Kreativ

ŠTÍTEK: Velká Británie

Popadané stromy a zablokovaná železnice. Česko zasáhl silný vítr

Do České republiky dorazil v průběhu středečního dne silný vítr. Na řadě míst museli hasiči pomáhat s odklízením popadaných stromu, v Plzeňském kraji dokonce musela být kvůli následkům větru na dvou místech zastavena vlaková doprava. Podle výstrahy meteorologů mohl vítr dosáhnout až devadesátikilometrové rychlosti. Hasiči si kvůli větru připsali přes 700 zásahů.

Utekl před válkou až do Bořetic: Jižní Morava je požehnaná, říká Alaadin Ibo

Je mu teprve dvaačtyřicet let, jeho životní příběh by ale vydal na román. Když s láskou prohlíží každou plodinu na své zahradě v Bořeticích a pyšně ukazuje na lilky, brokolici, rajčata, okurky, papriky, melouny a dýně, které se mu letos podařilo vypěstovat, málokdo by řekl, že Alaadin Ibo byl jedním z těch, jež před devíti lety opouštěli za poměrně dramatických okolností válkou zmítanou Sýrii.

Setkání se spisovatelem Tuviou Tenenbomem

Návštěvu Tuvii Tenenboma, americko-izraelského spisovatele, dramatika, novináře a esejistu, si nenechala ujít šumperská fotografka Lenka Hoffmannová. Beseda proběhla v pražském Jazz Dock na smíchovském břehu Vltavy u Jiráskova mostu.

Ve světe zemřelo přes 800 tisíc lidí s koronavirem. Nejvíce v USA

S nemocí covid-19 už na celém světě zemřelo 800 tisíc lidí. Uvádí to americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), jejíž pracovníci shromažďují oficiální údaje z celého světa, i vlastní výpočty agentury AFP. Počet potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 už se v globálním měřítku blíží 23 milionům.

Sprinterský mistr světa Kilty míří na Memoriál Josefa Sečkáře

Halový mistr světa a dvojnásobný evropský šampion v běhu na šedesát metrů Richard Kilty okoření druhý ročník Memoriálu Josefa Sečkáře. Atletický mítink s podtitulem Vzhůru Brno se kvůli koronavirové pandemii z konce května přesunul na srpen, na stadionu Pod Palackého vrchem se atletická špička představí v úterý od deseti hodin dopoledne.

Před 80 lety Němci vytáhli eso z rukávu, britští piloti je však tvrdě vytrestali

Nebyl to první ani poslední den bitvy, jež vstoupila do dějin jako bitva o Británii. Vzpomíná se však na něj jako na den nejtěžší. Z dobrého důvodu - obě strany utrpěly oné neděle 18. srpna 1940 těžké ztráty. Britská RAF přišla o 63 letadel a 10 pilotů, dalších 19 bylo zraněno. Německá Luftwaffe dopadla ještě hůř: 70 zničených letadel, 94 zabitých letců a další 65 zraněných či zajatých. A britské nebe si nepodmanila. 

PŘED 10 LETY: Piloty diváci odměnili potleskem na otevřené scéně

/FOTOGALERIE/ Před deseti lety velká letadla vyklidila rakovnické letiště těm malým. Ta si ale vůbec v ničem nezadala s těmi velkými. Model air show, pro Rakovník tradiční akci, pořádal Leteckomodelářský klub v Rakovníku. Zavzpomínat si na ni můžete s archivem Deníku.

Zavraždil soka v lásce a vešel do dějin. Pravou tvář odkryl v posledním dopise

"Margaret! Margaret, ty mě neopustíš," hrozil mladé ženě Margaret Guyanové její čerstvý přítel Henry John Burnett. Pod krkem jí držel nůž. Žena mu právě dala najevo, že se hodlá vrátit ke svému manželovi Thomasi Guyanovi, což jedenadvacetiletý mladík nedokázal strávit. Margaretina rodinná přítelkyně se jej úpěnlivě snažila přimět, aby svou zajatkyni pustil. Burnett to nakonec udělal, ale věc tím pro něj zdaleka neskončila. Vzal brokovnici a rozjel se za Guyanem.

Donaha! Olomoučtí činoherníci se promění ve striptéry

Kvůli koronaviru byla pouhých pět dnů před plánovanou premiérou zastavena, teď příprava pokračuje. Moravské divadlo Olomouc v pátek 4. září uvede muzikálový hit Donaha!. Kromě členů činohry se divákům a posluchačům představí živá kapela i kabaretní a burleskní skupina The Roosters.

Setkání se spisovatelem Tuviou Tenenbomem

Návštěvu Tuvii Tenenboma, americko-izraelského spisovatele, dramatika, novináře a esejistu, si nenechala ujít šumperská fotografka Lenka Hoffmannová. Beseda proběhla v pražském Jazz Dock na smíchovském břehu Vltavy u Jiráskova mostu.

Mezi dinosaury žili tvorové podobní "přísavce" z Vetřelce. Plavili se na vorech

Anglické město Lyme Regis se zapsalo do světového historického dědictví jako místo nálezu prvního dinosaura, konkrétně Megalosaura, jehož zde ve 30. letech 19. století objevili paleontologové William Buckland a Mary Anningová. Ti se stali objeviteli i prvních zkamenělin tzv. lilijic, mořských ostnokožců z druhohorní jury, příbuzných s dnešními mořskými ježky a hvězdicemi. A právě jich se týká i objev zcela současný.

Předmluvu k nové univerzitní knize o erbech napsal princ Charles

Princ Charles, syn královny Alžběty II., spolupracuje s Univerzitou Palackého v Olomouci. K právě vznikající publikaci o známém heraldikovi Jiřím Loudovi napsal předmluvu. Prostřednictvím britského velvyslanectví v Praze ji do hanácké metropole zaslal formou dopisu.

Britská ekonomika je poprvé po 11 letech v recesi. Propadla se o 20,4 procenta

Britská ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 20,4 procenta. V meziročním srovnání se hospodářství propadlo o 21,7 procenta. Uvedl to tamní statistický úřad (ONS) na základě předběžných údajů. Od ledna do března, tedy v období, než se plně projevil vliv pandemie nemoci covid-19, se hrubý domácí produkt (HDP) snížil v porovnání s předchozím čtvrtletím o 2,2 procenta. Britská ekonomika, která je šestá největší na světě, je tak poprvé po 11 letech v recesi, která se charakterizuje jako dva kvartály hospodářského poklesu po sobě.

Protesty v Bělorusku? Byly řízené z ČR, Polska a Británie, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes z organizace protestů proti podobě a oficiálním výsledkům nedělních voleb hlavy státu obvinil "loutkovodiče" z Česka, Polska a Británie. Právě z těchto zemí byly podle něj telefonicky organizované demonstrace, které běloruské bezpečnostní síly v noci na dnešek tvrdým způsobem rozehnaly. O Lukašenkových slovech informovala státní agentura BelTA. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček odmítl, že by ČR protesty v Bělorusku organizovala.

Do posledního dechu. Přeživší výbuchu v Nagasaki chtějí uchovat své vzpomínky

Poslední lidé, kteří přežili v srpnu 1945 jaderné výbuchy v Hirošimě nebo v Nagasaki, se u příležitosti 75. výročí zničení obou měst pokusili svými vzpomínkami připomenout lidstvu, jakou hrůzu může přinést použití jaderných zbraní. Jejich osobní svědectví přinesly například britský deník Guardian nebo americké časopisy People a Time.

Velká covidová lež?

Měli jsem to zapotřebí? Tolik strachu, trápení s rouškami, hrozbou chudoby, půlbilionový dluh?

Putovní kamínky aneb Zábava do města i do přírody. Nejvíc jich je v zoo

Na ulici můžete najít leccos, v posledních měsících i krásně malované kamínky. Oproti ostatním věcem se ale liší v tom, že jej tam nikdo neztratil, nýbrž umístil úmyslně. Pokud na druhé straně uvidíte číslo v podobě PSČ, s jistotou jste našli putovní kamínek. Nemusíte s ním ale cestovat přes půlku světa, stačí ho odvézt na druhý konec Prahy.

Kladno hází hlásí první zahraniční akvizice

Mezinárodní kladenský atletický mítink postupně odhaluje startovní listinu. Kladno hází a Kladenské memoriály se samozřejmě stejně jako jiné sporty potýkají s problematikou zdeformované sezóny. Ta už donutila nespočet závodníků omezit své starty, nebo je v letošním roce zcela zrušit. Navzdory tomu však A.C. TEPO Kladno ohlašuje první zajímavá zahraniční jména, která mají mítink na Sletišti obohatit.

Kosova Hora zatím tři roky marně usiluje o ocenění pilota RAF

/FOTOGALERIE/ Před dvěma lety byl v Kosově Hoře slavnostně otevřený nový park nesoucí jméno generála, pilota RAF a válečného hrdiny Karla Mareše. Od té doby se obec společně s jeho dcerou Dagmar Jungmannovou a podporou veřejnosti získat pro něj i státní vyznamenání in memoriam.

Koronavirus změnil cestovatelům v Ústeckém kraji plány. Jejich příběhy pokračují

Rodáci z regionu, které osud zavál daleko od domova. Ale také cizinci, které koronavirus zastihl v Česku. Těmito silnými příběhy se Deník v rozhovorech s jejich protagonisty zabýval v uplynulých měsících. Nadešel čas se k rozepsaným kapitolám vrátit. Jak se ukazuje, pro některé z těch, kterým virus zkřížil plány, se jejich leckdy trnitá cesta zpátky dosud neuzavřela.

Koronavirus změnil cestovatelům v Ústeckém kraji plány. Jejich příběhy pokračují

Rodáci z regionu, které osud zavál daleko od domova. Ale také cizinci, které koronavirus zastihl v Česku. Těmito silnými příběhy se Deník v rozhovorech s jejich protagonisty zabýval v uplynulých měsících. Nadešel čas se k rozepsaným kapitolám vrátit. Jak se ukazuje, pro některé z těch, kterým virus zkřížil plány, se jejich leckdy trnitá cesta zpátky dosud neuzavřela.

Koronavirus ve světě: Počet obětí překonal hranici 700 tisíc

Počet mrtvých s onemocněním covid-19, které vyvolává nový koronavirus, podle výpočtů agentury Reuters celosvětově překročil hranici 700 tisíc. Rovněž americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie monitoruje globálně, uvádí víc než 700 tisíc obětí, nejvíce na USA, Brazílii, Mexiko a Británii. Infikovaných bylo podle JHU dosud celosvětově zjištěno více než 18,5 milionu.

Pobrexitová jednání váznou. EU je ale údajně ochotna ustoupit v klíčovém sporu

Evropská unie je ochotna ustoupit v klíčovém sporu o pravidla hospodářské soutěže, který dlouhodobě blokuje rozhovory o budoucích vztazích s Británií. S odvoláním na diplomatické zdroje to napsala agentura Reuters, podle níž by Brusel mohl slevit z požadavku, aby Londýn přizpůsobil unii svá pravidla pro státní podporu firmám. Ústupek by mohli unijní vyjednavači nabídnout během dalšího kola rozhovorů, které je plánováno na druhou polovinu srpna.  

Zraje pět metrů pod zemí v dubových sudech. Teď Žitná z Prostějova dobyla Londýn

Stará žitná myslivecká dobyla Londýn a získala mezi whisky ocenění Master. Nejstarší palírna v Evropě sklízí úspěchy své pětisetleté řemeslné práce a zhodnocuje zkušenosti a osobitost, kterou během své existence buduje. Nejvyšší ocenění získala její vlajková loď, Stará žitná myslivecká. Stalo se tak ve Velké Británii v konkurenci dalších třiasedmdesáti whisek, na soutěži The Spirits Business World Whisky Masters 2020.

Následek restrikcí. Jih Chorvatska je poloprázdný, sever hlásí opak

V jižním cípu chorvatského jaderského pobřeží se mramorovými ulicemi Dubrovníku prochází mnohem méně turistů, než je v tuto roční dobu obvyklé. Naproti tomu počty návštěvníků na plážích na severu se daleko spíše blíží normálu. Nápadný rozdíl v tom, jak se cestovní ruch v různých částech Chorvatska potýká s pandemií covidu-19, je dán především restrikcemi přeshraničního cestování, uvedla agentura Reuters.

Kaligrafii i skleněného lva. Velvyslanec daroval muzeu 106 unikátních předmětů

Kaligrafii čínského básníka Ouyang Jianghe, potvrzení o udělení statutu „svobodný občan“ londýnské čtvrti City of London nebo skleněného lva plněného zlatým pískem, který byl symbolem programu Embassyart v Číně v letech 2010 – 2015. To vše daroval spolu s desítkami dalších unikátů velvyslanec České republiky ve Velké Británii Libor Sečka Jihomoravskému muzeu ve Znojmě.

Koronavirus ve světě: Mexiko v počtu obětí s covid-19 překonalo Británii

V USA zemřelo v pátek v souvislosti s koronavirem nejméně 1453 osob, nejvíce od 27. května. Mexiko v počtu mrtvých s nemocí covid-19 překonalo Británii a má nyní třetí nejvyšší počet obětí na světě. Celkem zde zemřelo 46.688 osob. Polsko hlásí třetí den po sobě rekordní nárůst případů koronaviru. Nejvíc případů je ve Slezsku u hranic s Českem.

Média si zaslouží snížení DPH

Obhajovat opatření, která přinesou výhodu i vám samotnému, je riskantní. Přesně v této ošidné roli stojím, když jako šéfredaktor Deníku, prosazuji názor, že by vládní pomoc neměla zapomenout na noviny, časopisy, zpravodajské weby, televizi, rádia a další média.

Nejméně do října. Jednání EU a Británie o vztazích po brexitu se protáhnou

Jednání mezi Británií a Evropskou unií o vztazích po britském odchodu z evropského bloku budou pokračovat až do října. Informoval o tom dnes na twitteru britský vyjednavač David Frost. Jeho unijní protějšek Michel Barnier přitom už dříve řekl, že právě říjen je nejzazším možným termínem pro dosažení dohody tak, aby mohla vstoupit v platnost ještě před prosincovým koncem přechodného období.

Remdesivir pro občany EU od srpna. EK podepsala smlouvu s firmou Gilead

Evropská komise podepsala smlouvu s americkou firmou Gilead na dodávku léku remdesivir, která bude zatím stačit pro asi 30 tisíc pacientů s nemocí covid-19. K dispozici pro členské země Evropské unie a Británii bude od srpna. EK připravuje kontrakty na další dodávky remdesiviru, které by měly být dostupné od října, informovala komise.

Koronavirus ve světě: USA hlásí nižší počet nakažených i mrtvých s covidem

Spojené státy za uplynulých 24 hodin zaregistrovaly dalších 55 187 případů nákazy koronavirem a 518 úmrtí s covidem-19. Jde o nejnižší denní přírůstek nakažených za téměř dva týdny, píše agentura AFP. Brazílie za posledních 24 hodin zaznamenala dalších 555 úmrtí v souvislosti s covidem-19 a 24 578 nově nakažených. Mexické úřady oznámily 5480 nových případů nákazy a 306 úmrtí, jde rovněž o pokles.  

Čínský režim je nebezpečný pro celý náš svobodný svět

Americký ministr Mike Pompeo má kromě své korpulentní postavy velmi daleko k britskému premiérovi Winstonu Churchillovi. Je ale možné, že jednou bude Pompeův projev z Nixonovy knihovny v Kalifornii z konce minulého týdne citován podobně, jako je dnes připomínán Churchillův projev z Fultonu. Projev, kterým britský státník vyzval v roce 1946 Západ, aby se postavil stalinskému SSSR, který porušil slovo a místo svobody si národy střední a východní Evropy podrobil a nastolil tam svoji diktaturu.  

Češi se vracejí k cestování. Zájem o letenky prudce vzrostl

Prodeje letenek v Česku rostou každým týdnem. Oproti loňskému létu je sice zájem stále zhruba poloviční, ale poptávka roste každým týdnem až o 20 procent. Vývoj po krizi tak podle prodejců naplňuje nejoptimističtější scénáře. Postupně se snižují i ceny letenek. Vyplývá to z informací prodejců pro ČTK.