Užívají si dlouhověkosti. Anežce Ermanové je 101 let
Táborsko - Do galerie stoletých se tento týden zařadila Marie Holubová z Babčic, Anežka Ermanová ze Sezimova Ústí v ní je rok.
Táborsko - Do galerie stoletých se tento týden zařadila Marie Holubová z Babčic, Anežka Ermanová ze Sezimova Ústí v ní je rok.
Milevsko - Muzejníci by rádi vydali válečný deník sepekovského rodáka Bohumila Šímy, který zahynul v roce 1941. Záležet bude na grantech.
Skvrňov - Skvrňovští jsou opět o krok vpřed co se zvelebování románského kostela sv. Havla týče. Do interiéru totiž vrátili křížovou cestu. „Obrazová křížová cesta byla z románského kostela sv. Havla ukradená asi před dvaceti lety," prozradil Aleš Kacl, který pomáhá místní kostel zvelebovat.
Osek – Desítky sportovců se v sobotu sešlo v Oseku, kde se konal již 39. ročník Běhu partyzánskou stezkou.
Táborsko - Do galerie stoletých se tento týden zařadila Marie Holubová z Babčic, Anežka Ermanová ze Sezimova Ústí v ní je rok.
Pardubice – Do zbraně! Fotbalisté pardubického béčka se musejí na odvetnou část letošní sezony pořádně připravit.
Svitavy – /SERIÁL DENÍKU/ V Třebařově byli zajatí Francouzi, jeden zemřel na otravu.
Hradec Králové - Otázka na víkend: Vybrané osobnosti z regionu pravidelně každý týden sdělují na stránkách Deníku své názory k aktuálním tématům. Nejinak tomu bylo i tentokrát.
Bruntál - Na konci letošního kalendářního roku si připomeneme sté výročí otevření nové poštovní budovy v ulici M. Tyrše v Bruntále.
Paříž – Francouzští podnikatelé a investoři si na konci měsíce vydechnou. Vyprší totiž platnost „superdaně" z vysokých příjmů, kterou socialistický prezident François Hollande prosadil, aby dodržel svůj předvolební slib. Byl to „superomyl", který nebude nikomu chybět a politiky poučil, že vést třídní válku pomocí daní vede k vysokým nákladům a mizivým výnosům. Napsal to ekonomický list The Wall Street Journal.
Ďáblice - Miroslav Berkovec se narodil v Jižních Čechách na samotě ve Lhotě. A zatímco maminka se starala o domácnost, tatínek dělal správce na velkostatku knížete Paara.
vyvraždění redakce francouzského týdeníku Charlie Hebdo jste sice jako předseda Ústředí muslimských obcí v ČR odsoudil jako „hanebný útok extremistů", který nemá „nic společného s islámem".
Terezín - Zatím stále není jasné, kdo přijede na pietní akci u příležitosti výročí od osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz Birkenau.
Tvůrci odstřelovačských her Sniper Elite chystají znovu vydání odbočky od série, ve které jsou hlavním protivníkem zombie. Kromě dvou již vydaných her ve vylepšených verzích se dočkáme také třetího pokračování Nazi Zombie Army. Nemrtví se přiřítí začátkem března.
Havlíčkův Brod - Brutální teroristický útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži se bezesporu stane historickým milníkem v boji proti terorismu.
Plzeň – Po dvaasedmdesáti letech se v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje v Plzni 17. ledna znovu rozezní všech pět jejích zvonů.
Barcelona - Fotbalisté Barcelony tím nejlepším způsobem odpověděli na nedávné problémy na hřišti i mimo něj. Svěřenci kritizovaného trenéra Luise Enriqueho ve čtvrtečním úvodním osmifinále Španělského poháru deklasovali Elche 5:0 a prakticky postoupili do další fáze.
Paříž/Praha – Ozbrojenci v sídle listu a v jeho bezprostředním okolí ve východní části francouzské metropole atentátníci postříleli 12 lidí, včetně dvou policistů.
Chomutovsko- Přinášíme program kulturních akcí na Chomutovsku od 9. 1. do 16. 1. 2015
Slaný - Historický sborník Město a region v dramatickém století Slaný a Slánsko ve XX. století je už na pultech obchodů. Pod výše uvedeným názvem se v listopadu 2013 uskutečnil šestý ročník historické konference, která si trvale klade za cíl mapování a zaplňování bílých míst regionální i národní historie. Téma bylo pojato poměrně široce, přesto jeden společný, a to časový, znak existuje devět příspěvků obsažených v tomto sborníku mapuje průběh událostí v regionu především v první polovině 20. století.
Paříž - Týdeník Charlie Hebdo vyjde příští týden ve Francii v nákladu milionu výtisků, nikoli v obvyklém počtu 60.000. Podle rozhlasu franceinfo to dnes oznámil advokát tohoto satirického časopisu. Ve středu při útoku na jeho redakci zemřelo 12 lidí. Po útočnících se intenzivně pátrá, ráno byli údajně viděni na severu Francie.
V Teplicích bude vystaven soubor děl představitelů klasické noty české moderny, pohádkové ilustrace Jiřího Trnky doplní akvarely Vlastimila Rady, Otakara Mrkvičky a malba Václava Rabase. Progresivní proud českého malířství představí soubor obrazů a kreseb v evropském kontextu významných českých malířů. Muzeum vystaví kubistická zátiší Emila Filly z 20. let 20. století i obrazy z prvních let po 2. světové válce, dále poetické záběry z Bretaně a Benátek Jana Zrzavého , surrealistickou abstraktní malbu Františka Muziky, „cézannovsky" laděná díla Josefa Lieslera nebo expresivní kresbu Václava Špály i nezvyklé kubistické zátiší Otty Janečka. Teplické muzeum získalo dosud málo prezentovaný soubor v roce 1988.
Haná – Loni 22. srpna uplynulo na den přesně sedmdesát let od chvíle, kdy u obce Věžky na Kroměřížsku vyhasl život mladého amerického letce, který se osudného dne 22. srpna 1944 účastnil letecké bitvy nad Hanou.
Paříž - Situaci ve Francii po včerejším útoku na sídlo satirického týdeníku Charlie Hebdo jsme sledovali on-line.
Kyjev/Doněck - Přáli si úředně stvrdit svou lásku, ale pak do Doněcka vtrhla válka. A tak, jako mnoho jiných zamilovaných na východě Ukrajiny, Alla a její nastávající Maxim odložili svatbu na lepší časy, které však stále nepřicházejí, napsala agentura AFP v reportáži z východoukrajinského Donbasu.
Praha – Konvoj pěti kamionů s téměř 100 tunami střešní krytiny, zimního oblečení a další pomoci vypraví ve čtvrtek na boji zmítanou východní Ukrajinu humanitární organizace Člověk v tísni. Hodnota dodávky, na níž se podílejí i další české humanitární organizace, je 300.000 korun, uvedl dnes Člověk v tísni v tiskové zprávě.
Barcelonu - Jedna nicotná rozepře? Ne, tohle už není žádná malichernost. Barcelona má pořádný problém - velkoklub z Nou Campu musí v posledních dnech řešit nečekanou blamáž, odchod legend i válku mezi trenérem Luisem Enriquem a největší hvězdou Lionelem Messim.
Rakovník - „My Tři králové jdeme k vám…", neslo se v pondělí odpoledne Husovým náměstím v Rakovníku. S Tříkrálovou sbírkou se do ulic vydaly Eva Hvězdová, Marie Knoblochová (na snímku) a Lucie Smetanová.
Plzeň – Samopaly, brokovnice, revolvery, granáty ze světových válek a například i různé střelivo, to vše lidé přinesli na policii během zbraňové amnestie.
Brtnice – Juliána Collalto žila od svých deseti let řeholním životem v severoitalském klášteře. V pobělohorské době získal šlechtický rod Collalto v Brtnici rodové sídlo a do místního kostela se dostala i relikvie s ostatky blahoslavené Juliány Collalto.
Josefov - Nadšenci obnovují tradice i hrad samotný
Valašské Meziříčí – Deza v současné době nakupuje o 30 procent méně surovin z Ukrajiny, než tomu bylo před rokem.
Podkrkonoší – Legionář František Vízek (1886 – 1969) se narodil se 10. října 1886 v Žehuni, okres Poděbrady. Původním povoláním byl hostinský. Svoji živnost provozoval v Trotince u Dvora Králové.
Loštice, Cincinnati – Film o životních osudech pozoruhodné a statečné ženy Edith Carter Knöpflmacher, která přežila věznění v Osvětimi i pochod smrti, připravili členové sdružení Respekt a tolerance. To mapuje historii židovské komunity v našem regionu.Dokument je nyní součástí expozice v synagoze v Lošticích. Vidět ho mohou i desítky tisíc návštěvníků, kteří každoročně zavítají do muzea v Centru pro studium holocaustu a humanity v americkém Cincinnati.
Moskva – Značnou pozornost ukrajinského a ruského tisku vzbudil aktuálně český prezident Miloš Zeman. Zájem vyvolalo jeho nedávné hodnocení vývoje ukrajinské krize z posledních dní.
Loštice, Cincinnati – Film o životních osudech pozoruhodné a statečné ženy Edith Carter Knöpflmacher, která přežila věznění v Osvětimi i pochod smrti, připravili členové sdružení Respekt a tolerance. To mapuje historii židovské komunity v našem regionu.Dokument je nyní součástí expozice v synagoze v Lošticích. Vidět ho mohou i desítky tisíc návštěvníků, kteří každoročně zavítají do muzea v Centru pro studium holocaustu a humanity v americkém Cincinnati.
Prachaticko - Unikla vám v uplynulých dnech zajímavost z Prachaticka? Nabízíme krátké shrnutí s redakční glosou.
Česká televize na obrazovky uvádí publicistický cyklus Moje soukromá válka. Jedná se o sondu do české společnosti, kterou přibližuje několik osobních příběhů.
Bejrút - Libanon od pondělí poprvé v historii zavede vízovou povinnost pro Syřany. Chce tak omezit příliv uprchlíků ze sousední Sýrie zmítané občanskou válkou. Během téměř čtyři roky trvající války opustily Sýrii více než tři miliony lidí, přes milion z nich hledal útočiště právě v Libanonu.
Česká televize na obrazovky uvádí publicistický cyklus Moje soukromá válka. Jedná se o sondu do české společnosti, kterou přibližuje několik osobních příběhů.
Jaroměř/Josefov /FOTO, VIDEO/ - Salvy z kanónů zněly v posledním odpoledni starého roku nad pevností Josefov. Uskutečnily se zde Silvestrovské střelby. Je to zdejší už několikaletá tradice, kterou v areálu Ravelinu no. XIV pořádají nadšenci ze spolku Ochránci památek pevnosti Josefov. A každým rokem přichází stále více lidí. Letos jich bylo až několik set.
Praha - V kinech nás letos čeká nálož pokračování známých příběhů. Ale i lahůdky s Keirou Knightleyovou, Cate Blanchettovou či Michaelem Douglasem.
Islámábád - Při přestřelce mezi indickou a pákistánskou pohraniční stráží ve sporné oblasti Kašmíru dnes přišly o život dvě ženy a dalších osm lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní představitele.
Ostrava - Ostravském studio České televize uvede cyklus Moje soukromá válka. Popisuje osudy lidí, kteří se pustili do boje se zavedenou společenskou praxí. První díl se věnuje železničnímu neštěstí ve Studénce, které si vyžádalo osm mrtvých a desítky zraněných. Ani víc než šest let od tragédie nebyl nikdo z viníků potrestán.
Praha - Prezident Miloš Zeman letos nejméně jednou navštíví Rusko. V květnu pojede do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války, uvedly dnes ParlamentníListy.cz s odkazem na Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Dostal také podle médií pozvání k bilaterální návštěvě Ruska, která by se mohla uskutečnit na podzim. Toto pozvání prý ale zatím nepřijal.
Liberec - V ulicích Liberce zůstalo po silvestrovských oslavách méně odpadků než loni.
Příbram – O Příbrami se vykládá všelicos. Pokud však této téměř 800leté dámě přijdete na chuť, zjistíte, že v ní žije mnoho osobností, které město a život v něm zajímá natolik, že jejich zásluhou sláva Příbrami překračuje hranice okresu. Jednou z těchto osobností je i ředitelka Státního okresního archivu PhDr. Věra Smolová.
Životní jubileum 100 let oslavila maminka, babička a prababička Emilie Michaela Skarková z Dolních Tošanovic.
Už jen do konce týdne potrvá výstava lidových betlémů ve Vesnickém muzeu U Polzerů ve Starém Jičíně. Její zhlédnutí ale stojí za to. Mladší návštěvníci se poučí, starší si třeba zavzpomínají na to, jak stavěli betlém se svými rodiči či prarodiči.
Jsou roky, do kterých si přejeme vedle obligátního štěstí a zdraví třeba rozumné počasí anebo hospodářský růst. Letos máme dobrý důvod přát si z kraje roku světový mír. Ukazuje se totiž, že nejde o nic samozřejmého, jak jsme se v té naší části světa dlouhá desetiletí domnívali. Válka hrozí právě proto, že ukolébáni dlouhým mírem lidé ztrácejí povědomí o hrůzách, které válka způsobuje. Na válku vždy nejvíce doplatí ti, kteří ji nechtěli, anebo o ni nestáli. Lidí, kteří na válkách vydělávají, a proto je také vyvolávají, je vždy minimum.