Brno - Brněnského výrobce elektronových mikroskopů FEI stejně jako celou americkou skupinu FEI s jejími pobočkami v řadě dalších zemí koupila americká společnost Thermo Fisher Scientific za 4,2 miliardy dolarů (101 mld. Kč).
Chotěboř – Chirurg, profesor, doktor věd, držitel medaile Za zásluhy a též rytíř českého lékařského stavu – jedna z největších chirurgických kapacit České i Slovenské republiky, Pavel Pafko (76) byl nedávno hostem v chotěbořské Kavárně.
Písek – Autorské čtení a autogramiáda Bohumila Ždichynce, lékaře, vědeckého pracovníka a spisovatele, se v Městské knihovně Písek uskuteční 3. října od 17 hodin.
Vyškov – Šest milionů sedm set tisíc korun. Takovou částku schválili vyškovští zastupitelé k rozdělení mezi neziskové organizace pro příští rok. Zájemci můžou žádosti podávat do konce listopadu.
Plzeň – Bezpečnost bude letošním hlavním tématem tradiční Noci vědců, která se koná vždy poslední zářijový pátek. Festival vědy se uskuteční na desítkách míst v Česku – ve školách, vědeckých centrech nebo hvězdárnách. Noc vědců je projektem Evropské komise zaměřeným na popularizaci vědy a techniky a v ČR má letos 23 spoluorganizátorů a řadu dalších partnerů.
Benešovsko - Pro všechny nadšence s podnikatelským nápadem a touhou „dělat věci jinak" otevírá Středočeské inovační centrum (SIC) druhé kolo poradensko-vzdělávacího workshopu SIC LAB.
Kolín – Pamatujete si osmdesátá léta a tažení hokejistů Ruska? Kdo se jim postavil do cesty, toho spláchli. Podobnou spanilou jízdou se o třicet let později mohou pochlubit basketbalisté Kolína. Ti v přípravě kosí jednoho soupeře za druhým.
Praha - S mottem Za hranice známého se začátkem listopadu uskuteční největší vědecký festival v České republice - Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Letošní novinkou budou kromě netradičních workshopů komentované prohlídky, pozorování ptactva, Slunce a divadelní hry. Část programu se zaměří na vesmír. Věda zavítá i do všech krajských měst a na řadu další míst v Česku, například do Valašského Meziříčí nebo Prostějova. Festival zveřejnil program na webu.
Jižní Morava - Uprchlická krize a tisíce migrantů na hranici? Katastrofické vize z loňského roku se nepotvrdily. Naopak, nelegálních běženců policisté letos za prvního půl roku zastavili téměř o polovinu méně než loni.
Brno /REPORTÁŽ/ – Sobota, čas kolem poledne. Drobný déšť, který nad Brnem řádil v dopoledních hodinách, je už pryč. Zatímco chodníky a cesty teprve schnou, už po nich do kopce k brněnské hvězdárně stoupají desítky rodin s dětmi. Čeká je totiž festival vědy.
Praha - S mottem Za hranice známého se začátkem listopadu uskuteční největší vědecký festival v České republice – Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Letošní novinkou budou kromě netradičních workshopů komentované prohlídky, pozorování ptactva, Slunce a divadelní hry. Část programu se zaměří na vesmír. Věda zavítá i do všech krajských měst a na řadu další míst v Česku, například do Valašského Meziříčí nebo Prostějova. Festival zveřejnil program na webu.
Liberec – Otestovat se, zda netrpíte toxoplazmózou, nechat si sejmout otisky prstů nebo roztočit nanokolovrátek. To vše můžete dnes na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci, který se stal další zastávkou vědecké roadshow.
Praha - Česko-čínské centrum, které letos na jaře vzniklo při Univerzitě Karlově, rozšíří své aktivity a chystá se spolupracovat s Akademií věd ČR. Centrum se zaměřuje na společenské vědy, bezpečnost, ekonomiku a především na sinologii, která by se spoluprací obou institucí měla v ČR více rozvíjet. V úterý to řekl výkonný tajemník centra Miloš Balabán. K hlavním cílům centra podle něj patří studentské výměny mezi Českem a Čínou a také pořádání konferencí.
Šumperk – Tradiční výstavu hub připravuje šumperské muzeum, konat se bude od čtvrtka15. září do soboty. Kolik se ale letos sejde exponátů, není jisté. Počasí totiž houbařům letos přeje podstatně méně, než v minulých letech. V lesích je totiž sucho a podle sběračů houby nerostou.
Luže, Košumberk – Radost a smích má sílu pomáhat léčit, to již věděli ze zkušenosti naši předkové a současná věda pro to má důkazy. Právě dnes začíná v Hamzově léčebně v Košumberku šestý ročník zcela ojedinělého projektu – týdenní Cirkus paciento.
Sofia – Bulharsko chce vyslat do boje o post šéfa OSN Kristalinu Georgievovou, komisařku Evropské unie pro rozpočet. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na sofijské diplomaty. Balkánská země už ve skupině uchazečů zástupkyni má, na třetím místě se při zatím posledním kole hlasování umístila generální ředitelka Organizace spojených národů pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) Irina Bokovová.
Praha – Státní fond kinematografie (SFK) nesouhlasí s podobou knihy, která je výsledkem výzkum hledajícího metodu digitalizace archivních filmů. „Nemůže být považována za odbornou práci postavenou na seriózním výzkumu. Metoda DRA (digitálně restaurovaného autorizátu) je pro fond v tuto chvíli nepřijatelná," uvedl fond v tiskové zprávě. Tým řešitelů se brání a uvádí, že metoda je již certifikovaná a je jedinou metodikou v oblasti digitálního restaurování filmů. Proti metodě již dříve vystoupil Národní filmový archiv (NFA) a kvůli podobě knihy v srpnu rezignovala proděkanka FAMU.
Olomouc – Krajské město o tomto víkendu hostí historicky největší setkání absolventů Univerzity Palackého v Olomouci. Na Hanou tak přijely tisíce lidí, řada osobností české vědy, umění, politiky a sportu.
Most - První velká porevoluční výstava o hornictví začala v sobotu v mostecké městské knihovně. Zachycuje těžký život havířů, jejich zvyky, protesty a těžební krajinu. Na 150 obrazů, fotek a autentických artefaktů obsadilo všechny výstavní síně. Na vernisáž přišlo hodně lidí. Dorazil i známý geolog, klimatolog a popularizátor vědy Václav Cílek.
Praha - Česká republika a Sasko se mohou společně dostat do světové vědecké špičky, když budou spolupracovat na konkrétních výzkumných projektech. Jde o mikro- a nanoelektroniku, zdravotnictví, výzkum materiálů a surovin. Na druhém česko-saském Dni inovací v Praze to v pátek řekla saská ministryně pro vědu a umění Eva-Maria Stangeová. Sasko je považováno za špičku výzkumu v Německu i Evropské unii, zejména pak ve zpracování materiálů a surovin, na něž se zaměřuje páteční konfererence.
Táborsko - Opravnou písemnou maturitní zkoušku mají středoškoláci za sebou. Na 200 maturantů z Táborska se vystřídalo v minulých dnech v lavicích spádové střední školy v Bydlinského ulici v Táboře.
Olomouc – Historicky největší setkání absolventů Univerzity Palackého v Olomouci se blíží. Krajské město jej bude hostit už o tomto víkendu 9. a 10. září. Svou alma mater při této příležitosti navštíví tisíce lidí, také řada osobností české vědy, umění, politiky a sportu.
Praha – Česká televize vytvořila samostatnou redakci vědy a zároveň začne vysílat nový týdeník Věda ČT24. Další změnou je začlenění redakce webu ČT24 do současné redakce zpravodajství a vytvoření tvůrčí skupiny, která se bude zaměřovat na multiplatformové a digitální projekty. Česká televize o to dnes informovala v tiskové zprávě.
Slovácko - Oblast školství a zájmové činnosti ve Zlínském kraji získala v pátek večer téměř dva miliony korun. Tato částka byla rozdělena v rámci speciálního grantu Nadace SYNOT, a to mezi 179 úspěšných žadatelů.
Praha/Ostrov - Na závěrečné konferenci programu Věda má budoucnost na půdě Akademie věd ČR prezentovaly své projekty dva týmy Střední průmyslové školy (SPŠ) Ostrov. A studenti měli úspěch.
Olomouc – Životu a dílu jednoho z našich nejvýznamnějších vědců, Otto Wichterlemu, se věnuje výstava, kterou aktuálně nabízí Vědecká knihovna v Olomouci. Expozice zapůjčená z Muzea Prostějovska putovala Českými centry napříč Evropou, díky způsobu jejího zpracování má ambice oslovit širokou veřejnost, dospělé zájemce o vědu a techniku i děti.
Karlovarský kraj - Nejmenší a žije v něm nejméně obyvatel. Takový je Karlovarský kraj. A počet obyvatel se i nadále snižuje. Statistici zveřejnili i další zajímavá čísla.
Kandidátem na Národní cenu vlády Česká hlava, která je nejvyšším českým vědeckým vyznamenáním, je expert na molekulární genetiku Jiří Forejt. Dvaasedmdesátiletý vědec provádí výzkum myší, který je využitelný pro lidskou genetiku. Na dnešním zasedání ho zvolila Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), řekl na dnešní tiskové konferenci vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Kandidáta musí ještě potvrdit vláda.
Orlickoústecko – Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek v doprovodu náměstka hejtmana Romana Línka navštívil Pardubický kraj. Jednal zde s místními technologickými firmami o podpoře inovací a podnikového výzkumu.
Brno – Tanec, výtvarná, divadlo, věda nebo sport? Volnočasová střediska a různé organizace dětem nabízí pestrou škálu kroužků, do kterých se mohou zapojit. Začátek školního roku je přitom každoročně časem, kdy rodiče mohou děti do kroužků přihlásit. Přesto mnoho dětí váhá, jaký kroužek zvolit. Pomoct se jim rozhodli organizátoři víkendové akce Kroužkobraní v brněnském nákupním středisku Avion. Děti si mohly vyzkoušet různé aktivity.
Generální tajemník NATO a norský předseda vlády Jens Stoltenberg, někdejší český prezident Václav Havel, kardinál Dominik Duka a paní Věra Böhmové z Orlové. Co mají tyto osobnosti společné? Všichni tito lidé kromě jiného obdrželi Cenu Ď, což je česká cena určená mecenášům a dobrodincům v oblasti kultury, charity, vědy, vzdělávání a morálních hodnot v České republice.
Besednice - Originální, půvabné a profesionálně vypracované tašky a kabelky vznikají v útulném stavení na kraji lesa v Besednici. Na svých speciálních šicích strojích je tam vytváří Veronika Šlajchová, původně knihovnice Státní vědecké knihovny v Českých Budějovicích.
Pardubice - Pardubičtí hokejbalisté střízliví po zlaté sezoně. V prvních testech ani jednou nenašli zbraň na východočeské rivaly. Trenér Jiří Mašík však zůstává v klidu.