Etická komise Univerzity Karlovy (UK) potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor univerzity Martin Kovář dopustil plagiátorství. Rozsah jeho opisování označila komise za významný. Na možné Kovářovo opisování upozornili loni tři doktorandi. Kovář v souvislosti s případem v prosinci rezignoval na funkci prorektora a ke konci roku odešel i z fakulty. Obvinění z plagiátorství už dříve odmítl.
Létající dron, které krátce před vánočními svátky několikrát objevil nad londýnským letištěm Gatwick a na dlouhé hodiny hodiny ho zcela ochromil, mohl řídit současný nebo bývalý zaměstnanec letiště. Motivem jeho činu mohla být pomsta zaměstnavateli. S odvoláním na policii o tom informoval britský deník The Time.
Téměř čtyřicet let se podílela na ochraně britských zájmů a hodnot v nejrůznějších koutech světa, nyní však odcházejí do výslužby. Posledních 17 letadel typu Panavia Tornado GR4 bude z řad tamního letectva vyřazeno během příštího měsíce. Ještě předtím ale musejí dokončit svoji úplně poslední misi. Tou je slavnostní přelet nad místy, s nimiž byla historicky spjata. Jeho poslední etapa je naplánována na čtvrtek. Informovaly o tom oficiální stránky Britského královského letectva (RAF).
Obliba českých výrobků u zahraničních zákazníků roste. Svědčí o tom čísla o exportu českých výrobků, které vyvezla společnost Lidl v roce 2018. Ta jsou totiž téměř o miliardu vyšší než za rok předchozí. Loni firma vyvezla produkty 150 českých výrobců do 25 zemí Evropy a USA za 6,4 miliardy korun.
Most - Celostátně nejznámějším romským sídlištěm Chanov se teď nezabývá jen televizní komediální seriál Most!, ale i mostecká radnice. Ta chce letos vyřešit, co bude s okrajovou čtvrtí dál.
Jižní Morava – Před více než sto lety se obyvatelé Rakouska-Uherska bouřili a zasazovali se o vznik samostatných států. Jaké změny toto období znamenalo pro architekturu a umění, má za úkol zkoumat britský vědec Matthew Rampley.
O možných zárukách, které by daly oběma stranám britského odchodu z EU odpovídající právní jistotu a podtrhly dočasný charakter takzvané irské pojistky, dnes večer v Bruselu diskutovali britská premiérka Theresa Mayová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Po schůzce to uvedli ve společném prohlášení s tím, že rozhovory byly konstruktivní a vyjednávací týmy by možnosti měly dál projednávat. Dohodli se také na dalším setkání ještě před koncem měsíce.
Desítky penzistů v Belgii a Velké Británii stále dostávají tajné platby pocházející z Německa, a to za spolupráci s nacisty během druhé světové války. S odkazem na dokumenty, které byly předloženy v belgickém parlamentu o tom informoval server Deutsche Welle (DW). Belgičtí poslanci totiž požadují zastavení těchto plateb.
Za veskrze nejistý považují odchod Velké Británie z Evropské unie Moravané, kteří na jejím území žijí nebo studují. Přiznávají, že jim brexit na nějakou dobu může vnést do života chaos. Obavy mají především z brexitu divokého, bez smluvní dohody s EU. Ve Velké Británii se aktuálně pracovně či studijně nachází na 40 tisíc obyvatel České republiky.
Britskou politická scéna se od počátku týdne nese ve znamení přeběhlíků. K sedmi opozičním labouristům, kteří si v parlamentu založili vlastní „Nezávislou skupinu“, se v úterý večer připojila labouristická poslankyně Joan Rayová, které se nelíbí rostoucí antisemitské tendence ve straně. Ve středu zaznamenala ztráty i vládní konzervativní strana premiérky Theresy Mayové. Na protest proti její „katastrofální brexitové strategii“ odešly tři poslankyně.
Velká Británie rozhodla o odebrání občanství devatenáctileté Shamimě Begumové, která před čtyřmi lety uprchla do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu. Ministerstvo vnitra o tom v dopise informovalo její rodiče. Dívka, která na počátku týdne v uprchlickém táboře na severovýchodě Sýrie porodila syna, minulý týden požádala o možnost vrátit se domů.
/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ S blížícím se termínem brexitu média přicházejí s katastrofickými scénáři, co vše nastane, pokud Britové opustí 29. března Evropskou unii bez vzájemné dohody. Takzvaný tvrdý brexit by krom jiného mohl také způsobit, že Britové přijdou o čerstvé ovoce a zeleninu.
Japonská automobilka Honda Motor plánuje v rámci globální restrukturalizace své výroby zavřít do roku 2021 svůj závod v britském městě Swindon. O práci přijde až 3500 zaměstnanců. Oznámila to automobilka na tiskové konferenci a potvrdila tak pondělní spekulace britských médií. Podle agentury Reuters se závod na celkové produkci automobilů v Británii loni podílel více než deseti procenty.
Zakladatel čínské telekomunikační firmy Huawei Žen Čeng-fej řekl britské televizní a rozhlasové stanici BBC, že zatčení své dcery, finanční ředitelky společnosti Meng Wan-čou pokládá za politicky motivované. "Zaprvé mám námitky proti tomu, co USA udělaly. Tento typ politicky motivovaného počínání je nepřijatelný," řekl Žen Čeng-fej. Kritizoval tlak Spojených států, zdůraznil však, že USA nejsou s to jeho firmu zničit.
Pokud se britské premiérce Therese Mayové nepodaří vyjednat se zástupci Evropské Unie novou dohodu ohledně podmínek brexitu, dostane se většina týmů F1 do velkých potíží. Myslí si to šéf stáje Mercedes Toto Wolff. Sídlit ve Velké Británii by v důsledku řady potenciálních právních překážek bylo nadále značeně problematické, čímž by mohlo dojít i k významnému omezení počtu tamních inženýrů, kteří platí ve světě formule 1 mezi ty nejžádanější. Informoval o tom web Motorsport.com.
Devatenáctiletá Britka Shamima Begumová, která před čtyřmi lety utekla do Sýrie, kde se připojila k teroristické organizaci Islámský stát (IS), přivedla na svět dítě. Syn se jí narodil v uprchlickém táboře na severovýchodě Sýrie, píší britská média. Dívky nadále usiluje o svůj návrat do rodné země, tamní úřady v ní však vidí bezpečnostní hrozbu.
Britská premiérka Theresa Mayová plánuje hovořit s lídry všech zemí Evropské unie i s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem. Hodlá se s nimi domluvit na takových změnách brexitové dohody, které by umožnily její schválení v britském parlamentu a zabránily tak riziku odchodu Velké Británie bez dohody.
Nejrozličnější materiál i výtvarné a řemeslné techniky ukáže společná výstava tří umělců, která je naplánována od 4. do 28. února do prostor Českého rozhlasu v Plzni.
Za památkami německého Mnichova nebo na další letecké spoje do celého světa si už lidé z Brna nezaletí. Britské regionální aerolinky Flybmi, které tyto cesty provozovaly, zkrachovaly. S okamžitou platností zrušily všechny lety. Společnost to oznámila v sobotu večer.
Brno – Za památkami německého Mnichova nebo na další letecké spoje do celého světa si už lidé z Brna nezaletí. Britské regionální aerolinky Flybmi, které tyto cesty provozovaly, zkrachovaly. S okamžitou platností zrušily všechny lety. Společnost to oznámila v sobotu večer.
Ústecký kraj /ANKETA/ - Po razantním návrhu Evropské unie k omezení střelných zbraní přichází z Bruselu tentokrát „jen“ návrh, který se týká i omezení používání a nošení nožů.
Ústecký kraj /ANKETA/ - Po razantním návrhu Evropské unie k omezení střelných zbraní přichází z Bruselu tentokrát „jen“ návrh, který se týká i omezení používání a nošení nožů.
Ústecký kraj /ANKETA/ - Po razantním návrhu Evropské unie k omezení střelných zbraní přichází z Bruselu tentokrát „jen“ návrh, který se týká i omezení používání a nošení nožů.
Ústecký kraj /ANKETA/ - Po razantním návrhu Evropské unie k omezení střelných zbraní přichází z Bruselu tentokrát „jen“ návrh, který se týká i omezení používání a nošení nožů.
Ústecký kraj /ANKETA/ - Po razantním návrhu Evropské unie k omezení střelných zbraní přichází z Bruselu tentokrát „jen“ návrh, který se týká i omezení používání a nošení nožů.
Tisíce žáků a studentů se dnes v Británii připojily ke globálnímu mládežnickému hnutí, které požaduje po politicích větší úsilí v boji proti klimatickým změnám. Zaplnili například Westminsterské náměstí u budov britského parlamentu, další větší shromáždění se konala v Brightonu či Oxfordu, informoval zpravodajský server BBC. Mladí demonstrovali i v Německu a podle agentury AFP se dnes poprvé přidala i mládež v Paříži.
Americký prezident Donald Trump je ochoten prodloužit lhůtu pro obchodní vyjednávání s Čínou, která dosud platí do 1. března, pokud nynější rozhovory povedou správným směrem. Na dnešní tiskové konferenci v Bílém domě také prohlásil, že obchodování mezi Spojenými státy a Británií bude i po odchodu Spojeného království z Evropské unie nerušeně pokračovat.
Britský ministr vnitra Sajid Javid varoval Brity, kteří se na Blízkém východě přidali k teroristickým organizacím, před návratem domů. V rozhovoru pro list The Times tak reagoval na ostře sledovaný případ devatenáctileté Shamimy Begumové, která se v patnácti letech připojila k Islámskému státu (IS). Nyní se ale chce vrátit do vlasti.
Kolín - Na 22. únor připadá Evropský den obětí; v tento den roku 1990 byla ve Velké Británii podepsána Charta práv obětí. Cílem je zvýšit povědomí o možné pomoci a podpoře obětem trestných činů, ale i jejich blízkým. Den si připomíná také Probační a mediační služba.
Jižní Morava – Podnikatelé a firmy na jihu Moravy se bojí brexitu, kvůli možnému omezení obchodu mezi oběma zeměmi. Velká Británie má odejít z Evropské unie zhruba za měsíc a půl.
Třetí agent ruské rozvědky GRU, který se podílel na otravě Sergeje Skripala a jeho dcery Julije a používal krycí jméno Sergej Fedotov, je vysoce postavený důstojník jménem Denis Sergejev. Informaci zveřejnili žurnalisté z investigativního portálu Bellingcat.
Manžel britské královny Alžběty, sedmadevadesátiletý princ Philip, nebude kvůli autonehodě, kterou minulý měsíc zavinil, čelit trestnímu stíhání. Státní zastupitelství uvedlo, že jednou z polehčujících okolností je fakt, že již nadále nebude řídit automobil.
Akademická kauza údajného plagiátorství na Univerzitě Karlově v Praze pokračuje. Na středečním zasedání akademického senátu Filozofické fakulty UK fakultní etická komise prezentovala závěry své analýzy. Bývalý prorektor Martin Kovář se podle ní dopustil plagiátorství. Kovář publikoval opsané texty po dobu zhruba 20 let, takže podle etické komise získal tituly profesor a docent neoprávněně.
Před čtyřmi lety utekla z domova, aby se přidala k Islámskému státu (IS). Nyní je devatenáctiletá Britka Shamima Begumová těhotná a chce se za každou cenu vrátit domů. Před jejím návratem však varovaly bezpečnostní složky, podle nichž může jako nevěsta bojovníka IS představovat značné bezpečnostní riziko.
Postoupí Marek Kühnel? To je otázka, která dnes po půl desáté večer přiláká ke kulinářské reality show MasterChef Česko na Nově napjaté diváky z Lovosic, odkud je 24letý sympaťák česko-vietnamského původu.
Nejnovější britskou letadlovou loď HMS Queen Elizabeth čeká v nadcházejícím roce první oficiální mise od zařazení do válečné flotily tamního námořnictva. V rámci své úvodní plavby zamíří do vod Tichého oceánu. Během proslovu v Institutu královských sjednocených služeb to řekl britský ministr obrany Gavin Williamson.
Premiérka Theresa Mayová ve svém projevu na půdě britského parlamentu vyzvala poslance, aby zachovali pevné nervy, neboť rozhovory o odchodu Británie z Evropské unie jsou v „rozhodující etapě“. Uvedla, že vítá snahu lídra opozice Jeremyho Corbyna o spolupráci, ale upozornila i na vzájemné neshody. Zárověň zdůraznila, že na vyjednání úprav v dohodě bude potřebovat ještě čas.
Britská premiérka Theresa Mayová se chystá v létě z funkce odejít, zároveň chce ovlivnit volbu svého nástupce tak, aby zabránila výběru svých oponentů. Tvrdí to britský bulvární deník The Sun. Nejprve však chce dovést jednání o brexitu do úspěšného konce.
Britská premiérka Theresa Mayová v odpovědi na dopis vůdce britské opozice Jeremyho Corbyna z minulého týdne znovu nepřijala jeho představu celní unie s Evropskou unií. Nicméně její list šéfovi labouristů se vyznačuje smířlivějším tónem, zaznamenávají dnes britská média.
Kutnohorsko - Dne 22. února 1990 byla ve Velké Británii podepsána Charta práv obětí, jejímž cílem je zvýšit povědomí o možné pomoci a podpoře obětem i jejich blízkým. Tento den si připomíná také Probační a mediační služba (PMS) včetně poradny, která pomáhá všem obětem trestných činů.
Podle britských médií se chystá britská premiérka Theresa Mayová v nadcházejícím týdnu požádat poslance, aby jí poskytli více času na vyjednání změn v brexitové dohodě mezi Londýnem a Bruselem. Většina Britů si přitom přeje, aby Mayová odchod Británie z EU odložila. Vyplývá to z průzkumu společnosti BMG Research pro britský deník The Independent.
Řada zemí, jejich částí i měst dodnes ve svých právních normách nese pozůstatky nařízení z dob dávno minulých, existují ale i zcela nové předpisy, nad kterými zůstává rozum stát. Nenechte se ale ošálit, v internetových žebříčcích často figurují takové, které jsou zcela smyšlené. Deník.cz vám však přináší několik skutečně platných bizarních zákonů. Například ty z Ameriky stojí opravdu za to.
Nechci, aby to vyznělo jako zbytečné strašení, ale brexitový problém irsko-severoirské hranice bychom opravdu neměli brát na lehkou váhu. Většinu konfliktu, při němž zemřelo při bombových atentátech nebo přestřelkách přes tři a půl tisíce lidí, jsme vnímali přes železnou oponu. Ale komunistická propaganda nemusela tamní situaci ani příliš přibarvovat, protože spor mezi Brity a Iry byl brutální a krvavý a zemřela tu spousta nevinných lidí.
Sedmadevadesátiletý manžel britské panovnice princ Philip se dobrovolně vzdal řidičského průkazu. Oznámil to dnes Buckinghamský palác. Princ v lednu zavinil nehodu, ze které vyvázl nezraněn, ale jiné osoby utrpěly lehká poranění.