/FOTO/ Děti a mládež v dětských domovech v Broumově a Jaroměři se budou mocí lépe vzdělávat. Královéhradecký kraj jim jako velikonoční dárek dodá chybějící techniku, která jim bude sloužit nejen po dobu uzavření škol. Děti se prostřednictvím notebooků zapojí do online vzdělávání, které je v podmínkách dětských domovů velice náročné.
Chlapci s řehtačkami nebo hrkači na návsi? V současném nouzovém stavu se nemůže velikonoční hrkání konat v takové míře, jak bývali všichni zvyklí, ale v Branišovicích na Brněnsku vymysleli alternativu.
NA VELIKONOCE se připravovala od podzimu malérečka Šárka Vávrová z Jaroměřic u Jevíčka. Její vyškrabávané kraslice znají lidé v celé republice i v zahraničí.
Nouzový stav a koronavirová epidemie významně ovlivnily podle primátora Jiřího Svobody chod města i rozpočet Českých Budějovic. Krizový štáb obce s rozšířenou působností České Budějovice, který začal působit od konce února, se kromě jiných problémů zabývá také zajištěním osobních ochranných prostředků, dezinfekce a jejich logistikou a distribucí.
Je pátek, to znamená, že nahlédneme do archivu. Co se psalo o Velikonocích v roce 1998? Myslelo se hlavně na tradice. Zprávy do Domažlického deníku tehdy napsala Alena Foistová a Stanislav Antoš.
/FOTO/ Letošní Velikonoce jsou úplně jiné než obvykle. Pomlázkové hody vystřídala doba, kterou svírá po celém světě napjatá éra koronaviru. Víkend, s přidanou hodnotou pátečního a pondělního svátku, se má trávit doma. Musí se obejít bez navštěvování, obzvláště seniorů. Zvláštní doba si žádá zvláštní opatření.
Pondělí velikonoční budeme letos slavit jako takové v korovinarové karanténě. Protože se není možné scházet, ubude na vesnicích i ve městech koledníků s pomlázkami, upletenými z čerstvých vrbových proutků, aby jimi pomladili zvolená děvčata i dospělé. Za vyšlehání dostanou od nich štamprličku slivovice, sladkost nabarvené vajíčko nebo kraslici.
Při koupi piva, zmrzliny či párku v okénku na ulici mohou lidé občerstvení zkonzumovat v okolí výdejního okénka, musí od něj ale odejít alespoň deset metrů stranou. Zároveň musí dodržovat vzdálenost alespoň dva metry od ostatních konzumujících. Vyplývá to ze stanoviska náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, o kterém informoval premiér Andrej Babiš (ANO).
Když jsme 26. února, na Popeleční středu, začali postní dobu, abychom se připravili na Velikonoce, bylo všechno trochu jinak. Před sebou jsme měli 40 dní postu, almužny a modlitby, abychom se, nejen my duchovní, připravili na nejdůležitější křesťanské svátky: Poslední večeři Ježíše a jeho službu všem, když umyl nohy svým přátelům (Zelený čtvrtek); umučení a smrt Ježíše na kříži za naše hříchy (Velký Pátek) a slavnost Vzkříšení Ježíše, abychom jeden den my stejně jako On také vstali z mrtvých (Velikonoční neděle).
Ochrannou rouškou se mohou vybavit kolemjdoucí v benešovské Nezvalově ulici. K dispozici jim je tam umístili dobrovolníci a přidali i označení novodobé dřeviny - rouškovník. Snímek zaslala s přáním krásných Velikonoc čtenářka Benešovského deníku Jana Randulová.
Koronavirus mění velikonoční tradice. Ve většině obcí Olomouckého kraje letos nezazní rámus řehtaček a klepadel. Omezení se dotknou také svátečních bohoslužeb či pondělní pomlázky.
V pátek se ke klenbám vyšebrodského kláštera opět ponesou modlitby a prosby zdejších cisterciáckých mnichů za odvrácení současné epidemie a úmrtí obyvatel republiky. Obyvatelé vyšebrodského cisterciáckého kláštera totiž letos poprvé po mnohých letech obnovili kající průvody v době postní, které se konají každý pátek, pochopitelně pouze za účasti mnichů.
Velikonoce jsou tradiční svátky jara. Bohužel se ale v letošním roce musí obejít bez spousty tradičních akcí. Věříme, že každý prožije tyto svátky v kruhu svých nejbližších a pokud možno alespoň trochu také v duchu našich lidových tradic.
Děti a pracovníci SVČ TYMY chtěli potěšit babičky a dědečky v Centru pro seniory v Holešově a také jim aspoň symbolicky tyto svátky připomenout. Děti doma vyrobily pěkné velikonoční „zápichy“ pro všechny klienty Centra pro seniory a také společné přáníčko a poděkování sestřičkám, pečovatelkám, ostatním pracovníkům CPS a také vedení za starostlivost a péči.
Ceny vajec ve slevových akcích před Velikonoci klesly letos na osmileté minimum, proti loňsku jde o 28procentní pokles. V průměru stojí 2,22 Kč, sdělila ČTK na základě každoročně analýzy letáků obchodních řetězců firma Česká distribuční. Firma, která prozkoumávala letáky sedmi největších tuzemských řetězců, tyto letáky rozváží. Společnost sleduje ceny vajec před Velikonoci osm let, za dobu jejího měření ještě levnější nebyly. Na stejnou cenu klesly i v roce 2016.
Zoopark Zájezd na Kladensku má peníze na provoz bez návštěvníků už jen na několik týdnů. „Ošetřovatelé jsou kvůli prevenci šíření onemocnění Covid-19 rozděleni do skupin. Zoologická zahrada je uzavřená od poloviny března,“ potvrdil Daniel Koleška ze Zooparku.
Když se nemohou Šikulky společně sejít v Rodinném centru Chloumek, které je z důvodu vládního nařízení a epidemii uzavřené, zveřejňuje centrum na své facebookové stránce alespoň tipy na výrobu velikonoční dekorace.
Pohotovostní služba v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi zůstává během velikonočních svátků v běžném provozu. Od 10. do 13. dubna od osmi do třinácti hodin bude fungovat i zubní pohotovost.
Ochuzené Velikonoce? Kdepak. Hokejista a bývalý student teologie Matouš Venkrbec bere letošní největší křesťanské svátky jako osobní výzvu. „Je to možnost Velikonoce prožít jinak. Jsem si jist, že nás to obohatí,“ plánoval strávený čas se svojí rodinou.
Vedení města Tábor prosí občany o vytrvalost při dodržování opatření i během nadcházejících velikonočních svátků. Toto období je zlomové a bude velice záležet, zda udržíme odpovědnou sociální izolaci a odoláme pokušení se navštěvovat během svátků jara, které, společně se slunečným počasím, k tomu vyloženě lákají.
V Česku bylo k dnešnímu ránu 5589 lidí s prokázaným onemocněním covid-19. Ve čtvrtek se jejich počet zvýšil o 257. Počet vyléčených pacientů se podle aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví zvýšil oproti čtvrtečnímu podvečeru o osm na 309. Počet lidí nakažených koronavirem, kteří zemřeli v nemocnicích, stoupl za stejnou dobu o jednoho na 113.
Epidemie koronaviru převrátila po staletí vžité tradice Svatého týdne. Ten začal o Květné neděli, při níž si také ve velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, katolická církev bohoslužbami připomíná slavný vjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma.
S uvolňováním vládních nařízení došlo od čtvrtka 9. dubna k otevření veřejných sportovišť. V Příbrami se jedná o hřiště a tenisové kurty pod Svatou Horou ve správě Sportovních zařízení města (SZM). Areál Nového rybníka prozatím zůstává veřejnosti uzavřený.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Letos se kvůli koronavirovému stavu nouze musí Pražané obejít bez pomlázky, koledování a velikonočních trhů. Podívejte se tedy do archivu pražského deníku na to, jak svátky v minulých letech zaznamenali naši fotoreportéři.
Hrozbám spojeným s šířením koronaviru jsme si během posledního měsíce navykli věnovat maximální pozornost. Rozhodně to však neznamená, že by pominula ostatní, tradiční nebezpečí. Po velikonočních výletech si to leckdo zřejmě uvědomí „na vlastní kůži“: je tady také sezona klíšťat.
Hrozbám spojeným s šířením koronaviru jsme si během posledního měsíce navykli věnovat maximální pozornost. Rozhodně to však neznamená, že by pominula ostatní, tradiční nebezpečí. Po velikonočních výletech si to leckdo zřejmě uvědomí „na vlastní kůži“: je tady také sezona klíšťat.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V archivu Libereckého deníku jsme našli několik zajímavých fotografií, jak se dříve slavily Velikonoce na Liberecku. Podívejte se na ně s námi a vzpomínejte.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V archivu Jabloneckého deníku jsme našli několik zajímavých fotografií, jak se dříve slavily Velikonoce na Jablonecku. Podívejte se na ně s námi a vzpomínejte.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V archivu Českolipského deníku jsme našli několik zajímavých fotografií, jak se dříve slavily Velikonoce na Českolipsku. Podívejte se na ně s námi a vzpomínejte.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V archivu Ústeckého deníku jsme našli několik zajímavých fotografií, jak se dříve slavily Velikonoce na Ústecku. Podívejte se na ně s námi a vzpomínejte.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V archivu Litoměřického deníku jsme našli několik zajímavých fotografií, jak se dříve slavily Velikonoce na Litoměřicku. Podívejte se na ně s námi a vzpomínejte.
/Z ARCHIVU DENÍKU/. Projděte se s Deníkem časem minulým. Každý týden přineseme archivní fotografie z jedné obce našeho kraje. Zavzpomínejte společně s námi, tentokrát se podíváme do obce Žlutava.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V archivu Mosteckého deníku jsme našli několik zajímavých fotografií, jak se dříve slavily Velikonoce na Mostecku. Podívejte se na ně s námi a vzpomínejte.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Každoročně se těšíme na velikonoční svátky. Ty letošní však budou jiné a to nejen u nás, ale prakticky po celém světě. Zvyklosti, které jsme brali jako samozřejmost, jsou pro letošek tytam. Pojďte si proto připomenout pomocí fotografií, jak se Velikonoce na Valašsku slavily před deseti lety. Vychutnejte si tradiční velikonoční veselí, zvyky a tradice, které se každoročně konají v Dřevěném městečku v rožnovském Valašském muzeu přírody nebo se pokochejte výrobky z velikonočního jarmarku ve Valašském Meziříčí.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Každoročně se těšíme na velikonoční svátky. Ty letošní však budou jiné a to nejen u nás, ale prakticky po celém světě. Zvyklosti, které jsme brali jako samozřejmost, jsou pro letošek tytam. Pojďte si proto připomenout pomocí fotografií, jak se Velikonoce na Prostějovsku slavily před deseti lety. Vychutnejte si tradiční krojavaný mrskut v Kralicích na Hané, nahlédněte na Kozí farmu Rozinku, která tradičně pořádala velikonoční počítání kůzlátek nebo zavítejte na velikonoční výstavu v Křenůvkách.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Projděte se s Deníkem časem minulým. Každý týden přineseme archivní fotografie z jedné obce našeho kraje. Zavzpomínejte společně s námi, tentokrát se podíváme jaké byly z Velikonoce na Hranicku a Přerovsku před 10 lety.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Projděte se s Deníkem časem minulým. Každý týden přineseme archivní fotografie z jedné obce našeho kraje. Zavzpomínejte společně s námi, tentokrát se podíváme jaké byly z Velikonoce na Hranicku a Přerovsku před 10 lety.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V archivu Děčínského deníku jsme našli několik zajímavých fotografií, jak se dříve slavily Velikonoce na Děčínsku. Podívejte se na ně s námi a vzpomínejte.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V archivu Chomutovského deníku jsme našli několik zajímavých fotografií, jak se dříve slavily Velikonoce na Chomutovsku. Podívejte se na ně s námi a vzpomínejte.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V archivu Teplického deníku jsme našli několik zajímavých fotografií, jak se dříve slavily Velikonoce na Teplicku. Podívejte se na ně s námi a vzpomínejte.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V archivu Žateckého a Lounského deníku jsme našli několik zajímavých fotografií, jak se dříve slavily Velikonoce na Lounsku. Podívejte se na ně s námi a vzpomínejte.
/FOTOGALERIE/ Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, které se přenesly také mimo církev. Na Pondělí velikonoční chodí muži a chlapci po domácnostech svých známých a šlehají ženy a dívky pomlázkou z vrbového proutí. Letos to kvůli koronavirové nákaze zřejmě nebude v tak hojné míře možné, ale před deseti lety žilo koledováním celé Kolínsko.