Kreativ

ŠTÍTEK: věda

Hradec chce vybudovat vzdělávací centrum za 150 milionů korun

Hradec Králové - Šest královéhradeckých subjektů se stalo společně s městem Hradec Králové partnery pro vznik a spolupráci na fungování unikátního projektu s názvem „Lidské tělo - dokonalý stroj? - Centrum přírodovědného a technického vzdělávání." Ten by měl vzniknout v budově bývalé základní školy T. G. Masaryka v Lipkách.

Víme, kde v Ostravě se děti mění ve vědce a dospělí v děti

/REPORTÁŽ DENÍKU, VIDEO, FOTOGALERIE/ Kdo z nás ve školních lavicích při nehumanitních předmětech alespoň občas nevyhlížel chvíle, kdy si bude moci vyzkoušet nějaký ten pokus či neobvyklý jev a na chvíli tak uniknout od nudných vzorců a teorie, o kterých se s oblibou říká, že budou člověku v životě úplně „naprd"? Ve Velkém světě techniky v Dolních Vítkovicích se tyto sny stávají skutečností. Zábavnou formou a mnohdy s vlastním tělem coby pokusným materiálem.

Čeští vědci zjistili, čím zvířata vnímají magnetické pole Země

Praha - Čeští vědci objevili, jakým způsobem se zvířata orientují podle magnetického pole Země. Doposud se vědělo, že někteří živočichové mají schopnost reagovat na geomagnetické pole, nebylo ale známo díky čemu. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně přišli na to, že za orientaci podle magnetického pole může takzvaný protein kryptochrom v oku. Je to významný mezinárodní objev, který přesahuje do neurověd, ekologie, molekulárních věd i fyziologie, uvedla Grantová agentura ČR.

Česká televize chystá několik rozsáhlých dokumentárních cyklů o české vědě

Praha - Česká televize (ČT) připravuje několik rozsáhlých dokumentárních cyklů a filmů, které se věnují české vědě, jejím objevům i osobnostem. První z nich, sedm dokumentárních pořadů České zázraky, představí příběhy slavných českých vědců, jejichž objevy zásadně změnily život a společnost. Další pětidílný dokumentární cyklus Dobrodružství archeologie se bude věnovat práci českých archeologů ve světě. Zpěvák a entomolog Dan Bárta provede diváky cyklem o záchranných programech ohrožených živočišných druhů, které v zahraničí řeší Češi. Nové programy dnes vedení ČT představilo na tiskové konferenci.

Olympijští šampioni Hartingové se po Riu rozkmotřili. Kvůli rivalitě

Berlín - Olympijští vítězové v hodu diskem Robert a Christoph Hartingové už se na novou sezonu budou připravovat každý zvlášť. Jejich dosavadní tréninková skupina se rozpadla poté, co mladší Christoph v srpnu nečekaně triumfoval na hrách v Riu a vystoupil ze stínu svého bratra, zlatého medailisty z Londýna a trojnásobného mistra světa.

'Každé rozhodnutí krajské vlády čeká důkladná diskuse. Široká koalice je výhoda'

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Ve srovnání se svými předchůdci je nejmladší i nejvzdělanější. Jeho předchůdci (původně přednosta okresního úřadu či broumovský místostarosta) měli zase za sebou léta ve veřejných funkcích. Od pondělí vede kraj Jiří Štěpán: proděkan hradecké filozofické fakulty se stal třetím královéhradeckým hejtmanem.

Hlavní je, aby měly děti hlavy otevřené, říká vedoucí Mladých vynálezců

Neratovice - Na víkendové výstavě Neratovický papír představily své modely také děti, které navštěvují kroužky Stavění z lega a Mladí vynálezci v místním domě dětí a mládeže. Už pátý rok je tam vede Martin Scholz, absolvent stavební fakulty ČVUT a bývalý vysokoškolský profesor se zkušenostmi s vedením dětských táborů i sportovních týmů.

Na česko-čínském investičním fóru se bude diskutovat o spolupráci

Na česko-čínském investičním fóru, které se uskuteční v Praze 14. až 16. listopadu, se bude diskutovat o spolupráci ve finančnictví, bankovnictví, dopravě nebo vědě. Na fóru bude představena iniciativa nová Hedvábná stezka 21. století jako platforma pro rozvoj spolupráce 16 zemí střední a východní Evropy a Číny. Iniciativa se má soustředit na rozvoj investic, dopravy, financí, vědy, školství a kultury. Prioritami ekonomické spolupráce jsou rozvoj infrastruktury, špičkové technologie a ekologicky šetrné technologie. Před týdnem se skupina v lotyšské Rize dohodla na vytvoření investičního fondu na podporu společných projektů.

Žďár čeká na návrhy na ocenění

Žďár nad Sázavou - Do konce roku mohou obyvatelé posílat žďárské radnici návrhy osobností, které by měly být příští rok oceněny Cenou města Žďáru nad Sázavou. Jako první toto ocenění letos získala rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Zlínská radiační onkologie: 
i přístroje zachraňují životy

Zlín – Přístroje za desítky milionů korun. Konkrétně u těchto přístrojů však jejich vysoká cena neznamená nic v porovnání s tím, co dokážou – zachránit lidský život. Takové je moderní pracoviště radiační onkologie ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, kde denně vrací mimo jiné díky ozařování rakovinou nemocným lidem naději a chuť do života a leckdy plnohodnotný život jako takový.

Památkáři zvou na seminář o hřbitovech

Telč – Historické hřbitovy, jejich památky a možnosti aktuální péče o ně budou tématem čtvrtečního semináře v sídle územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) v Telči.

Pevnost poznání nabízí několik novinek. Přijďte se na ně podívat

Olomouc – Možnost vytvářet pestré krajiny podle své fantazie, podívat se na strhující film v digitálním planetáriu nebo se třeba pobavit u kuličkové dráhy. To jsou novinky, které s příchodem podzimu připravilo v některých expozicích muzeum vědy Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci.

Akademické týdny se stěhují z Nového Města nad Metují

Nové Město nad Metují - Akademické týdny, které se už tradičně konaly na Pavlátově louce, se stěhují pryč z města. Organizátoři se rozhodli, že kompletní program 27. ročníku Akademických týdnů přesunou na Chatu Horalka ve Sněžném. O tomto jejich definitivním a konečném rozhodnutí informovalo koncem uplynulého týdne vedení Nového Města nad Metují.

Český vědecký diplomat začne působit v USA od ledna příštího roku

Praha - Český vědecký diplomat by měl ve Spojených státech amerických začít působit od ledna příštího roku. Ministerstvo zahraničí vyhlásí do měsíce na toto místo výběrové řízení, dnes to řekla Irena Valentová z tiskového oddělení ministerstva. Další zemí, kam by vláda chtěla zástupce české vědy poslat, je Německo. První diplomatka ČR pro vědu Delana Mikolášová už od loňského podzimu působí v Izraeli.

Jsme jiní a takovými zůstaneme, říká rektor Martin Balej

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí je letos 25 let. Oslavy symbolicky zahájila už na začátku roku reprezentativním plesem UJEP, štafetu následně přebraly akce jako Dny vědy a umění, Majáles 2016, obnovený Sportovní den rektora či Běh kampusem.

Sbor Romance oslaví dvacet let od založení

Ústí nad Labem - Své velké výročí připomene ústecký sbor Romance v neděli od 17.00. Vystoupí v Císařském sále Muzea města Ústí, ohlédne se zde deset jeho členů, patnáct členů bývalých plus host, Teplický komorní sbor.

Automaty ve městě stále nechtějí

Bílovečtí zastupitelé naposledy projednávali také žádost o změnu obecně závazné vyhlášky, která se týká výherních hracích přístrojů.

"Z podvodu by měly být vyvozeny důsledky"

Pardubice – Poslanec za hnutí ANO a předseda výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Jiří Zlatuška se ostře pustil do vedení pardubické univerzity. Vadí mu způsob, kterým bylo šetřeno údajné plagiátorství, ale i to, k jakým závěrům dospěla etická komise zřízená rektorem Miroslavem Ludwigem.

Průnik okultních nauk do výtvarného umění

Jičín – Navzdory obrovské profanaci hermetických nauk, kterou s počátkem 21. století přinesla mohutná vlna nejrůznějších šamanů, psychotroniků, astroterapeutů, feminizujících kněžek či jiných pochybných obchodníků s duchovnem, v sobě pojmy jako starověká a středověká astrologie, alchymie a evokační magie nadále skrývají svá vzrušující tajemství.

UNESCO. 
70-20-195

Praha - Čísla v titulku neznamenají míry korpulentní dámy s malým hrudníkem, vosím pasem a širokou základnou. Týkají se Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu, známé pod zkratkou UNESCO. V pátek oslaví 70 let od svého vzniku. U její kolébky stálo 20 zemí – sudiček (včetně Československa). Nyní sdružuje 195 států celého světa. Není to však pokaždé soužití bezproblémové.

Cenu Neuron za přínos světové vědě získalo šest českých odborníků

Praha - Šest slavných českých vědců letos dostane Cenu Neuron za přínos světové vědě. Mezi oceněnými je světoznámý chemik Josef Michl, jeden z nejcitovanějších vědců českého původu, i uznávaný badatel v oboru matematické fyziky Pavel Exner. Neuron ocení také dětského kardiologa Milana Šamánka, antropologa Leopolda Pospíšila, molekulárního genetika Jana Svobodu a fyzika Jana Peřinu. Mluvčí Neuronu Lada Brůnová to uvedla 2. listopadu. Laureáti cenu převezmou 24. listopadu.

Knihovna opět zpřístupní veřejnosti protiatomový kryt

Kroměříž – Týden vědy a techniky začal už v pondělí 31. října a obohatí kroměřížskou knihovnu: studenti místní střední školy během něj předvedou ručně stavěné drony a další modely, zpřístupněn navíc bude i kryt pod knihovnou.

Týden vědy a techniky nabídne 600 akcí, science show i koncerty

Praha - Až šest stovek akcí po celé České republice nabídne šestnáctý ročník festivalu Týden vědy a techniky, který pořádá Akademie věd ČR. Kromě netradičních science show jsou letos na programu koncerty, křest knihy, komentované prohlídky, pozorování ptactva i projížďka elektromobilem. Přestože má festival návštěvníky různých generací, cílí na mladou generaci, protože bez ní nebude věda existovat, řekl dnes předseda AV ČR Jiří Drahoš.

Osm právníků získalo medaile Antonína Randy

Praha - Osm právníků v pondělí v pražském Karolinu získalo medaile Antonína Randy za rozvoj právní vědy či praxe. Toto ocenění od roku 1992 uděluje Jednota českých právníků. Laureátům nebo jejich zástupcům ho předával předseda Ústavního soudu i Jednoty českých právníků Pavel Rychetský. Uděleny letos byly čtyři stříbrné a čtyři bronzové medaile.

Týden vědy a techniky - promítnou filmy

Jablonec n. N. - Do letošního ročníku Týdne vědy a techniky se zapojilo i kino Junior v Jablonci. Od 7. do 11. listopadu promítne hned několik filmů, které by si nikdo v Jablonci neměl nechat ujít.

Kdo byl Masarykův otec?

Je původ Tomáše G. Masaryka zahalen tajemstvím? Byl prezident osvoboditel, jehož jméno se o uplynulém víkendu připomínalo v souvislosti se státním svátkem, poloviční Habsburk? Na tyto otázky, které už delší čas provokují nejen média, se pokouší odpovědět i dokumentarista David Vondráček.

Vyrobit smuteční věnec není tak lehké, jak se zdá

Přerov – Vzít korpus, napíchat do něj pár větviček a dozdobit věnec stuhami a květinami. Výroba smutečních věnců se na první pohled nejeví jako nic složitého. O opaku mě nepřesvědčí ani pohled na Jarmilu Zdráhalovou a její kolegyně, kterým jde práce od ruky. To, že to není nic jednoduchého, zjišťuji teprve ve chvíli, kdy přichází řada na mě.

Pevnost poznání přibližuje vědu i před Halloweenem

Olomouc – Trochu se bát a trochu se naučit nové věci. Univerzita Palackého v Olomouci připravila v Pevnosti poznání tři dny se strašidly, magií a vědou. Děti v kostýmech i rodiče si při halloweenském programu mohli vyzkoušet chemické experimenty, odhodit strach z plazů nebo v planetáriu projít stezkou odvahy.

Novou předsedkyní Grantové agentury by měla být fyzička Valkárová

Praha - Novou předsedkyní Grantové agentury ČR (GAČR) by se měla stát fyzička Alice Valkárová z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Na čtvrtečním zasedání ji zvolila vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), oznámil novinářům vicepremiér a předseda RVVI Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Výběr ještě musí potvrdit vláda. Valkárová ve funkci nahradí matematika Ivana Netuku, kterému končí funkční období jako člena předsednictva. GAČR každoročně rozděluje více než tři miliardy korun na základní výzkum.