Kreativ

ŠTÍTEK: Velká Británie

Josef Macháček, vítěz Dakar 2021.

Úspěch Josefa Macháčka: Dohnal Lopraise a stále nemá dost

Lidé tráví čas v třiašedesáti letech různě. Málo kdo si ale sedne za řidítka čtyřkolky a jede okruh dlouhý téměř pět tisíc kilometrů napříč Saudskou Arábií. To ale neplatí v případě Josefa Macháčka, který se v lednu letošního kalendářního roku vydal na svoji další účast na slavném Dakaru. A co víc? On dokázal se čtyřkolkou ovládnout svoji kategorii a přivézt domů již šestý beduín své kariéry.

Podcast Evropa pro Čechy s Lubošem Palatou

Podcast Deníku: Sputnikem EU ujíždějící vlak očkování nedohoní

Evropská unie má problém. Očkování proti covidu-19 jde pomaleji, než se plánovalo a Unie zaostává jak za Spojenými státy, nebo Izraelem, tak pobrexitovou Velkou Británií. Farmaceutické firmy totiž neplní dojednané dohody s EU a dodávají méně vakcín, než by v současnosti dodávat měly.

Miluji tě, teď zemři

Opravdový zločin vládne obrazovkám. Podívejte se na seriály o masových vrazích

U obrazovek i při čtení knih se občas rádi bojíme. Psychologové oblibu děsuplných žánrů často propojují s bezstarostností našich životů. Jsou-li naše životy plné stereotypů a šedi, rádi se noříme do detektivek, kde hrozí nebezpeční doslova za každým rohem. Na obrazovkách ale nyní slaví úspěch žánr "true crime", který ukazuje, že naše životy vlastně mohou být v nebezpečí úplně pořád.

Přírodě chce pomáhat ekologickými výrobky. I její sny ale přibrzdila pandemie

Kateřina Váchová z Hluboké nad Vltavou měla od patnácti let sen. Chránit přírodu a zvířata. Proto loni založila organizaci The Colourful World (Pestrobarevný svět), která nabízí ekologicky přátelské produkty. Ty si nejen sama navrhuje, ale také vytváří. Část zisku chce navíc věnovat organizacím se zajímavými ekologickými projekty. První vlaštovkou mají být bavlněné nákupní tašky, časem chce přidat sportovní oblečení a podložky na jógu.

Eliška  Thompsonová.

Eliška Thompsonová: Jsem vděčná za všechny dobré soupeřky

Její maminka je Češka a tatínek Brit. Eliška Thompsonová ví, jaké to je, obléknout reprezentační dres obou zemí. Většinou žije v Praze, kde hájí barvy Eagles, nebojí se však zabalit kufry a vyrazit za studii i za sportem třeba do Valencie. O tom všem a o mnohém dalším se nejlepší pálkařka loňského ročníku softbalové extraligy ochotně rozhovořila pro Deník.

Před registrem řidičů se tvoří fronty. Zbytečně, lze se objednat

Úřad na pražském Pankráci zahlcují v pondělí a ve středu davy řidičů. Často dokonce přicházejí desítky minut před začátkem úředních hodin, aby se na ně dostalo. Není to třeba. Úřad na základě výjimky funguje i v další dny, kdy je možné se k němu objednat.

Zaslání balíku do Velké Británie se prodraží. Podmínky komplikuje​ brexit

Celní řízení, kontroly a pouze povolené zboží. Podmínky pro zasílání balíků do Velké Británie změnila po Vánocích uzavřená brexitová dohoda. Hned první dny po odluce Britů bojují s novými předpisy státní i soukromí poštovní operátoři. Panuje hodně nejasností a jedno je jisté -  zákazníci si připlatí.  

EU schválila vakcinu AstraZeneca. Naděje na rychlé očkování vzrostla

Může to být zlom v dosavadní rychlosti očkování proti covidu. Evropská léková agentura (EMA) v pátek schválila vakcinu AstraZeneca. „Toto třetí souhlasné stanovisko dále rozšiřuje arzenál vakcín dostupných pro členské státy EU, s nímž mohou bojovat proti pandemii a ochránit své obyvatele,“ komentovala doporučení šéfka agentury Emer Cookeová. 

Recenze knihy: Výtvarný odkaz heraldika Jiřího Loudy je kompletní

V letošním roce uplynulo sto let od narození Jiřího Loudy – účastníka odboje v době II. světové války, ale především heraldika světového významu – člena Britské heraldické společnosti v Londýně, Francouzské heraldické společnosti v Paříži a Mezinárodní heraldické akademie v Ženevě. 

Vědci z Buštěhradu vyvíjejí nanovlákna, která pomohou odhalit zločince

Speciální nanovlákna vyvíjí nyní Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB ČVUT) v Buštěhradu ve spolupráci s Vysokou školou regionálního rozvoje a bankovním institutem AMBIS. Nanovlákna umožňují citlivější zachycení pachových stop. V budoucnu to bude možné využít například při objasňování trestné činnosti. Vybrané vzorky nyní testují speciálně vycvičení psi.

Nepoučitelný zloděj skončil znovu za mřížemi

Nepoučitelného zloděje zadrželi v neděli 24. ledna hradečtí policisté. Třiačtyřicetiletý muž v jednom obchodním centru v Hradci Králové ukradl drogistické zboží v hodnotě asi šest tisíc korun.

Nedostali vakcínu proti covidu, ale placebo. Co teď? Výrobci řeší etický oříšek

Je to taková etická zapeklitost, kterou právě probírají všichni výrobci proticovidových vakcín. Pro testování totiž využily deseti tisíce dobrovolníků nejrůznějšího věku, zdravotního stavu, pohlaví, váhy, barvy pleti. Jen polovina z nich ale dostala skutečnou vakcínu, ta druhá jen placebo. Kdy bude ta placebo polovina reálně očkována? A má vůbec nárok na nějaké přednostní zacházení?

Recenze knihy: Výtvarný odkaz heraldika Jiřího Loudy je kompletní

V letošním roce uplynulo sto let od narození Jiřího Loudy – účastníka odboje v době II. světové války, ale především heraldika světového významu – člena Britské heraldické společnosti v Londýně, Francouzské heraldické společnosti v Paříži a Mezinárodní heraldické akademie v Ženevě. 

Válčit by byla katastrofa. Před 80 lety se slavný pilot Lindbergh zastal Hitlera

Byl největším hrdinou Spojených států a globální mega-celebritou. Když předstoupil před Kongres, všichni mu viseli na rtech. Ale jeho následující slova navždy zanechala skvrnu na jeho pověsti. „Domnívám se, že vstup USA do zuřící války v Evropě bude mít malý dopad na její výsledek a pro naši zemi by byl katastrofou,“ prohlásil dne 23. ledna 1941 slavný letec a plukovník armádního letectva Charles A. Lindbergh.

Na zákazníky řetězce Marks & Spencer v Česku si brousí zuby konkurence

Na trhu s potravinami a delikatesami dováženými ze zahraničí se začínají přeskupovat síly. Po deseti letech se na nějakou dobu uzavřely specializované prodejny potravin britského řetězce Marks & Spencer. Důvodem je odchod Británie z Evropské unie a také uzavření velké části ploch v obchodních centrech. Vytěžit z toho může tuzemský konkurent Delmart.

Aktivisté u soudu: Poruchu jsme elektrárně nezpůsobili

Aktivisté, kteří protestovali v roce 2016 proti provozu Elektrárny Chvaletice, odmítají, že způsobili elektrárně poruchu. Před soudem ale přiznali, že poškodili plášť chladicí věže, když do něho navrtali díry pro ukotvení transparentů. O jejich trestu soud rozhodne nejspíše příští týden.

Vědci zjistili, proč někteří lidé "slyší" hlasy mrtvých

Vědci se podařilo určit vlastnosti, díky nimž člověk pravděpodobněji získá pocit, že slyší hlasy mrtvých. Podle nového výzkumu se předpoklady k tomuto jevu zvyšují například v důsledku nadměrného zatížení úkoly, neobvyklých sluchových zkušeností v dětství nebo při vysoké náchylnosti ke sluchovým halucinacím.

PODÍVEJTE SE: Česko je v počtu očkovaných jedno z nejhorších v EU

Unie je ve vakcinaci poměrně úspěšná. V procentu očkovaných výrazně předčí Čínu, která přitom očkuje o měsíce déle. Očkování v České republice naopak probíhá zoufale pomalu. Z dostupných statistik ale vyplývá, že za to nemohou dodávky vakcín z Evropské unie, rozložené mezi několik výrobců. Nýbrž to, jak si jednotlivé země dokáží zorganizovat očkování. 

Statek na dvorečku ve Vědomicích obývají dvě kravičky a miniponíci

/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Když se řekne farma, většina lidí si představí rozlehlý statek někde na okraji vesnice se stády krav, koní, koz nebo ovcí doplněné hejnem slepic a kachen a dalším zvířecím osazenstvem. V případě vědomického Statku na dvorečku se však zaběhlé představy rázem rozplynou.

Safari park ztratil neobyčejnou samici nosorožce Jessi. Byla rekordmankou

Ve Dvoře Králové nad Labem se narodila v roce 1984. Byla zdaleka nejstarší členkou dvorského chovu. Stala se absolutní rekordmankou v počtu odchovaných mláďat, kterých přivedla na svět osm. Taková byla samice nosorožce dvourohého Jessi. Safari Park Dvůr Králové o ni teď přišel. Zoologové museli přistoupit k jejímu uspání.

Recenze knihy: Výtvarný odkaz heraldika Jiřího Loudy je kompletní

V letošním roce uplynulo sto let od narození Jiřího Loudy – účastníka odboje v době II. světové války, ale především heraldika světového významu – člena Britské heraldické společnosti v Londýně, Francouzské heraldické společnosti v Paříži a Mezinárodní heraldické akademie v Ženevě. 

Bude Škoda Octavia Autem roku 2021?

Nová Škoda Octavia má nakročeno k prestižní ceně. Byla totiž nominovaná na Auto roku 2021. Do soutěže bylo celkem zařazeno 29 nových automobilů. Z nich se Škoda Octavia dostala mezi sedmičku favoritů. Ti se představí mezinárodní odborné porotě složené ze šedesáti motoristických novinářů z třiadvaceti evropských zemí.

Poslechněte si podcast Evropa pro Čechy: Jak už se projevuje brexit

Pravidelný podcast Deníku „Evropa pro Čechy” s Lubošem Palatou a šéfredaktorkou Euractivu Anetou Zachovou. Od nového roku nám provizorně platí brexitová dohoda, kterou se podařilo uzavřít na Vánoce. Oslavovalo se to jako úžasný úspěch, ale ona to vlastně je jen dohoda o zóně volného obchodu, taková jakou jsme tady měli s Poláky, Slováky a Maďary, když tu v devadesátých letech byla Středoevropská zóna volného obchodu.

Dovolená, její délka a způsob trávení v době koronavirové

Na podzim 2019 se objevily ve světě první příznaky choroby, která počátkem jara 2020 přerostla v pandemii způsobenou koronavirem s označením SARS Cov-19. Většina států světa jí čelila vyhlášením nouzových opatření, která se často zintenzivnila do krizových scénářů. Počet nakažených dosáhl mnoha desítek milionů, počet obětí asi 1,5 milionu. 

Výtvarný odkaz heraldika Jiřího Loudy je kompletní

V loňském roce uplynulo sto let od narození Jiřího Loudy – účastníka odboje v době II. světové války, ale především heraldika světového významu – člena Britské heraldické společnosti v Londýně, Francouzské heraldické společnosti v Paříži a Mezinárodní heraldické akademie v Ženevě. Rodák z Kutné Hory byl výtvarným talentem nadán od mládí a heraldika se stala jeho osudem od počátku 40. let 20. století. V době válečného pobytu ve Velké Británii se pro Jiřího Loudu stala důležitou návštěva kaple sv. Jiří na hradě Windsor u Londýna, kde poprvé spatřil erby rytířů Podvazkového řádu. Začal se o ně více zajímat a vytýčil si smělý cíl – veškeré erby tohoto rytířského řádu nakreslit do uceleného souboru. Ke splnění jeho záměru však nevedla přímá cesta. Po roce 1948 byl Jiří Louda určitou dobu politicky perzekuován, přesto získal zaměstnání ve Státní vědecké knihovně v Olomouci a obyvatelem hanácké metropole zůstal natrvalo.

Napajedelský hřebčín hlásí první hříbě. Pomůžete vybrat jméno?

První letošní nový přírůstek mají od pondělka v Hřebčíně Napajedla. Na svět tam přišla malá ryzka s bílýma nohama a lysinkou, jejíž matkou je chovná klisna Dally Hit původem z Irska, a otcem šestnáctiletý plemeník pro plnokrevný chov Puovoir Absolu narozený ve Velké Británii.

Sermeová se v Paříži probojovala do finále. Ve Francii může trénovat i hrát

Po skoro roce si Anna Sermeová zahrála mezinárodní turnaj PSA. A nejlepší česká squashistka v něm rozhodně uspěla. Na akci v Paříži se dostala do finále, v nižších kolech dokázala porazit i lépe postavenou soupeřku. „Bylo skvělé po tak dlouhé době hrát kvalitní zápasy. Účast ve finále mě rozhodně potěšila,“ uvedla Sermeová, která v něm prohrála po boji ve třech setech s 33. hráčkou světového žebříčku Melissou Alvesovou.

Případ rozbitých brýlí. Policie řeší poškození Wintonovy sochy, hledá dva muže

Socha zachránce židovských dětí Nicholase Wintona na pražském hlavním nádraží má od 30. prosince opět poškozené brýle. Policisté v souvislosti s tím hledají dvojici mužů, z nichž jeden podle kamerového záznamu pokládá ruku na hlavu sochy a pravděpodobně s brýlemi manipuluje. Závady si ten samý den večer všiml pracovník ochranky. Informoval o tom mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Poškozením brýlí byla předběžná škoda vyčíslena na patnáct tisíc korun.