
Marie Sochorová ve 101 letech čte, miluje Rexe a procházky
Mořina – Marie Sochorová z Mořiny se narodila 28. ledna 1914. Prožila obě světové války, první republiku, stejně jako Pražské jaro, období normalizace i Sametovou revoluci.
Mořina – Marie Sochorová z Mořiny se narodila 28. ledna 1914. Prožila obě světové války, první republiku, stejně jako Pražské jaro, období normalizace i Sametovou revoluci.
Kyjev/Varšava – Ukrajinci válčí s proruskými separatisty nešikovně, chybí jim strategie a ukrajinskou rozvědku infiltrovali Rusové, tvrdí bezpečnostní expert a britský profesor Newyorské univerzity Mark Galeotti, jehož názory citoval polský list Gazeta Wyborcza. Ruskou invazi nepředpokládá, ale – pokud Ukrajina ztratí přístav Mariupol – lze počítat, že na jihovýchodě Ukrajiny vznikne „obří Podněstří", tedy separatistický region ovládaný Rusy.
Břeclav – Nově vytvořené místo a ročně statisícové výdaje z městské pokladny navíc. Městské muzeum a galerie Břeclav posílí Alena Andělová. Radní města za ČSSD bude dělat zástupkyni ředitelce Aleně Káňové. Až dosud byla tato role po léta spojená s pozicí ekonomky.
Jičín – Mezi kulturní události jičínské zajisté patří divadelní premiéry v K-klubu. S radostí připomínáme, že podobně je i o prázdninách, kdy Závěsné divadlo dává svou premiéru na Valdické bráně. Zajímavé a potěšitelné je, že často objevují se tu i stejní herci.
Orlickoústecko - Svět si připomněl osvobození největšího německého vyhlazovacího tábora Osvětimi.
K nejhorším nacistickým zločinům patřily koncentrační tábory i takzvané pochody smrti. Dnes je to přesně sedmdesát let, co prošel pochod smrti také Krnovskem.
Moskva - Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov dnes varoval, aby nová „studená válka", která vypukla ve vztazích mezi Západem a Ruskem kvůli ukrajinské krizi, nepřerostla ve válku „horkou". Amerika podle Gorbačova „zabloudila v džungli" a je prý s to riskovat skutečnou válku.
Washington - Válka proti Islámskému státu (IS) přešla i na síť Twitter, která od loňského podzimu zrušila kolem 18.000 účtů spojených s touto radikální organizací. Při slyšení ve výboru amerického Kongresu to podle agentury AFP řekl expert na boj proti islámskému terorismu J.M. Berger.
Vyškovsko – Jak vypadalo rozložení sil v Evropě před bitvou u Slavkova v roce 1805, jak po Napoleonově vítězství a jaký byl obecně průběh bitvy tří císařů? Na tyto i další otázky odpoví aplikace Morava napoleonská, kterou si zanedlouho můžou zájemci stáhnout do svých mobilních telefonů.
Slaný /FOTOGALERIE/ - Den památky obětí holocaustu věnovali ve 3. základní škole ve Slaném na Kladensku žáci, učitelé a pamětníci vzpomínkám na ty, kteří se za druhé světové války nevrátili z koncentračních táborů či beze stopy zmizeli.
Před 96 roky se na Těšínsku bojovalo o hranice mezi Československem a Polskem.
Liberec - Osud bývalé tiskárny v Liberci je stále nejasný. Současný majitel chce část rozlehlého areálu srovnat se zemí
Slaný – Den památky obětí holocaustu věnovali ve 3. základní škole ve Slaném žáci, učitelé a pamětníci vzpomínkám na ty, kteří se za druhé světové války nevrátili z koncentračních táborů či beze stopy zmizeli.
Před 96 roky se na Těšínsku bojovalo o hranice mezi Československem a Polskem.
Kutná Hora - Sedmdesáté výročí osvobození nacistického tábora v Osvětimi si v úterý připomněl celý svět. Nejvíce ale ti, kterých se holocaust dotkl osobně. Kutnohořanka Dagmar Lieblová, nynější předsedkyně Terezínské iniciativy, druhou světovou válku jen zázrakem přežila. Její rodina ale v Osvětimi zahynula takřka celá.
Pchjongjang, Soul, Moskva - Severokorejský vůdce Kim Čong-un prý přislíbil, že se v květnu zúčastní moskevských oslav 70. výročí konce druhé světové války. Oznámil to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, kterého citovala agentura Interfax.
Osvětim – kolik hrůzy, utrpení, slz a bolesti se mnoha lidem vybaví ještě dnes. Mučení, popravy, zlověstný kouř, štěkot psů, řev esesáků, každodenní přítomnost smrti. Beznaděj, zoufalství, ale také vzdor, odvaha a touha po svobodě a odvetě.
Kladno - Právě dnes je tomu 70 let, kdy Rudá armáda osvobodila koncentrační tábor v Osvětimi. Zahynulo zde také mnoho Čechů a Slováků. Příběh o umučené tetě Sylvě vypráví její neteř Eva Armeanová z Kladna
Praha – Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) nesouhlasí se sjednocenou ozbrojenou akcí proti teroristům, ke které dnes vyzval český prezident Miloš Zeman. Proti radikální islámské ideologii by měli podle Zaorálka zasáhnout především muslimové. Naopak opozice se Zemanem souhlasí.
Proseč - U příležitosti 70. výročí ukončení 2. světové války připravují učitelé a žáci Základní školy Proseč realizaci celoročního projektu, který nazvali „Jak to tenkrát vlastně bylo … 1945".
České Budějovice – Nových 250 parkovacích stání nabídne řidičům v centru Budějovic už za pár týdnů nový parkovací dům. Stavba, která vyrostla nedaleko od náměstí naproti vazební věznici v místě, kde bylo dříve klasické parkoviště, se pro auta otevře ve druhé polovině února.
Markéta Švehlíková Uherský Brod /FOTOGALERIE/ – Nedělní koncert k Mezinárodnímu dni holocaustu letos věnovali jeho pořadatelé ústy ředitele Domu kultury Jaroslava Mikulíka nejen uherskobrodským spoluobčanům – židovským obětem II. světové války, ale také všem obětem současných válek, které se stále více přibližují našim hranicím, a stejně rychle a nepředvídatelně mění současný svět a náš pocit bezpečí v něm.
Lety (Písecko) – Na některých stěnách vepřína v Letech na Písecku někdo namaloval siluety lidí. Podle anonymního autora mají připomínat oběti, které za druhé světové války zahynuly v cikánském táboře. Ubikace stály na místě dnešního vepřína. Kresby na zdi někdo vytvořil v noci na pondělí, řekla dnes policejní mluvčí Kamila Ingrišová Čuřínová.
Kutná Hora – Sedmdesáté výročí osvobození nacistického tábora v Osvětimi si dnes připomíná celý svět. Nejvíce ale ti, kterých se holocaust dotkl osobně. Kutnohořanka Dagmar Lieblová, dnešní předsedkyně Terezínské iniciativy, druhou světovou válku jen zázrakem přežila.
Třeboň – Zahraniční odboj za II. světové války byl neodmyslitelnou součástí boje Čechů a Slováků za naší svobodu. Mezi nimi byl také Ján Bačík, který dnes žije v Domově seniorů v Třeboni.
Třebíč - V úterý si celý svět připomíná Den památky obětí holocaustu. Pietní setkání je připraveno také v Třebíči. Místem společného setkání bude Zadní synagoga.
Strakonice - Eva Václavíková prožila válku jako Židovka
Praha - Pražské konference k výročí konce holokaustu se účastní i kontroverzní ruský podnikatel Vladimir Jakunin. Blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina byl po anexi Krymu zařazen na sankční seznam USA. Jakunin je zakladatelem a pořadatelem rhodoského diskusního fóra, na němž loni v září prezident Miloš Zeman mimo jiné přirovnal válku na Ukrajině ke chřipce. Česká hlava státu za svá slova tedy sklidila kritiku doma i v zahraničí.
Praha - Pražské konference k výročí konce holokaustu se účastní i kontroverzní ruský podnikatel Vladimir Jakunin. Blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina byl po anexi Krymu zařazen na sankční seznam USA. Jakunin je zakladatelem a pořadatelem rhodoského diskusního fóra, na němž loni v září prezident Miloš Zeman mimo jiné přirovnal válku na Ukrajině ke chřipce. Česká hlava státu za svá slova tedy sklidila kritiku doma i v zahraničí.
Černobílý snímek otištěný v listopadu 1952 v časopise Czechoslovak Life zachycuje malou parní lokomotivu moderních, snad až futuristických tvarů, která parkovitou krajinou táhne sedm vagonků obsazených dětmi. Popisek vysvětluje, že jde o pionýrskou železnici, jež byla nedávno otevřena - a vida! - v trojské zoo.
Železnice – „Pane veliteli, už je čas," parafrázoval slavnou hlášku jeden z příslušníků historického pluku. Každoroční Regimentstag, který se opět uskutečnil v restauraci U Jindry, mohl vypuknout.
Od osvobození koncentračního tábora Osvětim uplynulo sedmdesát let. Je to dlouhá doba a možná i proto se vzpomínání na hrůzné systematické vyvražďování lidí míchá se současnou politickou agendou a nedůstojně se řeší, kdo s kým je ochoten či neochoten sdílet pietu za oběti holocaustu. Přitom by se zdálo, že vzpomínka na takovou historickou tragédii musí politikům pomoci hledat společnou řeč.
Rakovník – Nad školní fotografií I. B z roku 1938 - 39 vzpomínal Miroslav Pochman z Rakovníka „Já tu fotografii doma mám, jenže je malá. Tady je pěkně velká, takže mohu všechny lépe poznat. Tady je Vosička, Staněk, to byl príma kluk. Tady Šašek měl rád tělocvik. Pan učitel Konštatský byl také prima."
Rakovník - Umisťování pacientů na chodbu interního oddělení Masarykovy nemocnice v Rakovníku, pokud jsou veškeré běžné pokoje obsazené a pacient odmítne zaplatit poplatek za nadstandardní pokoj, pobouřilo nejen místní obyvatele, ale i vedení rakovnické radnice. Od ředitelství nemocnice proto požadovalo vysvětlení.
Sadská – Známé autorce detektivních románů a povídek Zdence Hamerové ze Sadské vyšla v těchto dnech už šestá knížka. Čerstvá novinka nese název Klejinčino tajemství a lze ji zařadit mezi psychothrillery.
Dubné - Před Vánoci oslavil 92. narozeniny. Přesto stále hraje na heligonku a dobře si vzpomíná na všechny své muzikantské zkušenosti. Jan Komenda, který dnes žije v Českém Krumlově, spojil celý život s hudbou. Pomáhala mu i v těžkých válečných letech.
Ořechov /REPORTÁŽ/ – Desítky mrtvých, výbuchy a křik. Tak vypadá sobotní odpoledne v Ořechově na Brněnsku. Střetli se tam vojáci Rudé armády s příslušníky wehrmachtu. Nesvádí však souboj o Ořechov, ale o pruský Königsberg. A krev, která máčí šaty raněných vojáků, není skutečná, jejich protivníci totiž střílejí slepými náboji. Zhruba sto sedmdesát příznivců vojenské historie se už posedmé sešlo, aby návštěvníkům ukázali, jak boje na východní frontě vypadaly.
Brno /ROZHOVOR/ - Kvůli německé touze po vytvoření čisté rasy přišel během druhé světové války téměř o polovinu rodiny. „Zachránilo mě jen to, že jsem uvedl falešné datum narození. Jinak bych šel v Osvětimi hned do plynu," vzpomíná muž, který měl jako židovský vězeň číslo 115 597. Své jméno si nepřál zveřejnit. Deník Rovnost přináší u příležitosti blížících se sedmdesáti let od osvobození největšího nacistického koncentračního tábora jeho svědectví.
Brno /ROZHOVOR/ - Kvůli německé touze po vytvoření čisté rasy přišel během druhé světové války téměř o polovinu rodiny. „Zachránilo mě jen to, že jsem uvedl falešné datum narození. Jinak bych šel v Osvětimi hned do plynu," vzpomíná muž, který měl jako židovský vězeň číslo 115 597. Své jméno si nepřál zveřejnit. Deník Rovnost přináší u příležitosti blížících se sedmdesáti let od osvobození největšího nacistického koncentračního tábora jeho svědectví.
Region – V parku před krnovským gymnáziem byli v roce 1945 pohřbeni rudoarmějci, kteří padli při osvobození Krnova od nacismu. V roce 1946 byla jejich těla exhumována a pohřbena v Bruntále. Před gymnáziem se brzy začaly střídat různé modifikace památníků.
Libínské sedlo /VYPRÁVÍ SE, ŽE…/ - To bylo za té dlouhé války. Armády táhly ze severu na jih, pak zase z jihu na sever a tak pořád dokolečka. Jedni mluvili tak, jiní onak a málokterým bylo rozumět. Ale popravdě řečeno, bylo to vcelku jedno, neboť drancovali, kradli a zabíjeli všichni stejně. Cizozemec stejně jako vlastní.
Ďáblice - Její příchod na svět byl velmi dramatický. Maminka měla srdeční vadu, která jí komplikovala život už od mládí. „Maminka byla zrovna v sedmém měsíci a štípala na dvorku dříví. A v tom přišla její sousedka, která jí přišla říct, že se tatínek zabil, že ho přejel vůz. Doslova řekla: „Nanynko, budeš mít pohrobka, Fráňa se zabil!" vrací se zpátky v čase osmaosmdesátiletá Jarmila Bláhová.
Prachaticko – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Stále populární a reprízovaná „pravěká" trilogie režiséra Jana Schmidta, kterou tvoří filmy Osada Havranů, Na veliké řece a Volání rodu, se natáčela také v Jihočeském kraji. Značnou část závěrečného dílu tehdejší barrandovská produkce umístila na louku nedaleko Prachatic do prostoru bývalé německé a po válce vysídlené vesnice Cudrovice (Zuderschlag).
Terezín – Další změna. Prezident Miloš Zeman nakonec nedorazí na úterní pietní akt do Terezína, kam pozval zástupce všech vítězných států II. sv. války. Do pevnostního města přijede o den dříve.
Brno - Dlouhé měsíce zákulisních jednání o budoucnosti motocyklové Velké ceny v Brně spějí k rozuzlení. Vláda, které v minulém roce spílali někteří fanoušci za nečinnost, svůj slib splní. Zaplatí potřebných třicet milionů, aby u španělské promotérské společnosti Dorna umazala zbylý dluh za sedmdesátimilionový zalistovací poplatek pro rok 2014. „Odeslání peněz je otázkou několika dní," ujistila mluvčí ministerstva školství Klára Bílá.
Olomouc – Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka navštívil Olomouc. Na krajské konferenci sociální demokracie v BEA centru Olomouc představil svůj nominační projev a zamířil také do vlastivědného muzea, kde se potkal se zástupci kulturní obce.
Hradec Králové - Co dokáže napáchat jeden otevřený dopis? V tomto případě rozpoutal válku mezi odboráři, která dospěla až ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Líčení začalo v pátek a bude pokračovat na konci ledna.
Terezín – Další změna. Prezident Miloš Zeman nakonec nedorazí na úterní pietní akt do Terezína, kam pozval zástupce všech vítězných států II. sv. války. Do pevnostního města přijede o den dříve.
Hradec Králové - Co dokáže napáchat jeden otevřený dopis? V tomto případě rozpoutal válku mezi odboráři, která dospěla až ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Líčení začalo v pátek a bude pokračovat na konci ledna.
Rakovník – Umisťování pacientů na chodbu interního oddělení Masarykovy nemocnice v Rakovníku, pokud jsou veškeré běžné pokoje obsazené a pacient odmítne zaplatit poplatek za nadstandardní pokoj, pobouřilo nejen místní obyvatele, ale i vedení rakovnické radnice. To požadovalo od vedení nemocnice vysvětlení. To tvrdí, že k podobným situacím už by docházet nemělo. Do jednotlivých pokojů zmíněného oddělení totiž přibyla nová lůžka.Lůžka by podle získaných informací Rakovnického deníku měla přibýt v nynějších pokojích, současně tak ale dojde ke snížení celkového komfortu pro pacienty.