupkyně vedoucího Penny marketu, má za sebou první cvičení na Doupově s rotou aktivních záloh Krajského vojenského velitelství. U ní je zařazena do funkce střelce, pokud by došlo na válečný konflikt, bojovala by svobodnice Lenka Jonáková s útočnou puškou Bren nebo pistolí Phantom.

Pietní akt ve Čkyni.

Pieta obětem německé okupace a války

Tradiční setkání občanů u Památníku válek na náměstí ve Čkyni se konalo 8. května 2024. Akci pořádala: Obec Čkyně, Československá obec legionářská - Jednota Vimperk, Sdružení válečných veteránů Jihočeského kraje, Komunita pro duchovní rozvoj, o. p. s., Sbor dobrovolných hasičů.