Vyrůstal jsem na malé jihočeské vesničce na Soběslavsku, kde samozřejmě škola nebyla. Do té jsme chodili do dva kilometry vzdálené obce. Tam jsem i já přišel první školní den v září roku 1949, nebylo mi ještě ani šest let, nebyl jsem v žádné mateřské školce, ta ani tam nikde nebyla.
Štáblovický zámek díky největším louskáčkům držitelem českého rekordu. Ti sice netančí a vlastně se ani nepohnou, zato od soboty 30. listopadu až do neděle 12. ledna střeží na zámku kouzlo Vánoc.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V neděli 1. prosince začíná advent a lidé zapálí první svíčku na vánočním věnci. Floristka Iva Kepáková tvoří vánoční ozdoby z přírodních materiálů. Mechy, lišejníky, eukalyptus a jehličí z jedle, borovice, jalovce a túje mění v kouzelné adventní věnce.
I když se na několika málo sjezdovkách v Krkonoších už lyžuje, v jednom z nejznámějších zimních středisek v republice se stále připravují. Vstup do nové zimní sezóny bude v Harrachově parádní.
I když se na několika málo sjezdovkách v Krkonoších už lyžuje, v jednom z nejznámějších zimních středisek v republice se stále připravují. Vstup do nové zimní sezóny bude v Harrachově parádní.
Už deset let dělají radost nádherné perníčky od rodiny Přibylových ze Studnic u Telče. Lenka a Vlasta Přibylovy s nimi bodují u lidí z širokého okolí i na cukrářských soutěžích, staly se místním fenoménem. Nedávno zdobené perníkové medaile ze Studnic potěšily i prezidenta Petra Pavla, který je dostal jako dárek při své cestě po Vysočině, jižní Moravě a jižních Čechách.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Se zajímavým nápadem na předvánoční tvoření přišli nymburští zahrádkáři. Na sobotu 23. listopadu pozvali na moštárnu ty, kteří si chtějí vyrobit vlastní vánoční věnec, případně se pod dohledem zkušené aranžérky v této věci něco naučit a zdokonalit. Takový zájem však nečekali. Už v době oficiálního zahájení akce v 10 hodin dopoledne bylo téměř plno.
Výstavu fotografií od profesionálního fotografa Zdeňka Zrůsta můžete vidět až do konce ledna 2025 v přízemí Městského úřadu v Černošíně. Nese název CHODSKO a jak sám název napovídá, fotografie jsou na téma tradic a krojů Chodska.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Svatomartinské chutná skvěle, i když se láhve s takto označeným mladým vínem otevřou již před svátkem Martina. Vinařský fond to letos na přání restauratérů i samotných vinařů povolil již v pátek 8. listopadu, aby si martinské hodování s vínem a husami mohli lidé užívat i během druhého listopadového víkendu – tradiční termín 11. 11. totiž vychází na pondělí.
První lahve svatomartinského vína vyrobeného z letošních hroznů lidé v tomto roce ochutnají dříve než v předchozích letech. Podle tradice by se měla tato vína otevírat na svátek svatého Martina 11. listopadu v 11 hodin. Letos ale vinařská komora povolila začít s prodejem a ochutnávkami už 8. listopadu.
Obrovský průšvih, jinak se snad ani to, co se letos o Velikonocích stalo čtyřicátníkovi Martinovi Trnkovi, slušnými slovy nazvat nedá. Při dovádění s dcerou na zahradě u rodinného domu ve Svinech nedaleko Veselí nad Lužnicí skočil tak nešťastně do bazénu, že si zlomil krční obratle. Podle prvních prognóz zdravotníků nemusel úraz vůbec přežít, v lepším případě mu prorokovali, že zůstane od krku dolů ochrnutý. Martin a ni jeho nejbližší to ale ani na chvíli nevzdali. Díky nasazení zdravotníků, vlastnímu odhodlání a pomoci celé řady dobrých duší má dnes Martin naději, že bude jednou zase chodit.
Bývá už tradicí otvírat svatomartinská vína na den svatého Martina, tedy 11. listopadu v 11 hodin. To byl totiž den, kdy končila služba vinařům, kteří u větších sedláků hospodařili a při sklence prvního vína se domlouvala práce na další rok. Jako poděkování od sedláků nechyběla na stole často pečená husa nebo koláče a tato tradice se zachovala až do dnešních dnů. Tento rok tomu bude ale jinak.
/PROGRAM/ Náměstí Svobody v Brně zaplní od čtvrtka do neděle Vin(n)osti svatého Martina, kde návštěvníci ochutnají mladá moravská vína za doprovodu cimbálové muziky. Akce, která je v pořadí šestou a zároveň poslední ze série Slavnosti Brno, nabídne celkem sedmadvacet prodejních stánků s víny, pochutinami a dárkovými předměty.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Očekávané znovuotevření ostravského Kauflandu, který na několik měsíců uzavřela ničivá povodeň, se letos už neotevře. Supermarket Kaufland v Ostravě-Mariánských Horách čeká rekonstrukce, která se protáhne až do příštího roku. Podobný osud čeká i sousední obchod s nábytkem Sconto.
Kombinace dušičkového času a krásy okolní přírody přímo vybízí k výletům a poznávání okolí. Bedliví pozorovatelé, hlavně rodiny s dětmi, ve Stráži nad Nisou se můžou při podzimních procházkách radovat z tematických přívěšků vyrobených 3D tiskem.
Ve vitríně hororové dortíky, za ní cukrářky převlečené za šíleného klauna a poloslepou pirátku. Takový zážitek si mohou lidé odnést z neobyčejné cukrárny Café Nicolette v Jirkově na Chomutovsku. Její majitelka staví na neotřelých nápadech i poctivých surovinách a dokonalém provedení.
Ve vitríně hororové dortíky, za ní cukrářky převlečené za šíleného klauna a poloslepou pirátku. Takový zážitek si mohou lidé odnést z neobyčejné cukrárny Café Nicolette v Jirkově. Její majitelka staví na neotřelých nápadech i poctivých surovinách a dokonalém provedení.
/VIDEO, FOTO/ Dušičky, které si lidé připomenou v sobotu 2. listopadu, jsou z ekonomického hlediska, respektive výše příslušných tržeb obchodníků a prodejců stále čtvrtým nejvýznamnějším svátkem v Česku. Po suverénně vedoucích Vánocích, Silvestru a Velikonocích.
Vážení obyvatelé Nového Města pod Smrkem, píši tento dopis, abych Vám a Vašemu městu vyjádřil svůj vděk. V roce 2014 jsem měl to štěstí, že jsem mohl přijet a prožít nejbohatší zážitek svéhoživota, evropskou dobrovolnou službu v Domě dětí v Novém Městě pod Smrkem!
Jana Málková, aktivizační pracovník v neziskové organizaci Klubíčko Beroun, se již šest let věnuje práci s lidmi s handicapem. Své klienty učí různé řemeslné techniky, jako je pletení košíků z recyklovaného papíru nebo výroba sádrových odlitků. Její osobní zkušenosti s péčí o zdravotně postižené ji motivují k neustálému hledání nových kreativních nápadů.
Zhruba před rokem se v Ostrovci zrodila myšlenka pravidelných setkání místních seniorů a dětí z mateřské školy. Od nového školního roku začlenila mateřinka projekt s názvem „Babičko, dědečku, přijď dnes k nám…“ do školního vzdělávacího programu.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Monumentální sídlo rodu Sternbergů na skále nad řekou Sázavou patří mezi skvosty tuzemských památek. Hrad Český Šternberk je ale také jedním z nemnoha v České republice, které jsou návštěvníkům přístupné celoročně.
Dobré duši Adéle Klímové z Liberce se před dvanácti lety změnil život o 180 stupňů. Nejen že se jí narodil syn, ale zároveň jí začala neuvěřitelná dvanáctiletá životní epizoda, která se nese v duchu nezištné pomoci potřebným. Po kamarádce přebrala projekt Dobrotety pro Liberec a už při něm zůstala. Získala pro tuto činnost i čtyři úžasné kolegyně, zapojila svou pětaosmdesátiletou babičku a dokonce pomáhá i její syn. Dobrotety pro Liberec se za dobu své působnosti vepsaly do povědomí široké veřejnosti a díky dárcům pomohly desítkám rodin.
Před jedním panelákem na pokratickém sídlišti vás možná napadne, že jste se ocitli u hřbitova domácích mazlíčků. Ve skutečnosti jde o skalku se svéráznými dílky Jozefa Mašana, jednoho z obyvatel domu v ulici Marie Majerové. Bývalý ženista tu vystavuje stovky sov namalovaných na kamenech, obvykle se znaky runové abecedy.
Skalku u jednoho z paneláků na pokratickém sídlišti v Litoměřicích zdobí vskutku svérázná díla. Autorem stovek stov namalovaných na kamenech, obvykle se znaky runové abecedy, je bývalý ženista Jozef Mašan. Ten podobná dílka vyrábí už přes dvacet let.
Kompletně zrekonstruovaná je kaplička svatého Antonína Paduánského v Černicích. Renovací prochází ještě inventář kapličky, který by do ní měl být vrácen příští rok.
Památka zesnulých je téměř za dveřmi. Svátek lidově zvaný Dušičky, které si připomínáme vždy 2. listopadu, letos vychází na sobotu. Většina z nás tak opět navštíví hřbitov, aby položila květinu nebo věnec na hrob svých blízkých a zapálila svíčku. Obchodníci už v těchto dnech začínají prodávat dušičkové zboží. Ceny jsou v letošním roce přibližně na stejné úrovni jako loni.
/FOTO, VIDEO/ Po třinácti letech se ředitel Pohádkového zámku Petr Dařílek a jeho sestra Zdena Kiliánová loučí s Horní Libchavou. Říjnové akce slibují grandiózní rozloučení, které má být vrcholem jejich působení na zámku. Majitel kulturní památky Deníku sdělil, co s ní zamýšlí.
O nešťastném skoku Martina Trnky ze Svinů na Veselsku do bazénu již Deník informoval. Kamarádi policisté připravili benefiční akci, v rámci které se vybralo více než 600 tisíc korun.
Kvůli povodním dál zůstává uzavřený supermarket Kaufland v Ostravě - Mariánských Horách. Lidé v okolí se ptají, kdy dojde k jeho znovuotevření. Na sociálních sítích už se začaly šířit i spekulace, že půjde k zemi.
Kvůli povodním dál zůstává uzavřený supermarket Kaufland v Ostravě-Mariánských Horách. Lidé v okolí se ptají, kdy dojde k jeho znovuotevření. Na sociálních sítích už se začaly šířit i spekulace, že půjde k zemi.
Mikulášský hřbitov a farní kostel svatého Mikuláše se staly dalším cílem Slovanských procházek za poznáním. Druhý městský obvod je pořádá pro své seniory zdarma a těší se velkému zájmu. Tentokrát se na zajímavý výlet vydala čtyřicítka účastníků v čele s místostarostkou Slovan Evou Trůkovou v pondělí 23. září.
/ROZHOVOR/ Změny v dotační politice měly mířit proti agrobaronům. Místo toho ale zasáhly především střední zemědělce. Obchodní řetězce mezitím zdražovaly potraviny nad rámec objektivního růstu nákladů. Vyplývá to z ohlédnutí, které Deníku poskytl ekonom Lukáš Kovanda.
Brňané si od úterního večera do soboty mohou užít na náměstí Svobody oslavy dožínek. Podívají se na ukázky tradičních řemesel, zazpívají si s cimbálovou muzikou nebo si poslechnou vystoupení několika dalších hudebních skupin.
Pátrání po zaběhnutém kokršpanělovi Vildovi trvá už takřka pět měsíců. Majitelce nyní svitla nová naděje, navýšila proto nálezné na 70 tisíc. Ačkoli se pes ztratil již na konci března, majitelé stále věří v jeho návrat.
Skoro 5 měsíců probíhá pátrání po zaběhnutém kokršpanělovi Vildovi, teď svitla naděje, majitelka navýšila odměnu na 70 tisíc korun. Milovaný pes je na cestách už od konce března, majitelé boj o záchranu Vildy nevzdávají.
Skoro 5 měsíců probíhá pátrání po zaběhnutém kokršpanělovi Vildovi, teď svitla naděje, majitelka navýšila odměnu na 70 tisíc korun. Milovaný pes je na cestách už od konce března, majitelé boj o záchranu Vildy nevzdávají.
K Chodským slavnostem v Domažlicích sice neodmyslitelně patří chodské koláče, odvézst si z nich ale můžete také Perníčky z Chodska. Ty vyrábí Ludmila Fliegelová, kterou do tajů cukrařiny zasvětily babička s maminkou. A letos na slavnosti chystá i novinky.
K Chodským slavnostem v Domažlicích neodmyslitelně patří chodské koláče, ale stejně tak si můžete odvézt také Perníčky z Chodska. Ty vyrábí Ludmila Fliegelová, kterou do tajů cukrařiny zasvětily babička Marie Navrátilová i maminka Ludmila Fidrantová. Letos se mohou návštěvníci slavností těšit i na novinky.
/ROZHOVOR/ Vchod do jídelny zdobí děkovné dopisy a obrázky od dětí, na terase rostou v truhlících čerstvé bylinky a ženy v bílých čapkách se právě domlouvají, zda dnes na terasu vynesou stolky, aby mohly děti jíst venku. Školní jídelna v Červených Janovicích se v lecčems vymyká. V jejím čele stojí Soňa Kafková.