Kreativ

ŠTÍTEK: Velikonoce

První březnový den byl v Božanově ve znamení vůní zabíjačkových pochoutek, barev, masek a skvělé atmosféry.

VIDEO: Masopustní zabíjačka na návsi. Na tlačenku a jitrnice se stály fronty

Přes 800 jitrnic, více než 200 kilogramů tlačenky, 40 kilogramů prejtu a 80 kilogramů krup a horký ovar. První březnový den byl v Božanově ve znamení vůní zabíjačkových pochoutek, barev a skvělé atmosféry. Již před polednem dorazily na zdejší náves davy návštěvníků, aby ochutnaly zabijačkové dobroty a později vyrazily v masopustním průvodu na horní konec obce pod Broumovskými stěnami.

Masopust v mostecké městské části Vtelno v sobotu 1. března.

Stovky lidí na masopustu v mostecké vesnici Vtelno. Jídla a pití bylo habaděj

Mosteckou částí Vtelno prošel v sobotu 1. března dlouhý masopustní průvod. V čele jel traktor s dětmi, následovaný mladými divadelníky a lidmi v maskách i bez. Na okružní cestě bylo několik zastavení s hromadou jídla a pití. Místní obyvatelé pohostili před svými domy zdarma své sousedy i cizí návštěvníky. Bujarý dav se pak vrátil k hospodě na návsi, kde byly zabijačkové hody. Následovala pohádka s divadlem Brambůrky a večer zahrál Tandem. Akci pořádal spolek Vtelno žije, dopravu zajistil jezdecký klub Splněný sen, který nabízel i jízdy na koních v parčíku.

Více než dvacet obřích ledových soch prehistorických zvířat je k vidění od soboty 1. března v plzeňském muzeu Depo Moto Art.

Mamut v životní velikosti i stegosaurus. V Plzni jsou k vidění obří ledové sochy

Téměř čtyřmetrový mamut, stegosaurus a dalších více než dvacet obřích ledových soch prehistorických zvířat je k vidění od soboty 1. března v plzeňském muzeu Depo Moto Art. Ze 100 tun ledu je zde vytvořilo pět sochařů z firmy Ice Factory. Pro výstavu s názvem Od Dinosaurů k automobilům zde vznikl velký chlazený prostor s teplotou minus 6 stupňů Celsia.

Masopustní obchůzka v Herálci pod Žákovou horou, únor 2025.

Vstávání ve čtyři ráno, maraton až do noci. Masopust ovládl Herálec

Masopustní obchůzka v Herálci pod Žákovou horou na Žďársku v sobotu prvního března tradičně začala časně ráno, aby průvod dvaatřiceti maškar s kapelou stihl obejít celou vesnici. Jejich závěrečnou povinností je zahájit večerní ples. Maškara v roli laufra nejdřív před obecním úřadem požádala starostu Zdeňka Gregora (nestraník) o povolení vstupu do obce.

Více než dvacet obřích ledových soch prehistorických zvířat je k vidění od soboty 1. března v plzeňském muzeu Depo Moto Art.

Triceratops, Stegosaurus nebo mamut. V Plzni jsou k vidění obří ledové sochy

Téměř čtyřmetrový mamut, stegosaurus a dalších více než dvacet obřích ledových soch prehistorických zvířat je k vidění od soboty 1. března v plzeňském muzeu Depo Moto Art. Ze 100 tun ledu je zde vytvořilo pět sochařů z firmy Ice Factory. Pro výstavu s názvem Od Dinosaurů k automobilům zde vznikl velký chlazený prostor s teplotou minus 6 stupňů Celsia.

Litoměřice zahajují přípravu na Velikonoce. Kostelník pálí loňské jívové proutky.

Litoměřice zahajují přípravu na Velikonoce. Kostelník pálí loňské kočičky

Popeleční středa, která letos připadá na 5. března, je významným dnem pro křesťany, neboť zahajuje čtyřicetidenní postní období před Velikonocemi. V katedrále svatého Štěpána v Litoměřicích se na tuto událost pečlivě připravují, a to tradičním pálením jívových větviček. Tento prastarý zvyk symbolizuje pokání a připomíná věřícím význam ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Drážďanský kostel Frauenkirche, zničený při bombardování v únoru 1945, byl od základu znovu postaven. Dokončen byl v roce 2005, až 60 let po náletu.

Drážďany v roce 2025: Město bude připomínat konec války a otevře nové památky

Osmdesáté výročí ničivého bombardování a osmdesáté výročí konce druhé světové války. Oboje si letos připomenou obyvatelé i návštěvníci německých Drážďan řadou akcí, které město připravilo. Nejen milovníkům historie ale stojí za to se tam v roce 2025 vypravit - na své si přijdou i příznivci vážné hudby, tance či dokonce ti, kterým unikne cesta na slavný benátský karneval. V závěru roku pak samozřejmě nebudou chybět vyhlášené drážďanské vánoční trhy. Deník ve třetím díle svého miniseriálu přináší přehled akcí, kvůli kterým se do saské metropole v roce 2025 vyplatí vyrazit. 

Ilustrační foto

Skiareály jsou v Krušných horách v provozu, běžkovat se už ale téměř nedá

Lyžařská střediska v Krušných horách jsou navzdory oblevě většinou v provozu bez omezení, upravit provozní dobu musela jen některá v nižších polohách. Jak zjistila ČTK od provozovatelů středisek, na svazích je sněhu dostatek, ale pro běžkaře nejsou dobré podmínky už téměř nikde. Víkend na horách v Karlovarském kraji přinese ochlazení. Provozovatelé Klínovce, největšího skiareálu v regionu, už nyní opatrně hodnotí letošní sezonu jako nejlepší za poslední roky.

Michaela Badinková občas bere dcery do společnosti.

Michaela Badinková: Dcery rády zpívají a dobře tančí. Jsem na ně pyšná

Škola jí nikdy nevadila a učení pro ni nebylo mučení. Sympatická herečka Michaela Badinková se nikdy necítila jako rebelka. I doma je spíše za klidnou, raduje se z maličkostí a baterky dobíjí v přírodě. Je ráda, že dcery Evelýna a Emílie, které má s hereckým kolegou Janem Teplým ml., jsou v tomto směru po ní…

Tradiční novoroční výstup do středověkého hradu Helfštýn se koná každou první sobotu nového roku od přelomu 70. a 80. let minulého století, 4. ledna 2025, Týn nad Bečvou, Přerovsko. Foto: Deník/petra Poláková - Uvírová

Helfštýn se po zimě opět otevírá turistům. Zatím jen o víkendech

Brány středověkého hradu Helfštýna se v sobotu 1. března po zimních měsících opět otevřou turistům. I když sezona naplno začne až v dubnu, během březnových víkendů bude hrad přístupný v době od 9 do 16 hodin za snížené vstupné. Správa hradu zatím nenabízí služby průvodců.

Tradiční novoroční výstup do středověkého hradu Helfštýn se koná každou první sobotu nového roku od přelomu 70. a 80. let minulého století, 4. ledna 2025, Týn nad Bečvou, Přerovsko. Foto: Deník/petra Poláková - Uvírová

Helfštýn se po zimě opět otevírá turistům. Zatím jen o víkendech

Brány středověkého hradu Helfštýna se v sobotu 1. března po zimních měsících opět otevřou turistům. I když sezona naplno začne až v dubnu, během březnových víkendů bude hrad přístupný v době od 9 do 16 hodin za snížené vstupné. Správa hradu zatím nenabízí služby průvodců.

Cimbálová muzika Strýci ze Strání, archivní foto

Fašank ve Strání zahájí koncert extra cimbálového tělesa desítek muzikantů

Netradiční úvod bude mít v pořadí 38. Festival masopustních tradic Fašank 2025 ve Strání, jenž se bude konat od pátku 28. února. Zahájí jej koncert cimbálového tělesa složeného z desítek muzikantů. Festival potrvá do úterý 4. března, kdy symbolickým pochováním basy masopustní veselí skončí a začne půst, který dle tradice potrvá až do Velikonoc.

Krnovský Kaufland by měl po škodách, které způsobily loňské povodně, znovu otevřít do konce března.

Krnovský Kaufland po povodních znovu ožívá. Na Velikonoce už zde nakoupíte

Krnovský Kaufland je po povodni, která loni v září zasáhla většinu města, stále uzavřený. Prodejna prochází rekonstrukcí za několik desítek milionů. Při záplavách byly nejvíce poškozeny nasákavé konstrukce včetně podlah, chladící nábytek i regálové systémy. Podle posledních informací by měl Kaufland otevřít do konce března. Deníku to potvrdila mluvčí obchodního řetězce Renata Maierl.

Masopustní rej v Ledvicích.

Takto se slavil letošní masopust v Ledvicích, v průvodu Jágr i celá řada řezníků

/OBRAZEM/ V sobotu 22. února se v Ledvicích konal tradiční masopustní průvod. Povedená veselice startovala před budovou úřadu, kde měly sraz maškary do průvodu. Mezi účastníky nechyběl chlapec v dresu Jágra, zapojilo se několik lidí ve stejnokroji řezníka, přijel medvěd, čas si udělala kostra. Vše se odehrálo pod režijní taktovkou Divadla V Pytli Petra Stolaře.

Restaurace a penzion Brusenka v Brusném na Kroměřížsku, únor 2025.

VIDEO: Brusenku navštívili i prezidenti. Láká na domácí kuchyni i vlastní pivo

/VIDEO/ Až do 14. století sahá historie budovy bývalého Panského mlýna v Brusném na Kroměřížsku, kde nyní sídlí oblíbená restaurace a penzion Brusenka. Kromě domácí kuchyně a příjemného prostředí nabízí vyhlášený podnik také vlastní pivo a bohatou historii. Málokdo třeba ví, že se tam na svých cestách zastavil Tomáš Garrigue Masaryk.

Premiéra ve Velkých Pavlovicích. Masopustní průvod maškar vyrazil k vinařům

Premiéra ve Velkých Pavlovicích. Masopustní průvod maškar vyrazil k vinařům

/FOTO, VIDEO/ Medvěd s farářem, policajtem a desítkami dalších roztodivných maškar vtrhli v sobotu do ulic ve Velkých Pavlovicích. S jucháním a hlasitým zpěvem je provázeli krojovaní šohaji, dívky i tety a strýcové. Ve vinařském městě na Břeclavsku se konal první ročník akce Ostatkové otevřené sklepy. Organizace folklorní akce se ujal Spolek vinařů Víno z Velkých Pavlovic a spolek Velkopavlovické tradice.

Ilustrační foto

Arktický mráz vystřídá jarní počasí. Obleva dorazí i do hor

Počasí v Česku chystá zásadní obrat. Po silných mrazech se oteplí. Teplý vzduch dorazí už v pátek. Začátkem příštího týdne pak může rtuť teploměru vyšplhat až k jarním dvanácti stupňům Celsia. Na Šumavě to dokonce může být i více. Meteorologové však upozorňují, že předpovědi budou ještě upřesňovat. 

Výstavu lze navštívit v minoritském klášteře na ulici Přemyslovců ve Znojmě až do 18. května.

VIDEO: Kdyby tisíc kraslic. Muzeum ve Znojmě se obléklo do velikonoční nálady

Do křehkého světa velikonočních kraslic zavítají lidé ve Znojmě. Nová výstava v minoritském klášteře nazvaná Kdyby tisíc kraslic seznámí návštěvníky se sbírkou malérečky Zdeňky Kuncové ze Bzence. Zavede zájemce nejen na Slovácko, ale i do všech koutů světa. K vidění jsou i malovaná vajíčka ze Znojemska.

Růžičková koleda. Ilustrační foto.

Masopust na jihu Čech je tu. Ožívají růžičková, slaměná a mečová koleda

Masopustní průvody, tradiční masky a jedinečné zvyky Jihočeského kraje ožívají každý rok nejen v obcích na Jindřichohradecku. O historii, symbolice a unikátních podobách těchto oslav jsme hovořili s etnografkou Alexandrou Zvonařovou z Muzea Jindřichohradecka. Víte, jak se slaví růžičková, slaměná a mečová koleda? Co znamená pochovávání basy? A kde najdete největší masopustní průvod v regionu? Přinášíme podrobný pohled na jednu z nejbarevnějších lidových tradic v Česku.

Halu Zet10, někdejší ozubárnu, v areálu bývalého Zetoru v brněnské Líšni bourají. Developer CTP na místě vystaví novou dvoupodlažní halu.

Demolice obří ozubárny v areálu Zetoru v Brně. Podívejte, jak mizí kus historie

/VIDEO, FOTO/ Největší výrobní hala Zetoru, takzvaná ozubárna, bude brzy minulostí. Je veliká zhruba čtyřicet tisíc metrů čtverečních. Nynější vlastník celého průmyslového areálu v brněnské Líšni, společnost CTP, budovu Zet10 bourá a místo ní v příštích měsících postaví novou halu. „Firma Zetor Tractors už neměla pro tuto halu výrobní využití," řekl regionální projektový manažer CTP Michal Dospěl.

K tradici se snaží vést i děti. Každý rok se scházejí i přespolní.

V Horních Těšicích má drhnutí peří dlouholetou tradici

Zima už by měla být v tuto dobu v plné síle. Ale chybí hlavně sněhová pokrývka, aby si děti užily zimních radovánek a dospěláci trochu odpočinku za celoroční práci na zahradě a kolem domu. Slivovice už je v demižónech, obecní zabijačka se vydařila, nařezat, dovézt a uložit dřevo na další zimy, a to je práce především pro muže. A ženám zbývá už jen drhnutí peří.

Ilustrační foto.

Ceny řezaných květin před Valentýnem kvůli vysoké poptávce každoročně rostou

Ceny řezaných květin na tuzemském trhu před blížícím se svatým Valentýnem každoročně rostou, poptávka se kvůli svátku zamilovaných výrazně zvyšuje. Většina řezaných květin se do Česka dováží a jejich cenu určuje vývoj na burzách v Nizozemsku a Německu. Celkové útraty Čechů za květiny v roce 2023 vzrostly o 1,6 procenta na rekordních 16,326 miliardy korun. Průměrná roční útrata za květiny činila 1570 korun na osobu, v roce 2022 byla 1545 korun. ČTK informaci získala ze situační a výhledové zprávy ministerstva zemědělství a Svazu květinářů a floristů ČR.

Masopust v Háji u Duchcova

/TIP DENÍKU/ Kam na masopust? V sobotu třeba do Háje na Teplicko

V sobotu 1. února ožije obec Háj u Duchcova tradičním masopustním průvodem. Lidé vyrazí jedním proudem ve 14:30 z návsi v Domaslavicích a v 15:15 z Dolního Háje – Okružní. Organizátoři zvou všechny milovníky lidových tradic, aby se připojili v maskách a přispěli k veselému průvodu.

Masopustní průvod v Pelhřimově v minulých letech.

PŘEHLEDNĚ: nejlepší masopusty na Vysočině, nenechte si je ujít

Masopust, jen mě holka neopusť. V kalendáři bychom tenhle bláznivý svátek hledali marně. Pro naše předky to byl den, kdy mohli nevázaně řádit než přišel půst před Velikonoci. Nechyběly originální zvyky. Masopustní průvody mají svoje odpůrce i fanoušky. Masopust je pohyblivý svátek, začíná už po Třech králích a končívá až v březnu. Deník přináší seznam deseti masopustních průvodů, které stojí za návštěvu.

Hrad Loket.

Hrad Loket navštívilo loni 161.529 lidí, o tisíc více než předloni

Hrad Loket navštívilo v loňském roce 161.529 lidí. Hradní branou tak prošlo o zhruba 1000 lidí více než v roce 2023. Třetinu návštěvníků tvořili čeští turisté. Rekordní návštěvnost byla zaznamenána v přilehlém infocentru, které navštívilo téměř 50 000 lidí, uvedl dnes v tiskové zprávě Hrad Loket, který je památkou v majetku města.

Velikonoční zelené pivo už vaří v brněnském pivovaru Starobrno.

Poslední přísada zeleného piva z Brna? Likér. Starobrno vaří velikonoční speciál

/VIDEO/ Do Velikonoc zbývají necelé tři měsíce, v brněnském pivovaru Starobrno ale pivovarníci neotálejí. S přípravami na letošní Velikonoce začali už v úterý, a to vařením velikonočního zeleného piva. Tradiční zelené pivo si Brňané vychutnají v tamní pivovarské restauraci na Mendlově náměstí ve čtvrtek 17. dubna. K dispozici budou mít pivaři 4 350 hektolitrů chmeleného moku.