Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Protitanková střela Javelin

Jsou ničivé a Ukrajina díky nim nepadla. Vývoj války ovlivnily i superzbraně

Když ruský prezident Vladimir Putin vyslal armádu do sousední země, nečekal, že se jeho původně třídenní speciální vojenská operace změní v déle než rok trvající konflikt. Podle odborníků může za neúspěch Kremlu řada faktorů. Patří mezi ně například větší morálka ukrajinských vojáků a využívání lepší taktiky, ale hlavně dodávky západní výzbroje. Právě ta se významně podílela na obraně Ukrajiny a pomohla při následném osvobozování okupovaného území.

Takto vypadá Irpin. Město, které leží severozápadně od Kyjeva. Deník byl v únoru 2023 dokumentovat dění na Ukrajině.

Za rok udělala Putinova agrese z ruštiny jazyk okupantů a zločinců

/Od zvláštního zpravodaje Deníku na Ukrajině/ Kdo pamatuje doby, kdy se ještě před deseti lety i v ukrajinské televizi plynule přecházelo z ukrajinštiny na ruštinu a obráceně, bude překvapen, jak málo Ukrajinců je dnes ochotno mluvit rusky. Putinovská agrese v zemi zničila postavení ruštiny i kdysi kladný vztah velké části Ukrajinců k Rusům jako národu.

Praha (24. 2. 2023) – Ohlasy válečné situace na Ukrajině v tramvajové dopravě v Praze: ukrajinské barvy na tramvajích i na označnících zastávek.

Pražské zastávky v ukrajinských barvách. Pro cestující nic nového

/FOTOGALERIE/ Nepřehlédnutelné bylo v pátek 24. února roční výročí vstupu ruských vojsk na území Ukrajiny i v Praze, a to nejen díky konání řady akcí, připomínajících hrůzy války a její oběti na ukrajinské straně. Ohlasy válečného konfliktu provázely i běžný život. Třeba cestování městskou hromadnou dopravou. Například řada lidí čekajících v pátek na tramvaj nepřehlédla, že se na jejich masky vrátily praporky v barvách ukrajinské vlajky.

Anastasia a rodinou ve svém novém bytě ve Zwickau

Do Německa zamířil milion uprchlíků z Ukrajiny. Mají pro ně byty

Hrdinka jedné z reportáží Luboše Palaty z Ukrajiny, které jsme v minulých dnech publikovali v Deníku, Anastasia z Chersonu, odešla z Ukrajiny s dětmi a sestřenicí ne do Česka, přes které jela, ale do Německa. Ve Spolkové republice je už dnes dvojnásobně více ukrajinských běženců, než v Česku. „Dostaneme tam k dispozici byt 4 plus jedna,“ říká Anastasia o tom, proč zamířila do východoněmeckého Zwickau v Sasku. 

V současné době působí Yelizaveta Shtonda jako učitelka v Mladé Boleslavi. Foto: archiv E. Shtondy

Yelizaveta z Charkova: Třicet let života pohltily plameny, zbyly jen vzpomínky

Den, na který nezapomene do konce svého života. Tak vzpomíná na 24. únor 2022 Yelizaveta Shtonda, rodačka z Charkova, které vpád ruských vojsk na Ukrajinu změnil život stejně jako všem jejím spoluobčanům. Po prvotním šoku z ostřelování města se musela vyrovnat také se ztrátou blízkého člověka a posléze přišla i o byt, ve kterém žila více než třicet let.

Zatýkání u pomníku Ševčenka v Petrohradu

V Rusku se konaly protestní akce proti válce. Policie zadržela desítky lidí

V různých městech v Rusku se v pátek, na první výročí ruského vpádu na Ukrajinu, konaly v atmosféře represí ojedinělé protesty proti této válce. Lidé rovněž nosili květiny k pomníkům souvisejícím s Ukrajinou. Podle ochránců lidských práv policie kvůli tomu zadržela několik desítek lidí, informovaly světové agentury.

Olga Dončenko (vlevo) na svém statku pomohla už hodně ukrajinským uprchlíkům. Na snímku je s některými ze současných žen a dětí, které našly v penzionu útočiště.

Ruska Olga pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny. Nabídla jim domov na statku u Krumlova

Už rok náleží statek v Chabičovicích nedaleko Českého Krumlova k místům, která poskytují uprchlíkům z Ukrajiny útočiště před válkou. Vstřícnost majitelů, manželů Dončenkových, je o to obdivuhodnější, že pocházejí z Ruska. Na Českokrumlovsku žijí již zhruba sedmnáct let a pomoc lidem, kteří to potřebují, považují za samozřejmost.

Ošetřování ukrajinského vojáka, který byl zraněn v bojích o Bachmut

Průměrná délka života vojáka na frontě jsou čtyři hodiny, říká bývalý mariňák

Naděje na dožití vojáka na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny je kolem čtyř hodin, odhaduje bývalý příslušník americké námořní pěchoty, který nyní bojuje po boku Ukrajinců v „mlýnku na maso“, jak se říká o krvavé bitvě o Bachmut. Trosky města ukrajinští vojáci na výročí ruské invaze stále brání před postupujícími Rusy, píše server Insider.

Stovky lidí přišly na demonstraci před magistrát v Ostravě na podporu Ukrajiny a proti ruské agresi, 1. března 2022.

Nejen demonstrace. Ostrava si připomíná roční výročí ruské agrese na Ukrajině

Přesně před rokem, 24. února 2022, napadlo Rusko Ukrajinu. Jde o největší válečný konflikt od konce druhé světové války v Evropě, který navazuje na ruskou okupaci Krymu, Donbasu a Luhanska. Ostravskému Centru PANT se hned první den ruského vpádu na Ukrajinu podařilo svolat demonstraci. Na Prokešově náměstí se tehdy sešlo na dva tisíce účastníků protestujících proti barbarskému útoku. Tyto tragické události si letos nejen Centrum PANT, ale i město Ostrava připomene hned několika akcemi určenými široké veřejnosti.

Francouzský politolog a historik Jacques Rupnik.

Petr Pavel může být hlasem střední Evropy, říká politolog Jacques Rupnik

Jak znalec evropského politického dění i jeho zákulisí Jacques Rupnik vnímá stav světa rok po začátku ruské agrese na Ukrajině? I na to se v obsáhlém rozhovoru zeptal Deník. „Nikdo v Evropě se nemůže smířit s myšlenkou, že by Rusko na Ukrajině zvítězilo. Ale nikdo si nepřeje stát se přímým účastníkem této války, neboť by šlo o eskalaci a globální konflikt s jadernou velmocí,“ říká francouzský politolog a historik.

Situace v ukrajinském Charkově, únor 2023

Ukrajina je po roce války vyčerpaná. Ale hrdá, nepokořená dál bojuje o vítězství

/ANALÝZA/ Už bylo hůř. Většinu dne jde tady v Kyjevě elektřina, chodí mobilní signál, teče voda, protiletecké, nebo spíše protiraketové poplachy jsou už jen jednou denně. Fungují služby, doprava, obchody, restaurace, úřady, školy, nemocnice. Přesto je Ukrajina rokem války vyčerpaná. Lidsky, psychologicky, hospodářsky. Ale nálada vzdoru stále mezi velkou částí Ukrajinců trvá. Stejně jako pocit, že tato válka nemůže skončit jinak než ukrajinským vítězstvím, protože by se vrátila brzy znovu.

Uctít památku obětí války na Ukrajině, která vypukla právě před rokem, přišli ve čtvrtek odpoledne na Masarykovo náměstí Přerované. Lidé nakreslili křídou na plochu náměstí srdce a vlajku v ukrajinských barvách.

Srdce a vlajka v barvách Ukrajiny. V Přerově uctili oběti války

Velké srdce a vlajka v modro-žlutých barvách jako symbol podpory Ukrajině, která se stala přesně před rokem cílem útoku ze strany Ruska. Každý, kdo přišel ve čtvrtek odpoledne na pietní shromáždění, které se konalo na Masarykově náměstí v Přerově, mohl vzít do ruky křídu a přidat se ke společnému dílu.

Český premiér Petr Fiala

Lidé v Česku se nemusejí bát válečného konfliktu, prohlásil premiér Fiala

Předseda vlády Petr Fiala se do 23. debaty Deníku připojil z Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech, kde se zúčastnil zbrojního veletrhu IDEX. Byl na nákupech? „Jsem tady, abych podpořil český obranný průmysl, který se neuvěřitelným způsobem rozvíjí a získává stále větší prestiž v zahraničí. Naše firmy jsou velmi úspěšné. Moje účast na veletrhu to má zdůraznit,“ řekl premiér. 

Ředitel strakonického pivovaru Dušan Krankus.

Pivovar Strakonice po odbytu do Ruska netouží, tvrdí jeho ředitel Dušan Krankus

Ještě před útokem Ruska na Ukrajinu 24. února 2022 strakonický pivovar zrušil dodávky do Ruska. Po tomto datu ale přišel také částečně o trh na Ukrajině. "Odhaduji, že se Ukrajina postupně vrátí na původní čísla," tvrdí ředitel pivovaru Dušan Krankus. A zároveň dodává: "Rusko není země, se kterou bychom chtěli vůbec navázat nějaké obchodní vztahy."

Olexandra Vasylchenko v rozhovoru pro Kolínský deník.

Ukrajinská terénní pracovnice: Úřady se obávají, že přijde druhá uprchlická vlna

Olexandra Vasylchenko je terénní pracovnicí Člověka v tísni. V České republice je už pět let. Bydlí a pracovala v Pečkách v místní továrně. K zemi má odjakživa vztah, její babička byla Češka. Po vypuknutí války se na ni začali obracet příbuzní a známí z Ukrajiny. Hned na konci února 2022, po začátku ruské invaze, jela pro první známé na hranici.

Demonstrace na podporu Ukrajiny na Masarykově náměstí v Přerově - 2. 3. 2022

Rok od vypuknutí války na Ukrajině připomene v Přerově pietní shromáždění

Zapálením svíčky obětem války na Ukrajině si mohou Přerované ve čtvrtek 23. února na náměstí T. G. Masaryka připomenout smutné výročí. Před rokem, 24. února, se do té doby suverénní Ukrajina stala terčem válečné agrese ze strany Ruska. Pietní shromáždění se v Přerově uskuteční od 16 do 18 hodin.

Ruský prezident Vladimir Putin na přehlídce při příležitosti Dne vítězství, 9. 5. 2022 na Rudém náměstí v Moskvě

ANALÝZA: Putinův projev ukrajinskýma očima

/Od zvláštního zpravodaje Deníku/ Projev Vladimira Putina před ruskými poslanci, politiky a vojáky Ukrajince nezaujal. „Od Putina nečekáme nic dobrého. Proto mě ani nenapadlo projev sledovat,“ říká manažerka Ludmila, kterou Putin před rokem už podruhé za posledních deset let vyhnal z jejího domovského města na Donbasu. Ani někteří ukrajinští novináři, kteří museli sledovat projev takříkajíc z profesionální povinnosti, se mnohdy nedodívali na celý. „Po patnácti minutách jsem to vypnul, byla to jen snůška lží a plánů, které se nikdy nesplní,“ říkal mi odpoledne při kávě jeden z nich.

Adra, ukrajinské dobrovolnice Alla a Marria.

Vděčné Ukrajinky se revanšují Ostravanům, jejich příběhy dojímají

Dobrovolnické centrum ADRA v Ostravě zapojilo do své činnosti v minulém roce přes tisíc dobrovolníků, kteří se podíleli na zvládání uprchlické krize zapříčiněné ruskou agresí na Ukrajině. Dnes v této organizaci pomáhají i dvě ženy z Ukrajiny, které se rozhodly vyjádřit svůj vděk a oplatit Ostravanům to, že je přijali v těch nejtěžších chvílích novodobé historie jejich země. 

Dmytri Tarasov při cestě vlakem na hranici s Ukrajinou

Dmytri: Švagrová z Kyjeva se z ostřelování raketami zhroutila. Jede teď do Čech

Třicátník Dmytri Tarasov jede vlakem z Prahy do východopolského Přemyšlu. Ukrajinský manažer společnosti na prodej tepelných čerpadel jeden ale jen na hranici Ukrajiny. „Dál nemohu, nepustili by mě zpátky a odvedli do armády,“ říká. „Uvažoval jsem, že se sám vydám na Ukrajinu a přihlásím do armády. Ale žena mi řekla, že se musím postarat o svoji rodinu, o ni a o naši malou dceru,“ říká omluvným tónem. Bydlí už čtvrtým rokem v Česku, začínal jako mnozí další Ukrajinci u pásu ve škodovce. Dnes ale pracuje jako obchodní manažer mezinárodní společnosti, má byt tři plus jedna a evidentně se mu daří slušně.

Nové ulice v lokalitě za poliklinikou při výjezdu z Nymburka na Kamenné Zboží.

Nové nymburské ulice ponesou jména válečných letců a osobností skautského hnutí

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Nové ulice vznikající v lokalitách za poliklinikou při výjezdu z Nymburka na Kamenné Zboží, a také na Zálabí u kruhového objezdu naproti benzince, budou mít svá jména. V prvně jmenované lokalitě Rada odmítla akceptovat návrh komise pro školství kulturu a cestovní ruch, která jména nových ulic navrhuje a prosadila svůj vlastní návrh.

Rok války: Příběh česko-ukrajinského soužití v Hodoníně vypráví nový podcast

Rok války: Příběh česko-ukrajinského soužití v Hodoníně vypráví nový podcast

Hodonín byl vedle zasažených vesnic jediné město u nás, kde roku 2021 řádilo tornádo. Místní lidé tedy vědí, jaké to je, přijít o střechu nad hlavou nebo pomáhat sousedům. Po vypuknutí války sem přišli lidé z Ukrajiny, kteří hledali bezpečí a potřebovali se zorientovat v novém terénu. Nedocenitelné pomoci se jim dostalo v městské knihovně, kde se dodnes odehrávají pravidelná setkání dětí s jejich rodinami. Hodonínskému příběhu se věnuje i nový podcast.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovoří v Evropském parlamentu v Bruselu, 9. února 2023.

Očekávaná ruská ofenziva na Ukrajině už začala, prohlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru se stanicí BBC vyloučil, že by se v rámci případné mírové dohody s Ruskem Kyjev vzdal jakéhokoli ukrajinského území. Varoval přitom, že postoupení území Moskvě by znamenalo, že by se Rusko mohlo „neustále vracet“. Očekávaná ruská ofenziva na Ukrajině podle něj už začala.

Demonstrace s názvem "Ne Rusům na olympiádě" pořádaná Hlasem Ukrajiny před sídlem Českého olympijského výboru v Praze.

Fotky mrtvých sportovců. V Praze se protestovalo proti účasti Ruska na olympiádě

Zhruba 60 odpůrců účasti ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách v Paříži 2024 v úterý 14. února odpoledne demonstrovalo před sídlem Českého olympijského výboru (ČOV) v Praze. Lidé s ukrajinskými vlajkami a transparenty výbor vyzvali k zamezení účasti atletů z těchto dvou zemí na hrách všemi prostředky, včetně bojkotu. Argumentují Ruskou agresí na Ukrajině. Na akci dohlíželo asi 15 policistů.

Výsadek ruských vojáků na Donbasu 30. července 2022

Z vězení do první linie války. Dva zajatí Rusové popsali hrůzy z fronty

S minimálním výcvikem šli z ruského vězení rovnou do první linie války, kde kolem nich umíraly desítky lidí a kde jim zabití hrozilo i od vlastních velitelů. Dva Rusové, kteří se loni zapojili do bojů na Ukrajině, takto popsali své zkušenosti americké televizi CNN, zatímco pobývají v ukrajinském zajetí. 

Hrdý voják z 1252. ženijního praporu u hotového mostu

RETRO: Unikátní záběry. Američané stavěli v Chebu most přes železnici

Někdy slýcháme, že vojáci, kteří přišli až po samotných osvoboditelích, to měli už jednoduché a nemuseli bojovat. Avšak i oni museli projít válečnou Evropou a měli své padlé a raněné. I když třeba už ne na území Československa. Jednou z takových jednotek, která se dostala do Chebu později, byl 1252. ženijní bojový prapor (1252nd Engineer Combat Battalion).

Ruští vojáci na Ukrajině

Ruské ztráty na Ukrajině jsou nyní nejvyšší od začátku invaze, tvrdí Britové

Ruské síly bojující na Ukrajině v posledních dvou týdnech pravděpodobně registrují nejvyšší ztráty od prvního týdne války, uvádí v nedělním hlášení britské ministerstvo obrany. Odvolává se přitom na čísla generálního štábu ukrajinské armády, jakkoli přiznává, že údaje nedokáže ověřit. Trend, který data ukazují, je však podle Londýna důvěryhodný. O mnoho svých vojáků nadále přichází také Ukrajina, dodává britské ministerstvo.

Oceněná fotka. Za tento snímek z ukrajinského Lvova dostal trutnovský student Tadeáš Kučera speciální cenu Czech Photo v prestižní soutěži fotografů Czech Press Photo

Student z Trutnova dostal cenu Czech Press Photo. Zabodoval snímkem z Ukrajiny

Devatenáctiletý student Tadeáš Kučera z Trutnova získal speciální cenu v prestižní soutěži fotografů Czech Press Photo 2022. Mezinárodní odbornou porotu zaujal snímkem z ukrajinského Lvova po raketovém útoku. Oceněná fotografie zachycuje Ukrajince před vyhořelým vrakem auta, když využívá chvilku odpočinku při uklízení suti s telefonem u ucha.