Ačkoli je to málo známo, jedním z nejvýznamnějších uživatelů tanků Leopard 2 je Švýcarsko, které na tento stroj dokonce koupilo licenci a vyprodukovalo přes tři sta kusů pod označením Panzer 87. Někteří politici úzkostlivě neutrálního státu by jich teď necelou stovku rádi poslali na Ukrajinu. Pomoci jim v tom prý mají Česko, Slovensko a Polsko.
Je to palčivé téma, které už téměř rok hýbe celým světem. Tím sportovním nevyjímaje. Stále se totiž řeší, jak přistupovat k ruským občanům. V souvislosti s možnou účastí ruských sportovců na olympiádě v Paříži nabývá tato otázka dalších rozměrů. Mluví se o případném českém bojkotu i méně radikálních řešení. Deník oslovil řadu sportovních osobností z jižní Moravy a Vysočiny, aby přinesl jejich názor na problematiku.
Měli by čeští sportovci bojkotovat olympiádu v Paříži, pokud na ní bude startovat Rusko? Do ožehavého tématu se v rozhovoru pro Deník pustil i zvolený prezident Petr Pavel. V exkluzivní anketě jsme následně oslovili řadu osobností českého sportu, zda by případný bojkot schvalovali, a jestli je pro ně návrat ruských reprezentantů do mezinárodních soutěží přijatelný.
Ukrajinské jednotky za uplynulý den odrazily ruské útoky u osmi obcí. I přes velké ztráty Rusové nepřestávají útočit na východě země, uvedl ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. O intenzitě bojů svědčí, že ukrajinské velení odhadlo ruské ztráty za 24 hodin na 920 vojáků.
Od zahájení plnohodnotných vojenských operací Ruské federace na území Ukrajiny uplynulo více než 11 měsíců. Strašlivá válka nelitovala nikoho. Málokdo se chtěl někam vydat a navíc zůstat s dětmi v cizím obydlí - ano, v teplém, dobrém, ale také ve zcela cizím světě.
Je to půl roku, co se v Jakubově u Vojkovic zřítila část zchátralé porcelánky. Úřadům trvalo dlouho, než navázaly kontakt s majitelem, který je Ukrajinec.
Právě před 55 lety, dne 1. února 1968, přistoupil šéf národní policie Jižního Vietnamu uprostřed saigonské ulice k vězni a vpálil mu kulku do hlavy. Přesný okamžik výstřelu zachytil na jedno políčko černobílého filmu Eddie Adams, fotograf agentury Associated Press. Snímek změnil pohled světové veřejnosti na válku ve Vietnamu.
Most je dál plný protikladů a prezidentské volby to jen potvrdily. Pavel navštívil Chanov, pochválil zlepšování sídliště, a drtivě tam prohrál. Ve vilové osadě u kurtů nikdy nebyl, ale rekordně tam uspěl.
Je chvíli po druhé světové válce a v domě v Komořanech na Vyškovsku se tísní dvě rodiny. Česká, jejíž domov se stal obětí bojů, a německá. Obě zasažené válkou, každá na opačné straně barikády. Společně žijí rok, než Němci kvůli odsunu odcházejí. Těžko představitelné příběhy a osudy obyvatel Vyškovska nyní mapuje historička Moravského zemského muzea v Brně Dana Vedra.
Rychtářov, Lhota, Pařezovice, Opatovice i Hamiltony. Obyvatele těchto někdejších nezávislých obcí a současných místních částí Vyškova nacisté za druhé světové války nuceně vystěhovali, protože jejich domovy ustupovaly rozšíření vojenského cvičiště. Postupně stejně dopadli na Vyškovsku také lidé v Podivicích, Radslavicích, Radslavičkách, Zelené Hoře, Studnicích, Odrůvce, Nových Sadech, Podomí, Krásensku a Březině.
Strategie omezené pomoci Ukrajině, a jak se původně zdálo i omezené války, bere za své. Po moderních západních tancích Leopard a protileteckých bateriích Patriot mohly být na řadě stíhačky F-16. Americký prezident Joe Biden ovšem v pondělí oznámil, že USA stíhačky Ukrajině nedodají. Podle prezidenta Francie Emmanuela Macrona přesto není nic vyloučené.
/ANALÝZA/ České prezidentské volby byly především kvůli brutální kampani Andreje Babiše, která strašila lidi válkou, velmi vyhrocené a velmi nechutné. Oproti rakouským prezidentským volbám v roce 2016 to však byla procházka voličským růžovým sadem.
Do karvinských Lázní Darkov dorazili další ukrajinští váleční veteráni zranění ve válce s Ruskem. Absolvují zde nejméně měsíční léčebný rehabilitační pobyt. Pomůžou jim i moderní robotické přístroje pro léčebnou rehabilitaci a jodobromová solanka. Jejich přepravu, léčbu pobyt a rehabilitaci hradí Nadační fond REGI Base, který má s léčbou a rehabilitací zraněných vojáků už jedenáctileté zkušenosti.
/FOTO/ Nepřežili transport smrti z Osvětimi, náhodou se ocitli v Ústí nad Orlicí a po desítkách let je na jejich hrobu cedulka se jménem. Za oběťmi holocaustu, které měly dosud jen vězeňská čísla, se skrývají zajímavé příběhy. Osud Meijera Cohen de Lara, rabína portugalské židovské komunity v Amsterdamu, je rozluštěný. Další čtyři zůstávají utajené.
Mohla jsem teď být doma, ale ruské střely ho rozbombardovaly… Všeříkající nápis, se kterým uplynulou neděli stála mladá žena při veřejném shromáždění u sochy Jošta na Moravském náměstí v Brně. Shromáždění se konalo jako připomínka utrpení Ukrajinců v důsledku války. Na místě fotografoval Miloš Rufer jr., kterému děkujeme za hezké snímky.
Německo poskytne Ukrajině moderní tanky Leopard 2 a umožní to i dalším zemím. Očekávaný krok, který symbolizuje změnu dlouhodobého německého postoje, dnes v Berlíně oficiálně potvrdil kancléř Olaf Scholz, podle něhož je cílem Ukrajinu rychle vybavit dvěma prapory leopardů. To by napadené zemi mělo výrazně pomoci ve válce s Ruskem. Moskva rozhodnutí Berlína kritizovala jako extrémně nebezpečné, naopak Kyjev je za něj „upřímně vděčný“ a kvitují ho i západní spojenci.
Kandidát na prezidenta Petr Pavel vyzval svého soupeře Andreje Babiše ke zklidnění situace ve společnosti. Vyčítá mu, že vlivem jeho kampaně dosáhl konflikt kritické hladiny. Chce po něm, aby stáhl všechny reklamní materiály, kde používá strach ze zatažení do války, omluvil se vojákům a veřejně slíbil neútočit a neeskalovat situaci v nadcházejících televizních debatách. K respektování názorů ostatních a k zastavení nenávisti vyzval i Babiš. Uvedl, že své podporovatele vždy prosil o to, aby se chovali slušně.
Mají své rodiny, ženy i děti, přesto neváhají jít do nebezpečí, aby bránili životy druhých. Mnozí z nich čelili válce zblízka a jak sami zdůrazňují, nikomu by ji nepřáli. „Viděli jsme válku na vlastní oči a zažili ji na vlastní kůži. A právě proto uděláme vše, abychom ji udrželi co nejdál od našich domovů a od našich drahých. Nikdo z nás, kdo sloužil s českou vlajkou na rukávu, ale nechce být zneužívaný, urážený a osočovaný v předvolebním boji,“ píšou nyní váleční veteráni v petici, kterou sepsali společně s příslušníky Policie České republiky.
/ROZHOVOR/ Středoškolský pedagog a fitness trenér z Kolína Michal Charvát je rozhodnutý volit ve druhém kole prezidentských voleb Petra Pavla. V rozhovoru pro Deník vysvětluje, proč se tak rozhodnul.
Právě těchto dnech si region připomíná 104 let, které uplynuly od tzv. sedmidenní války, která definitivně stanovila hranici mezi Polskem a tehdejším Československem. Krátký válečný konflikt vypukl na Těšínsku 23. ledna 1919.
Právě těchto dnech si Česko připomíná 104 let, které uplynuly od takzvané sedmidenní války, která definitivně stanovila hranici mezi Polskem a tehdejším Československem. Krátký válečný konflikt vypukl na Těšínsku 23. ledna 1919.
Prezidentský kandidát a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ČTK řekl, že kolektivní obranu Severoatlantické aliance (NATO) nikdy nezpochybnil. Jen si nechtěl představit, že by mohla vypuknout třetí světová válka. Politici musejí usilovat o mír a zabránit válce, uvedl. Sdělil také, že odmítá snahu překrucovat jeho výroky. Na expremiéra se strhla kritika po jeho výroku v nedělní debatě v České televizi (ČT), že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské státy neposlal do těchto zemí české vojáky na pomoc.
Nový dočasný domov některým uprchlíkům z Ukrajiny na Krumlovsku poskytla Česká pošta. Místo hradu Rožmberk nyní bydlí kousek od lipenského jezera v Černé v Pošumaví. Pokoje v budově pošty obývá sedm lidí, z toho tři děti.
Již pošesté uspořádala Diecézní charita ostravsko-opavská Mikulášskou nadílku, aby splnila přání dětí, které žijí v blízkosti války. Cílem projektu je přinést jim kousek radosti do nuzných podmínek, ve kterých vyrůstají.
Sociolog a zástupce ředitele Sociologického ústavu Akademie věd Tomáš Kostelecký vysvětluje, co rozhoduje tyto prezidentské volby, čím se bojuje o hlasy nebo jaké jsou nálady ve společnosti. Babišovu kampaň opírající se hlavně o šíření strachu z války označil za špinavý způsob boje, i když zároveň účinný a velmi chytře vymyšlený. Účelem těchto dezinformací podle něj je zajistit, aby se nemluvilo o něčem jiném. „Když by se debata vedla o tom, jestli je bezpečné, aby jeden člověk ovládl úřad prezidenta, nejsilnější stranu v Česku, významná média, jedny z největších firem v zemi a později případně i vládu, tak by to bylo pro Andreje Babiše nebezpečné,“ vysvětluje expert na sociální nerovnosti či volební chování.
Stejný kraj a srovnatelné podmínky pro život. Přesto se ve dvou téměř sousedních obcích na Znojemsku politické názory zcela rozchází. Přeskače se zhruba stovkou obyvatel jednoznačně poslaly v prvním kole voleb na hrad Petra Pavla. Jen asi sedm kilometrů vzdálená Slatina s více než dvěma sty obyvateli, naopak Andreje Babiše. Kandidát hnutí ANO tam získal rekordních víc jak sedmdesát procent hlasů. V čem se obě obce a názory obyvatel liší, zjišťoval na místě Deník Rovnost.
Přivede nová hlava státu Českou republiku do válečného stavu? Lze to vůbec? A pomáhá česká vláda Ukrajincům víc než Čechům? Letošní třetí premiérská debata Deníku byla věnována vojenské pomoci Ukrajině.
Zajímavé informace a osobní setkání s moderátorem Václavem Moravcem přinesla hustopečským gymnazistům účast na natáčení diskusního pořadu Fokus Václava Moravce.
Obrovskou vlnu lží a dezinformací spustila současná prezidentská kampaň. Prorusky orientovaná dezinformační média a dezinformační skupiny na sociálních sítích útočí na Petra Pavla, na druhé straně se objevilo několik nepravd i o jeho protikandidátovi Andreji Babišovi.
V prvním přímém duelu se na Deníku v živém vysílání představili oba finalisté letošního prezidentského klání, Andrej Babiš a Petr Pavel. Oba formát online debat Deníku již znali, Babiš z premiérských debat, Pavel z prezidentských. Moderátorka vzhledem k dvacetiminutovému limitu požádala účastníky o stručné, jasné a věcné odpovědi. „A protože se oba chcete stát hlavou České republiky, předpokládám, že to bude vpravdě gentlemanská výměna názorů,“ dodala.
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov ve středu obvinil Spojené státy a evropské země, že na Ukrajině vedou válku proti Rusku. Konflikt ve východoevropské zemi je výsledkem amerických příprav na hybridní válku proti Moskvě, tvrdil ministr zahraničí na výroční tiskové konferenci věnované výsledkům ruské diplomacie v uplynulém roce.
Krátce po sečtení hlasů prvního kola prezidentské volby se v České republice objevily billboardy Andreje Babiše, na nichž slibuje, že nezavleče zemi do války. Na to ústavní právník Jan Kysela uvedl, že používání strachu jako volebního nástroje je hanebné a zavrženíhodné. „Já říkám, že nesouhlasím s panem (Petrem) Pavlem, že trvalý mír je iluze,“ obhajoval Babiš ve středečním zcela prvním živém duelu obou kandidátů.
Druhé kolo prezidentské volby podle finalisty Petra Pavla rozhodne o tom, v jakém politickém prostředí budou Češi žít v příštích letech. „Jestli budeme chtít svět, ve kterém se ctí hodnoty, pravidla, důstojnost, nebo jestli se budeme nacházet ve světě, ve kterém vládne chaos, ve kterém se lidé navzájem osočují,“ prohlásil Pavel ve zcela první on-line debatě Deníku, v níž změřil síly se svým soupeřem Andrejem Babišem. Co vše zaznělo? Na záznam debaty Deníku se můžete podívat v článku.
Sedmatřicetiletý Andrii Kosiv s manželkou Nadiiou, syny Vadimem a Jegorem a dcerkou Veronikou našli loni na podzim dočasné ubytování v Maršově na Táborsku. Z ukrajinského města Chmelnyckyj odjížděli ve spěchu, s nadějí na nový život v Čechách. V současnosti si však neví rady, nedaří se jim získat potřebné vízum, aby zde mohl Andrii oficiálně pracovat a synové nastoupit do školy.
Společné akce, půjčené billboardy, úzká spolupráce týmů. Finalista prezidentské volby Petr Pavel a jeho protikandidátka z prvního kola Danuše Nerudová v úterý oznámili, že budou před druhým kolem aktivně spolupracovat na Pavlově kampani. Učinili tak na společné tiskové konferenci v Radlické kulturní sportovně v Praze. Pavel v reakci na kampaň svého konkurenta Andreje Babiše také zdůraznil, že je ten poslední, kdo by chtěl Česko zatáhnout do války.
Rozhovor s novinářkou Norou Fridrichovou jsem plánovala pečlivě a dlouho, vlastně od doby, kdy jsme se před lety setkaly při jednom edukativním projektu ohledně vzdělávání seniorů v oblasti mediálního, digitálního a kritického myšlení. Když jsme se konečně domluvily, k povídání o dobročinnosti, samoživitelství a Nadačním fondu Šatník jsme Noru vyfotili přímo v Šatníku a vybrali z oblečení, které tam lidé přinesli. Oblečení, které může na první pohled působit obyčejně, je přesto něčím výjimečné a zvláštní. Jde totiž o šaty s neobyčejným příběhem, dary lidí, kterým není lhostejné, jak žijí jejich bližní – ať už rodiče samoživitelé, či ukrajinští uprchlíci a uprchlice.
/PŘÍBĚHY PAMĚTNÍKŮ/ Třicet sedm let pracovala v Bytexu ve Šluknově jako tkadlena. Volný čas trávila s rodinou, největším koníčkem byla zahrada. Její dětství bylo poznamenáno poválečnými hrůzami.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba poskytl Deníku jako jedinému médiu v Česku exkluzivní novoroční rozhovor. Oceňuje v něm pomoc občanů České republiky a její vlády bojující Ukrajině a také popisuje, jak se jeho země a prezident Volodymyr Zelenskyj stavějí k ukončení války. Podmínkou je úplné stažení ruských vojsk a potrestání zločinců.
Před 130 lety se narodil nacistický pohlavár Hermann Göring. Bývalý pilot byl téměř až do konce války druhým nejmocnějším mužem Třetí říše. Göring vybudoval gestapo, byl ministrem letectví a vrchním velitelem Luftwaffe. Obézní válečný zločinec, který byl závislý na morfiu, zbožňoval luxus a umění - před hosty se předváděl s diamanty, většinu cenností ale nakradl.
Maličkost s velkým příběhem. Tak by šlo nazvat nenápadné, ale unikátní mosazné pouzdro, které nosil na krku voják rakousko-uherské armády, Ústečan Karl Zeidler. Jeho posláním však nebylo životy brát, ale zachraňovat. Za svou službu získal jedno z nejvyšších vyznamenání - rakouský Železný záslužný kříž. Více než sto let od posledního výstřelu první světové války pak trvalo, než pouzdro doputovalo do města, ve kterém jeho vlastník žil a vychovával děti, aby mohlo vyprávět jeho příběh.