Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Foto: V Mostě a v Klínech si připomenuli konec světové války a její oběti

Most, Klíny – Členové Českého svazu bojovníků za svobodu, představitelé města Most, města Meziboří, zástupci Oblastního muzea a galerie v Mostě, stejně jako historikové a badatelé ze Severočeského leteckého archivu z Mostu a Teplic si v úterý 7. a ve středu 8. května připomenuli konec II. světové války.

Petra Bartoše baví vojenská historie. Účastní se bojů pluku z 18. století

Liberecký kraj – Klobouk na hlavu, zbraň do ruky, vzhůru na bitevní pole. Takový je koníček Petra Bartoše, který ve vojenské uniformě třetím rokem vyráží účinkovat v historických bitvách. Jeho pluk se specializuje na období sedmileté války. Je totiž členem spolku Infanterie Regiment Gaisruck neboli pěší jednotky pojmenované po hraběti Gaisruckovi.

Pořád to bolí, říká veterán Svoboda o válce

Přestože uplynulo od konce druhé světové války už 74 let, pořád zůstává pro Josefa Svobodu z Trutnova tou nejhorší noční můrou. V krutých bojích přišel o kamarády, sám unikl smrti jen o vlásek.

Uplynulo 74 let od konce války. Politici položili věnce na pražském Vítkově

Prezident Miloš Zeman a další vrcholní politici ve středu položili věnce u Národního památníku v Praze na Vítkově. Připomněli tak 74. výročí konce druhé světové války v Evropě. Pietního aktu se zúčastnili také pamětníci a váleční veteráni. Podobné akty se konají na několika místech nejen v Praze, ale i v dalších českých městech. Den, kdy nacistické Německo podepsalo v roce 1945 kapitulaci, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek.  

Připomněli konec války a uctili padlé. Na nacistickém popravišti 1350 obětí

Brno /VIDEO/ – Desítky věnců a kytic v barvách české státní vlajky zaplavily ve středu areál Kounicových kolejí, který za druhé světové války sloužil nacistům jako popraviště. Politici společně s válečnými veterány a dalšími lidmi si tam připomněli čtyřiasedmdesáté výročí od konce druhé světové války.

Česko si připomíná konec druhé světové války. Zeman jmenoval generály

Na několika místech v Česku si dnes lidé připomenou 74. výročí konce druhé světové války v Evropě. U Národního památníku v Praze na Vítkově se tradičně sešli představitelé státu a armády, prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval nové generály. Ani tentokrát se povýšení nedočkal šéf BIS Koudelka.

Skauti z Chrudimska uctili památku válečných letců

Skupina českých skautů ze Skutče, Krouny, Hlinska a dalších míst v neděli 5. května odpoledne uctila památku československých letců při pietním aktu na vojenském hřbitově v Brookwoodu nedaleko Londýna.

Připomněli znovuobnovení Československé republiky v Písku

Písek - V pátek 3. května se uskutečnily pietní vzpomínkové akce u příležitosti 74. výročí znovuobnovení Československé republiky v Písku a převzetí správní a politické moci RNV dne 5. května 1945 u pomníků obětem II. světové války na bývalém okresním úřadě, u pamětní desky na písecké radnici, pomníku letcům RAF v Palackého sadech a pomníků na Lesním hřbitově v Písku.

Z města Němci prchali přes Lineckou silnici

České Budějovice – Konec války se blížil nezadržitelně. V dubnu 1945 se tajně scházeli zástupci politických i nepolitických seskupení a připravovali se na převzetí správy města.

Glosa Luboše Palaty: Nechoď, Evropo, s Trumpem na led

Americký prezident Donald Trump svým tweetem, jak jinak, eskaloval americko-čínskou obchodní válku. Není úplně jasné, jak jinak, proč to vlastně udělal. Rozhovory mezi Čínou a USA měly tento týden dospět do finále. Podle většiny zúčastněných spělo vše k dohodě, která měla obchodní válku mezi největšími ekonomikami světa zažehnat.

Bitevní vřava na vlastní kůži? Stačí vám uniforma a puška, vypráví Petr Bartoš

Klobouk na hlavu, zbraň do ruky, vzhůru na bitevní pole. Takový je koníček Petra Bartoše, který ve vojenské uniformě třetím rokem vyráží účinkovat v historických bitvách. Jeho pluk se specializuje na období sedmileté války. Je totiž členem spolku Infanterie Regiment Gaisruck neboli pěší jednotky pojmenované po hraběti Gaisruckovi.

Petra Bartoše baví vojenská historie. Účastní se bojů pluku z 18. století

Liberec – Klobouk na hlavu, zbraň do ruky, vzhůru na bitevní pole. Takový je koníček Petra Bartoše, který ve vojenské uniformě třetím rokem vyráží účinkovat v historických bitvách. Jeho pluk se specializuje na období sedmileté války. Je totiž členem spolku Infanterie Regiment Gaisruck neboli pěší jednotky pojmenované po hraběti Gaisruckovi.

Hřib u rozhlasu ocenil odvahu Pražanů při povstání, Kubera varoval

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) při pietním aktu k 74. výročí Pražského povstání varoval před chytračením, sobectvím, demagogií a populismem. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) připomněl odvahu Pražanů, kteří se rozhodli na konci války vzít osud svůj i města do vlastních rukou.

Blíží se oslavy konce války

Jindřichohradecko – Ve středu si v řadě měst a obcí připomenou jejich obyvatelé osvobození naší vlasti. Uplyne již 74 let od ukončení fašistické okupace Evropy.

Mezi majiteli atrakcí zuří válka

Prvomájové setkání rodin provozujících pouťové atrakce vyústilo v Kladně u Hlinska ve rvačku, při níž došlo i na údery basebalovou pálkou. Konflikt ukončil až zásah policie. Bez práce nezůstali ani záchranáři, kteří odvezli tři lidi k lékařskému ošetření do nemocnice.

Kytarista Michal Pavlíček: Děsím se téhle nové svaté války

/ROZHOVOR/ Kytarista Michal Pavlíček má novou autorskou desku. Jmenuje se po muzikantsku Pošli to tam! Obal zdobí havlovské srdce, na albu se mezi instrumentálními skladbami ozývají výrazné (nejen) rockové hlasy. Tu Richarda Müllera, jindy Vlasty Třešňáka nebo Moniky Načevy. Vytížený hudebník se však už zase poohlíží po další práci. 

Kolona vítězství brázdila region. Podívejte se

FOTOGALERIE/ Rudoarmějci, esesmani, příslušníci polské a rumunské armády, čeští četníci. Vojenská všehochuť z konce II. světové války obsadila v sobotu v poledne prostějovské náměstí T. G. Masaryka.

Prožili osud židovské dívky, která za války provozovala nejstarší řemeslo světa

Mělník /FOTOGALERIE/- Představení režiséra Jakuba Korčáka s názvem Nemilovaná (Z deníku Perly Sch.) viděli návštěvníci Masarykova kulturního domu v Mělníku. Jedná se o komorní inscenaci podle novely Arnošta Lustiga. Hra vypráví příběh židovské dívky, která za druhé světové války v terezínském ghettu provozuje nejstarší řemeslo světa.

FOTOGALERIE: Při osvobození Hostouně zachránili i koně

Hostouň, Bělá nad Radbuzou – Položit život, to nejcennější, co člověk má, za svobodu někoho druhého či snad celých národů, je nejvyšší oběť. Tu u Růžova mezi městy Hostouň a Bělá nad Radbuzou při osvobozování naší země položili svobodník Raymond Mans a technik Owen Sutton.

Opavský kapitán Jan Žídek po Spartě: Teď nás čeká válka

Až nečekaně hladce ovládli fotbalisté pražské Sparty sobotní duel v Opavě. Domácí tým porazili 3:0. Nováček FORTUNA:LIGY toho moc nepředvedl. „Nebylo to z naší strany dobré,“ přiznal kapitán Jan Žídek, který se v závěru dostal do šance, výsledkem ale nepohnul. Slezany nyní čeká pět zápasů ve skupině o záchranu.

Válečný veterán Miloš Prášil musel bojovat o holý život

V Afghánistánu musel Miloš Prášil bojovat o holý život. Boj vyhrál

Každému člověku nadělí sudičky už v kolébce nějaký osud. Pro Miloše Prášila se stala osudem voda. Nejenže je narozený ve znamení vodnáře, ale dnes pracuje coby plavčík v Městských lázních v Novém Městě na Moravě. A byla to zase voda, která mu před pár lety málem vzala život. Stalo se tak v Afgánistánu, na poslední z misí, kterých se Miloš Prášil zúčastnil coby voják z povolání.

Muž objevil v lese granát z války

Střítež /FOTO/ – Oznámení o nálezu předmětu připomínajícího munici v katastrálním území obce Střítež přijali v sobotu 27. dubna kolem jedenácté hodiny dopoledne policisté integrovaného operačního střediska na linku tísňového volání.

Pamětníci vzpomínají. Za války nevědomky do Prahy propašovala jídlo

Paní Věra Kolihová prožila druhou světovou válku jako dítě na Vysočině. Její rodina zde chovala několik hospodářských zvířat a vlastnila menší políčko, ze kterého neodváděla dávky. Každý rok se zabíjelo prase. „Táta to měl domluvené s ostatními sedláky. Když se prase zabilo, tak se hned nahradilo novým, takže ze zabitého kusu jsme žádné dávky neodváděli,“ vysvětluje paní Kolihová.

Masakr 19 civilistů v Salaši na konci války zůstává opředený tajemstvím

/PŘÍBĚHY 20. STOLETÍ/ Ve dvou posledních měsících války zahynulo asi jedenáct tisíc Čechoslováků. A samozřejmě desetitisíce dalších především sovětských vojáků, ale i Američanů, Rumunů, Poláků a tisíce Němců. Těsně před koncem 2. sv. války nacisté mučili, vypalovali vesnice, zabíjeli muže, ženy i děti za to, že pomáhali partyzánům. Na konci dubna 1945 u obce Salaš bylo 19 lidí vlákáno do pasti pravděpodobně gestapa a Vlasovců. Svědkové tvrdí, že mluvili rusky, polsky a lámaně česky.     

FOTO: Ostašovské slavnosti připomněly sedmiletou válku

Liberec – Výstřely z pušek, rány z děl, vojáci. Již tradiční inscenací si bitvu u Liberce v sobotu připomněli návštěvníci poutních slavností. Ty pořádá Spolek přátel Ostašova od roku 2012, a to ke cti patrona zdejšího kostela sv. Vojtěcha, na jehož opravy mohli příchozí na místě přispět.

Bojové ukázky připomněly 74. výročí osvobození Salaše a Velehradu

/FOTOGALERIE/ Ačkoliv čas běží mílovými kroky kupředu a nelze jej zastavit, zacelit rány II. světové války a vymazat je z paměti občanů Velehradu a Salaše se nepodařilo. Po 74 letech zazněla o poslední dubnové sobotě v lesích za obcí Salaš, následně v lokalitě Kotlí za Velehradem, ale i v jeho centru střelba, připomínající události z konce II. světové války.