Těžkou ránu utrpělo před 80 lety, v pátek 30. července 1943, německé ponorkové loďstvo. Během jednoho dne ztratilo plných šest ponorek. U brazilského státu Pernambuco potopil britský letoun ponorku U-591, ve středním Atlantiku zlikvidoval torpédový bombardér z americké lodi Santee ponorku U-43, u tuniského pobřeží šla ke dnu ponorka U-375 a rovněž ponorky U-461, U-462 a U-504 už nikdo nespatřil.
Na válečné období 1939-45 není lehké vzpomínat, byla to doba nesvobody, bezpráví a teroru. Čechy ale většinu války ležely v hlubokém týlu a jediným připomenutím vzdálených bojů byly letecké útoky, souboje, často i sestřely a havárie bojových letadel. Některé se podařilo objasnit, jiné stále zůstávají záhadou. Fatální havárie německého letadla se odehrála také u Pátku nad Ohří.
Ve čtvrtek 27. července uplyne 70 let ode dne, kdy byla v Pchanmundžonu podepsána mírová smlouva, která ukončila tříletý vojenský konflikt známý jako korejská válka. A i když je z Česka do východní Asie pořádný kus cesty a mohlo by se zdát, že tento konflikt nenese českou stopu, opak je pravdou. Na dodržování smlouvy totiž dohlíželi také Čechoslováci. Jedním z nich byl i Václav Pražák z Hradce Králové.
Ve čtvrtek 27. července uplyne 70 let ode dne, kdy byla v Pchanmundžonu podepsána mírová smlouva, která ukončila tříletý vojenský konflikt známý jako korejská válka. A i když je z Česka do východní Asie pořádný kus cesty a mohlo by se zdát, že tento konflikt nenese českou stopu, opak je pravdou. Na dodržování smlouvy totiž dohlíželi také Čechoslováci. Jedním z nich byl i Václav Pražák z Hradce Králové.
Největší římský pochod na českém území po téměř dvou tisících letech. Zhruba padesát kilometrů pěšky. Osm novodobých legionářů se na jižní Moravě vypravilo na cestu mezi dávnými tábory římských dobyvatelů. V plné zbroji. S ponožkami ve vojenských sandálech. Tři dny s až čtyřiceti kilogramy na zádech. Jde o dobrodružství experimentální archeologie.
Kamila a Alfred Bergmannovi a jejich tři děti patří k naprostým výjimkám, které se po válce vrátily z koncentračních táborů. Přesně před sedmdesáti lety, v lednu 1943, bylo z Holešova nuceně deportováno dvě stě sedmdesát dva židovských obyvatel, po více než dvou letech utrpení se jich vrátilo jen dvacet.
Zatímco hrůzy nacistických koncentračních táborů v Německu a v Polsku jsou dostatečně známé a dokumentačně podchycené, o tom, co se dělo v jediných německých koncentračních táborech na britské půdě, tedy na okupovaných Normanských ostrovech v kanále La Manche, se donedávna mlčelo. Teprve nyní britská vláda tuto otázku otevřela. Důkazy posledních let ukazují, že rozsah nacistického barbarství byl větší, než se čekalo.
Dříve narození řidiči, dnešní skoro osmdesátníci, dobře vědí, že pokud se řadilo směrem nahoru, šlo všechno jako po másle. Ale pokud se podřazovalo, muselo se to umět. Sešlápnout spojku, dát meziplyn a s citem snížit rychlostní stupeň. Když se to neumělo, byl z toho velmi hlasitý proces. To je asi jedna z největších charakteristik českého náklaďáku Praga RN nebo-li Erenky, Ereny či Randálu.
Krymský most přináší válku a musí být vyřazen z provozu, je přesvědčen ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle agentury Reuters a serveru televize CNN to řekl ve videoprojevu k bezpečnostnímu fóru v americkém Aspenu. V noci na pondělí byl most spojující pevninské Rusko a anektovaný Krym vážně poškozen. Moskva z útoku obvinila Kyjev.
Chorvati jsou rádi za věrné české turisty. Některé jejich nešvary a chování jim ale vadí. Určité stereotypy z minulosti, například Češi jako pivaři bez vkusu, přetrvávají. Deník se podíval na vztahy obou národů z různých úhlů.
Ruská tajná služba FSB požádala moskevský soud, aby uvalil vazbu na prominentního nacionalistu Igora Girkina, viní ho z podněcování k extremistické činnosti. Hrozí mu až pět let vězení, napsaly odpoledne agentury. Girkinova žena a jeho advokát dříve informovali o jeho zadržení. Bývalý důstojník tajné služby, který je znám také jako Igor Strelkov, od jara 2014 velel milicím proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny. Tento stoupenec války proti Ukrajině poslední dobou stále ostřeji kritizoval ruské vojenské velení i prezidenta Vladimira Putina.
Velký poprask se v uplynulých dnech strhl kolem facebookového profilu novinářky Markéty Kutilové. Ta na něm nejdříve zveřejnila postřehy ze své cesty do Kyjeva, a poté, co se pod nimi rozpoutaly velmi bouřlivé hádky, svůj profil dočasně deaktivovala. Podle dezinformátorů a politiků cílících na dezinformační scénu se stala obětí nátlaku. Novinářka ale svůj profil opět obnovila a situaci vysvětluje jinak.
/ANALÝZA/ Válka na Ukrajině je ve slepé uličce. Ruská armáda, zdecimovaná neschopným velením, zákulisními tahanicemi a nekončícími problémy se zásobováním, už letos nebude schopná převzít iniciativu. Ukrajinská protiofenziva mezitím dosahuje jen omezených výsledků a je zřejmé, že lepší to už nebude. Co dál?
Vracel jako celá řada poválečných repatriantů. Do rodného Československa ale Arnošt Morávek cestoval až z dalekého Tichomoří. Na Filipínách, kde ho znali jako Ernesta Moravka, bojoval po boku amerických vojáků proti Japoncům. Prošel si i peklem zajateckého tábora a kromě vysokého amerického civilního vyznamenání Medaile Svobody (Medal of Freedom) si přivezl také vůz značky Jeep.
Vyhlazení Českého Malína v červenci roku 1943 představuje dodnes trochu záhadné téma a není známo, kdo konkrétně k němu vydal rozkaz. Historik Tomáš Řepa v rozhovoru pro Deník upozorňuje, že je jisté, že násilí zasáhlo všechny národnostní skupiny žijící v dané oblasti – jak volyňské Čechy, tak i Poláky a Ukrajince.
Evropská unie je na další topnou sezonu připravena lépe než před rokem. Krize kolem nedostatku plynu a extrémně vysokých cen energií podle eurokomisařky pro energetiku, Estonky Kadri Simsonové Evropě nehrozí. „Zásobníky plynu v EU byly prohlášeny za strategickou infrastrukturu a dnes jsou téměř plné,“ ujišťuje.
Reportéři z americké stanice CNN vyzpovídali tři ruské vojáky zajaté ukrajinskou armádou. V provizorním vězení na východní Ukrajině se rozpovídali o tom, jaké to je bojovat v zákopové válce a co se děje na ruské straně barikády.
Nejen hrad Bouzov, ale i devět přiléhajících pozemků zůstane českému státu. Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost České provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě (tzv. Německého řádu), který se domáhá navrácení majetku, který mu zabavili nacisté na začátku druhé světové války a pak jej konfiskoval československý stát jako nacistický majetek.
V těchto dnech si připomínáme 80. výročí spojeneckého vylodění na Sicílii, považovaného často za bod obratu v druhé světové válce. Operace Husky, jak se tato rozsáhlá vojenská akce nazývala, by však možná neproběhla ani zdaleka tak úspěšně, kdyby Spojencům nepomohl mimořádně temný partner: mafie.
Jsou situace a okamžiky, které jen tak mimochodem odkryjí události a osudy, které zůstávaly zapomenuty hluboko pod povrchem. Bez nich by život plynul dál svým neměnným tempem. Tak tomu bylo i zde na předměstí města Znojma. Sice zde místní obyvatelé nacházeli při různých výkopových pracích drobné kosterní pozůstatky obětí veliké bitvy, která zde proběhla, ale odsun původního německého obyvatelstva v roce 1945 historickou paměť zcela zpřetrhal. A nebýt místních nadšenců ze znojemského klubu vojenské historie by možná připomínky kdysi slavné bitvy zmizely zcela.
Když Rusko před rokem a půl napadlo Ukrajinu, měl Kreml v záloze stovky stíhaček MiG a Suchoj. Ukrajinská stíhací flotila byla podle některých odhadů mnohem skromnější, čítala nanejvýš 69 stíhacích letounů a dosahovala tedy asi desetiny velikosti ruského letectva. Ukrajinci tvrdí, že západní stíhačky jsou nyní nezbytné k vychýlení rovnováhy ve prospěch jejich země. Na poskytnutí letounů Ukrajině se však názory různí, stejně jako na volbu typů, které by se na ukrajinském nebi mohly objevit.
Bývalý náměstek ministra obrany a současný český velvyslanec při NATO Jakub Landovský objasňuje pro Deník význam nadcházejícího aliančního summitu i to, proč je nutné, aby členské státy včetně Česka dávaly na obranu víc peněz.
Příští úterý začíná ve Vilniusu summit Severoatlantické aliance. Je jisté, že na něm nedostane pozvánku do nejsilnějšího obranného paktu Ukrajina a nebude přijato ani Švédsko. Zatímco v prvním případě jde o všeobecnou shodu, v druhém přijetí brání dvě země, Turecko a Maďarsko.
Piloti letounů F-35 hlídkujících na hranicích východního křídla NATO se v posledních měsících stále častěji stávají cílem zaměřování radarů ruské a běloruské protivzdušné obrany, stejně jako stíhaček ruského a běloruského letectva. K sestřelům zatím nedošlo, obě strany tím ovšem své zbraně učí poznávat protivníka. A jsou to právě F-35, které na hranicích NATO krotí ruské letectvo pomocí sofistikovaných systémů elektronického boje.
/ROZHOVOR/ Vyvolávání duchů byl zejména na konci 19. a na začátku 20. století pozoruhodný fenomén, kterému se věnovaly tisíce lidí. Se spiritualistickými seancemi začal v Trutnově, patrně jako na prvním místě v Čechách, Ignaz Etrich, syn významného trutnovského textilního průmyslníka Josefa Etricha. V rodinné vile v Horním Starém Městě, která je dnes zchátralá, pořádal pravidelná duchařská setkání pro dělníky a dělnice jeho textilek. Ti poté šířili spiritismus v krkonošských a podkrkonošských vesnicích.
Byla neděle 30. června 1963. Policejní tým se přibližoval k podezřelému autu, které stálo zaparkované na odlehlém předměstí sicilského Palerma. Policisté měli důvod být obezřetní; v předchozích dnech došlo v okolí už k několika bombovým útokům v autech. Pokud ovšem měli dalšímu útoku zabránit, museli bombu zneškodnit. Najít se dala jen ve voze, a tak překročili kritickou vzdálenost. Bomba vybuchla a zabila sedm policistů.
/FOTO, VIDEO/ Už 157. výročí druhé největší bitvy 19. století připomene v sobotu 1. července vzpomínková akce na Chlumu u Hradce Králové. Účastníky přenese do července roku 1866, kdy tu zuřily krvavé boje. Po nich zůstaly na mnoha místech rozeseté pomníčky, pomníky i pouhé kříže. Jeden zcela nový se tu objevil nově na nalezeném hromadném hrobě. Kompletní opravy se pak dočkaly dvě památky z války roku 1866.
Už druhým rokem po sobě vypisuje Anglo-americká vysoká škola v Praze (AAU) stipendia pro ukrajinské studenty prchající před válkou. Pro deset studentů poskytne spolu se společností Odyssey 44 stipendia na bakalářské a navazující magisterské studium v celkové výši 17,2 milionu korun. Částka pokryje školné i životní náklady. Na AAU aktuálně studuje přes 50 Ukrajinců. Řadí se tak po studentech z USA a Ruska mezi jednu z nejpočetnější národnostních skupin na škole.
Ruský politolog Andrej Piontkovskij v minulosti zorganizoval nejúspěšnější protest proti Vladimiru Putinovi, jeho výzvu k odchodu prezidenta podepsalo na 150 tisíc Rusů. Na základě svých zdrojů tvrdí, že pochod Jevgenije Prigožina na Moskvu podpořily ty kruhy ve vedení země, které si přejí ukončit válku s Ukrajinou „čestnou kapitulací“.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ukrajinští a čeští studenti v pondělí 26. června večer v Praze u Vltavy uctili památku vrstevníků, kteří zemřeli v důsledku ruské agrese na Ukrajině. Pietní akci uspořádala organizace Člověk v tísni v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách. Symbolické připomenutí se uskutečnilo v předvečer Dne památky obětí komunistického režimu.
V lednu 1933 se na jihoamerickém ostrově Trinidad narodili v rodině německé katoličky a místního ortodoxního žida dva bratři - jednovaječná dvojčata. O šest měsíců později, v červnu 1933, byli rozděleni, protože se jejich rodiče rozvedli. Matka se s jedním ze synů vrátila do Německa a vychovávala ho jako nacistu. Druhý syn zůstal s otcem v Trinidadu a stal se ortodoxním židem. Sešli se až po válce.
Končil červen 1918. Britská zpravodajská služba vydala tiskovou zprávu s poněkud specifickým obsahem: popisovala totiž tříměsíční ostřelování Paříže novou německou destruktivní zbraní, schopnou dostřelu až 128 kilometrů. Pařížané přezdívali tomuto obřímu dělu „Velká Berta“, sami Němci jí však říkali jednoduše „Pařížský kanon“.
Česká republika pozorně sleduje situaci v Rusku, sdělil ČTK ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). S ohledem na pokračující invazi na Ukrajinu a možnou hrozbu zhoršení bezpečnostní situace v zemi dál platí varování před cestami do Ruska. Ruský prezident Vladimir Putin dnes uvedl, že ozbrojená vzpoura žoldnéřů ze soukromé Wagnerovy skupiny je zradou Ruska a její osnovatelé budou tvrdě potrestáni.
K jedněm z nejkrvavějších střetů první světové války došlo v letech 1917 a 1918 na řece Piavě v severní Itálii. Právě za ni se jako za přirozenou bariéru stáhla italská vojska po porážce, kterou utrpěla v bitvě u Caporetta od rakousko-uherských a německých oddílů. V sérii bojů na Piavě pak na řadě míst bojovali Češi s Čechy, protože italskou obrannou frontu pomáhali zpevnit legionáři.
/FOTO, VIDEO/ Neprůstřelné vesty, létající drony s termovizemi, střešní krytiny na opravy budov nebo také potraviny, drogerii a zdravotnický materiálem. Z Jablonného nad Orlicí na Orlickoústecku už vyjelo 50 nákladních aut na pomoc Ukrajině. Společnosti Isolit Bravo napadenou zemi podporuje už od roku 2014. Naposledy na bojiště poslala první tří speciální vojenská vozítka pro převoz raněných.
Každý název s sebou nese atmosféru doby, v níž vznikl. Například Jordánské nábřeží se během druhé světové války nazývalo nábřežím Reinharda Heydricha, třída 9. května zase Viktoria-Strasse. Hned po válce ji čekala další změna: byla přejmenována na Stalinovu třídu.
V pátém díle seriálu debat Co můžeme čekat od prezidenta se Petr Pavel vyjádřil k dění v české vládě, pozvánce Ukrajiny do NATO, sledování ruských občanů i aktuální informaci o vyprázdněném hradním skladu.
Další debata Deníku s prezidentem Petrem Pavlem se týkala možného členství Ukrajiny v NATO i aktuálních hrozeb ze strany Ruské federace proti České republice. Pavel zmínil, že válka s Ruskem neznamená jen otevřený boj, podle něj záleží na vnímání definice.
Do obnovy tělocvičné organizace Sokol v ukrajinském městě Malyn se pustil Olomoučan Tomáš Labounek. Starosta Sokola Hodolany vyrazil za válkou zkoušenými lidmi se zásilkou potravinové pomoci a potřeb na cvičení. Společně s dalšími sokoly nabízí pomocnou ruku i dlouholeté zkušenosti.
Do obnovy tělocvičné organizace Sokol v ukrajinském městě Malyn se pustil Olomoučan Tomáš Labounek. Starosta Sokola Hodolany vyrazil za válkou zkoušenými lidmi se zásilkou potravinové pomoci a potřeb na cvičení. Společně s dalšími sokoly nabízí pomocnou ruku i dlouholeté zkušenosti.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Na šest tisíc zajatců z nejrůznějších koutů světa prošlo během druhé světové války Jesenickem. Roman Janas vrátil jména devatenácti stům z nich. O mužích, kteří během šesti let nuceně pracovali, trpěli a umírali v Jeseníkách, s kolegou vydal knihu.
Světovým dnem uprchlíků každoročně 20. června Organizace spojených národů připomíná osudy lidí, kteří kvůli konfliktům a pronásledování opustili svou rodnou zemi v naději, že jinde najdou šanci na lepší život. Zámek Linhartovy výstavou připomene osudy dětí, které kvůli občanské válce v Řecku našly nový domov v Československu.
Patří k nejznámějším ukrajinským sportovcům. Fotbalista Olexandr Zinčenko je oporou Arsenalu a svůj vliv využívá od začátku ruské invaze k tomu, aby přitáhl pozornost světa k tragickému dění ve své vlasti. Zároveň patří k nejostřejším kritikům setrvávání ruských (a běloruských) sportovců na mezinárodní scéně. Podle něj i oni nesou odpovědnost za zločiny Putinova režimu.
Podle spekulací ruských médií by měl český fotbalový trenér a bývalý reprezentant Jiří Jarošík zamířit právě do Ruska. Konkrétně by se měl ujmout trenérského žezla v Orenburgu, kde vystřídá dosavadního kouče Marcela Ličku. Ten má „povýšit“ do hlavního města, kde o jeho služby stojí Dynamo Moskva.
O událostech, souvislostech a osobnostech třicetileté války bylo napsáno mnohé, ať to byla pražská defenestrace roku 1618, bitva na Bílé Hoře, staroměstská exekuce (poprava 27 českých pánů), pobělohorské konfiskace, generalissimus Albrecht z Valdštejna či obléhání Brna (1645) i Prahy (1648) švédskými vojsky.