Spojené státy daly Rusku příkaz, aby uzavřelo svůj konzulát v San Franciscu a dvě další přidružená pracoviště ve Washingtonu a New Yorku. Jedná se o americkou odezvu na nedávnou „neoprávněnou“ ruskou akci, kdy Moskva vyhostila 755 amerických diplomatů. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyjádřil politování, stav ale blíže nekomentoval.
Mariánské Lázně - Smutné výročí si připomínají nejen Mariánské Lázně. Právě ve čtvrtek 31. srpna uplyne 84 let od smrti německého filozofa, emigranta, humanisty a zapřisáhlého odpůrce nacismu Theodora Lessinga. Profesor je označován jako první oběť fašismu v Československu.
Zemřela Anežka Zacharová, nejstarší obyvatelka Valašského Meziříčí. Letos v květnu oslavila sté čtvrté narozeniny. „Naplnilo se její přání. Odešla na obláčky za svými andílky, jak nám často vyprávěla,“ říká Hedvika Šimíčková, vedoucí sociální pracovnice Domova pro seniory Panny Marie Královny v Choryni, kde Anežka Zacharová v úterý skonala.
Více než 18 tisíc příslušníků muslimského etnika Rohingů uprchlo během minulého týdne z Barmy do Bangladéše. Reagují tak na nepokoje a násilnosti, které se za minulý týden staly mezi Rohingy a policií. Ty si vyžádaly přes sto mrtvých. Podle serveru Reuters také tisíce lidí uvízly na bangladéšské hranici mezi oběma státy.
Moravská Třebová – Neobvyklá výměna názorů ohledně nedávné historie Moravské Třebové proběhla mezi tiskovou mluvčí města a členkou komise památkové péče.
Břeclav – Auto místo autobusu budou přednostně i nadále volit někteří zaměstnanci břeclavských firem. Volání po lepších spojích městské hromadné dopravy je bez odezvy. Aspoň prozatím.
Prachatice - KreBul, o.p.s. i v době letních prázdnin pokračuje v realizaci aktivit v rámci projektu „Vzpomínka pro lidskost 2017“. Další z nich byla návštěva koncentračního tábora Terezín, kde se průvodkyní stala přímá pamětnice, Dagmar Lieblová.
Praha /ROZHOVOR/ - Když stoupám do kopce, zjevuje se přede mnou kousek po kousku kouzelná vilka s velkou zahradou. Zvoním a zakrátko mi otevírá sympatická dáma. „Zrovna dávám květinám vodu. Dostala jsem jich tolik, že mi trvá půl hodiny, než je všechny obejdu,“ usmívá se vdova po světoznámém vynálezci kontaktních čoček Ottu Wichterlovi. Paní Lindě by stovku, kterou oslavila předminulý pátek, nikdo nehádal. Navzdory svému vysokému věku je neuvěřitelně čilá, nebere žádné léky, stará se o zahrádku a sama si i vaří.
Dolní Věstonice /FOTOGALERIE/ – Patří k obcím, kde kostel navštěvují především turisté. O cennou stavbu v Dolních Věstonicích se stará hrstka nadšenců. Zlom nastal v šedesátých letech minulého století.
Habří – Potomci rodu Volavých se sešli v Habří. Zavzpomínali na všechny, kteří se společného srazu nedočkali. První písemná zmínka o Volavém z Habří se objevuje v dopise kardinála Ditrichštejna. Ten 25. června 1625 napsal svému švagrovi Krištofu Pavlovi Lichtenštejnovi na Pernštejně o svobodnících z Habří, Michalu Sklenářovi a Jiříku Volavým, kteří odmítali být podřízeni vrchnosti z Moravce a chtěli by být pod ochranou pánů z Pernštejna.
Litoměřice – Vydejte se s litoměřickým muzeem na unikátní prohlídky města a okolí. Při dvaceti zastaveních poznáte osobnosti, místa a události, které nenajdete v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. V tištěném Litoměřickém deníku i zde (v plné verzi) na našich stránkách vám je společně s historikem Martinem Krskem postupně představíme. Dnes díl čtvrtý.
V rámci našeho 50dílného seriálu Poznáváme Česko se tento týden vydáme do míst, kam nebyl ještě před časem povolen vstup. Dnes se zaměříme na utajené a zakázané podzemí české země.
Na druhý ročník netradiční akce s názvem Valašské túlání zvou členové Spolku Lačnovjané pro lepší Lačnov. Uskuteční se tuto sobotu od 13 hodin. Má za cíl spojit kulturu s aktivním pohybem.
Žamberk /Píšete nám/ - Letošní rok si připomínáme 100. výročí od zavedení mimořádných opatření v zásobování obyvatelstva za 1. světové války. Rakousko-uherská monarchie mimo zabavování železného šrotu, kostelních zvonů, kožešin, vlny a dalšího, byla nucena již na počátku války zavést přídělový systém na potraviny a často i násilně zabavit veškerou zemědělskou úrodu. Těmito, ale i dalšími tématy se zabývá výstava Městského muzea Žamberk.
Hřebečníky – Vlastimil Gaier z Hřebečníků prožil část svého mládí v Leopoldově, na Borech i v Jáchymově, kam se dostal jako politický vězeň v roce 1948. Díky své houževnatosti a životní síle tu přežil devět let. Na svobodě se dokázal zapojit do běžného života. Oženil se a má syna. Je členem Konfederace politických vězňů ČR.
Manželka slavného vědce a vynálezce kontaktních čoček Linda Wichterlová je i ve sto letech obdivuhodně vitální. Stará se o zahrádku, sama si vaří a v rozhovoru pro Deník mimo jiné prozradila, jak se naučila několik světových jazyků či jak se seznámila se svým mužem.
Země živitelka je nepochybně výstavní fenomén. Nejen díky stotisícové návštěvnosti anebo vzorné účasti ústavních činitelů. O tomto veletrhu nebo agrosalonu se dá říct, že režimy se mění, ale Země živitelka zůstává. Pokud počítáme její existenci od roku 1960, pak se polovina výstav uskutečnila za socialismu a polovina v kapitalismu.
Svojanov – Další třicetiletá válka na hradě je už minulostí. O víkendu se jí zúčastnily na čtyři desítky účinkujících a víc jak patnáct stovek výletníků.
Sokolov - Ve středečním vloženém 5. kole Fortuna národní ligy sokolovský Baník udolal hosty z Třince. Hornický celek tak zaznamenal první výhru sezony.
/VIDEO/ Teroristická organizace Islámský stát (IS) uveřejnila záznam, na kterém varuje Španělsko před dalšími útoky. Na nahrávce dva členové IS zároveň opěvují atentátníky z Katalánska, kteří připravili minulý týden o život patnáct lidí.
Praha /RASTR/ - Narodil se na začátku 20. století. Neuznával módní styl dvacátých let art deco. Naopak Karel Honzík vyznával jednoduchý styl v duchu purismu. V roce 1921 s Evženem Linhartem, Jaroslavem Fragnerem a Vítem Obrtelem založil nezávislé uskupení nazvané podle jejich architektonického směřování Puristická čtyřka. Tato skupina byla jednou z prvních, v nichž byl Karel Honzík členem. Postupně se stal důležitou vůdčí osobností architektonické sekce Devětsilu, členem Levé fronty a dalších skupin.
/ROZHOVOR/ Ve filipínské Manile od úterý každou noc vyzvánějí kostelní zvony. Římskokatolická církev tak protestuje proti tvrdě vedené protidrogové válce prezidenta Duterteho.
Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis dnes spolu s krajany žijícími v naší zemi oslavil Den státní vlajky Ukrajiny. Při té příležitosti připomněl, že Češi vůbec nemají představu, jakých zločinů se Rusko ve válce proti Ukrajině na východě země dopouští. Vyjádřil se i k některým dalším událostem týkajícím se jeho vlasti.
Filipínský prezident Rodrigo Duterte podpořil policii v boji proti drogám, který podle něj nekončí. Současně ale varoval policisty, že jejich povinností je podezřelé zatýkat, zabít je mohou jen tehdy, pokud jsou sami ohroženi. Duterte tak reagoval na smrt studenta z minulého týdne.
Více než šest desítky obětí převážně z řad civilistů si vyžádaly letecké pumy severně od centra jemenského hlavního města San'á. Informaci přinesla stanice al-Džazíra s odkazem na očité svědky a místní média. Hutíjští povstalci, kteří ovládají oblast hlavní města, z odpovědnosti za krveprolití obvinili koalici vedenou Saúdskou Arábií.
Mikulov – Výstava ovoce a zeleniny, změny názvu i pokus o politickou akci. Pálavské vinobraní má za sebou dlouhou historii. Od prvního ročníku letos uplyne sedmdesát let.
Praha - Je konec května 1945, válka skončila. Na Vypichu je živo, hemží se to tam auty a vojáky. V náručí jednoho důstojníka se choulí osmiletá holčička. „Táto můj, táto můj, ty ses nám vrátil,“ volá děvče a zasypává vojákovu tvář polibky. Při vzpomínce na první setkání s otcem poté, co ho pět let neviděla, se i teď tlačí Zdeně Čapkové slzy do očí. Její otec František Bernas, důstojník československé armády, musel z protektorátu utéct před gestapem. Matku zavřeli nacisté do lágru.
Brno - Každou neděli dopoledne, v kterémkoli ročním období, spolu s partou i o dvě generace mladších spoluhráčů hraje milovaný fotbal. Nebylo by na tom nic divného, kdyby Adolf Tyll v těchto dnech neslavil devadesát let. „Hned po válce jsem začal trénovat gymnastiku u trenéra Růžičky, fotbal jsem začal hrát v Tišnově. Od roku 1947 jsem však věrný Bystrci, v padesátých letech jsem byl i kapitán mužstva,“ vzpomíná nestor bystrcké kopané na svoje dávné začátky.
Karlovarský kraj - Srdce všech příznivců novodobé regionální historie brzy zaplesají. Světlo světa totiž spatří nová kniha Vladimíra Bružeňáka Morový rok, kterou chce autor přiblížit zejména události roku 1938, jenž právě na Sokolovsku probíhal i v rámci celé republiky velmi dramaticky.
V šestnácti letech utekl do Ruska, aby mohl bojovat proti nacistům, stal se však vězněm v gulagu. Po propuštění spoluzakládal československou zahraniční armádu v Buzuluku a účastnil se karpatsko-dukelské operace.
Brno - Padesátikilovou leteckou bombu, která v brněnské Líšni zůstala patrně ještě z dob druhé světové války, museli v pondělí odpoledne řešit policisté i s pyrotechniky. Z bezpečnostních důvodů proto při kontrole dočasně uzavřeli Náměstí Karla IV. Poté nález zajistili.