Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Tomáš Labounek ve městě Buča

Děla se hrozná zvěrstva. Oddaný olomoucký sokol pomáhá na Ukrajině

Do obnovy tělocvičné organizace Sokol v ukrajinském městě Malyn se pustil Olomoučan Tomáš Labounek. Starosta Sokola Hodolany vyrazil za válkou zkoušenými lidmi se zásilkou potravinové pomoci a potřeb na cvičení. Společně s dalšími sokoly nabízí pomocnou ruku i dlouholeté zkušenosti.

Tomáš Labounek ve městě Buča

Děla se hrozná zvěrstva. Oddaný olomoucký sokol pomáhá na Ukrajině

Do obnovy tělocvičné organizace Sokol v ukrajinském městě Malyn se pustil Olomoučan Tomáš Labounek. Starosta Sokola Hodolany vyrazil za válkou zkoušenými lidmi se zásilkou potravinové pomoci a potřeb na cvičení. Společně s dalšími sokoly nabízí pomocnou ruku i dlouholeté zkušenosti.

Zámek Linhartovy. Ilustrační foto

Řecké děti vyhnala z domovů válka. Zavzpomínají na zámku v Linhratovech

Světovým dnem uprchlíků každoročně 20. června Organizace spojených národů připomíná osudy lidí, kteří kvůli konfliktům a pronásledování opustili svou rodnou zemi v naději, že jinde najdou šanci na lepší život. Zámek Linhartovy výstavou připomene osudy dětí, které kvůli občanské válce v Řecku našly nový domov v Československu.

Olexandr Zinčenko (vlevo) v přátelském zápase mezi Ukrajinou a Českem v Plzni.

Rusy mají vyloučit odevšad, zuří Zinčenko. Že za válku nemohou? Bojí se a mlčí

Patří k nejznámějším ukrajinským sportovcům. Fotbalista Olexandr Zinčenko je oporou Arsenalu a svůj vliv využívá od začátku ruské invaze k tomu, aby přitáhl pozornost světa k tragickému dění ve své vlasti. Zároveň patří k nejostřejším kritikům setrvávání ruských (a běloruských) sportovců na mezinárodní scéně. Podle něj i oni nesou odpovědnost za zločiny Putinova režimu.

Dánský vpád.

Recenze knihy Dánský vpád aneb Jak to bylo nav Bruntálsku a Krnovsku

O událostech, souvislostech a osobnostech třicetileté války bylo napsáno mnohé, ať to byla pražská defenestrace roku 1618, bitva na Bílé Hoře, staroměstská exekuce (poprava 27 českých pánů), pobělohorské konfiskace, generalissimus Albrecht z Valdštejna či obléhání Brna (1645) i Prahy (1648) švédskými vojsky.

Budějovické nakladatelství Veduta vydalo knihu Dánský vpád.

Dánský vpád se čte jako dějinná freska. Převládá červená barva krve

Budějovické nakladatelství Veduta právě vydalo knihu Dánský vpád: Dva roky války ve Slezsku a na Moravě 1626 – 1627. Je výjimečná svou sondou do reality raně pobělohorské Moravy, Slezska a Evropy. Čte se jako dějinná freska - jejím dosud potemnělým barvám autor vrátil lesk, ale převládá červená barva krve…

Koncert v Thermalu.

Ukrajinská Prime Orchestra opět míří do Thermalu. Nabídne svou rockovou show

Hudebníci během svého výjimečného představení upozorňují na hrůzy války. Už podruhé, a to velmi krátké době, zavítá ukrajinský soubor Prime Orchestra do Lázeňského sanatoria Thermal v Karlových Varech. Poprvé, a to 1. dubna, sem hudebníci z Ruskem okupavané Ukrajiny zavítali s představením Film Sympho Show. 

O rozšířeném pytláctví a lesních bitvách pytláků s hajnými svědčí i obrovské množství uměleckých děl, jež se tomuto fenoménu věnují. Obraz Pytláci od německého umělce Jacoba Josepha Eeckhouta

Lesní války: Křivoklátské lesy si v 19. století nezadaly s Divokým západem

Před 150 lety, v úterý 3. června 1873, vyšel hajný František Pelz do křivoklátských lesů, z nichž se už nikdy nevrátil. Jeho tělo bylo později nalezeno pohozené v lesním lomu, se stopami po řadě ran klackem či holí do hlavy i do rukou a s ústy ucpanými šátkem. S největší pravděpodobností se stal obětí střetu s pytláky. Boje mezi pytláky a hajnými si v té době nezadaly s dobytkářskými válkami Divokého západu.

Teplice Open, ilustrační snímek

Nebrat Ukrajince na náš šachový turnaj? Chyba! přiznává organizátor Teplice Open

/ROZHOVOR/ Pavel Kirs, dlouholetý organizátor šachového turnaje Teplice Open, se rozhodl nevzít na letošní podnik, který startuje příští sobotu, ukrajinské muže s brannou povinností. Za své rozhodnutí si vysloužil velkou dávku kritiky nejen od některých šachistů, ale i od široké veřejnosti a médií. Názor změnil, do lázeňského města můžou dorazit i Ukrajinci ve věku 18 - 60 let. 

Teplice Open. Ilustrační snímek

Nebrat Ukrajince na náš šachový turnaj? Chyba, přiznává organizátor Teplice Open

Pavel Kirs, dlouholetý organizátor šachového turnaje Teplice Open, se rozhodl nevzít na letošní podnik, který startuje příští sobotu, ukrajinské muže s brannou povinností. Za své rozhodnutí si vysloužil velkou dávku kritiky nejen od některých šachistů, ale i od široké veřejnosti a médií. Názor změnil, do lázeňského města můžou dorazit i Ukrajinci.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Ukrajina je o krok blíž vstupu do NATO. Členské státy souhlasily s přijetím

Všechny členské státy NATO souhlasí s tím, že se Ukrajina stane členem aliance, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Alianční země také Ukrajinu podporují v její obraně proti ruské ozbrojené agresi a vytrvají v tom tak dlouho, jak to bude potřeba, dodal před zahájením neformálního jednání ministrů zahraničí NATO, které se koná v Norsku.

Domorodec z ostrova Papua Nová Guinea. Zdobení těla má budit hrůzu a zahnat nepřítele

Vybíráte dovolenou? Na některých místech světa byste ji nemuseli přežít

Kanibalismus je dodnes jedním z nejděsivějších rituálů a zvyklostí. Lidé v historii pojídali lidské maso z nejrůznějších důvodů: velelo jim tak náboženství, pověry nebo jenom kritická nouze ve válkách. V každém případě se tak s největší pravděpodobností děje dodnes, zejména na odlehlých ostrovech Tichého oceánu se kanibalové opravdu vyskytují.

Ukrajinští vojáci, válka na Ukrajině - Ilustrační foto

Konec války očima Ruska: Moskva oznámila požadavky pro mír s Ukrajinou

Moskva dnes prostřednictvím náměstka ministra zahraničí oznámila sedm požadavků pro nastolení míru na Ukrajině. Žádá mimo jiné, aby Ukrajina uznala ruštinu za státní jazyk a vzdala se snahy o vstup do Severoatlantické aliance i do Evropské unie. Kyjev podle médií odpověděl svými podmínkami, které zahrnují i vytvoření demilitarizované nárazníkové zóny na ruském území, vydání válečných zločinců a strůjců války a vyplacení reparací.

Ilustrační snímek z bojů o Bachmut

Ukrajinci v první linii? Lidé řvou bolestí a vy se nesmíte pohnout, říká ženista

U ukrajinského města Kreminna v Luhanské oblasti se Ukrajinci s Rusy stále přetahují o každý metr půdy. V první linii jsou ženisté z 25. výsadkové brigády, kteří každou noc vyrážejí do borových lesů mezi zákopy a pokládají do rozstřílené země miny. „Pokaždé, když tam jdete, máte pocit, že je to naposledy,“ svěřil se reportérce Asami Terajimaové jeden z mužů.

Poprava sedmi účastníků rumburské vzpoury v lese za Lesním hřbitovem v Novém Boru

Rumburská vzpoura: Mohla urychlit vznik republiky. Doplatila ale na telegraf

Bylo krátce po šesté hodině ráno, úterý 21. května roku 1918. V kvetoucích korunách stromů v rumburských alejích prozpěvovali ranní ptáci. Ale v kasárnách 7. střeleckého (dříve zeměbraneckého) plzeňského pluku jakoby vlahé jarní počasí vůbec neexistovalo. Ze vzduchu místo toho čišelo až elektrizující napětí. Byl to začátek rumburské vzpoury.

Poprava sedmi účastníků rumburské vzpoury v lese za Lesním hřbitovem v Novém Boru

Rumburská vzpoura: Mohla urychlit vznik republiky. Doplatila ale na telegraf

Bylo krátce po šesté hodině ráno, úterý 21. května roku 1918. V kvetoucích korunách stromů v rumburských alejích prozpěvovali ranní ptáci. Ale v kasárnách 7. střeleckého (dříve zeměbraneckého) plzeňského pluku jakoby vlahé jarní počasí vůbec neexistovalo. Ze vzduchu místo toho čišelo až elektrizující napětí. Byl to začátek rumburské vzpoury.

Americká pilotka a podnikatelka Jackie Cochranová v kokpitu stroje Curtiss P-40 Warhawk.

Měla jen krásu a svou vůli. Chudá kadeřnice jako první překonala rychlost zvuku

Žádný jiný člověk na planetě - živý či mrtvý, muž či žena - není držitelem více leteckých rekordů než ona. Před 70 lety se Američanka Jacqueline Cochranová stala první ženou, která překonala v letounu rychlost zvuku. Její životní příběh připomíná hollywoodský trhák. Cochranová se totiž k pozici pilotky, milionářky, podnikatelky a rekordmanky vypracovala z chudé kadeřnice, jejímž jediným trumfem v rukávu byla krása a cílevědomost. 

Bohdan (vlevo) a Svyatoslav Grechiskinovi s babičkou Nadiyou Lytvyn.

Utekli kvůli válce, chlapci našli azyl v Hustopečích. Otec byl vážně zraněný

/TÉMA DENÍKU/ V jejich očích se zrcadlí smutek. Myšlenky se jim toulají po ulicích přístavního města Mikolajiv, kde se narodili. Sní o tom, jak se budou zase na společném dvoře jejich domu potkávat s kamarády, nebo jak si jen tak zajdou zacvičit. Patnáctiletý Bohdan a o rok mladší Svyatoslav Grechiskinovi už déle než rok žijí v Hustopečích na Břeclavsku. Rodiče chlapců zůstali na Ukrajině. Péči o mladíky tak převzala babička Nadiya Lytvyn.

Ilustrační foto

Nezletilí Ukrajinci bez doprovodu se potýkají s traumaty, školou i pubertou

Do Česka se Artem dostával složitě vlakem a autobusem. Hlavně ale sám, ačkoli mu bylo jen sedmnáct let. Rodiče zůstali kvůli obraně země na Ukrajině. Mladík se sice dostal do bezpečí, také ale nevěděl co si dál se sebou počne. Do české střední školy nastoupit nechtěl, protože by se musel vrátit do prvního ročníku, a s blížícími se osmnáctinami navíc cítil vnitřní tlak, že by se měl také zapojit do boje. Do toho se vklínily běžné záležitost puberty, jako snaha zapadnout do nové party, kde koloval alkohol a cigarety. 

Ilustrační foto

Nezletilí Ukrajinci bez doprovodu se potýkají s traumaty, školou i pubertou

Do Česka se Artem dostával složitě vlakem a autobusem. Hlavně ale sám, ačkoli mu bylo jen sedmnáct let. Rodiče zůstali kvůli obraně země na Ukrajině. Mladík se sice dostal do bezpečí, také ale nevěděl co si dál se sebou počne. Do české střední školy nastoupit nechtěl, protože by se musel vrátit do prvního ročníku, a s blížícími se osmnáctinami navíc cítil vnitřní tlak, že by se měl také zapojit do boje. Do toho se vklínily běžné záležitost puberty, jako snaha zapadnout do nové party, kde koloval alkohol a cigarety. 

Ilustrační foto

Nezletilí Ukrajinci bez doprovodu se potýkají s traumaty, školou i pubertou

Do Česka se Artem dostával složitě vlakem a autobusem. Hlavně ale sám, ačkoli mu bylo jen sedmnáct let. Rodiče zůstali kvůli obraně země na Ukrajině. Mladík se sice dostal do bezpečí, také ale nevěděl co si dál se sebou počne. Do české střední školy nastoupit nechtěl, protože by se musel vrátit do prvního ročníku, a s blížícími se osmnáctinami navíc cítil vnitřní tlak, že by se měl také zapojit do boje. Do toho se vklínily běžné záležitost puberty, jako snaha zapadnout do nové party, kde koloval alkohol a cigarety.