Kladno, Slaný /FOTOGALERIE/ - Květinové věnce a květiny položili na řadu pietních míst v úterý také v Kladně a Slaném. Pietního aktu se v Kladně zúčastnil kladenský primátor Milan Volf, ve Slaném nechyběl v průvodu starosta Martin Hrabánek.
VIDEO / Tradičním slavnostním nástupem Armády a Policie ČR si lidé připomněli v úterý 9. května na Masarykově náměstí v Lipníku výročí dvaasedmdesát let od konce války.
Písecko - Místní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu Písek a další partneři projektu Písek nejen pětačtyřicátý připravili pietní akty u hrobů a památníků obětí fašismu nejen v Písku, ale ve spolupráci s obecními úřady také na dalších místech.
Kdyně – Ve Kdyni se v pátek slavilo hned dvojnásobně. Nejprve si Kdyňští samozřejmě připomenuli výročí 72 let od osvobození města a konce 2 světové války.
Pecka - Kostel sv. Bartoloměje září novotou. Jeho kompletní oprava, která zahrnovala nejen výměnu střechy a nové omítnutí celé stavby, ale také restaurování vitrážových oken a unikátní kamenné křížové cesty na vnější zdi kostela, trvala dvanáct let. Jako poděkování všem, kdo od roku 2004 do současnosti přiložili ruku k dílu, se v neděli v kostele konala slavnostní mše. Celebroval ji královéhradecký biskup Jan Vokál.
Jevíčko - Slavnostní předání nového vozidla se uskutečnilo v rámci nedělních oslav svatého Floriána, který je patronem hasičů. Ty začaly průvodem k pomníku obětem války a pokračovaly mší za hasiče.
Hrotovice – Hořkosladkou příchuť mělo pondělní setkání lidí na náměstí 8. května v Hrotovicích. Vzpomínalo se tam nejen na konec války, ale taky na tragédii, která se na stejném místě před 72 lety stala.
Zabíjení nevinných obyvatel nacistickými okupanty těsně před koncem války a na druhé straně vraždy a násilí ze msty a jiných pohnutek, kterých se dopouštěli vítězové na poražených vojácích i bezbranných civilistech. Smutná fakta rozdělená podle krajů najdete v obsáhlých průvodcích Krvavé finále a Krvavé léto 1945, jejichž autorem je Jiří Padevět (50), ředitel Nakladatelství Academia.
Praha - Zabíjení nevinných obyvatel nacistickými okupanty těsně před koncem války a na druhé straně vraždy a násilí ze msty a jiných pohnutek, kterých se dopouštěli vítězové na poražených vojácích i bezbranných civilistech. Smutná fakta rozdělená podle krajů najdete v obsáhlých průvodcích Krvavé finále a Krvavé léto 1945, jejichž autorem je Jiří Padevět (50), ředitel Nakladatelství Academia.
Pustiměř – Členové pustiměřské tělovýchovné jednoty vyzvali představitele tamního fotbalového klubu, aby začali platit nájem za hřiště, které jim jednota půjčuje. V obci na Vyškovsku kvůli tomu vypukl ostrý konflikt. Znepřátelené protistrany se obviňují ze lží. A obcí s šestnácti stovkami obyvatel kolují letáky vyzývající Pustiměřské k solidaritě s fotbalisty.
Pro Rusko je 9. květen stále nejdůležitějším svátkem. Za 2. světové války právě jeho vojáci krváceli nejvíc, celkem jich na evropských bojištích i v zázemí zahynulo 26 milionů. V průběhu bojů s německými okupanty ztratila Rudá armáda na území Československa v posledních týdnech války více než 140 tisíc vojáků a důstojníků. „Nikdy nedovolíme, aby byly zkresleny pravé příčiny této tragédie," řekl v rozhovoru pro Deník ruský velvyslanec v Praze Alexandr Zmejevskij.
/VIDEO/ Legendární tank T 34, kanon PAK 40, osobní vojenský automobil Kübelwagen neboli Kaďour, ale i dvě bitevní ukázky. To byla hlavní lákadla už 6. ročníku Rekonstrukce osvobození Olomouce v květnu 1945, která se konala na olomouckém Fortu Radíkov.
Zlatá Koruna /VIDEO/ - Bohatá účast občanů potěšila organizátory nedělní pietní vzpomínky a uctění památky padlých maďarských vojáků, kteří se 5. května 1945 přidali na stranu českých obránců obce Rájov, což je dnes část Zlaté Koruny.
Volary - Tradičně na dvou místech se koná ve Volarech pietní akt uctění památky padlých ve II. světové válce, u pomníku amerického vojáka Charlese Havlaty pod Stögrovou Hutí a na pietním místě pochodu smrti ve Volarech.
Želatovskou ulici v Přerově v pondělí 8. května obsadila hasičská, vojenská a policejní technika. Přerované si mohli opět připomenout Den vítězství i Přerovské povstání. Oslavy dvaasedmdesátiletého výročí Přerovského povstání a osvobození Rudou armádou si i v letošním roce nenechaly ujít stovky lidí z celého regionu.
Frýdlant - Fotbalisté Frýdlantu se v krajském přeboru zachraňují a v týdnu narazili v rámci 3. kola Poháru LKFS na Doksy. Na podzim s nimi Frýdlantští prohráli 1:4, v jarních odvetách se střetnou 3. června.
/FOTOGALERIE/- Vyvrcholení série akcí uspořádaných v rámci oslav 72. výročí ukončení druhé světové války přinesl v Praze dopolední pietní akt v Národním památníku na Vítkově.
Dodatečné pálení čarodějnic, lampionový průvod s programem na hřišti i uctění památky obětí války. Tyto tři akce skloubili dohromady v Potštátě na Hranicku, program odstartoval v neděli 7. května v 19.30 hodin na prostranství před místním zámkem.
Praha – Vyvrcholení série akcí uspořádaných v rámci oslav 72. výročí ukončení druhé světové války přinesl v Praze dopolední pietní akt v Národním památníku na Vítkově.Na Čestný dvůr, kde zazněly čestné salvy, a k hrobu Neznámého vojína přijeli uctít památku válečných obětí politici v čele s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a předsedy obou komor parlamentu, příslušníci armády i váleční veteráni a pamětníci. Vedle vzpomínkové akce se na Vítkově koná i ceremonie, při níž ministr obrany Martin Stropnický (ANO) vyznamená 32 osobností včetně veteránů. Mnozí získají ocenění in memoriam.
Pardubicko/Chrudimsko – Je to přesně 72 let, kdy svět oslavoval konec druhé světové války. 30. dubna se v rozbitém srdci nacistické říše Berlíně zastřelil Adolf Hitler, 8. května vstoupila v platnost všeobecná kapitulace nacistických vojsk.
Praha - Na řadě míst v Česku si v pondělí budou politici, pamětníci a další lidé připomínat konec druhé světové války. Nejvyšší představitelé státu a armády se tradičně sejdou v Národním památníku v Praze na Vítkově. Akce se ale tentokrát nezúčastní prezident Miloš Zeman, na veřejnosti se objeví až odpoledne při jmenování nových generálů. Konec války si v pondělí připomene i řada evropských zemí.
Na řadě míst v Česku si v pondělí budou politici, pamětníci a další lidé připomínat konec druhé světové války. Nejvyšší představitelé státu a armády se tradičně sejdou v Národním památníku v Praze na Vítkově. Akce se ale tentokrát nezúčastní prezident Miloš Zeman, na veřejnosti se objeví až odpoledne při jmenování nových generálů. Konec války si v pondělí připomene i řada evropských zemí.
Trutnov - Josefu Svobodovi je dnes 91 let, má hodnost podplukovníka ve výslužbě. Ještě mu nebylo ani devatenáct let, když se za 2. světové války zúčastnil krvavých bojů u Liptovského Mikuláše. „Padlo tam 1375 našich vojáků," vzpomíná smutně.
Trutnov - Jaký byl vlastně konec největšího a nejkrvavějšího vojenského konfliktu? Trutnov se na konci války vyhnul smutnému osudu Úpice či Náchoda, kde ještě příslušníci SS stále zabíjeli.
Brozany nad Ohří – Nové vyhlášení aktivní zóny záplavového území podél řek se dotklo také obyvatel městyse Brozany nad Ohří. Pětatřicet domů, které v zóně stojí, dostává pro jejich obyvatele zcela jiný ráz. Na takovém místě se podle zákona kromě vodních děl nesmí nic stavět, ani vysazovat živé ploty nebo uskladňovat odplavitelný materiál.
Most – Jeho životní osudy by určitě byly více než kvalitním námětem přinejmenším na román. Přesto tohoto účastníka československého zahraničního odboje za II. světové války nejen na rodném Mostecku málokdo zná.
Orlickoústecko, Svitavsko - Největším počtem rodáků se pyšní Bystřec na Orlickoústecku. Téměř šedesát sedm procent z přibližně jedenácti set obyvatel obce se zde narodilo.
Nové Město nad Metují - V pátek 5. května se v Novém Městě nad Metují uskutečnila pietní slavnost u pamětních desek obětem válek, a to ve Spech, Krčíně, Vrchovinách i na náměstí Republiky.
Danang (Vietnam) - Svůj první triatlon mezi profesionály má za sebou litvínovský talent Jakub Langhammer. Závodil až v dalekém Vietnamu při Ironman Vietnam 70,3 (1,9 km plavání, 90 km cyklistika, 21 km běh). Mezi profíky skončil na skvělém osmém místě. A má na co vzpomínat.
Lejčkov – Bylo vlastně už po válce, německá armáda se 8. května 1945 vzdala. Někde už se lidé radovali, přesto se však jinde našla místa, kde nebylo řádění nacistických armád u konce.