Téma válečného konfliktu na Ukrajině se jako červená nit prolínalo projevy politiků během pietního aktu k 78. výročí konce druhé světové války. Na pražském Vítkově si historické události připomněli přední představitelé státu, církví i veteránských spolků a desítky lidí. Prezident Petr Pavel zdůraznil, že by se úcta k padlým neměla stávat obětí šiřitelů ruské propagandy. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) v proslovu řekl, že je potřeba, aby Rusko s agresí na Ukrajině neuspělo. Vojenský konflikt, který na Ukrajině Rusko vyvolalo, podle obou státníků rozsahem a mírou destrukce připomíná právě bojiště druhé světové války.
Jak probíhalo osvobození Benešova od německých nacistů na jaře roku 1945, je těm, kteří se alespoň trochu zajímají o historii, dobře známo. Pro ty, pro něž dějepis není tou nejdůležitější vědou, je dobré připomenout, že do města přijeli jako první, ještě před příchodem Rudé armády (RA), vojáci Ruské osvobozenecké armády (ROA) generála Vlasova.
Ukrajina dokončuje přípravy na klíčový protiútok k osvobození svých území, která přes rok a čtvrt okupují Rusové. Dostala moderní techniku a vycvičené vojáky s ní začíná rozmisťovat v poli. Rusové mezitím budují obrovská obranná postavení. Podle analytiků však dává Moskva najevo i nerozhodnost a vnitřní rozpory.
Tradiční setkání občanů u Památníku válek na náměstí ve Čkyni se konalo 5. května 2023. Pietu pořádala: Obec Čkyně, Československá obec legionářská - Jednota Vimperk, Sdružení válečných veteránů Jihočeského kraje, Komunita pro duchovní rozvoj, o. p. s., Sbor dobrovolných hasičů.
/HISTORICKÉ FOTO/ Konec války a osvobození Jihlavy v květnu 1945 byly nejvýznamnějšími událostmi novodobé historie města. Důležitou roli sehrála i velká železniční sabotáž u Helenína. Jihlavané se následující měsíce radovali z nové svobody. Hrůzy války jim ale dlouhé roky připomínaly hromady zbraní a válečného materiálu rozesetých po městě.
/HISTORICKÉ FOTO/ Konec války a osvobození Jihlavy v květnu 1945 byly nejvýznamnějšími událostmi novodobé historie města. Důležitou roli sehrála i velká železniční sabotáž u Helenína. Jihlavané se následující měsíce radovali z nové svobody. Hrůzy války jim ale dlouhé roky připomínaly hromady zbraní a válečného materiálu rozesetých po městě.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Vojensko historická skupina Druhý pluk Nymbursko v sobotu 6. května dopoledne v centru Nymburka připomněla výročí konce druhé světové války a osvobození od fašismu. Na části náměstí Přemyslovců parkovala vojenská technika a k vidění byly i dobové uniformy, které prezentovali členové klubu.
Vojáci z první a druhé světové války ve svých uniformách se setkali v pátek 5. dubna v Boru. Událost, nad kterou by historici jen bezmocně kroutili hlavou, se stala v rámci oslav výročí ukončení druhé světové války, kdy byl na borském hřbitově slavnostně odhalen Památník obětem válek.
Žáci devátých tříd si připomněli události spjaté s koncem druhé světové války. Na 15 bannerech se seznámili s konkrétními osudy obyvatel a významnými událostmi našeho regionu. Ve spolupráci s Filosofickou fakultou UJEP se konala i přednáška pro žáky devátých ročníků, kterou vedl Mgr. Josef Märc.
Krvavých peněz se neštítí. I během války je ruská KHL pro české hokejisty z finančního hlediska pořád velkým lákadlem. Libor Šulák se neváhal upsat Omsku, do Ruska mají namířeno i dva perspektivní beci David Sklenička a Lukáš Klok. Vzdali se tak mistrovství světa. Do zástupu hráčů s nulovými morálními hodnotami se teď možná zařadí i vítkovický sniper Dominik Lakatoš.
Finští novináři nápaditě skryli svoje zprávy o válce na Ukrajině, aby je dostali k uživatelům v Rusku. U příležitosti čtvrtečního Dne svobody tisku vydali mapu pro velmi oblíbenou online střílečku, v níž umístili skrytou místnost plnou nezávislých informací o masakrech i počtech ruských ztrát. Hru Counter Strike: Global Offensive (CS:GO) podle odhadů hraje kolem čtyř milionů Rusů.
Přerované povstali proti nacistické zvůli jako první v zemi. A tvrdě za to zaplatili. Zástupci vedení měst Přerova a Olomouce, kraje a spolků se v úterý poklonili památce obětí Přerovského povstání, které vypuklo spontánně 1. května 1945.
Chodily do práce, podnikaly a hlavně měly domov. S prvními raketami, které dopadly na jejich zemi, se ale jejich život obrátil vzhůru nohama. Marketingová odbornice Ksenia Konovalova, majitelka kavárny Olena Zhurakovka a architektka Ksenia Ryntovt patří mezi tři sta tisíc ukrajinských uprchlíků, kteří po ruské invazi našli nový domov v České republice. Rády by navázaly na své dřívější pracovní úspěchy a zkusily podnikat v Česku.
Den národního smutku, původně k uctění památky padlých německých vojáků v první světové válce, se poprvé konal v roce 1926. S vývojem času se ústřední vzpomínkový akt přestěhoval od roku 1959 na Vojenský hřbitov u Hofkirchenu, který je největším tohoto druhu v Bavorsku.
Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina, která je spojována s blízkým spolupracovníkem ruského prezidenta Vladimira Putina, stále provádí intenzivní pokusy o dobytí východoukrajinského Bachmutu. V návaznosti na to reportéři britského portálu BBC uvedli, že ukrajinští obránci města zoufale shánějí munici a bojí se, že ztratí podporu od zahraničních spojenců.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ „Strašné. Šílené,“ to jsou slova hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, který se vrátil z cesty po Ukrajině. Navštívil totiž také Buču nebo Borodianku, kde ruská armáda zanechala desítky mrtvých civilistů a totálně zničené domy a silnice. Na druhou stranu hejtman viděl také místa, která už se obnovují a někde dokonce rychleji než u nás v kraji. Při cestě několika českých hejtmanů se setkal i s prezidentem Volodymyrem Zelenskym.
Český prezident Petr Pavel druhý den návštěvy Ukrajiny jednal ve městě Dnipro na východě země mimo jiné s oblastním šéfem Serhijem Lysakem. Podle Pavla je nyní hlavní posunout se od pomoci ke spolupráci, jež by se mohla rozvinout ve zdravotnictví, vzdělávání, výzkumu či energetice. V Dněpropetrovské oblasti, významně zaměřené na průmysl, chce Česko také kvůli lepší spolupráci otevřít generální konzulát. Podle prezidentovy mluvčí Markéty Řehákové je Pavel první zahraniční prezident, který se po ruské invazi vydal na východ Ukrajiny.
Patří k nejslavnějším, ale také k nejkontroverzněji přijímaným hrdinům druhé světové války. Oportunista, nacista, špion sloužící hitlerovskému režimu, nenapravitelný sukničkář a opilec, ale také zachránce 1200 lidských životů, o jehož motivech se dodnes vedou spory. To všechno byl Oskar Schindler. Od jeho narození uplynulo 115 let.
Při oslavách konce druhé světové války vzpomínáme většinou na jednotlivé divize, které osvobozovaly různé části naší republiky. Ty, a další větší armádní celky, byly ale podporovány různými jednotkami, na které se v průběhu desetiletí v podstatě zapomnělo.
Bylo jí deset a změnila průběh studené války. Dopis, který americká školačka Samantha Smithová adresovala tehdejšímu sovětskému vůdci Juriji Andropovovi, vedl k jejímu pozvání do Sovětského svazu a v konečném důsledku k určitému oteplení vztahů mezi Východem a Západem, díky čemuž měli později Reagan s Gorbačovem na co navazovat. Odvážná malá slečna však měla před sebou už jen 2,5 roku života.
Na několika místech ve městě, ale také u památníku obětem Přerovského povstání na olomouckých Lazcích se bude vzpomínat na výročí konce druhé světové války. S ohledem na válečný konflikt na Ukrajině se ale ani letos neuskuteční 8. května velkolepé oslavy v Želatovské ulici, spojené s přehlídkou vojenské techniky a řadou doprovodných akcí.
Rudý baron, Rudý ďábel, Eso všech es nebo Hvězda hvězd německého letectva – všemi těmito přízvisky se pyšnil jediný muž, legendární německý stíhač první světové války Manfred Albrecht svobodný pán von Richthofen. Snad žádný pilot v jeho době nebyl slavnější; přestože jich hned několik bylo efektivnějších. K jeho pádu přispělo, že při posledním bojovém letu nectil svá vlastní pravidla. Od jeho smrti uplynulo 105 let.
Ve válce Ruska proti Ukrajině se pohřešuje více než sedm tisíc ukrajinských vojáků, uvedl ukrajinský zmocněnec pro nezvěstné Oleh Kotenko v televizním vysílání. Doufá, že většina nezvěstných je naživu v ruském zajetí.
V rámci návštěvy finálového dne na ženském mistrovství světa předstoupil před zvědavou skupinku novinářů a bez většího váhání se pustil do aktualizace situace ohledně plánovaného návratu Ruska a Běloruska na vrcholné mezinárodní hokejové turnaje. A svým vyjádřením šéf Mezinárodní hokejové federace IIHF Luc Tardif minimálně překvapil. Kontroverzní comeback se totiž nechystá.
/FOTO, VIDEO/ Covid, válka na Ukrajině ani zvýšení cen za energie a dalších nákladů rakovnický pivovar Bakalář nepoložily. I v těchto těžkých časech se těší přízni zákazníků a jeho výrobní objemy rostou. Daří se i exportu do zahraničí, dokonce i do válkou sužované Ukrajiny, kde odbyt stoupl o několik set procent.
Byl ministrem vnitra i zahraničí, šéfem lidovců a poradcem premiéra Andreje Babiše. Nyní Cyril Svoboda vede soukromou Diplomatickou akademii a má řadu neortodoxních názorů. Deníku také sdělil, proč podpořil invazi „koalice ochotných“ pod vedením USA a Velké Británie do Iráku v době, kdy byl prvním mužem české diplomacie.
Iryna Yurtsivová už jako nutriční poradkyně na Ukrajině začala vyrábět veganské čokoládové bonbony bez cukru a lepku. Teď se snaží své podnikání rozjet i v Plzni, kam se po začátku války přesunula.
Významnou roli v hospodářství České republiky hraje automobilový průmysl. Dlouholetou tradici má i v Libereckém kraji. Historie výroby osobních a nákladních vozidel zde sahá až do předminulého století.
Bývalý hokejový brankář Dominik Hašek si myslí, že by v případě účasti Rusů na olympijských hrách měli čeští sportovci závodit bez národních dresů a hymny, jen sami za sebe.
Dne 9. dubna 1948 provedly ozbrojené sionistické oddíly Irgun a Lechi západně od Jeruzaléma operaci, jejímž cílem bylo obsadit vesnici Dejr Jásin nacházející se na strategicky důležitém návrší západně od Jeruzaléma. Oddíly ale narazily na tvrdý odpor a operace se změnila v bitvu, po níž zůstaly stovky zabitých. A spor trvající desítky let.
Na půdě bývalé diskotéky Pitch Pit v Linhartovech na Krnovsku objevili její noví majitelé důmyslnou skrýš plnou zajímavých historických artefaktů. Našli zde dva kufry přeplněné oblečením, ložním prádlem a obuví. Dále se v tajné skrýši ukrývaly dvě kovové uzavíratelné konve na mléko. Jedna byla dokonce plná sádla vyškvařeného koncem války.
Po dvou zápasech ve Zlíně se finálová série hokejové Chance ligy přesouvá za stavu 3:1 do Vsetína. V sobotu by tak už mohlo být definitivně jasno, kdo postoupí do baráže o extraligu. „Na Lapači to už v sobotu ukončíme,“ věří příznivci zlínských Beranů.
Na půdě bývalé diskotéky Pitch Pit v Linhartovech na Bruntálsku objevili její noví majitelé důmyslnou skrýš plnou historických artefaktů. Našli zde dva kufry přeplněné oblečením, ložním prádlem a obuví. Dále se v tajné skrýši ukrývaly dvě kovové uzavíratelné konve na mléko. Jedna byla dokonce plná sádla vyškvařeného koncem války.
Na půdě bývalé diskotéky Pitch Pit objevili její noví majitelé důmyslnou skrýš plnou zajímavých historických artefaktů. Našli zde dva kufry přeplněné oblečením, ložním prádlem a obuví. Dále se v tajné skrýši ukrývaly dvě kovové uzavíratelné konve na mléko. Jedna byla dokonce plná sádla vyškvařeného koncem války.
Během druhé světové války došlo několikrát i k tragickým omylům. Jeden z nejtíživějších poznamenal datum 5. dubna 1943. Americké bombardovací letectvo ten den svrhlo bomby na belgické město Mortsel, které zaměnilo za kilometr vzdálenou továrnu, pracující v onom roce pro zbrojní účely hitlerovského Německa. Výsledkem byla bohužel zkáza města a smrt 936 lidí, z toho více než 250 dětí.
Ukrajinská tenistka Elina Svitolinová se půl roku po narození dcery vrátila zpátky na kurty. Bývalá světová trojka je hlasitou odpůrkyní ruské invaze. Během mateřské pauzy se snažila se pomáhat obětem války. Svitolinovou zklamalo rozhodnutí Wimbledonu zrušit zákaz pro ruské a běloruské tenisty na nejslavnějším grandslamu.
/FOTO, ROZHOVOR/ Stálou expozici věnovanou vystěhování obyvatel z prostoru cvičiště Waffen-SS mezi Benešovem a Sedlčany během druhé světové války připravuje v netvořickém muzeu historik Tomáš Zouzal.
Dukla mezi mrakodrapy, Smrt krásných srnců, Jak jsem potkal ryby. To je jen několik titulů, jejichž autorem je Ota Pavel. Po přečtení jeho knih, které jsou pohlazením po duši, byste jistě nehádali, že je napsal člověk těžce zkoušený osudem. Během 42 let, které mu byly na tomto světě vyměřeny, sice zažil radostné dětství s chytáním ryb a kariéru nadějného hokejisty, ale i rodinné utrpení spojené s válkou a onemocnění maniodepresivní psychózou. 31. března tomu bude 50 let ode dne, kdy spisovatel zemřel.
Tchaj-wan přebírá ukrajinské zkušenosti z úspěšné obrany před mohutnou armádou. Proti Kyjevu má ale Tchaj-pej v záloze USA a svoji nepostradatelnost pro svět v oblasti čipů.
Prime Orchestra z Charkova propojuje a kombinuje různé žánry a technologie. V rámci svého turné upozorňuje na hrůzy války a přitom nabízí filmové hity v originálním podání.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Sněženkami proti válce! Zdá se vám tato věta nesmyslná? Tak to se musíte seznámit s historií sněženek, které se staly symbolem nesmyslnosti válek. U nás protiválečná historie těchto poslů jara není příliš známá, přestože v západní Evropě vznikla již před 170 lety.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Sněženkami proti válce! Zdá se vám tato věta nesmyslná? Tak to se musíte seznámit s historií sněženek, které se staly symbolem nesmyslnosti válek. U nás protiválečná historie těchto poslů jara není příliš známá, přestože v západní Evropě vznikla již před 170 lety.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Sněženkami proti válce! Zdá se vám tato věta nesmyslná? Tak to se musíte seznámit s historií sněženek, které se staly symbolem nesmyslnosti válek. U nás protiválečná historie těchto poslů jara není příliš známá, přestože v západní Evropě vznikla již před 170 lety.
/Od zvláštního zpravodaje na Tchaj-wanu/ Úterní projev předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové v tchajwanském parlamentu byl vyvrcholením její návštěvy Tchaj-wanu. Za přítomnosti stovek fotografů a novinářů se dočkala nadšeného přijetí a mohutného potlesku.
Největší fotbalový zápas v Česku se dnes odehraje v Praze. Sparta v třeskavém derby vyzve Slavii. Ale pozor, půjde o dívčí válku. Derby v ženském podání se poprvé v historii uskuteční na Letné. Sparta touží překonat divácký rekord, který drží právě jejich rival. A také chce slávistkám vyrvat z rukou mistrovskou trofej.