Americké úřady zadržely rappera známého jako 21 Savage, neboť v zemi pobýval nelegálně. Oznámil to mluvčí Přistěhovalecké a celní policie (ICE) Bryan Cox, který hudebníka označil za občana Británie, kam bude nyní vyhoštěn, uvedla televize CNN. 21 Savage, občanským jménem Sha Yaa Bin Abraham-Joseph, byl dosud považován za Američana původem z Atlanty.
Tým záchranářů, který prozkoumává na dně Lamanšského průlivu vrak letounu, jímž cestoval argentinský fotbalista Emiliano Sala, objevil na záběrech z podvodní kamery jedno tělo. Komu patří, však není v tuto chvíli jasné. Informoval o tom britský úřad zabývající se vyšetřováním leteckých nehod AAIB. Trosky zříceného letadla se podařilo najít během včerejšího večera.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro navzdory ultimátu řady evropských zemí v pondělí odmítl vypsat nové prezidentské volby. Státy tak postupně přistupují k naplnění své hrozby a za prezidenta jihoamerické země uznávají lídra opozice Juana Guaidóa. Již dopoledne se k tomuto kroku odhodlalo Španělsko, Švédsko či Německo, odpoledne pak také česká vláda premiéra Andreje Babiše.
Pokud po odchodu Británie z Evropské unie bez dohody vypuknou v Londýně nepokoje, bude královna Alžběta II. i se svou rodinou evakuována. Podle dnešního vydání listu The Sunday Times to stojí v tajném plánu britské vlády pro případ neřízeného brexitu. Plán na evakuaci královské rodiny přitom není zcela nový, britský kabinet pouze přizpůsobil novým podmínkám staré pokyny z dob studené války.
Představitelé britské vlády se začali "vážně zabývat" možností, že by Británie po odchodu z Evropské unie zůstala na trvalo v bezcelní zóně evropského bloku. Píše to server The Independent s odvoláním na své zdroje na úřadu vlády. Trvalou celní unii s EU požadují opoziční labouristé, britská premiérka Theresa Mayová ale takovouto podobu brexitu veřejně odmítá.
Britští občané by po brexitu neměli pro krátkodobé cesty do zemí EU potřebovat víza, dohodli se dnes velvyslanci členských zemí. Text příslušného návrhu unijního nařízení ovšem označuje Gibraltar jako kolonii, což okamžitě vyvolalo odmítavou reakci britských diplomatů.
Britské ostrovy zasáhl v noci na pátek sněhový blizard, který přinesl nejnižší teploty za posledních nejméně sedm let. Dopravu v zemi včetně hlavního města Londýna komplikuje na britské poměry extrémní sněžení, na některých místech napadlo až 25 centimetrů sněhu.
České hospodářství by v případě odchodu Velké Británie z EU bez dohody v letošním roce stouplo o méně než dvě procenta. Brexit bez dohody by totiž snížil výkon ekonomiky o 0,6 až 0,8 procentního bodu, vyplývá z výpočtů ministerstva financí. V základním scénáři, který počítá s odchodem Velké Británie z EU s dohodou, odhaduje MF letošní růst ekonomiky na 2,5 procenta.
Skupina Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače se rozmáchla k mezinárodní expanzi, kupuje totiž poloviční podíl v nadnárodní energetické společnosti InterGen, která vlastní tři elektrárny v Británii a má podíl ve dvou elektrárnách v Austrálii. Akcie skupina získá od kanadského penzijního fondu Ontario Teachers’ Pension Plan.
Britská vláda v následujících dnech vypracuje návrhy řešení sporu kolem režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem po brexitu a předloží je Evropské unii. V rozhovoru s BBC to dnes řekl britský ministr zahraničí Jeremy Hunt. Podle něj je nyní ještě příliš brzy říci, zda bude potřeba odchod Spojeného království z Unie odložit.
V Británii žije či pracuje zhruba 37 tisíc Čechů, i když některé průzkumy mluví až o sto tisících. Drtivá většina Čechů se shoduje na tom, že vystoupení z EU byl nešťastný krok.
Evropská unie nebude znovu vyjednávat o podobě brexitové dohody. Dlouhodobý postoj Unie dnes v europarlamentu zopakoval předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. V obdobném duchu se následně vyjádřil i šéf unijního vyjednávacího týmu pro brexit Michel Barnier.
Historická budova Národního muzea, která změnila vizáž a při 100. výročí od založení Československa byla slavnostně otevřena, bude návštěvníkům přístupná už jen do pátku. V únoru se dominanta pražského Václavského náměstí opět uzavře z z důvodu údržby a provozních zkoušek veškerých technologií. Od března se však mohou návštěvníci těšit nejen na nové výstavy, ale Národní muzeum nabídne také pohled do nových prostor.
Britští poslanci se během úterního zasedání dolní komory parlamentu shodli na tom, že odchod Velké Británie z Evropské Unie bez dohody se konat nebude. Ke schválení dospěli po zdlouhavém procesu ve večerních hodinách. Také pověřili vládu, aby se pokusila změnit podobu severoirské pojistky. Premiérka Theresa Mayová souhlasila, že do Bruselu půjde znovu vyjednávat. Šéf Evropské rady Donald Tusk nicméně zopakoval, že k žádným dalším změnám v již dříve dojednané dohodě mezi Londýnem a Bruselem nedojde.
Britští poslanci dnes naznačí, jak bude dále pokračovat proces odchodu Británie z Evropské unie. Členové Dolní sněmovny budou večer hlasovat o vládním plánu pro další postup, zejména se však budou vyjadřovat k alternativním plánům, s nimiž v uplynulých dnech přicházeli řadoví poslanci. Těmi by mohla sněmovna přinutit premiérku Theresu Mayovou i k odložení brexitu.
Venezuelský prezident Nicolas Maduro má osm dní na to, aby v zemi vyhlásil svobodné volby. Pokud tak neučiní, uznají Velká Británie, Německo, Francie a Španělsko venezuelským prezidentem opozičního lídra a předsedu parlamentu Juana Guaidóa.
Britská královna Alžběta II. vybídla k úsilí o nalezení společné řeči a k respektování odlišných názorů. Podle komentátorů tak ve svém čtvrtečním projevu narážela na debatu týkající se odchodu Británie z Evropské unie a nadcházející klíčové hlasování o brexitové dohodě v parlamentu. Deník The Times proslov královny považuje za výzvu politikům k ukončení hádek a známku toho, že královský palác spory kolem brexitu znervózňují.
Britové budou mít v Česku nejspíš až do konce příštího roku stejná práva, jako kdyby byli nadále občany EU. Zákon pro případ tvrdého brexitu schválila Sněmovna. Informovala o tom Česká televize. Británie má Unii opustit 29. března.
Okolo 15 milionů liber, tedy v přepočtu zhruba 435 milionů korun stála v celkovém součtu nízkonákladové aerolinky EasyJet prosincová odstávka na londýnském letišti Gatwick, které muselo být uzavřelo kvůli přeletu dronu. Společnost to uvedla ve svých finančních výkazech zohledňujících závěrečný kvartál roku 2018.
Odchod Británie z Evropské unie při zachování průchodnosti hranice mezi Severním Irskem a Irskem je podle deníku The Guardian pouhou fantazií. Premiérka Theresa Mayová by však v případě úspěchu jednání o takzvané irské pojistce mohla podle listu Financial Times přecejenom získat podporu parlamentu. Dnešní vydání britských deníků se však soustředí i na možnost druhého referenda o brexitu.
Druhé referendum o vystoupení z Evropské unie získalo ve Velké Británii reálnější obrysy. Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn předložil návrh dodatku, který by vládu premiérky Theresy Mayové donutil vyčkat s realizací brexitu až do chvíle, kdy parlament připraví legislativu pro další hlasování veřejnosti. Mayová to považuje za ohrožení demokracie.
Pokud by se nepodařilo dosáhnout vzájemné dohody ohledně podmínek, za nichž Velká Británie vystoupí z Evropské Unie, mohla by se formule 1 ocitnout ve velmi vážných problémech. Ve snaze této situaci předejít proto někteří představitelé jednotlivých týmů diskutují o možnosti oslovit britskou premiérku Theresu Mayovou a na případné hrozby takzvaného tvrdého brexitu upozornit. Informoval o tom server Autosport.
Premiérka Theresa Mayová dnes představila v britském parlamentu náhradní plán chystaného odchodu Velké Británie z Evropské Unie. Dle svých slov se bude především snažit o dosažení dohody napříč politickým spektrem ohledně takzvané irské pojistky. Zrušit aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy, prostřednictvím kterého byl před časem celý proces „brexitu“ spuštěn, podle ní však „není směr, kterým by se Británie měla ubírat“ a odložení termínu odchodu z EU by byla jen „ztráta času“.
Moskva v pondělí odsoudila rozhodnutí Evropské unie o uvalení sankcí na muže, které Velká Británie podezřívá z pokusu o vraždu bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije z března loňského roku. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že jde o špatné rozhodnutí, které na celé věci nic nemění. Alexander Petrov a Ruslan Boširov jsou podle něj podezříváni bez jakéhokoli důkazu.
Bristolská zpěvačka Elles Bailey z přirozené dispozice našla svou parketu v interpretaci blues, s jemným kořením kultivovaného rocku i country. Pánbůh jí nadělil temně zakouřený hlas, který do hudby, pro niž se narodila, dokonale zapadá.
Britská premiérka Theresa Mayová čelí kvůli přibližující se hrozbě neřízeného brexitu možné rebelii mezi vlastními ministry. Skupina členů jejího kabinetu podle listu The Daily Telegraph hrozí opuštěním vlády a podobně jako opoziční labouristé požaduje, aby Mayová vyloučila, že Británie na konci března odejde z Evropské unie bez dohody.
Kladruby /FOTOGALERIE/ - Desítky plavců se od půlnoci na pátek 18. ledna noří do vody pětadvacetimetrového bazénu Rehabilitačního ústavu Kladruby, aby při štafetovém plavání pokořili vzdálenost mezi Velkou Británií a Francií. Akci určenou současným i bývalým pacientům, jejich příbuzným i kamarádům a nakonec i široké veřejnosti, nazvali organizátoři už při jejím zrodu, Kladrubský novoroční La Manche.
Země Evropské unie se připravují na odchod Británie z EU bez dohody. Chystají nové zákony a přijímají nové zaměstnance, zejména do celní správy, uvedl britský think tank Institute for Government (IfG). Návrh zákona, který má zajistit ochranu Britů žijících v ČR v případě takzvaného neřízeného brexitu, chystá i česká vláda. Spojené království má odejít z EU 29. března.
Pokud by v referendu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie hlasovala britská libra, byl by výsledek jednoznačný. Svou proevropskou pozici ostrovní měna potvrdila také po hlasování o dohodě, kterou vyjednala britská premiérka Theresa Mayová.
V Praze žije osm tisíc Britů. Když se s nimi dáte do řeči na téma brexit, zaznívají stížnosti na „imperiální“ Německo či sliby nezodpovědných politiků. O migrantech z bývalých kolonií, mířících do své „domoviny“, pak hovoří jako o běžné součásti života v Británii.
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ V úterý večer proběhlo v britském parlamentu hlasování o odchodu z Evropské unie za podmínek vyjednaných premiérkou Theresou Mayovou. Pro vládu dopadlo katastrofálně, smlouva byla velkou většinou hlasů odmítnuta. Vládní neúspěch však v noci na včerejšek paradoxně oslavovali jak zastánci tvrdého brexitu, kteří nyní doufají v odchod bez dohody, tak i příznivci setrvání v EU.
Nevyšlo to před Vánoci, nevyšlo to ani v lednu. Premiérka Theresa Mayová se křečovitě drží kormidla, které vede Británii na útes chaotického brexitu. Tam, kde si přejí Spojené království mít jen nejšílenější brexitáři.
Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald´s ztratil v EU práva na ochrannou známku "Big Mac." Rozhodl o tom evropský úřad pro ochranu duševního vlastnictví (EUIPO), který řešil spor amerického fastfoodu s irským řetězcem Supermac’s. Informovala o tom agentura Reuters.
My jsme připraveni na všechny alternativy, ale ta nejistota je samozřejmě nepříjemná, řekl během návštěvy v thajském Bangkoku český premiér Andrej Babiš poté, co v úterý britský parlament odmítl návrh dohody o vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Podle Babiše nyní nezbývá EU nic jiného než vyčkat, jaký postup Velká Británie zvolí. Informovala o tom Česká televize.
Krach brexitové dohody v britském parlamentu a rostoucí možnost, že Británie za sedm desítek dní z EU vypadne bez ujednání a okamžitě, prověří jednotu ostatních 27 zemí unie. Oficiálně unie čeká na to, s jakými návrhy či přáními se na ni nyní obrátí britská vláda, členské státy bloku už ale dnes Evropská komise vybízí, aby se dál a vážně připravovaly právě na možnost smluvně neošetřeného brexitu se všemi negativními hospodářskými dopady.
Premiérka Theresa Mayová ustála hlasování o nedůvěře vládě. To vyvolali opoziční labouristé po úterním debaklu, kdy vláda obrovským rozdílem prohrála klíčové hlasování o podmínkách odchodu země z Evropské unie, a to o 230 hlasů. Britská premiérka také během úterý zdůraznila, že buď vláda dohodu schválí, nebo žádný brexit nebude.
Česká politická scéna se v pohledu na dny poté, tedy po debaklu dohody o brexitu v britském parlamentu, vzácně shoduje. Hovoří především o nutnosti domluvy a vstřícnosti z obou stran.
Odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu je podle Asociace exportérů pro podniky, exportéry i celou EU špatnou zprávou. Čeští vývozci jsou kvůli přetrvávající nejistotě nadále nuceni omezovat objem své produkce mířící do Velké Británie. Pokud by nakonec přeci jen došlo na takzvaný tvrdý odchod Londýna z EU, bude Česká republika společně s dalšími středoevropskými zeměmi postižena ze všech nejvíce, říkají shodně zdejší exportéři a přední ekonomové.
Hlasování, v němž poslanci Dolní sněmovny odmítli brexitovou dohodu, kterou britská vláda vyjednala s Bruselem a která má upravit podmínky odchodu z evropského bloku, označují dnes britská média za historickou porážku. Píší také o naprostém ponížení premiérky Theresy Mayové. Bulvární list The Sun považuje dohodu za zcela mrtvou a premiérku podle bulváru Daily Mail čeká boj o přežití.
Ani v případě takzvaného tvrdého brexitu nehrozí občanům Evropské unie, kteří budou žít a pracovat v té době v Británii, že by byli ze Spojeného království vypovídáni.
/EVROPA PRO ČECHY/ Včerejšek mohl být dnem, kdy se brexit, tedy odchod Velké Británie z Evropské unie, definitivně rozjede. Jenže premiérka Theresa Mayová drtivě prohrála hlasování o dohodě s EU o vystoupení, když pro ni získala podporu jen 202 poslanců, zatímco 432 hlasovalo proti.
Britská Dolní sněmovna podle předpokladů odmítla brexitovou dohodu s Evropskou unií. Pro bylo 202 členů sněmovny, proti 432. Jedná se o nejhorší neúspěch vládního návrhu od roku 1924, kdy vláda Ramsayho MacDonalda prohrála o 166 hlasů, upozornila BBC. Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn v reakci na hlasování oznámil, že předložil návrh na vyslovení nedůvěry vládě.
/INFOGRAFIKA/ Letiště Václava Havla Praha od roku 2013 nepřetržitě roste a posouvá rekordy. Vedení si pochvaluje čísla za rok 2018. Podle nejnovějších provozních výsledků odbavilo pražské letiště rekordních 16,8 milionu lidí. Podle tiskové zprávy to znamená devítiprocentní meziroční nárůst.
Již dnes večer budou britští poslanci hlasovat o dohodě, která určuje pobrexitové vztahy mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Očekává se, že zákonodárci dojednané podmínky britského odchodu z Evropské unie v historickém hlasování odmítnou. Na výsledek, který bude znám již dnes ve večerních hodinách, čekají také desetitisíce Čechů žijících na Britských ostrovech.
Vacenovice – Dvě nové lavičky válečných veteránů jsou nyní k vidění u hřbitova ve Vacenovicích na Hodonínsku. Vzpomínkové lavičky má na svědomí Petr Něnička z Vlkoše, který je zakladatelem tamního Military muzea generála Sergěje Jana Ingra. „Nápad vznikl v době, kdy jsem navštívil Velkou Británii. Při jedné procházce jsme narazili na lavičku, na které byl vzpomínkový nápis,“ přibližuje začátky projektu Něnička.
Odchodu Spojeného království z EU bez dohody lze zabránit jedině tak, že parlament v úterý odsouhlasí současnou podoby dohody. Pouhý den před hlasováním to zdůraznila britská premiérka Mayová. Uvedla také, že se Británii podařilo dojednat nové záruky od EU ohledně irské pojistky. Zároveň ale připustila, že zablokování brexitu je pravděpodobnější variantou než odchod bez dohody.