Kreativ

ŠTÍTEK: věda

V Paříži se otevřelo Velké muzeum parfémů

Francouzská metropole Paříž je přezdívána nejen světovým hlavním městem módy, ale také vybraných parfémů. A právě jim je zasvěcené nové muzeum, které dnes zahájilo provoz a nabízí návštěvníkům interaktivní prohlídku, při níž bude nejdůležitějším smyslem čich, napsal deník Le Parisien.

Budoucí šéfka akademie věd: Kvóty pro ženy jsou slepá ulička

Praha - Budoucí předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová považuje kvóty pro ženy za slepou uličku. Neřeší podle ní příčiny, proč se ženy méně prosazují ve vedoucích funkcích, a to nejen ve výzkumu. Menší uplatnění žen na zajímavých pozicích způsobuje jejich mateřská role, žena má ale podle Zažímalové právo na to dělat i zajímavou kariéru a nemuset stát před volbou - práce nebo děti. Změnit se musí i myšlení společnosti, tedy že není pohanou muže, když doma pomáhá s dětmi, řekla.

O současnosti a budoucnosti Komenského (ne)náměstí

Třebíč - Komenského náměstí letos prošlo opravou. Vypadá líp, ale lepší není. A dobré už vůbec ne. Komenského náměstí je pro mě pořád nejhorším místem v Třebíči. A rozhodně není náměstím. Kdysi tady stávalo město, krásná čtvrť v centru. Dnes je Komenského „náměstí" prázdno, antiprostor, antimísto, antiměsto. Zoufalost tohoto prostoru nezachrání ani výhled na zámek s bazilikou, židovskou čtvrť a městskou věž.

"Zuška" hledá nového ředitele

Choceň /Krátce/ – Po pěti letech ve funkci ředitele Základní umělecké školy v červnu skončí její dosavadní ředitel Jiří Kopecký. „Chci se naplno věnovat hudební vědě," odvětil na dotaz Deníku ředitel, kterému se čerstvě podařilo docílit zřízení parkoviště u školy.

Svižně do nového roku. DIOD: Nabídka je pestrá

Jihlava – Fantaskní biografie mladého šlechtice, moderní tanec ve spojení s moderní světelnou technologií i tematický večer v pátek třináctého, věnovaný překonávání obav. To všechno v lednu zažijí návštěvníci jihlavského divadla DIOD.

Vyšla druhá kniha rukopisů osobností Rakovnicka

Rakovník – Sběratel autogramů a rukopisů František Frolík nashromáždil další dávku zajímavého materiálu, který vydal na další knihu a poskytl tak čtenářům pěkný tip na vánoční dárek.

Michaela Šolcová: Rodiče chtěli, ať dělám něco užitečného

/ROZHOVOR/ Michaela Šolcová je studentka krnovského gymnázia a bude za pár měsíců maturovat. Celou dobu studia dosahuje výborných studijních výsledků. A to i přesto, že času moc nemá. Věnuje se totiž na vrcholové úrovni bojovým sportům – reprezentuje Krnov a Českou republiku v národních i mezinárodních soutěžích.

Upekli pirohy s učitelkou zeměpisu

Hradec Králové - Projektový den pro vyšší gymnázium má na Biskupském gymnáziu Bohuslava Balbína již mnohaletou tradici. Ale dříve, než nastal ten letošní, čekalo všechny starší patnácti let velké dilema. Na výběr bylo totiž z osmnácti projektů, z nichž se každý snažil studenty na něco nalákat.

Akademii věd povede bioložka Zažímalová, chce pro vědu více peněz

Praha - Akademii věd by měla od 25. března příštího roku vést jednašedesátiletá bioložka Eva Zažímalová. Nahradí dosavadního předsedu Jiřího Drahoše. Dnešní volbu akademického sněmu musí ještě schválit vláda a do funkce předsedkyni jmenuje prezident. Bude teprve druhou ženou, která stane v čele této instituce. Zažímalová byla jedinou kandidátkou, získala 93 procent hlasů. Chce mimo jiné zlepšit financování akademie, podpořit špičkový výzkum a vyřešit vnitřní zadlužení akademických pracovišť kvůli stagnujícímu rozpočtu.

Markéta Mališová: Jaká místa mám v Praze ráda

Praha - Poslední múza Arnošta Lustiga Markéta Mališová se narodila v Praze, ale vyrůstala v Mníšku pod Brdy. Prahu ovšem milovala a byl to pro ni „velký svět", kde odmalička toužila žít. V sedmnácti letech se jí sen splnil. Nakonec se vrátila na druhou stranu Brd do Černošic, s metropolí na dosah ruky, což považuje za nejlepší řešení. Vystudovala přírodní vědy, živila se jako produkční, dokumentaristka či spisovatelka. Posledních patnáct let se jako ředitelka Centra Franze Kafky snaží udržet a rozvíjet Společnost Franze Kafky. S výtvarníkem Jiřím Slívou nyní připravuje knihu My Cup of Kafka.

KRNAP hledá kandidáty na Cenu ředitele za letošní rok

Vrchlabí - Správa KRNAP chce již sedmým udílením Ceny ředitele Správy Krkonošského národního parku vyzdvihnout konkrétní osobnosti, které svou prací, výkony či občanskými aktivitami představují či představovaly významný přínos pro Krkonošský národní park či Krkonoše jako region.

Univerzita Karlova připravila katalog vědeckých služeb

Praha - Univerzita Karlova připravila Katalog služeb. Shrnuje oblasti, v nichž mohou univerzitní vědecké týmy nabídnout služby firmám i veřejné sféře. Aktuálně je v něm více než stovka nabídek z oblasti medicíny a humanitních i přírodních věd. Spolupracovalo na něm všech 17 fakult nejstarší české univerzity.

Laterna magika i cesta časem: jděte Na FilM!

Muzea lze zakládat různě. Jednu netradiční, zato nápaditou cestu zvolili studenti filmových věd FF UK Terezie Křížkovská, Adéla Mrázová a Jakub Jiřiště. Otevřeli už druhou výstavu Na FilM! 2, jež poutá pozornost návštěvníků k filmové oblasti. Cílem autorů a kurátorů projektu je vybudovat u nás filmové muzeum, které by reprezentovalo historii a osobitost českého filmu, a zároveň poukazovalo na jeho vazby se světovou kinematografií.

Vídeňský primátor Häupl převzal medaili Josefa Hlávky

Praha - Vídeňský primátor Michael Häupl v pátek v Senátu převzal pamětní medaili Josefa Hlávky, kterou nejstarší česká nadace uděluje významným osobnostem vědy a umění. Häupl, který je zároveň předsedou Rakousko-české společnosti, byl oceněn za dlouhodobou pomoc při budování česko-rakouských vztahů.

Centrum vzdělávání dostává obrysy. Náklady? Podle odhadů 75 milionů

Boskovice – Kolik peněz bude stát centrum polytechnické výchovy v boskovické Slovákově ulici? Když radnice nezíská dotaci, postaví jej z rozpočtu? Opoziční zastupitelé měli k plánované stavbě při zasedání tento týden řadu otázek. „Slyšel jsem, že když město dotaci nezíská, bude se snažit centrum postavit z vlastních peněz, což může být pro rozpočet velká zátěž. Také míra finanční spoluúčasti může být příliš vysoká," uvedl zastupitel Jiří Pevný.

Koho hejtman ocení? Navrhovat můžete i osobnosti z Teplicka

Teplice - I v letošním roce mohou občané Ústeckého kraje navrhnout laureáty na Ceny hejtmana. Přihlásit osobnost, která si podle nich zaslouží ocenění za svůj přínos našemu kraji, mohou až do 28. února 2017. Může se jednat o ty, kteří se podílejí na rozvoji našeho regionu, nebo přispívají k lepšímu životu či se jim podařil výjimečný počin. Hlavním kritériem pro nominaci je spjatost s Ústeckým krajem.

Dvacet let v UNESCO. Lednicko-valtický areál je světovou pýchou

Břeclavsko – Vzala přítele za ruku a společně vyrazili vstříc procházce parkem u zámku v Lednici. Studentka břeclavského gymnázia Hana Sýkorová se stala jedním z mnoha set tisíců lidí, kteří si pro strávení volného času vybrali Lednicko-valtický areál. „O víkendu v létě bývá plno, ale v listopadovém pátečním dopoledni je to lepší," řekla studentka k obrovskému zájmu turistů o celý areál. Místo s rozlohou přesahující 280 kilometrů čtverečních za posledních dvacet let rozkvetlo. V prosinci 1996 se stalo součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO – organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu.

Čerti ukazovali tajemství a kouzla vědy

Hradec Králové - Mikulášská nadílka čeká na nejmenší až v pondělí, přesto si hradecká univerzita připravila malou nadílku již koncem minulého týdne.

Bělobrádek má podle Sobotky pracovat na zákonu o podpoře výzkumu

Praha - Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) by se měl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) do sněmovních voleb soustředit na dokončení zákona o podpoře výzkumu, vývoje a inovací a nové metodiky hodnocení výzkumných organizací. Sobotka to řekl novinářům po dnešní bilanční schůzce s předsedou lidovců, který se v kabinetu věnuje právě vědě, výzkumu a inovacím.

Na seznamu UNESCO je zapsáno české a slovenské loutkářství

Addis Abeba/Praha - Na seznam světového nehmotného kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) bylo dnes zapsáno české a slovenské loutkářství. Přibylo tak k tradicím a zvykům, které na seznam nově zařadil speciální výbor UNESCO při svém nynějším zasedání v Addis Abebě.

Vysoké školy dostanou na běžnou činnost 21,5 miliardy korun

Pardubice - Na běžnou činnost dostanou vysoké školy v příštím roce 21,5 miliardy korun. Ministerstvu školství se podařilo stabilizovat jejich rozpočty o víc než miliardu korun. Novinářům to dnes po zasedání Pléna České konference rektorů řekl náměstek ministryně školství pro vysoké školy a výzkum Robert Plaga (ANO).

S žákem si musíte sednout. Je to pro něj i pro nás hodně důležité

Lubná - Se začátkem školního roku začala platit nová vyhláška ohledně společného vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami v běžných třídách základních škol, neboli inkluze. Při společném vzdělávání mají důležitou roli asistenti pedagoga. Na většině škol už asistenti pedagoga nejsou žádnou novinkou. Pracují tu několik let. Jak se sžívají s dětmi i pedagogy v jedné třídě a jak se vůbec k práci asistenta pedagoga dostaly, prozradily dvě asistentky ze Základní školy v Lubné, Barbora Broumová z Rakovníka a Aneta Hvězdová ze Sence.

Zeman: Pokud se obnoví balkánská migrační trasa, Česko Srbsku pomůže

Praha - Pokud by se znovu obnovila balkánská migrační trasa, po níž by z Turecka do Evropy proudili migranti, Česká republika by Srbsku poskytla pomoc. Podporuje také členství země v EU. Novinářům to dnes na Hradě po setkání se srbským protějškem Tomislavem Nikoličem řekl prezident Miloš Zeman. Hlavy obou států podepsaly vzájemnou dohodu o spolupráci v kultuře, vědě a sportu.

Astronomie: Hudba sfér v planetáriu

Východní Čechy - Večer se touto dobou stmívá čím dál dřív a v prosinci je tma už odpoledne. Naštěstí již 13. prosince Lucie trochu noci upije, takže na večerním konci se dny začnou znovu prodlužovat.

Na Petrině se slavila devadesátka

Devadesáté výročí dostavby historické budovy Petrina v Bruntále si ve čtvrtek 24. listopadu připomněli zdejší učitelé základní školy, žáci a další návštěvníci.

Gong. Když zákulisí auly uchvátí víc než koncert

/FOTOGALERIE/ Seriál Milion zážitků v Dolních Vítkovicích pomalu míří do finiše a v posledních třech dílech se na zaměříme na industriální areál coby místo i hudbě zaslíbené. Jednou z dominant Dolních Vítkovic je multifunkční aula Gong – centrum kultury, vědy a vzdělávání.

Boskovičtí ladí projekt nového centra

Boskovice – Řemeslo má zlaté dno. Šikovných řemeslníků je málo. O práci rukama není mezi mládeží zájem. Boskovičtí chtějí podpořit manuální zručnost dětí a vzbudit jejich zájem o řemesla. Poblíž základní školy ve Slovákově ulici proto plánují postavit centrum polytechnické výchovy a vzdělávání. Zaplní nevyužitou jámu, která tam zůstala po rozestavěné sportovní hale.

Prakšické děti vystavují v Brodě malby na téma inkubátor

Uherský Brod, Prakšice – Žáci Základní a mateřské školy v Prakšicích se letos zapojili do výtvarného a literárního projektu Věda, která léčí. Nejlepší byly k vidění ve Fakultní nemocnici v Plzni, která projekt spolu s hnutím Na vlastních nohou – Stonožka spolupořádala. Od pátku mohou některé z kreseb žáků vidět zájemci i v Uherském Brodě. V tamním městském informačním centru jsou k vidění kresby na téma inkubátory. Na vernisáži žákyně popsaly, jakými technika soubor kreseb vytvářely i proč je to bavilo.

Miluje vědu i sport. Chemikářka učí studenty na lyžích i snowboardu

Plzeň – Jitka Voráčová měla jako středoškolačka jasný plán. Po maturitě se dostat na medicínu. Přijímačky napoprvé nevyšly, a tak chtěla štěstí zkusit za rok. Nastoupila sice na plzeňskou pedagogickou fakultu, kde se zaměřila na chemii a matematiku, ovšem plánovala odtud odejít.

Nejvíce si cením toho, že mé jméno nese planetka, říká František Koukolík

Praha - Zkoumání vztahu mozku a chování lidí zasvětil neuropatolog František Koukolík svoji kariéru. Překvapilo ho, jak vysoký podíl neúplných psychopatů v populaci je. Kromě svého působení na Oddělení patologie a molekulární medicíny Fakultní Thomayerovy nemocnice přednáší medikům, učitelům, vede kurzy pro kouče a píše knihy, které mají vědecké objevy přiblížit laikům. Za popularizaci vědy získal Koukolík, který v těchto dnech oslaví 75. narozeniny, mnohá ocenění. Nejvíce si ale cení toho, že jeho jméno dostala planetka. Řekl to v rozhovoru.

Životem astronoma Marcela Grüna je pražské planetárium

Praha - Známý astronom a propagátor vědy Marcel Grün zasvětil celý svůj profesní život Hvězdárně a planetáriu hlavního města Prahy. Pracuje zde již 50 let a posledních 16 let je i vede. Za tu dobu se změnily požadavky návštěvníků. S rozvojem vědy a techniky jsou stále náročnější a je to dobře, i když je to pro pracovníky planetária obtížnější, řekl Grün. Českému spisovateli a expertovi na kosmonautiku, který získal řadu ocenění a po němž je pojmenována i jedna z planetek, bude v neděli 70 let.