
Ochotníci vyrážejí s Dívčí válkou do hranické Besedy
Hranice -S komedií Dívčí válka míní vyrazit do hranické Besedy ochotnický spolek Chvalčov. Představení vypukne v sobotu 9. srpna od 19 hodin.
Hranice -S komedií Dívčí válka míní vyrazit do hranické Besedy ochotnický spolek Chvalčov. Představení vypukne v sobotu 9. srpna od 19 hodin.
Litomyšl -Dvacátý třetí srpen bude dnem dozajista slavnostním nejen pro jubilanta, akademického malíře Bohdana Kopeckého, ale i pro dlouhou řadu jeho přátel.
Bělehrad – Právníci někdejšího bosenskosrbského prezidenta Karadžiče se odvolali proti tomu, aby byl jejich klient vydán k haagskému soudu.
Ralsko - zatím není rozhodnuto
Sekeřice - Při procházce lesem jen pár set metrů od okraje obce Sekeřice objevili ve středu dva nálezci nevybuchlou munici.
Zábřeh - Paní Anna Sonntagová zažila téměř celé dvacáté století. Pamatuje dvě světové války, v té druhé ovdověla. Včera se před ní na stole v Podzámecké restauraci vršila záplava květin při oslavě stých narozenin.
Z komentářů vybraných českých deníků ve čtvrtek 24. 7. 2008
Šumperk - Předmět připomínající pěchotní minu z druhé světové války našel ve výkopu na křižovatce ulic Vítězná a Reissova před několika dny osmatřicetiletý muž ze Šumperka. Nálezce si minu odnesl domů.
Dalečín - Menší poklad našli před nedávnem archeologové při průzkumu zříceniny hradu v Dalečíně na Bystřicku. Konkrétně se jim podařilo objevit kbelcovou přílbu z konce čtrnáctého století.
Havlíčkobrodsko - Prázdninové počasí je letos nevyzpytatelné a turisté jakbysmet.
Svojanov - I následující víkend hrad Svojanov připravil doprovodný program pro své návštěvníky.
Žernov - Na konci 1.světové války, v posledních měsících rozpadajícího se Rakousko-Uherska se 21. července 1918 manželům Vítkovým ze Žernova narodila dcera Jiřina. Oba rodiče byli žernovští rodáci, tatínek pracoval jako bednář v pivovaru a maminka se vyučila švadlenou.
TROKAVEC - Necelá stovka obyvatel, ale hned dvě sportovní organizace. Tak to dnes vypadá v Trokavci na jihu okresu.
Smrčná - Stará budova bývalé papírny ve Smrčné mnoho pozornosti už dávno nebudí. Přesto by si ji zasloužila.
Doupě - Část lidské lebky a dolní čelisti s pěti zuby našel dvacetiletý mladík při rekonstrukci bývalého hospodářského objektu ve vsi Doupě na Jihlavsku.
Srní - Správě Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava se zatím nepoadřilo uvést do praxe nový návštěvnický řád, který kromě jiného omezí splouvání Vltavy. Starostové šumavských obcí, kteří s vodáckou restrikcí nesouhlasí, bojkotovali jednání rady parku. Zasedání se nemohlo konat. Spor se nevede jen kolem řeky, ale i o počet hraničních přechodů. Ani tady nejsou stanoviska jednotná.
Brno - Amazonští domorodci ji využívají jako podnosy, z jejích semen melou mouku a dokonce kvůli ní vedli války. Brňané ji mohou bez nebezpečí útoku obdivovat v Botanické zahradě, a to už od roku 1924. Viktorie královská je největší leknín světa a včera už po šesté v letošním roce ukázal své květy.
Bořetice - Za každý zmařený život nový strom. Právě tak chtějí Kravihorci vzpomenout na oběti první světové války z Bořetic. Recese půjde tentokrát stranou.
Komentář - Kauza s černým výlepem a následným černým přelepováním tohoto černého výlepu má několik rovin.
Louny - Podle obce Pudlov na severní Moravě je pojmenována nově opravená ulice v Lounech.
Liberec - Retrospektivní výběr z bohaté tvorby libereckého malíře a grafika Alexe Berana připravila k letošním autorovým pětaosmdesátinám liberecká Oblastní galerie.
Děčín - Podle svědků ho do vody poslali prchající Němci
Brno - (AKTUALIZOVÁNO) Brněnská reklamní společnost Rengl přelepuje načerno vylepené plakáty nápisem „Zrušeno“. Pořadatelé akcí se cítí poškozeni a protestují.
ŠUMAVA - Kvůli neúčasti obcí na plánovaném jednání rady Národního parku Šumava nebyl přijat nový návštěvní řád, prozatím tak nebude omezeno splouvání šumavských řek
Chlum -Bohatý historicko-sportovně kulturní program v přírodním areálu pod chlumskou rozhlednou má po ukázce bitevní scény z prusko–rakouské války další pokračování.
Pardbuice - Pardubická rafinérie si nese z minulosti břemeno v podobě starých ekologických zátěží
Je tomu pár dní, co jsme se dívali na Libanonce, jak oslavují vraha, kterého získali z vězení výměnou za ostatky dvou izraelských vojáků. Hrdinou se pro své lidi stal i kvůli tomu, že zabil čtyřletou izraelskou holčičku.
Velké Losiny - Nemalého překvapení se dočkal devětasedmdesátiletý důchodce z Velkých Losin na Šumpersku, který se před pár dny pustil do úklidu svého domu.
Bělehrad - Se zadrženým válečným zločincem Radovanem Karadžičem se Srbové stýkali častěji, než si sami mysleli.
Šumava - Jednání rady Národního parku Šumava, které bylo naplánováno na úterní odpoledne, se kvůli bojkotu šumavských obcí nekonalo. Nemohl tak být přijat nový návštěvní řád, což znamená, že vodáci stále mohou splouvat vodní toky na Šumavě bez omezení.
Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić, zatčený v pondělí v Srbsku, je obviněn Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii z 11 trestných činů, včetně genocidy, vyhlazování, vraždy, úmyslného zabíjení, pronásledování, deportací a nelidských činů.
Pardubice - Projekty jsou podle rafinérie připraveny, na řadě je nyní stát. Pryskyřice u Lidlu ohrožuje stavbu důležité silnice
Bagdád - Většina Iráčanů má jasno. Obama je pro ně změna nepopulární politiky George Bushe.
Lipovec - U památníku obětí regionálního odboje druhé světové války se v sobotu při pietním vzpomínkovém aktu sešlo asi sto padesát lidí.
Ležáky - Chtějí se lidé seznamovat s okupační historií a s dalšími tragickými stránkami minulosti? Nebo se návštěva ležáckého památníku po mnoha desítkách let od konce války změnila jen v povinnou úlitbu vlastnímu svědomí?
Postoloprty, Frankfurt - Další schůzka k citlivé otázce – pamětní desce, která by v Postoloprtech připomínala hrůzné poválečné násilnosti – má už určený termín: závěr září. Ve městě bylo po válce ubito téměř 800 lidí, včetně žen a dětí.
Kutná Hora/ Co možná z historie ještě nevíte, vám přiblíží červencový pohled do okresního archivu.
Senotín - V pátek večer oznámil nálezce na policii, že na dně vypuštěného rybníka Horní Panský v Senotíně na Novobystřicku našel munici.
Washington, Bagdád - George Bush opouští Bílý dům a mění stanovisko k otázce stažení amerických vojáků z Iráku.
Štítina - Tradiční slavnost přijímaní mladých mužů do Cechu štítinských mládenců se uskuteční již toto pondělí. Letos bude přijato celkem osm nových mládenců. Stane se tak již po 158.
Čimelice - “Hasiči jsou páteří obce, kde fungují hasiči, funguje i obec,“ řekl na 125. výročí SDH Čimelice ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Lubná - [FOTOGALERIE] Sto deset let působení si o víkendu připomněli dobrovolní hasiči z Lubné. V rámci oslav uctili padlé z války a také vyznamenali ty, kteří pro spolek něco přínosného udělali.
V souvislosti s objevujícími se trhlinami ve zdivu kostela svaté Maří Magdaleny v Rousínově bylo v roce 2005 provedeno georadarové měření za účelem posouzení stavu podloží v lokalitě Rousínov – kostel.
Jestřabí - Sálový fotbal v Jestřabí nekončí. Přestože úřadující vicemistr nebyl Českou federací (ČFSF) zařazen kvůli administrativním pochybením do celostátní ligy, valašský klub se hodlá přihlásit do nově vytvořené Zlínské krajské ligy.
Opavsko - Vikštejn a Vildštejn. Nejen tyto dvě zříceny středověkých hradů se potýkají s hledači kovů. Na problém upozorňují archeologové i v lokalitách, které procházejí jejich výzkumem.
Washington – Šéf Bílého domu vůbec poprvé připustil, že by se USA mohly s iráckou vládou dohodnout na harmonogramu odsunu amerických vojáků.
České Budějovice, Vyškov - Vědět, jak přežít v krizových situacích, kdy vám jde o život. Umět se orientovat v nesnázích a obstát při výslechu rabiátů, kteří vás zajmou a chtějí zabít.
Culiacan – Klany obchodující s narkotiky si na severu Mexika nemilosrdně vyřizují účty. Obětmi přestřelek jsou v prvé řadě nevinní civilisté.
Pro hudební producenty byl dlouho buď příliš černý, nebo příliš bílý. Po matce křesťan, po otci žid. Lenny Kravitz si ze všeho vybral to nejlepší a vydal se svou vlastní cestou. A udělal dobře, o čemž svědčí mimo jiné čtyři ceny Grammy po sobě.
DOMAŽLICE - Pamatujete na doby, kdy si lidé v naší republice mysleli, že se schyluje k další válce? Tento dojem v nich vzbudil srpen 1968