Padesátka věřících se v sobotu 24. února zúčastnila v Němčicích nad Hanou zajímavé církevní tradice. Pod vedením probošta římskokatolické farnosti sv. Mořice v Olomouci, Františka Hanáčka, prošli svojí duchovní obnovou.
Rokytnice nad Jizerou - Studentka Fakulty umění a designu Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Veronika Šimůnková se rozhodla realizovat svoji diplomovou práci v místě rodiště – krkonošské Rokytnici nad Jizerou. Výchozím bodem pro uměleckou intervenci se jí stal místní kostel zasvěcený svatému Michaelu Archandělu.
Benešov – Město Benešov se již chystá na Velikonoce. Proto žádá všechny své obyvatele, aby v případě zájmu donesli do 16. března do Turistického informačního centra na Masarykově náměstí kraslici. Přispějí tím k přípravám na benešovské Velikonoce.
Vlašim – Zdivočelá paraZOO je název slavnosti pro malé i velké návštěvníky paraZOO, která již více než pět let sídlí v zahradě Podblanického ekocentra Českého svazu ochránců přírody v centru Vlašimi. Akce plná tvořivých dílen, komentovaných prohlídek či ochutnávek regionálních produktů se koná v sobotu 3. března od 9 do 16 hodin.
Společnost Tatry mountain resorts (TMR) patřící slovenskému miliardáři Igoru Rattajovi vykázala za uplynulý finanční rok růst výnosů o 18 procent na 96 milionů eur více než 2,4 miliardy korun). Na výsledku se podepsala loňská zima s dostatkem sněhu i otevření obnoveného zábavního parku v Polsku.
Žatec - Po úspěchu před měsícem v Karlových Varech, kde si při Mistrovství ČR 2018 v twirlingu vybojovala žatecká Anička Trnková se ziskem čtyř medailí i postup na blížící se mistrovství světa v Norsku, dosáhla v závěru února dalších výrazných úspěchů.
Děčínsko - Dětský karneval na zámku v Děčíně, úředníci z finančáku ve Varnsdorfu, dopravní omezení v Podmoklech nebo rozsáhlá vlaková výluka v Benešově nad Ploučnicí.
Ostrov - Novorozencům, kteří přijdou na svět v ostrovské nemocnici během letošních Velikonoc, chtějí zdejší zdravotní sestry zpříjemnit vstup do života.
Tradiční jarní výstava v Jihočeském muzeu připomíná svým názvem starý a dnes už pozapomenutý regionální výraz pro velikonoční svátky, které se na jihu Čech v minulosti neobešly bez červeně barvených a zdobených vajec.
V Rusku minulý týden vrcholily oslavy tradičního kulturně-folklórního svátku Maslenica. Umělci ve městě Kaluga ale pravoslavný svátek pojali po svém. V rámci oslav zapálili dřevěnou maketu kostela. Jejich akce nazvaná „hořící gotika“ v silně věřící zemi ale nepotěšila každého.
Mše svatá s obřadem přijetí katechumenů mezi čekatele křtu, proběhla v sobotu 17.2. v deset hodin v katedrále sv. Václava v Olomouci. Sto sedmdesát katechumenů se svým kmotry, z celé olomoucké arcidiecéze, bylo při slavnostním obřadu jmenovitě představeno otci arcibiskupovi, Janu Graubnerovi. Jejich kmotři prohlásili, že se poctivě a svědomitě připravují na křest.
Kraslicovník se pomalu ale jistě stává hranickou velikonoční tradicí. Strom ozdobený tisíci kraslicemi se na zdejším náměstí objeví již potřetí. Letos se mohou hraničtí obyvatelé těšit také na průvod a vynášení Mořeny.
Velikonoční období letos začíná už na přelomu března a dubna, pomlázky tak koledníci provětrají o něco dříve. Jinak tomu nebude ani s odměnou za koledování. Někteří se mohou spokojit s malovanými vajíčky, jiní potěšit své chuťové buňky v pivovarech. Ty si tradičně na Velikonoce připravili jarní speciály.
V sobotu prošel Svobodnými Heřmanicemi masopustní průvod s harmonikou. K nejoriginálnějším maškarám tentokrát patřil dres české hokejové reprezentace i s helmou a hokejkou.
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) minulý týden zrušil cestu na bezpečnostní konferenci v Mnichově kvůli tomu, že svou účast odvolal bavorský premiér Horst Seehofer a kvůli souběhu zdravotních problémů. Na svém facebookovém profilu dnes Babiš napsal, že kvůli vysokému pracovnímu nasazení měl problémy s vysokým tlakem, praskla mu žilka v oku a vinou stresu také mívá migrény.
Moraveč – Po čase masopustu přichází období půstu. To se bude dotýkat i komunity, která náleží k evangelickému sboru v Moravči nedaleko Pelhřimova. O tradicích mezi evangelíky, o odlišnostech od dominantní katolické církve, o kultuře i muzicírování jsme si na faru Českobratrské církve evangelické v Moravči přijeli povídat s farářem Danielem Matějkou.
Zaječice /FOTOGALERIE/ – I když se už opět tradiční zaječický masopust i letos konal takříkajíc s křížkem po funusu, tedy po Popeleční středě, což je začátek postního období před Velikonocemi vycházející tentokrát na 14. února, jeden z jeho iniciátorů, Martin Láska, má pro tuhle zvláštnost logické vysvětlení.
Už začátkem dubna by na se na rok a půl měla zastavit doprava na cestě z centra Olomouce k výpadovce na Šternberk. Frekventovanou část města zaškrtí proměna mostu u Bristolu.
Stanětice, Hříchovice – Jako každým rokem se i letos ve Staněticích a Hříchovicích pořádal masopustní průvod, který organizovali dobrovolní hasiči z těchto obcí, tradičně šestou neděli před Velikonocemi.
Litoměřice - Mši svatou s udílením Popelce sloužil Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický, na Popeleční středu ráno v katedrále svatého Štěpána v Litoměřicích.
Děčínsko - Výčet nehod na Děčínsku za leden, třídění odpadu v Krásné Lípě nebo několik zásahů děčínských strážníků. Přečtěte si přehled událostí na Děčínsku.
Na jarní souboje v I. B třídě východ se připravují také hráči Spartaku Smržovka. Na hřišti v Desné se přátelsky utkali s Bílkovicemi. Jak se na soutěž chystají uvedl za Smržovské Lukáš Červenka: „Naším hlavním úkolem na jaro je záchrana A týmu v I.B třídě. Soupeře chceme překvapit lepší fotbalovostí a bojovností.“
Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - Stál u zrodu skanzenu v Zubrnicích, vesničce nacházející se v Českém středohoří na pomezí Ústecka a Děčínska. Ve zdejším souboru lidové architektury pořádá etnograf František Ledvinka řadu akcí, které přibližují, jak lidé na vsi v minulosti žili a pracovali. Jednou z nich je i tradiční masopust.
Skupinku masek jsem zahlédla z hlavní silnice vedoucí obcí. „Tady jsou, musíme nahoru,“ říkám posádce auta. Na fašanek jsem se vydala s celou rodinou. O dvě ulice nad námi probíhá masopustní veselí. Odbočím dvakrát doprava a přijíždím k reji masek.
Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - Stál u zrodu skanzenu v Zubrnicích, vesničce nacházející se v Českém středohoří na pomezí Ústecka a Děčínska. Ve zdejším souboru lidové architektury pořádá etnograf František Ledvinka řadu akcí, které přibližují, jak lidé na vsi v minulosti žili a pracovali. Jednou z nich je i tradiční masopust.
Žernovice - Mnohé z vesnic Prachaticka věnují masopustnímu veselí některý víkendový, převážně sobotní den v rozmezí od Třech králů do popeleční středy.
Brno /FOTOGALERIE/ – Zelené pivo už se vaří. Sládci v brněnském pivovaru Starobrno zahájili velikonoční přípravy v pátek dopoledne. Sváteční bylinkový mok vaří už po třinácté. Celkem ho letos připraví 4 600 hektolitrů. Hospodští z celé republiky pak začnou pivo čepovat na Zelený čtvrtek.
Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - Stál u zrodu skanzenu v Zubrnicích, vesničce nacházející se v Českém středohoří na pomezí Ústecka a Děčínska. Ve zdejším souboru lidové architektury pořádá etnograf František Ledvinka řadu akcí, které přibližují, jak lidé na vsi v minulosti žili a pracovali. Jednou z nich je i tradiční masopust.
Blanensko, Vyškovsko – Kobliha, chlebíček nebo plátek slaniny. V každém domě chutná jinak. I když někde je to masopust a jinde ostatky, všem jde především o zábavu a dobré jídlo. Potom je čeká půst až do Velikonoc. Většina vesnic Blanenska a Vyškovska se na masopustní veselí chystá právě v sobotu.
Litoměřice - Sakristián katedrály sv. Štěpána v Litoměřicích Antonín Fegyveres připravil popel, kterým bude litoměřický biskup Jan Baxant na Popeleční středu při mši svaté v katedrále udělovat věřícím popelec.
/PŘEHLED AKCÍ/ Masopust, nazývaný také fašank, ostatky či končiny, je období, ve kterém se v obcích i městech konaly nejen zabijačky, pekly koblihy nebo boží milosti, ale také různé akce, jako například vodění medvěda nebo pochovávání basy.