Dne 1. července 1940 obsadil německý wehrmacht po kapitulaci Francie také Normanské ostrovy v kanálu La Manche. Bylo to jediné britské území, okupované za druhé světové války Německem. Británie přibližně v tutéž dobu poslala do Kanady loď Arandora Star, naloženou německými a italskými civilisty a několika málo válečnými zajatci. Loď však nikdy nedoplula. Druhého července ji potopila německá ponorka.
Jsem moc rád, že studuji v České republice, je tu nádherně. Tak zní jeden z typických komentářů zahraničních posluchačů českých vysokých škol. Závěrečná zpráva výzkumu Domu zahraniční spolupráce má 145 stran a měla by se stát nezbytnou pracovní pomůckou děkanů, ale také velvyslanců a marketingových expertů.
O tom, že protirasistická vystoupení překročila únosnou mez, svědčí nejen rabování v obchodech v USA, ale také celá řada dalších nepřijatelných reakcí za velkou louží, v Evropě a dokonce i v naší zemi.
První český přemožitel kanálu La Manche František Venclovský strávil v Přerově většinu života. Pověstné byly jeho tréninky v řece Bečvě, kde ladil formu před pokořením kanálu, ale i silvestrovská setkání otužilců, jejichž tradice trvá dodnes.
Kvůli zlepšení epidemiologické situace budou lidé v naprosté většině regionů Česka od 1. července smět odložit roušky. Plošně povinné bude zakrytí nosu a úst už jen při návštěvě zdravotnických nebo sociálních zařízení.
Zatímco po republice dochází k postupnému uvolňování opatření přijatých v souvislosti s koronavirem Covid-19, Moravskoslezský kraj se připravuje na přísnější podmínky. Rostoucí počet nakažených na Karvinsku a Frýdecko-Místecku přiměl vládu přijmout speciální opatření.
Počet lidí, kteří zemřeli v souvislosti s nemocí covid-19, už ve světě přesáhl hranici půl milionu. Vyplývá to z údajů, které dnes na svém webu zveřejnila americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU).
Česko od příštího týdne uvolní režim na hranici s regionem Slezské vojvodství v Polsku. Na twitteru to v sobotu oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Pachatelem pátečního útoku v hotelu v centru skotského města Glasgow byl súdánský žadatel o azyl. Zaměstnanci zařízení byli ve čtvrtek, tedy den před incidentem, varováni, že muž má psychické problémy, napsal dnes server televize Sky News.
Nelegální parkování, hromady odpadků, dopravní chaos, noční kempování, napadání a nadměrnou konzumaci alkoholu zažívají anglická přímořská letoviska. Davy Britů tam míří navzdory epidemii covidu-19 od středy, aby unikly mimořádnému vedru. Dnes na letišti Heathrow teploměry naměřily přes 33 stupňů Celsia, ve středu 32,6 stupně.
Zhruba v polovině června se začala sociální sítí Facebook šířit nová fotografie tajemného tvora plujícího po hladině skotského jezera Loch Ness. Místo vzhledu plesiosaura, tedy druhohorního vodního plaza, k němuž bývá známá lochneská příšera přirovnávána, však záhadné zjevení připomínalo spíše velkou rybu. Odborníci z oblasti zoologie i počítačové techniky začali řešit, co vlastně snímek zachycuje a jak nejspíš vznikl.
Návštěvníci anglických hospod budou muset při objednávce uvést obsluze své jméno, jinak se piva nedočkají. Neužijí si ani živých vystoupení či postávání u baru. Podrobnosti týkající se chystaného otevření gastronomických podniků dnes podle agentury Reuters oznámila britská vláda. Podle kabinetu má opatření pomoci vysledovat případné šíření koronavirové nákazy a zabránit vzniku lokálních ohnisek.
Linec – Od 3. července se budou moci návštěvníci hlavního města Horních Rakous rozhlížet z výšky 112 metrů – z kamenného balkonu věže Mariánského dómu. Ochoz je nejvýš ze všech kostelů v zemi.
Až do konce roku si můžete v konferenčním sále Muzea Jindřichohradecka v minoritském klášteře ve Štítného ulici prohlédnout výstavu nazvanou Českoslovenští letci na západní frontě 1940 až 1945.
Pivo je tekutý chléb. Toto rčení vzali doslova v zábřežském pivovaru Welzl. Ve spolupráci s místní pekárnou Vašíček začali vyrábět pivo z kváskového chleba. „Bylo to nejrychleji prodané pivo, které jsme kdy uvařili,“ říká jednatel pivovaru Tomáš Kozák.
Otevřené hranice, masy fandů na fotbal, lidé natěsnaní na plážích, toť důsledek stále velkorysejších uvolňovacích vln. Oko vycvičené týdny obav však spočívá na červených číslech ministerstva zdravotnictví. Nakažených přibývá najednou rychleji. Mnohem rychleji.
Archeologové objevili poblíž megalitické stavby Stonehenge v Anglii další kruhovou stavbu. Jedná se o řadu velkých jam, uspořádaných do kruhu kolem někdejší svatyně ležící asi tři kilometry od samotného Stonehenge. Podle agentury Reuters se tím otevírá nová kapitola debat o původu slavné prehistorické památky.
Epidemiologové aktualizovali Mapu cestovatele, která znázorňuje v jednotlivých zemích míru rizika nákazy koronavirem. Ve většině evropských zemí zůstává riziko nákazy nízké a nově se mezi ně zařadila Belgie. Vysoké riziko pak podle ministerstva zdravotnictví přetrvává ve Švédsku, Portugalsku a polském regionu Slezské vojvodství, které sousedí s Moravskoslezským krajem. Ve Velké Británii je střední riziko. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo. Česko podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) neuvažuje o tom, že do rizikovější skupiny zařadí Německo.
V Itálii a ve Španělsku i nadále klesají počty úmrtí v souvislosti s koronavirem. V reakci na příznivou situaci ve Španělsku dnes po 14 týdnech skončil nouzový stav, začala však platit nařízení o nošení roušek na veřejnosti v případě, že nelze dodržet bezpečnou vzdálenost. Naopak Brazílie oznámila, že za poslední den v zemi přibylo 1022 obětí a jejich celkový počet tak dosáhl téměř padesát tisíc.
Letošní dovolená bude kvůli koronaviru probíhat v trochu jiném módu než v předešlých letech. Podle cestovních kanceláří a informačních centrech lidé zatím s plány vyčkávají.
V Německu testy potvrdily za poslední den nákazu koronavirem u 601 dalších lidí. Je to méně než páteční údaj, kdy bylo nově infikovaných 770, ale znatelně více než v předchozích dnech, kdy bylo nových případů méně než 400. V Rusku se čtvrtý den počet nově nakažených drží pod hranicí 8000. Írán zvažuje, že vyhlásí povinnost nosit na veřejnosti roušky. Indie hlásí rekordní počet nakažených, přibylo jich 14 516. Počet lidí nakažených koronavirem v Brazílii překročil hranici jednoho milionu, za den přibylo rekordních 54 771 případů.
Předválečná Společnost národů (SN), jíž dominovaly Británie a Francie, selhala v předcházení konfliktům a nynější systém mezinárodních vztahů je jedním z nejdůležitějších výsledků 2. světové války. Napsal to ruský prezident Vladimir Putin v rozsáhlém článku, který otiskl ruský deník Rossijskaja Gazeta a americký magazín The National Interest. Neúčinnost předválečného uspořádání šéf Kremlu podrobně ilustruje i na osudu Československa. Jako jeden z nejvýznamnějších pozitivních důsledků 2. světové války Putin vyzdvihuje OSN.
Státní veterinární správa (SVS) varuje před potenciálně zdravotně nebezpečnou sýrovou pomazánkou dovezenou z Velké Británie, která se objevila na českém trhu. SVS informaci obdržela prostřednictvím systému rychlého varování RASFF.
To, že americký prezident Donald Trump prý nevěděl, že má Británie jaderné zbraně, snad už ani nepřekvapí. Kniha bývalého Trumpova poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona je ale pro Trumpa před volbami nebezpečná z ještě vážnějších důvodů.
Jedenáct a půl roku vězení dostal za loupežné přepadení v Teplicích jeho organizátor, který je na útěku. Stejný trest dal ústecký krajský soud ve čtvrtek 18. června ještě muži, který svou účast na lupu značkových hodinek skoro za 7 milionů zarytě popíral. Ostatní tři pachatelé vyvázli s nižšími tresty. Jeden má osm roků, zbylí dva, kteří spolupracovali s policií, po šesti letech.
Ve věku 103 let zemřela britská zpěvačka Vera Lynnová, která si svými písněmi o touze po domově a míru získala velkou oblibu mezi vojáky za druhé světové války. Dnes o tom informují agentury s odvoláním na příbuzné zpěvačky, která se dlouhodobě věnovala i charitativní činnosti.
Město si letos připomíná 200 let od významné schůzky rakouského císaře Františka I., pruského krále Fridricha Viléma III. a ruského cara Alexandra I. s jejich diplomaty.
Klokotající hrnec, hromady ovoce, které omamně voní, a fantazie, která jede na plné obrátky. To je denní chleba Jirkovana Davida Netolického, který se rozhodl, že původní povolání informačního technika vymění za vaření marmelád. A získává ocenění i na mezinárodních soutěžích.
Klokotající hrnec, hromady ovoce, které omamně voní, a fantazie, která jede na plné obrátky. To je denní chleba Jirkovana Davida Netolického, který se rozhodl, že původní povolání informačního technika vymění za vaření marmelád. A získává ocenění i na mezinárodních soutěžích.
Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se přesouvá do Kina Kosmos! V kině Kosmos v Mostě se představí šestnáct filmů v průběhu 9 dnů v rámci filmového festivalu s místním názvem Tady Vary.
/VIZUALIZACE/ Kdy bude Stromová kaple na kopci Vinice u Kolína? Toť otázka, na kterou se nyní těžko hledá jistá odpověď. Koronavirová krize si vyžádala výdaje z městského rozpočtu, očekává se propad daní, škrtají se plánované investice do oprav škol, inženýrských sítí apod. Takže jestli a odkud se najde 1,5 milionu na umělecké dílo na Vinici, je s otazníkem.
Široce dostupný a levný lék dexametazon významně snižuje riziko úmrtí u pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19, zjistili britští vědci. Ti provedli studii, kdy zhruba dvěma tisícovkám pacientů podávali nízké dávky kortikoidu.
Realita lidské existence dokazuje, že vesmír umožňuje život technologicky vyspělé civilizace. Kromě té pozemské ale lidstvo zatím na žádné jiné planetě další civilizaci neobjevilo. Země tak představuje dosud jediný důkaz, že je život ve vesmíru možný, a je velmi obtížné zjišťovat, jak běžný nebo vzácný je v kosmickém měřítku. Vědci se to nyní pokusili zjistit novou metodou odhadu pravděpodobnosti.
Britská metropole si našla nového hrdinu v mohutné postavě Patricka Hutchinsona, černocha, který ze střetu dvou skupin demonstrantů vynesl do bezpečí bezvládného bílého muže. V rozhovoru s BBC uvedl, že věří, že s přáteli zabránil jeho smrti.
Rozhovory Evropské unie a Británie musí zrychlit, aby co nejdříve dospěly ke kompromisům umožňujícím dohodu. Shodli se na tom dnes lídři unijních institucí s britským premiérem Borisem Johnsonem. Předseda Evropské rady Charles Michel, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropského parlamentu David Sassoli při videokonferenci s Johnsonem rovněž potvrdili, že přechodné vyjednávací období platné do konce roku se prodlužovat nebude.
Mnoho evropských zemí dnes vstoupilo do zásadní fáze uvolňování opatření proti šíření koronavirové pandemie. Do značné míry byl obnoven volný pohyb osob uvnitř schengenského prostoru a život se dál přiblížil normálu také uvnitř jednotlivých států. Ode dneška lze opět vysedávat uvnitř pařížských kaváren, v Anglii se mohly otevřít zbývající obchody, v Itálii divadla a kina. Řecko oficiálně zahájilo turistickou sezonu, zatímco sousední Turecko zaznamenalo nejvyšší počet případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 od poloviny května.
S přísnějším trestem odešel od soudu bývalý ostravský policista (40 let), který měl vyzradit informace o probíhající mezinárodní akci zaměřené na pašování cigaret do Velké Británie.
V pondělí 15. června nastala další vlna, která má uvolnit opatření přijatá vládou kvůli epidemii koronaviru. Uvítají ji například fotbaloví fanoušci, a to kvůli navýšení limitu návštěvníků na některých hromadných akcích. Mírnou změnou prošla i pravidla pro nošení roušek. Co ještě se změnilo?
/ROZHOVOR/ Hejtman Jiří Běhounek je v čele Kraje Vysočina už dvanáct let a v čele kandidátky sociálních demokratů bude i v podzimních volbách. Podle něj je nepřijatelné stranu opouštět ve chvíli, kdy to nemá zrovna lehké. O nedávné pandemii míní, že Kraj Vysočina měl štěstí v tom, že se vážné problémy objevily hned v začátku.
Vše, co stojí za pozornost milovníků technických děl na vodě i u vody v oblasti dvou největších českých řek, představuje nová internetová aplikace www.lvvc.cz. Fakulta stavební ČVUT v Praze ji nabízí pod názvem Technické památky Labsko-vltavské vodní cesty – a v tom se skrývá vše, co tyto stránky nabízejí.
Vše, co stojí za pozornost milovníků technických děl na vodě i u vody v oblasti dvou největších českých řek, představuje nová internetová aplikace www.lvvc.cz. Fakulta stavební ČVUT v Praze ji nabízí pod názvem Technické památky Labsko-vltavské vodní cesty – a v tom se skrývá vše, co tyto stránky nabízejí.
Vše, co stojí za pozornost milovníků technických děl na vodě i u vody v oblasti dvou největších českých řek, představuje nová internetová aplikace www.lvvc.cz. Fakulta stavební ČVUT v Praze ji nabízí pod názvem Technické památky Labsko-vltavské vodní cesty – a v tom se skrývá vše, co tyto stránky nabízejí.
Vše, co stojí za pozornost milovníků technických děl na vodě i u vody v oblasti dvou největších českých řek, představuje nová internetová aplikace www.lvvc.cz. Fakulta stavební ČVUT v Praze ji nabízí pod názvem Technické památky Labsko-vltavské vodní cesty – a v tom se skrývá vše, co tyto stránky nabízejí.
Vše, co stojí za pozornost milovníků technických děl na vodě i u vody v oblasti dvou největších českých řek, představuje nová internetová aplikace www.lvvc.cz. Fakulta stavební ČVUT v Praze ji nabízí pod názvem Technické památky Labsko-vltavské vodní cesty – a v tom se skrývá vše, co tyto stránky nabízejí.
V pondělí se opět uvolní omezení přijatá v souvislosti s epidemií koronaviru, oznámil na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Mimo jiné bude možné uspořádat akce až do 2500 osob, pokud se budou konat v areálech se stavebně oddělenými sektory. Mírně se změní i pravidla pro nošení roušek. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka se od pondělí rovněž výrazně rozšíří počet evropských států, kam budou moci Češi cestovat bez omezení.
Protože se letos v důsledku opatření proti šíření koronaviru nemůže MFF Karlovy Vary uskutečnit, přijede alespoň část festivalu za diváky do téměř stovky kin v celé ČR. A plzeňské Kino Beseda bude jedním z nich.