Zámek Kozel na jižním Plzeňsku chystá od nové sezony několik novinek. Tou méně příjemnou je, že bude zpoplatněn vstup do rozlehlého zámeckého parku, který je každoročně cílem mnoha turistů. Zisk ze vstupného by měl pomoci pokrýt zvyšující se náklady na údržbu parku.
V pondělí pátého února začíná první turnus týdenních jarních prázdnin. Týká se žáků a učitelů na celé jižní Moravě, navazuje na jednodenní pololetní volno z pátku. V následujících týdnech se jarní prázdniny postupně přesunou do dalších regionů po celém Česku, takže poslední školáci budou mít volný týden až od jedenáctého března.
Masopustní průvod se do Sezemic vrátil teprve před čtyřmi lety. V sobotu masky nekompromisně převzaly vládu na městem. Podívejte se na fotografie a video Jaroslava Černého.
/FOTO, VIDEO/ Medvěd, bába s nůší, ženich a nevěsta, kominík, vodník, smrtky, policajt, slepičí rodina či čarodějnice – celkem dvaatřicet maškar doprovázených dvanáctičlennou dechovou hudbou prošlo první únorovou sobotu obcí Semechnice na Rychnovsku.
Masopust se krátí, volá hlavní postava, masopust oděný v pestrobarevných šatech, ve Stonařově na městečku. „Až za rok se zas vrátí,“ dodává vzápětí spolu s ním rekordní sedmdesátka masek. Obnovená tradice tam má trochu jinou podobu, než jaká je známá v jiných obcích. Zkrátka je v režii divadelníků.
Masopustní tradice nesmí zaniknout. Tou se dnes zabývaly i děti z 2. oddělení ŠD se svými praktikantkami SPgŠ Beroun. Jde o čas mezi postními obdobími Vánoc a Velikonoc. Jak nám ukazuje již název „masopust“, jde o odřeknutí a opuštění masa, dát maso pryč.
Muzeum Českého lesa v Tachově pořádá masopustní veselí v okresním městě již řadu let. Přestože zájem obyvatel vyrazit v maskách po městě v průvodu není malý, muzejníci by rádi řady maškar ještě rozšířili.
/FOTOGALERIE/ Vivat masopust Málo platné, ať je počasí jakékoliv či se děje cokoliv – je doba masopustu, tedy veselých a bujarých taškařic. Jen v samotné Praze probíhá plno masopustního veselí. V sobotu 27. ledna se slavil v Letňanech, v Karlíně… Příští sobotu je naplánován ve Ctěnickém zámku, ve Kbelích…
Sto šedesát tisíc lidí se vypravilo vloni na prohlídky, výstavy a akce Východočeského muzea a dalších pořadatelů na pardubickém zámku. Podívejte se, jaké byly návštěvnické trháky roku 2023.
/FOTO, VIDEO/ Stačil k tomu jeden velikonoční tah, náhodný nález starých kožených lyžáků v popelnici a bylo zaděláno na jednu velkou tradici. Telemark Team Boží Dar, v jehož čele stojí Ota Šimánek, pořádá nejstarší novodobý telemarkový závod na světě. Jeho ředitel i jeden z jeho zakladatelů se svým uměním i skoky blýskl také na letošním mezinárodním Mistrovství České republiky v historickém lyžování v Olešnici v Orlických horách.
„Raduj se ze života, který jednou nečekaně skončí…“ Těmito slovy lze vyjádřit význam masopustu, který předchází období čtyřicetidenního půstu před Velikonocemi.
Většina občanů v Královehradeckém kraji ví, že tato škola vzdělává děti a žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, primárně s logopedickým postižením a se specifickými poruchami učení.
Už 20 let v Česku platí zákaz používání i prodeje čelisťových a lepových pastí, v roce 2021 se navíc zpřísnil. Přesto si „železa“ vyžádala další život a prodejci je nabízejí dál. Jak se přesvědčila redaktorka Deníku, není obtížné si na internetu rychle najít e-shopy, které nelegální zboží prodávají. Prodejcům sice hrozí tučné pokuty, zvířecí život to ale nevrátí a utrpení přeživším zvířatům nijak nevynahradí.
Největším setkáním lidových sborů, a také s patřičnou tradicí na Slovácku počátkem roku, bývá Předfašaňkové setkání mužských sborů ve Vacenovicích v regionu Kyjovska. I když hlásají organizátoři v propagaci pouze zpívání mužských hlasů, objevují se tam v posledních letech údajně na "zpestření" rovněž hlasy něžného pohlaví.
/FOTOGALERIE + ROZHOVOR/ Přibližně dva měsíce zbývají do Zeleného čtvrtku, v brněnském pivovaru Starobrno se ale do příprav na Velikonoce pustili už nyní. V pondělí začali vařit tradiční Zelené pivo. Letos jej tam připraví 4570 hektolitrů.
Britská princezna Catherine podstoupila plánovanou operaci břicha, po níž zůstane dva týdny v nemocnici. Podrobnosti o zákroku zástupci paláce nesdělili. Britská média ve čtvrtek uvedla, že se princezna cítí dobře. Podle všeho se však neobjeví na veřejnosti dříve než za čtvrt roku.
/FOTO, VIDEO/ Druhý díl oblíbené knižní série Aristokratka z pera českého spisovatele a dlouholetého kastelána milotického zámku Evžena Bočka se dočkal filmového zpracování. Jak se povedlo, budou diváci moci posoudit už ve čtvrtek 18. ledna, kdy se uskuteční premiéra filmu Aristokratka ve varu.
Britská princezna Kate se v londýnské nemocnici zotavuje po blíže neupřesněné operaci v oblasti břicha, oznámil dnes její tým z Kensingtonského paláce. Operace byla podle prohlášení plánovaná a byla úspěšná.
Oproti předchozímu úspěšnému filmu Poslední aristokratka s vánočními kulisami, se tentokráte děj volného pokračování s názvem Aristokratka ve varu odehrává o Velikonocích. Přibylo několik nových postav a už podle názvu to bude na Kostce vřít.
Masky, hudba, tanec a hlavně jídlo a pití. Řada obcí a měst nejen v Libereckém kraji stále drží tradici masopustů. První se letos koná na Vísecké rychtě v Kravařích na Českolipsku. A kam dál můžete na masopusty v kraji vyrazit?
Masky, hudba, tanec a hlavně jídlo a pití. Řada obcí a měst nejen v Libereckém kraji stále drží tradici masopustů. První se letos koná na Vísecké rychtě v Kravařích na Českolipsku. A kam dál můžete na masopusty v kraji vyrazit?
Masky, hudba, tanec a hlavně jídlo a pití. Řada obcí a měst nejen v Libereckém kraji stále drží tradici masopustů. První se letos koná na Vísecké rychtě v Kravařích na Českolipsku. A kam dál můžete na masopusty v kraji vyrazit?
/FOTOGALERIE/ První film Poslední Aristokratka se odehrával o Vánocích, pokračování pod názvem Aristokratka ve varu je natáčené na jaře, o Velikonocích. Snímek vznikal znovu i na jižní Moravě. V kinech bude k vidění od osmnáctého ledna.
/FOTOGALERIE/ První film Poslední Aristokratka se odehrával o Vánocích, pokračování pod názvem Aristokratka ve varu je natáčené na jaře, o Velikonocích. Snímek vznikal znovu i na jižní Moravě. V kinech bude k vidění od osmnáctého ledna.
/VIDEO/ Osud čápa Františka nalezeného vloni na jaře u Radomyšle na Strakonicku, když uvízl nohou v nastražených železech, je zpečetěný. V Záchranné stanici živočichů v Makově mají smutek. Ve čtvrtek musel být čáp utracený. Jak informoval pracovník záchranné stanice Libor Šejna, pahýl nohy se zanítil, odumřel a další léčba by dobrý výsledek pro čápa již nepřinesla.
Nejvyšší návštěvnost za posledních 25 let hlásí olomoucká zoo na Svatém Kopečku, kam vloni zavítalo 381 818 lidí. Pro srovnání o rok dříve dorazilo 367 711 návštěvníků. Rok 2023 byl pro zoo celkově úspěšný. Podařilo se jí odchovat 266 mláďat, otevřela poslední dvě etapy Safari, ve kterých návštěvníky seznamuje se životem zvířecích obyvatel Arktidy a Austrálie. Zatraktivnila část u východu, kde vznikla nová terarijní expozice.
/VIDEO, FOTO/ Přes pět set let starý zvon z Borku u Suchomast, který byl uložen v kostele sv. Vavřince v Žebráku, čeká renovace. Na začátku tohoto týdne už ho zvonař Michal Votruba stěhoval do své dílny v Myslkovicích. Po třiceti letech se zvon opět vrátí do borecké zvoničky. Poprvé by se měl rozeznít na Velikonoce.
Zámek v Třeboni má od ledna oficiálně novou kastelánku. Výběrové řízení na místo správce památkového objektu vyhrála Erika Suchanová, která zámek několik měsíců dočasně vedla po odvolání původního kastelána Víta Pávka. Jaké změny a novinky už stihla nová kastelánka zavést? Co plánuje v letošním roce a jaký kulturní program zámek čeká? Vrátí se i oblíbení pávi? Nejen o tom si Deník s Erikou Suchanovou povídal.
Více než 305 tisíc návštěvníků zamířilo v průběhu uplynulého roku do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Ve srovnání s rokem předešlým je to pokles o necelých třicet tisíc příchozích.
Od nového roku mají rakouské domácnosti platit nově televizní poplatky. Zajímavější novinkou nové normy je stanovení povinnosti zaměstnanců ORF přihlásit do konce března příjmy vyšší 170 000 eur hrubého ročně.
Kapr patří k symbolům českých Vánoc. Společnost Chov ryb Jistebník se na tuto rybu specializuje a vždy v předvánočním období dodává desítky tun kaprů menším prodejcům v Moravskoslezském kraji. I chov této naší národní ryby podpořily fondy EU.
Na farníky, kteří vstupují do kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Velkých Pavlovicích, nově dohlíží sama jeho patronka. A to z nových vitráží, kterých se Velkopavlovičtí dočkali krátce před Vánoci.
Brno, bizárů plno. Tak lze přinejmenším nazvat letošní brněnský rok, kdy se kuriózní situace ve městě jen hemžily. Za zmínku stojí například celosvětově známý fastfood, který u hlavního nádraží dodnes avizuje, že své produkty nabízí nonstop. Opak je však pravdou. A co takhle kamzík nebo koza na Špilberku?
Aby nedošlo ke kolizi termínů a následným nepříjemnostem, už nyní je jasný časový harmonogram dvou poděbradských akcí během prvního dubnového víkendu. V sobotu se uskuteční tradiční chodecké závody a v neděli dorazí do lázeňského města harlejáři se zahájením motorkářské sezóny.
Lyžaře, kteří si přejí pod stromeček hlavně sněhovou nadílku, čeká pravděpodobně zklamání. Podle předpovědí meteorologů přinesou dny mezi svátky teploty vysoko nad nulou a očekávat se dá především déšť.
/VIDEO/ Osmistupňová teplota vzduchu, dvoustupňová voda a vítr. To nejsou ideální podmínky pro otužilce, přesto to účastníky tradičního vánočního ponoru v táborském Jordánu neodradilo. Dokonce během 33. ročníku pokořili rekord.
Jemně uchopí bílou kulatou vánoční ozdobu z foukaného skla a vmžiku ji obdivuhodně jistými tahy ruky začne proměňovat v umělecké dílo. Ani pár dní před Štědrým dnem na sobě devětadvacetiletá malérečka Anna Koplíková z Moravské Nové Vsi nedává znát nervozitu. A to přesto, že má před sebou na pracovním stole k dokončení ještě několik kolekcí ozdob. Jedna z nich už zanedlouho poputuje například do Norska.
/FOTO/ Do slavnostního hávu se oděl netradiční věnec z kovové konstrukce a prořezaného réví z keřů révy vinné ve Strachotíně. Obr, který se pyšní dvoumetrovým průměrem, již druhým rokem ozvláštňuje prostranství před tamním obecním úřadem.
Anna Julie Slováčková vydala album, na jehož křtu byla sebevědomější než kdy jindy. Odhodila totiž nejistotu pramenící z vlastního těla. „Jsem na sebe pyšná, během koncertu a před stovkami lidí jsem dokázala být skoro nahá,“ svěřila se zpěvačka. V rozhovoru pro časopis Story promluvila o tom, co jí na sobě vadí, jak se vypořádává se smutkem, a že jsou si s přítelem navzájem oporou.
/EXKLUZIVNÍ REPORTÁŽ, ANKETA/ Jak je možné, že dědina s necelými třinácti sty obyvateli každoročně boduje v soutěži Deníku o nejhezčí vánoční strom? Loni v krajském kole Dvorce jen těsně nestačily na Karvinou, předloni a letos ho ale s přehledem vyhrály se ziskem skoro 37 tisíc, respektive 25 tisíc hlasů. Deník se vydal přímo do ulic Dvorců zjistit, kdo za úspěchem stojí. Jaká je v obci, která soutěží doslova dýchá, hlasovací taktika?