Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Sklep francouzského hradu Vaux-le-Vicomte s figurínou slavného muže se železnou maskou, který prý byl v tomto hradu vězněn několik let. Míst jeho vězení bylo víc, včetně slavné pařížské Bastily

Ani králův levoboček, ani jeho dvojče. Kdo byl tajemný muž se železnou maskou

Před 320 lety, v pondělí 19. listopadu roku 1703, zemřel v pařížské Bastile muž, který od roku 1669 prošel několika francouzskými věznicemi, aniž by kdokoli spatřil jeho tvář, protože byl nucen skrývat ji pod maskou. Byl pohřben pod jménem Marchioly a jeho skutečná totožnost zůstala tajemstvím, což vedlo k celé řadě legend včetně té nejslavnější o utajeném králově dvojčeti. Podle vědců ale byl maskovaným vězněm někdo jiný.

Velitelství sibiřské armády v únoru 1919 v Jekatěrinburgu. Ve spodní řadě zleva doprava sedí československý legionářský generál Radola Gajda, Alexandr Kolčak a generál Boris Bogoslovskij.

Kolčakův převrat: Pomohli mu českoslovenští legionáři. Jenže se v něm zmýlili

Před 105 lety, 18. listopadu 1918, došlo v ruském Omsku k akci, která se měla pokusit ještě jednou zvrátit vývoj situace a zastavit přebírání moci bolševiky. Důstojníci ruské Sibiřské armády tam provedli státní převrat a předali moc do rukou Alexandra Kolčaka. Ten však dosavadní rudý teror jen nahradil terorem bílým. Popravoval nejen bolševiky, ale i své odpůrce. Zastavit jej nakonec pomohli českoslovenští legionáři, kteří byli i u jeho vzestupu.

Izraelská F-4 sestřeluje MiG-21

Operace Rimon 20: Ve velké letecké bitvě Izrael připravil past a změnil dějiny

Studená válka v některých oblastech světa tu a tam přerostla ve skutečné ozbrojené konflikty. Nechvalným premiantem v tom byl po celé 20. století Blízký východ, když zejména od vzniku státu Izrael na tomto území proběhlo několik velmi krvavých válek. Mezi dvěmi největšími, šestidenní v roce 1967 a jomkipurskou v roce 1973 se nad Sinajským poloostrovem odehrála velká letecká bitva, o níž se toho dodnes mnoho neví, ale která přitom ovlivnila celou studenou válku.

Pavel Kopecký

Mír pro Ukrajinu?

Ukrajinské výsledky na bitevním poli nejsou nijak valné, mají spíše sestupnou tendenci.

Izraelská spisovatelka Eva Erbenová navštívila rodný Děčín.

Nech ji jít, ta chcípne sama. Krutá slova vojáka zachránila Evě Erbenové život

Když opouštěla Eva Erbenová v roce 1941 jako jedenáctiletá svůj domov, netušila, co ji čeká. Její nejbližší cesta vedla do Terezína, následoval transport do Osvětimi. Z tohoto koncentračního tábora ji pak nacisté vyhnali na pochod smrti, ze kterého se jí podařilo utéct. Když si myslela, že již nic podobně hrůzného nemůže zažít, zaútočili teroristé z Hamásu na Izrael, ve kterém děčínská rodačka v současné době žije. Útočníci zasáhli město Aškelon, které se stalo jejím novým domovem. I z něj ale musela utéct.

Izraelská spisovatelka Eva Erbenová navštívila rodný Děčín.

Nech ji jít, ta chcípne sama. Krutá slova vojáka zachránila Evě Erbenové život

Když opouštěla Eva Erbenová v roce 1941 jako jedenáctiletá svůj domov, netušila, co ji čeká. Její nejbližší cesta vedla do Terezína, následoval transport do Osvětimi. Z tohoto koncentračního tábora ji pak nacisté vyhnali na pochod smrti, ze kterého se jí podařilo utéct. Když si myslela, že již nic podobně hrůzného nemůže zažít, zaútočili teroristé z Hamásu na Izrael, ve kterém děčínská rodačka v současné době žije. Útočníci zasáhli město Aškelon, které se stalo jejím novým domovem. I z něj ale musela utéct.

Zničené budovy v Pásmu Gazy

Izraelci v srdci Gazy: V bunkru izolovaný vůdce Hamásu bude zlikvidován

Izraelské jednotky již operují v „srdci“ města Gaza, které je základnou palestinského radikálního hnutí Hamás, uvedl podle tiskových agentur izraelský ministr obrany Joav Galant. Vůdce Hamásu Jahjá Sinvár je podle ministra izolován ve svém bunkru a nemá kontakt s okolím. Postup izraelských jednotek do obklíčeného města potvrdil také premiér Benjamin Netanjahu.

Truchlící lidé v Izraeli po útoku hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Svět miluje Židy jako oběti, jinak ne. Izraelce frustrují protiválečné reakce

Zatímco v Pásmu Gazy již měsíc probíhají izraelské vojenské operace s cílem zničit teroristickou organizaci Hamás, která v říjnu na jihozápadě Izraele zabila přes 1400 lidí a zhruba 240 unesla, ve zbytku světa sílí nesouhlasné hlasy. Tento postoj ale nechápou Izraelci. Zdůrazňují, že mají právo se bránit.

Honosný pětipatrový bytový dům v Maislově ulici č. 21/41 navrhli architekt a stavitel František Weyr a architekt Richard Klenka.

Jak bydlel Oldřich Nový? Slavný filmový milovník žil v nádherném secesním domě

Jen pár kroků od vyhlášené Pařížské ulice stojí nádherný secesní dům. V jednom z jeho bytů žil dlouhé roky herec Oldřich Nový. Stejně jako nedaleká Pařížská byl i on celý život symbolem elegance, vytříbeného vkusu a společenského bontonu. Slavný filmový milovník vnesl na české filmové plátno vzácné spojení noblesy s jemným vtipem a nadsázkou. Jeho největší láskou však bylo divadlo.

Zdena Mašínová, sestra protikomunistických odbojářů Ctirada a Josefa, při loňském otevření Památníku tří odbojů

Nevzdat se, to je naše heslo, říká Zdena Mašínová. Po útěku bratrů prožila peklo

Z trojice sourozenců Mašínových, dětí legendárního odbojáře Josefa Mašína a jeho ženy Zdeny, je „Nenda“, jak jí doma přezdívali, nejmladší. Narodila se 7. listopadu 1933, a když se její bratři prostříleli do Západního Berlína, bylo jí právě 20 let. Státní bezpečnost ji zatkla, ale po čtyřech dnech bez vysvětlení propustila. Její matce se vedlo hůř: poté, co ji estébáci odvedli, se domů už nikdy nevrátila. Nenda osiřela. Zdena Mašínová mladší v úterý 7. listopadu slaví 90. narozeniny.

Setkání válečných veteránů v Českých Budějovicích se v pátek 3. listopadu zúčastnila primátorka Dagmar Škodová Parmová i účastník Pražského povstání Pavel Holeček.

Váleční veteráni se setkali v Budějovicích před svým svátkem

Válka v Kuvajtu, Bosně, Kosovu, Iráku nebo Afghánistánu. Také zde od počátku 90. let působili čeští novodobí váleční veteráni, z nichž někteří se v pátek 3. listopadu sešli v hotelu Royal naproti bývalým dělostřeleckým kasárnám v Budějovicích na setkání před Dnem válečných veteránů. Ten připadá na 11. listopadu, kdy v roce 1918 skončila I. světová válka.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael po válce přijme bezpečnostní odpovědnost za Gazu, řekl Netanjahu

Izrael přijme po skončení války s Hamásem celkovou bezpečnostní odpovědnost za Pásmo Gazy, aby zemi nehrozilo opakování nedávného bezprecedentního teroristického útoku. V pondělním rozhovoru s americkou televizní stanicí ABC News to řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Zopakoval v něm tvrzení, že Izrael nesvolí k vyhlášení příměří, dokud Hamás nepropustí rukojmí držené v Gaze.

Zdena Mašínová, sestra protikomunistických odbojářů Ctirada a Josefa, při loňském otevření Památníku tří odbojů

Nevzdat se, to je naše heslo, říká Zdena Mašínová. Po útěku bratrů prožila peklo

Z trojice sourozenců Mašínových, dětí legendárního odbojáře Josefa Mašína a jeho ženy Zdeny, je „Nenda“, jak jí doma přezdívali, nejmladší. Narodila se 7. listopadu 1933, a když se její bratři prostříleli do Západního Berlína, bylo jí právě 20 let. Státní bezpečnost ji zatkla, ale po čase bez vysvětlení propustila. Její matce se vedlo hůř: poté, co ji estébáci odvedli, se domů už nikdy nevrátila. Nenda osiřela. Zdena Mašínová mladší v úterý slaví 90. narozeniny.

Situaci na dalekém Kavkazu je věnován pondělní večer v budějovické Kotvě.

V Kotvě o Karabachu, u biologů o invazi cizích ryb, na Včelné maškarní

Situaci arménských uprchlíků z Náhorního Karabachu bude věnována beseda a promítání v budějovické Kotvě. Biologické centrum v Budějovicích chystá přednášku o invazivních druzích ryb v českých a německých řekách. Na Včelné připravují Veselý Halloween - párty pro všechny děti, čili duchařské maškarní.

Všechno špatné v mém životě bylo k něčemu dobré, řekl Josef Turek.

Za války zažil nálety, šlo mu o život. Na vojně nosil výložky PTP

/PŘÍBĚHY PAMĚTNÍKŮ/ Pamatuje prezidenta T. G. Masaryka, válečné běsnění i rodnou ves Dolní Jiřetín, která dnes již neexistuje. Rod Josefa Turka pochází od Čáslavi a podle jeho slov jde dokonce o potomky tureckých nájezdníků, kteří se tam usídlili. Pak se ale jednoho dne jeho děda rozhodl, že se bude živit jako horník, a přestěhoval se na Mostecko.

Ukrajinští vojáci během protiofenzivy v Záporožské oblasti

Proč Ukrajinci už nepostupují a Rusko je daleko od zhroucení

/ANALÝZA/ Ukrajinská ofenziva dokázala zatlačit Rusy maximálně o dvacet kilometrů od předchozích linií fronty. Na některých úsecích se Rusům dokonce podařilo za cenu vysokých ztrát postoupit. Co se to nyní na Ukrajině děje? Přinášíme tři zásadní otázky a odpovědi na ně.

Izraelská spisovatelka Eva Erbenová navštívila rodný Děčín.

V dětství přežila Osvětim, dnes je pod palbou Hamásu. Rodný Děčín stále miluje

/FOTO, VIDEO/ Prožila krásné a spokojené dětství v Děčíně, další roky byly ale průchodem nacistickým peklem. Nejdříve ghetto Terezín, pak Osvětim a pochod smrti, ze kterého se jí ve Svatavě na Sokolovsku podařilo uprchnout. Dnes je Eva Erbenová úspěšnou spisovatelkou, přesto musela i na sklonku života utíkat před nenávistí. Na izraelské město Aškalon, ve kterém žije, začaly začátkem října ve velkém dopadat rakety teroristů z Hamásu.

Soud, soudní síň, právo, justice - ilustrační foto

Soud hulínské NWT neschválil plán reorganizace. V potížích je i kvůli válce

Jak Deník již informoval, věřitelé na konci letošního ledna schválili inovační a energetické firmě NWT plán reorganizace. Společnost NWT z Hulína na Kroměřížsku se dostala do potíží kvůli energetické krizi a válečnému konfliktu na Ukrajině, které vedly k nárůstu cen energií. Situace se ale pro firmu stala neudržitelnou a byla nucena požádat o insolvenci.

Rostou houby ve velkém. Znamená to, že bude válka?

Rostou houby, tak bude válka... Kdy pověry pomáhají a kdy je pustit z hlavy

Košíky plné hřibů lidé z lesů nosili i letos. A ačkoliv na některých místech v Česku nebyl letošní rok na houby tolik plodný jako ten loňský, opět se v paměti mnohých vyrojila pověra: když roste hodně hub, bude válka. Které pověry mohou lidem pomáhat a kdy je třeba brát je s rezervou?

Izraelští vojáci hlídkují na ulici ve Sderotu, poblíž hranic s Gazou, v Izraeli, 28. října 2023

Izraelci zahájili pozemní operaci v Gaze. Začala nová fáze války, tvrdí armáda

Izraelská armáda v noci na sobotu zahájila dlouho očekávanou pozemní operaci v Pásmu Gazy, jejímž cílem je zničit palestinské hnutí Hamás. Potvrdil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podle něhož válka uvnitř Pásma Gazy bude dlouhá a obtížná. Noční pozemní vpád na sever Gazy a patrně i bombardování oblasti je dosud nejrozsáhlejší, jaký armáda provedla od útoku Hamásu na Izrael ze 7. října. Podle ministra obrany Joava Galanta potrvá do odvolání.

Matka unesené dívky Mii Schemové, Keren, na tiskové konferenci po zveřejnění videa s mladou Izraelkou.

Rodiny rukojmích žádají schůzku s Netanjahuem. Kvůli úderům se bojí o blízké

Rodiny osob, které před třemi týdny ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás unesli do Pásma Gazy, žádají schůzku s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a dalšími členy válečného kabinetu. Mají totiž stále větší obavy o život svých blízkých v souvislosti se zesílenými údery izraelské armády vůči Gaze. Netanjahu v sobotu podle deníku Haarec uvedl, že se s rodinami rukojmích setká ještě dnes. Krátce před ním oznámil ministr obrany Joav Galant, že schůzku s rodinami plánuje na neděli.

Milan Paumer v redakci Nymburského deníku krátce poté, co získal Čestnou plaketu předsedy vlády.

Stíhaní oběma totalitami i čestní občané. Stopy Mašínů a spol. na Nymbursku

/FOTO, VIDEO/ Do kin vstoupil očekávaný film Bratři. Mapuje osudy členů protikomunistické odbojové skupiny kolem bratří Mašínů. Jejich odboj vyvrcholil dramatickým útěkem v roce 1953, kdy se dostali přes hranice přes tehdejší NDR do Západního Berlína. Jejich předcházející odboj i samotný útěk měly několik obětí na životech. To je stále trnem v oku části společnosti. Další část veřejnosti je má naopak za hrdiny a poukazují na to, že bez obětí nebyl nikdy žádný odboj a nelze se na jejich skutky dívat pohledem po 70 letech.

Generál Erich Ludendorff patřil mezi nejschopnější německé vojenské velitele v 1. světové válce. Později svými krajně pravicovými názory pomohl otevřít cestu nacistům k moci

Otevřel Hitlerovi cestu k moci. Generál Ludendorff vymýšlel konspirace o Židech

Patřil mezi nejschopnější německé vojenské velitele a za první světové války vedl německou armádu. Generál Erich Ludendorff proto velmi těžce nesl, když byl kvůli odmítnutí přijetí podmínek příměří a snaze o obnovení bojů 26. října 1918 ze své pozice sesazen. Po konci velké války zamířil do skupin krajní nacionalistické pravice a svými názory pomohl Adolfu Hitlerovi k moci.

Demonstrace pod heslem „Zastavte kolotoč násilí – End the Cycle of Violence“ k vyjádření solidarity a účasti se všemi civilními oběťmi současné eskalace v Izraeli a Palestině, 15. října 2023, Praha. Ilustrační snímek

Jsou Palestinci nejvzdělanější národ? V televizní diskusi zazněla řada nepravd

Další díl svého diskusního pořadu Máte slovo, který se aktuálně věnoval útoku na Izrael ze strany palestinské organizace Hamás, odvysílala ve čtvrtek 19. října 2023 Česká televize. V pořadu vystoupila i představitelka Sdružení Přátelé Palestiny, jež v něm zastupovala palestinský pohled na současný spor. V argumentaci se však opírala o velmi sporná tvrzení.

V akci. Letadlo F-117A sloužilo na nebi nad Jugoslávií, Panamou i Irákem.

Tajuplný letoun F-117: Neviditelný jestřáb vše změnil, i díky němu vznikly F-35

Záhadný letoun F-117 Nighthawk vstoupil na scénu během války v Perském zálivu v roce 1991 a představil světu do té doby nevídanou úroveň inovace v podobě technologie „stealth“, která jej činí velmi nesnadno zjistitelným soudobými radiolokátory. Podívejme se na letoun, který vedl až k F-35, jež dnes nakupuje naše armáda.

Český režisér Jiří Strach

Že USA zotročily Evropu? To jsem nikdy neřekl, hřímá Strach. Lež šíří i starosta

Je neuvěřitelné, jak se Američanům ve spolupráci s Anglosasy podařilo zotročit a zmanipulovat celou Evropu a vehnat proti sobě do války dva největší slovanské národy. Žasneme, že synové a vnuci hrdinů Ruska a Ukrajiny, kteří v boji proti hitlerovským zrůdám bok po boku společně umírali ve Velké vlastenecké válce, zabíjí dnes jeden druhého jako nesmiřitelní nepřátelé. Autorem uvedených vět je prý režisér Jiří Strach. Ten ale samozřejmě nikdy nic takového nenapsal. Lež se přesto šíří.

Odhalení pamětní desky Josefě Nocarové v Plánici.

Deska připomíná Josefu Nocarovou i další matky, jejichž děti zemřely ve válce

Pamětní deska Josefě Nocarové, odhalená v sobotu v Plánici, připomíná těžký život matky československého vojáka, parašutisty Bohuslava Nocara, rodáka z Plzně. Působil jako zahraniční úředník firmy Baťa v Trinidadu, přesto se rozhodl bojovat. Deska bude rovněž symbolickou připomínkou utrpení matek, jejichž děti se staly obětí válek.

Štěnice v bytě? Jejich přítomnost potvrzuje trus, který vypadá jako malé černé tečky. Nachází se nejčastěji v okolí postelí, například na roštech, matracích nebo i na nábytku a zadních stranách obrázků na stěnách.

Invaze štěnic do našich domácností. Nekonečná válka berounské rodiny proti hmyzu

/FOTO, VIDEO/ Štěnice, které sužují řadu evropských měst, zaplavily i Beroun. „V posledních týdnech jsme vyjížděli do ulic Košťálkova, Mládeže, Tovární a Průběžná, zejména do bytových domů,“ říká majitel firmy Jaksezbavitstenic.cz Jan Prokeš. Představa zašlého špinavého bytu jako ráje tohoto hmyzu je přitom mylná. Nejčastěji si lidé štěnice vozí z dovolených nebo si je nastěhují domů s nábytkem z druhé ruky. A v panelácích k nim míří od sousedů. Otřesnou zkušenost s tím má i čtenářka Berounského deníku.