![](https://g.denik.cz/20/21/kl1128fbmi_prazena-list-l.jpg)
Studentka kladenské fakulty získala významnou cenu
Kladno - Porota ocenila diplomovou práci Vladimíry Řezáčové. Absolvetka kromě medaile dostala také 20 tisíc korun.
Kladno - Porota ocenila diplomovou práci Vladimíry Řezáčové. Absolvetka kromě medaile dostala také 20 tisíc korun.
Jo, na fangle a metály si český národ potrpěl už od Rakouska - Uherska. Dokonce už Anton Špelec ostrostřelec si v podání Vlasty Buriana dal liguére a v hospodě srdečně zaplakal, že se tak těšil na tu medaili, daj–li ji mu, a nebo nedaj–li.
Varšava – Srp a kladivo, pěticípá rudá hvězda, nebo třeba portrét Che Guevary. Kolem komunistických symbolů je v Polsku rušno. Budou hrozit až dva roky vězení za to, že si někdo oblékne tričko s kubánským marxistickým revolucionářem?
Ostrava /DISKUSE/ - Už více než rok sleduje epidemiolog Radim Šrám spolu s dalšími odborníky vliv ovzduší na Ostravsku na zdravotní stav zdejších obyvatel. Jeho poznatky jsou šokující.
Brno – Dlouhá léta byly ukryty pod zemí a svět kolem na ně zapomněl. Protiletadlové kryty pod Kraví horou v Brně, které měly zachraňovat lidské životy, dnes patří městu. A to se je rozhodlo pronajmout.
Do Strašic na Rokycansku směřují vědci, aby přišli na kloub strašidelným jevům v domě hrůzy. Mluvčí skupiny ČEZ tajuplně naznačuje, že „ve finále budeme hodně překvapeni“.
Praha – Co je nyní v Česku považováno za jednotku hrdosti? Půl milionu korun, které odmítl astrofyzik Jiří Grygar od vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Odměnu za mimořádné vědecké výsledky od orgánu, který podle něj českou vědu ničí, považoval za jidášských třicet stříbrných.
Žižkov - Vysoké školy se snaží nalákat talentované středoškoláky pomocí Dne vědy. Během něj se vědci pokusí představit svůj obor jednoduchou a zábavnou formou.
Londýn - Vědecký skandál, který rozpoutali neznámí hackeři, když o víkendu na internetu zveřejnili korespondenci klimatologů naznačující manipulaci s daty na podporu teorie globálního oteplování, je údajně snahou zmařit prosincový ekologický summit v Kodani.
Praha - Věda není trojčlenka ani vyjmenovaná slova. Tu, která posouvá lidstvo o centimetry či kilometry dál, dělá jen pár vyvolených.
Londýn - Mužům, kteří potlačují své emoce, když se jim v práci něco neprávem vytýká, hrozí dvakrát větší nebezpečí srdečního záchvatu než ostatním. Uvádí se to ve studii švédských vědců, která byla zveřejněna v Británii.
Ještě minimálně další dva roky budou moci bádat díky čerstvě přiděleným penězům od státu vědci z Technické univerzity v Liberci.
Ralsko – Spojení automobilového a leteckého průmyslu není ničím novým, ale spojit nabité monstrum velkého tahače s propulsorem, to je super novinka.
Plzeň – Údajně ztracenou vánoční mši Jakuba Jana Ryby nalezl německý muzikolog, flétnista a dirigent Andreas Kröper.
Bohumín – Půlhodiny po čtvrtečním poledni začal v Bohumíně hořet rodinný domek. Požáru přihlížely desítky hasičů a dalších odborníků.
Semily – Čestnými občany města se stali vědci Zdeněk Johan, Josef Paldus a Josef Plíva. Poslední jmenovaný získal občanství in memoriam, neboť v roce 2000 zemřel. Všechny tři oceněné osobnosti v Semilech studovaly nebo zde prožily část života, později odešly do exilu.
Blansko - Ve sklepení blanenského muzea vznikne chemická laboratoř jako vystřižená z 19. století. Na počest Karla Reichenbacha, který v Blansku vynalezl parafín.
Udělnaja - Natalja Lepjoškinová hýčká jako vlastní dítka legrační lepkavé červíky živící se kravskou krví. Nepříliš vábná lékařská terapie s pomocí pijavic je v Rusku módní praxí a její obliba roste i na Západě, napsala agentura AFP.
Pasadena - Americká vesmírná agentura NASA představila plán na záchranu marsovského vozítka Spirit, které je od dubna zapadlé v písku.
Praha /EXKLUZIVNÍ RECENZE, FOTOGALERIE/ - Poprask, který se strhl kolem sci-fi Rolanda Emmericha, je prakticky zbytečný. Budí pohoršení a mírnou paniku v kinech. Vědci vytáhli do svatého boje za šance lidstva. To je prozatímní efekt amerického katastrofického velkofilmu 2012, jehož prostá zápletka o zkáze světa vychází z mayského kalendáře, který stanovil konec světa na 21. prosince 2012.
Kleť - Sedmimetrová planetka začátkem listopadu jen těsně minula Zemi.
Brno /FOTOGALERIE/ - Hustý dým a hořící elektromobil v pondělí v podvečer našli brněnští hasiči v laboratořích Vysokého učení technického v Technické ulici.
Pustiměř - Hroby v Pustiměři odhalily několik desítek kosterních pozůstatků, a to i malých dětí. Dodnes je vědci zkoumají.
Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zahájil kampaň, jejímž úkolem je na základě vědeckých důkazů vyvracet zvěsti o blížícím se konci světa.
Plzeň - „Jedna molekula poutá pozornost vědců, politiků i aktivistů. Jedna molekula má zásadní význam pro naši budoucnost na této planetě. Jedna molekula drží klíč k našemu osudu: oxid uhličitý – CO2,“ říká na úvod své chemické show Michael Londesborough, vyhlášený popularizátor vědy.
Břeclav - Bobři škodí ve Staré Břeclavi. Hloubí díry v hrázi. Lidem v okolí pak hrozí jejich protrhnutí a peněz na opatření je málo.
Prostějov - Pouliční lampy nesvítí v Prostějově na chodníky, ale do nebe. Tvrdí to místní student Tomáš Lázna a své tvrzení se chystá obhájit tím, že nainstaluje na kupoli lidové hvězdárny zařízení měřící osvit oblohy, takzvaný lightmeter.
USA – Sněhy na Kilimandžáru, které v jedné ze svých povídek zvěčnil i Ernest Hemingway, by brzy mohly být minulostí. Podle nejnovějšího výzkumu vědců Ohijské státní univerzity by sněhová pokrývka z nejvyšší africké hory měla zmizet do 13 až 24 let. Informovaly o tom světové agentury.
Praha - S divočinou si většina lidí spojuje savany Afriky nebo jihoamerické pralesy. Kořeny má přitom právě na starém kontinentu
Ostrava – V rámci cyklu besed s názvem Ostravský strakáč se v úterý 3. listopadu 2009 uskuteční beseda s básníkem, scenáristou, literárním historikem, vědcem a pedagogem Petrem Hruškou. Bude řeč o poezii, literatuře, společenských poměrech a Ostravě. Budou se číst básně a zpívat zhudebněné texty v podání Yvetty Ellerové. Vše za doprovodu na neobvyklý hudební nástroj metalofon,“ doplnila za organizátory Miroslava Mikušková z ostravské knihovny. Setkání začne v 17 hodin ve společenském sále ústřední Knihovny města Ostravy (u Sýkorova mostu). Vstup je zdarma.
Chicago – Mezinárodní vědecký tým dekódoval DNA pasete domácího. V neděli o tom informovala agentura AP. Nové poznatky o prasečím genetickém kódu prý mohou pomoci při vývoji nových léků nejen pro prasata, ale i pro lidi.
Londýn - Dva britští amatérští geologové nalezli nejstarší pavoučí síť na světě, podle agentury DPA přetrvala 140 milionů let.
Českokrumlovsko - Houbařská sezona pomalu končí. I přesto si lze přinést některé úlovky.
Českokrumlovsko - Houbařská sezona pomalu končí. I přesto si lze z procházky lesem přinést některé úlovky. „Ty ovšem často zůstávají stranou zájmu kulinářů,“ podotkl českokrumlovský mykolog Alexandr Jegorov.
Nahořany – Již 31. října si můžete v hospodě Pod kapličkou poslechnout jungle-ambient projekt Sato-San To a hudební uskupení Profesor Ykebara.
Londýn – Hlavní poradce britské vlády pro drogy se domnívá, že látky jako extáze, konopí (kanabis) či LSD jsou méně nebezpečné než alkohol a cigarety. Uvedl to podle agentury AFP v univerzitní zprávě, kterou zveřejnil v Londýně.
Je vhodné začít s angličtinou už ve třech letech? Ne, nejlepší je to už v peřince! Děti se prý naučí rozumět cizímu jazyku už ve věku od šesti měsíců.
Český Krumlov - Společnost PRO OMNIA si už podruhé zvolila město pro natáčení dokumentu.
Hodonín - Jak zabránit vysoušení půdy a jaké rostliny dokáží přežít v písčité oblasti, jíž se říká Moravská Sahara, zjišťují vědci u Hodonína.
Riga /AKTUALIZOVÁNO/ - Záhadný ohnivý předmět, který v neděli údajně spadl na území severního Lotyšska, nebyl žádný meteorit.
Plzeň - Je vhodné začít s angličtinou už ve třech letech? Ne, nejlepší je to už v peřince! Děti se prý naučí rozumět cizímu jazyku už ve věku od šesti měsíců.
Hodonín - Jak zabránit vysoušení půdy a jaké rostliny dokáží přežít v písčité oblasti, jíž se říká Moravská Sahara, zjišťují vědci u Hodonína.
Komentář - CESLAB, CEITEC, ICRC. Tři supermoderní výzkumná centra. Tři ambiciózní projekty, které měly (mají?) vyrůst v Brně. Všechny v hodnotě blížící se přinejmenším miliardě korun. A všechny do několika let.
Okres Louny - Co se děje na stříbrném plátně.
Okres Louny - Co se děje na stříbrném plátně.
Velká Británie – Pravidelné pití bílého vína může vážně poškodit zubní sklovinu vzhledem ke kyselosti tohoto nápoje.
Okres Louny - Co se děje na stříbrném plátně.
Ženeva – Evropští astronomové objevili 32 nových planet mimo sluneční soustavu, čímž počet známých takzvaných exoplanet stoupl na více než 400. Žádný z „nováčků“ sice není hledanou druhou Zemí, některé ale mají hmotnost jen pětinásobku modré planety.
Brno /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ – Jak vypadá Nobelova cena? Nejen to mohli v úterý zjistit návštěvníci vernisáže výstavy Příběh kapky.
Londýn – Století lidé si budou moci časem pořídit tělo padesátiletého člověka, tvrdí britští vědci. O jejich výzkumech informuje internetový server BBC News.