Jedna věc je někde žít a druhá věc je být někde doma. Můžeme si vyzkoušet žít v desítkách městech či v desítkách států v Evropě, ale opravdu doma budeme jen tam, odkud pocházíme. Ale je tomu opravdu tak? Opravdu musí být naše místo narození zákonitě i našim domovem?
Cílem většiny mladých lidí v mém věku je pravděpodobně dokončit střední školu, ať maturitou, nebo výučním listem. Maturita je i pro mne záchytný bod v mé blízké budoucnosti. Ale co po tom až získám maturitní vysvědčení? Další studium na vysoké, popřípadě vyšší odborné škole mě neláká a zajímavých pracovních příležitostí v České republice je velmi málo.
Dnešní Evropa je ekonomicky rozvinutá, hlavně ve vyspělých státech, jako je Německo nebo Velká Británie. Mladí lidé čím dál častěji hledají pracovní příležitosti v zahraničí, kde jsou velmi dobře ohodnoceni. V poslední době se obzvlášť vyplatilo najít si práci v zemních, jejichž měnou je euro. Díky slábnoucí české koruně je to výhodnější.
Atény - Počet zahraničních turistů v Řecku se loni zvýšil o 15,5 procenta na rekordních 17,9 milionu turistů. Uvedla to agentura ANSA s odvoláním na zprávu řeckého listu Kathimerini. Zájem o návštěvu Řecka je dobrou zprávou pro místní ekonomiku, která by se letos měla dostat poprvé po šesti letech z recese. Počet turistů z České republiky však mírně klesl.
Londýn - Šéfovi protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a europoslaneci Nigelu Farageovi hrozí vyšetřování kvůli údajnému zneužívání unijních příspěvků na provoz jeho kanceláře v Británii. Formální stížnost k evropskému protikorupčnímu úřadu na něj podal nejmenovaný bývalý vysoký představitel UKIP, informoval dnes britský deník The Times.
Velká Británie je velmi lákavou zemí pro mladé lidi. Jednou z předností je, že se tam naučí velmi dobře anglicky, což je v této době velice žádoucí. Navíc při práci v úplně cizím prostředí se jsou schopni lépe zařadit do skupiny a naučí se samostatnosti.
Liberec – Rozhovor s primářem Miroslavem Rybou z oddělení nefrologie a dialýzy Krajské nemocnice v Liberci o pitném režimu, aquaholismu, dialýze i transplantaci.
Praha - Je to definitivní. Plochodrážník Lukáš Dryml oficiálně ukončil aktivní kariéru. Bývalý účastník elitního seriálu Grand Prix, který ve středu oslaví 33. narozeniny, postrádá do dalšího závodění tu správnou jiskru a motivaci. Chce se nyní naplno věnovat rodinné firmě a své rodině.
Jeseník - Jízdní kola v Jeseníku a okolí budou ve větším bezpečí. Tamní městská policie se chystá bicykly označovat pomocí takzvané syntetické DNA. Případné zloděje to má odradit od krádeží.
Dvaatřicetiletá žena z Olomouce, u níž mají experti podezření na srdeční arytmii, v pondělí podstoupila unikátní výkon. Jako vůbec prvnímu pacientovi v Česku jí ve Fakultní nemocnici Olomouci implantovali speciální mikromonitor činnosti srdce pouze injekčně, bez nutnosti většího chirurgického zásahu. Zařízení umožní kardiologům získat detailní informace o jejím srdečním rytmu, velmi přesně zachytit případné arytmie a nato nastavit adekvátní léčbu.
Olomouc – Dvaatřicetiletá žena z Olomouce, u níž mají experti podezření na srdeční arytmii, v pondělí podstoupila unikátní výkon. Jako vůbec prvnímu pacientovi v Česku jí ve Fakultní nemocnici Olomouci implantovali speciální mikromonitor činnosti srdce pouze injekčně, bez nutnosti většího chirurgického zásahu. Zařízení umožní kardiologům získat detailní informace o jejím srdečním rytmu, velmi přesně zachytit případné arytmie a nato nastavit adekvátní léčbu.
Rijád - Saúdská Arábie vydala loni na vojenské účely 67 miliard dolarů (1,3 bilionu korun) a co do investic do vojenství se tím zařadila na čtvrté místo na světě. Vojenské výdaje podle zprávy stockholmského institutu SIPRI loni zvýšily o miliardy dolarů mnohé blízkovýchodní státy.
Jednou bych se chtěla vydat studovat za kanál La Manche, do Spojeného království. Británii jsem poprvé navštívila v roce 2013, byla jsem na týdenním pobytu se školou, a už v tu chvíli jsem si uvědomila, jaká je to vlastně krásná země s vysokým počtem zajímavých památek. Británie mě láká především místními tradicemi, školstvím, historií, památkami, literaturou a architekturou, která zvýrazňuje vše britské.
Praha – Dvacetiletý britský objev se soulovým projevem, popovým feelingem a kouzelně kudrnatými vlasy. To je britská zpěvačka Ella Eyre. Nebo Richie Riftone, DJ, jehož umění spojit za gramofony motivy z naprosto nesouvisejících skladeb (třeba Star Wars se současným drum´n´basse) mu vynesly aktuální titul World DMC Battle Championship. Či nová vlna shoegazeové scény, kapela, která potěší fanoušky třeba legendárních The Stone Roses, londýnská parta Childhood. Na tyto a mnoho dalších zahraničních objevů s tradičně tím nejlepším z české alternativní scény – kapelami jako Ohm Square, Ille nebo Nylon Jail – láká letošní, už jedenáctý ročník festivalu United Islands.
První země, kterou jsem v dětství navštívila bylo sousední Slovensko. Tehdy ještě byly hraniční kontroly a tak si doteď pamatuji, jak nám policista v zelené uniformě vzal pasy a kontroloval, zda se fotografie shodují s námi. Od té doby uplynulo již hodně času a plno věcí se změnilo. Vstoupili jsme do Schengenského prostoru, předsedali jsme EU a také se u nás vyměnil prezident. Přišlo mnoho dobrých, ale i špatných a dokonce i vtipných nařízení z Evropské unie. Přesto se jich spousta mého života nedotkla. Snad jen to, že poté, co jsem získala občanský průkaz, nebyl problém cestovat do okolních států. Plno lidí si často najde jednu zem, do které si vždy rádi zajedou. Touto mojí zemí se stalo Spojené království.
Hradec Králové – Jeden z největších domících hudebních festivalů, Rock for People, se uskuteční v královéhradeckém Festivalparku během prvního červencového víkendu. Jeho pořadatelé v těchto dnech odhalili další jména, která ozdobí třídenní program jubilejního, dvacátého ročníku.
Hradec Králové - Jeden z největších domících hudebních festivalů, Rock for People, se uskuteční v královéhradeckém Festivalparku během prvního červencového víkendu. Jeho pořadatelé v těchto dnech odhalili další jména, která ozdobí třídenní program jubilejního, dvacátého ročníku.
Chtěla bych žít v Londýně ve Velké Británii, protože má kouzelnou atmosféru a spoustu zajímavých pověstí. Tento zvláštní pocit v sobě nosí i samotní obyvatelé.
Při prohlížení zahraničních internetových stránek legendární britské skupiny Pink Floyd jsem v diskuzi narazila na osobu s velmi zajímavou recenzí na koncert, který se odehrál v roce 2011 v Londýně.
Hradec Králové – Jeden z největších domících hudebních festivalů, Rock for People, se uskuteční v královéhradeckém Festivalparku během prvního červencového víkendu. Jeho pořadatelé v těchto dnech odhalili další jména, která ozdobí třídenní program jubilejního, dvacátého ročníku.
Hradec Králové – Jeden z největších domících hudebních festivalů, Rock for People, se uskuteční v královéhradeckém Festivalparku během prvního červencového víkendu. Jeho pořadatelé v těchto dnech odhalili další jména, která ozdobí třídenní program jubilejního, dvacátého ročníku.
Wellington – Britský princ William během návštěvy Nového Zélandu naznačil, že by se jeho syn, osmiměsíční George, mohl brzy dočkat sourozence, napsal britský list The Daily Telegraph. Vévoda a vévodkyně z Cambridge se netají tím, že chtějí mít dvě děti a spekulace, že by k tomu mohlo dojít již v dohledné době, se nyní staly ještě intenzivnějšími. William spolu s manželkou Kate a malým Georgem tráví v současné době tři týdny návštěvou Nového Zélandu a Austrálie.
Teplice - Rok 2014 je „Rokem české hudby". Vychází z tradice výročí našich hudebních velikánů, kdy v jejich datech narození či úmrtí najdeme koncové čtyřky (Smetana 1824-1884, Dvořák 1841-1904, Janáček 18541928, Suk 1874-1935…)
Vatikán – Papež František jmenoval britskou socioložku Margaret Scotfordovou Archerovou předsedkyní Papežské akademie sociálních věd. Jde o dosud nejvýše postavenou ženu, kterou do funkce jmenoval současný papež, informovala dnes agentura AP.
Pelhřimov – Po maturitě se dnes jednadvacetiletý Tomáš Štrobl s přítelkyní Lenkou rozhodl vycestovat do Velké Británie a vzít si takzvaný „gap year", tedy rok volna mezi střední a vysokou školou, během kterého mohou mladí lidé získat zkušenosti ze zahraničí.
Hradec Králové – Jeden z největších domících hudebních festivalů, Rock for People, se uskuteční v královéhradeckém Festivalparku během prvního červencového víkendu. Jeho pořadatelé v těchto dnech odhalili další jména, která ozdobí třídenní program jubilejního, dvacátého ročníku.
Náměšť nad Oslavou (Třebíčsko) – Přibližně 600 českých a tři stovky zahraničních vojáků se v České republice v první polovině září zúčastní mezinárodního cvičení Ample Strike 2014 (AMSE14). Využívat budou asi tři desítky vrtulníků a letadel. Cvičení se uskuteční na základnách v Náměšti nad Oslavou a Čáslavi, ve vojenských újezdech Boletice a Libavá a v posádce Bechyně. Oznámila to dnes mluvčí cvičení Magdalena Dvořáková.
Pod pojmem "Moje Evropa" každého napadne něco jiného. Stačí se zeptat jen ve skupině 2 až 3 lidí a každý si bude představovat něco jiného, například světadíl, na kterém vyrůstal nebo slogany Evropské unie. Podle mého názoru do tohoto pojmu určitě patří pracovní příležitosti nejen pro mladé, ale i pro starší občany Evropy. Když se nad tímto zamyslím, napadnou mne různé otázky. Kde chtějí mladí občané Evropy žít a pracovat? Co jim na to řeknou rodiče? Jaké možnosti jim dávají členské státy?
Podle mě by mladí lidé, kteří by se rozhodovali o tom, kde chtějí pracovat, upřednostnili zemi, která je ekonomicky vyspělá a stabilní, zapojuje se do celosvětového dění a samozřejmě přináší i mnoho zábavy, jako je např. moře, pláže atd. Ale také se dívají na to, jakou má země polohu a samozřejmě i velikost.
Přes internet jsme se ptali mladých lidí ve věku od 16 do 20 let, kteří bydlí v členských zemích EU, na tři otázky: zda mají rádi svou zemi a proč/proč ne, na co jsou/nejsou hrdí ve své zemi, kde by žili raději a proč.
Čím dál více lidé odchází studovat, pracovat či žít do zahraničí. Důvodů může být tolik, jako je rybek v moři. Studenti, kteří nezvládli přijímací zkoušky na vysokou školu, mohou „ztracený" rok prožít v cizině, přičemž nejvíce prahnou po zlepšení se v cizím jazyce. Mezi další neméně důležité faktory bych zařadila lepší pracovní uplatnění a vyšší platy, které jdou ruku v ruce s nadstandardní životní úrovní. Poznání cizí kultury a zvyků také hraje důležitou roli při rozhodování.
"Hi, I am from Czech Republic " nebo "Can you help me?" Fráze, co někomu dokážou otevřít cestu do světa. Chcete cestovat, pracovat v cizině? Angličtina je jazyk, díky kterému se domluvíte téměř po celé Evropě. A proto si myslím, že by se měl na ni klást velký důraz už od raného věku.
Pro spoustu lidí jsou sociální sítě jednoznačně nejrozšířenějším způsobem komunikace. Česko má na prvním místě Facebook, který se řadí mezi evropskou špičku služeb tohoto typu. Jednou z výjimek je například Velká Británie, která si oblíbila uživatelské prostředí síti Twitter, ta je pro svou jednoduchost a osobitost velice populární hlavně v Kanadě, nebo USA. Asijské státy mají převahu na (pro většinu z nás neznámém) serveru Tumblr. Tato trojice si za posledních pár let vybudovala neuvěřitelnou škálu možností, kterými lze kontaktovat lidi z každého zákoutí této planety.
Chotěboř – Není známo, kolik fotografických nadšenců dosud v takzvaných tancích po exponování vyvolává deskové nebo svitkové filmy, případně kinofilmy, a potom jejich světla a stíny v temných komorách přímým otiskem nebo zvětšovacím přístrojem přenášejí na papírovou podložku, kterou máchají ve vývojce a ustalovači.
Nad životem za hranicemi naší malé milé země jsem se poprvé zamyslela ve chvíli, kdy jsem se začala zajímat o politiku. Bydlet ve státě, kde se slova jako korupce skloňují ve všech pádech, mi prostě tak nějak nepřipadalo v pořádku. Nuže dobrá, pojďme se podívat, jaké mám možnosti.
Teplice - Rok 2014 je „Rokem české hudby". Vychází z tradice výročí našich hudebních velikánů, kdy v jejich datech narození či úmrtí najdeme koncové čtyřky (Smetana 1824-1884, Dvořák 1841-1904, Janáček 18541928, Suk 1874-1935…) Jejich výročí se jistě právem slaví u nás i v celém kulturním světě. Ale kořeny české hudby jsou přece mnohem hlubší! Od první české hymny „Hospodine, pomiluj ny" na přelomu prvního tisíciletí, přes husitské chorály, renesanci, obrovské rozpětí barokní hudby, až k evropsky rozmáchlé klasicistní tvorbě. Následuje světovost české hudby devatenáctého a dvacátého století, ale i tohoto století. Vývoj české hudby tedy probíhá více než celé tisíciletí. Na tom nejlepším, co bylo v tomto dlouhém období vytvořeno se tedy podílejí stovky našich skladatelů ale i interpretů známých i méně známých.
Mám kamaráda, který pochází z Velké Británie. Je stejně starý jako já a chodí stejně na střední školu. Znám se s ním již dva roky díky mé základní škole, která mi umožnila poznat nové kamarády z cizí země. Před dvěma lety jsme si začínali psát dopisy a už tehdy jsem se dozvěděl zajímavé informace a dále jsme si začali psát přes sociální síť Facebook.
Ve které členské zemi by chtěli žít a pracovat mladí lidé? Já osobně bych nejraději žila ve Velké Británii, protože je to jediná země v Evropské unii, která si nenechá mluvit do svých záležitostí loutkami z Bruselu. Pracovat bych chtěla v Německu, protože německý popelář si vydělá za měsíc skoro tolik, co český doktor.
Píše se rok 2014 a celá Evropa si stále uvědomuje, jak je na tom poněkud neuspořádaně. Na různých místech Evropy se ekonomika liší ve své bohatosti. To však nikdo moc neřeší. Státy s objemně rozvinutou ekonomikou, například Německo nebo Velká Británie žijí úplně jiný život, než třeba v Lucembursku nebo tady u nás v České republice.
Žijeme v České republice, v zemi, která je jednou z dvaceti sedmi členských států Evropské unie. Ale je naše země pro nás mladé, nadějné studenty tím ideálním místem pro život, najdeme zde uplatnění v zaměstnání? Díky Evropské unii a například programu Erasmus máme my, studenti či učni, možnost vycestovat do zahraničí. Zde můžeme nejen poznávat jinou kultury, učit se jazyky, ale především sbírat pracovní zkušenosti.
Zlín - Indie, oficiálním názvem Indická republika, je sedmou největší a s více než miliardou obyvatel druhou nejlidnatější zemí na světě. Leží v jižní Asii, ale seznámit se s ní včera mohli lidé ve Zlíně. Všichni ti, kteří zavítali do Baťova institutu ve Svitu, kde se koná druhý ročník festivalu Culturea.
Centra asistované reprodukce navštěvují páry, které nemůžou otěhotnět přirozenou cestou. Pražská i regionální centra evidují ročně stovky dalších zájemců nejen mezi místními obyvateli, ale také ze zahraničí.
Londýn /VIDEO/ – Jeden z islámských extremistů, kteří loni v květnu v Londýně zavraždili britského vojáka Leee Rigbyho, se odvolal proti trestu doživotního vězení. Podle agentury AFP o tom dnes informovala britská justice.
Londýn - Irský prezident Michael Higgins dnes zahájil čtyřdenní oficiální návštěvu Británie. Jedná se o první podobnou návštěvu nějaké irské hlavy státu od osamostatnění Irska na Británii na začátku 20. století. Symbolizuje to podle komentářů další posun ve vztazích obou zemí. Ke zlepšení kontaktů pomohla přelomová cesta britské královny Alžběty II. do Irské republiky v roce 2011.
Bakov nad Jizerou - S volným pohybem psů jsou nejen v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku spojena mnohá rizika, městská policie má však v tomto ohledu svázané ruce. Neuteklo mnoho času od doby, kdy rodině bydlící v Pražské ulici utíkal pitbulteriér a opakovaně útočil na jiné psy.