Vyškovsko tento víkend nabídne pestrý program. Rodiny s dětmi si užijí předvánoční čas, kdy posedí u krbu a ozdobí medové perníčky. V Bučovicích to bude o něco akčnější. V rámci akce Ozvěny napoleonských válek si přítomní užijí bitevní scénu, jízdu na koních i ukázku vojenského výcviku.
/PROGRAM/ Ukázky výcviku vojsk i jejich výzbroje, dobová řemesla, polní kuchyně s možností ochutnávky a mnoho dalšího. Cestu časem zpátky do začátku devatenáctého století zažijí účastníci akce Ozvěny napoleonských válek v Bučovicích. Zájemci si užijí v sobotu třiadvacátého listopadu pestrý program od 10:30 do 16:00 před tamním zámkem a v jeho okolí.
Dlouho odkládané povolení vlády Spojených států amerických ukrajinské armádě odpalovat dalekonosné rakety na ruské území přinese podle odborníků změny na bojišti, odlehčí ukrajinským městům a Rusům zkomplikuje život v zázemí. K rozhodnutí války ale jedna nová zbraň stačit nebude.
Ulice Blechova začíná u křižovatky s ulicemi Blanická, K. Čapka a Československé armády, pokračuje kolem fotbalového a atletického stadionu a ústí do křižovatky s Nádražní ulicí a Tyršovým náměstím. Pojmenovaná je po jedné z mnoha obětí 2. sv. války.
Americký prezident Joe Biden krátce před vypršením svého mandátu podle deníku The New York Times překvapivě povolil Ukrajině dlouho očekávané použití amerických balistických raket ATACMS proti cílům v ruském vnitrozemí. Podle deníku Le Figaro se k povolení měly přidat i Francie a Velká Británie se střelami SCALP/Storm Shadow. Pokud se informace potvrdí, Ukrajina bude moci poprvé během války napadnout i ruské hlavní město.
Studená válka byla ve vojenské oblasti do značné míry soubojem technologií. Na každou zbraň se rychle hledala protizbraň a obě strany železné opony intenzivně studovaly schopnosti zbraní svých protějšků. Zajímavý zápis do kroniky průmyslové špionáže přinesl rok 1969, kdy se Sověti pokusili získat kompletní stíhačku Mirage III.
Ukrajina musí udělat vše pro to, aby válka s Ruskem skončila příští rok diplomatickou cestou. Podle agentury Reuters to dnes uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru s ukrajinským veřejnoprávním rádiem mimo jiné vyjádřil názor, že válka s Ruskem po nástupu nové americké administrativy skončí rychleji. Současně připustil, že situace na frontě je složitá.
Znojmo se i letos připojilo k oslavám Dne válečných veteránů. Památku hrdinů první světové války, největšího válečného konfliktu, i všech dalších bojovníků za svobodu si v pondělí 11. listopadu na vojenské části Louckého hřbitova společně s vedením města připomněly desítky lidí.
Měsíc listopad je kromě dušiček spojen také s mezinárodním Dnem válečných veteránů, kdy se vzpomíná na památku padlých vojáků obou světových válek, ale zároveň se připomíná hrdinství, oběti a projevuje se respekt, uznání, úcta a zároveň solidarita.
V 15 minutách Kateřiny Perknerové se lídr hnutí ANO Adrej Babiš vyjádřil ke zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem a ke schválené důchodové reformě.
Muzea půjčila staré sovětské tanky pro výcvik ukrajinských vojáků, kteří se účastní výcvikové mise EU v Německu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vyjádření velitele mise Andrease Marlowa. Ukrajinci se také podrobně seznamují se zákopovými systémy, které používá Rusko ve válce na Ukrajině.
Válka na Ukrajině stupňuje intenzitu. Obě zúčastněné země na sebe v noci na pondělí opět vypálily řadu dronů a střel. Ukrajina i Rusko si tak nejnovější útoky zapsaly jako zatím největší od začátku války. Na straně napadeného státu zemřelo nejméně 6 lidí, zatímco nedaleko Moskvy útok zranil jednu ženu. Na zintenzivnění konfliktu má podle odborníků vliv i volba Donalda Trumpa americkým prezidentem.
/FOTO/ Pietní akt u jičínského památníku padlých přilákal zástupce města i veřejnost, aby společně uctili památku obětí válek a válečných veteránů. Symbolický čas 11:11 dne 11. 11. připomíná konec první světové války a význam vlčích máků, které se staly symbolem vzpomínek na padlé vojáky.
K ukončení ruské agrese na Ukrajině je zapotřebí síla i diplomacie. V nedělním večerním videoposelství to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informovala o tom agentura Reuters.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump měl prý ve čtvrtek telefonovat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, napsal to deník The Washington Post (WP) s odvoláním na několik osob obeznámených s věcí. Podle jednoho ze zdrojů Trump doporučil šéfovi Kremlu, aby neeskaloval svou válku proti Ukrajině, a připomenul mu rozsah americké vojenské přítomnosti v Evropě. V pondělí ovšem tuto informaci vyvrátil sám Kreml. Informace jsou nepravdivé, neodpovídají skutečnosti, uvedl podle RIA Novosti mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov.
Před 100 lety byl v květinářství Schofield's v Chicagu zastřelen irský mafián a nekorunovaný král severní čtvrti Dean O'Banion, jehož zlikvidoval konkurenční italský gang. O'Banionova smrt vyvolala brutální pětiletou válku gangů, která skončila masakrem, po němž se k vládě nad chicagským podsvětím dostal Al Capone.
Pochybení vojenského důstojníka málem způsobilo, že 9. listopadu 1979 svět stanul na prahu globální jaderné války. „Ve srovnání s tímhle náletem by Pearl Harbor byl jenom nedělním piknikem,“ řekl později o incidentu jeden členů vyšetřovací komise Kongresu. Velení americké armády mělo na vyřešení údajného útoku ze strany SSSR jen pár minut.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Využíval Jan Žižka z Trocnova metod, kterým se nyní říká fake news a hybridní válka? A přímo v Čáslavi? Jak to, že husitský hejtman byl 7. června 1421 na Čáslavském sněmu v kostele sv. Petra a Pavla a zároveň v ten samý den obléhal hrad Rabí? Rozluštění této záhady, která „nedala spát“ celé generaci historiků, přinášíme při 600. výročí smrti husitského vojevůdce.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek vystoupil na summitu Evropského politického společenství v Budapešti, kde vůdce evropských zemí upozornil, že je to Rusko, které eskaluje situaci nasazením severokorejských vojáků do války proti Ukrajině. Jeho proslov ale organizátoři neodvysílali živě.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Využíval Jan Žižka z Trocnova metod, kterým se nyní říká fake news a hybridní válka? A přímo v Čáslavi? Jak to, že husitský hejtman byl 7. června 1421 na Čáslavském sněmu v kostele sv. Petra a Pavla a zároveň v ten samý den obléhal hrad Rabí? Rozluštění této záhady, která „nedala spát“ celé generaci historiků, přinášíme při 600. výročí smrti husitského vojevůdce.
/ANALÝZA/ Dosluhující americký prezident Joe Biden nechtěl dát Ukrajině povolení k použití amerických zbraní v hloubi Ruska ani jí poskytnout prostředky, které by Ukrajině daly nad Ruskem technologickou převahu. To vedlo k vyčerpání Ukrajiny a k přechodu na ústupové boje.
Ve čtvrtek 6. listopadu 1924 přišel ve Volarech na svět chlapec jménem Rudolf Schmid, druhorozený syn místního obchodníka Maxe Schmida. Vyučil se fotografem, ale po odstoupení Sudet nacistickému Německu a vypuknutí války musel jako německy mluvící narukovat do německé armády. Válku přežil a stal se jiným člověkem. Doslova. Slávu si totiž dobyl jako transgender pištkyně Jeanette Baroness Lips von Lipstrill.
Ukrajinská vojska se poprvé střetla v boji se severokorejskými vojáky, nasazenými na straně Ruska, řekl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov jihokorejské televizi KBS. Umerov podle japonské agentury Kjódó uvedl, že došlo k "malému" střetnutí, aniž by upřesnil, kdy a kde přesně se boj odehrál. Nicméně by podle ministra mohl být považován za začátek účasti KLDR ve válce Ruska proti Ukrajině. Nejméně šest mrtvých a devět raněných si vyžádal ruský útok na Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny. Ruská vojska se zmocnila další vsi na východě Ukrajiny, píší média. Ukrajinská obrana sestřelila 48 ruských dronů, další se zřítily, tvrdí Kyjev.
Válečnému zpravodaji Českého rozhlasu Martinu Dorazínovi bude patřit středa 6. listopadu večer v rožnovském klubu Vrátnice. K vidění bude nejprve o něm natočený dokument, následovat bude debata s hlavním protagonistou Martinem Dorazínem a režisérem snímku Davidem Čálkem.
Novinář a válečný zpravodaj Martin Dorazín i režiséři David Čálek a Benjamin Tuček, budou v pondělí 4. listopadu od 19.30 hodin v uherskohradišťském kině Hvězda přítomni slavnostní premiéře dokumentárního filmu Válečný zpravodaj.
Při nočním izraelském vzdušném úderu na pětipodlažní obytnou budovu v obci Bajt Lahíja na severu Pásma Gazy v úterý zemřelo nejméně 93 Palestinců a přibližně 40 dalších lidí se pohřešuje. S odvoláním na palestinský úřad civilní ochrany o tom informovala agentura AFP. V objektu se podle tohoto úřadu řízeného palestinským teroristickým hnutím Hamás ukrývali vysídlení Palestinci a většinu obětí tvoří ženy a děti. Izraelská armáda se k události dosud nevyjádřila, na dotaz AFP jen uvedla, že incident prověřuje. Úder kritizoval mimo jiné Washington.
V bojích proti Ukrajině padlo nebo bylo zraněno na 600 tisíc ruských vojáků, uvedl v pondělí podle agentury Reuters generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte. Potvrdil také, že do ruské Kurské oblasti byli vysláni severokorejští vojáci. Je to podle něj známka zoufalství ruského prezidenta Vladimira Putina, ale zároveň bezpečnostní hrozba.
Jak probíhal 28. říjen 1918 v Ostravě? Podobně jako ve zbytku českých měst - spontánně, vesele. I když přece jen s určitými odlišnostmi, které s sebou doslova kotel národností, kterým město bylo, přinášel.
V pondělí 28. října, uplyne sto šest let od vznik Československa. To je dlouhá doba, a proto by se mohlo na první pohled zdát, že 28. říjen 1918 nenávratně patří do archivu, kam se zpravidla vydá jen historik či zájemce.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že podle rozvědky Rusko začne od 27. či 28. října nasazovat severokorejské vojáky na bojišti. Vyzval západní spojence bránící se země k reakci. Ukrajinská vojenská rozvědka HUR dříve uvedla, že první severokorejské jednotky, které prošly výcvikem v Rusku, se dostaly do Kurské oblasti na západě země, kam na počátku srpna vpadly ukrajinské síly. Podle HUR je v Rusku na 12 tisíc severokorejských vojáků, včetně 500 důstojníků a tří generálů.
340 filmů, 129 premiér světových, 23 mezinárodních a 11 evropských. To vše nabídne Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, který v pátek 25. října startuje v Jihlavě a potrvá deset dnů. Filmaři i hosté budou letos řešit mimo jiné téma lesa, války, technologií a volného času. Dojde i na digitalizaci intimních vztahů a exprezidentku Zuzanu Čaputovou, jejíž otevřený portrét tu má světovou premiéru.
První severokorejské jednotky, které prošly výcvikem v Rusku, se dostaly do Kurské oblasti na západě země, uvedla ukrajinská vojenská rozvědka HUR na sociální síti. Do západoruského regionu vpadly počátkem srpna ukrajinské jednotky, které se ruským silám dosud nepodařilo vytlačit zpět přes hranice. HUR odhaduje, že v Rusku je na 12 tisíc severokorejských vojáků, včetně 500 důstojníků a tří generálů.
Ruský prezident Vladimir Putin nepopřel tvrzení, že Severní Korea vyslala své vojáky do Ruska, napsala agentura Reuters. Šéf Kremlu na tiskové konferenci po summitu skupiny rozvíjejících se zemí BRICS dodal, že je na Moskvě, jak naplní smlouvu o vzájemné obraně, kterou letos uzavřela s Pchjongjangem.
Cestou necestou. Tak jezdil ikonický německý válečný těžký motocykl BMW R75 z období II. světové války, který sloužil na všech frontách. Měl jednu vychytávku, která mu zaručila, že dokázal projet nejen bahnem na východní frontě, ale i písečné duny africké pouště. Dnes je vyhledávaným a ceněným veteránem.
Tajemná zákoutí: Zveme vás na cestu za neznámými či zapomenutými příběhy. V nové rubrice Tajemná zákoutí otevíráme jiné pohledy do historie, ať už se jedná o pověsti, historické záhady či místa opředená tajemstvím. Připomeňte si dnes pohnuté osudy části bývalých Sudet na Chebsku. Rubrika vznikla ve spolupráci Chebského deníku a internetové televize MVTV.cz.
Jeho strategické a taktické schopnosti na bojišti obdivovali i protivníci. Před 80 lety spáchal sebevraždu jeden z nejlepších polních taktiků druhé světové války, německý polní maršál Erwin Rommel. Muže známého jako Pouštní liška proslavilo nejvíce velení Afrikakorpsu v severní Africe. Později se stal jedním z velitelů čelících spojeneckému vylodění v Normandii. Jeho „návrat“ do Francie, v níž se o čtyři roky dříve dostal na výsluní, ovšem nakonec skončil neúspěchem. Poslední měsíce života strávil Rommel v hádkách o to, jak zabránit spojenecké invazi.
Pokud vás kroky zavedou ke spodní vstupní bráně hřbitova sv. Václava ve Strakonicích, jistě si povšimnete nové podoby pomníku padlým. Nejen, že září novotou, ale kromě hlavní desky jsou po jeho stranách a za ním černé žulové desky s ve zlatě vyrytými jmény obětí 1. světové války. Je jich 167 a co jméno, to příběh.
Šéf palestinské teroristické organizace Hamás Jahjá Sinvár je po smrti, v Pásmu Gazy ho zabili izraelští vojáci. Jeho smrt večer podle agentur Reuters a AFP potvrdil izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac. Krátce poté se podobným způsobem vyjádřily také armáda a tajná služba Šin Bet. Informaci o smrti šéfa Hamásu izraelské bezpečnostní složky několik hodin prověřovaly s využitím analýzy DNA a otisků chrupu. Hamás se zatím oficiálně nevyjádřil, anonymní zdroje z hnutí ale agentuře Reuters řekly, že mají poznatky, které smrt potvrzují.
Ukrajinský plán vítězství má pět bodů a tři tajné dodatky, řekl ve středu v ukrajinském parlamentu prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož citoval server RBK-Ukrajina. První bod je podle webu geopolitický, druhý a třetí vojenský, čtvrtý se týká ekonomiky a pátý je bezpečnostní. Prvním bodem je pozvání do NATO, uvedl Zelenskyj. Kyjev dále mimo jiné navrhuje rozmístit na svém území odstrašující nejaderné prostředky.
/OSOBNOST DENÍKU/ Před pondělním střetnutím Ukrajiny s Českou republikou je na špičkách stoper FK Teplice Yehor Cykalo, který barvy sklářů hájí od roku 2022. „Skoro proti každému reprezentantovi Česka jsem hrál, bude tedy pro mě zajímavé to utkání sledovat. Fandit ale budu Ukrajině," říká 23letý fotbalista, rodák z Kyjeva, který na Stínadla přišel jen týden před vypuknutím ruské agrese proti své rodné vlasti.
Lee, fotografka v první linii. Pod tímto dlouhým názvem vstupuje do českých kin snímek věnovaný americké válečné fotografce Lee Millerové. Je to tak trochu ženská záležitost. Vybojovala si ho britská herečka Kate Winsletová, jež se podílela na produkci a hraje hlavní roli, režijně filmem debutuje kameramanka Ellen Kurasová. Nabízejí svůj pohled na válku a ženy v ní, jen jsou místy až příliš pietní a úporné.
Druhý říjnový týden bude v Divadle Drak nabitý novinkami. Na programu jsou premiéry dvou inscenací – autorská dramatizace stejnojmenné knihy Louise Pergauda Knoflíková válka a unikátní inscenace pro studenty středních škol Sonety. Galerie Labyrint pak ve zcela novém hávu zve malé i velké návštěvníky na vernisáž nové interaktivní výstavy Dizajniště.
Americká viceprezidentka Kamala Harrisová se v případě svého zvolení prezidentkou nesejde s ruským vůdcem Vladimirem Putinem bez účasti zástupce Ukrajiny. Demokratická prezidentská kandidátka to řekla v pondělním rozhovoru s televizí CBS. Odpovídala v něm také na otázky k dalším tématům listopadových voleb, zejména k ekonomice či migraci.
Před rokem, 7. října, zaútočili teroristé z palestinského Hamásu na Izrael. Jedny z nejhorších zvěrstev tohoto útoku se odehrály v kibucu Beeri u hranic s Gazou. Mnozí dění v Beeri nazvali izraelským 11. zářím. Někteří obyvatelé se v uplynulých dvanácti měsících vrátili do svých domovů. Trauma z masakru, který se v jejich domově odehrál před rokem, si ale nesou dodnes. Přestože dříve většina z nich věřila v mírové spolužití s Palestinci, tuto víru po útoku Hamásu ztratili.
V pondělí 7. října uplynul rok ode dne, kdy začala válka v Pásmu Gazy. Palestinští teroristé z hnutí Hamás zaútočili přes jeho hranice a zavraždili přes 1200 lidí. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tehdy prohlásil, že od dob holokaustu jeho národ nezažil takovou krutost. Při svém řádění teroristé unesli i více než 250 rukojmích. Z nich 105 vrátili během výměny zajatců, čtyři pustili samostatně a dalších osm zachránily izraelské síly.
Prostějov se i letos zapojil do celostátní akce Den architektury. Proběhl už poosmé, a to v sobotu 28. září 2024. Jeho hlavním organizátorem byl spolek Prostor. Konal se pod názvem Prostějov – prostějovská oděvní industrie.
Ruský bezpilotní letoun S-70 Ochotnik byl sestřelen nad Ukrajinou, což znamená významnou ztrátu pro ruský vojenský průmysl. Incident, po kterém sestřelený letoun dopadl na území ovládané ukrajinskou armádou, vyvolává otázky ohledně možného dopadu na budoucí exportní plány stroje.
Propalestinské demonstrace připomínající výročí útoku teroristického hnutí Hamás na Izrael a následný začátek války v Pásmu Gazy se v sobotu 5. října zúčastnily tisíce lidí v několika městech Evropy. Byla mezi nimi také česká metropole.