USA – Americkým vědcům se podařilo vytvořit vůbec první živou syntetickou buňku. Objev umělého života je přelomový a mohl by lidem pomoci k hledání nových paliv, způsobů čištění kontaminované vody nebo rychlejší výroby vakcín.
Seniorům se hůře hojí poranění na kůži, déle se zotavují po operacích a častěji jim hrozí zanícení rány. Lékaři varují, že každé i drobné zranění může pro seniory znamenat problém.
Liberec– Vpořadí druhý ročník Soutěže ve studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ) na technických fakultách Technické univerzity vLiberci (TUL) zahájí ve čvrtek 20.května v9.00hodin vHotelu vKlášterní vLiberci rektor TUL ZdeňkaKůse.
Peking - Novátorský způsob využití cigaretových nedopalků objevili čínští vědci. Ti tvrdí, že chemikálie extrahované z použitých cigaretových filtrů dokážou ochránit ocelové trubky před korozí, napsal zpravodajský server BBC News.
Malá Morava – Slabé zemětřesení zaznamenalo ve středu 5. května v dopoledních hodinách v Malé Moravě výzkumné a monitorovací pracoviště Ústavu fyziky Země v Brně.
Dvůr Králové – Netradiční výstavu hostí v těchto dnech městské muzeum. Pod názvem Neživé – Živé se ukrývá expozice složená ze šperků, obrazů a fotografií, které mají společného jmenovatele – mikrosvět. Autory děl jsou výtvarnice šperků Martina Mináriková, vědec a fotograf MUDr. Josef Špaček. Tvůrcem anatomické kresby je Josef Bavor.
České Budějovice – Původně chtěl být archeložkou. Když však neuspěla u přijímacích zkoušek, smířila se s tím, že nebude vědcem s lopatou a zamířila do archivu. Zde Diana Šmajclová působí již 22 let.
Indie - Indičtí vědci jsou ohromeni výsledky testů, které dělali dva týdny třiaosmdesátiletému jogínovi Prahladu Džanimu, jenž o sobě tvrdí, že více než 70 let už nejí ani nepije. Muž s bílým plnovousem údajně během pozorování, jež skončilo minulý čtvrtek, nejenže nejedl a nepil, ale ani nevyměšoval.
Pardubice /FOTOGALERIE/ – Myšlenka vědeckotechnického parku není nijak nová, první pokus o jeho založení se uskutečnil už v roce 1992, ale teprve díky unijní pomoci vznikl v Čívicích areál splňující všechny požadavky a představy, jak má stavebně takový objekt vypadat. Dominantní roli v něm hrají soukromopodnikatelské aktivity, což může ztěžovat úspěch celého projektu.
Karviná – Se šokujícími údaji, jež překvapily i je samotné, přišli v minulých dnech vědci z pražského týmu doktora Radima Šráma, kteří zkoumají účinky znečištěného ovzduší na lidský organismus.
Kanada - V odlehlém koutě kanadského severovýchodu objevil jeden vědec pravděpodobně největší bobří hráz na světě - na délku měří 850 metrů a lze ji pozorovat i z vesmíru, napsal španělský deník El Mundo.
Londýn - Stresující práce jako ošetřovatelství může zvýšit riziko srdečního onemocnění u mladších žen, uvádějí dánští vědci ve studii, kterou podle agentury Reuters zveřejnilo odborné periodikum Occupational and Environmental Medicine.
Brno /JIHOMORAVANÉ, KTEŘÍ DOBYLI SVĚT/ - Vystudovaný lékař, amatérský archeolog, antropolog a zoolog prozkoumal velké množství jeskyní. Zabraňoval také jejich vykrádání
Praha – Pro solární panely na loukách a kopcích je stále méně volného místa. Navíc zabírání volné půdy trochu kazí dobré jméno tohoto nejčistšího zdroje energie.
USA- Lidé, kteří pravidelně konzumují čokoládu, trpí depresemi více než ostatní. Tvrdí to studie amerických vědců publikovaná v časopise Archives of Internal Medicine. Čokoláda se přitom tradičně považuje za "lék" proti špatné náladě.
Nairobi – Učebnice zoologie čeká přepisování. Na světě totiž nežije pět druhů nosorožců, jak nyní uvádějí, ale šest. Na převratném objevu se podílel i český vědec.
Plzeň - Ušetřit náklady dopravci a umožnit jízdu více cestujícím. I to by měly zajistit úpravy vozů metra, na nichž se podílí i osmadvacetiletý plzeňský student Miroslav Souček. Výzkumu se věnuje pod záštitou plzeňského Výzkumného centra kolejových vozidel.
Kuala Lumpur - Žába bez plic a "větvičkovitý" hmyz, který je nejdelší na světě, taková zvířata patří mezi 123 nových druhů, které byly za poslední tři roky objeveny v tropických pralesích ostrova Borneo.
Londýn - Sopka pod ledovcem Eyjafjallajökull způsobila v minulých dnech velké problémy v evropské letecké dopravě, počasí v Evropě ale podle současných odhadů expertů neovlivní.
Londýn/Oslo - Erupce islandské sopky a s ní spojená krize v evropské letecké dopravě měly podle některých expertů pozitivní dopad na životní prostředí.
Brno /JIHOMORAVANÉ, KTEŘÍ DOBYLI SVĚT/ - Brněnský rodák Kurt Gödel byl matematik, fyzik a filozof. Před sedmdesáti lety vytvořil předchůdce dnešních programovacích jazyků.
ČR - Češi i přes osvětu podle lékařů zanedbávají prevenci rakoviny kůže a přicházejí s již rozvinutým nádorem. Zhoubný melanom je ročně odhalen u 1500 lidí, z nichž 300 umírá. Nejvíce ohroženi jsou senioři.
Brno /FOTOGALERIE, VIZUALIZACE/ – Pomocí elektronů se dají svařovat materiály, které mají rozdílné teploty tavení. Takto budou svařovat brněnští vědci v laboratořích Alisi. Ty vyrostou v areálu Ústavu přístrojové techniky Akademie věd do roku 2012.
Opava– Ticho v aule Slezské univerzity se uplynulé úterý v rámci Dne tvůrčích činností Moravskoslezského kraje před vyhlášením nejlepších prací dalo krájet. Autoři prezentovaných prací napjatě čekali, jestli jejich jméno mezi šesti oceněnými zazní.
Brno – Mezi dvěma obřími brněnskými vědeckovýzkumnými projekty zavládl smír. Středoevropský technologický institut CEITEC i Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC, které až dosud soupeřily o peníze ze stejného operačního programu, totiž s úspěchem prošly druhým kolem přísného hodnocení mezinárodních expertů.
Brno – Už pět let pracují odborníci z americké kliniky Mayo na vývoji nového typu umělého srdce. Narozdíl od dosud používaných přístrojů jej chtějí poprvé ukrýt celé uvnitř pacientova těla.
Brno – Už pět let pracují odborníci z americké kliniky Mayo na vývoji nového typu umělého srdce. Narozdíl od dosud používaných přístrojů jej chtějí poprvé ukrýt celé uvnitř pacientova těla.
Jak zařídit, aby lidé v krajském městě a okolí konečně dýchali čistší vzduch? Na toto téma v pondělí jednali účastníci čtvrtého ročníku konference o kvalitě ovzduší v Ostravě.
Ostrava /DISKUSE/ - Jak zařídit, aby lidé na Ostravsku a v dalších částech Moravskoslezského kraje konečně dýchali čistší vzduch? Na toto téma v pondělíjednali účastníci čtvrtého ročníku konference o kvalitě ovzduší v Ostravě. Nepřijeli na niale vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR, kteří pozvání dostali podle svých slov úmyslně pozdě. Důvod by k tomu byl –na jednoho z nich chce město dokonce podat žalobu.
České Budějovice – Občas se neumíme na zvířata koukat. Když se však podíváme pořádně, zjistíme, že ta, která jsme sto let považovali za stejná, jsou vlastně úplně jiná.
České Budějovice – Učebnice zoologie čeká přepisování. Na světě totiž nežije pět druhů nosorožců, jak nyní uvádějí, ale šest. Na převratném objevu se podílel i český vědec.