Česká Třebová – V České Třebové pobývali studenti z polské Olawy a slovenského Svitu, aby se zde spolu se svými českotřebovskými protějšky – studenty gymnázia – zúčastnili projektu Poslední okamžiky války. Pro studenty byl připraven program, který jim přiblížil okamžiky II. světové války.
Berlín – Německá vláda odškodní německé občany, kteří byli bezprostředně po druhé světové válce nasazeni k nuceným pracím v zemích dříve okupovaných nacisty a následně vysídleni. Rozpočtový výbor Spolkového sněmu pro tyto účely vyčlenil pro příští tři roky celkem 50 milionů eur (1,35 miliardy Kč).
Praha – Přes dvě třetiny Čechů (69 procent) považují občany jiných národností, kteří do Česka přišli v posledních letech, za problém. Podíl lidí s tímto názorem za rok a půl vzrostl o devět bodů a je nejvyšší od května 2003. Tehdy cizinci představovali problém pro 73 procent lidí. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Nymburk - Sedm Nymburských lvů II. stupně rozdala letos radnice v rámci tradičního ceremoniálu při udílení městských cen. Slavnostní akt se konal ve čtvrtek odpoledne v obřadní síni nymburské radnice.
Jičín – Kadetní setnina nezahálela ani na Dušičky. V sobotu 31. října se členové kadetní setniny Jičínského pěšího pluku číslo 74 zúčastnili vojenských dušiček na bojišti u Hradce Králové, kde probíhala i připomínka 25. výročí Komitétu.
Bělá pod Bezdězem - Jasmina Rampasová. Už podle jména je jasné, že se nenarodila v České republice, byť z řeči by to nikdo neodhadoval. Narodila se v Bosně a Hercegovině, ale do země, která je označovaná jako srdce Evropy, ji s rodinou vyhnala válka.
Hradec Králové - Státní pozemkový úřad neměl podle právní zástupkyně benediktinů důvod, aby odmítl restituční nárok Benediktinského opatství svatého Václava v Broumově na vydání pozemků na Broumovsku.
Hradec Králové - Státní pozemkový úřad neměl podle právní zástupkyně benediktinů důvod, aby odmítl restituční nárok Benediktinského opatství svatého Václava v Broumově na vydání pozemků na Broumovsku.
Liberec - Věnce, uniformy, vojenský trubač, v klopách červené máky hned na třech místech se ve středu připomínal Den veteránů. Nejprve na hřbitově v Ostašově, kde leží 713 padlých vojáků z 1. světové války.
Praha /FOTOGALERIE/ - Pamětní deska, která byla ve čtvrtek odhalena v odbavovací hale Masarykova nádraží, připomíná vyhnání Čechu, Židů a protinacisticky smýšlejících Němců z pohraničí v roce 1938. Podle statistik se to týkalo asi 370 tisíc lidí. Dá se ale předpokládat, že vyhnaných a jinak postižených bylo víc, uvedl Jaroslav Těšínský z Centra české historie, které akci pořádalo.
Český Krumlov – Na sv. Martina si lidé v jedenáct hodin a jedenáct minut připíjejí prvním letošním vínem. V tento den i v tento čas se ale stala historická událost, jejíž důležitost by se ve vinných oslavách neměla ztratit.
Praha - Červený květ vlčího máku, někdy doplněný stužkou s trikolorou. Právě takový je symbol Dne veteránů, který si obyvatelé Prahy připomněli ve středu na řadě míst. Vedle největší vzpomínkové akce, která se koná každý rok na pražském Vítkově, si válečné veterány připomněli také v České mincovně. Československé letce zde uctili sadou pamětních mincí. A podobné plány mají i do příštích let.
Praha /ROZHOVOR/ - Málokdo má v Česku takové osobní zkušenosti s humanitární pomocí a prací v krizových oblastech jako on. Jsou Češi ochotní pomáhat? A jak vidí současnou krizi okolo přílivu lidí z jiného kulturního prostředí do Evropy? Nejen o tom je následující rozhovor se Šimonem Pánkem, ředitelem organizace Člověk v tísni.
Jičín - Přesně v 11:11 se představitelé Jičína, zástupci válečných veteránů a žáci Základní školy Husova na místním hřbitově poklonili obětem všech válečných konfliktů za posledních sto let.
Jince – Pietní vzpomínka u příležitosti Dne veteránů proběhla na Náměstí 1. máje v Jincích ve středu 11. listopadu. Představitelé 13. dělostřeleckého pluku a starostové obcí jineckého regionu položili věnce k pomníku obětem 1. a 2. světové války.
Plzeň - Stala se z toho již tradice. Každý rok se 11. listopadu v 11 hodin sejdou na Homolce u pomníku věnovaného legionářům a veteránům. Ve střešdu se v lesoparku na Slovanech sešlo přibližně 250 lidí.
Znojmo – Podobně jako i jiná města v zemi také Znojmo si u příležitosti středečního Dne veteránů připomnělo památku těch, kteří neváhali bojovat a položit životy za naši vlast. Pietní akt se uskutečnil dopoledne na znojemském Louckém hřbitově.
Bechyně - Nejen vojáci z 15. ženijního pluku včera uctili válečné veterány položením věnců k pomníku padlých v první světové válce, která 11. listopadu roku 1918 v 11 hodin skončila podpisem příměří.
Teplice - Ve středu dopoledne se v Teplicích Šanově konalo shromáždění u příležitosti Dne veteránů. Delegace, mezi kterými nechyběli zástupci obcí Teplicka, položily květiny a věnce k pamětní desce, která je na budově lázní.
Přerov – Jedenáctý listopad je dnem, kdy si lidé na celém světě připomínají hrdinství válečných veteránů. Přerov uctil jejich památku ve středu v jedenáct hodin jedenáct minut na symbolickém místě – náměstí Františka Rasche.
Hranice – Uplynulo již sedmadevadesát let od významného momentu, kdy na všech válečných frontách zavládl klid. První světová válka skončila ve Francii 11. listopadu. Německo se vzdalo a podepsalo příměří. Tento den je v kalendáři zapsán jako Den válečných veteránů.
Uherské Hradiště – Připomenout si památku padlých účastníků války. Za tímto účelem se ve středu 11. listopadu dostavili před Základní školu UNESCO zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu společně se žáky 3. ročníku Gymnázia v Uherském Hradišti.
Drahonice /ANKETA/ – Hladovku zahájilo údajně více než čtyřicet lidí v zařízení na Podbořansku. Stěžují si na dlouhé věznění. „Jednáte s námi jako bychom byli nějaká monstra," říkají a obávají se deportace.
Orlickoústecko – Dne 11. listopadu 1918 skončila podepsáním příměří první světová válka, odhaduje se, že počet padlých na obou frontách se blíží k deseti milionům. Trvalou upomínkou na oběti válečného konfliktu je ve světě Den válečných veteránů (11. listopadu), jeho symbolem je květ vlčího máku, které jako první pokrývaly bitevní pole a hroby bezejmenných vojáků. Den veteránů se od roku 2001 slaví i v České republice.
Moskva, Ženeva /INFOGRAFIKA/ – Spíše thriller z dob studené války než sportovní aféru připomíná série těžkých obvinění vznesených Mezinárodní antidopingovou agenturou WADA proti Rusku. I když například dopingové skandály cyklisty Lance Armstronga či sprintera Bena Johnsona zničily kariéry výrazných šampionů, nyní se poprvé vznáší stín nad celým národním sportovním svazem.
Drahonice (Lounsko) - Hladovku údajně zahájilo více než čtyřicet uprchlíků v zařízení na Podbořansku. Stěžují si na dlouhé věznění. „Jednáte s námi jako bychom byli nějaká monstra," říkají a obávají se deportace.
České Budějovice - I přesto, že bylo na konci druhé světové války Zdeňce Kamené teprve devět let, na tu dobu si prý pamatuje velmi dobře. Tehdy bydlela ve Lhenicích.
Příliv velmi očekávaných her konce tohoto roku pokračuje se čtvrtým pokračováním série Fallout. Série poprvé krátce ukazuje svět před atomovou katastrofou a nově se odehrává okolo města Boston. Respektive v jeho troskách. Novinka vylepšuje herní mechanismy předchůdců a zároveň přidává nové. Propracovaný systém tvorby předmětů začíná u zbraní, ale klidně se možné postavit vlastní osadu v pustině.
Damašek/Bagdád – Při neobvyklém útoku v syrském pobřežním městě Latákíja, které je baštou prezidenta Bašára Asada, zahynulo nejméně 22 lidí. S odvoláním na tamní média to dnes uvedla agentura AFP.
Hodonín – Patnáct filmů, výstava, úvody od odborníků a ještě k tomu bonus v podobě závěrečného pásma snímků pro děti. Tak bude vypadat dvaadvacátý ročník Semináře ruských filmů v hodonínském Kině Svět, který začíná už tento pátek odpoledne a potrvá až do neděle. Podtitul nese Obrazy války včera a dnes.
Krásná Lípa – Motorky Čechie-Böhmerland jsou nejdelší sériově vyráběné motorky všech dob. V základním provedení měřily 3,17 metru. Tedy jen o 80 centimetrů méně než vůz Škoda Fabia.
Uherský Brod /VIZUALIZACE/ - Až z opravované „kachlíkárny" zmizí lešení, budou lidé asi překvapeni. Opticky se změny na fasádě téměř nedočkají, protože budova bude vypadat stejně jako v třicátých letech. Jak potvrdil starosta města Patrik Kunčar, termín dokončení prací v únoru 2016 by měl být dodržen.
Kroměříž – Stylově přeletem nejmodernějších stíhacích letounů JAS-39 Gripen začala v pondělí na Hanáckém náměstí v Kroměříži pocta pětici tamních rodáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britského Královského letectva. Město jim nechalo odhalit pamětní desku, která nese jména pilotů Svatopluka a Zdeňka Bachůrkových, palubních střelců Miloslava Eugena Mikulíka a Karla Valacha a příslušníka pozemní služby RAF Ladislava Ševčíka.
Slaný - V sobotu se pod záštitou hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery konal ve Slaném 8. ročník konference, tentokrát s názvem Válka v nás, my ve válce. Opět nabídla dosud nezpracovaná témata, přednesená odborníky z Národního archivu, Národního technického muzea, Úřadu pro studium totalitních režimů, kladenského Sládečkova vlastivědného muzea, slánského gymnázia i regionálními badateli.
Tachov – Na každou první sobotu v listopadu připadá již tradičně zajímavá a vskutku nevšední akce, kterou pro širokou veřejnost pořádá regionální vlastivědné Muzeum Českého lesa v Tachově.
Hradec Králové - Studijní a vědecká knihovna Hradec Králové chystá na pondělí večer zajímavou přednášku profesora Jiřího Kociána na téma 1945: Československo v roce jedna. Zájemcům přiblíží nejen okolnosti konce války a osvobození.
Ostrava - Baník se přes všechnu mizérii těší na nedělní podvečer. Do města přijedou fotbalisté Plzně a teoreticky vzato: měla by to být jasná záležitost. Ale experti, fanoušci i všichni zainteresování vám řeknou, že právě takové zápasy mnohdy končí překvapením. Ostatně stačí si vzpomenout na loňský podzim, kdy právě Ostrava šokovala Spartu dokonce na jejím stadionu.