
Anna, skutečný příběh z války. V Litomyšli ho zahrají české a ukrajinské děti
České a ukrajinské děti sehrají v Litomyšli společné divadelní představení. Příběh Anny je založený na skutečných událostech.
České a ukrajinské děti sehrají v Litomyšli společné divadelní představení. Příběh Anny je založený na skutečných událostech.
/FOTOGALERIE/ Po příjemném, veselém i vážném večeru se spisovatelem Jiřím Březinou, jeho detektivními romány a také s nočním sluncem. Přichází čas na besedu s reportérem z válek, mešit i bazarů. Pavel Novotný zvaný Pawluscha bude nejen o své knize Proč Alláh stvořil kalašnikov? hovořit v příbramské knihovně Jana Drdy ve středu 18. října od 18 hodin.
Izrael se podle jeho premiéra Benjamina Netanjahua vydává na dlouhou a těžkou válku, kterou mu vnutil vražedný útok radikálního palestinského hnutí Hamásu. Počet obětí sobotního napadení země raketami a ozbrozenými radikály stoupl už na více než 400. Nemocnice přijaly přes 2000 zraněných, uvádí v nejnovějším hlášení izraelské ministerstvo zdravotnictví. Dvacet lidí je v kritickém stavu, dalších 330 mělo vážná zranění, píše list The Times of Israel.
Nedaleko od válečné linie si vydělává na živobytí hokejem. Slovenský brankář Boris Babik ale nebere krvavé rubly v ruské KHL. Pětadvacetiletý mladík „bojuje“ na opačné straně barikády - na okupované Ukrajině. Pravidelně slyší hučení sirén při hrozbě leteckých útoků. Ani zuřící válečný konflikt ale Babika od angažmá v Kyjevě neodradil.
Hrdinská odysea legionářů na slavné Transsibiřské magistrále. Strastiplný návrat do vlasti, nově zrozeného Československa skrze válkou zničenou ruskou pustinu. Od Moskvy až do Vladivostoku, zhruba 9200 kilometrů obrněným vlakem. Boje na Sibiři, v obří zemi rozdělené před více než sto lety občanskou válkou Rudé a Bílé armády. Historické legionářské téma si bere za své nová česká počítačová hra Last Train Home, která vyjde už osmadvacátého listopadu.
V bitvě o kopec Tel Saki, jednom z prvních velkých střetů jomkipurské války v roce 1973, stála hrstka izraelských výsadkářů a opěšalých tankistů proti více než stonásobné syrské přesile. Přesto dokázala zhruba 11tisícovou nepřátelskou útočnou vlnu zadržovat celé tři dny, a zachránila tak svou zemi před zničením.
V Havlíčkově Brodě začíná už třiatřicátý knižní veletrh, letos s mottem „Po válce v šest hodin“. Je to parafráze na halekání dobrého vojáka Švejka a sapéra Vodičky, kteří se – odváděni každý jednou stráží – na dálku domlouvali, že až skončí válka, sejdou se v šest večer ve Švejkově oblíbeném hostinci u Kalicha.
Jako muž vstoupil do tajných služeb krále Ludvíka XV., jako žena se infiltroval na ruský carský dvůr. Jako muž udatně bojoval ve válce, pak se nechal oficiálně prohlásit ženou a Ludvík XVI. mu pořídil i bohatý dámský šatník. Na to, jaké pohlaví má ve skutečnosti rytíř d'Éon, francouzský špion žijící v 18. století, se za jeho života uzavíraly sázky. Pravdu odhalila až pitva.
Krvavé drama, na jehož počátku byla hádka ohledně válečného konfliktu na Ukrajině, se odehrálo v Ostravě. Rus dlouhodobě žijící v České republice s nožem v ruce zaútočil na Jana Š. (32 let) z Ostravy. Oba se předtím názorově střetli kvůli útoku Ruska na Ukrajinu.
Podle časopisu Forbes je Dalibor Dědek s majetkem kolem 7,7 miliardy 56. nejbohatším Čechem. Je nepřehlédnutelnou postavou nejen Jablonecka. Pro někoho je tajemný boháč a podnikatel, pro spousty ostatních člověk, který výrazně pomáhá ostatním, a to především v sociální a zdravotní sféře. Na rozhovor s ním se redaktor Deníku vydal přímo do jeho bydliště ve vesničce u Železného Brodu.
Byl pátek 1. října 1943. Do ulic Neapole, jednoho z nejkrásnějších, ale také válkou nejzasaženějších italských měst, proudily ze všech stran jednotky britské i americké armády. Všude je vítaly jásající davy. Vstupu vojsk totiž předcházelo čtyřdenní heroické spontánní povstání, které se zapsalo do dějin jako Čtyři dny Neapole. Prchající Němci ale ještě neřekli poslední slovo. Ve městě za sebou nechali číhající smrt.
„Jaká je to volba – mezi vraždou a sebevraždou!“ prohlásil v noci z 29. na 30. září 1938 československý diplomat Vojtěch Mastný, když se v hluboké noci seznámil v konferenční síni hotelu Regina v Mnichově s textem Mnichovské dohody. Od podpisu dokumentu, který v konečném důsledku znamenal zánik předválečného Československa, uplynulo 85 let.
Zatímco v pražském Edenu v neděli večer probíhala lítá (ne)fotbalová válka mezi Slavií a Spartou, tedy kluby, které by svou velikostí a možnostmi měly jít všem ostatním příkladem (ale nestalo se tak), na Klatovsku byl relativní klid. Disciplinární komise Okresního fotbalového svazu Klatovy (OFS Klatovy) totiž řešila na svém pravidelném úterním zasedání z víkendových zápasů pouze pár drobností.
Z vojenských cvičišť se v Rusku stávají dětská hřiště a naopak. Ve školkách od Pacifiku až po Černé moře si děti oblékají uniformy a účastní se nácviku pochodů. Starší děti se v hodinách první pomoci učí kopat zákopy, házet granáty a střílet ostrými kulkami, zatímco v pracovních činnostech šijí vojenské uniformy. Ruské děti jsou zkrátka připravovány na válku.
Válka na Ukrajině poznamenává nejen města a vesnice, ale i ornou půdu. Jak vypadá krajina ve válce? To můžete zjistit, pokud navštívíte Muzeum potravin a zemědělských strojů v Ostravě.
Rozhodl se jít s kůží na trh. Obránce Calgary Flames Nikita Zadorov jako první ruský hokejista v NHL veřejně odsoudil válku na Ukrajině. Moskevský rodák po vypuknutí konfliktu navrhl, aby se Rusové působící v zámořské lize společné vymezili proti ruské invazi. Ti se ale nedokázali dohodnout.
Film Golda o legendární izraelské premiérce Goldě Meirové, který ve čtvrtek vstoupil do českých kin, čerpá svou stěžejní zápletku z jednoho z nejtěžších okamžiků její vlády: chvíle, kdy vypukla jomkipurská válka a mladý židovský stát stanul proti Egyptu, Sýrii a Jordánsku v bitvě o svou samotnou existenci.
Náhorní Karabach, nikým neuznaný státeček Arménů na Kavkaze, zahynul pod náporem Ázerbajdžánu.
Někdo o něm říká, že je válečný štváč, který straší mobilizací a temnými scénáři. Generál Karel Řehka je ale hlavně muž, jenž zažil čtyři afghánské mise a o boji neví jenom z doslechu. I z toho důvodu tvrdí, že musíme udělat všechno pro to, aby válka na našem území nebyla.
Generál Karel Řehka je přesvědčen, že musíme udělat všechno pro to, aby válka na našem území nebyla. V jeho pojetí to znamená dát potenciálnímu nepříteli najevo, že ozbrojený útok by se mu nevyplatil. „Musíme se připravit na ozbrojený konflikt vysoké intenzity, velkého rozsahu a s technologicky vyspělým protivníkem, který vlastní jaderné zbraně. V dnešní situaci to znamená chystat se na válku s Ruskem,“ říká v rozhovoru pro Deník.
Končí tady silnice. Dál žádná nevede. Podhorská vesnice Runina má proto jen jedny tabule na začátku obce. Na konci už nejsou třeba. Kolem uzavřeného údolí, z něhož vede podél potoka jediná asfaltka, jsou hory k tisícům metrů šplhajících Polonin. Na jejich vrcholcích u hranic s Polskem pak bukové lesy zařazené na seznam UNESCO. Vlci, medvědi i zubři tu jsou normální součástí života. Stejně jako tuhé zimy, kdy cestu k civilizaci musí občas proházet vojáci, protože síly silničářů na to nestačí.
Během dne památek, jenž se konají 16. září, tedy tuto sobotu, si návštěvníci mohou prohlédnouti rovněž výstavu zničených kostelů, a to během návštěvy děkanského kostela Nanebevzetí P. Marie na Hošťálkově náměstí v Žatci.
Severní Korea podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina ve všech jeho rozhodnutích, řekl ve středu podle agentury Reuters severokorejský vůdce Kim Čong-un. Oba státníci se sešli na kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě, kde Putin uvedl, že Rusko pomůže KLDR v oblasti vesmírných družic. Předmětem rozhovorů byla podle agentury RIA Novosti také možnost vyslání severokorejského kosmonauta do vesmíru. Podle Kima, pro kterého byla návštěva první zahraniční cestou od pandemie covidu-19, Moskva i Pchjongjang vedou svatou válku proti Západu.
Nejdřív úplný zákaz, pak výjimka a teď úplný obrat. Vláda umožní ruským a běloruským sportovcům (za určitých podmínek) přicestovat do Česka. Tohle rozhodnutí rozproudilo krev v žilách Dominiku Haškovi. Hokejová legenda se neudržela a premiérovi Petru Fialovi poslala peprný vzkaz.
O událostech, souvislostech a osobnostech třicetileté války bylo napsáno mnohé, ať to byla pražská defenestrace roku 1618, bitva na Bílé Hoře, staroměstská exekuce (poprava 27 českých pánů), pobělohorské konfiskace, generalissimus Albrecht z Valdštejna či obléhání Brna (1645) i Prahy (1648) švédskými vojsky.
/Od zvláštního zpravodaje v Polsku/ Vystoupení maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjárta bylo jedním z vrcholů XXXII. Ekonomického fóra v polském Karpaczi. „Je nespravedlivé obviňovat Maďarsko z toho, že je proruské. Dodávky energie pro Maďarsko určovala fyzická realita a existující infrastruktura,“ říká politik, který poskytl Deníku exkluzivní rozhovor.
Před 80 lety, 8. září 1943, byli v berlínské věznici Plötzensee popraveni dva ústřední hrdinové slavné Reportáže psané na oprátce: její autor Julius Fučík a jeho spojka Jaroslav Klecan. S jejich popravou to nebylo jen tak – věznice byla krátce předtím bombardována a nálet poškodil gilotinu, proto museli být oba oběšeni. Spolu s nimi tam bylo mezi 7. a 10. zářím usmrceno více než 250 vězňů – včetně šesti oběšených omylem.
Ukrajinská první dáma Olena Zelenská promluvila o emocionálním dopadu války na její rodinu. V rozhovoru pro stanici BBC se svěřila, že jejímu synovi chybí táta, ale přesto věří, že náročnou situaci společně zvládnou.
Kontroverzní socha Rudoarmějce, která se tyčí na prostranství před Základní školou Želatovská v Přerově a už delší dobu víří mezi lidmi emoce, zůstane na svém místě. Rozhodli o tom na svém pondělním zasedání přerovští zastupitelé, kteří drtivou většinou hlasovali pro její zachování.
Constanter continent orbi aneb Stálostí se zachovává svět. To bylo císařské heslo habsburského panovníka Karla VI., otce Marie Terezie a císaře Svaté říše římské, který byl právě před 300 lety, v neděli 5. září 1723, korunován českým králem. I když si dnes více připomínáme jeho dceru, na osobnost Karla VI. bychom neměli zapomínat. Do dějin se zapsal vytlačením Turků z Uher a zahájil konsolidaci habsburské monarchie.
Pokud Ukrajina vyhraje, vyhrajeme tak trochu i my. Pokud prohraje, bude to ale i naše prohra.
/VIDEO/ V centru Brna mohou lidé na vlastní oči vidět důsledky války na Ukrajině. Tři civilní auta rozstřílená ruskými raketami a zničená požárem. Každé z nich mělo svou rodinu a příběh. Institut Paměti národa vystavuje vraky dovezené z válečné fronty. „Výstava je způsob, jak upozornit na hrůzy válečného konfliktu. Pro mě jsou vozidla hmatatelným důkazem zbytečného lidského utrpení,” řekl vedoucí kanceláře Paměti národa na jižní Moravě Pavlína Lolloková.
Na frontě opět padl sportovec ve zbrani. Válečný konflikt připravil o život hokejového brankáře Artema Gvozdyka. Přestože šlo o „vojáka“ ruské armády, která konflikt s Ukrajinou rozpoutala, zpráva o další oběti z řad sportovců nenechala klidným Dominika Haška. Hokejová legenda viní z umírání lidí sportovní federace v čele se zámořskou NHL. Hašek se pustil i do české vlády, která změnila postoj a povolila ruským a běloruským sportovcům účastnit se soutěží v Česku.
Galerie Kryt v Klášterci nad Ohří připravila komiksovou výstavu Ještě jsme ve válce. Vernisáž výstavy se uskuteční 1. září v 17 hodin.
/VIDEO, FOTO/ Tam, kde ještě před válkou žilo na 150 lidí, dnes bují les a kopřivy zarůstají kamenné základy domů. Vesničku Bukovou v Orlických horách postihlo to, co i jiné obce v Sudetech. Němci byli odsunutí a zbyly po nich jen nízké zídky, které ve stínu horského lesa působí tajemně až zlověstně.
V seriálu Příběhy opuštěných budov vás provedeme po více než 140 zajímavých objektech v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Každé úterý můžete listovat v přehledu vybraných opuštěných domů podle tématu týdne, ve středu přijde na řadu reportáž z vybrané budovy ve vašem okolí, kam se vypravili reportéři Deníku. V osmém díle jsme se zaměřili na zaniklé obce a osady.
Slavná 311. československá bombardovací peruť vznikla koncem července 1940 a do bojů se poprvé zapojila v září téhož roku. Zprvu operovala nad okupovanou Evropou, později nad mořem. V květnu roku 1943 byla dočasně vyňata z operační činnosti a přešla z bombardérů Wellington na výkonnější Liberatory. Znovu startovat začala koncem srpna; její první starty na nových strojích poznamenalo bohužel hned několik katastrof.
Řešení pro konec konfliktu na Ukrajině nevede skrze zastavení dodávek zbraní, naopak konec jejich poskytování by válku neukončilo, ale vedlo by k utrpení a úmrtí ještě více lidí. Ve svém projevu na poradě českých velvyslanců v Černínském paláci to v pondělí řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
Letos je to už neuvěřitelných 79 let, co se v boji během druhé světové války na obloze objevil první spojenecký proudový letoun. Byl jím britský stroj Gloster Meteor, jehož prototyp byl zalétán v březnu 1943. Do služby se zapojil od 27. července 1944. Do kabiny této stíhačky po válce a po útěku do druhého exilu po únoru 1948 usedali také bývalí váleční letci od československých perutí RAF.
Je to jeden z téměř zapomenutých válečných příběhů. Před 2. světovou válkou byla Gertrude Hahnová (rozená Němka žijící od tří let v USA) vzornou americkou středoškolačkou, jež za svůj přístup ke studiu i k občanství získala dokonce cenu. V roce 1938 se však vrátila do Německa – a po vstupu Ameriky do války začala z Berlína vysílat nacistickou propagandu určenou k demoralizaci amerických vojáků. Odhalena byla právě před 80 lety, 22. srpna 1943.
Kde se to v něm bere? Jeho zarputilost s jakou odmítá účast ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách. Lépe řečeno, na všech sportovních akcích a ještě lepé řečeno, těm, kteří se neodstřihli od agresora, který vyvolal válku na Ukrajině. I když… Hokejový gólman Dominik Hašek byl už za své aktivní činnosti znám neutuchající houževnatostí.
Kde se to v něm bere? Jeho zarputilost s jakou odmítá účast ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách. Lépe řečeno, na všech sportovních akcích a ještě lepé řečeno, těm, kteří se neodstřihli od agresora, který vyvolal válku na Ukrajině. I když… Hokejový gólman Dominik Hašek byl už za své aktivní činnosti znám neutuchající houževnatostí.
Jihozápadní Čechy osvobodila americká armáda na sklonku druhé světové války během dubna a května 1945. Ještě čtvrt roku poté však naše území proudily nové americké jednotky, většinou aby vystřídaly nebo posílily ty stávající. To byl i případ 59. polní nemocnice, která zavítala do Mariánských Lázní 10. srpna 1945 po té, co prošla válečnou Evropou jako součást Pattonovy Třetí armády.
Od vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v pondělí uplyne 55 let.
Titul Spravedlivý mezi národy je udělován lidem nežidovského původu, kteří za holocaustu pomáhali pronásledovaným židovským obětem. Před pár dny byl in memoriam tento titul udělen Bohuslavu, Olze a Evženii Čepkovým. Tito volyňští Češi, kteří ukrývali za druhé světové války židovskou rodinu, nakonec našli nový domov na Krnovsku.
Ve světě nyní běží hned několik programů letounů 5. a 6. generace. V souvislosti s nimi odborníci probírají, jaký vlastně má moderní bojový letoun být. Jednou z hlavních otázek pak je, jestli se novodobé stíhačky mohou dát do souboje na krátkou vzdálenost, kterou letectví zná už od rytířských dob Rudého barona. Zda je ještě stále přijatelný takzvaný dogfight.
Přestože na Ukrajině zuří válka, statisíce Rusů si vybírají z oblíbených prázdninových destinací, kde by mohli strávit letní dovolenou. Jiní hledají dokonce bezpečné útočiště. Protiruské sankce, slabý rubl a zákazy vydávání víz Rusům zajistily, že ruští turisté mohou své peníze utrácet jen v několika málo destinacích. Ty na tom sice dost vydělávají, ale tamní obyvatelé to ne vždy schvalují, píše bruselský server Politico.
Byl čtvrtek 11. srpna 1988. Ten den vyvrcholily v pákistánském Péšávaru schůzky čtveřice mužů, kteří měli společný cíl. Jmenovali se Usáma bin Ládin, Abdalláh Júsuf Azzam, Mohammed Atef a Ajman az-Zaváhirí. Oním cílem bylo založení islamistické militantní organizace Al-Káida.
Po japonském útoku na Pearl Harbor se v zaoceánské mocnosti zvedla vlna nenávisti vůči Japoncům. Skončila umístěním lidí japonského původu do internačních táborů. Čekal je tam nedůstojný život. Zákon, který uvězněným přiznal odškodnění, začal platit až před 35 lety.
/PŘÍBĚHY OPUŠTĚNÝCH BUDOV/ Rabštejnské údolí nedaleko České Kamenice dnes láká k příjemným procházkám v poklidné přírodě. Nebylo tomu tak ale vždy. Před 80 lety v něm byl zajatecký a koncentrační tábor. Ten svou činnost neukončil v květnu 1945, fungoval ještě další rok, kdy v něm byli zavření a mučení Němci. Jedním z brutálně mučených byl například konstruktér slavného motocyklu Böhmerland Albin Hugo Liebisch.