Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Změní hledání na webu. A jmenuje se Mufin

Brno - Vědci z Masarykovy univerzity vynalezli novou technologii vyhledávání na internetu. Podle určitých vlastností umí najít v databázi podobné obrázky, videa či zvuky.

Pravá a levá

Zrcadlové oblasti pravé a levé hemisféry lidského mozku propojuje několik spojek tvořených nervovými vlákny. Největší z nich se jmenuje svorové těleso, neboli corpus callosum, v něm je vláken na 200 milionů.

Brněnský Mufin může zlepšit internetové vyhledání

Brno - Brněnští vědci z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity vyvinuli novou technologii, která umí vyhledávat na internetu obrázky, zvuky či videa podle podobných vlastností. Každý si nový způsob vyhledávání může vyzkoušet již nyní.

Tramvaj ke kampusu má zelenou

Bohunice - V okolí bohunické nemocnice tepe život. Vyrůstá tam kampus Masarykovy univerzity a před pár dny otevřelo brány nové obchodní centrum. Dopravní podnik přitom může do Bohunic vypravit jen autobusy a trolejbusy, které nával vědců, studentů a nakupujících už brzy přestanou zvládat.

Čeští vědci vědí, jak nahradit kmenové buňky

Praha - Čeští vědci ohlásili další velký úspěch. V Ústavu experimentální medicíny Akademie věd zvládli technologii přípravy speciálních buněk, které svými vlastnostmi odpovídají zárodečným kmenovým buňkám.

Jak české dějiny vidí historik z Washingtonu

KNIŽNÍ RECENZE - Kdybychom od knihy Češi a země Koruny české amerického historika Hugha LeCaine Agnewa čekali překvapivě odlišný pohled na české dějiny, než jak je vnímáme u nás doma, asi bychom byli zklamáni.

Operace umožnila muži s ochrnutým obličejem se po jedenácti letech usmát

Španělsko - Lékařům ve Španělsku se povedl další unikátní kousek. Poté, co vědci z barcelonské nemocnice v červnu úspěšně transplantovali pacientce průdušnici, kterou vytvořili z jejích vlastních kmenových buněk, zákrok jejich kolegů z Univerzitní kliniky v Navarre umožnil muži s ochrnutým obličejem se po jedenácti letech opět usmát. O jejich úspěchu informoval tento týden britský list The Times.

Polárník Suchánek: Antarktida je krásná a krutá

Zlín - (ROZHOVOR) Výstava s názvem Nejvýš a nejdál v pondělí v 17 hodin nabídne všem návštěvníkům ve foyer Městského divadla ve Zlíně prostřednictvím fotografií výlet do vzdálených koutů planety.

Vědci simulovali cestu na Mars. V Tišnově

Tišnov - /FOTOGALERIE/ Na podzim roku 1988 se Tišnov na Brněnsku zapsal do historie kosmického výzkumu. Jedenáct mužů a jedna žena byli tehdy na tři týdny zavření v bývalé důlní štole a simulovali let na Mars.

Darwin a "zákon svinčíku"

Crafoordova cena, ustavená v roce 1980 Holgerem Crafoordem, švédským průmyslníkem, obnáší půl milionu dolarů za objevy v astronomii a matematice, fyzice, vědách o Zemi, biologii – a v problematice revmatoidního chronického zánětu kloubů, jenž zakladatele ceny mučil v posledních letech života. Je to jedna z nejlépe honorovaných vědeckých cen na světě.

OBRAZEM: Vědci simulovali cestu na Mars. V Tišnově

Tišnov - Na podzim roku 1988 se Tišnov na Brněnsku zapsal do historie kosmického výzkumu. Jedenáct mužů a jedna žena byli tehdy na tři týdny zavření v bývalé důlní štole a simulovali let na Mars.

Pohyb zvířat v národních parcích monitorují obojky

Šumava - Telemetrický projekt v národních parcích Šumava a Bavorský les sleduje již čtyři roky prostorovou aktivitu určených zvířat, konkrétně jelena lesního, srnce obecného a také jedinou velkou šumavskou šelmu, rysa ostrovida

Telemetrie pomáhá poznat život jelenů i rysů

Praha - Telemetrický projekt v národních parcích Šumava a Bavorský les sleduje již čtyři roky prostorovou aktivitu určených zvířat, konkrétně jelena lesního, srnce obecného a také jedinou velkou šumavskou šelmu, rysa ostrovida.

Mužská plodnost klesá, varuje americký toxikolog

Jihlava - Ted Schettler je americký toxikolog a uznávaný odborník na reprodukční a vývojové vady, které mají svůj původ v životním prostředí. V úterý zavítal do Jihlavy, kde představil svoji knihu Generace v ohrožení věnovanou vlivu chemických látek na reprodukci a vůbec zdraví člověka.

Hry s podvědomím i orgány

Hned dvě bizarní novinky vstoupily minulý týden do českých kin. Obě vybočují svým způsobem z rámce standardní filmové nabídky – a každá jinak. Tou první je nový film španělského mága filmového plátna Julia Medema Chaotická Ana pohrávající si s naším podvědomím, druhým mírně manýristický muzikál Repo! Genetická opera z dílny Darrena L. Bousmana (natočil několik dílů Saw).

Vědci se nedostanou k informacím ze zahraničí

Plzeň - Pokud budou chtít odborníci získat v plzeňské Univerzitní knihovně informace o zahraničních výzkumech, mohou mít od nového roku smůlu. Evropská unie dosud neschválila nový informační systém Infoz, kde má být databáze nejnovějších zahraničních poznatků.

Ano, viděl jsem to!

Jestliže tahle věta padne u soudu, může mít hrozné důsledky. Obviněného dokáže poslat do vězení třeba na celý život. Jde o zrakovou paměť pro předměty a jejich podrobnosti. Jak si zrakově zapamatováváme?

OBRAZEM: Obrovité ledovce pod povrchem Marsu

Americká NASA zveřejnila snímky dokládající mohutné zásoby zmrzlé vody pod povrchem Marsu. Radar na palubě americké sondy Mars Reconnaissance Orbiter objevil ledovce ukryté pod vrstvou kamení a skalisek.

Radar nefunguje, tvrdí americký vědec

Praha - Radar nebude fungovat. Se svým dosahem by případnou střelu vypálenou z Íránu na USA vůbec nezachytil. Tvrdí to americký vědec, profesor techniky a národní bezpečnostní politiky na Massachusetts Institute of Technology Theodor Postol. Ten v úterý přijel do Prahy na pozvání české pobočky Greenpeace.

S novým vozíkem může i do terénu

Týnec - Třináctiletý Ondra Čech z Týnce téměř nemůže chodit. Od pojišťovny dostal vozíček, se kterým se ale jen těžko dostane ven hrát si s ostatními dětmi. Teď získal peníze na úplně nový vozík, který mu usnadní život.

Čeští spisovatelé bilancovali a bavili se

Praha, Náchodsko - V sále zrekonstruované proslulé tančírny Na Marjánce v Praze 6 – Břevnově se v sobotu 15. listopadu konala XV. Valná hromada Obce spisovatelů, byla vydána nová užitečná encyklopedie KDO JE KDO v Obci spisovatelů (2008, 3. vydání) a večer se zde konal první Ples spisovatelů aneb Staropražská merenda.

Mykologové zamkli Chřiby klíčem i kořalkou

Salaš - Už jen zřídka se v těchto dnech v lesích na Slovácku objevují houby. Proto se mykologové z regionu rozhodli, že po vzoru vodáků, kteří zamykají řeky, uzamknou po letošní houbařské sezoně Chřiby.

"Česká hlava" podporuje práci českých vědců

Praha - Odhalení dosud neznámých příčin těžkého postižení mozku, nečekané objasnění vývoje zubů nebo nová metoda znemožňující padělatelům vyrábět falešné bankovky. Přesně tyhle výzkumy letos zazářily v projektu Česká hlava, který podporuje a hodnotí nejlepší práce českých vědců.

Cesta k Nobelově ceně začala v Rokycanech

ROKYCANY - Pátrání po historických hraničních znacích na Rokycansku se Michaele Novákové vyplatilo. Studentku fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni zvítězila ve IV. ročníku Ceny města Rokycan. Soutěže, která je vypsána pro nadějné vědce a také pro tvůrčí činnost v umění.

Olomoucký vědec dostane cenu Česká hlava

Olomouc/Praha - Je jedním z nejcitovanějších českých vědců a díky jeho objevu nepravé vodíkové vazby se přepisovaly učebnice fyzikální chemie. Za svou činnost v pondělí převezme Pavel Hobza z olomoucké univerzity nejvýznamnější tuzemské ocenění pro vědce Českou hlavu.

Po kousnutí klíštětem onemocněly letos čtyři desítky lidí

Prostějov - Po kousnutí klíštětem onemocněly letos na Prostějovsku téměř čtyři desítky lidí. „Klíšťovou encefalitidou se nakazili čtyři lidé, lymskou boreliózou pětatřicet lidí,“ upřesnila množství pacientů prostějovská hygienička Eva Kučerová z protiepidemi¬ologického oddělení.

Ve městě se objeví dr. Jekyll

České Budějovice - Loutkohra Jihočeského divadla uvede v sobotu večer premiéru nové hry bratrů Pavla a Zdeňka Jecelínových „Dr. Jekyll a Mr. Hyde“ v režii druhého z nich.

ODHALENÍ: Návštěvníci muzea odkryli vize vědců z roku 1964

Hvězdárna Žebrák připravila unikátní přednášku. Ta se uskutečnila v Muzeu Českého krasu Beroun a její návštěvníci mohli být svědky odkrytí představ lidí z roku 1964. V tomto roce totiž Karel Růžička, člen žebrácké hvězdárny, zapečetil do obálky vize lidí o novém tisíciletí.

Starý mládenec z Galapág zkouší stát se otcem

Quito - Georgeovi je devadesát let, patří k nejvzácnějším tvorům naší planety a je poslední svého druhu. K obrovskému údivu biologů se nyní, po desítkách let nezájmu o sex, zjevně rozhodl s tímto stavem něco dělat.