Britská premiérka Theresa Mayová dnes odmítne výzvy k uspořádání nového brexitového referenda, které se z jejího okolí ozývají v posledních dnech v souvislosti s nejistým osudem dohody mezi Británií a Evropskou unií. Mayová v očekávaném projevu v parlamentu prohlásí, že by opakované hlasování "zradilo důvěru" britských voličů, informovala britská média.
Britská premiérka Theresa Mayová odsoudila hlasy volající po dalším referendu o setrvání Británie v Evropské unii. Reagovala tak na slova bývalého předsedy vlády Tonyho Blaira, podle nějž by poslanci mohli druhé hlasování podpořit v případě, že "žádná z dalších možností nebude fungovat".
Brexit může pro Česko znamenat zdražení přepravy zboží nebo oslabení pozice zastánců jaderné energie v Evropské unii. Tuzemští vývozci mají z odchodu Velké Británie z EU obavy a vývoz z Česka do Spojeného království letos poprvé po letech meziročně klesá.
Lídři zemí Evropské unie v pátek ujistili, že sporná pojistka pro zachování hladkého celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem je jen dočasná a nejspíš ani nebude použita. K otázce podoby brexitové dohody se vracet nechtějí. Během páteční schůzky se také shodli, že v boji s migrací budou dále klást důraz na ochranu vnějších hranic. Jednali také o boji s dezinformacemi či ochraně klimatu.
Liberec - Velké překvapení zažili pracovníci jedné z firem v Liberci, když při vykládce kamionu objevili v pondělí v nákladovém prostoru muže cizího původu. Ten zde zaklíněný stojmo mezi nákladem cestoval čtyři dny až z belgického parkoviště.
Konzervativní poslanci budou ve středu večer hlasovat o vyslovení nedůvěry britské premiérce Therese Mayové jako lídryni strany. Když o důvěru přijde, skončí i jako šéfka vlády. Informovala o tom agentura Reuters. Mayová v krátkém prohlášení uvedla, že nehodlá ustoupit tlaku svých straníků.
/ROZHOVOR/ Britský konzervativec John Procter patří mezi 75 britských europoslanců, kteří 29. března příštího roku „přijdou o práci“. Tím, že Británie vystoupí z EU. Jak říká v rozhovoru pro Deník, Británie vystoupí z unie na čas.
Německá kancléřka Angela Merkelová po schůzce s britskou premiérkou Theresou Mayovou svým spolustraníkům řekla, že žádná další jednání o brexitu nebudou. Informovala o tom agentura DPA. Schůzka s šéfkou německé vlády byla jednou ze zastávek britské premiérky během její cesty po Evropě. V plánu má i schůzky s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem i šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.
Britská premiérka Theresa Mayová se během své cesty po evropských hlavních městech setkala v Berlíně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Šéfka britské vlády chce získat záruku členských zemí Evropské unie, že Británie v případě schválení brexitové dohody neuvízne v nekonečné smyčce vyjednávání o definitivní podobě pobrexitových vztahů.
Pro nové vyjednávání dohody o vystoupení Británie z Evropské unie neexistuje žádný prostor a již dojednaná podoba smlouvy o brexitu je tou nejlepší a jedinou možnou. V debatě s poslanci Evropského parlamentu (EP) to dnes ve Štrasburku prohlásil předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker. Podle něho však existují možnosti vyjasnit a interpretovat sporné body v rámci současného textu dohody.
Je zákaz vstupu dětem právo podnikatele, či projevem diskriminace? Deník v rámci rubriky Černá a bílá přináší argumenty z obou stran. Cílem je, aby se čtenář mohl seznámit i s postoji, které mnohdy pocitově odmítá, aniž by o nich cokoli věděl.
Britská premiérka Theresa Mayová se rozhodla zrušit úterní hlasování o dohodě o brexitu vyjednané s EU v dolní komoře britského parlamentu. Premiérka to oznámila v pondělí odpoledne ve svém vystoupení před britskými poslanci. O chystaném kroku již dříve s odvoláním na několik ministrů informoval list The Financial Times.
Rusko se loni stalo druhým největším výrobcem zbraní za Spojenými státy měřeno tržbami zbrojovek. Sesadilo tak na třetí příčku Británii, která si pozici světové dvojky držela od roku 2002. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
Evropský soud potvrdil, že Británie může jednostranně stáhnout rozhodnutí odejít k 29. březnu z EU. Zůstala by pak členen unie za stejných podmínek jako dosud. Informoval o tom server BBC. V britském parlamentu budou rovněž pokračovat debaty před úterním hlasováním o rozvodové smlouvě. Premiérka Theresa Mayová už dříve připustila, že pokud ji zákonodárci odmítnou, hrozí, že země nakonec z Unie vůbec neodejde.
Kniha Jaroslava Kmenty Český špion Erwin van Haarlem se stala námětem pro hollywoodský film. Autorovi a investigativnímu novináři nabídl spolupráci producent a scenárista David Klawans. Producenta úspěšného thrilleru Argo s Benem Affleckem v hlavní roli zaujal příběh podplukovníka Václava Jelínka.
Britská ministryně práce Amber Ruddová jako první členka vlády Theresy Mayové naznačila, jak by mohl vypadat "plán B", pokud parlament v úterý odmítne schválit dohodu o odchodu Británie z Evropské unie. Británie by podle Ruddové, která je jednou z nejbližších spojenkyň premiérky Mayové, mohla usilovat o model "Norsko plus", tedy setrvání na jednotném trhu i v celní unii.
Před klíčovým hlasováním britského parlamentu o brexitové dohodě, které se uskuteční příští úterý, premiérka Theresa Mayová varovala, že ve hře je stále i možnost, že Británie z Evropské unie vůbec neodejde. Pokud dohodu, kterou vyjednala s Bruselem, poslanci neschválí, může podle ní země odejít zcela bez dohody, ale může také v EU zůstat.
Brexitová dohoda britské premiérky Theresy Mayové se opět ocitla pod palbou kritiky. Způsobil to text právní analýzy, kterou vláda na základě tlaku parlamentu musela zveřejnit. Dokument totiž varuje, že by Británie mohla uvíznout v nekonečné smyčce vyjednávání s Evropskou unií.
Evropské státy ve středu podpořily systém kontroly zahraničních investic v EU. Dohodu představitelé Evropského parlamentu a 28 členských zemí uzavřeli již minulý týden, otázkou však bylo, zda se podaří získat dostatečnou podporu. Výhrady ale podle agentury Reuters vyjádřily pouze Itálie a Velká Británie.
Brexit může snížit hrubý domácí produkt České republiky až o 55 miliard korun, tedy 1,1 procenta. Rovněž bude mít vliv na propouštění zaměstnanců, o práci by jich v Česku mohlo přijít až 40 tisíc. Brexit nejvíce dopadne na automobilový průmysl, výrobu elektroniky a strojů.
Dolní komora britského parlamentu v úterý přijala opoziční návrh usnesení, podle nějž vláda pohrdala parlamentem. A to proto, že dosud nezveřejnila plné znění právního stanoviska k dohodě o odchodu Spojeného království z unie. Informovala o tom BBC.
Velká Británie nemusí příští rok v březnu vystoupit z Evropské unie. Stačí, když jednostranné stáhne své oznámení o odchodu z Evropské unie, míní generální advokát Soudního dvora EU Campos Sánchez-Bordona. Učinit tak musí před formálním uzavřením smlouvy o odchodu a v souladu s britským ústavním pořádkem. Soud to dnes uvedl v tiskové zprávě.
Domény s koncovkou .cz poprvé v historii podraží. Od nového roku se zvýší velkoobchodní cena roční registrace o 20 korun na 145 Kč, což se adekvátně promítne do cen pro koncové uživatele. Zvýšení ceny už avizovala většina tuzemských registrátorů. Vyplývá to z jejich vyjádření.
Nigerijský prezident Muhammadu Buhari v neděli odmítl spekulace o tom, že zemřel a byl nahrazen súdánským dvojníkem. Po dlouhém mlčení tak zareagoval na konspirační teorie, které se po sociálních sítích šířily již několik měsíců.
Britský státní tajemník pro vysoké školy, vědu, výzkum a inovace Sam Gyimah rezignoval. Stal se tak již šestým členem vlády premiérky Theresy Mayové, který svůj post opustil kvůli nesouhlasu s dohodou o brexitu mezi Velkou Británií a Evropskou unií.
/ANKETA/ Očkování proti chřipce Čechy netáhne. Vakcínu si každoročně nechá vpíchnout jen kolem pěti procent lidí. Lékárníci proto přicházejí s nápadem, který by to mohl změnit: látku by pacientům mohli aplikovat sami.
Britský soud poslal na osm let do vězení českého řidiče nákladního automobilu, v němž převážel deset pistolí a munici. Muž byl zadržen 1. září poté, co lodí připlul z Nizozemska do přístavu Killingholme na východním pobřeží Anglie, informovala dnes BBC.
Ten příběh zná snad každý. Z bezvýznamného faraona udělal světovou celebritu, jenže jak se ukazuje, s objevem Tutanchamonovy hrobky to bylo trochu jinak, než nám dlouhá léta tvrdili.
Odmítnou-li poslanci dohodu o brexitu, kterou vyjednala vláda s Evropskou unií, Británii to ještě více rozdělí a rozdělené zemi se nedaří. Během letu na summit největších ekonomik světa G20 v Argentině to řekla britská premiérka Theresa Mayová. Podle agentury Reuters, která má k dispozici část jejího proslovu, hodlá ministerská předsedkyně představitelům G20 v Buenos Aires říci, že dohoda o brexitu, kterou s EU vyjednala, bude mít pozitivní dopad na světovou ekonomiku.
Šéf vyjednávacího týmu Evropské unie pro brexit Michel Barnier ve čtvrtek upozornil Velkou Británii, že dohoda, kterou se podařilo sjednat s premiérkou Theresou Mayovou, je jediná možná. Britské poslance vyzval, aby přijetí dohody posvětili.
Každý scénář brexitu Velkou Británii ekonomicky poškodí, tvrdí oficiální nezávislá analýza britské vlády. Pokud ostrovní země vystoupí z EU podle posledního návrhu premiérky Theresy Mayové, britské HDP se sníží v následujících 15 letech nejméně o 3,9 procenta. Pokud Londýn odejde bez dohody, což stále hrozí, sníží se výkon britské ekonomiky dokonce o 9,3 procenta. Podle britské centrální banky by odchod bez dohody způsobil ekonomickou recesi, která by byla horší než ta z roku 2008.
/INFOGRAFIKA/ Agentura ComRes vyzpovídala pro televizní stanici CNN více než 7000 obyvatel různých částí Evropy. V anketě bylo osloveno po tisícovce lidí z Rakouska, Německa, Francie, Velké Británie, Maďarska, Polska a Švédska. Průzkum se týkal vztahu Evropanů k osobám židovského původu a míry povědomí o éře holocaustu, během níž bylo systematicky vyvražděno šest milionů příslušníků židovské populace.
Japonská automobilka Toyota by mohla po převzetí části kolínského závodu TPCA od PSA posílit své výrobní kapacity v EU po brexitu. Odchod Velké Británie z Evropské unie totiž může automobilce zkomplikovat vývoz aut vyrobených na britských ostrovech do Evropy.
V Británii se rýsuje velká televizní debata o brexitové dohodě mezi premiérkou Theresou Mayovou a lídrem opozičních labouristů Jeremym Corbynem. Mayová v dnešním rozhovoru s bulvárním deníkem The Sun uvedla, že je na duel připravena. Úřad vlády podle listu předběžně stanovil termín debaty na 9. prosince, tedy dva dny před klíčovým hlasováním v dolní komoře britského parlamentu.
Někteří britští ministři a zákonodárci debatují o možnosti připojení Británie k Evropskému sdružení volného obchodu (EFTA). K nouzovému řešení by mohlo dojít, pokud by britský parlament odmítl dohodu o brexitu, kterou s Evropskou unií dojednala premiérka Therera Mayová.
Tribunál soudního dvora EU dnes jako nepřípustnou odmítl žalobu třinácti Britů, kteří žádali zrušit rozhodnutí členských zemí EU zahájit rozhovory o britském odchodu z unie. Soud to uvedl v tiskové zprávě s tím, že příslušné rozhodnutí Rady EU nemá přímý právní dopad na zájmy žalobců.
Tu jednodušší část má brexit za sebou. Britská premiérka Theresa Mayová a lídři sedmadvaceti zbylých členských států Evropské unie dnes odsouhlasili na summitu v Bruselu dohodu o odchodu Spojeného království a také deklaraci o vzájemných vztazích po vstoupení z unie.
Vedoucí představitelé Evropské unie varovali britské poslance před odmítnutím dohody o brexitu, kterou v neděli přijal mimořádný summit v Bruselu. Balíček, který dohodla britská premiérka Theresa Mayová je podle nich to nejlepší, co může Británie dostat. Stejný názor sdílí i sama Mayová. Informovala o tom agentura Reuters.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvítal dnešní dohodu 27 zemí Evropské unie na podobě smlouvy o vystoupení Británie z bloku. Dohoda podle něj zabrání chaosu tvrdého brexitu, pro Česko je výhodná.
Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie dnes v Belgii schválili smlouvu o vystoupení Británie z evropského bloku. Na svém twitteru o tom informoval předseda Evropské rady Donald Tusk.
Ochutnávat neznámé speciality a poznávat tak různé kultury baví snad každého z nás. K návštěvě vysněných koutů světa bychom ale potřebovali vyhrát loterii a naordinovat si alespoň tři roky prázdnin. Druhou možností je vydat se do Myslíkovy ulice v centru Prahy, která se neustále rozrůstá o zajímavé gastronomické projekty, s nimiž procestujete i když jen na talíři celý svět.
O vystoupení Británie z Evropské unie, rakouském předsednictví osmadvacítce a také o bilaterálních vztazích jednali dnes večer ve Vídni rakouský kancléř Sebastian Kurz a předseda české vlády Andrej Babiš.
Necelý den před začátkem mimořádného summitu EU se podařilo dosáhnout dohody mezi Británií a Španělskem kvůli území Gibraltaru. Informoval o tom britský The Telegraph.
Část evropských zaměstnanců společnosti Amazon vyhlásila v pátek stávku. Chtějí tak firmu zasáhnout během náročného období slevových akcí Black Friday a vynutit si lepší pracovní podmínky. Firma se brání nízkými statistikami pracovních úrazů i srovnáním s konkurencí.
Uzavření dohody o brexitu čelí na evropské straně poslední překážce. Španělsko i nadále hrozí, že v případě nedořešení problematiky britského Gibraltaru smlouvu mezi Velkou Británií a Evropskou unií nepodpoří. Průlom nepřinesla ani páteční schůzka vyjednávacího týmu EU. S blížícím se nedělní summitem lídrů evropských zemí tak roste riziko, že konečná podoba dohody nebude připravena včas.
Ruské ministerstvo spojů a masové komunikace navrhlo zákon, který má zabránit úniku osobních informací z databází státních úřadů a organizací. Oznámila to dnes ruská média. Návrh je podle agentury Reuters reakcí na opakované zveřejňování informací o agentech ruské rozvědky operujících v zahraničí.
Dobrý rozvod je dobrý základ pro další svatbu. To platí nejen v životě, ale také při rozchodu států. Své o tom víme i my Češi a Slováci. Rozvod federace se nám naštěstí povedl v roce 1992 tak, že se dodnes pyšníme „nejlepšími mezistátními vztahy“ na světě. A jen obtížně si vzpomínáme, proč jsme se vůbec museli rozvést. Protože Václav Klaus a Vladimír Mečiar…