Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Ruský útok na ukrajinskou vesnici Hroza, 5. října 2023

Vesnice sirotků Hroza dnes: Rusové jim zabili rodiny, děti přežívají, jak se dá

Jsou to dva roky od chvíle, kdy začala válka na Ukrajině. Reportéři britské stanice BBC se u té příležitosti vydali do obce Hroza, které se přezdívá vesnice sirotků. Na začátku října tam při ruském raketovém útoku zemřeli rodiče 14 dětí. Celkem přišlo o život 59 lidí a je to dosud útok s největším počtem mrtvých civilistů. Reportéři promluvili s lidmi, kteří při útoku přišli o své nejbližší.

Technická univerzita Liberec. Ilustrační foto.

Nejvíc zahraničních studentů v Liberci je z Ukrajiny, ještě loni to byli Rusové

V Liberci aktuálně studuje stovka mladých Ukrajinců, nejvíc jich je podle mluvčího univerzity Radka Pirkla na ekonomické fakultě. Jsou celkově nejpočetnější skupinou zahraničních studentů na škole, ještě loni to přitom byli Rusové. Kromě studentů působí na univerzitě v Liberci i několik ukrajinských vědců, kteří získali prostor pro pokračování ve vlastím výzkumu.

Ukrajinští vojáci během ruské invaze na Ukrajinu

Většina Čechů podporuje rychlý konec války na Ukrajině. I za cenu ztrát území

Více než dvě třetiny Čechů by podpořily rychlé ukončení války na Ukrajině i za cenu, že Rusko by získalo část ukrajinských území. Vyplývá to z lednového průzkumu agentury STEM. Podíl lidí podporujících rychlé ukončení války oproti loňsku mírně vzrostl. Většina lidí v Česku ale nadále označuje Rusko za jednoznačného viníka vzniku války a schvaluje pobyt ukrajinských uprchlíků v Česku.

Ukrajinská fotbalistka Daria Kolpak si plní fotbalový sen v karlovarské Slavii.

Od útěku z války k fotbalovému snu: Daria Kolpak si plní svůj sen ve Slavii

Patnáctiletá ukrajinská fotbalistka Daria Kolpak po útěku se svou rodinou do České republiky z důvodu války na Ukrajině naplňuje svůj fotbalový sen v karlovarské Slavii, kde se rychle vypracovala v druholigovém výběru žen mezi opory. Její talent a odhodlání ji dovedly až k nominaci v České divizi žáků, kde si zahrála i proti chlapcům.

Jízdní ukázka Kettenkradu na srazu vojenských historických vozidel.

Jedinečný Kettenkrad: německá pásová „motorka“ dala v terénu i 240 kilometrů

Bylo to jedno z nejunikátnějších vozidel, které vzniklo v období II. světové války. Koncept pásového „motocyklu“ byl vymyšlen a patentován v roce 1939, čímž vznikl Kettenkraftrad HK 101. Jednalo se o konstrukci, která splnila požadavek německé armády na rychlé pásové vozidlo schopné přepravy malých nákladů v horském terénu.

Izraelský voják sedí na tanku během příprav na pozemní manévry v Pásmu Gazy, 28. října 2023.

Hamás předložil návrh na příměří: Tři fáze, výměna rukojmí, stažení vojsk z Gazy

Palestinské hnutí Hamás v odpovědi na zprostředkovaný návrh dohody s Izraelem navrhuje vlastní plán příměří, které by trvalo ve třech fázích celkem čtyři a půl měsíce. Během nich by Hamás postupně propustil všechny zbývající rukojmí výměnou za palestinské vězně, izraelské síly by stáhly z Pásma Gazy a byla by uzavřena dohoda o ukončení války. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu večer podmínky Hamásu odmítl, Izrael podle něj bude ve válce pokračovat až do „absolutního vítězství“.

Zaměstnanci OSN v únoru 1994 převážejí jednu z obětí útoku na tržiště Markale v Sarajevu, aby ji letecky přepravili do nemocnic poblíž Frankfurtu nebo Záhřebu.  Den předtím na hlavním sarajevském tržišti vybuchla bomba, která zabila 68 lidí a 200 zranila.

Masakr na tržišti Markale: Všude ležely kusy těl, následovalo ultimátum od NATO

Masakr na tržišti Markale v Sarajevu, který se odehrál v únoru před 30 lety, byl jedním z nejkrvavějších útoků na civilisty v době bosenské války. Při explozi minometné střely zemřelo 68 lidí a dalších zhruba dvě stě civilistů výbuch zranil. Tragédie vyvolala celosvětovou reakci, Severoatlantická rada nastolila ultimátum. 

Vojenská přehlídka v hlavním městě KLDR Pchjongjangu, na snímku ruský ministr obrany Sergej Šojgu a severokorejský vůdce Kim Čong-un. Ilustrační foto

Kim Čong-un v loděnicích vyzval k přípravám na válku. KLDR vypálila rakety

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při návštěvě loděnic v přístavním městě Nampcho vyzval k posílení vojenského námořnictva. Podle něj je to klíčový úkol v přípravě na válku, napsaly zahraniční agentury s odkazem na severokorejská státní média. Dnes ráno pak Jižní Korea informovala, že podle její armády KLDR vypálila na západním pobřeží několik střel s plochou dráhou letu.

Poslední rozloučení s ukrajinským vojákem Mykhailom Reutskiym, který zahynul 18. února 2023 v Doněcké oblasti

Fotograf Deníku Lukáš Kaboň slaví dvojitý úspěch v soutěži Czech Press Photo

Letošní 29. ročník soutěže Czech Press Photo zná své vítěze. Se svými fotografiemi z Ukrajiny se mezi ně zařadil i fotograf Deníku Lukáš Kaboň, kterému porota udělila cenu za 2. místo v kategorii Reportáž. Zároveň obdržel i jednu ze zvláštních cen za sérii snímků z turnaje v plážovém volejbalu v Ostravě.

Petar Aleksijevič

Doma zažil válku, s Jarošíkem byl v Rusku: Lituji každé oběti, říká Aleksijevič

V nové trenérské šatně na stadionu v Uničově dopsal přípravu k tréninkové jednotce, usadil se a téměř hodinu vyprávěl o své cestě do České republiky, kde žije již 22 let a následné kariéře. Bývalý brankář Petar Aleksijevič po dlouhých letech strávených v HFK Olomouc či 1. SK Prostějov přijal nabídku na post hlavního trenéra Uničova. Předtím však 46letý Srb čerpal zkušenosti po boku Jiřího Jarošíka v ligových Teplicích či ještě nedávno v ruském Orenburgu, na což také přišla řeč. Sám totiž jako mladý zažil válku v bývalé Jugoslavii. Teď má úkol jasný, navázat na práci Jiřího Balcárka a naplnit ambice uničovského klubu v MSFL.

Petar Aleksijevič

Doma zažil válku, s Jarošíkem byl v Rusku: Lituji každé oběti, říká Aleksijevič

V nové trenérské šatně na stadionu v Uničově dopsal přípravu k tréninkové jednotce, usadil se a téměř hodinu vyprávěl o své cestě do České republiky, kde žije již 22 let, a následné kariéře. Bývalý brankář Petar Aleksijevič po dlouhých letech strávených v HFK Olomouc či 1. SK Prostějov přijal nabídku na post hlavního trenéra Uničova. Předtím však 46letý Srb čerpal zkušenosti po boku Jiřího Jarošíka v ligových Teplicích či ještě nedávno v ruském Orenburgu, na což také přišla řeč. Sám totiž jako mladý zažil válku v bývalé Jugoslavii. Teď má úkol jasný, navázat na práci Jiřího Balcárka a naplnit ambice uničovského klubu v MSFL.

Lidé v Jeruzalémě se dívají na plakáty izraelských rukojmích zadržovaných v Gaze.

Dvouměsíční příměří? V Gaze se jedná o přerušení války a propuštění rukojmích

Vyjednavači se podle serveru listu The New York Times (NYT) blíží k dohodě, která by vedla k dvouměsíčnímu přerušení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění více než 100 rukojmích, které stále zadržují palestinští radikálové. Dohoda, která by podle deníku výrazně změnila situaci v celé oblasti, by mohla být finalizována v příštích dvou týdnech.

Historik Michal Rádl s knihou Zapomenuté vojsko.

Dobrovolci? Utajená armáda! „Bránili Československo,“ říká českolipský archivář

/ROZHOVOR/ Málokdo dnes ví, kdo byli dobrovolci. Přitom patřili k jedné z hlavních ozbrojených složek, která pomáhala formovat v roce 1918 Československo. Bránili nové hranice, legie byly často ještě roztroušeny a dobrovolci tvořili zárodek nově vznikající československé armády. Českolipský historik Michal Rádl se o ně podrobně zabývá a v rozhovoru pro Deník prozradil řadu zajímavostí.

Slovenský premiér Robert Fico

Mají tam úplně normální život. Robert Fico zpochybnil, že je v Kyjevě válka

Slovenský premiér Robert Fico zpochybnil, že by v Kyjevě byla válka; v ukrajinské metropoli podle něj panuje normální život. Fico to prohlásil na tiskové konferenci během výjezdního zasedání vlády ve východoslovenské Kamenici nad Cirochou, když odpovídal na otázku, proč se jeho středeční středeční schůzka s ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem neuskuteční v Kyjevě, ale v Užhorodu u hranic.

Manifestace České ligy proti bolševismu na Karlově náměstí v Třebíči, 30. červenec 1944

Liga proti bolševismu chtěla docílit příklonu Čechů k říši, plány jí mařil kněz

Před 80 lety, v neděli 23. ledna 1944, byla v Praze založena kolaborantská Česká liga proti bolševismu. Chtěla v očích Čechů zpopularizovat nacistické Německo jako poslední hráz proti sovětskému bolševismu, ale plán jí nevyšel. Z jejích plakátů si lidé utahovali, a její kolaborantskou podstatu navíc odvážně demaskoval jeden z těch, jež chtěla získat: správce Pražské diecéze Církve československé Jan Lomoz.

Obviněný Rus si vyslechl konečný verdikt.

Kvůli válce na Ukrajině tekla v Ostravě krev. Trest Rusa Alexandra zaskočil

/VIDEO, FOTO/ Nervy na uzdě neudržel Rus Alexander G. (62 let) žijící desítky let v České republice. Během hádky týkající se války na Ukrajině chtěl nožem bodnout do hrudi dvaatřicetiletého muže z Ostravy. Ten dal naštěstí ruce před sebe a ustoupil o krok. Čepel tak zasáhla „pouze“ jeho levou dlaň. Vzápětí spadl na zem. Cizinec již nepokračoval, otočil se a odešel. Za běžné situace by mu za pokus o těžké ublížení na zdraví hrozilo od tří do deseti let vězení. Teoreticky mohl vyváznout i s podmínkou. Jenže…

Akademická sochařka Marie Uchytilová je autorkou československé korunové mince.

Od narození sochařky Marie Uchytilové uplynulo 100 let

V druhém lednovém týdnu, ve středu 17. ledna, uplynulo 100 let od narození akademické sochařky Marie Uchytilové, autorky „Památníku dětských obětí války“, který je dnes již neodmyslitelnou součástí pietního území v Lidicích. Tvoří ho sousoší 82 lidických dětí - 42 dívek a 40 chlapců ve věku od jednoho roku do šestnácti let, které němečtí nacisté nemilosrdně zavraždili 2. července 1942 v plynových autech v Chelmnu.

Jednání s basmači ve Ferganské kotlině v roce 1921

Na Afghánistán si Sověti zadělali už před 100 lety. Potlačením povstání basmačů

Byla sobota 19. ledna 1924. K městu Chiva v bývalém stejnojmenném chanátu – v roce 1924 v Chórezmské lidové sovětské republice – dorazily jednotky vzbouřených basmačů a oblehly město. Pokusy o průlom však chivská posádka spolu s komsomolskými a dělnickými oddíly úspěšně odrážela. Po čtyřech dnech se k městu přiblížila Rudá armáda. Končilo další dějství několikaletého basmačského povstání.

Čtyřmotorový bombardér RAF Avro Lancaster před startem na noční akci.

Lancastery byly páteří RAF. U nás bombardovaly Plzeň, Záluží u Mostu i Chomutov

V době II. světové války se strategické spojenecké bombardování nevyhnulo ani území dnešní České republiky, zejména kvůli průmyslovým podnikům a železničním uzlům. Ve dne probíhaly nálety amerických bombardérů, v noci pak britských. Mezi hlavní výzbroj britského bombardovacího letectva patřily letouny Avro Lancaster, které se zúčastnily několika akcí nad našim územím. Například v noci 16. ledna 1945 vyřadily zcela z provozu chemický závod v Záluží u Mostu.

V Gaze panuje humanitární krize.

V Gaze se prohlubuje humanitární krize. Statisíce lidí hladoví, upozorňuje OSN

Statisíce Palestinců podle britského diplomata, zástupce generálního tajemníka Organizace spojených národů (OSN) pro humanitární záležitosti a koordinátora pomoci při mimořádných událostech Martina Griffithse hladoví. Humanitární pomoc se kvůli válce navíc nedostává na potřebná místa. Světové organizace požadují otevření nových koridorů a zajištění bezpečí jak pro Gazany, tak humanitární pracovníky.   

Exministryně financí a předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová

Schillerová slovy o míru probudila šprýmaře. Internet zaplavily vtipy i kritika

My nepotřebujeme tuto zemi připravovat na válku. My chceme žít v míru. Tato slova pronesená v podcastu Crunch předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové rozpoutala na sociálních sítích různé reakce. Někteří je podrobili kritice, jiní s nimi souhlasí. Na adresu političky vzniklo i plno internetových vtipů. Schillerová pro Deník reagovala, že fóry bere s nadhledem, vadí jí ale osobní urážky ministrů. Přetřásaná citace je podle ní vytržená z kontextu.