Rakovnicko /FOTOGALERIE/ - Se změnou zimního času, kdy se hodiny vrátily o hodinu zpět, na mnoha památkách skončila turistická sezona. Takovým příkladem je zřícenina hradu Krakovec, kterou návštěvníci mohli naposledy navštívit 28. října. To Křivoklát je naopak otevřen až do posledního dne letošního roku, i když většinou pouze o víkendech. Co se na obou památkách přes letošní rok událo a jaké změny se chystají, Rakovnickému deníku přiblížili oba kasteláni památkových objektů.
Žleby /FOTOGALERIE/ - Přestože se na některých památkách s koncem října uzavřely návštěvníkům brány, neusínají tyto objekty klidným zimním spánkem, jak by se na první pohled mohlo zdát.
/INFOGRAFIKA/ Už jen hodiny zbývají do otevření Svatomartinského vína. První test ročníku 2018 už mají za sebou degustátoři, zatím jsou velmi spokojeni.
I když maloobchodní tržby v září významně zaostaly za očekávání trhu, celoroční bilanci ještě mohou vylepšit svátky. Ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda připravil žebříček těch nejvýdělečnějších.
Istanbulská úmluva o prevenci a potírání násilí vůči ženám, jejíchž dopadů se obává především církev, podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) v podstatě žádné změny v českém právu nevyvolá. Ministr to dnes uvedl ve Sněmovně na dotaz poslance SPD Pavla Jelínka, podle něhož je úmluva Rady Evropy nadbytečná kvůli tomu, že je Česko signatářem úmluvy OSN proti diskriminaci žen.
Vysočina – Ve středu oficiálně skončila turistická sezona na hradech a zámcích. Některá místa se ale ještě otevřou během jednorázových akcí. Kasteláni hodnotí letošní rok jako poměrně dobrý, ačkoliv vysoké teploty prý návštěvnosti spíše uškodily, než aby jí pomohly.
Domažlice – V neděli v domažlickém klášteře završí oslavy 100 let republiky od 17 hodin koncert Stabat Mater, kde mimo jiné vystoupí i známá sopranistka Eva Müllerová. Jak se na vystoupení vůbec těší?
Kostel svatého Jana Křtitele v Morkovicích je nyní v centru zájmu širokého okolí. A to nejenom církevní obce, ale také historiků a široké veřejnosti vůbec. Při opravě věže kostela, se v jejích útrobách skrývalo poselství minulých generací.
Planá nad Lužnicí - Do 28. října je v Muzeu a galerii Fara k vidění Národopisná výstava krojů z Čech, Moravy i Slovenska. Plánští výstavu rozličných krojů uspořádali ke 100. výročí republiky.
Trutnov - ČSSD nezískala v Trutnově ani jeden mandát. Také v dalších městech levicová uskupení ztrácela mandáty v zastupitelstvech na úkor nových politických značek.
Pelhřimov – Na pultech knihkupectví mnozí jistě už zahlédli novou Českou knihu rekordů. O tom, jak taková publikace vlastně vznikala, co všechno v ní mohou čtenáři najít nebo, že se vlastně ne vždy musí všechno povést, promluvil Miroslav Marek, prezident pelhřimovské Agentury Dobrý den, která za tvorbou již šestého vydání této knihy stojí.
Světlá nad Sázavou – Obyvatelům Světlé nad Sázavou se už na jaře příštího roku rozšíří možnosti nakupování. Ve městě vzniká Billa, která tak bude druhým supermarketem ve městě. Nákupní park navíc doplní ještě tři menší obchody.
Strakonice - Klub filatelistů funguje ve Strakonicích už mnoho let a patří mezi aktivní spolky. Členové klubu nejen jezdí na různé burzy a výstavy, ale sami tyto akce pořádají, a to nejméně dvakrát do roka - na Václavskou pouť a na Velikonoce.
Lidovou stavbou roku 2018 ve Zlínském kraji vyhlásili v pátek 21. září Dům č. p. 77 včetně stodoly, sloužící jako obecní muzeum v Bystřici pod Lopeníkem.
Když přijde řeč na úspory, většina lidí se rozhodne šetřit na jídle. Co ale nevědí je, že místo levných produktů diskutabilní kvality mohou sáhnout po opravdu dobrých surovinách, které jen nestojí mnoho. Třeba jako vepřová kolena nebo hovězí žebra.
Jižní Morava - Rozsáhlý areál známého podniku Fruta ve Znojmě, kde se až do roku 2002 vyráběly proslulé znojemské okurky, po létech pustnutí ožívá. Na prázdné pozemky, ze kterých již před lety zmizely veškeré výrobní objekty, vyjela těžká stavební technika. Mizí tak jeden z nejznámějších brownfieldů na Moravě.
Mělnicko - Vázání uzlů, lezení po skalách i tvorba vlastních filmů. Zájem dětí o skauting se podle mělnických vedoucích každým rokem zvyšuje. Jenom základna středisek, které spadají pod organizaci Junák - český skaut, čítá letos v okrese skoro pět set členů. Na takovou účast ale nejsou jednotlivá střediska připravená. Vedení chybí lidé i prostory pro děti.
Janské Lázně - Přesně devadesát let vozí turisty z Janských Lázní na Černou horu nejstarší visutá lanová dráha v České republice. V sobotu si připomene jubileum speciální akcí v Janských Lázních.
Přesně devadesát let vozí turisty z Janských Lázní na Černou horu nejstarší visutá lanová dráha v České republice. V sobotu si připomene jubileum speciální akcí v Janských Lázních.
Slovácké divadlo už na konci srpna odstartovalo novou sezónu, v pořadí už třiasedmdesátou. Oficiálně nový divadelní rok herci slavnostně zahájili včera komedií Falešné našeptávání a dnes pokračují dál.
Dačicko - Policisté nalezenou munici zajistili a odvezli, aniž by se někomu něco stalo. Podobné nálezy rozhodně nejsou na Jindřichohradecku nikterak ojedinělé.
Havlíčkobrodsko – Rodina jede na dovolenou nebo se z jiných důvodů nemůže několik dní či týdnů postarat o domácího mazlíčka? Pak jsou to psí hotely, které se o chlupatého kamaráda postarají. Dopřejí mu někdy služby skutečně luxusní. Od běžného venčení po leštění drápků a kotce vybavené televizí. Některým zvlášť zhýčkaným čtvernožcům provozovatel zvířecího hotelu přečte i pohádku před spaním.
Mikulčice – Interaktivní maketu velkomoravského hradiště z devátého století, která vychází z nejnovějších poznatků archeologů. Laserové animace i hlasové představení akropole, předhradí, velmožské dvorce, opevnění, mosty a chrámy. To vše má být novým lákadlem Slovanského hradiště u Mikulčic na Hodonínsku.
Před dvaceti lety ve Zbyslavicích zavřeli výsek masa. Dnes v této části komplexu, kde sídlí i jediný obchod v obci, otevírají volnočasové Komunitní centrum s bohatým využitím. A jednou zde možná bude třeba knihovna.
Pelhřimov – Během prázdnin je letošní návštěvnost Alzheimer poradny nižší, než tomu bylo v roce minulém. Důvodem není úbytek klientů, ale spíše čerpání dovolených a nedostatek času.
Rakovnicko – V posledních letech na našem území panuje suché počasí. Teploty jsou rok od roku vyšší, padají teplotní rekordy a srážek stále ubývá. Sucho pak trápí nejen zemědělce, ale i vodohospodáře, nebo majitele studní a zahrad.
Velké Březno /FOTOGALERIE/ – Na hudbu úspěšné ústecké pop punkové kapely Idio & Idio, severočeské heavy metalové klasiky Krleš a kvalitní domácí pivo Březňák přilákala v sobotu v podvečer velkobřezenskÁ restaurace Tivoli asi dvě stovky fanoušků tvrdší muziky.
Velké Březno /FOTOGALERIE/ – Na hudbu úspěšné ústecké pop punkové kapely Idio & Idio, severočeské heavy metalové klasiky Krleš a kvalitní domácí pivo Březňák přilákala v sobotu v podvečer velkobřezenskÁ restaurace Tivoli asi dvě stovky fanoušků tvrdší muziky.
/ROZHOVOR/ Stezka korunami stromů Krkonoše se stala hned během premiérové sezony turistickým hitem. V prvním roce ji navštívilo více než 330 tisíc lidí. Bezbariérová atrakce s pětačtyřicetimetrovou vyhlídkovou věží, vykukující z lesa v Janských Lázních u Hoffmanovy boudy, je otevřena celoročně s výjimkou Štědrého dne.
Janské Lázně - Stezka korunami stromů Krkonoše se stala hned během premiérové sezony turistickým hitem. V prvním roce ji navštívilo více než 330 tisíc lidí. Bezbariérová atrakce s pětačtyřicetimetrovou vyhlídkovou věží, vykukující z lesa v Janských Lázních u Hoffmanovy boudy, je otevřena celoročně s výjimkou Štědrého dne.
Berounsko – Letní sezona dosáhla svého vrcholu a kempy v berounském regionu čelí velkému náporu turistů. Kdo by se chtěl v červenci například ubytovat v berounském kempu, měl by se nejprve ujistit, jestli je v něm volné místo. Berounský autokemp má od července svoji vlastní pláž, a ta je pro turisty velkým lákadlem. Využívat ji mohou i obyvatelé Berouna. Provozovatel kempu Petr Nejepsa doporučuje návštěvníkům, aby si pobyt objednali minimálně týden dopředu. „Je to tak lepší. Novou pláž jsme otevřeli tento týden. Není ale písečná, protože taková u Berounky být nesmí. Je travnatá a je u ní i molo, které se bude ještě vylepšovat. Lehátka na pláž si návštěvníci vyzvednou na recepci. Nyní sháním vhodný stánek na občerstvení, který bych na pláž umístil. Protože musí být na kolečkách, je to trochu problém,“ vysvětlil Petr Nejepsa.
Janské Lázně - První rok od otevření slavila v pondělí Stezka korunami stromů Krkonoše. Během premiérové sezony se stala turistickým hitem a navštívilo ji více než 330 tisíc lidí.
Nenápadná, avšak malebná vesnička Neratov v Orlických horách v sobě skrývá unikátní barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie, jenž těsně před revolucí stál na prahu zkázy. Od roku 2006 má unikátní skleněnou střechu. Dnes je chloubou okolí i vyhlášeným poutním místem, stačilo ovšem málo, a chrám i obec mohly zaniknout. Za znovuzrozením i návratem lidí do česko-polského pohraničí stojí charismatický páter Josef Suchár.
O vesmíru víme v dnešní době již dost – a přece stále tak málo. Server Listverse vytvořil seznam zajímavostí, které o nekonečném fenoménu většina lidí pravděpodobně doposud neslyšela. Přečtěte si, co je to galaktický rok, zda vesmír doopravdy voní či jak starý vlastně je.
Pelhřimov – Dostat se z bodu A do bodu B bude teď pro lidi, kteří cestují po Pelhřimovu, jednodušší než kdy jindy. Od 1. července do 31. srpna bude totiž přeprava městskou hromadnou dopravou (MHD) v Pelhřimově pro všechny přepravované osoby včetně zavazadel zdarma.