Dveře malého domku na okraji Chomutova se otevírají. V nich stojí drobná, čilá dáma s tmavými sportovními brýlemi na nose. „Pojďte dál,“ říká s vřelým úsměvem a lehkým pokynutím ruky mě zve dovnitř. Po podlaze se mihne kocour a zmizí v kuchyni, kde se na stěně vyjímá stará fotografie. Zvětšený černobílý snímek zachycuje malé děvčátko na bruslích – šestiletou Gertrud Samolákovou, která dostala v roce 1936 pozvání na olympijské hry v Berlíně.
Na červnovém summitu Evropské unie se bude schvalovat Bílá kniha EU o obraně, kterou před několika dny představila v Bruselu vysoká představitelka pro zahraniční a bezpečnostní politiku Kaja Kallasová. „Kdo chce mír, musí se připravovat na válku,“ říká unijní velvyslankyně v Praze Monika Ladmanová.
Divadelní sál České besedy v Českém Dubě se opět otřásal smíchem. Místní Divadelní společnost Vojan z. s. Český Dub předvedla další reprízu nestárnoucí komedie Františka Ringo Čecha „Dívčí válka“ a sklidila zasloužený potlesk.
Sovětská vojska spolu s československými jednotkami už bojovala u Opavy, když bylo u Šumperku zastřeleno šestnáct československých vlastenců. Konce války, který měl přijít za pouhých šest týdnů, se nedožili. Od události, která později vešla ve známost jako bratrušovská tragédie, uplynulo 31. března 2025 osmdesát let.
Ruské území u Baltského moře, vklíněné mezi Litvu a Polsko, je považováno za nebezpečné nástupiště ruských vojsk při případném útoku na státy NATO. Mezi Kaliningradskou oblastí a Běloruskem je pouhých sto kilometrů a Suvalský koridor mezi Polskem a Litvou je označovaný za jeden z nejobtížněji hájitelných prostorů aliance.
Začátkem dubna 1945 seskočili mezi Senešnicemi a Novou Vsí pod Pleší na Příbramsku vojáci výsadku 4. ukrajinského frontu Smrt fašismu pod velením kapitána Jevgenije Antonoviče Olesinského. Jeho cílem byl původně sběr zpravodajských informací o síle německých vojsk v okolí Prahy, nakonec se ale významně zapojil do poslední bitvy 2. světové války vybojované na našem území – do krvavé řeže u Milína 11. května 1945.
Zajímavé, byť nepříliš často zmiňované a také velice smutné téma – Násilné odebírání dětí během nacismu v období druhé světové války bylo předmětem přednášky ve Státním okresním archivu (SokA) Benešov.
Připomínka 80. výročí Pražského povstání a konce druhé světové války se blíží – a již nyní se různé instituce aktivně zapojují do příprav. Aktuálně stojí za pozornost venkovní výstava přibližující události i naděje jara roku 1945, kterou mají kolemjdoucí pěkně na očích. Vojenský historický ústav instaloval 11 informačních panelů s 22 tabulemi na Vítězném náměstí poblíž budovy generálního štábu.
Válku ukončím do 24 hodin, řekl americký prezident Donald Trump po nástupu do úřadu. Od té doby již uplynuly více než dva měsíce, Rusko stále ostřeluje ukrajinská města a do skutečného průlomu je daleko. Server americké CNN nyní sestavil časovou osu zobrazující, jak šel čas s vyjednáváním. Podívejte se, jak se Američanům od Trumpovy inaugurace (ne)daří dojednat mír.
Ministerstvo vnitra pod vedením Víta Rakušana plánuje do konce léta představit občanům nový manuál pro přežití v krizových situacích. Projekt inspirovaný finským konceptem označeným 72 hodin má připravit Čechy na situace, kdy mohou být až tři dny odkázáni sami na sebe, než dorazí organizovaná pomoc. Ministr se brání kritice, že jde o strašení válkou. K přípravě zásob na 72 hodin pro případ nouze ve středu vyzvala v nové strategii Evropská unie. Deník se na názor zeptal expertů na přežití.
Na první přátelství se nezapomíná. Jim Dougal a Betty Davidsonová z Velké Británie jsou toho důkazem. Jako děti se denně vodili za ruce cestou do školy, ale válka a stěhování je rozdělily. Po dlouhých 86 letech se ale objevila stará školní fotografie, jež odstartovala neúnavné pátrání. Synovi Jima se nakonec dávné přátele podařilo opět spojit. Jejich příběh popsal portál BBC.
Izraelský ministr obrany Jisrael Kac ve středu varoval obyvatele Pásma Gazy, že armáda začne v blízké době „plnou silou“ operovat v nových oblastech a zabírat další části tohoto válkou sužovaného území. Současně je vyzval, aby se inspirovali Palestinci, kteří na severu pásma v posledních dnech demonstrují proti vládě teroristického hnutí Hamás.
Deník jižní Čechy ve spolupráci se Šmidingerovou knihovnou Strakonice, Městskou knihovnou Vimperk a Obecním úřadem Kvilda vyhlašují III. ročník publicistické a novinářské soutěže pro děti a mládež na téma Šumava o Cenu Emila Kintzla 2025.
Stovky Palestinců demonstrovaly na severu Pásma Gazy za ukončení války a proti teroristické skupině Hamás. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s tím, že se jednalo o vzácný projev nesouhlasu s touto militantní skupinou, která v pásmu vládne. Podle deníku The Guardian byla úterní demonstrace proti Hamásu patrně největší od začátku izraelské ofenzivy zahájené po přeshraničním útoku Hamásu a jeho spojenců na Izrael 7. října 2023.
Díky české muniční iniciativě by se letos na Ukrajinu podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) mělo dostat podobné množství nábojů ráže 155 mm jako loni, kdy jich bylo 520 000. V rozhovoru s listem Financial Times (FT) vyjádřil Fiala přesvědčení, že je velká šance, že se to podaří. Zároveň šéfa opozičního hnutí ANO Andreje Babiše obvinil z toho, že pomáhá ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který už přes tři roky vede válku proti Ukrajině. Babiš ČTK sdělil, že Fiala lživými výroky potvrdil, že mu nikdy nešlo o téma bezpečnosti a shodu s opozicí, ale jen o konfrontaci.
Povinnou vojenskou službu zrušila vláda Miloše Zemana před dvaceti lety. Tehdy se svět zdál stálý a přátelský. Všechno změnila Putinova agrese proti Ukrajině. K nejistotě přispěl i americký prezident Donald Trump. Je nevypočitatelný. Není dokonce jisté, zda pod jeho vedením USA nevystoupí ze Severoatlantické aliance. Evropa se připravuje na možnost, že se bude muset Rusku bránit sama. Pobaltské země obnovily vojnu. Polsko se k tomu podle slov premiéra Tuska chystá. Měli bychom to udělat také? Článek je součástí projektu Černá a bílá. Anketu jsme vyhlásili minulou sobotu. Koncem týdne zveřejníme vaše názory.
Deník jižní Čechy ve spolupráci se Šmidingerovou knihovnou Strakonice, Městskou knihovnou Vimperk a Obecním úřadem Kvilda vyhlašují III. ročník publicistické a novinářské soutěže pro děti a mládež na téma Šumava o Cenu Emila Kintzla 2025.
Pandemie, válka probíhající nedaleko našich hranic, střelba na univerzitě, povodně. Česko v posledních letech prošlo hned několika krizemi a mezními událostmi. Psychologové a odborníci na krizové situace na nedávném semináři popsali, co s lidmi takové mezní chvíle dělají a jak se z nich zotavit. Podle nich by lidé v těžkých časech měli posilovat svou psychickou odolnost, důležitou roli má i dostatek informací.
/ANALÝZA/ Po útoku na Ukrajinu v únoru 2022 začala Evropa mohutně zbrojit. Původní zběsilé tempo poněkud opadlo, to se však má změnit s posledními vyjádřeními zevnitř NATO i Ruska. Podle obou stran může být válka mezi Západem a Moskvou blíže, než se zdá. A to i přes probíhající jednání o příměří mezi Ukrajinou a Ruskem.
Sloužil na řadě válečných lodí, mimo jiné na S.M.S. Tegetthoff, jedné z nejmodernějších a nejslavnějších rakousko-uherských lodí. V roce 1912 absolvoval pilotní výcvik a o dva roky později získal jako první letec v monarchii diplom námořního pilota. Jmenoval se Václav Voseček a ačkoliv se narodil v Hořicích, dožil v Ústí nad Labem. Jeho příběh je součástí aktuální muzejní výstavy Námořníci českých zemí a Ústecka. Ústí nad Labem totiž mělo nejen své námořníky, ale dokonce i vlastní ponorku.
Minulý týden jsem sice avizoval, že na nějaký čas Libavsko opustíme, přesto se do těchto končin vypravíme i dnes. V tomto příspěvku se, milí čtenáři, vydáme společně ze Staré Vody do zaniklé obce Vojnovice.
Ukrajinská armáda se musela minulý týden stáhnout z Kurské oblasti v Rusku, do níž pronikla loni v srpnu. Minulý týden ji téměř celou zpátky obsadili Rusové. Vojáci vypověděli, že ústup byl zmatený a neorganizovaný a podle některých dokonce připomínal hororové filmy. Přestože na Ukrajince na cestě za hranice Rusové hojně útočili drony, většině se podařilo dostat zpátky.
Vzhledem připomíná větší loutnu, zvukem a počtem strun harfu. Řeč je o ukrajinském národním nástroji zvaném bandura. V Plzni jej v rámci Smetanovských dnů představila a zahrála na něj hudebnice Lesia Korol. „Je to fascinující nástroj. Je zajímavé, že na něj můžete hrát a přitom zpívat," řekla Deníku Lesia Korol, která kvůli válce musela svou zemi i s dětmi opustit a momentálně žije v Německu.
Hitler ist kaputt. Tak se jmenuje ojedinělá unikátní výstava ve Vlastivědném muzeu Dr. Hostaše v Klatovech k 80. výročí osvobození. Návštěvníci se tam dozvědí o posádkách německé armády, které byly v Klatovech, lazaretu, letectví, ale i netradičních svatbách či jídelníčku a mnohé další.
Úspěšná spisovatelka a moderátorka Halina Pawlowská v pátek slaví 70. narozeniny. O svém věku mluví nerada, ale nestydí se za něj. Momentálně je v rekonvalescenci po nedávných zdravotních potížích, ale pořád má chuť do práce. Připravuje rozhlasové Omeletky a těší se na svůj plánovaný návrat do seriálu Zoo. Co považuje za milníky své kariéry, co ji děsí na válce na Ukrajině a o čem bude divadelní hra Vrať se do hrobu 2? Nejen o tom se rozpovídala v rozhovoru pro Deník.
Nevinná procházka se čtyřnohým přítelem se změnila v drama. Ve středu odpoledne se ozval na lince 158 47letý muž, že na poli u Horního Štěpánova našel protipancéřovou střelu. Přivolaný policejní pyrotechnik jeho názor potvrdil.
V posledních dnech se na sociálních sítích dost rozšířilo video s titulkem Takhle to tehdy vnímal Karel Gott, obsahující krátký úryvek z rozhovoru, v němž tento zpěvák vzpomínal na své dětství v Plzni. Tam jako pětiletý zažil 18. dubna 1945 nálet amerického letectva, po němž jeho rodina zůstala zasypaná. Video naznačuje, že nálet se schválně vyhnul Škodovým závodům, v nichž prý měli Američané akcie. Je to hloupost.
Pardubický kraj se chystá na významné výročí 80 let od konce druhé světové války. Kulturní instituce v regionu připravují pestrý program akcí, které připomenou historické události a jejich dopad na současnost. Návštěvníci se mohou těšit na výstavy, přednášky i tematické prohlídky.
První světová válka zasáhla do života milionů obyvatel Evropy mnoha způsoby, ale snad žádný nebyl tak podivný, jako ten z maďarské obce Nagyrév. Řada obyvatelek tam žila ve vynuceném manželství se zajištěnými, ale většinou staršími muži na základě sňatků dohodnutých jejich rodiči. Když se v obci objevili váleční zajatci ve věku mladých manželek, začaly ženy uvažovat, jak se nenáviděných choťů zbavit.
Národní památník 2. světové války v Hrabyni na Opavsku připomene 80. výročí ukončení války například výstavou mapující první evropský odsun Židů z Ostravy do polského Niska. Představí i regionální osobnosti, které se do bojů různým způsobem zapojily. Připomene například osud rodáka z Palkovic na Frýdecko-Místecku Boleslava Ivánka - obránce Tobrúku a příslušníka 311. bombardovací perutě RAF nebo partyzánského velitele z Ostravy Arnošta Krpce. ČTK to řekla vedoucí památníku Kamila Poláková.
Byl čtvrtek 18. března 1915. Pro námořní flotilu britských a francouzských válečných lodí to byla poslední příležitost, jak získat ve Středozemním moři pod svou kontrolu strategicky důležitý dardanelský průliv kolem poloostrova Gallipoli, nezbytný pro námořní spojení s Ruskem, jemuž mocnosti dodávaly munici výměnou za obilí. Flotila ale ve svém úsilí selhala. Bitva o Gallipoli se nakonec proměnila v noční můru a masakr.
Dlouhá historie prostějovské nemocnice se datuje od konce 19. století. Byla postavena ještě v Rakousku-Uhersku, přežila dvě světové války, Vítězný únor, následné budování socialismu a její část i sametovou revoluci. V Prostějově každý zná názvy stará a nová nemocnice. Vyznáte se ale v historii obou nemocnic? Vyzkoušejte své znalosti v KVÍZU Prostějovského deníku.
První nástup popravčí čety v USA od roku 2010. Páteční smrt dvojnásobného vraha Brada Sigmona oživila debatu o popravách ve Spojených státech amerických, kde věznice kvůli nedostatku smrtících injekcí hledají jiné způsoby. U nás byla poprava zastřelením výsadou německých okupantů za druhé světové války. Za první republiky i po válce zde vězni zdlouhavě umírali na primitivních šibenicích.
Ukrajina přijímá americký návrh na 30denní plné příměří v bojích s Ruskem, považuje ho za pozitivní a je připravena takový krok učinit, uvedl v úterý prezident Volodymyr Zelenskyj na telegramu. Reagoval tak na výsledky jednání americké a ukrajinské delegace v saúdské Džiddě. Poznamenal, že Spojené státy nyní budou muset přimět Rusko k tomu, aby udělalo totéž. Pokud bude podle ukrajinského prezidenta Moskva souhlasit, začne platit klid zbraní.
Blíží se 80. výročí ukončení II. světové války. Připravili jsme pro vás při této příležitosti zábavný motoristický kvíz. Máte si v něm prověřit své znalosti o automobilovém parku, kterým disponovala za II. světové války Svobodova armáda, tedy československé zahraniční vojsko na východě. Oficiálně neslo název 1. československý armádní sbor.
Konflikt na Ukrajině by mohl skončit třetí světovou válkou, pokud se nepodaří ho ukončit, je přesvědčen americký prezident Donald Trump. V Oválné pracovně Bílého domu v pátek novinářům také řekl, že měl vždy dobrý vztah s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který podle něj při vyjednávání o ukončení války bude velkorysejší, než by musel. S Ukrajinou se prý Trumpovi jedná hůře.
Přes 72 milionů korun na nákup vrtulníku pojmenovaného Čestmír pro ukrajinskou vojenskou rozvědku dokázali shromáždit čeští dárci. Iniciativa Dárek pro Putina, která za sbírkou stojí, oznámila úspěšné ukončení kampaně. Její završení umožnil příliv peněz v posledních dnech – nejspíš jako reakce na vyhazov lídra Ukrajiny Zelenského z Bílého domu.
Úvod pravidelné debaty s lídrem opozice Andrejem Babišem byl věnován světovému dění, kdy unijní lídři jednají na mimořádné Evropské radě, Trumpova administrativa se odklání od evropských spojenců a česká vláda rozhodla o zvýšení obranných výdajů na tři procenta HDP do roku 2030. Jsme svědky změny světového pořádku?
Evropa je slabá a nemá lídry, řekl předseda hnutí ANO a lídr české opozice Andrej Babiš ve čtvrteční debatě Deníku 15 minut Kateřiny Perknerové. Podle něj je nutné, aby s americkým prezidentem Donaldem Trumpem za Evropu jednal někdo, koho bude respektovat. Jednání o míru na Ukrajině podporuje a považuje za důležitá.
Jablonec nad Nisou letos slaví dvě významná výročí spojená s tramvajovou dopravou, jedno z nich je v pravém slova smyslu spojené s Libercem. Připomíná si 125 let od zahájení tramvajové dopravy a 70 let od spuštění meziměstské trati do Liberce. Historie i budoucnost této trati, včetně plánovaného prodloužení do centra Jablonce, jsou tématem rozhovoru s předsedou Boveraclubu Tomášem Krebsem.
Jablonec nad Nisou letos slaví dvě významná výročí spojená s tramvajovou dopravou. Připomínáme si 125 let od zahájení tramvajové dopravy a 70 let od spuštění meziměstské trati do Liberce. Historie i budoucnost této trati, včetně plánovaného prodloužení do centra Jablonce, jsou tématem rozhovoru s předsedou Boveraclubu Tomášem Krebsem.
Co se děje v Rusku za fasádou agenturních zpráv? Jakým vývojem prošla tamní společnost od rozpadu Sovětského svazu a kde hledat historické kořeny nynější války proti Ukrajině? Nejen na tyto otázky odpovídá rusista a kulturní historik Tomáš Glanc v knize Ruská duše neexistuje, která vyšla nedávno. V rozhovoru pro Deník prozradil, co si myslí o pojmu „typický Rus“, jak podle něj může dopadnout ukrajinský konflikt a jaký má válka vliv na kulturu v obou dotčených zemích. „Vznikl třeba nový žánr ruské propagandistické Z-poezie, která adoruje válku a hrdinství dobyvatelů,“ uvádí mimo jiné.
Ve městě, které před osmdesáti lety pomáhal osvobozovat našel domov a nyní v něm oslavil fantastické 103. narozeniny. Plukovníku Janu Ihnatíkovi přišli do domu kultury Poklad v Ostravě-Porubě blahopřát přední představitelé města, kraje i armády.
Měla to být po dvou bitvách o záchranu sezona, ve které se extraligové volejbalistky Šternberka vyhnou baráži, dokonce ještě do předposledního kola bojovaly o play-off. Vše je ale jinak. A rozhodlo se u kulatého stolu.
Americký prezident Donald Trump nařídil přerušit vojenskou pomoc Ukrajině, dokud jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj neukáže, že mu jde o mír. Bezpečnostní analytik Michal Lebduška z Asociace pro mezinárodní otázky, který se specializuje na vývoj na Ukrajině, v rozhovoru pro Deník uvedl, že výpadek v krátkodobém horizontu neohrozí situaci na frontě. Z dlouhodobého hlediska by však už mohly nastat potíže. Evropa dle něj ztratila o současné americké administrativě iluze
Americký prezident Donald Trump v pondělí zastavil pomoc Ukrajině. Tento krok udělal poté, co se nepohodl s ukrajinským prezidentem Volodomyrem Zelenským, kterého v pátek při jednání v Bílém domě nařkl z nevděčnosti. Ukrajina má dost vojenských zásob na půl roku, informoval ukrajinský poslanec Fedir Venislavskij.
Slovenský premiér Robert Fico pohrozil zablokováním čtvrtečního summitu Evropské unie ohledně schvalování finanční a vojenské pomoci Ukrajině. Hodlá tak učinit v případě, že státníci evropského bloku nepodpoří požadavek Bratislavy, aby EU vyzvala Kyjev obnovit tranzit zemního plynu přes své území. Fico, který se kvůli přepravě plynu už dříve dostal do sporu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, to v pondělí řekl novinářům. Připustil ovšem i možnost kompromisu v uvedené záležitosti.
Přísliby evropských lídrů o navýšení podpory Kyjevu nepomohou k mírovému řešení konfliktu, ale povedou k prodloužení války, prohlásil v pondělí mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury TASS. Podle agentury RIA Novosti řekl, že jsou zapotřebí jakékoliv konstruktivní iniciativy k vyřešení konfliktu. Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského obvinil z toho, že nechce mír. Ukrajina se už přes tři roky brání ruské vojenské agresi a v posledních třech dnech se na Západě odehrála místy dramatická diplomatická jednání.
S blížícím se koncem 2. světové války se bombardování Německa i německých pozic v jiných státech zintenzivnilo. V únoru a březnu 1945 Spojenci například zničili řadu německých měst. Při náletech se ale občas stávalo, že kvůli problémům s počasím či navigací bomby padaly i tam, kam neměly. Takový případ se odehrál 3. března 1945, kdy bylo cílem britského náletu ještě stále Němci obsazené Nizozemsko. Nálet omylem zničil hustě obydlenou haagskou čtvrť Bezuidenhout, která se proměnila v ohnivé peklo. Více než pět set lidí zemřelo v plamenech.
Představme si, že máme možnost nahlédnout do mysli Donalda J. Trumpa. S pomocí umělé inteligence jsem se o to s nadsázkou pokusil. Diskutoval jsme s “ní” o posledních krocích a výrocích amerického prezidenta.