Kreativ

ŠTÍTEK: Velikonoce

Malý František Záhora, snímek z roku 1946.

Moje vzpomínky na školu. Už je to 75 let

Vyrůstal jsem na malé jihočeské vesničce na Soběslavsku, kde samozřejmě škola nebyla. Do té jsme chodili do dva kilometry vzdálené obce. Tam jsem i já přišel první školní den v září roku 1949, nebylo mi ještě ani šest let, nebyl jsem v žádné mateřské školce, ta ani tam nikde nebyla.

Studnické perníčky dělají radost už deset let. Perníček ze Studnic dostal i prezident Petr Pavel.

Studnické perníčky jsou pojem už deset let. Medaili má i prezident Petr Pavel

Už deset let dělají radost nádherné perníčky od rodiny Přibylových ze Studnic u Telče. Lenka a Vlasta Přibylovy s nimi bodují u lidí z širokého okolí i na cukrářských soutěžích, staly se místním fenoménem. Nedávno zdobené perníkové medaile ze Studnic potěšily i prezidenta Petra Pavla, který je dostal jako dárek při své cestě po Vysočině, jižní Moravě a jižních Čechách.  

Na nymburské moštárně uspořádali nymburští zahrádkáři tvůrčí dílnu s výrobou vánočních věnečků.

Obrovský zájem o výrobu vánočního věnce. Na nymburské moštárně bylo plno

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Se zajímavým nápadem na předvánoční tvoření přišli nymburští zahrádkáři. Na sobotu 23. listopadu pozvali na moštárnu ty, kteří si chtějí vyrobit vlastní vánoční věnec, případně se pod dohledem zkušené aranžérky v této věci něco naučit a zdokonalit. Takový zájem však nečekali. Už v době oficiálního zahájení akce v 10 hodin dopoledne bylo téměř plno.

V prostorách černošínského muzea vystavuje v současné době Zdeněk Zrůst, fotograf z Domažlicka.

V Černošíně besedovali s fotografem Zdeňkem Zrůstem

Výstavu fotografií od profesionálního fotografa Zdeňka Zrůsta můžete vidět až do konce ledna 2025 v přízemí Městského úřadu v Černošíně. Nese název CHODSKO a jak sám název napovídá, fotografie jsou na téma tradic a krojů Chodska.

Otevírání svatomartinských vín ročníku 2024 v pražské Vinotéce Mezilesní 23 Jitky Pelikánové.

První ochutnání svatomartinského vína: od výborného k vynikajícímu

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Svatomartinské chutná skvěle, i když se láhve s takto označeným mladým vínem otevřou již před svátkem Martina. Vinařský fond to letos na přání restauratérů i samotných vinařů povolil již v pátek 8. listopadu, aby si martinské hodování s vínem a husami mohli lidé užívat i během druhého listopadového víkendu – tradiční termín 11. 11. totiž vychází na pondělí.

Sbírka a benefice na pomoc vážně zraněnému Martinu Trnkovi vynesla 594 272 korun. Stojí za nimi Petr Semrád (druhý zleva) a Ondřej Štěpáník.

Opravdová hvězda je Martin, shodují se dobré duše, které muži pomáhají po úrazu

Obrovský průšvih, jinak se snad ani to, co se letos o Velikonocích stalo čtyřicátníkovi Martinovi Trnkovi, slušnými slovy nazvat nedá. Při dovádění s dcerou na zahradě u rodinného domu ve Svinech nedaleko Veselí nad Lužnicí skočil tak nešťastně do bazénu, že si zlomil krční obratle. Podle prvních prognóz zdravotníků nemusel úraz vůbec přežít, v lepším případě mu prorokovali, že zůstane od krku dolů ochrnutý. Martin a ni jeho nejbližší to ale ani na chvíli nevzdali. Díky nasazení zdravotníků, vlastnímu odhodlání a pomoci celé řady dobrých duší má dnes Martin naději, že bude jednou zase chodit.

Vinařská komora letos výjimečně povolila začít s prodejem a ochutnáváním martinských vín už v pátek 8. listopadu.

Letos si otevřeme svatomartinské víno už 8. listopadu. Proč tak brzy?

Bývá už tradicí otvírat svatomartinská vína na den svatého Martina, tedy 11. listopadu v 11 hodin. To byl totiž den, kdy končila služba vinařům, kteří u větších sedláků hospodařili a při sklence prvního vína se domlouvala práce na další rok. Jako poděkování od sedláků nechyběla na stole často pečená husa nebo koláče a tato tradice se zachovala až do dnešních dnů. Tento rok tomu bude ale jinak.

Ve znamení vína. Svátek svatého Martina přinese v Brně ochutnávky a cimbálovku. Foto z minulých let.

Ve znamení vína. Svátek svatého Martina přinese v Brně ochutnávky a cimbálovku

/PROGRAM/ Náměstí Svobody v Brně zaplní od čtvrtka do neděle Vin(n)osti svatého Martina, kde návštěvníci ochutnají mladá moravská vína za doprovodu cimbálové muziky. Akce, která je v pořadí šestou a zároveň poslední ze série Slavnosti Brno, nabídne celkem sedmadvacet prodejních stánků s víny, pochutinami a dárkovými předměty. 

Zavřený obchod Kaufland v Mariánských horách po povodních, 4. října 2024, Ostrava.

V mariánskohorském Kauflandu si na Vánoce nenakoupíte. Sconto v rekonstrukci

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Očekávané znovuotevření ostravského Kauflandu, který na několik měsíců uzavřela ničivá povodeň, se letos už neotevře. Supermarket Kaufland v Ostravě-Mariánských Horách čeká rekonstrukce, která se protáhne až do příštího roku. Podobný osud čeká i sousední obchod s nábytkem Sconto.

Středisko volného času Roroš nabízí přes 25 zájmových útvarů zaměřených na sport, estetiku, výtvarné činnosti, praktické dovednosti, přírodovědu či ekologii.

Dopis od čtenáře: Změna vedení v organizaci Dům dětí

Vážení obyvatelé Nového Města pod Smrkem, píši tento dopis, abych Vám a Vašemu městu vyjádřil svůj vděk. V roce 2014 jsem měl to štěstí, že jsem mohl přijet a prožít nejbohatší zážitek svéhoživota, evropskou dobrovolnou službu v Domě dětí v Novém Městě pod Smrkem!

Z návštěvy Klubíčka ve Vráži u Berouna. Na snímku Jana Málková.

Jana Málková se věnuje lidem s handicapem, protože má osobní zkušenosti

Jana Málková, aktivizační pracovník v neziskové organizaci Klubíčko Beroun, se již šest let věnuje práci s lidmi s handicapem. Své klienty učí různé řemeslné techniky, jako je pletení košíků z recyklovaného papíru nebo výroba sádrových odlitků. Její osobní zkušenosti s péčí o zdravotně postižené ji motivují k neustálému hledání nových kreativních nápadů.

Adéla Klímová už dvanáct let působí jako Dobroteta.

Liberecká Dobroteta mění životy potřebných už 12 let, plní dětem vánoční přání

Dobré duši Adéle Klímové z Liberce se před dvanácti lety změnil život o 180 stupňů. Nejen že se jí narodil syn, ale zároveň jí začala neuvěřitelná dvanáctiletá životní epizoda, která se nese v duchu nezištné pomoci potřebným. Po kamarádce přebrala projekt Dobrotety pro Liberec a už při něm zůstala. Získala pro tuto činnost i čtyři úžasné kolegyně, zapojila svou pětaosmdesátiletou babičku a dokonce pomáhá i její syn. Dobrotety pro Liberec se za dobu své působnosti vepsaly do povědomí široké veřejnosti a díky dárcům pomohly desítkám rodin.

Dušičkové a podzimní zboží v obchodech v Českých Budějovicích.

Věnce, vazby i solární svíčky. Podívejte se, kolik letos dáte za dušičkové zboží

Památka zesnulých je téměř za dveřmi. Svátek lidově zvaný Dušičky, které si připomínáme vždy 2. listopadu, letos vychází na sobotu. Většina z nás tak opět navštíví hřbitov, aby položila květinu nebo věnec na hrob svých blízkých a zapálila svíčku. Obchodníci už v těchto dnech začínají prodávat dušičkové zboží. Ceny jsou v letošním roce přibližně na stejné úrovni jako loni.

Slovanské procházky vedly na Mikulášský hřbitov

Mikulášský hřbitov a farní kostel svatého Mikuláše se staly dalším cílem Slovanských procházek za poznáním. Druhý městský obvod je pořádá pro své seniory zdarma a těší se velkému zájmu. Tentokrát se na zajímavý výlet vydala čtyřicítka účastníků v čele s místostarostkou Slovan Evou Trůkovou v pondělí 23. září.

Ekonom Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda: Velké řetězce snižují marže, ocitly se pod tlakem

/ROZHOVOR/ Změny v dotační politice měly mířit proti agrobaronům. Místo toho ale zasáhly především střední zemědělce. Obchodní řetězce mezitím zdražovaly potraviny nad rámec objektivního růstu nákladů. Vyplývá to z ohlédnutí, které Deníku poskytl ekonom Lukáš Kovanda.

Ludmila Fliegelová a její Perníčky z Chodska.

Perníky díky chodským vzorům rozkvétají pod rukama, říká Ludmila Fliegelová

K Chodským slavnostem v Domažlicích neodmyslitelně patří chodské koláče, ale stejně tak si můžete odvézt také Perníčky z Chodska. Ty vyrábí Ludmila Fliegelová, kterou do tajů cukrařiny zasvětily babička Marie Navrátilová i maminka Ludmila Fidrantová. Letos se mohou návštěvníci slavností těšit i na novinky.